N ationaie de premielening woningbouw voor „Men ziet toestand te somber in" Wonirigprobleem kan effectiever worden aangepakt Voor 500 gulden een woning Krachtig Brits Egyptische Overleg geëist op basis van nieuwe voorstellen Gongc Tegelijk met de zon opstaan Klokhervormingsplan heeft vele voordelen Middenstanders in nood verzet tegen decreten Regering wil D AF legerorder van f 175 millioen verstrekken MARIA-CONGRES TE LISSABON GEOPEND Woningbouw onder geduchte spanning. Aanhouden maar Woensdag 10 October 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ENjOMSTREKEN*: Minister In 1 Veld opent duizendste ironing te Almelo Strijd tegen volksvijand no. 1 kan meevallen Nieuwe stations voor Radio Vaticana Een roep om vrede over de hele wereld Al te grote ambtelijkheid is funest Nijmegen ivil restant bouwvolume 1951 redden minister installeerde COMMISSIE O LAGEN Nederlands schip verloor pantserwagens Schilders zien met zorg winter tegemoet Betaling uit tegenwaarde-rekening van Marshallfonds Pauselijke hoop op Rozenkransgebed tegen het kwaad WEERBERICHT "N Overeenkomst tusseti Italië en H. Stoel FRANS TEGEN EERSTE KLAS Negen stuks gingen in Southampton overhoord BESPREKINGEN TUSSEN GROTE DRIE Arabische Liga achter Egypte Meer saamhorigheid nodig Soedan verdeeld De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met weinig bewolking en een matige tot zwakke wind tussen Zuid en Oost. Koude nacht en- op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Plaatselijk ochtendnevel, morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Donderdag 11 October: Zon op 6.56 uur. onder 17.57 uur; Maan op 16.44 uur, onder 2.10 uur. NIEUWESCHIEDAMSCHE COURANT Strijd tegen volksvijand no. 1 A 11a» „Er is op het ogenblik in ons volk een stemming 0111 alles wat op de woningbouw betrekking heeft even zwart te zien. Misschien heb ik daar zelf een beetje schuld aan. Ik, meende goed te doen het Nederlandse volk te alarmeren en te waarschuwen, dat het mis dreigt te gaan, tenzij wij met elkaar onze schouders er onder zetten," Aldus sprak gistermiddag minister In 't Veld, nadat hij de sleutel van de duizendste na-oorlogse woning te Almelo van burgemeester Ravesloot in ontvangst genomen had. De minister had een en ander slechts bedoeld als waarschuwing en zo pessimistisch moet men het niet bekijken. Hij vervolgde: „Als men de statistiek van de gereed gekomen woningen ziet, dan is er zelfs reden tot juichen. Maandelijks komen er thans gemiddeld 5000 woningen gereed. Eu dan rekenen wij de duplexwoninge'n maar voor één en niet, zoals in Duitsland b.v. voor twee. De eerste acht maanden van dit jaar leverden ons ruim 36.000 voltooide woningen. Komen er geen onvoorziene tegen slagen, dan brengt 1951 ons hoven de 54000 en "evenaren wij daarmee de hoogste productie in het verleden ooit bereikt. Alles moet er op gezet worden de ge middelde bouwtijd te verkorten, hetgeen ook van invloed is op de bouwkosten. Het is beter wanneer er niet te veel woningen tegelijk in uitvoering zijn. Het perspectief is niet vrolijk, maar ook weer niet ho peloos. Als wij maar aanpakken en het Nederlandse volk zich een niet eens zo groot offer voor de bestrijding van volks vijand nummer 1 wil getroosten, dan kan het ook voor 1952 nog wel meevallen!" Italië heeft het Vaticaan extra-terri toriale rechten verleend voor een gebied van 540 hectare, gelegen in de buitenwij ken van Rome bestemd voor de onmid dellijke bouw van dé nieuwe stations van Radio-Vaticana, waarin de door de Ne derlandse katholieken aan de H. Vader geschonken 100 K.W.