De verplichte en vrijwillige gehandhaafd verzekering Bestaansrecht voor confessionele fondsen Het Oost- West-Duitse steekspel Westerse voorstellen vandaag overhandigd „Iets volkomen nieuws Nederland en het congres over lekenapostolaat Pauselijk Missiegenootschap heeft onze hulp nodig ras Si» rnsfELS? Iers leger roept Maria uit tot patrones f Ondanks woningnood was getal huwenden in Augustus een record Ontwerp Zieken fondswet gepubliceerd Zaterdag 13 October 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN N. Fondsen op commerciële basis niet meer erkend ele bekeringen op Formosa Watemood in veen gebied Bonn ontwerpt kieswet voor geheel Duitsland Via de rozenkrans naar betere tijden voor de Kerk De H. Jaarsluiting te Fatima Congres keurt grootste militaire toewijzing goed Bestrijding van runder t.b.c. Episcopaat uit zijn vreugde Grote veenbrand in Oost-Drentlie Missie-actie: graadmeter van het katholieke leven H. Vader: „Wordt lid en propagandist" Ledenaantal te klein Stoffelijke overschotten van Nederlanders in Indonesië WEEKBERICHT Huisvrouwen verlangen naar nat weer Woensdag antwoord aan Grotewohl Pauselijk afgezant krijgt grootse ovatie Bepaling omtrent vervoer, tentoonstellingen, markten etc. Britse troepen naar de Soedan? BON! Soedan-probleem onopgelost? Schone traditie treffende edelmoedigheid der martelaren Nederlandse bloemen sierden het altaar in kerk van Dublin De weerverwachting, geldig tot Zondagavond, luidt: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind en weinig verandering in temperatuur. Voor de Zuid-Westelijke helft van het land overwegend droog weer en overdrijvende wolkenvelden, voornamelijk in de hogere niveau's. Elders droog weer met weinig bewolking Zondag 14 October: Zon on 7.0! uur, onder 17.51 uur. Maan op 17.18 uur. onder 6.18 uur. Maandag 15 October: Zon op 7 03 uur, onder 17.48 uur. Maan op 17.31 uur, onder 7.39 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft besloten het ontwerp Ziekenfondswet te publiceren. Dit besluit is gegrond op de over weging, dat in het huidige stadium van behandeling kennisneming van de wijze, waarop de belangrijke en moeilijke materie van de ziekenfonds verzekering in dit ontwerp wordt geregeld, van belang is voor brede kringen der bevolking. Zoals in de Troonrede werd vermeld, is advies over dit ontwerp gevraagd aan de Sociaal-Economische Raad. totale inkomen uit loon en andere bron nen tezamen boven de loongrens komt doch wier loon alleen verplichte verzeke ring met zich zou brengen op hun ver zoek van die verzekering vrij te stellen. Het systeem dat de ziekenfondsverzeke ring wordt uitgevoerd door daartoe er kende algemene ziekenfondsen, blijft ge handhaafd. met dit verschil, dat zieken- tondsen op commerciële basis niet meer voor erkenning in aanmerking zullen ko men. Het dienen van de volksgezondheid mag nl. geen winstobject zijn. Aan de in bepaalde kringen levende Wensen ziekenfondsen ook dan tot werk zaamheid in bepaalde gebieden toe te laten, wanneer een voldoende aantal ver zekerden zulks wenst, is tegemoet geko men. Hierbij is met name gedacht aan de ziekenfondsen op levensbeschouwelijke basis. Het toezicht op de uitvoering van de wet blijft opgedragen aan de Zieken fondsraad. De raad. welke thans 36 leden telt, zal volgens het ontwerp worden uit gebreid tot 47 leden, in overeenstemming met de bij belanghebbende groepen leven de wensen. Aan het bezwaar, dat de grote omvang van de raad tot vertraging der werkzaamheden zou kunnen leiden, is te gemoet gekomen door de mogelijkheid Het ontwerp heeft