V.V.Y. legt de meesterproef af Examinator P.S.V. is zelf ook weer op mars naar de kop m.mm Piet Steenbergen: Voetbal is mijn hobby, maar... als amateur Hockey-competitie op toeren Dividend Simplex weer 10 pet. BE BOBE BRAZILIË I mm Verjonging bij Van der Vegt exit Ook in Zweden: soepe ler amateurisme Middellandse Zee- Sport Spatten Alkmaarse draverijen J Borotra for ever W. Burgwal overleden Wens: volgend jaar weer bij Feijenoord Drie wedstrijden voor Den Haag spelen Weer competitie 0111 de West-Europa-beker ZATERDAG 6 OCTOBER 1951 Haarlem lachende derde Scheiding in de hop S.V .V.-Feijenoord Verjonging hij H.B.S. Hermes-pech SCHAAKRUBRIEK Verruiming ROOK-KATER zegt de echte Virqinia- roker,„sinds ikBoslotX rook. Nu steek ik de f ene na de andere C op,zonder teveel van het qoede WM IS wm WmrL-jf® a Ui PAGINA 7 Contract bindt alles Weer als amateur Jong, lang, licht Gevaar voor P,W.? OM HET BRITTANNIA- SCHILD NATIONALE WEDSTRIJD MACHINESCHRIJVEN Opening nieuwe fabriek uit gesteld tot Februari 1952 van door A. HRUSCHKA (Wordt vervolgd). V.V.V. is dus, nu de krachtsverhoudingen zich na vijf competitie-dagen reeds enigszins hebben afgetekend, de enige koploper die nog geen enkel winstpunt uit handen heeft gegeven. De Kraal-bewoners hebben echter op Limburgia na nog geen tegenstander van grote kracht op hun triomf tocht ontmoet. En dit kan een reden zijn om de huidige eerste plaats van de Venlonarfen voorlopig nog een beetje voorzichtig te bekijken. Morgen kan V.V.V., dat overigens door zijn knappe techniek beslist geïmponeerd heeft, echter aan deze twijfel een einde maken. De Noord-Limburgers gaan dan namelijk op bezoek bij P.S.V., dat weliswaar al enige steken heeft laten vallen, maar o.a. met zijn jongste zege op Maurits blijk heeft gegeven opnieuw naar de eerste ranglijstgelederen te willen oprukken. Het wordt de meesterproef voor V.V.V. Met spelers als Klaassens, Carlier, Nass, Verberk en Sijbers beschikken de Venlonaren intussen wèl over een ploeg, die in staat is om deze proef met glans te doorstaan. KOEVOETS, DWS-sehut- ter tegen de Boys. In de A-klasse is de ont moeting tussen DWS en de Enschedese Boys het meest spectaculair; beide ploegen hebben 8 uit 5 en staan samen aan de kop, mèt Haarlem, dat op bezoek gaat bij Go Ahead en bij een overwinning goed zou kunnen profiteren van het gelijke spel dat tussen DWS en de Boys zeer wel mogelijk is. Heerenveen stelt teleur maar zal des ondanks thuis nog wel over Theole baas kunnen blij ven. AGOVV—EDO riekt naar een gelijk spelletje, Veloeitas is niet helemaal kansloos tegen Volewijckers, gelijke kan sen in GVAV—Elinkwijk, maar daaren tegen achten wij 't Gooi op bezoek bij Frisia favoriet. Het zou raar móeten lopen, als Ajax zich in eigen huis door de nog altijd bezitloze debutant Oosterparkers zou la ten verrassen. Daarom mag men wel aan nemen, dat de Amsterdammers de leiding in de B-afdeling zullen behouden. Van de vijf ploegen die op het tweede plan met 8 punten gelijk staan, komen er vier tegen elkaar uit in DOS—Wageningen en Vitesse—Be Quick. Op papier zijn deze clubs alle nog even sterk, maar het zou ons niet verbazen als ln beide ontmoetin gen de gasten aan het langste eind trok ken en de thuisclubs van hun hoge stand af moeten. De vijfde concurrent,. RCH, handhaaft xdch wel tegen Blauw Wit, -tenzij ineens het herstel van de Stadion club doorbreekt. Dan nog twee wedstrij den waarin de gastheren de beste kansen maken; VSVSneek en Enschedé—Zwolse Boys, het tegendeel echter in Achilles— Leeuwarden. De uitwedstrijd tegen het technisch nog altfld uitstekende maar weer door tegenslag achtervolgde SVV kon In C wel eens een karweitje worden dat Feijenoord te zwaar op de maag ligt. In ieder geval moeten de Rotterdammers er maar niet te hard op rekenen, dat hun ongeslagen record gehandhaafd wordt. Daarentegen zal NAC zich door DHC niet laten verontrusten en de Bredanaars kunnen dus morgen geheel alleen aan de kop komen. Wisselvallig RBC kan thuis een verrassing in petto hebben voor Eindhoven; de derde plaats als inzet be looft een spannende strijd tussen Juliana en Willem II; een spannend Mijnstreek duel zullen ook Sittardia en Bleijerheide wel leveren; MVV lijkt ons te sterk voor Quick N. en vermoedelijk wint ook BW van ADO. Bij HBS (in de D-groep) heeft de Engelse trainer Ronny Dellow dan ook de kogel door de kerk ge jaagd. VerjongingEn van de oude getrouwen die het veld moeten rui men, zijn de strateeg Anton van der Vegt (nota bene verleden jaar nóg candidaat voor het Neder lands elftal) en Walhain wel de meest gereputeer de, van wie men op Hout- rust vooral de bekende figuur van Van der Vegt node zal missen, zoals men ook elders zijn ver dwijnen van het groene veld zal betreuren. Ver jonging is echter noodzakelijk. Maar