r Ir Sukarno doet bekentenis Indonesië in baaierd van crises Goudkoning" verhandelde voor een half millioen Pauselijk schrijven aan de katholieken van Nederland Stalin: Inderda een atoomhomproef John Di Vincenzo bedacht zich Want Moskou maakt ernstige fouten Plichten van werkgevers en werknemers B Mooi weer maar het wordt kouder KUNSTWERK UIT KLASSIEKE OUDHEID ONTDEKT We vermoeden, dat de leiding in Indonesië denkt aan oude tijd Zaterdag 6 October 1951 r DAGBLAD VOOR SCHSEDAM EN OMSTREKEN Volk temidden van ruines en armoede Het was „maar" een Nederlander Hoe kwam hij aan het edele metaal? „Goudknots" in Rot terdam Een aanval op Therese Neumann MISSIEZONDAG 1951 de haas nam de benen Meer proeven „in 1 belang van de defensie doch KS. kunnen gerust zijn Gevolg van het incident met Schacht In Canadese catechismus vastgelegd Korea eert Ned. vrijwil ligers Wilde jaclit in liet grensgebied Opnieuw de „onbewaakte"! Rozenkransgebed is een gebed voor allen Dus ook voor U WEERBERICHT OM HET ZIJN OF NTET-ZÏJN Danny's „dubbelganger" in Rotterdam gekiekt Duitse theologen nemen er stelling tegen SPAAR DE VROUW! Belangrijke archeologische vondst Rijk geornamenteerde zilveren Grieks- Romeinse drinkbeker (200 v. Chr.) Twee doden bij Oudesluis De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met enkele overdrijvende wolken velden en hier en daar ochtendnevel. Overwe gend matige wind uit Oostelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. bondag 7 October: Zon op 6.49 uur, onder 18.06 uur; Maan op 15.06 uur, onder 21.46 uur. Maandag 8 October: Zon op 6.51 uur, onder 18.04 uur; Maan op 15.46 uur, onder 23.11 uur. „De overgangsproblemcn, waarvoor Indonesië sedert de erkenning van de souvereiniteit is gesteld, hebben zoveel moeilijkheden veroorzaakt, dat ik ver plicht ben te zeggen, dat wij thans in feite een crisis doormaken". Aldus zeide president Sukarno in een redevoering die hij gisteren als opperbevelhebber van de Indonesische strijdkrachten ter gelegenheid van de zesde legerdag heeft gehouden. Leden van de regering en van het corps diplomatique woonden een plechtigheid bij in het paleis, waar Su karno militairen van alle rangen toe sprak. Hü zeide, dat er niet uitsluitend sprake is van een morele crisis, maar ook van een op politiek terrein, een crisis die de staatsapparatuur betreft, „een crisis in onze denkwijzen." Wat de crisis op politiek terrein aan gaat, zei Sukarno, „dat het er om gaat, of de politieke partijen in staat zullen zijn haar zwakheden te overwinnen en zo nodig haar verlangen te beperken, opdat er een hernieuwde hoop op de mogelijkheid van een democratische1 ontw kkeling in ons land ontsta. Een vraag ten aanzien van de crisis betreffende de staatsapparatuur is, of de bevolking weer genegenheid wil verto nen voor de staatsapparatuur en of ie autoriteiten er in zullen slagen de on volkomenheden en zwakheden te over winnen en daarbij het vertrouwen te herwinnen van de bevolking. Er is voorts eer. crisis in onze manier van denken, waarbij het de vraag is. of het cynisme, de voorkeur voor de critiek om de critiek en de arbeidsschuwheid kunnen worden overwonnen en een ge zonde arbeidsgeest en een edel verlan gen om voor de idealen te strijden, daar voor in de plaats kunnen komen. Tenslotte bestaat er een morele crisis, waarbij het de vraag is, of wjj in staat zijn, terug te keren tot de oude morele standaard en onszelf op te heffen uit het moeras van amoraliteit". Het gaat er om te zijn of niet te zijn. „De crisis, waartegenover wij staan, zo 'vervolgde Sukarno oen., is in essentie Een Amerikaanse super-super-dc-luxe- auto, waarvan men met de beste wil van de wereld r.iet kan zeggen, of hij vóór- of achteruit rijdt, is nog lang geen waar borg. dat men ook met een Amerikaanse filmacteur