vooreerst ten doel het bestaande bezettingsrecht te vervan gen en bet ziekenfondswezen een nieuwe wettelijke grondslag te geven. Het gelden de recht vertoont allerlei onvolkomenhe den en bovendien zou het. zonder nadere regeling bij de wet, in de aanvang van 1953 komen te vervallen." Het ontwerp geeft voorts een nieuwe grondslag aan de vele gedetailleerde re gelingen voor de ziekenfondsen en de ver zekerden. Deze uitvoeringsvoorschriften zijn tot dusver veelal in de vorm van cir culaires gegoten. Zij kunnen nu aan de hand van de opgedane ervaringen op hieuw worden bezien, waarbij tevens naar meer overzichtelijkheid kan worden ge streefd. Volgens het ontwerp blflft het bestaan de verschil tussen de verplichte en de vrijwillige verzekering gehandhaafd. Aan elk der belde soorten verzekering is een afzonderlijke afdeling gewijd, waardoor het onderscheid duidelijker wordt. De kring der verplicht verzekerden wordt, behoudens enkele kleine correcties, niet verder uitgebreid. Ten aanzien van de vraag, of de ambtenaren in het ontwerp onder de verDllchte ziekenfondsverzeke ring zu'len vallen, is nog geen beslissing genomen. De hieromtrent opgenomen be palingen moeten derhalve slechts worden gezien ais een mogelijke oplossing van dit vraagstuk. Uitdrukkelijk is in het ontwerp tot uiting gebracht dat de basis van de ziekenfondsverzekering wordt gevormd door een privaatrechtelijke overeenkomst. De ervaring van de laatste tien jaren heeft voorts aanleiding gegeven tot het voorstellen van een aantal verbeteringen, voornamelijk op organisatorisch en finan cieel gebied. Door bepalingen, krachtens welke de ziekenfondsen eventuele overschotten, ge heel of gedeeltelijk ten bate van de ver zekerden kunnen aanwenden, is aan de zlekenfondsbesturen een prikkel tot zui nig beheer gegeven, terwijl daardoor mede een stap In de richting van autonomie der ziekenfondsen Is gedaan. De loongrens welke in het ontwerp voor de verplichte verzekering gelijk ia aan de thans geldende. Is in de wet zelve opgenomen. Hierdoor komt deze ln afwijking van de thans geldende regeling, los te staan van de loongrens in de Ziektewet. De inko mensgrens voor de vrijwillige verzeke ring is gesteld op 4000 per jaar. Nieuw is de mogelijkheid personen, wier drie eeuwen van zware missiohne- met gJerinse resultaten nemen de bekeringen onder de inwoners van het f,datv„FOr|mOSrf dS ,Iaatste «ld zeer sterk toe. Vooral onder de oorspronkelijke be woners van het eiland is een zeer sterke „v._ beweging tot het Katholicisme waar te waarden voor verkiezingen vast te stel- nemen. Maar ook onder de Chinezen len, aldus D.P.A. groeit het verlangen in de Moederkerk i De bondsregering sprak zich uit tegen te worden opgenomen. het verzoek om de huidige onderhande- De ouders hechten vooral veel waarde Jjngen van Adenauer met de drie geai- aan de opneming van hun kinderen in de lieerde hoge-Commissarissen over het op- missiescholen. Helaas verkeert het mid- nemen van de bondsrepubliek in de Euro- delbaar onderwijs op Formosa nog in een j Pes® gemeenschap af te breken of uit te zeer gebrekkig stadium. Toen dan ook stenen, enige tijd geleden de missionarissen van het Goddelijk Woord hun voornemen tot 't openen van 'n college voor jongens-stu denten bekend maakten, stroomden de aanmeldingen binnen; in enkele dagen tyds ontvingen de paters 3000 aandragen! Helaas kon het plan, ondanks de rege ringssubsidie, tengevolge van de gebeur tenissen in Peking niet doorgaan. van delegatie van onderdelen van zijn taak aan daartoe in te stellen colleges. Ter bevordering van de