ook.... verjonging brengt nooit onmiddellijk succes. Ajax doet het nu goed maar had er een heel en benard jaar nood nodig. Daarom voorzien wij ook voor HBS een zwaar seizoen en zal een gelijk spelletje thuis tegen Brabantia al een meevaller zijn. Verder spelen nü al NEC en Chèvre- mont om de onderste plaats en Xerxes zit daar zó dichtbij, dat op papier de Zebra's niet veel kans zouden maken uit tegen Emma als het niet waar was dat juist bij ontmoetingen tussen clubs als Emma en Xerxes élke uitslag mogelijk is.... Hadden wij het al over de pech van SVV. de andere Schiedamse eerste-klasser Hermes-DVS is er ook niet vrij van, zij het in heel ander opzicht. Na keeper Van Diest door een beenbreuk te hebben ver loren, moeten de blauwhemden om de zelfde reden ook kanthalf Ruiterman voor lange tijd missen. Zij beschikken echter over goede reserves en zijn derhalve nog best in staat om morgen de tweede plaats voor zich te doen opeisen. In Tilburg is NOAD hun gastheer en beide ploegen hebben 7 punten met dien verstande dat de Tilburgers een wedstrijd minder speel den. De winnaar van morgen (NOAD is verdedigend en Hermes vooral aanvallend sterk) wordt dus voorlopig VVV's naaste concurrent. Sparta's rotsvaste defensie is wellicht ook tegen Maurits weer in staat om een puntje in de wacht te slepen en Limburgia mag op eigen veld sterker dan Longa worden geacht. Schaakredacteur P. A. Koetsheid, Huize St. Bernardus. Sassenheim (Zaterdag 6 October 1951.) No. 6801. P. A. KOETSHEID, Sassenheim. Ie plaatsing. Zelfmat in twee zetten. (Van onze sportcorrespondent). «XOCRHOLM, October. Nu de Russen officieel hebben laten weten, dat», van plan ,yn, mct een sterke voetbalploeg in het Olympische voetbaltournooi Hclsinki-1952 van start te gaan. heeft men er ook in Zweden niet veel hoop op. wederom beslag te kunnen leggen op de Olympische titel. Na de aderlatingen die het Zweedse voetbal door de spelers-export heeft ondergaan een aderlating welker gevolgen zich pas nog in de interland tegen Noorwegen zo pun- lijk aftekenden achten Zweedse experts het waarschijnlijk, dat de Olympische finale zal gaan tussen het Russische elf tal en het Engelse amateurteam. dat, naar verluidt, met bijzondere zorg op het Olympische toumooi zal worden voor bereid. De Zweedse voetbalbond heeft intussen enige maatregelen genomen met de be doeling. de spelers-uitvoer tegen te gaan. Nadat men oorspronkelijk aan 'n „export verbod" dacht (hetgeen in Zweden op grote tegenstand stuitte omdat men terecht vond dat de bond daarmee een aanslag deed' op de persoonlijke vrijheid van iedere sportman) is me? "Y,men de richting uitgegaan enh - amateursbepalingen verruim^ a] - palingen werden hier in Zweeli zo strak aangehouden (er bestond'e" vergoedingen) en men heeft nu de maxi a die door de clubs in harde munt aan de spelers mogen worden uitbetaald, ver hoogd. Er zijn nu „amateurs" in Zwe**e.n die volkomen legaal, met hun yoet- 5*1 gedurende het seizoen eeif hijzon- 4'.ge bijverdienste hebben. Er rest slechts eén vraag: zal het Internationale Olympische Comité geen bezwaar maken tegen deze vorm van amateurisme en de Zweedse voetballers de toegang tot de Olympus verbieden? In kringen van de Zweedse voetbalbond antwoordt men op deze vraag: „Als men de Russen (die eigenlijk volledige beroepsspelers zijn) tot de Olympische Spelen toelaat, zal men ïeker de Zweden niet kunnen weigeren". V. d. VEGT, slachtoffer van verjonging De Maastrichtenaar Vissers won het Ne derlands politie-kampioenschap veldloop individueel, de Marechaussee de clubtitel. De Rus Moskatchenkov liep te Moskou de 30 km. in 1 uur 38 min. 54 sec., een nieuw wereldrecord (oud record Rus Vanin met 1.39.14). Prins Bernhard heeft het beschermheer schap aanvaard van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Rusland heeft de uitnodiging voor de Olympische Spelen 1952 te Helsinki nog niet geaccepteerdmaar volgens Van Frenckell, voorzitter van het organisatie comité, wijzen tekenen er op dat Rusland tóch zal komen, ook met een voetbal ploeg. Advertentie i i J No. 6802. W. WEBER, Plauen. lc prijs Tournooi „Die Schwalbe" 1949. Zelfmat in twee zetten. Voor de zeven draverijen te Alkmaar hebben niet minder dan 102 paarden aan gifte gedaan, zodat flinke velden kunnen worden verwacht. We tippen de volgende paarden: Victorie-prijsa 2040 M., 19 inschrijvin gen: Odylie Spencer, Paulientje R en Olymphia S. Acht October-prijs: 2040 M., 16 Inschrij vingen: Neerlandia T, Our Volann, Op- veger en Nemetor B. Willem van Oranje-prijs: 2340 M., ama teurs, 10 inschrijvingen: Nelson. Lord Heny, Nora B en Luccie Rohda. Van Teylingen-prijs: serie-draverij 1740 M.. 28 inschrijvingen: Mary Reynolds, Over Again. Octavia en Kapitein Bascom. Jacob Kabeljauw-prijs: 2340 M., 6 in schrijvingen: