Minstens 50.000 woningen moeten in 1952 worden gebouwd Gemeenten krijgen f 120 inillioen tot eind '52 beschikbaar w Gong Egypte drijft conflict op de spits Ook Irak stelt eisen Boedel van de „Kapper van Een verkocht c~ atat* Huizen, huizen, huizen, huizen, huizen, huizen Gemeenten voelen zelfstandigheid aangetast Vrije Zaterdag voor scholen? m In Zuid-Afrika gist het eveneens Vrijdag 12 October 1951 "N DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ENJOMSTREKEN Openhartige critiek op de regering Financiering woningbouw Overeenkomst tussen Lieftinck en In't Veld Mountbatten LAGEN Syrische klacht over Marokko Gematigde Britse resolutie jegens Perzië Slapte in Nijmeegse schoenindustrie Veel bracht het niet op Hoe sterker aanval des te vuriger zij het gebedsleven WEERBERICHT Ongerustheid over de woningbouw Vooral woningwetwoningen nodig Min. Van Maarseveen voor overleg te vinden opperbevelhebber Britse Middellandse Zeevloot Protesten uit de Soedan Bezorgdheid in Australië BROEDERS BEGINNEN WEER Thans komt ook Irak, zij het in gematigder vorm dan Perzië en Egypte, naar voren met bedenkingen tegen de banden, die het land aan Engeland hinden. De regering van Irak heeft zich tot de Britse regering gewend, teneinde een herziening van de betrekkingen tussen beide landen, welke in het verdrag van 1930 zijn neergelegd, te verkrijgen, aldus is Donderdagavond te Bagdad officieel mede gedeeld. heden bloemkool egt op de la* m laadplaat* --*■ -- Ontslag voor 10 pet van het personeel? r> De weerverwachting, geldig tot Zaterdagavond luidt: Droog weer met weinig bewolking. Overwegend matige Zuid-Oostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Zaterdag 13 October: Zon op 6.59 uur, onder 17.53 uur. Maan op 17.07 uur, onder 4.57 uur. NIEUWESCHIEDAMSCHE COORANT Voor behoud van het gezin Van onze Utrechtse redacteur) Niet om tegen de regering te protesteren, maar om haar eens openhartig te zeggen, welke moeilijkheden de gemeenten ondervinden van de voor gestelde financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, en de drukkende last van de financiering van de woningbouw, had de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gisteren in Utrecht een buitengewoon congres belegd. Met de 1600 vertegenwoordigers van 785 gemeenten luisterden de minister van Binnenlandse Zaken, mr J. H. van "Maarsseveen en de secretarissen-generaal van de departementen van Fim^iën en van Volks- huisvesting en Wederopbouw naar de zes korte voordrachten, die over beide vraagstukken werden gehouden. Algemeen kwam tot uitdrukking de vrees dat door de afwijzende houding, welke in de Memorie van Antwoord wordt' ingenomen tegen de in gemeentelijke kring geuite ernstige critiek op het wetsontwerp inzake de financiële verhouding, een blijvende ernstige aibreuk wordt gedaan aan de financiële zelfstandigheid der gemeenten. Dit werd vastgelegd in een resolutie. Waarin het aandeel der gemeenten in de opbrengst van de rijksbelastingen, for meel een verhoging van het percentage van 8 tot 10.3 in wezen een vermin dering werd genoemd. Dit aandeel moet n.l. ook dienen voor toekenning van een compensatie voor het verlies van de opbrengst der ondernemingsbelasting, doch deze compensatie is onvoldoende, omdat ten onrechte de opbrengst van de ondernemingsbelasting, die de gemeenten in de jaren 1951 en 1952 nog over vroe gere belastingjaren zullen ontvangen, in mindering zal worden gebracht. Door de bedragen, die in de jaren 1948 1949 en 1950 boven de aanvankelijk ge raamde in het Gemeentefonds zijn ge vloeid, niet aan de gemeenten uit te keren, doch deze in het Gemeentefonds te reserveren, worden verkregen aan spraken der gemeenten met terugwer kende kracht aangetast. Er werd daarom met grote nadruk bij de regering en de Tweede Kamer aan gedrongen op