Hongkong: smokkel nest ten behoeve van Rood-China Zes politieboten tegen twintig duizend prauwen i Kracht vergroot kans op vrede" Egypte wil van geen vergelijk weten Geen verdragen - geen defensie- comniando Rome is diep onder de indruk 4 Amsterdammers plunderden horlogewinkel in Antwerpen Zendtijd wordt voorlopi uitgebreid Inschakeling van Philips? niet Nuttige wenken voor middenstandtelevisie en„„ de Rus Het Vatieaan zwijgt Dinsdag 16 October 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN "A Truman blijft geloven: V.N. ingeschakeld voor Duitse eenheid IJet financiële aspect der televisie Japans eiland half weggevaagd De rozenkrans voor hen, die waarheid en deugd verloren Iedere stap blijft geld kosten Administrateur in Indonesië vermoord WEERBERICHT Vooral vissersboten Geen succes Slechte beloning W Stafchefs gingen Cairo voorbij GESANCTIONNEERDE AFBRAAK GERAFFINEERDE DIEFSTAT Nog een keer Studio is te klein O De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: In de nanacht en ochtend op slechts enkele plaatsen mist. Overigens vrijwel onbewolkt en droog met weinig wind. Plaatselijk zware nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Woensdag 17 October: Zon op 7.06 uur, onder 17.44 uur. Maan op 18.08 uur, onder 10.19 uur. NIEUWE SCHIED COURANT suf&ÊÈ' in een hooiberg is'' O,Sr ^VK?POlitie heef' de beschikking vaartufsen n Z6S zeewaardige patrouille- r,r,rr,r,ri Daarmee moet men, naast het psporen van smokkelaars ook nog al het andere politiewerk doen. De dienst voor invoerrechten en accijnzen heeft ook en- vaartuigen. Alles bij elkaar is er echter geen sprake van, dat de Britten (Van onze correspondent ALFRED VAN SPRANG HONGKONG, October 1951. Voor de ingang van de haven ligt een vrij groot vrachtschip met de Britse vlag aan de achtersteven voor anker. Een grijze kapitein op blote voeten in slippers schreeuwt door een megafoon de naam van zijn schip naar de inspecteur van de havenpolitie op de brug van het patrouille vaartuig Politie I: Lady Wolmer.... Bristol!" Het is een oude bekende: een van de Britse schepen, die geregeld de havens op de Oostkust van communistisch China aandoen. Niet zo lang geleden hebben de nationalisten het schip op zo'n reis aangehouden en een paar maanden aan de ketting gelegd. „Wat doet u hierinformeert de inspecteur. „Machine reparerenkomt het antwoord terum „Wat heeft u voor lading „Leeg....!" De inspecteur knikt. Maar niettemin stuurt hij een landingsploeg naar het schip om de papieren te controleren en een blik in de ruimen te werpen. Men vertrouwt niemand. Sinds de blokkade van communistisch China en het embargo op de uitvoer van strategische materialen bloeit de smok kelhandel. De exporteurs van olie rubber, metaalproducten radiomateriaal en der gelijke artikelen warén zwaar getroffen door de beperkingen. Dat gold echter nog meer voor de Chinese communisten, die deze materialen dringend nodig hadden voor hun oorlogsindustrie. Beide partijen hebben elkaar echter spoedig weer op ille gaal terrein ontmoet. Het resultaat ervan ls een grootscheepse en buitengewoon lu cratieve smokkelhandel. En het is een van de taken van de havenpolitie om die •mokkel te bestrijden. De commandant van de landingsploeg meldt zich weer op de brug om verslag San het onderzoek uit te brengen. „Niets bijzonder, mijnheer. Het schip is leeg en het maakt een proefvaart. Een van de machines is kapot en als die ge repareerd is gaat het weer naar Hong kong". „In ordeknikt de inspecteur. Hij baalt de telegraaf over