Petite Casindra, Pearl Spen cer en Paula B.H. Dirk Duivel-prijs: 2340 M., 6 inschrij vingen: Olga Pluto, mr Fried en Juno Vita. Dirk Sonoy-prijs: 3000 M., 17 inschrij vingen: Nooit Gedacht, Or de Casindra en Nellie Gregor. In het kader van de ontmoeting tussen de I. C. van Engeland en die van Frankrijk sloeg de 53-jari- ge Jean Borotra de 31-jarige Tony Mottram met 63, 6—1. Mottram, nummer 1 op de En gelse ranglijst, verloor in veertig minuten, dank zij uitstekend volle ren van Borotra en goede smashes van de Franse veteraan. Precies 25 jaar geleden kwam Borotra voor de eerste maal op de Queens Club "*N u't! f In de ouderdom van 60 jaar is van nacht te Den Haag aan een hartaanval overleden de heer W. H. A. Burgwal, een der bekendste officials van de K.N.V.B., waarvan hij hoofdbestuurslid was. Hy had zitting in tal van commissies, kwam uit de afdeling Den Haag, was ere-voor- zitter van V.U.C. en heeft in vele opzich ten belangrijk werk voor het voetba» in ons land gedaan. Het laatst had hij een groot aandeel geleverd in de regeling van het bedrijfs- en zomeravondvoetbal in Nederland en dit onder toezicht en auspiciën van de K.N.V.B. georganiseerd. (Van onze verslaggever) „Piet is naar de brand". En dus kregen wij, terwijl een paar honderd meter verder voor anderhalf millioen gulden aan meubelhout in vlammen opging, ons kopje koffie geserveerd door een andere kellner dan Piet Steenbergen, de ex-prof, die thans weer in het café van zijn schoonvader Gerrit Smits aan de Rotterdamse Oranjeboomstraat werkt. „Geen prof voetbal meer", verklaarde ons een kwartiertje later Steenbergen, uitge keken op het vuurwerk, lang en slank aan ons tafeltje. „Maar wel graag weer als amateur bij Feijenoord". De Fransen gaan gaandeweg weeg over eigen veelbelovende krachten be schikken; per elftal zijn er alweer twee a drie jonge knapen uit eigen kweek, de door de oorlog veroorzaakte kloof tussen verscheidene sport-gene- raties wordt overbrugd en dat is de oorzaak dat de vraag naar Nederlandse spelers verminderd is. Daarentegen ko men er wel meer Argentijnen en an dere Zuid-Amerikanen, vermoedelijk omdat de acrobatiek van deze spelers meer tot de fantasie van het graag naar virtuositeit kijkende Franse pu bliek spreekt. Steenbergen kreeg dus het tweede jaar van zyn contract van zijn club cadeau. Maar onmiddellijk deed de tweede-klas- ser Valenciennes een bod. Waarop hij echter niet wilde ingaan; hij vond één. jaar (een móói jaar, zij het met maar weinig wedstrijden) welletjes. Over contracten gesprokenóók als Steenber gen na het normaal beëindigen van zijn tweejarig contract naar een andere prof club (ook buiten Frankrijk) had willen gaan, zou toch Le Havre daarvoor goed keuring hebben moeten geven (dit is vastgelegd inde reglementen van de Franse voetbalbond en geldt voor bet gehele prof-spel); in zo'n geval ook tou cheert niet de speler, maar de club de koopsomNee, prof-voetbal is toch niet zo mooi als het er uit ziet. „Maar voetbal op zich blijft mijn hobby". Daarom is Steenbergen blij, dat hij na een jaar wachttijd zeer waarschijnlijk van de K.N.V.B. toe stemming zal krijgen om in 't nieuwe seizoen weer voor Feijenoord te spe len. Natuurlijk voor Feijenoord, waar in hij van zijn 10e jaar af speelt, waar in hij speler van het Nederlands jeugd- elftal werd en in April 1950 zelfs van het Oranje-elftal (de rechter-vleugel Steenbergen-Schrumpf in de 20 ne derlaag tegen België te Antwerpen). Daarom is Piet Steenbergen ellke Don derdagmiddag op Varkenoord met trai ner Koonings en nog een paar jongens bezig om zijn spelkwaliteiten op peil te houden en te verbeteren. „Want voet bal is mijn hobby, maar prof-voetbal in den vreemde, nooit meer". (Van onze hockey-medewerker). Was de vorige Zondag het Oosten nog op non-actief, vanwege het feest te Nij megen ter ere van de 40-jarige NMHC, thans wordt het maximum aantal wed strijden gespeeld dus vijf in het Westen en vier in Zuid, Oost en Noord. In Den Haag, brandpunt van West, wor den niet minder dan 3 wedstrijden ge speeld, waarvan één locale ontmoeting nl. wr.rHWVG. De a, waarvan een ïocaie op de Roggewoning HGC—-HHYC. De blauwhemden zullen zich beter weren dan jl. Zondag in Bloemendaal, doch zij kun nen toch niet beletten dat HHYC beide punten meeneemt. TOGO ontvangt Gooi en HDM krijgt Laren te agst. Vooral in d eeerste ontmoe ting hebben de Hagenaars de beste kan sen. SCHC—-BMHC kon wel eens een gelijk spel opleveren en ook Amsterdam—Be 13 eel? ?Pen strÜd, al lijkt Be Fair, KUters aanval meer kans op de zege te hebben. Venlo zal in Zuid de j.l. Zondag begon nen nieuwe zegetocht te Breda tegen HTCCheeft'?etTj£aV®rvolgen. HTCC heeft m de derby tegen de nieu welinge, Eindhoven de beste kansen, doch Tilburg—Breda en MOP-EMHC zijn wed strijden met gekke