te doen heeft. En zelfs een rossig krullende haardos die vrolijk in de wind wappert, behoeft nog niet be paald aan het hoofd van Danny Kaye bevestigd te zijn. De foto van Danny (of zijn tweede .ik") op het parkeerterrein van Ahoy' te Rot terdam, welke we Woensdag j.l. publi ceerden, was helemaal niet van deze Amerikaanse komiek. Ze was zelfs niet van een doodgewone Bill Smith uit het onromantische Denver. Het raadsel, dat rond het zijn of niet-zijn van Danny in Rotterdam hing ls thans opgelost. De man, die de aandacht van onze Zeister amateur-fotograaf trok. is zelfs nog ge- de vraag, of wij vertrouwen hebben in onszelf om de huidige moeilijkheden door eigen kracht te overwinnen. Deze vraag moet niet ergens in de toekomst, maar nü beantwoord worden. De president besloot zijn rede met te zeggen, dat mede dank zij de strijd krachten. „de nationale vlag thans over geheel Indonesië wappert, behalve over Irian. Maar rond ons zijn ruïnes en armoede, door benden in brand gestoken hutten en vrees onder de bevolking. Daarvoor hebben wij niet gevochten en geofferd. Daarom dienen de strijdkrach ten weer als in de tijd van de strijd de voorhoede te vormen en een bron van initiatief en inspiratie te zijn voor het volk. Zij dienen de werkelijke behoe ders van de nationale veiligheid te wor den, de behoeders van de fabrieken, die voor het volk produceren, behoeders van ondernemingen, waar ons volk met geestdrift werkt, van de velden met da rijpende rijst, van de dorpen, waar men de goede dingen des levens kent, van de schepen, die de oceanen bevaren en de scholen, waar millioenen van onze kin deren zich voorbereiden voor de dienst van hun land". De economische politierechter te Amsterdam heeft gisteren in een lang durige zaak. die betrekking had op ongeoorloofde handel in goud, drie ^Nederlandse kooplieden tot gevangenisstraffen van enkele maanden, al of niet ten dele voorwaardelijk, veroordeeld en diverse geldboeten opgelegd. De 36-jarige Amsterdamse koopman K. P. was ten laste gelegd, dat hij de 37-jarige Hilversumse koopman E. van W. er toe had gebracht hem getekende kwitanties af te geven, waarop vermeld stond, dat P. een hoeveelheid goed van de Hilversummer had gekocht. Deze, als getuige gehoord, zeide echter nimmer goud aan P. te hebben geleverd. Voor de getekende kwitanties ontving hij voor iedere daarop verrhelde- kilogram goud een bedrag van 100. Hoewel P. ontkende werd hü wegens uitlokking tot valsheid in geschrifte ver oordeeld tot 6 maanden met aftrek. De Hilversummer Van W. kreeg 5 maan den met aftrek. Verdachte stond voorts in een andere zaak terecht, waarin hij er van werd be schuldigd in goud te hebben gehandeld, hoewel hij niet over een zgn. „goud-zil ver-vergunning" beschikte. Hü erkende o.a. voor een waarde van 201.000.aan goud te hebben gekocht van de 36-jarige koopman Th. van D. voor wie vele woonplaatsen werden ge noemd, zoals Linschoten, Amsterdam, Montfoort en Bodegraven. Voor deze on geoorloofde handel werd P. veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en met een geld boete van 5000.— subs. 5 maanden. Voorts werden de 200 gram goud, die bü P- in beslag zijn genomen, verbeurd verklaard. „Mannetje in de maan"'' Vervolgens stond de derde verdachte terecht, de 36-jarige Th. van D. aiit wiens boekhouding gebleken was, dat hij in 3 jaar tijcis voor biina een half millioen goud verkocht had aan een zekere E. in Haarlem en aan de eerste verdachte P. uit Amsterdam. Ook hij was niet tot deze handel gerechtigd. In zijn requisitoir zeide de officier van Justitie o.a. dat verdachte in Utrecht de bijnaam van „Goudkoning" en in Rotter dam van „Goudknots" had. Verdachte houdt vol, dat hij al dit goud had ge kocht van een zekere Hemsing, die hij verder niet kent, vervolgde mr Smit, die daarna deze Hemsing vergeleek met „het mannetje in de maan". „Wij weten niet waar dit goud vandaan komt en ver moeden slecht, dat het gesmokkeld is. Laatst zijn op Schiphol en in Rotterdam mensen gearresteerd die goud voor een waarde van een ton het land wilden binnen smokkelen. De politierechter veroordeelde Ven D. tot 6 maanden waarvan 3 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar plus verbeurdverklaring van 't in beslag- genomene en 2000.