-kortegolfzender zo snel mogelijk in gebruik zal worden ge nomen. Deze stations zullen de uitzen dingen van het Vaticaan in drie en twin tig talen naar alle delen der aarde kun nen verbreiden. De overeenkomst over de extra-territoriale rechten, die Maan dag in het Vaticaan is ondertekend, wordt van kracht, wannéér zij door het Ita liaanse parlement is geratificeerd. ren in actie gekomen. De grote waarde van de gemeentelijke autonomie is daar mede weer eens gedemonstreerd. Voor het jaar 1952 zijn plannen in Zondag 7 October werd in de „Assem- ondergang te redden. Christus heeft de bleia Nacional" te Lissabon het grote vrede aan de wereld gebracht en hem Mariaie congres over de Boodschap van beloofd aan de mensen van goede wil. Fntima plechtig geopend. Het congres is Van Portugal tut moet een roep om vrede de onmiddellijke voorbereiding op de j over de gehele wereld weerklinken. Zij. grootse plechtigheid van de sluiting van j die de vrede niet kennen, of de weg naar het H. Jaar. die Zaterdag 13 Octooer te vjede^met ^volgen, storten in de af Fatima wordt gehouden. In aanwezigheid van de Patriarch van Lissabon, Eins- nuele Kardinaal Gongalves Cerejeira, en het voltallig college der Portugese bis schoppen, vele buitenlandse kardinalen en bisschoppen, de hoogste burgerlijke Dat was in het jaar 1934, toen er grote werkloosheid heerste, de bouwkosten veel lager waren dan nu en er geen de- viezenmoeilijkheden en betalingsproble men bestonden. De niet sluitende beta lingsbalans met de daarmee samenhan gende kapitaalschaarste dwingen nu tot beperking van de investeringen, waarvan ook de woningbouw de dupe dreigt te worden. Jeremiëren geeft daarvoor geen oplossing. Er is maar één weg, die uit komst biedt: meeT kapitaal vormen. En dat is alleen te bereiken door nog gro tere besparingen. Ik doe niet mee met hen, die het Ne derlandse volk beschuldigen van gebrek aan spaarzin. Er zullen weinig landen zijn die een groter deel van het nationale inkomen besteden voor investeringen dan Nederland. Maar dit is ook nodig in ver band met onze sterke bevolkingstoene ming. Deze noodzaakt grote bedragen vast te leggen in woningbouw, scholen bouw en niet in de laatste plaats fa- brieksbouw, om nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Wij hebben de prijs daarvoor op te brengen. Hoe zijn nu de vooruitzichten voor de woningbouw in de naaste toekomst? Mijn eerste zorg is thans het aantal in uitvoering zijnde woningen op peil te houden. In het begin van dit jaar was het ab normaal hoog, n.l. 55.000. Dit gaf aanlei ding tot ongewenste spanningen, zowel op de arbeidsmarkt ais op de materialen- markt. Her is nu gezakt tot rond 43.000 Een daling beneden de 40.000 moet voor komen worden, omdat dit een te grote werkloosheid zou veroorzaken. Dit bete kent, dat in deze maanden minstens 4000 woning per maand voor uitvoering moe ten worden goedgekeurd. Voor Augustus en September is dit gelukt en de vooruitzichten voor de laat ste maanden van 1951 lijken niet ongun stig. Allerwegen zjjn de gemeentebestu- voorbcreiding. Er is al iets uitgeti kt j autori'te;ten en' vertegenwoordigers uit van een premielening. Ik kan daarover nog niets zeggen, aangezien de minis terraad zich nog moet uitspreken, al leen dit: de veronderstelling, dat deze lening een looptijd zal hebben van vijf jaren is er volkomen naast. Laat mij nu volstaan met de mededeling, dat wij niet bjj de pakken neerzitten. Wij zullen uiteraard aDcs doen wat in ons vermogen ligt om boven het geannonceerde getal van 40.000 wo ningen uit te blijven. Dat er aan het eind van