kansen. Enschede begint in Oost met twee thuiswedstrijden. DKS zal daarbij wel te sterk blijken voor Nijmegen, doch PW moet ernstig oppassen voor de nieuwelin ge Wageningen. Hengelo lijkt ons in staat het enigszins verzwakte Union met een nederlaag huis waarts te zenden. Of Deventer het in de koekstad tegen Arnhem zal kunnen bol werken betwijfelen we zeer. Koning Farouk van Egypte heeft in het Foead Awal-stadion te Alexandrië de eer ste Middellandse Zee-spelen officieel voor goooend verklaard. Deelnemers van tien landen zullen elkaar gedurende twee we ken ontmoeten. Het programma omvat wedstrijden in athletiek, boksen, voetbal, Waterpolo, zwemmen, gymnastiek, paar densport, schermen, roeien, schieten, ge wichtheffen en basketball. Deelnemende landen zijn: Griekenland. Frankrijk, Ita lië, Spanje, Zuid-Slavlë. Turkije, Libanon, Syrië, Malta en Egypte. De Middellandse Zee-spelen zullen een keer in de vier jaar worden gehouden. In het Noorden worden de kampoenen, in eigen stad bij GCHC op bezoek, voor een lastige taak gesteld. De beide andere Groningse eerste klas- sers gaan „naar de provincie", GHBS naar HVA te Assen en Groninger Studenaen naar Rap in Leeuwarden. Rap zal wel verliezen doch HVA lijkt ons niet kans loos. Tenslotte is Meppel op papier ster ker dan LHC, doch in Tietjerk kunnen de Friezen misschien voor een verrassing zorgen. Dezer dagen vond te Amsterdam een bijeenkomst plaats, waarop in beginsel besloten is om ook in het aanstaand sei zoen de ijshockey—competitie om de West-Europa-beker doorgang te doen vinden. De vergadering was door mr J. A. C. Bierenbroodspot, voorzitter van het organisatie-comité en president van de Nederlandse IJshockey Bond uitgeschre ven. Het ziet er naar uit, dat acht ploegen zullen deelnemen, te weten: H.H.Y C (Den Haag), Ijsvogels (Amsterdam), Dus- seldorf (Dusseldorf), Krefelder Eislauf Verein (Krefeld). Francais Volants (Pa rijs), Cercle de Patinage Liegeois (Luik), Saint Sauveur (Brussel) en Brabo (Ant werpen). De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat ook de Tilburgse IJshokey Club meespeelt. Het wedstrijdprogramma wordt tegen het eind van de maand vast gesteld. De Ijsvogels zullen, naar be kend, elke Maandagavond op bepaalde uren de beschikking hebben over de Hokij-baan te Den Haag. DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Daar we momenteel van directe pro blemen weinig ter beschikking heoben nemen we weer eens onze toevlucht tot de zelfmatcómposities. Het zijn slechts tweezetten, die onder het bereik van velen vallen. Dit is. vooral het geval met no. 6801. Toen we deze opgave gereed hadden, drong zich in onze herinnering een oudere compositie, waarvan no. 6301 veel in zich had opgenomen. We raad pleegden toen de verzameling van onze zelfgemaakte Problemen en bevonden, dat 30 jaar geleden onderstaande tweezet, in het tijdschift N. s. B. 1921 gepubli ceerd, dat jaar de prijs in de zelfmat- afdeling had behaald. Wit: Ke5, Dc3, Tb?, Re7, Pb2-Jb8; f6, g4, ZwKc5, Ral, Pd6—e4; b3, c4, c6, c7, f7, g5. Opl.: 1. Rf8. Rb2: 2. Dd4t, Rd4:ft. 1 Pc3: 2. Pa4t, Pa4:ft. 1Fa2 2. Dc4:t. Pc4:tt. 1Pf2 2. Pd3t, PdS'ft 1.'.Pg3 2. Rd6:t, cd6:ft. 1Pf6: 2. Pd7t, Pd7:tt. Veel hiervan vindt men in no. 6801 terug, zodat de verwantschap niet ge ring is. Oplossingen over drie weken. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6793. J. V. Dijk. 1. f4 dreigt 2. Te5tt No. 6794. J. v. Dijk. 1. Ta3 dreigt 2. Dc3tt.' Met 1. Rg8 dreigt niets en dat is in deze opgave nodig. Op 1. Dg2 volgt met dubbel effect 1Tb8! No. 6795. W. Jörg'ensen. 1. Re6, Kc5 2. De7:tt. 1fe6:, f6 (Ke6), f5, fg6:, 2 c8 <T), c8: (D)t, c8 (P)+, c8 (R> enz. Deze drie problemen werden goed Opgelost door: ir A. Bêrgstein, Geleen; K. Th. v. Goor, Voorburg; F. Pijls, Maas- bracht; N. G. Schaaps, Rijswijk; C. v. d. Weide, Rotterdam. No. 6793 en no. 6795 door; B. Kouwen- hoven, Rotterdam. No. 6793 en no. 6794 door Leo Paalvast, Rotterdam; J. F. Pilgram, Rotterdam. No. 6793 door W. H.. Haring. Schiplui den; M. G. L. v. Teeffelen, Rotterdam; J. H. v. d. Veer, Groesbeek. CORRESPONDENTIE. X. te S. Hoe wilt u mat geven na I. Ra7<b6: Pe3—f5!? WEENINK HERDENKINGS' OPLOSWEDSTRIJD. Evenals vorige jaren organiseert, de Nederlandse Bond van Probleemvrien den dit jaar een oploswedstrijd ter herdenking van zijn op 2 December 1931 overleden eminente Voorganger H. G. M. Weenink. Aan deze wedstrijd, waarvoor zes t.weezetten ter oplossing worden aange boden, kan iedere schaakliefhebber deel nemen. Inlichtingen: Van Breestraat 181, Engeland won. vertegenwoordigd door de Royal Air Force, ook het derde onder deel. de bokswedstrijden, in de militaire sport-tournooien om het Brittannia-schlld te Londen. De Engelsen wonnen daarmee ook het schild, verbonden aan de eerste plaats in