herziening van het wets ontwerp, teneinde aan de genoemde be zwaren tegemoet te komen. In een tweede resolutie werd uiting gegeven aan de grote ongerustheid, die bij de genieenten bestaat ten aanzien van de huidige ontwikkeling van de woning bouw, welke ongerustheid na de verzen ding van het adres van de Vereniging van Ned. Gemeenten d.d. 20 Augustus j.I. aan de Ministerraad nog is toegenomen bjj de kennisneming van het bouwpro gramma 1952. Juist deze morgen was, zo deelde de voorzitter, de heer P. J. Oud, burgemees ter van Rotterdam, mee, op dit adres een antwoord ontvangen. Het bestuur zal hiervan eerst een ernstige studie moeten maken om daar over zjjn mening te geven. De heer Oud sprak daarbij zijn waarde ring uit voor hetgeen de regering op het gebied van de woningbouw had gedaan, j maar vond we], dat zij bij de financiering daarvan te veel op de gemeenten heeft afgewenteld. De ongerustheid, waarover in de reso lutie werd gesproken, was hierop ge grond, dat het woningtekort over het gehele land slechts in zeer geringe mate was ingehaald en in vele gemeenten zelfs nog aanmerkelijk groter was geworden. Hieruit moet worden geconcludeerd, dat het voor 1952 bepaalde aantal van 40.000 woningen onvoldoende is en dat, wanneer het niet wordt opgevoerd tot, ten minste 50.000, het ogenblik, waarop het tekort zal zjjn ingehaald, naar een onaanvaardbare verre toekomst wordt verschoven. Bovendien bestaat er geen garantie, dat zelfs het aantal van 40.000 zal wor den gerealiseerd, terwijl toch van de aanvang in 1946 af de l egering, bij de opstelling van het woningbouwprogram ma, zich tot taak heeft gesteld om tevens de maatregelen te nemen, nodig voor de uitvoering daarvan. In elk geval zal een belangrijk percen tage yan de woningbouw in 1952 voor rekening van de woningwet bouw moe ten komen, en dit niet alleen om de ver werkelijking van het woningbouwpro gramma als geheel te verzekeren, maar ook omdat particuliere bouw in de regel een groter deel van het beschikbare ka pitaal vergt dan de woningwetbouw en onvoldoende voorziet in de bouw van arbeiderswoningen, waaraan zulk een grote behoefte bestaat. Tenslotte werd in deze resolutie met de grootste klem aangedrongen op ten spoedigste hervatting van de voorschot verlening door het Rijk op de basis van art. 56 der Woningwet en op het nemen van maatregelen, welke het in uitvoering nemen in 1952 van tenminste 50.000 wo ningen mogelijk maken. Na de pauze werd speciaal het vraag- stuk van de financiering van de woning bouw besproken. Mr H. W. Bloemers, burgemeester van Deventer, oordeelde, dat de kwalitatieve verdeling van het bouwvolume thans ge richt moet zijn op de bouw van een zo groot mogelijk aantal kleine woningen: de woningwetwoningen. Het door de huidige geldnood ontstane, maar blijkens de rijksbegroting 1952 prac tised gehandhaafd systeem, dat de ge meente, die de kans ziet geld te bemach tigen, ook kan bouwen, werkt allerlei misstanden in de hand. Mr Ch. Hustinx, burgemeester van Nij megen, noemde de plannen om het wo ningbouwvolume voor 1952 tot 40 000 wo ningen te beperken, zeer in strijd met het lofwaardige beleid, dat de regering op het gebied van de woningbouw tot heden ge volgd heeft. Het probleem van de woningbouw dient onmiddellijk te worden geplaatst naast de problemen van de defensie en van de in dustrialisatie. De woningnood tast het ge zin in zijn waarde aan. Bescherming van de gemeenschap, dat wil dus zeggen van de gezinnen, tegen geweld van buiten door middei van de wapenen mist veel van haar kracht, indien van binnen uit de weerstand van de gezinnen wordt ver zwakt. De volkshuisvesting mag niet als sluit post van de begroting gaan fungeren en in ieder geval moet worden vastgehouden aan een minimum-bouwvolume van 50.000 woningeenheden per jaar. Mr J. J. van