het jaar waarschijnlijk niet vee! meer dan 40.000 woningen in uit- alle delen der wereld, hield de president van Portugal, generaal Francisco Hig- gino Graveiro Lopes, de openingsrede. Uit naam van de Portugese regering en het gehele Portugese volk legde de president getuigenis af van de trouw van Portugal aan het Christelijke geloof en aan de H. Stoel. Vóór deze officiële opening had de pa triarch van Lissabon 's morgens een pon tificale H. Mis opgedragen in de kerk der Martelaren. Tijdens de H. Mis hield de kardinaal pond. Mogen dit congres en de plechtig heden te ïatntia er veel toe bijdragen, dat talloze mensen van goede wil de we reld de weg naar de vrede wijzen" vuur te stuiten. een Preek, waarin hij o.a. voering zullen zijn, betekent niet, dat zeide: „Wij allen zijn hier tezamen om er in 1952 niet belangrijk meer gereed j getuigenis af te leggen van onze goede zullen komen. I wil om de wereld van de dreigende (Van onze correspondent) Ruim vijftig Noord-Hollandse gemeen ten zijn in Haarlem in het raadhuis bij een geweest, ter bespreking van het steeds nijpender wordende woningpro bleem. Deze bijeenkomst was belegd door de Contact-commissie in Noord-Holland inzake het woonruimtevraagtuk en de huisvestingsbureaux werden vertegen woordigd, door burgemeester, wethouder of chef van het huisvestingsbureau. Wethouder, A. de Kok van Bussum besprak als voorzitter van de Contact commissie voor Noord-Holland voor huis vestingsdiensten in een uitvoerige rede de problemen van de woningnood en leverde scherpe critiek op verschillende rege- "spr" schilderde met voorbeelden, hoe het enorme probleem van de W0"in.®IV?™| effectiever kan worden aangepakt indien de gemeenten het onderling maar eens waren, vooral op het gebied van "A ningruil, welke door de gemeentebestu ren niet bemoeilijkt moet worden. Een al te grote ambtelijkheid is by de woon ruimteverdeling funest. De heer De Kok vroeg zich af of men voortdurend moet blijven antwoorden op de lawine van brieven, die via het minis terie van Binnenlandse Zaken dagelijks b.t) de gemeentelijke woonruimtediensten binnenkomen en waarvoor zo zoetjes aan een aparte ambtenaar kan worden aan gesteld. Ged. Staten moesten het ook ontgel- rv? d^e dikw«,s °ver de streep gaan. Du college moet zieh volgens de wet beperken tot een beslissing na ge- daan.„b®.r®®P ,,.?Ver vorderingshesluiten van de plaatselijke vorderincscomiiifcsips Dat het daarna de Jurtrokken^ïïtata zou kunnen toewijzen, kan nooit tot de taaie van dit college behoren. Scherp was de critiek van spr. waar het de verkoop van vrij komende'huizen I betreft, e gemeenten bouwen wonin- Ven brandweerman besluipt de vuur- gen, waarin veel kapitaal moet worden haard van een moeilijke positie uit. ^inlemmaaCme'^erf woning Maar 't Baronie-vuur gaf geen kamp. I vrij, die dan goor de eigenaren worden (Van onze correspondent)'. Het staat wel vast, dat bij de financieringsmoeilijkheden Nijmegen bouwvolume voor 1951 bij lange na n zal verbruiken, wat er op neer komt. aa* aan het eind van dit jaar een belangrijk restant van dat volume verloren zal gaan, wanneer niet alsnog met spoed en kracht gepoogd wordt het geheel of grotendeels te redden. De Kamer van Koophandel voor Nijme gen en Omstreken heeft nu een initiatief genomen, waarvan men hoopt, dat het de redding zal betekenen niet alleen, maar dat liet ook zal bijdragen tot de oplossing van het nijpende woningprobleem. Door de beperkte rijksbijdrage in de financiering van de nieuwbouw en ander zijds door de zeer gestegen rentevoet komt de bouwer hetzij woningbouw