de eindstand. De uitslag van het boksen: 1 RAF 41 p.. 2 Griekenland 22 p., 3 Nederland 12 p.. 4 t/m. 6 Amerikaanse strijdkrachten, België en Noorwegen. De eindstand luidt: 1 RAF 75 p., 2 Ame rikaanse strijdkrachten in Duitsland 52 p., 3 Nederland 37 p., 4 België 35 p., 5 Grie kenland 26 p., 6 Noorwegen 12 p. Op de Hagenaar Joop de Kubber, (ex-VUC, nu Bor deaux) na was Steenbergen met zijn 21 jaren de jongste Neder landse voetbal prof in Frankrijk en elders, toen hij verleden jaar zijn contract voor Le Havre tekende. Een van de jong- sten, een van dè langsten en., een van de lichtsten. Met zijn circa 1.90 STEENBERGEN graag weer amateur meter woog hij na drie Franse maanden nog maar 69 kilo; hij had er 10 verlo ren in harde training en zware snelle wedstrijden. Physiek was hij tegen het harde prof-spel niet opgewassen; elk man-tegen-man-duel moest hij door te kort aan gewicht verliezen; de kilo's van zijn tegenstanders drukten zijn soepele techniek dóód. Te kwetsbaar werd hij door trainer Jules Bigot („een fijne en bekwame kerel, die een prima geest van kameraadschap in de ploeg hield") drie maanden op rust gezet en vervolgens twee maanden met vacantie naar Rot terdam gestuurd, maar wat hij toen aankwam verloor hij bij terugkeer in Le Havre onmiddellijk weer. Zo deed Steen bergen een half jaar niets meer, met als gevolg dat hijzelf en ook zijn club na het eerste van de gecontracteerde twee seizoenen de verbintenis gaarne wilden verbreken, hetgeen geschiedde. „Nee, prof-voetbal Is niks voor mij", aldus Steenbergen, „het is te zakelijk, er zit teveel direct geldelijk belang bij, er wordt te rigoureus naar winst gestreefd en daardoor veel te hard gespeeld". Hij is blij, dat hij terug in Nederland is. Maar.... hij heeft een mooi jaar erva ring achter de rug. Want elke reis van het elftal maakte hij mee en hij ver- i bleef niet alleen tijdens de befaamde se- rie beker-wedstrijden tussen Le Havre en Saint Etienne weken in Parijs, maar ook aan de betoverende Rivièra, hij doorkruiste met zijn club heel 't mooie Franse land en zag en hoorde veel wat hij als kostbare ervaring in zijn levens bagage kon steken. Met de taal ging het best; vier jaren Mulo gaven een goede ondergrond en de praktijk deed de rest, zodat Steenbergen nu altijd nog geabon neerd is op de Franse krant, waarin hij in Rotterdam van dag tot dag op de hoogte blijft van het sportleven, waar hij een jaar midden in stond. De volgende dames zijn, in alfabetische rangschikking, prijswinnares geworden van de nationale wedstrijd machineschrij- ven: J. C. Bijloo. Overschlesestraat 78a, Schiedam; A. J. Borstlap, Laan van Meer- dervoort 820, Den Haag; J. H. W. v. Dijk, Hoofdstraat 202, Santpoort-Dorp; L. A. Dijkman. Blaricumseplein 43, Den Haag; C. W. Feron. Witte de Withstraat 37. Den Haag; H. C. G. Greeven, Marialaan 37, Zwanenburg (gem. Haarlemmermeer); J. M. de Hoog, Oranjelust 80, Voorburg; F. Kant Malakkastraat 162, Den Haag; mevr. E. Polman—Dessauvagie, Cypresstr. 120, Den Haag; C. v. d. Put, Thomsonlaan 4, Den Haag; G. F. van der Sluis, Schilner- oortstraat 74b. Rotterdam; mevr. A. Schel. Ienbach—Pollet, Leidsekade 69, Amster dam. De buitengewone vergadering van aan deelhouders der N.V. Simplex Machine- en Rijwielfabrieken te Amsterdam heeft geen besluiten kunnen nemen inzake het enige punt van dè agenda, nl. een voor stel tot statutenwijziging, inhoudende een verhoging van het maatschappelijk kapi taal van lVz millioen tot 5 millioen. Aangezien het vereiste quorum niet aan wezig was, is een nieuwe vergadering belegd, die gehouden zal worden op Vrij dag 12 October a.s. Men zal zich herinne ren, dat ingevolge de aandelen-emissie in December 1950 het vastgestelde totaal van het maatschappelijk kapitaal, nl. IV2 millioen. was bereikt. Omtrent de bouw van de nieuwe Sim plex-fabriek (die in vergevorderde staat van aanbouw ^verkeert op een terrein achter de Sloterweg te Amsterdam) ver namen wij nog dat de voltooiing daar van is vertraagd door de zware regenval van dit jaar. Daardoor zal het niet moge lijk zijn de nieuwe fabriek aan het eind van het laar in werking te stellen, zoals aanvankelijk de bedoeling was. De onen'ng zal tot ongeveer eind Februari 1952 moe ten worden uitgesteld. Voorts vernemen wij, dat de direetie voornemens is om, evenals vorig jaar, een dividend van 10 pet over het boek jaar 1950/51 aan de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders voor te stellen. ma ZONDAG 7 OCTOBER HILVERSUM I (402 M.). 8.00 NCRV. 8.30 IKOR. 9.30 KRO. 17 00 NCRV 19.45—24.00 KRO. 8.0Ó Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis 11.30 Gram. 11.40 Kamerork. en solist. 12.15 Apo logie. 12.35 Gram. 12.40 Lichte muz. 12,55 „De Pottébaas". 13.00 Nieuws. 13.10 Lunchconc. 13.45 „Uit het Boek der Boeken". 