— boete subs. 2 maanden hechtenis. Een der verdedigers, mr dr J. de Vrieze, zeide de rotsvaste overtuiging te hebben, dat deze gecompliceerde zaak niets met een grote goudsmokkei te maken heeft. Het verhandelde goud was volgens hem steeds in ons land aanwezig. Zo mogen bijv. bona fide exporteurs van goud 10 procent voor zich zelf behouden, betoogde hij. Hij gaf bovendien nog enkele andere voor beelden van goudbronnen in ons land. Onlangs is van de hand van de Ierse schrijfster Hilda Graeff een boek ver schenen, waarin het geval-Therese Neu mann van Konnersreuth op een wijze wordt besproken, die enige theologen, behorende tot het bisdom Eichstatt en het bisdom Regensburg, waarin Konnersreuth gelegen is, het plan heeft doen opvatten, binnenkort een werk uit te geven, als reactie op bovenbedoeld boek. Aldus meldt K.N.P. De theologen, die tegenover de genoem de, min of meer sensationele publicatie - verbonden hun oordeel zullen Stellen, zijn allen reeds aan dlt Udmaatschap v jaren lang met de verschijnselen in Kon nersreuth vertrouwd. Zij zijn van me ning. dat noch Hilda Graeff. noch de schrijvers, die zij aanhaalt, het geval- Therese Neumann wetenschappelijk heb ben bestudeerd. Bfj schrijven van 30 Augustus 1951 in Nederlandse tekst en met persoonlijke ondertekening heeft de H. Vader Katho liek Nederland vereerd met Zijn antwoord op de aanbieding der z.g. Pausbrieven, waarin zeer vele Katholieken bij gelegen heid van Missie-Zondag in het H. Jaar zich opgaven als lid van 't missiegenoot schap tot voortplanting van het geloof en waarin zü beloofden de kleine verplichtin trouw te zullen vervullen. Uit dit antwoord van de H. Vader blijkt Zijn hoge dankbaarheid niet alleen te genover al degenen, die toetraden, maar ook, en wel heel bijzonder, tegenover de Katholieke pers, de K.R.O. en de duizen den zelateurs en zelatricen, aan wier toe gewijde ijver vooral de toen behaalde resultaten te danken zijn. Missie-Zondag 1951 stelt de 71 procent In het ziekenhuis te Goes ligt de land- van Nederlands Katholieken, die nog geen I bouwer Van N. uit Yerseke na te denken lid zijn van het genootschap, in de gele- over de haas die hem ten val bracht genheid de H. Vader op gelijke wijze te Van N. inspecteerde namelijk zijn land, verblijden door dit jaai aan zijn uitdruk- toen hij op de haas trapte, die zich voor kelijke wens te voldoen, nl. door in het naderend gevaar verborgen had De j eigen parochie toe te treden tot het landbouwer kwam te vallen en brak zijn j Genootschap tot Voortplanting van het been. De haas echter nam de benen Geloof. Bedoelde brief van de H. Vader luidt als volgt; „Wij spreken Onze grote voldoening uit jegens Onze dierbare kinderen in Nederland, die wederom met zoveel edelmoedigheid hebben beantwoord aan de oproep, welke in hun nobel land is gedaan ten bate van het Pauselijke Ge nootschap tot Voortplanting van het Geloof. Het welslagen van de Missie-Zondag is vooral te danken aan het belangrijke aantal nieuwe leden hetgeen blijk geeft van de groeiende belangstelling voor dit voornaamste Pauselqke Missiege nootschap en een duideiyk bewijs vormt van de lofwaardige ijver en het bran dende verlangen om de talloze zielen, die helaas nog in de duisternis gedom peld zyn. deelgenoot te maken van het buitengewone voorrecht van het ware Geloof in de Christus. Van