en het schip zet zich weer in beweging om de tocht naar de Vust van communistisch China te ver volgen Aan weerskanten passeren we tientallen grote en kleine prauwen en jonken en sampans. „Dat zijn de smokkelaarswijst de inspecteur. De kleine, wankele bootjes kunnen soms grote partijen smokkelwaar ®ah boord nemen. Sommige heoben geie- voor het vervoer van olie in bulk. Andere hebben benedendeks een buiten gewoon groot laadvermogen En ze zien allemaal even armoedig en onschuldig P't met meestal een hele familie aan boord en visnetten en andere rommel Imks en rechts aan dek slingerend. ■.Het is wel gebeurd, dat we voor dui zenden dollars aan kostbaar radiomate riaal in zo'ö wrak aangetroffen hebben..." vertelt de inspectèür. Verder vervoeren ze olie autobanden, kogellagers, fotografisch materiaal, bougie's, staalplaten, soldeer en duizend en een andere dingen. „Smokkelen dié vissers zelf?...." „Nee.ze verschepen de rommel". Ze weten over het algemeen niet eens wie de eigenaar is. Die laat zich niet zien Verscheidene tussenpersonen doen het riskante werk. Een visser krijgt opdracht om hier of daar te komen en de lading in „?„?0vïAn - Ts vertellen ze hem niet eens maatreeelen ejSeMars nemen allerlei men Dair er Soederen te bespher- men uaar er geen vervoerde de kolonie zelf is, gevend alle mogelijke maatregelen nemen om het smokkelen tegen te gaan. Een veel uitge breider politie-apparaat en een veel stren gere beperking van invoer en vervoer van strategische materialen zijn daarvoor nodig. We naderen China. Aan bakboord passeren we het eilandje Pengchau: Brits grondgebied, een twee mijl van de kust. Het is een smokkelaars paradijs. Vroeger keek niemand er naar om. Er is niet eens politie. Maar kort geleden viel het eer. instantie in Hong kong op, dat er wel erg veel kerosene voor plaatrelijk gebruik naar het eilandje verscheept werd. Een onderzoek bracht aan het licht, dat er zeker twintig keer meer kerosene aangevoerd werd dan er nodig was. Het restant verdween met een zoete winst naar dg communisten aan de overkant. Sindsdien krijgt Pengchau slechts mondjesmaat kerosene. Dat wil echter niet zeggen, dat men er nu niet meer aan smokkelen doet. „Twee vissers, mijnheer.meldt een offcier. „Stoppen en onderzoekenbeveelt de inspecteur. Een geel-blauwe vlag gaaf omhoog om de vissers te waarschuwen. Meteen gaan de zeilen omlaag. Wij stoppen de machine. Politiemannen met revolvers en stenguns in de aanslag springen op de vissersboten over. Ze kijken overal in en onder. De luiken moeten open en de netten opzij. Potten en pannen worden zelfs geïnspec teerd Een Britse officier controleert de scheepspapieren. De bemanning, inclusief vrouwen en kinderen en een hond, kijken enigszins onthutst toe. „Waar kom je vandaan....?" „Taipo „Waarheen. „Pengchau De officier knikt. Het zou best kunnen, i dat ze vannacht of morgen vroeg met een lading smokkelwaar oversteken. Het kun nen echter evengoed bonafide vissers zijn. Dat maakt het juist zo lastig. En er zijn er duizenden zo' „Klaar....!' zegt de officier. De Chi nese politiemannen klimmen weer aan boord. De vissers hijsen de zeilen. Wij I halen de telegraaf ever. En spoedig zijn we uit eikaars gezicht. De duisternis valt. Hongkong's duizenden lampen langs het water en tegen de eerj schitteren als een kolossale kerstboom als we de haven bin nenlopen. Kleurige lichtreclames weer kaatsen hun letters in hèt zwarte water. We hebben de heie dag gepatrouilleerd. Verscheidene kleine en grote schepen aangehoudenen