14.00 Viool en piano. 14.20 Koorconcert. 14.50 Residentie Orkest en solisten. 1.5.40 Kamermuziek. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 1E.O0 Geref. kerkdienst. 18.30 Strijkkwartet en bariton. 18.45 Gram. 19.00 Kamerkoor. 19.15 „De man uit Anathoth en zijn woord" (cans.). 19.30 Nieuws. 19.15 Huldiging Stijn Streuvëls te Brussel. 19.52 Boekbespr. 20.05 De gewone man. 20.12 Gevar. progr. 22.45 Avondgebed 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.30 VARA. 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgelconc. 8.35 Veuig- heidspraatje. 8.45 Orgelconc. 9.05 Gram. 9.45 Caus. 10.00 „Geef het door" (caus.).,10.05 Zondagshalfuur. 10.30 Remonstr. kerkdienst. 12.00 Gevar. amateur-progr. 12.50 Voor de jeugd. 13.00 Nieuws 13.05 „New Vork cal ling" 13.15 Musette-órk. 13.50 ..Even afreke nen, Heren". 14.00 Gram. 14.05 Boekbespr 14.30 Franse chansons. 14.45 Orgelconc. 15.10 Mezzo-sopraan en piano 15.30 Filmpraatje. 15.45 Orgelconc. 16.00 Discogram. 16.30 Sport, revue. 17.00 GespreKken met luisteraars 17.20 „Een kerklied" (muz caus 17.30 Voor de kinderen. 17.50 Sport. 18.15 Nieuws. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 .Lichte muz. 19.30 Radio, lympus 20.00 Nieuws. 20.05 Weekoverz. 20.20 „Mignon" (opera). 21.30 „Versnelhng (caus.) 21.35 „Paul Vlaanderen en het Vandyke- Mysterie" (hoorspel). 22.15 Amusementsmuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Voordracht. 23.20 Dans- muz. 23.50—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service (330 m.): 12.10 Critieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. yi in Cfent; 13 30 Opera-ork. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 HooiLsP^Lv16-°0 caus. 16.45 Boekbespr. l'-M Y' 1750 Caus. 17.55 Weerber. 18.00 Nieuws. 18.15 Symphonie-ork. 19.45 Kerkdienst. 20.25 Lief- dadieheidsonroeo. 20.30 Hoorspel. 21.00 Nws. 21 15^ Caus 2130 Klankb. 22.15 Pianorecital. 22 30 Voordr 22 52 Epiloog. 23.00-23.03 Nws. Engeland, BBC Light Programma, 1500 en 12 30 Twintig vragen, 13.00 Lichte muz. 13.30 Varlété-Mk en solist. 13 45 Gevar. prog,: 14.30 Gram. 15.30 Hoorspel met muz 16^00 V d vrouw. 16.30 Gevar. progr. 18 30 Lichte muz' 19.00 Nws en radioiburn. 19.30 Gevar progr. 20.30 Community hymnmiging. 21.00 Gevar progr. 22.00 Nws. 22.15 Recital. 22.30 Muzikale caus. 22.45 Orgel. 23.15 Gram. 23.56- 24.00 Nws. Nordwestdentscher Rundfunk, 309 m 12.00 Omroepork. en solisten. 13.00 Nws. 13 25 Gevar muz. 14.30 Verzoekprogr. 16.45 Dansmuz 18.15 Kamerork. 19 45 Nws. 20.00 Gevar muz. 22.15 Nws 22.45 Dansmuz, 23 15 Lichte'muz 24 00 Nws. 0.10 Amusementsmuz 0.30—1.00 Dansmuz. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. (Vlaams progr.): 12.30 Weerber. 12,34 Vocaal kwartet. 13.00 Nws. 13.16 Gram. 13.30 V d soldaten. 14.00 Operamuz. 15.30 Gram. 16'00 Reportage 16.45 Gram. 17.00 Koorcone, 17.40 Pianorecital. 17.45 Sportuitslagen. 17.50, 18 00 en 18 25 Gram. 18.30 Godsd halfuur. 10 00 Nws. 19.30 Marsmuz. 19.50 Gram. 20.00 Actual 20.15 Amusementsmuz. 21.30 Gram, 22.00 Nws. 22.15 Verzoekprogr. 23.00 Nws 23 05—24.00 Dansmuz. 484 m. (Frans progr.): 12.08 Omroepork. en solisten. 13.00 Nws. 13.15 Verzoekprogr. 14.30 Lichte muz. 15.00 Symphonie-ork. en soliste. 15.50 en 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Jazzmuz 19.00 Godsd. halfuur. 19,45 Nws. 20.00 Gram. 20.15 Omroep-ork. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.50 Nws Frankrijk, Nationaal Programma. 347 en 249 m. 13.00 Nws. 13.20 Hoorspel. 15.30 ..Nelly" (operette), 17-15 Gram. 17.45 Orkestcon'c. 20.00 Lichte muz. 21.20 Hoorspel en kamermuz. 23.20 Klass. muz. 23.4524,00 Nws. 15) En terwijl de rnoorcfenaar zich in ihpf gezetodhap V*n zijn slaohtoffer bwond! moesten beiden nam Hempel aan wel gezien zyn door personen, die wan neer zij het portret van Peter Lindweg onder de ogen kregen, Zlch later mis schien ook het voorkom-en van <je ander zouden herinneren.. Dit scheen bet enige middel om in het bezit van de persoonsbeschrijving van de moordenaar te geraken. Dat signalement zou dan bet uitgangspunt van verdere opsporingen kunnen zijn. De begrafenis van Peter Lindweg werd bijgewoond door een grote menigte, meest louter op sensatie bel-ustigde nieuwsgierigen. De weinigen, die uit echte deelneming waren opgekomen, onder wie Silap Hem pel en mr. Waldlew stonden bij het open graf, waarin de kist reeds was neergela ten. De kolonel, die Inez aan de arm leid de, fluisterde haar enige woorden toe en reikte haar daarbij de schop over opdat zij, het eerst van al de aanwezigen vol gens gebruik drie schoppen aarde op de kist zou werpen. Dicht achter de kolonel en Inez, ston den Nelly en mr Waldlew, alsmede Silas Hempel. Inez was een stap vooruit gekomen. Werktuigelijk stiet zij de schop in de op de rand van het graf opgehoopte