ganser harte spreken WU dan ook de overvloedige Zegen des Hemels af over de leden van het Pauselijke Ge nootschap tot Voortplanting van het Geloof. Aan hen derhalve, alsook aan al de genen, die ertoe hebben bijgedragen om in Nederland het missie-ideaal te ver breiden door het aanwerven van zovele nieuwe leden, hetzij dooi middel van de Katholieke pers of radio, hetzü door 't toegewüde üveren, van de parochiale zelatricen en zelateurs, verlenen WU. als onderpand van steeds troostender en tastbaarder resultaten, Onze Vaderiyke Apostolische Zegen". Van het Vaticaan, 30 Aug. 1951. w.g. pius pp. xn. 80UWS/V/ Hoog boven de kade op het dek van het trotse schip stond gisteren John di Vincenzo. Over enkele minuten zou de .Nieuw Amsterdam" naar New York ver trekken en John. een emigrant uit Brus sel, bekeek nog eens voor het laatst het oude Europa van dichtbij Het valt niet mee zo'n afscheid en voor John di Vincen zo was het wel machtig moeilijk. Want stond daar niet op de kade zijn vrouw Micheline, met wie hij nog slechts twee weken getrouwd was? Hij had een visum kunnen krijgen maar zijn jonge echtge note was er niet in geslaagd dit kostbare stuk papier dat de States ook voor haar zou ontsluiten, te bemachtigen. Plotseling nam de weifelende John een besluit: snel begaf hij zich weer van de loopplank en zei tot zijn vrouw en zijn moeder, die ook was gekomen om afscheid van hem te nemen: „Ik blijf bij jullie". Employé's van de Holland—Amerika Lijn kwamen de emigrant waarschuwen, dat hij onmiddellijk moest terug keren, wilde hij nog mee, maar met een afwezig ge baar schudde John: „Neen". Enkele ogenblikken later begonnen de sleepboten de „Nieuw-Amsterdam" van de kade te slepen, nagestaard door de kleermaker John di Vincenzo, zijn vrouw Micheline en John's moeder. En na dit vreemdsoortige afscheid trok de familie, herenigd, weer op Brussel aan. Juist twee dagen nadat het Witte Huis bekend maakte, dat er in de Sovjet-Unie weer een atoombom tot ontploffing was gebracht, heeft maarschalk Stalin in een raaggesprek met het Russische partij blad „Prawda" verklaard, dat er inder daad onlangs een proef met een type atoomboom is genomen. Het interview is uitgezonden door radio-Moskou. In de toekomst zullen proeven met atoombommen van diverse kalibers wor den genomen in het belang van de ver dediging van ons land tegen aanvallen van het agressieve Brits-Amerikaanse bloe, aldus Stalin. De Sovjet-Unie maakt slechts atoom bommen om aan een eventuele aanval, waarbij dat wapen zou wprden gebruikt, weerstand te kunnen bieden. Als Amerika echter geen aanval op de Sovjet-Unie in de zin had, behoefde het zich niet on gerust te maken, want de Sovjet-Unie zou Amerika of enig ander land nooit aanvallen. „De Amerikaanse leiders moeten weten", aldus de maarschalk, „dat de Sovjet-Unie voorstandster is van het ver bieden van het atoomwapen en stopzet ting van de productie ervan". Stalin achtte het juist in het belang van de vrede, dat het Amerikaanse alleenbezit van de atoombom ten einde is. De voorstanders van een dergelijk wapen zouden dan eerder tot verbod er van willen overgaan. Tenslotte verklaarde Stalin zich, even- j als vroeger, voorstander van internatio naal toezicht op het atoomwapen, „opdat een besluit tot verbod van het atoom wapen, stopzetting van de productie en het gebruik van reeds uitsluitend voor burgerlijke doeleinden geproduceerde atoombommen nauwgezet zal worden uitgevoerd". Het hoofd van de missie voor tech nische bijstand der Ver. Naties in Indo nesië, Sir Mirza Ismail, zeer onaangenaam getroffen door het beledigende gedrag van de heer Keenleyside t.a.v. de Duitse financiële expert Schacht, zal zijn post neerleggen en begin volgende maand naar India terugkeren, aldus meldt Aneta uit Djakarta. Iedere man