vereniging of particuliere bouwfirma 500 tot 1000 gulden per woning te kort. Het tekort is overigens afhankelijk van de grootte en het woongerief der woning. Dc Kamer heeft nu per circulaire een beroep op het bedrijfsleven gedaan om het bedrag, dat de bouwer op de finan ciering per huis te kort komt, als schen king beschikbaar te stellen. Als tegen prestatie ontvangt men dan ten be hoeve van de schenker zelf of van «ie» werknemer (z) vergunning so. veel woningen te huren als door de me definanciering mogelijk werd gemaakt te bouwen, een en ander met inachtne ming van de gezinssterkte van degene die de nieuwbouw gaat betrekken. Bo vendien zullen de schenkers gedurende enkele Jaien het recht behouden voor de betreffende woning(en) huurders aan te wijzen -Men kan voor zoveel aantallen als men wenst schenkingen doen van f 500 tot 1000 ter verkrijging van een gelijk aantal woningen. De secretaris van de Nijmeegse Kamer heeft ons gistermiddag mededeling over dit initiatief gedaan Hij verklaarde dat men zich geen oordeel heeft kunnen vor men over het resultaat. Het is slechts een goedbedoelde poging om te voorkomen, een belangrijk deel van het bouw- verkocht. Deze handelwijze heeft de laat ste tijd grote proporties aangenomen. De vele bezwaren en critiek, die naar voren werden gebracht, zullen vermoede lijk tot gevolg hebben, dat een algemene regeling der materie bij wijze van gentle- mens agreement in den lande zal worden aanvaard. Op voorstel van de burgemeester van Bloemendaal besloot de vergadering een brief tot de minister van Binnen landse Zaken te richten met bet ver zoek goed te vinden, dat wanneer in een bepaalde gemeente nieuwe wonin gen worden gebouwd met kapitaal door de ingezetenen gefourneerd, de toewijzing der percelen slechts aan ingezetenen zal kunnen geschieden met uitsluiting van de vorderingsbevoegd heid van de rijksinspecteur en andere instanties en met vrijstelling van de verplichting tot beschikbaarstelling van tien procent der percelen als Rijksvoorkeurwoningen. De burgemeester van Langendijk zag het gevaar, dat het gehele bouwvolume zou worden besteed voor de bouw van woningwetwoningen, doch de voorzitter achte deze vrees niet gewettigd. De onder voorzitterschap van prof. dr Th. Limperg jr te Amsterdam door de minister van Binnenlandse Zaken inge stelde adviescommissie inzake de vraag of en in hoever het venselijk is een her ziening van de regt.mg van de wettelijke tijd. als voorgesteld door prof. mr dr G. van den Bergh te bevorderen, is gisteren ten departemente dcor minister Van Maarseveen geïnstalleerd. De regeling van de tijd aldus de mi nister heeft zich steeds in de bijzon dere belangstelling van het Nederlandse volk mogen verheugen. Nuchter en prac- tisch als de NéderUnüer over het alge meen van nature is wil hij niet alleen leder uur doelmatig besteden. maar ook de klok op de meest efficiënte en ratio nele en voor hem vor; deligste wijze aan de door hem gekozen dagindeling dienst baar maken. De moeilijkheid is hierbij echter, dat het er geheel van afhangt van welke dagindeling mer uitgaat. Verwoed hebben voor- en tegenstanders van be paalde plannen dan ook de degens ge kruist, hetgeen verklaarbaar is. omdat deze plannen weliswaar zeer velen recht streeks ten voordeel strekten maar tege lijk vele anderen in hm belangen troffen. Nadat een in 1396 ingediend wetsont werp tot invoering van de Midden- Europee tijd nog vóór de openbare behandeling gestrand was. werd in 1908 als wettelijke tijd voor ons gehele land de middelbare zonnetijd van Amster dam vastgesteld, waarmede