aarde. Daarbij wierp zij een half wezenloze blik op de aan weerszijden van het graf en daarachter staande mensen. En plotseling begon zij van het hoofd tot de voeten te beven. Als door een he vige ontzetting bevangen sperde zij wijd de ogen open en 'n rauwe kreet slakend viel zij bewusteloos op de grond. Nauwe- lijkt kon de kolonel door een snelle'be weging beletten, dat zij in het open graf stortte. Silas Hempel, had de richting van haar zonderling-e blik gevolgd, maar niet meer kunnen zien, wat Inez zo verschrikkelijk had getroffen. Want alles had nauwelijks een seconde geduurd en toen Hempel een blik op de verschillende personen wilde werpen, woelde de verschrokken menigte reeds dooreen, als een gestoorde bijenzwerm. Velen verdrongen zich om de bewuste loze weduwe, te helpen, anderen weken achteruit, drongen op, naar de uitgang van het kerkhof. De kolonel en mr. Wald lew hadden de bezwijmde Inez onder de armen genomen en wilden haar met be hulp van de beambte der begrafenisonder neming naar de auto dragen maar dat zou hun niet zijn gelukt, zonder de tussen komst vaa twe« politieagenten die voor hen een weg door het samengepakte volk baanden. Nelly volgde hen zwijgend en na ver loop van een minuut stond Silas Hempel alleen nog bij het open graf. En hij wiet, als had de dode het zelf hem toegeroepen: Een van al die mensen, moordenaar geweest. Inez kende hem, en iemand, dien een ogenblik geleden, nog nieuwsgierig bij het graf stond, was de 't was zijn aanblik, die haar van schrik en angst het bewustzijn had doen verlie zen. Waarom noemde ze hem niet! Waarom vreesde zij hem? Wie kon het zijn? Silas staarde peinzend voor zich uit, hij vond geen antwoord op die vragen. De eerstvolgende weken liet Hempel zich maar zelden in villa Roland zien. Als een jachthond, die een verloren spoor zoekt zocht hij naar de onbekende moor denaar, honderdmaal meende hij een spoor gevonden te hebben maar tot zijn teleurstelling kwam hij telkens en spoe dig tot de overtuiging, dat het vals was. De rechter van instructie hielp hem zo veel hj) kon. De helft, van de afdeling voor criminele zaken hield zich met de affaire Lindweg bezig, maar slaagde evenmin als Hempel zelf. Natuurlijk had de detective de rechter van instructie mededeling gedaan van zijn overtuiging dat de weduwe van de vermoorde meer van de zaak wist dan dat zij wilde toegeven, ja, dat zij met ze kerheid de moordenaar kende. Om die reden werd Inez door mr. Was- mut herhaaldelijk ondervraagd. Zij gé- raakte dan telkens in hevige opgewon denheid maar hield onwrikbaar staande, dat zij de moordenaar niet kende en ook geen vermoedens had. Men moest er zich dus toe bepalen, haar ongemerkt in het oog te houden, om zo misschien uit haar briefwisseling of uit de stappen, die zij deed, verdere ge volgtrekkingen te kunnen maken. Een bekwaam en ervaren beambte van de criminele politie met name Kohier, werd met die taak beiast. Maar ook dit bracht geen baat. Want Inez schreef geen brieven en ont ving er geen. Ook verliet zij hoogst zel den haar nieuw tehuis en dan nog altijd in gezelschap van Nelly of Lindweg. Nelly vertelde Hempel, dat Inez een ziekelijke afkeer had van uitgaan. Het kostte altijd veel moeite haar, omwille van haar gezondheid ook maar tot een kleine wandeling over te halen. Ik zal het doen, zei ze dan steeds, maar op voorwaarde, dat jij of oom Thomas meegaat. Naar de stad wilde Inez absoluut niet. ofschoon de kolonel erop aandrong dat zij de musea zou gaan bezoeken, teneinde een beetje verstrooiing te vinden. Die dingen, verklaarde zij, interesse ren mij niet in het minst, en de drukte in de straten zou mjj zenuwachtig maken. In de loop van de derde week van haar verblijf in die villa woetg Nelly haar; WH je j« verwanten niet eens gaan bedoeken? Waarschijnlijk verwachten ze je al lang. Neem, da-ntk je, d-at heeft geen -haast, trouwens i-k ben van het begin af niet zeer ingenomen geweest -met die mensen en ik verton-g ze niet weer te zien. Nelly vond dat vreemd. De m-eest ele mentaire beleefdheid vorderde, dat I-nez althans n-o-g één keer de Roma-iins ging opzoeken om hen voor de genoten gast vrijheid te flanken. Maar Inez wilde niet. Horst Wal-dlew, die iedere avond eni ge uren bij de Lindw-ag's doorbracht, sprak Hempel over Inez' zonderlinge hou ding. Urenlang bracht zü geen woord over de lippen, m-aar bleef somber pein zend voor zioh uitstaren. Met ijver, schier met passie leerde zij Duits, welke taal zij ree-ds vrij goed be gon te spreken. Van de vroegere kinder lijke babbelzucht, die de kol-onel in ver rukking bracht, daarentegen N-elly on aangenaam aandeed en zenuwachtig maakte, was geen spoor overgebleven, verzekerde Waldlew. Zij was doorgaans -ernstig, maar ook uiterst nerveus en spr-a-k niet meer dan n-odig was. Het minste rumier -deed haar opschrikken, zU wilde nooit alleen zijn en hing als een klit aan Ne-lly Ook Waldlew geloofde dat Inez meer van de moord en van de aanleiding daartoe wist dan zij erkende. Ja, hij aar zelde zelfs niet haar afkeer om de Ro- main's weer te zien daarmede in ver band te brengen. MAANDAG 8 OCTOBER HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muz. 7.45 Ferv woord voor de dag, 8.00 Nieuws. 