der Velde, wethouder voor de Publieke Werken en de Volkshuisves ting van Amsterdam wees erop. dat mil- lioenen moeten worden uitgegeven voor gezondheidszorg, gezinsverzorging, kinder uitzending. sociale bijstand, jeugdzorg be strijding van criminaliteit en op verschil lende andere gebieden, voor noden die rechtstreeks hun oorzaak vinden in dé ge brekkige huisvesting. Het niet beschikbaar zijn van een vol doend aantal woningen op die plaatsen, waar ze voor het bedrijfsleven nodig zijn, vormt een ernstige belemmering voor de zo dringend nodige industrialisatie. De ka- pitalen, welke moeten worden besteed voor de verplaatsing van woongemeente naar werkgemeente verhogen de kostprijs van het. product en verminderen daardoor onze exportkansen Wanneer de arbeids productiviteit nog niet het vooroorlogse peil heeft bereikt, dan is stellig de be- droevende huisvesting van een aanzien lijk percentage der arbeidende bevolking een der oorzaken daarvan. De verminde ring van de omvang van de woningbouw heeft een vergroting van de werkloosheid tengevolge onder de bouwvakarbeiders en in alle industrieën, welke voor de woning bouw werken. Het zal door het Nederlandse volk niet worden verstaan, wanneer wij werkver schaffingsobjecten voor de bouwvakarbei ders moeten gaan zoeken, wanneer deze werkloosheid een gevolg is' van een ver mindering van de door ieder zo urgent geachte woningbouw. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat, wanneer de opheffing van het woningtekort wederom met en kele jaren zou worden verlengd vele kin deren het „ouderlijk huis" zullen verla ten, zonder ooit een ouderlijk huis te hebben gekend. Minister van Maarseveen prees het peil, waarop dit congres stond. Het moet ernstig bekeken worden of de gemeenten door de financiële verhou ding met het rijk in haar rechten wor den aangetast, zoals hier uitvoerig is be toogd. Daarom achtte de bewindsman het raadzaam, dat op 't hoogste niveau tussen de regering en de gemeenten, vertegenwoordigd door deze vereniging, overleg wordt gepleegd. De gemeenten zullen dan niet het ge voel behoeven te hebben, dat zij door een voogd als minderjarigen worden be schouwd. Z. Exc. bracht hulde aan de gemeenten, die steeds geld voor de woningbouw wis ten te vin<3en- waardoor 'zij haar aanzien bij gemeentenaren en het rijk wisten te verhogen. „Help u zelf", aldus de minister, „en het Rijk zal doen wat het kan om u bij te staan". Het ,w°ningbouwprogram 1952 mag niet mislukken. Z.Exc. was van oordeel, dat dit waar dige congres niet zal nalaten invloed bij het Nederlandse yolk en de regering uit te oefenen en zei zelden een middag zo nuttig besteed te hebben als deze. mmmmr .«"imp s Een lagere school voor de opleiding van koorknapen voor de Sint Bavo- kathedraal zal 3 November door mgr Huibers officieel worden geopend. Deze bijzondere school telt op het ogenblik 26 leerlingen en is opgericht door de Koorschool van de Stichting Muziekinstituut van de Kathedraal van Sint Bavo. De koorknapen ontvangen onderricht op de speciaal voor hen gestichte school (bovenste foto). Onder: het zingende knapenkoor. Midden Oosten op drift De kans bestaat, dat behalve de rege- ringsbureaux, ook de lagere en middel bare scholen tijdens de wintermaanden op Zaterdagmorgen gesloten zullen wor den, teneinde op het kolenverbruik te bezuinigen. Een daartoe strekkend ad vies zou dezer dagen door de minister van O., K. en W. aan de gemeentebestu ren en de besturen van bijzondere scho len worden gericht. Uiteindelijk zal echter de beslissing, aldus meldt ,,Het Parool", bij de ge meentebesturen en voor de bijzondere scholen bij de schoolbesturen liggen. Vooral voor de middelbare scholen zijn, aldus dit blad. moeilijkheden te verwach ten. In het retraitehuls te Heerlen heeft de woningbouwvereniging „Ons