wil natuurlijk zijn vrouw zoveel mogelijk sparen. Dat is kortweg plicht eneigen belang!! Iedere vrouw wenst zich zoveel mo gelijk te sparen om er jong en aan trekkelijk te blijven uitzien. Dat is nu eenmaal een hebbelijkheid van Eva's dochteren. Wij allen zijn verplicht zuinig te zijn op de leden van het zwakke geslacht, omdat er, zoals Henk van der Maze on langs waarschuwde, een tekort dreigt aan vrouwen. Nu meent, zoals men dit in ons lijf blad dezer dagen heeft kunnen lezen, een dokter uit Detroit, dat de huisvrou wen de inspanning van haar hart kun nen verminderen en waarschijnlijk zelfs langer leven, als zij haar dagelijks werk doeltreffender verrichten. Hg gaf zelfs een zevental wenken, welke V allen na tuurlijk heeft uitgeknipt. Een dezer richtlijnen luidt: „Gebruik een wagentje om stofdoeken, wrijfwas en andere za ken van de ene kamer naar de andere te vervoeren". Vandaar dat er zo'n grote vraag is naar drietonsvrachtauto's. Nu kwam dezer dagen een ,/ieskundi- ge" uit onze kennissenkring op dit stukje terug. Hij vond die dokter met zijn har- ten-spaar derij een man, die niet het hart op de juiste plaats heeft, aangezien h\j de harten der vrouwen breekt. Wij moesten toegeven, met de privé- capriolen van deze dokter niet op de- hoogte te zijn. Maar dat bedoelde hij niet. Zoals schier alle deskundigen on derling van mening plegen te verschil len. was hij het niet eens met die dokter. En wel op de volgende these: ,Jils de- vrouwen niet genoeg lopen, worden zij te dik en dat.is niet goed voor hun hart. Aangezien wij het harteloos vonden om dit hartig wederhoor te verzwijgen, geven wij het aan de openbaarheid prijs, opdat hij en zij het ter harte nemen, die dit ter harte gaat. ANALYST Scandinavische zorgen Danny s Nederlandse dubbelganger woner dan doodgewoon. Het ls .maar- een Nederlander en g Amsterdammer M. GoSSChalK. Toen hij in de courant z'Jn, foto zag. waarin hij zij het met nod,£e voorbehoud - werd uitgekreten voor Danny Kaye. heeft hij zijn identiteit ont huld. En gisteravond heeft hü m het Rotterdamse Luxor-theater. waar de nieuwste film van zijn beroemde ganger draait laten zien, hoe spreke™ hij op Danny lijkt en hoe gemakkeiq een enthousiaste amateur-kieker zich kan vergalopperen. Het komt niet zo vaak voor. dat het Noordelijke gebied van het vrije Europa in deze bewogen tijd bijzondere aandacht trekt Daarmede is allerminst gezegd ge zegd, dat de daarin gelegen landen niet de volle belangstelling verdienen; maar door hun ligging, welke overigens precies even gevaarlijk is als die van de West- europese staten vallen zij enigermate buiten die bijzondere gemeenschap, waar in bijv. een Europees leger zou kunnen worden opgericht. Zo is Zweden ook niet betrokken in het kolen-en-staalplan van Schuman. ofschoon het toch een der grote bzerertsproducenten van Europa is. Het is ook, dit in tegenstelling tot Noorwegeq geen deelgenoot van het Noordatlantisch pact evenmin trouwens als Finland. Het neeït met het overige Europa practisch C°^actu®>® bindingen; en zo is het ki dai slechts bij uitzondering i jaar ,da* Noorden gaat. Wat on getwijfeld te betreuren valt, aangezien je Een der vragen en ant woorden uit de nieuwe catechismus, welke het episcopaat van de vier bisdommen van de pro vincie Quebec in Canada heeft uitgegeven, luidt aldus: Vraag: „Wanneer heb ben werknemers en werk gevers het recht het werk neer te leggen om hun moeilijkheden te rege len?" Antwoord: „Slechts in zeer ernstige gevallen, na alle andere middelen te hebben beproefd". Na 12 jaren uitvoerige studie hebben de redac teuren deze nieuwe vorm gevonden, waarin zij alles gedaan hebben om de godsdienstleer aan het begrip der kinderen aan te passen. Een uitvoerige en mo derne omschrijving van de plichten, welke het vierde gebod