een einde kwam aan de in het eind van de vorige eeuw ontstane chaos Niet minder dan drie soorten tijden haoden tevoren gelijk gegolden: de Amsterdamse tijd. de plaatselijke tijd en spoorwegtijd. De „Zijner Majesteits regering ontzegt op de meest krachtige wijze iedere kracht aan de maatregelen der Egyptische regering betreffende de wets voorstellen tot afschaffing van het Anglo-Egyptische verdrag van 1936 en van de Anglo-Egyptische condominium-overeenkoinst van 1899 inzake de Soedan", zo begint een officiële verklaring van het Foreign-Office, welke gisteravond te Londen werd uitgegeven. Brittannië heeft dus besloten niet te wijken voor de Egyptische plannen tot verdragsschending, zal zijn troepen in de Suezkanaalzóne handhaven, totdat althans in gemeen overleg een wijziging in de verdragen is tot stand gekomen, op basis van nieuwe Britse voorstellen. Deze zouden door de Britse ambassadeur te Caïro aan Koning Faroek zijn bekend gemaakt, tijdens een onderhoud van vijf kwartier, dat gisteren plaats vond. TOT nog toe hebben we als journalist vel enige duizenden vergaderingen en •ongressen achter ons Maai-, eerlijk ge- -chreven, het resultaat onder het audi torium was niet navenant de moeiten, van besturen en sprekers: Niet navenant in de betekenis zelfs vf.n op geen stukken" na. Eenvoudig omdat de meesten. wie de zaak moest aangaan, afwezig waren en voorts, omdat de aanwezigen hevige ge vechten met hun innerlijk moesten leve ren, om aan oproepen tot medewerking in welke vorm dan cok gehoor te gever. We kregen zo de !dee, dat de sprekers Frans spraken tegen een eerste klas van de lagere school, zo onverschillig uitein delijk in de daad b;eek meestal het ge hoor. Er moet vergadard. er moet gecongres- seerd worden. Doch het zou alleen moe ten zijn, om nog méér effect te bereiken door samenbundehn? en niet om moge lijkerwijze wellicht enig nut te kunnen be reiken. Onze Romeinse correspondent waar schuwde gisteravond nog in zijn verslag over het. machtige congres in Italië'.» hoofdstad tegen de verwachting van con crete resultaten, want eerst op den duur -al moeten blijken of of. of.... Aan deze opvatting lre.t geen wankel moedigheid of pessimisme ten grondslag. Mleen practische kijk van jarenlang op resultaten. In Rome zijn vijf hoofdthema's vast gesteld. waarvan de derde: onderzoek naar de eisen, die aan leken geste'd die nen te worden, ons uitermate belangrijk 'oe schijnt. Want op gevormde leken als medewer- kers en medewerksters komt het aan. Men kan voor wetenschappelijke scho- Ue chocoladefabriek „De Baroniete Schiedam werd hedenmorgen MX ling veel „buiten de deur" leren, maar de prooi van een felle brand. De brandweer doet wanhopige pogingen om het dTacUr heThu'i^ gezin gesdhieden. Ieder mens kent zijn traagheden, dus een duwtje van buiten-propsgands voor een belangrijk doel kar geen kwaad, doch grondslag en opbouw liggen in handen van vader en moeder. Inderdaad. lezersschaar, 't Is weer het oude fïterna. Andere tijden, moderne methoden. we mogen niet zeggen: 50 jaar geleden deden we het ook zo maar met kijk od de wereld dienen de ouders de kinde ren klaar te maken. Wanneer de ouders hun eigen geschool de aard van God dienen en de naaste, van rechtvaardigheid en biv-gerzin. op de kinderen overbrengen, krijgen we van zelf lekenapostels, die op elk sein van Rome, bisschoppen en andere voorman- ren gereed staan tot medewerken, afge zien van wat je zelf reeds in eigen om geving doen. Ts er in de huisgezinnen een sfeer van offeren en dienen, dan behoeft de maat schappij niet bang te zijn voor haar on dergang. Op het verkrijgen van die sfeer moet het volle licht vallen, om die sfeer moet gebeden, op die sfeer moet ge werkt worden. Wordi die sfeer ge kweekt, dan gaat liét én in de gezinnen èn in de parochie èo ir stedelijke, natio nale of internationale gemeenschappen automatisch beter. 