samenwerking tussen de ziekenfondsen welke in dezelf de streek werkzaam zijn, worden dis trictsraden Ingesteld, welker taak overi gens uitsluitend van adviserende aard is. Het ontwerp bevat geen bepalingen ten aanzien van zlekenhuisverplegingsfondsen Mede in verband met de bij het zieken fondswezen noodzakelijke bezuinigingen waarvan dit ontwerp, eenmaal tot wet verheven, de invoering mogelijk zal ma ken. wordt gestreefd naar een spoedige behandeling van het ontwerp in de Sta- ten-Generaal. (Van onze correspondent). De meeste dorpen en gehuchten in Zuid-Oost Drente zijn nog niet aangeslo ten bij de waterleiding. De voorraad re genwater. die zich gedurende de natte zomer in de regenbakken had gevormd, begint nu echter op te raken wegens het droge herfstweer. Huisvrouwen, die thuis geen druppel water meer hebben, staan in de rij voor de regenbakken van de scholen om water voor de huishouding. Men is zo zuinig mogelijk met het kost bare vocht. Voor de was gebruikt men al het weinig schone water van de veen- kanalen. Aanvoer per tankwagen van leidingwater brengt niet alleen wegens de hoge onkosten van vervoer moeilijk heden met zich mee, maar ook is het moeilijk dit water in grote hoeveelheden te bewaren. Wanneer men het immers in de regenbakken laat lopen, is 't spoe dig bedorven. Er wordt hier met ver langen uitgezien naar het einde van het ..mooie" weer. De bondsregering heeft gisteren beslo ten, als volgende zet in het Oost-West- duitse steekspel rond de Duitse eenheid de bondsdag en de bondsraad omgaand een wetsontwerp over de grondslagen van een verkiezingsregeling voor geheel Duitsland te doen toekomen. De bonds regering wil zo spoedig mogelijk voor waarden voor het houden van dergelijke verkiezingen verschaffen, en daardoor haar streven en dat van de bondsdag om de eenheid van Duitsland te herstellen ondersteunen. Tevoren had de bondsregering onder voorzitterschap van de bondskanselier de laatste verklaringen van Grotewohl en de volkskamer diepgaand bestudeerd. In deze verklaringen ontbreekt ieder duidelijk innemen van een standpunt t.a.v. de voorstellen van de bondsrege ring en de bondsdag om onverwijld voor- Woensdag a.s. zal de bondskanselier Kardinaal Tedeschini, s Pausen spe ciale afgezant naar Fatima, is daar gis teravond aangekomen om de plechtighe den te leiden ter gelegenheid van de slui ting van het H. Jaar. De kardinaal ontving bij zijn aankomst een grootse ovatie van de honderdduizen den, die bij het heiligdom van O L Vr van Fatima bijeengestroomd waren' De menigte riep luide: „Lang ieve de Paus!" Op nieuwe watertoren te Zandvoort is gereed. Van het bovenste deel van het bouwwerk zijn de steigers reeds verwijderd. Zoals bekend werd de oude watertoren tijdens de bezetting door de DuiUgft ejgebrokéK- namens de bondsregering in de West- duitse bondsdag een verklaring afleggen, waarin de laatste verklaringen van pre mier Grotewohl en de Oostduitse volks kamer beantwoord zullen worden. Het Amerikaanse Congres heeft giste ren de grootste militaire toewijzing, ooit in vredestijd toegestaan, definitief goed gekeurd. De toewijzing gr. 56.937.808.030 dollar, passeerde gisteren de senaat. Het huis van afgevaardigden had haar reeds eerder goedgekeurd. Het toewij zingswetsontwerp is thans ter onderte kening aan de president toegezonden. Naar wij vernemen, kan binnenkort de Indiening bij de Tweede Kamer tegemoet gezien worden van een wetsontwerp in zake bestrijding van tuberculose onder rundvee. Het wetsontwerp beoogt op de eerste plaats de T. B. C.