oplegt, komt in deze catechismus voor. „Het vierde gebod van God", zo leest men, „legt aan de werknemers de °P Persoon en be- zittingen van hun werk- gevers te eerbiedigen, met nauwgezetheid te arbei den en de arbeidsvoor waarden na te komen". „Het vierde gebod van God legt de werkgevers de plicht op eerbied te hebben voor de persoon, het verenigingsrecht en de arbeidsvoorwaarden van hun werknemers te eerbiedigen, hun een ge zinsinkomen te betalen en hun 'de waarneming van hun godsdienstplich ten te vergemakkelijken'. staten daar in alle opzichten volkomen tot-het Westen behoren en ais het tot een derde wereldoorlog zou komen, daarin evenzeer als elk land van West-Europa zouden worden meegesleurd. De laatste dagen hebben zich echter ginds enkele gebeurtenissen afgespeeld, welke zeker even in het grote internatio nale verband mogen worden gereleveerd. Wij denken daarbij aan de waarschuwing van de Deense regering aan de militairen om bij een agressie onmiddellijk zonder eerst een bevel van de regering af te wachten weerstand te bieden en aan mili tairen en burgers om zich niet door valse en misleidende berichten bijv. over een capitulatie te laten beetnemen en zo tot daden te komen welke een ramp voor het land zouden zijn; wij denken aan de re geringscrisissen in Zweden en Finland, welke beide een groen-rode regering, een coalitie van agrariërs en socialisten, heb ben opgeleverd: aan de wrijving, welke voor de zoveelste maal tussen Rusland en Noorwegen is gerezen; en welke wel op de eerste plaats hieraan is toe te schrij ven, dat het Kremlin zijn verbittering over 't toetreden van laatstgenoemd land tot het Noortatlantisch pact niet kan ver kroppen. Het conflict het woord klinkt wat zwaar, maar met Rusland moet men altijd voorzichtig zijn tussen Moskou en Oslo loopt over twee aangelegenheden. Op de eerste plaats beschuldigt het Kremlin Oslo er van dat Noorwegen de graven van de Russische soldaten, die in Noorwegen zijn gesneuveld heeft geschonden. Er schijnt inderdaad een klein incident, overigens van onbeduidende betekenis, te hebben plaats gehad dat door Moskou buiten alle proporties is opgeblazen nadat Oslo voor zover gewenst excuses had aangeboden. Maar de „Isvestia" maakte er een .bar baarse opgraving" van, een gerede aan leiding om agitatie tegen Noorwegen te voeren. Het tweede incident wijst ongetwijfeld op de weinig vriendelijke stemming in Noorwegen jegens de Sovjet-Unie. In de tijd. dat de betrekkingen tussen de beide landen nog niet zo vertroebeld waren, wm in gemeenschappelijk overleg beslo ten te Kirkenes een gedenkteken op te richten dat de herinnering aan de strijd van het Russische leger tegen het nazidom zou vereeuwigen. De plechtige onthulling zou in Augustus j.l. plaats hebben, maar werd voor onbepaalde tijd uitgesteld; en nu heeft men in de twee landen de niet ongerechtvaardigde indruk, dat de plech tigheid is afschreven. in Noorwegen is men daarmede ingenomen, maar begrijpe lijkerwijze voelt P)®15 dit in Moskou als een vernedering bijna als een belediging Dan doemt het jongere verleden weer op waarbij steeds weer naar voren komt. dat Noorwegen geweigerd had het door het politbureau op 5 Febr. 1949 door 't Krem lin aangeboden non-agressieverdrag te aanvaarden om zich daarna onvoorwaar delijk bij het Noordatlantisch pact aan te sluiten. Natuurlijk verwijt Moskou ook nu weer Noorwegen, dat het „een basis van het Amerikaanse imperialisme" is geworden. Dat soort beschuldigingen wo'dt niet tegen Zweden en Finland ingebracht, hoe wel beide landen even anti-communistisch zijn als Noorwegen of welk Westeuropees land ook. De kabinetswijzigingen welke daar kortgeleden hebben plaats gevon den, hebben dan ook slechts een binnen lands-politieke strekking. Zij zijn bovenal het gevolg van de