8.10 Sport uitslagen. 8.20 Gram. 9.0C Voor de zieken. 9.35 Herh. Familiecompetitie. 10.10 Orgelconc. 10.30 Morgendienst. 11.00 Mezzo-sopraan en piano. 11.25 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.33 Orgelconc. 12 59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal dubbelkwartet. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.35 Gram 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram 1G.00 BijbcN lezing 16.30 Jongenskoor. 16.45 Gram. 17.00 Voor de kleuters; 17.16 Lichte muziek; 17.45 Voor de 1eugd; 18.00 Nieuws; 18 15 Sport; 18.26 „Voor de mannen in grijs, groen en blauw": 18.30 Verzoekprogr.: 19.00 „Volk en Staat' (caus.); 19.15 Énge'se les; 1-9.30 Gram 19.40 Radiokrant: 20.09 Nieuws; 20.10 „Vijf minuten"; 20.15 Radio Ptiilh. Or kest en soliste. 20.40 „Laterveer wil het rechte Weten" (hoorspel); 21.30 Melod'euse klaniken; 21.5? ,,Wie waren uw voorouders"; 22.05 Orgelconcert: 22.40 Gram.: 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gia- mofoomnuz. HILVERSUM II (298 M.). 7.0024.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9,00 Mor genwijding: 8.15 Gram.: 9.25 De Groenteman; 9.30 Gram.: 11.00 „Op dè Uitkijk" (eins.); 11.15 Kamerorkest; 12.00 Orgel en zang: 12.33 In t spionnetje; 12.38 Piano: 13 00 Nieuws; 13.20 Dansmuziek; 13.50 Gram.: 14 00 „Wat gafit er om in de wereld?" (causerie!; 14.20 Gram.; 14.30 Voordracht met harp; 14.45 Gram.; 15.15 Voor de vrouw: 16.15 Walsmu ziek: 16.45 Musicalender, 17.30 Voor de pad vinders; 17.45 Regeringsuitz.: prof. dr Tt. v. Dijk: „De Chinese volksplanting ln KaM- manten Barat": 18.00 Nieuws; 18.15 Causer'e over Corea; 18.25 Orkestconcert: 19.00 Mu zikale Causerie; 10.15 Viool en piano: 19.45 Regeringsuitz.: dr ir H. J. Frankena: ,.Grö2- landverzorging"; 20.00 Nieuws: 20.10 Radio- scoop; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service 330 M. 12.00 Pop. muz. 12.25 Gev. progr. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. 14.00 V. d. scholen. 14.5® Orkest. 15.20 Vra-genbe- antw. 16.05 Gram. 16.30 In-terv. 17 V. d. kin deren. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.20 Caus. 18.30 Orkest. 19.15 Caus. 19.45 Variété. 20.15 Twintig vragen. 20.45 Amerik. comment. 21.00 Nws. 21.15 Hoorspel met muz. 22.45 Pianorec. 23.00—23.03 Nws. Engeland, BBC Light Programme. 1550 en 247 M. 12 00 Voordr. 12.15 Orgel. 12.45 Schots ork. 13.45 V. d. Kinderen. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.30 V. d. soldaten. 15.45 Lichte muz. 16.15 ..Mrs. Dale's Dagboek". 16.30 Hoorspel. 18.00 Lichte muz. 18.15 V. d. jeugd. 18 45 Hoorsp. 19.00 Nws en radiojourn. 19.25 Sport. 19.30 „Top of the Form". 20.00 Hoorspel met muziek. 21.00 Gev. prógr. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 23.00 Voordr. 23.15 Lichte muz. 23.56—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 M. 12.00 Omr. orkest. 13.00 Nws. 13.25 Gev. muz. 14.15 Volkslied. 15.40 Amus. muz. 16.15 Rlhythm. muz. 16.45 Nws. 17.30 Kamermuz. 18.00 Gev. muz. 19.45 Nws. 20.05 Ork. conc. 22.15 Nws. 24.00 Idem. 0.301.00 Dansmuz. Brussel 324 en 484 M. 321 M. (Vlaams progr.) 11.45 Gram. muz. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouw. 12.42 Gram. muz. 12.50 Koer sen. 12.55 Gram. muf. 13.00 Nws. 13.15 Gram. muz. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Gram. muz. 16.00 en 16.30 Idem. 16.45 Intern. Radio- Univ. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18 00 Fr. les. 1629 Gram. muz. 18.25 Fin. kroniek. 18.30 V. d. sold. 19 Nws. 19.30 Gram. muz. -9.50 Kadio-feull. 20.00 Ork. conc. 21.00 Gram. muz. 21.45 Act. 22.00 Nws. 22.15 „Ziel van mijn land". 23.00 Nws. 23.0524.00 Verz, progr. XT484 Pr°er.). 12.05 Gram. 13.00 14-15, 15,00 en 15.00 Gram. mui. 16.30 Zang en piano. 16.45 Gram. muz. 17.00 ws* sTwi v *7n 1^-45 Gram. muz. 18.30 Jaz7- muz. 19-00 Lichte muz. 19.30 Gram. muz. 19.45 Nws. 20.30 Gram. muz. 21.15 Omr. ork. en soliste. 22 Nws. 212.30 Gram. muz. 22.55 Nws. 23.00 Gram. muz. 23.50 Nws. Frankrijk, Nationaal progr. 347 en 249 M.: 12.30 „Philemon et Baucis", opera. 13.00 Nws. 13.20 „Philemon et Baucis", opera (verv.) 14.00 Nws. 14.05 Gram. muz. 14.30 Hoorsp. 16.00 Kam. muz. 17.00 Gram. muz. 17.30 Dansmuz. 18.30 Amerik. uitz. 19.00 Gram. muz. 20.00 Ork. conc. 21.50 Klass. muz. 23.20 Pianorec. 23.45—24.00 Nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 7