Limburg gisteren haar veertigjarig bestaan her- cla^ht. Minister In 't Veld van Wener- opbouw en Volkshuisvesting heeft deze gelegenheid aangegrepen om opnieuw t belang van de woningbouw onder de aan dacht van het Nederlandse volk te bren gen, nadat burgemeester Coenders de jubilerende vereniging reeds had toege sproken. Allereerst; roemde minister In 't Veld de vooruitziende blik van mgr dr Poels die veertig jaar geleden reeds begrepen heeft dat er maatregelen op t gebied van de woningbouw genomen moesten wor den Eerbiedige hulde bracht hij aan de man die toen een arbeid verrichtte dat rnlVe zegenrijke gevolgen heeft gehad vr r.; He Sctreek Mgr Poels heeft veel lalt Jehad van, verdachtmakmgen en laster. Hem werd venvete de gronden voortijdig opkoel hij voorkwam dat enderen slapend ruk werden. „Ook op mijn beleid wordt ge kankerd", zo zei do mtmster, het doet me goed dat ik in soortgelijke om handigheden verkeer als mgr Ppels- al wordt er over mij niet gelasterd Vervolgens wijdde de minister een schouwing aan de woningbouw en aan mogelijkheden, die het woningproblee kunnen oplossen, zoals sparen, bezuinigen, soberder leven door minder te roken, te snoepen en te drinken, en het aangaan van woningbouwleningen. Minister In het Veld deelde mede dat gisteren tussen hem en de minister van Financiën overeenstemming was bereikt over de verdeling van de 350 millioen die de institionele beleggers in de periode Juli 1951Juli 1953 zullen tourneren voor leningen aan gemeenten. Het ging er om welk deel voor consolidatie van vlotfc-nde schuld en welk deel voor nieuwbouw be schikbaar zou moeten worden gesteld. Besloten is het geld precies te verdelen. Voor consolidatie en nieuwbouw elk wordt dus 50 pet van 350 millioen bestemd Van vandaag af tot aan het einde van 1952 kun nen we rekenen op f 120 millioen voor de bouw van nieuwe woningen. Dit lijkt een groot bedrag aldus de minister, doch de werkelijkheid is anders, want met dit geld kunnen we nog niet eens de 15.000 woningwetwoningen financieren die we in 1952 willen bouwen. Te veel rekenen op de Marshallhulp is ook fataal, want daarmede komen we op de weg van de inflatoire financiering, hetgeen zich in de toekomst zal wreken. Hft Nederlandse volk zal zoveel mogtljjjjp ?,LW°*?ingb0UwleninSen moeten inschrij- - _feVen ,ze maar 4 procent rente. met „?1ert m,1J' -aIdus de minister, dat men wel op leningen van 4% procent inschrijft en dat de beleggers niet ge negen zijn om met een half procent min der genoegen te nemen, terwijl het hier toch gaat om een zaak van de allereerste orde. Vice-admiraal graaf Mountbatten, neef van koning George en oom van de hertog van Edinburg, de laatste onder koning en eerste gouverneur-generaal van India, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot Brits opperbevelhebber in de Middellandse Zee, als opvolger van admiraal sir John Edelsten. Een lid van het Egyptische Kernkabinet, minister Ihrahim Faraj Pasja, deelde gisteren mede,' dat het Egyptische parlement de regeringsontwerpen tot afschaffing van de met Groot Brittannië gesloten verdragen van 1899 en 1936 nog vóór het komende reces met spoed zal behandelen. Dat is dus voor het einde van de zitting van a.s. Maandag. Men verwacht dat de ontwerpen Maandag van kracht zullen worden. Verder heeft de Egyptische premier, Nc.has Pvji, zijn „innige dank" betuigd aan Koning Faroek voor de goedkeuring der betreffende ontwerpen. Het schijnt dus, dat niets een snelle toespitsing van het Brits-Egyptische conflict in de weg staat. De Britse regering heeft harerzijds nogmaals verklaard Egypte aan de ver dragen gebonden te houden. Zij heeft er verder wederom de nadruk op gelegd, dat over de Soedan geen beslissingen mogen worden genomen, zonder dat het volk van de Soedan geraadpleegd is. Tezamen met de Franse