-bestrijding ln het ver band van de provinciale gezondheidsdien sten te sanctlonneren en voorts de moge lijkheid te openen dat ln tegenstelling tot het bezettingsbesluit van 1943 ook centraal voorschriften kunnen worden gegeven. Deze voorschriften hebben in het hij zonder betrekking op de handel in rund vee, zulks met het oog op het in uitvoe ring zijnde nationale plan tot bestrijding van de runder-T. b. C., dat, zoals bekend de sanering van de rundveestapel in vijf jaren tyds ten doel heeft Op basis van het nieuwe wetsontwerp zal het eveneëns mogelijk zijn, bepalingen in het leven te roepen omtrent het ver voer en het bijeen brengen van rundvee op tentoonstellingen markten en gemeen schappelijke weiden. Het ontwerp beoogt ten slotte de bereikte resultaten in be paalde gebieden veilig te stellen, zodat het mogelijk wordt, het houden van ziek rundvee m streken, die ten koste van grote offers zijn gesaneerd, te verbieden. H5LPT DE BISSCHOP KEUKEN BOUWEN.' Op haar werf te Alphen a. d. Rijn heeft de firma G. de Vries Lentsch een order in uitvoering van scheepjes, bestemd voor Indonesië. De aan schaf fingsdienst van de Indonesische Republiek heeft deze scheepjes besteld voor het inter-insulaire verkeer. Ze zijn bedoeld als aanvulling van de vloot van het Departement van Scheepvaart te Djakarta. Twee der schepen, die een lengte van 25-1 meter hebben, in aanbouw. Heden, twee dagen voor de vastgestelde behandeling van de „afschaffingsdecreten" door het Egyptische parlement, zijn aan de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Salah el Din pasja, in de zomerresidentie Alexandrië de tijdelijk opgehouden nieuwe voor stellen inzake een op te richten defensiesysteem voor het Midden-Oosten aangeboden. Qm tien uur (plaatselijke tijd) begaf de Britse ambassadeur, sir Ralph Stevenson, zich naar de minister, later gevolgd door successievelijk de ambassadeurs van de V. S., Frankrijk en Turkije, mede voorstellers van de in algemene termen gehouden, voor moderne uitwerking vatbare ontwerp-overeenkomst, welke in de plaats zal moeten treden van het Anglo-Egyptische verdrag van 1936. Zoals bekend, beogen de nieuwe voor stellen de band tussen Egypte en Enge land te vervangen door een multilateraal verdedigingssysteem van het Midden- Oosten, waarbij Egypte ais volledig gelijk berechtigde oprichtersstaat zou deelne men. Men kwalificeerde deze nieuwe Westerse plannen als een „nieuw hoofd stuk" in de Wei" ure-Egyptisch» betrek kingen en als „iéts volkomen nieuws", dat in staat zou zijn Egypte's nationale aspiraties en gevoeligheden te verzoenen met de Westelijke defensie-maatregelen. Tot nu toe hebben de Egyptenaren nog niet laten blijken, dat deze nieuwe voor stellen van invloed zouden kunnen zijn op Je door het Westen als onwettig bestem pelde Egyptische ontwerpdecreten. In tegendeel, alles wijst er op, dat de Egyp tische regering voortgaat met haar uit dagende politiek. Zo wisten de gezag hebbende Egyptische bladen Al Misri en Al Ahram te melden, dat de regering binnenkort „belangrijke beslissingen" zou nemen, die alle tot dusver voor Britse soldaten geldende faciliteiten ongedaan zou maken (hoewel dit er anderzijds op zou kunnen wijzen, dat de Egyptische regering geen geweld tegen de Britse troepen overweegt). kringen werd vernomen over de Westerse voorstellen, luidde, dat men zou afwach ten in hoeverre deze aan de Egyptische eisen zouden voldoen. De moeilijkheid, die zich vermoedelijk zal voordoen, is. dat de nieuwe plannen alleen dienen tot ver vanging van het verdrag van 1936, in het bijzonder de bepalingen overde Britse bezetting van