't Is vechten tegen egoïsme, drift, traag heid enz. Maar wie thuis vecht en.... zichzelf overwint, reat de wereld. Wat congressen met nog honderd per jaar niet zullen bereiken. We menen, dat hier geen woord Frans bij is. HENK VAN DER MAZE. Maandagavond heeft het Nederlands motorschip „Hast 5" (489 ton) in de hu ven van Southampton een groot deel var. zijn lading, die uit twee en twintig pant serwagens bestond, verloren. Het had weinig gescheeld of het liootje was daar bij omgeslagen. Bij het laden van tweedehands Ameri kaanse pantserwagens, bestemd voor hel Zwitserse leger, braken aan dek negen wagens los, waardoor de „Hast 5" zwaar slagzij kreeg. Een passerend pleziervaar tuig kwant langszij de Nederlandse boot liggen, waardoor voorkomen werd dot het schip omsloeg. Niettemin gleden ne gen pantserwagens overboord en verdwe nen in de diepte. De „Hast 5" had reeds alle wagens, twee en twintig in totaal, aan boord genomen. Elf waren in het ruim ge plaatst en de elf andere hadden een plaatsje op het dek bekomen, waar ze werden vastgesjord. Eer het was gebeurd ging echter één van de wagens verschui ven met het vermelde gevolg. Hangende een onderzoek zal de Neder landse boot enige dagen door het Britse ministerie van Vervoer worden opgehou den. Een duiker zal trachten de wagens, die op een diepte van ongeveer zes meter liggen, te bereiken. worden onderzocht. Als een moderne Ju les Verne heeft hij de weg gewezen, wel ke het mogelijk maakt als het ware met één slag, tal van desiderata te verwezen lijken. De minister zeide slechts te behoeven wijzen op de verwachte vergroting van de arbeidsproductiviteit, de besparingen op financieel gebied, cc geleidelijke over gang bij de afwijking van de normale tijd en het sneller of langzamer laten lopen van de klok om aan te tonen, dat dit nieu we plan vele facetten vertoont, welke bestudering door deskundigen o.p veler lei terrein noodzakelijk maken. verwarring, die biet van het gevolg ge weest Was. behoeft ons niet te verwon deren. Sinds 1916 is, door vervroeging met een war des zomers, de zogenaamde zomertijd, een nadere wijziging aangebracht en zo bevonden wij, ons .ei de bezettingstijd m de merkwaardige positie, dat Neder land als één der zeer weinige landen in i taak. waarvoor de overheid zich in Europa een eigen tijd bezat. ïn 1940 kwam j dit verband gesteld ziet, lijkt verre van na de bezetting daaraan een einde en tot i gemakkelijk. De behartiging: van het al- heden volgt ons lan J in verband met de j gemeen belang, we'ke haar is toever- economische om tancigheden, in het bij- trouwd, brengt bij de regeling van de zonder de besparing oer brandstoffen de wettelijke tijd met ziel* mede, dat de be- bij de wet van 30 Augustus 1946 vastge- I langen van alle groeperingen, tezamen stelde Midden-Curnpese tijd zonder zo- i me* de op internationaal niveau liggende mertijd belangen In aanmerking worden genomen Intussen is echter cei denkbeeld geop- ,'en nauw«eze' wordpn afgewogen, perd, dat meer dan gewone aandacht ge- I De minister gaf da wens te kennen, dat trokken heeft Profrssoi Van den Bergh i de werkzaamheden der commissie een heeft in zijn boekje „Klokkenhervor- j voorspoedig verloop zouden hebben. De ming" een geheel nieuw en constructief voorzitter der