regering stelde zij de Egyptische regering verantwoordelijk voor alle schade aan Britse en Franse personen en eigendommen aangericht. Acute verwikkelingen kunnen zich voor- j eventueel militair optreden van Egypte doen, wanneer in het komende weekeinde tegenstand zou bieden. Hij voegde er aan twee Britse troepenschepen in de Egyp- toe. op dit ogenblik echter geen aanval tlsche wateren aankomen met manschap- I te verwachten. Hij gaf blijk 't Egyptische pen bestemd voor de normale aflossing leger niet hoog aan te slaan. der kanaalbezetting. Verdere moeilijk heden zijn te duchten van de kant der Egyptische arbeiders, in dienst der Britse bezetting. De Egyptische openbare me ning en de pers oefent sterke pressie op de betrokkenen uit. Zij worden voor ver raders uitgemaakt en met straffen be dreigd. indien zü het werk niet neerleg gen. De Egyptische regering overweegt reeds maatregelen, om deze lieden, 25.000 in getal, op te nemen in het Egyptische arbeidsproces, een probleem, waarvan de oplossing op grote moeilijkheden zal stui ten. De arbeiders en hun gezinnen wonen grotendeels in de Britse zóne. De gevolgen van de Egyptische maat regelen t.a.v. de Soedan zijn evenmin te overzien. Volgens het officiële orgaan van de Egyptische regeringspartij. Al Misri, overweegt de regering de Britse gouver neur-generaal in de Soedan, bij koninklijk decreet af te zetten. De Britse regering heeft daartegenover verklaard de gouver neur met alle middelen te zullen steunen bij de handhaving van diens gezag. In dit verband wijzen wij op een verklaring van de Britse minister van oorlog. John Strachey, die tijdens een verkiezingsrede te Dundee gisteravond als zijn mening uitsprak, dat Groot-Brittannië aan een Overigens vindt de Egyptische politiek onder de inheemse Soedanbevolking aller minst eenstemmig weerklank. De grootste politieke groepering, de pro-Britse Oem- ma-partij, heeft in een telegram aan de Egyptische premier. Nahas Pasja, aan minister Morrison en aan de V.N. ver klaard, dat de Soedannezen zich „met alle middelen tegen het Egyptische stre ven zullen verzetten". De poging om de Soedan onder de Egyptische kroon te brengen wordt door deze onafhankelijk heidsbeweging bestempeld als „de groot ste beled:ging ooit door Egypte jegens de Soedan geuit". Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen te Canberra baart de jongste stap van de Egyptische regering de Austra lische regering ernstige zorgen. „Het Suezkanaai is de levensader van Austra lië", zo zeide premier Menzies gisteren op een politieke bijeenkomst. Australische ministers hopen, dat Austra lische interventie er in zal slagen de Egyptische regering van houding te doen veranderen. Naar gemeld wordt heeft de Australische regering, evenals die van Nieuw-Zeeland, Brittannië op de hoogte gesteld van haar bereidheid om samen te werken bij het oprichten van 'n defensie organisatie voor het Midden-Oostap. De Australische regering zou Brittannië gemachtigd hebben aan Egypte mede deling te doen van haar besluit. HET komt op gevormde leken als medewerkers en medewerksters aan. Vorming door woord en daad in het huisgezin. Aldus schreven we de vorige maal. Op het Congres inzake het leken-apoe- tolaat heeft Mgr Sire als spreker ver klaard, dat een wezenlijke voorwaarde tot de apostolaatsvorming is de vorming tot een integraal dus vólkomen Christen. Nodig daarvoor is concentratie op het inwendige leven. We moeten uit onze Egocentrische gedachtengang treden, merkte een andere woordvoerder op nl. de heer Rommerskirchen. „Er ontbreekt nog heel wat aan onze methoden", aldus mgr Grazias. ,.En laten we vooral niet denken, dat vermeerde ring van organisaties het verlangde re sultaat zal opleveren. Katholicisme ai» een insigne meer op werelduniform is geen werkelijk aptostolaat". Met