het Suezkanaal, maar dat zij de kwestie van de Soedan waar schijnlijk onaangeroerd laten. De Egyp tische regering toonde zich echter, by kens haar gepubliceerde plannen tot stichting van 'n winterpaleis voor koning Faroek in Khartoem, de hoofdstad van ae Soedan, nog vastbesloten ook het verdrag van 1899 af te schaffen. In Egypte heerste gisteren, dank zij net algemene demonstratie-verbod en dank zij het feit, dat het de Islamitische rustdag was, volslagen kalmte en orde. In Triëst is uit goede bron vernomen, dat het Britse regiment „South Lan cashire" binnenkort naar de Soedan zat vertrekken. Het regiment heeft ruim vier jaar dienst gedaan in de BritsAmeri- kaansche zóne van Triëst. Na een parade voor de opperbevelhebber van de BritsAmerikaanse strijdkrachten in Triëst, generaal Winterton, heeft deze in een korte toespraak gewezen op de „zeer delicate" taak, die het regiment wacht. Het regiment „Loyal" zal de „South Lancashire" ln Triëst vervangen. LATEN ivy het vandaag eens hebben over de sigaretten van de militai ren, die de grote oefeningen van de geallieerden in Duitsland meegemaakt hebben. Nu moet men o.i. by deze affaire goed onderscheid makenDat een ondersoek wordt ingesteld naar eventuele fraude met sigaretten, welke vrij van belasting aan de manschappen geleverd moesten worden, is vanzelf goed. Wanneer mili tairen werkelijk hun kameraden sigaret ten onthielden, dan verdienen de schul digen voorbeeldig gestraft te worden. Een andere zaak 'is die van de solda ten, die bij de grens in het bezit waren van sigaretten, welke zij op volkomen geoorloofde wijze hadden verkregen en die zij hadden opgespaard om een goed koop rokertje voor de verlofdagen te hebben. Nu is beweerd, dat de douane soepel is opgetreden. Het is echter de vraag, wat men onder soepel verstaat. Zo is ons bekend, dat uit een colonne uem militairen niet de colonne, welke op vermoeden van onregelmatigheden naar Nijmegen werd gedirigeerd een paar auto's door de douane werden uit gepikt voor onderzoek, Toen bleek, dat enige soldaten meer sigaretten hadden overgehouden dan volgens de voorschrif ten ingevoerd mochten worden. Het slot van het liedje was, dat de betrokken militairen voor deze sigaretten, volko men regelmatig in hun bezit, belasting moesten neertellen. Zulks kunnen uni tegenover de jongens, die door hun hard werken onze troepen zo'n uitstekend fi guur deden maken, niet bepaald soepel vinden. Wat de sigaretten-affaire in haar ge heel betreft, de grote fout was o.i., dat men de militairen geen bonnen verstrekt had, waarop zij sigaretten konden ver krijgen en kopen. Zo'n maatregel had een eerlijke verdeling van de voorraden be vorderd en fraude goeddeels verhinderd daar degenen, die de verdeling verzorg den. dan tegenover de afgenomen voor raad een gelijk aantal bonnen had moe ten tonen. Dus een volgend maal liever de siga retten op de bon, opdat er geen militai ren „op de bon" hoeven geplaatst. Er is gevraagd, wat te denken van de zg.. „snauwende" generaal Hassel- man. Wij vinden, dat er in het leger van laag tot hoog veel te veel gesnauwd wordt. Doch dat behoort blijkbaar tot het krijgstuchtelyk maken van op- en aanmerkingen ANALYST (Van onze correspondent). Waarschijnlijk door vuur van 'n bran dende sigaret is ln het Roswinkelerveen een grote De enige opmerking, die in Egyptische Het Nederlands Episcopaat heeft, naar apostolaat ln allerlei vormen zeer jn de nabijheid van Ter Apel In Rome is bekendgemaakt, de volgende werkzaam Is tot groot voordeel v nok veenbrand ontstaan, die zich uitstrekt boodschap tot