commissie heeft de rede voorstel gedaan, dat waard is ernstig te van de minister beantwoord. „Maak geen ongelukken in het hedi'Ufs- leven", deze waarschuwing richtte de algemene voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Schilderspatroons „St. Lucas", de heer H. Kok uit Eindhoven, tot de regering en volksvertegenwoordigers, in de rede, waarmee hij gisteren het twee daagse najaarscongres van deze vakorga nisatie in het Parkhotel te Amsterdam ooende. „Wij zijn blij", aldus de heer Kok, De verklaring werd uitgegeven na lang durig overleg tussen Morrison, de Britse stafchefs en de opperbevelhebber in het Midden-Oosten. Sir Brian Robertson. In de verklaring wordt verder vastgesteld dat de Egyptische regering op de hoogte was van de zeer binnenkort te verwach- dat een beiangrij*-«rloren zaat nl" ten nieuwe, zeer vèrreikende Britse voor volume voor Nijm g gaat- Ook steiien maar dat zij deze niet heeft afge- kan met °n^a"d k nr;nci.uL» h p an j wacht. Naar verluidt is Morrison nog bezwaren, wellicht P P ^e^va- j steeds voorstander van deze voorstellen, ren heeft, maar ™?,vvdume te redXn die de oprichting van een nieuw opper- laten om het bou'te "dden en bevel in het Midden-Oosten beogen, naar daardoor ook bu te dragen tot de oplos- het voorbeeId van het Europese opper sing van de woningnood. Dat ook het be- bevel en waaraan Egypte op gelijke voet drijfsleven hierbij grote Deiangen heeft, met de Grote Drie zou deelnemen. Over behoeft nauwelijks betoog en dit is dan ook mede een van de overwegingen waar om de Kamer van Koophandel dit initia tief heeft genomen. Het initiatief heeft de instemming van de wethouder van de volkshuisvesting. dat opperbevel voerde gisteren generaal Slim de Britse stafchef, tezamen met zijn Amerikaanse en Franse collega's Bradley en Lechares en met generaal Eisenhower, besprekingen op het hoofdkwartier van deza laatste in Parijs. Deze nieuwe Britse voorstellen ge nieten, zo verluidt uit betrouwbare bron. de goedkeuring van Amerika en Frank rijk. Gezamenlijke actie van het Westen wordt uitermate urgent geacht, in het bij zonder door Frankrijk, dat bij welslagen van het Egyptische streven, de ernstigste moeilijkheden voor zich zelf In zijn Noord- afrikaanse gebiedsdelen kan verwachten. Frankrijk heeft dan ook besloten zich nauwer met de Britten te verbinden het geen o.m. tot uiting komt in de nadruk waarmee het de Britse resolutie inzake Perzië tn de Veiligheidsraad bij voorbaat ondersteunt. In een groot deel van de Franse pers vindt deze politiek krachtige steun. Anderzijds wend.de. Egyptische regering In haar plannen aangemoedigd door bijvalsbetuigingen van de politieke com missie van de Arabische Liga, die giste- dan gewone aandacht wordt besteed aan de moeilijkheden van de middenstand, maar wij zijn zeer benieuwd, welke maatregelen de regering nu gaat nemen om de middenstand te heipen. Vooral duizenden schilderspatroons zien met grote zorg het komende winterseizoen tegemoet. Als eisen van de middenstand in het algemeen, maar van de schilderspatroons in het bijzonder bracht de heer Kok o.m. (J., ufc „v„, naar voren: Inning van omzetbelasting ,dat in de laatste troonrede meer by de bron, het innen van loonbelasting bij de werknemers, bet bundelen van de sociale lasten in één bon. vereenvoudi ging van de afdracht, zodat meer aan dacht kan worden besteed aan het vak, terwijl hij voorts fel critiseerde de vorm van de winstbelasting, welke hy onrede lijk achtte. Felle critiek liet de heer Kok ook horen op de concurrentie onder de schil ders, die z.j diep treurige