onderzocht. We zijn tot een halve mij] van de Chinese kust ge weest. Alles tevergeefs, „Sorry.... verontschuldigt de inspec teur bij het afscheid. „Geen geluk...." »Neeeen Paar dagen geleden heb ben we meer succes gehadbekent hij en hu wijst naar twee prauwtjes in een h°ek van de haven. Die zijn vol met smokkelwaar op heterdaad betrapt. Het ene vervoerde onder een flinke hoeveel heid vis veertig blikken smeerolie. Het andere scheepje was met een partij ge- lflknchters en radiolampen onderweg. Geen van f.i^e schippers kon een aan nemelijke ahbi produceren. Het is nu vender aan de rechter om te beslissen wat er met schepen en lading gebeuren moet. Waarschijnlijk wordt alles ver beurd verklaard. Maar de eigenaars van de goederen bleven onbekend. En de smokkel gaat onverminderd voort. Een nieuw slaapverwekkend verdovingsmiddel wordt getest op deze slapende witte muisjes. Het middel, dat is samengesteld door een fabrikant van pharmaceutische middelen uit Bloomfield, New Jersey, wil de naverschijnselen uitsluiten, die andere slaapmiddelen met zich brengen. Na twee jaar experimenteren, waarin 52.000 witte muizen met het middel werden behandeld, wordt dit nieuwe verdovingsmiddel nu in ziekenhuizen gebruikt. Het middel bevat geen narcotica. men TOaa- s-cueren ie oescner- de kolonie zelf vervoerverbod binnen w.T.e *s- ,Ais a,e politie gaat controleren blijkt er inderdaad opslagruimte gehuurd te zijn. Maar men maakt er slechts in »e- val van nood gebruik van In werkelijk heid moet de lading naar de communis ten: rechtstreeks of via een of ander eilandje in de buurt. De verschepers lopen alle risico. Een verloren partij betekent voor de smokke laars een strop maar ze maken met an dere partijen zulke «winsten, dat ze het verlies nauwelijks voelen. De eigenaars van de bootjes echter niet. Het nlgte" die mensen?....» boof^p de Shotte van hun 00017e. tussen de 100 en de 400 Hulden voor een re1S Maar als ze gesreDen wor den nemen we niet alleen de smokkel waar maar meestal ook het boott^?„ bi slag. En de schipper krijgt ,1;in J be boete bovendien.... of gevangenisstraf» „En wat kost zo'n bootje?. ;.»raf „Tussen de 500 en 5000 gulden „Lopen er veel tegen de lamp?,.,,» De inspecteur zucht. „Als u nagaat dat er in Hongkong 17 000 geregistreerde bootjes zijn en ver- der nog een 3000 illegale dan kunt u wel nagaan, dat het een zoeken van een naald De havenpolitie van Hongkong onderzoekt een jonk op smokkelwaar in de buurt van de Chinese kust. President Truman heeft gisteren in een rede ter geiegenheid van de eerste-steen- I egging voor een universiteit in de staat Noord-Carolina nogmaals verklaard, dat Washington altijd een gewillig oor zal lenen aan elke oprechte vredespoging van de Sovjet-Unie. maar dat, zo lang van een dergelijke houding van Moskou nog geen tastbare bewijzen bestaan, het Wes ten zich sterk zal moeten maken om agressie voor elke eventuele tegenstander minder aan okkeliik te doen zijn Even wicht in de machtsverhoudingen zal. al dus Truman, de kans op een accoord ver groten. „Ik kan niet waarborgen", verklaarde de president, „dat wij ons doel zullen bereiken, want het resultaat is niet ge heel afhankelijk van ons eigen streven De heersers van het Kremlin kunnen m?10.