sociaal-economische en financiële moeilijkheden welke ook daar de regeringen de grootste zorgen bereiden. Het accent valt er, wijl de herbewapening niet die eisen stelt als elders Finland mar slechts een bij het vredesverdrag vastgestelde bewapening hebben en Zwe den staat sinds geruime tijd op een hoog tepunt van zijn bewapening niet zozeer op de buiten- dan wel op de binnenlandse politiek; en gelijk in zovele landen is de samenwerking van overigens principieel sterk uiteenlopende^ partijen noodzakelijk In Finland is ^eifs 'n financiële specialist, de gouverneur van de Bank van Finland Tuomioja, minister van buitenlandse zaken geworden. Eigen, afzonderlijke gevaren bestaan er voor het Noorden niet. Zij en wij zijn on verbrekelijke lotgenoten. Elke oorlog in Europa betekent een oorlog voor alle lan den van „het Westen". Zelfs als Zwitser land het geluk zou hebben er weer buiten te blijven, kan Zweden niet op een der gelijke buitenkans rekenen. Het ligt al te zeer in de zöne. welke Rusland zou moe ten pogen te veroveren om zijn strategi sche plannen te kunnen verwezenlijken. Het militair zwakke Finland zou nauwe- lijfca weerstand kunnen bieden Bijzondere postzegel-uitgave In de uitgebreide serie postzegels, wel ke het Zuidkoreaanse ministerie vaii Ver keer heeft uitgegeven als erkenning van de verdiensten van de geallieerde mili tairen op Korea zijn twee zegels aan Ne derland gewijd. Beide zegels hebben een waarde van 500 won. Het ene is lichtgroen, het an dere lichtblauw. On beiden ziet men links de Nederlandse, rechts de Zuid- Koreaanse vlag, daartussen op de groene postzegel het Amerikaanse .vrijheids beeld, op de blauwe postzegel het Uno- embleem. Van alle landen, die daadwer kelijk aan de strijd in Korea deelnemen, zijn postzegels als deze uitgegeven. De Zuid-Koreaanse minister van Ver keer, Kee Young Chang, heeft de luite nant-kolonel Eekhouit enkele exempla ren van de zegels aangeboden in een zeer hartelijke brief, waarin hij de hoop uit spreekt, dat deze postzegels in beschei den mate er toe zullen bijdragen om tot uitdrukking te brengen de diepe gevoe lens van dankbaarheid en eeuwigduren de vriendschap van de Zuid-Koreaanse bevolking ten aanzien van het Neder landse volk. Tijdens de laatste wereldoorlog werd bij graafwerkzaamheden in de kiezelbedding van de Maas ter hoogte van het oude Lim burgse vestingdorp Stevensweert op vrij grote diepte een komvor mig voorwerp aangetroffen, dat geheel bedekt was met een don kere laag metaaloxyde. Het wei nig ogeljjk stuk werd destijds door de vinder afgestaan aan 'n plaatselijk liefhebber van curio siteiten, die aan de vondst slechts geringe aandacht schonk. Eerst vele jaren na de oorlog kwam deze verzamelaar op de gedachte het materiaal, waaruit het op gegraven voorwerp vervaardigd was, door een expert op het ge bied van metaalonderzoek te laten onderzoeken. 'JBij dit onderzoek bleek, dat het stuk geheel uit zuiver zilver bestond. Voor de ongewone vorm van het stuk en de talrijke vreemde, maar kunstig bewerkte ver sieringsmotieven wist men echter generlei verklaring te vinden. Van talrijke uit eenlopende gissingen werd de veronderstelling, dat men te doen had met het benedendeel van een zilveren wierookvat uit de 17e eeuw, nog de meest aannemelijk geacht. Uiterst zeldzaam Groot was dan ook de verrassing toen in 1950 een door deskundigen ingesteld nader onderzoek van de vondst leidde tot de opzienbarende ontdekking van een uiterst zeldzaam en hoogst belangwek kend kunstwerk uit de klassieke oudheid met name van een GrieksRomeinse drinkbeker daterende uit de tweede eeuw vóór Christus. Vooral de meesterlijke be werking en decoratie van het rijkversier de kleinood verlenen aan deze ontdekking een betekenis, die alle tot nu toe in ons land gedane vondsten