verhoudingen heeft aangenomen. De prijzenknoeiers, die voor onverantwoord lage prijzen werk aannemen, maken het ambacht kapot en verdienen uit de rijen der schilders te worden geschrapt. Over een landelijke sanering wordt gesproken met de regering, maar het verloopt niet erg vlot. ren de „volledige steun" van Je daarbij aangesloten landen toezegde in Egypte's „strijd voor de verwezenlijking van zijn nationale aspiraties". Het Syrische parle ment was eenstemmig in zijn goedkeuring van Egypte's nieuwe stap en de Syrische pers juichte „dit tweede Abadan" van harte toe. Wat denken intussen de bewoners van de Soedan zelf over het Egyptische voor nemen om Faroek tot koning over de Soedan te maken en de Britse troepen te verwijderen? In Khartoem heerste Srote opwinding na het bekend worden van net nieuws. De pro-Egyptische party Asjigga heeft reeds in telegrammen baar instem ming aan Cairo meegedeeld. Maar de onder leiding van Sayed el Mahdi een zoon nog wel van de befaamde Mahdi uie de anti-Britse opstand in 1885 tegen gene raal Gordon leidde staande .Oemma- partij is pro-Brits en legt zich niet neer bij deze Egyptische stap. die zonder raad pleging van de Soedanese bevolking ge nomen is. De verdeeldheid, vaak religieus getint, bergt ernstige gevaren tn zich, aldus Reuter Britten hebben reeds laten weten dat in ieder geval rekening moet worden gehouden met de wensen van de Soedan-bevolking zelf. In het komend voorjaar moeten verkiezingen worden ge houden. Inmiddels bevinden zich in Khar toem 2 bataljons Britse en één bataljon Egyptische soldaten. De Egypische ambassadeur te Washing ton vertelde na afloop van een onderhoud van bijna een half nur met Dean Acheson niet wat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken hem gezegd had, maar verklaarde wei, dat Egypte bereid is tot „volledige samenwerking" met het Westen op voorwaarde, dat de nationale aspiraties van het land worden bevredigd en het op basis van vo. ledige gelijkheid met Enge land wordt behandeld. Inmiddels heeft een Egyptische senaats commissie voor de behandeling van de Jongste voorstellen van premier Nabas Pasja de decreten ter verbreking van het verdrag met Groot-Brittan,nlë in beginsel en zander amendement goedgekeurd, (Van onze correspondent). De Nederlandse regering zal, zo ver nemen wy, aan Van Doorne's Auto mobielfabrieken te Eindhoven een grote legerorder van niet minder dan 175 millioen verstrekken. De gelden zullen worden gebruikt uit de tegenwaarde rekening van de Marshall-hulp. Daar deze order geheel buiten de defensie begroting van 1,5 milliard valt, zal het Ned. parlement haar goedkeuring aan dit project moeten geven. In diening van een desbetreffend wets ontwerp is dan ook spoedig te ver wachten. Grote uitbreiding van fabrieken? De D.A.F. zal aan het Nederlandse leger duizenden militaire voertuigen leveren. Het gaat hier om de door de D.A.F. geconstrueerde nieuwe artillerie- trekker en een nieuwe Jeep, waarvan de prototypen in het buitenland zeer veal belangstelling trokken. Daar de huidige omvang van het DA.F.-bedrUf te klein is om deze enorme order in eens te verwerken, staat een grote uitbreiding van de be staande fabriekscomplexen op het pro gramma. Ook zou men het personeel, dat nu byna 1000 man bedraagt, wil len verdubbelen. Met deze uitbreiding zon een tiende gedeelte van de totale inkomsten uit deze opdracht gemoeid zbn. Intussen heeft de Marshall-organisatie reeds haar toestemming verleend voor het benutten van het tegenwaardegeld voor deze legerorder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1