het Congres voor Leken- Katholieke leven. Het ziet daaro over een oppervlakte van ongeveer vier met de grootste voldoening,hectaren. De droge helde is een grote vuurzee geworden, die in de nacht tot ln de verre omtrek waar te nemen was. Ook had het vnur zich In het veen inge vreten. Gedurende de eerste paar dagen er nachten trachtten veenarbeiders aan de brand een ernde te maken, doch Vrijdag morgen waren zij genoodzaakt de hulp in te roepen van de brandweer te Em- men .Deze -bond de gehele dag de strijd tegen de vlammen aan en Vrijdagavond was eindelijk het grootste gevaar achter de rug. In de loop van Zaterdag is de brand geheel geblust. Daar er in de buurt geen huizen staan en ook geen opslagplaatsen van turf, werd er slechts weinig schade aangericht. apostolaat te Rome gericht: '"c" »-in zo lekenapostolaat in Nederland „Het Nederlands Episcopaat spreekt rnime ^ate aan bedoeld congres ln Rome volgaarne zijn grote vreugde uit over het dec]neemt. Congres voor Lekenapostolaat, dat te j)e hoogwaardige bisschoppen wensen Rome Wordt gehouden. Het apostolaats- van „anser harte, dat onder Gods zegen werk van de Katholieke leek is een dU Congres de schoonste vruchten voor uiterst welkome en noodzakelijke aan- de Kerk msLg opleveren en zij geven vulling van het werk van de priester. Het ?aarne aan ajie deelnemers hun bisschop- Episcopaat ziet dan ook met de grootste vreugde, dat in Nederland het lekcn- (Van onze redacteur) Weliswaar zien Wjj gaarne, dat men op de Missie-Zondag de aalmoezen der gelovigen inzamelt, maar allereerst toch is het Onze wens, dat ALLENlid worden van de door Ons genoemde Pauselijke Missie-genootschappen en dat zij zich zullen inspannen deze genootschappen uit te breiden". Dit is een uitspraak van Z.H. de Paus in de jongste encycliek over de Missie ,jSvangelii praecones", wélke aansporing met de beeltenis van de H. Vader, staande voor een microfoonde moderne preekstoel, vanwaar het Woord Gods over de gehele wereld kan klinken, in een oplage van millioen exemplaren verspreid zal worden. Op de wereld Missie-Zondag, die tl October, dus Zondag over een week, gehouden wordt, vraagt de Paus aller gebed en offer voor de bekering van de heidenwereld. De achterzijde van het prentje vermeldt, hoe wij al zeer eenvoudig en het beste aan de oproep van de Paus gehoor kunnen geven door lid te worden van het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs. De contributie is slechts 11 ct. per maand voor kinderen tot 18 jaar zo nodig 5 ct. per maand). Verder wordt een gering dagelijks gebed gevraagd. Aan het einde van Zijn encycliek ver klaart de H. Vader: „De mensheid maakt een verschrikkelijke crisis door, welke moet uitlopen op de redding in Christus of op een afschuwelijke ondergang". Als we overwegen, dat er naar schat ting ruim 1,300.000.000. heidenen in de duisternis van het ongeloof leven, dan zullen we beseffen wat een enorme hulp aan personeel, aan materiële en stoffe- 'Uke gaven en geestelijke hulp onze we reld-kerk nodig heeft om dat enorme aantal zielen tot het ware Licht te brengen. Het Pauselijk Genootschap tot Voort planting van het Geloof werd door Paus Pius XI 13 Mei 1922, enkele maanden na zijn troonsbestijging, van Lyon, waar het was opgericht, overgebracht naar Rome en omgezet in een orgamsat.e, welke door de H. Stoel is belast met de verzameling van de aalmoezen uit alle werelddelen teneinde deze te verdelen onder alle katholieke Missies. Daar de katholieken op zon eenvou dige wijze hun plicht om aan de uitbrei ding van Christus' Rijk op aarde mee te werken, kunnen