op het gebied der antieke zilversmeedkunst veruit over treft. Bij de bestudering der verschillende op de beker voorkomende inscripties in de Griekse taal is reeds gebleken, dat deze inschriften voor de vaststelling van de oorsprong, de bestemming en de lotgeval len van het kunstwerk in de oudheid, van grote waarde zijn. Reeds mag als vast staand worden aangenomen, dat deze zeldzame vondst 'grote belangstelling zal wekken In de kringen der kunsthistori sche en archeologische wetenschap, zowel in Nederland als daarbuiten. Het ligt in het voornemen de kostbare vondst, die zich thans in particulier bezit bevindt, t.z.t. tentoon te stellen. (Van dnze weerkundige medewerker) Het is deze wPèk schitterend herfstweer geweest. Overdag liep het kwik telkens vrij hoog op, ofschoon de gemeten tem peraturen helemaal niet exceptioneel zijn. Donderdag was het het zachtst met op enkele plaatsen 20 graden als hoogste tem peratuur. Ter vergelijking diene dat twee jaar geleden op 16 October dus bijna veertien dagen later in het seizoen te De Bilt nog 22 graden werd gemeten. Ook van de nachten is niets bijzonders te ver tellen, het was vaak erg koud, maar ook Hoewel wij niet beducht behoeven te zijn, dat Pluvius vandaag of morgen uit zijn najaarsslaap zal ontwaken, zullen wij er toch rekening mee moeten houden, dat de temperatuur naar beneden gaat, des nachts nog niet maar wel overdag. Het gehied van hoge druk boven Scandinavië is n.l. sedert gisteren weer in betekenis toegenomen, nadat het de laatste dagen bedenkelijke tekenen van verval te zien had gegeven. Daardoor is de oostelijke stroming boven West- en Midden-Europa intensiever geworden. Nu wordt met deze dat is niet abnormaal voor October. Wat stroming piet zulke zachte lucht als om- wél als iets heel bijzanders in de krant streeks het midden van deze week aan moet, is, dat Pluvius een week lang op één 1 gevoerd; in de randstaten vroor het van oor ligt en zich van het Nederlandse weer nacht algemeen en ook Moskou meldde 1 niets, maar dan ook helemaal niets aan- graad onder nul. De temperatuur zal dus trekt. De ondankbaren zullen verzuchten: i bij ons overdag omlaag moeten, maar net j Gepantserde smokkelauto aangehouden Na een wilde jacht door het Belgische plaatsje Arendonck bij de Belgisch-Neder landse grens is de Belgische douane er in geslaagd een uit Nederland komende ge pantserde vrachtauto aan te houden, waarin zich negen levende kalveren be vonden. De vrachtauto reed door de grensver- sperring heen. De bestuurder gooide spij kers op de weg om te pogen de achtervol gende auto's van de douane tot staan te brengen. Verscheidene autobussen kregen op de met spijkers bedekte wegen oponthoud door lekke banden. Op een onbewaakte overweg nabij Oudesluis tussen Schagen en Anna Pau- lowna is vanmorgen de trein van 5.20 uur uit Alkmaar naar Den Helder in aanrijding gekomen met een vrachtauto uit Aalsmeer. De twee inzittenden van de auto werden gedood. Daar de spoorbaan door de aanrijding versperd was, werd het verkeer tussen Schagen en Den Helder tijdelijk met autobussen onderhouden. De treinen van Alkmaar reden tot Schagen. was dat twee maanden geleden maar zo geweest, maar de dankbaren zullen zich gelukkig prijzen, dat wü dit weer nu heb ben, want als de kalender op dit moment een wintermaand zou aangeven, zouden er bij zo'n luchtdrukverdeling misschien «1 plannen voor een elfstedentocht wórden gemaakt, weer wordt daar gelukkig niet minder ge schikt om, om van de natuur te genieten. Daarentegen wordt het 's nachts nog niet kouder, want de - toegenomen wind zal ervoor zorgen, dat de onderste luchtlagen flink door elkaar worden geroerd, waar door de afkoeling van de laagste delen van 4e atmosfeer wordt tegengegaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1