de „Gong" van Woensdag bevon den we ons derhalve in goed gezelschap. Overigens zullen zij die de zaken hel der z;en, het met ons eens zijn. dat we kordate mensen van node hebben. Want er zal nog zwaar, zeer zwaar gestreden moeten worden. Gisteravond wees de krant reeds op het ontoelaatbaar gehas pel met het geboorte-vraagstuk, van daag namen we kennis van een frappant bericht uit Parijs. De Vrijmetselaarsorganisatie in Frank rijk nl. wordt steeds feller in haar aanval len op de Katholieke Kerk. Deze vijan dige houding kwam dezer dagen wel zeer sterk tot uiting, toen de Vrijmetse laarsloge het „Groot-Oosten" in Parijs een protocol met haar besluiten publi ceerde waarin zij Je leden aanspoort tot strijd tegen de Kerk en tegen 't con fessionele onderwijs. Het protocol begint met op te merken, dat het laïcisme „bijna overal" aan het afsterven is. Vervolgens dringt het document er bij de Vrijmetselaars op aan. zich met her nieuwde kracht te werpen in de strijd rond het schoolprobleem en hieraan bij zondere aandacht te besteden, ,,daar dit vraagstuk wegens andere activiteiten in de laatste tijd op de achtergrond is ge raakt". Het roept de leden o.p tot een versterking van het anti-clericalisme. „De strijd tegen de geestelijkheid is thans noodzakelijker dan ooit", zo be toogt het document en gaat verder: „De schijnbare bekering van de Katholieke Kerk tot moderne ideeën is slechts eei: tactisch middel om^de anderen voor Haar eisen te winnen". Om het clericalisme, dat .,op alle ge bieden van het openbare leven zijn ver overingszucht demonstreert' halt te doen houden stelt de loge voor, het hui dige vrije Katholieke schoolwezen te vernietigen, vap staatswege neutraal on derwijs te eisen, de religieuze congrega ties en orden te onteigenen en het xadio- wezen te laïciseren. Na de publicatie van dit protocol merkte het Franse Katholieke dagblad „La Croix" op „Deze mobilisatie dier Vrijmetselaars is des te merkwaardiger, daar de open bare macht helemaal niet in handen van de Katholieken ligt. Integendeel, zij zijn veel meer de vervolgden en zij worden overal opzij gestoten. In Frankrijk behoeft men slechts Katho liek te zijn om niets te kunnen berei ken en m?n behoeft slechts vrijmetse laar te zijn om alles t« kunnen bereid ken" Men weet het nu, ook de Broeders var, de troffel zijn weer begonnen. Ieder gor- de zich de Katholieke wapenrusting aar/. Wapenrusting van het katholicisme. Geen insigne. HENK VAN DER MAZE. In een communiqué, door Chalil Ibra him, directeur-generaal van de propagan- da-afdeling, uitgegeven, wordt gezegd: Premier Noeri es Said heeft van de gelegenheid van zijn jongste aanwezigheid in Londen (de vorige maand. Red.) ge bruik gemaakt om met de Britse regering te spreken over de noodzakelijkheid van een wijziging in de Brits—Iraakse betrek kingen, op de grondslag, die is uiteenge zet in de Iraakse troonrede en vroegere verklaringen van Noeri es Said Pasja. (Daarin werd gesproken over herziening van het verdrag). „Met het oog op het belang en de critie- ke aard van deze betrekkingen zal pre mier Es Said zich in verbinding stellen met ervaren staatslieden en leiders van politieke partijen, om hun de kwestie uit een te zetten, zijn besprekingen toe te lichten en hun advies te horen alvorens stappen in dit verband te nemen en de kwestie in de aanstaande zitting van het parlement te berde te brengen". Het BritsIraakse verdrag heeft een looptijd van 25 jaar. Het verleende En geland terrein voor twee luchtmachtbases en het recht om in haar nabijheid troepen te legeren. Irak verplichtte zich zijn de- fensicmaatregeien te nemen in overleg met Groot Brittannië. Ruim 100.000 bloemkolen worden dagelijks op de groentenveiling te Grootebroek-B ovenkarspel geveild. Kopers uit binnen- en buitenland doen hier hun aankopen. Zo