vervullen en de nieuwe Catechismus daarop wijst met de ver melding van het lidmaatschap van da Pauselijke Missie-genootschappen, is het zeer verwonderlijk dat in ons land het ledenaantal nog slechts 652.000 bedraagt, hetgeen neerkomt op ongeveer 29 pet van de practiserende katholieken. Wij wijten dit meer aan nonchalance dan aan plichtsverzuim en de aanstaande Missie- Zandag biedt een mooie gelegenheid om onze vrienden en kennissen te verzoe ken zich b(j de Voortplanting des Ge loofs aan te «luiten. De leden werden dus zelf propagandisten en op een gel* kaart, die aan de kerken 21 October uit gereikt wordt, kunnen *lj de namen van de door hen aangebrachte vullen. In het Departement van de Seine brachten de communisten 700 millioen francs by elkaar voor propaganda- affiches en wij zullen dus zeker niet na laten met elkaar het nodige op te bren gen voor een veel betere zaak. Onlangs heeft de coadjutor van de Aartsbisschop Z H. Exc. Mgr dr B. J. Alfrink de missie-actie genoemd de graadmeter van het katholieke leven en wij zullen zeker de schone traditie wil len behouden, die wij, als katholieken van Nederland hebben, van een welbe wust godsdienstig leven, waarom de Paus ons kleine land meerdere malen heeft geprezen. leden in-j Treffende voorbeelden -van edelnaoedig- Ifrffijn- Pater L Sama s.j, ons, die als directeur van het Genootschap in India duidelijk de noodzakelijkheid van dit werk kent. Het Pauselijk Genoot schap tot Voortplanting van het Geloof in India telt vele leden, ondanks de ge weldige moeilijkheden, welke zich daar voordoen, o.a. de rampzalige hongers nood in sommige delen van het land (in 4 jaar geen regen), de vele stormen elders, waardoor woningen, scholen en kerken werden verwoest, juist daags voor er een Missie-Zondag werd gehouden. Deze moeilijkheden zijn niets in ver gelijking met de. wereldcrisis, welke ook woedt in India, door cte strijd van hamer en sikkel tegen het kruis, door de vaise geest van nationalisme, door de herop leving van atheïsme en heidendom. Al leen het Pauselijke Genootschap tot Voortplanting van het Geloof is volgens pater Sama in staat redding te brengen. In een armé parochie sprak op de Missie-Zondag een inheemse priester over de noodzakelijkheid om dit werk te steiinén. Gedurende de collecte staat hjj voor een arme Vrouw, die geen cent bezit. Zónder aarzelen nam zü haar gouden oorbellen, sieraad van iedere Indische vrouw, en tevens haar enig bezit en legde deze op de schaal. Op dit voorbeeld gaf een andere vrouw haar gouden halsband. Na de preek bracht een arm meisje op de pastorie haar spaarcenten voor een horloge (100 gulden) als offer voor de missie. De priester maakte gewetensbezwaren om deze offers van zulke arme mensen aan te. nemen. Zijn bisschop geeft hem daartoe verlof, daar de schenksters on der geen bedihg het willen terugnemen. In een ander diocees is men zó arm, dat de bisschop geen collecte kan hou den. Maar om toch iets te kunnen doen, vierde monseigneur de Missie-Zondag door aan honderd volwassenen het H. Doopsel toe te dienen, hetgeen een algemene ontroering te Weeg bracht. Zij hebben onder elkaar gecollecteerd en brachten een mand vol koperen mum ten bij elkaar. Mogen, de Nederlandse katholieken het voorbeeld van heldhaftige offer geest, zo subliem door de' Indische be volking aan, de dag gelegd, volgen, er. allen lid w-öfdëiï ven het Pauselijk 'Ge- öootschaji. de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, mgr dr B. Alfrink. lts 1*1 II €1 IIP ff Een van de meest "aangrijpende hoogte- nunten van het congres was zeker de kruiswegoefening, die Vrijdagavond te zeven uuur in het Colosseum door alle congressisten en duizenden gelovigen uit Rome en omgeving werd meegebeden. In deze arena, waar duizenden gelovigen in de eerste Christentijden onder Nero en Diocletianus en anderen n gewelddadige marteldood stierven, werd nu bij iedere statie gebeden en gezongen door verte genwoordigers van die landen achter het IJzeren Gordijn, waar.nu in onze twintig ste eeuw de kerkvervolging woedt. Om beurten stonden daar Albanezen, Bulga ren en Tsjechen, de Solvenen, Oekraï- ners Lithauers en Chinezen, Polen, Roemenen, Hongaren, Kroaten, Estlan- ders. Russen en ook Oost-Duitsers voor de 'staties en zongen hun nationale kruisliederen. In hun eigen taal smeek ten zij om beurten Gods barmhartigheid af over hun zwaarbeproefde landgenoten. Na iedere statie bad de priester de La tijnse gebeden en de congressisten baden die mee. Op ontroerende wyze vertolkten zij het medeleven van geheel de Christen wereld met het smartelijk Hjden, dat de martelaren van heden te verduren heb ben. Daar beleden allen het Geloof, dat de martelaren kracht geeft, en daar ver klaarden allen zich bereid zonodig de zelfde strijd te aanvaarden, die toen en nu geleden Is en wordt. Het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis te 's-Gravenhage bericht ons, dat door de gravendienst in Indonesië werden opgegraven van de begraafplaatsen» gelegen aan de spoorlijn Bakan BaruLipat Kain, de stoffelijke overschotten van de volgen de oorlogsslachtoffers: Jo Duytsch, L. K. Fiorani. H. Fruneaux, A. Hienekamn, P. A. Jonxis, F. J Lamp, A. Leman, W. Millar (Brit), A. v. d. Mull. K. W. van Ommen, (Kon. Mar.)' J. W. Paape, A. G. N. Pipper, J. J. Preiss. O. van Reyn, H. B Roots van Raadshoven, M-. v. d. Spek(KNIL-soldaat)K. Wild (Brit) en 3 onbekenden. Nabestaanden wordt verzocht zich rechtstreeks in verbinding te stellen met het hoofd van de Nederlandse graven dienst in Z. W. Pacific, Djalan Tjihapit 34 te Bandung. Op Rozenkrans-Zondag hebben, naar K. N. P. meldt, (fe strijdkrach ten van Ierland O. L. Vrouw van de Allerhei ligste Rozenkrans tot Pa trones uitgeroepen. De plechtigheid geschiedde m alle kerken van Ier land onder groot militair vertoon, In de hoofdstad zelf, Dublin, woonden de pre sident, Sean T. O'Kelly, de eerste minister Ra mon de Valera, de Mi nister van Oorlog Osoar Traynor en de burge meester André Clarkin de plechtige Hoogmis bij, die de primaat van Ier land, Mgr Dr J- C. Mc fiueM, asxteWasdiop vat van Dublin, in de leger- kerk op Arbour Hill' opdroeg. Ook de voor naamste militaire autori teiten en vertegenwoor digers van Kerk en Staat bevonden zich in de kerk. Na affoop schonk de bisschop zijn zegen en bad een door hemzelf samengesteld gebed. De historische vlag van de Federatie van Kilkenny, die de Pau selijke Legaat. Kardinaal Rinuccini, in1641 de leider der Ieren, ONeill (Rode Hugo) aanbood, was tijdens de plech tigheden in de kerk ontplooid. Op deze vlag ziet men de beeltenis ven O. L, Vrouw, omge ven door een Rozen krans. De aalmoezeniers van het Ierse leger boden een vlag aan, die ter her denking van deze plech tigheid was ontworpen. Ook die bevond zich in de kerk. Bloemen, die speciaal voor deze gelegenheid in Nederland waren be steld, en per vliegtuig naar Dublin waren ge bracht sierden het al taar. De aartsbisschop zond namens de strijdkrachten aan de Substituut van het Pauselijk Staatssecre tariaat. Mgr Montini, een een telegram van aan hankelijkheid aan de li. Vader-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1