kocht Woensdag het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland een aanzienlijke partij. De herfst-bloemkooicampagne brengt enorme hoeveel- Syrië heeft de Algemene Vergadering van de V. N. verzocht om op de In No vember te Parits te houden zitting „de i chendlng van de beginselen van het andvest en de algemene verklaring van rechten van de meus door Frankrijk n Marokko" te behandelen, aldus ls Don derdag te Damascus verklaard. Het Syrische verzoek was vervat in een telegram aan de secretaris-generaal van de V. N. Trygve Lie. Tevoren hadden Egypte en Irak soortge lijke stappen gedaan, zulks in overeen stemming met 't besluit van de zeven sta. ten omvattende de Arabische liga om de Marokkaanse kwestie voor de Algemene Vergadering te brengen aangezien de Liga van mening is, dat onderhandelingen met Frankrijk doelloos zijn. Tot dusver bestond er twijfel ten aanzien van de houding van Syrië in deze kwestie met het oog op de nauwe betrekkingen tucsen <üt land en Frank rijk. Groot Brittannië zal bU de Veiligheids raad een resolutie indienen, waarin wordt voorgesteld, dat de Raad om hervatting van de besprekingen betreffende het Engels-Perzische oliegeschii zal verzoe ken en Perzië zal berispen, dat het land geen gehoor heeft gegeven aan de uit spraak van. het Int Hof. Da tekst van de resolutie, da vrucht van moeizame besprekingen tussen de leden van de Raad, zal Zaterdag om streeks 18 uur worden gepubliceerd, en Premier Malan van Zuid-Afrika ver klaarde gisteren op een vergadering van de Nationale partij, dat Zuid-Afrika's ge duld jegens Groot Brittannië is uitgeput. Reeds 40 jaar geleden was het de bedoe ling van de Britse regering om haar pro tectoraten Basoetoland, Beetsjoeanaland en Swaziland aan de Unie van Zuid-Afri ka over te dragen, zo zeide Malan onder verwijzing naar de „South-Afica-act". In dien Gr. Brittanië weigert de doelstellin. gen van deze wet te verwezenlijken, zul len wij naar andere middelen uitzien, al* dus de premier, die weigerde aceoord te gaan met het Britse standpunt, dat dr inheemse bevolking in deze kwestie haar goedkeuring moest uitspreken. Naar wij vernemen, hebben Nijmeegse schoenindustriëlen bij het Maandag a.s. door «Ir Gladwyn Jebb in Gewegtelijk Arbeidsbureau ontslag- de Raad ter tafel worden gebracht. De; J Perzische vice-premier, Hoessein Fatemi, vergunningen gevraagd voor een bracht nogmaals het Perzische verlangen betrekkelijk groot percen arf van naar besprekingen naar voren, „mits de j 'iet personeel. Het zou Iner ongeveer Britten blijk gaven van hun goede be- i tien procent van het aantal werk- doelingen". 1 nemers betreffen. Te Een in Drenthe is gistermiddag de huishoudelijke inboedel van „de Kapper van Een", Van R„ executoriaal bij opbod verkocht. De verkoop geschiedde om te trachten de schuldeisers van de failliet naar. Ook de schilderijen kwamen in andere handen. Zij brachten met elkaar ruim zestig gulden op. De opbrengst van de verkoop moet, in verhouding tot de staat, die de eigenaar der goederen heeft gevoerd, zeer klein zijn, zodat er van de vorderingen der .vele schuldeisers, naar het zich thans i verklaarde kapper tenminste nog enige laat aanzien, niet veel terecht zal komen, financiële tegemoetkoming te verschaf- fen. Er hadden zich veel belangstellenden naar het huis van de, eens vermaarde en thans verdwenen, kapper begeven. De afslager stond met luide stem de goederen aan te. prijzen: slaapkamer ameublementen, schemerlampen, elec- trische kacheltjes, inmaakglazen vol en ledig. Ook plaids waren er bij, plaids die voorhéen de rijdenden in een der vijf auto's van de kapper tegen tocht en koude heMben beschermd. Een stuk van een der bumpers van die at j's ging met «en petroleumstel naar een aietme eige-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1