^ z« dat wensen, de wereld in een dompelen, doch wij zullen dat immer doen. Ons enige doel is: vrede schennt^T g da' velen menen dat hel scheppen van een krachtige verdediging onvermijdelijk tot oorlog8 moet leiden Doch dat is niet zo. Wij zijn niet van mening, dat oorlog onvermijdelijk is integendeel wij menen, dat de oorlog onwaarschijnlijker is naarmate wij ster ker zijn Zo lang een land de macht en de strijdkrachten bezit om andere staten te overweldigen, terwijl het tevens blijk geeft van agressieve bedoelingen zo lang is werkelijke vrede onbereikbaar". Truman gelooft, dat indien het Westen over een strijdmacht beschikt, sterk ge noeg om openlijke of onverhoedse aan- va,'en af te s.aan, niet de tijd is gekomen om het geschil uit te vechten, maar „om ,.°°r onderhandelingen met de Sovjet unie tot resultaten te komen". De Egyptische kamer van afgevaardigden Beeft gisteravond het door de regering ingediende voorstel om het Brits-Egyptische verdrag van 1899 (be treffende de Soedan) en dat van 1936 (waarin Engeland het recht werd toegekend militaire bases in Egypte te heblien, o.m. bij het Suezkanaal) op te zeggen, eenstemmig goedgekeurd. Dadelijk daarop sprak ook de Senaat zich éénstemmig vóór het voorstel uit. Beide huizen keurden voorts in principe de besluiten goed 0111 een nieuwe grondwet voor de Soedan te ontwerpen en om aan koning Faroek de titel van „Koning van Egypte en de Soedan" te verlenen. De opzegginjgsbcsluiten zullen door koning Faroek worden getekend vervolgens in de f atscourant worden gepubliceerd. grondgebied in Azië en niet in Europa ligt. Het protocol wordt van kracht, wanneer het door de parlementen der leden-staten geratificeerd is. Daarna zullen Grieken land en Turkije officieel worden uitge nodigd. en De kans, dat de opzegging, van het ver drag van 1936 op vriendschappelijke wijze zou kunnen worden opgelost door de toe treding van Egypte tot het door de V.S. zeer gewenste en door de Westelijke .grote drie" en Turkije aan Caïro voor- huidige bestuur over de Soedan onder de Britse gouverneur-generaal zal voortzet ten. Men meent te weten, dat de Britse minister van buitenlandse zaken. Morri son reeds alle noodzakelijke stappen heeft genomen om de veiligheid van het v/jxj vic vciagiiciu vdll tiet M- commando Yoor de defensie van Britse garnizoen in de Suëz-kanaalzöne te het Midden-Oosten, is verkeken, daar de Egyptische regering de uitnodiging giste ren van de hand heeft gewezen. Ook van het Britse plan voor de Soedan, dat Zon dag bekend werd gemaakt, wil Caïro niets weten. In diplomatieke kringen te Washington vertrouwt men, dat Amerika. Engeland Frankrijk en Turkije voort zullen gaan met de organisatie van een commando voor het Midden-Oosten, met of zonder Egypte. In Londen heeft de beslissing van hel Egyptische parlement geen verrassing ge wekt. Engeland zal op zijn verdragsrech ten blijven staar, want het kan geen een zijdige opzegging van de verdragen met Egypte erkennen, aldus heeft 't ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. Men gelooft dat deze verklaring inhoudt, dat Engeland zijn huidige garnizoen in de Suez-kanaalzöne za' handhaven en hei verzekeren. De voorzitters van de commissie van stafchefs van Amerika, Engeland en Frankrijk (Bradley. Slim en Lecheres) zijn per vliegtuig uit Turkije te Parijs teruggekeerd. Nu Egypte weigert mede te werken aan een verdedigingsstelsel voor het Midden-Oosten, hebben zij een be zoek aan Caïro niet in overweging ge nomen. Intussen is de tekst gepubliceerd van het protocol, dat de toelating van Grie kenland en Turkije tot het Noord- atlantisch pact mogelijk maakt Hierin wordt o.m. verklaard dat „elke aanval op enig deel van Turkije als een aanval op de landen van het Noordatlantisch pact zal worden beschouwd" Deze aan vulling op het huidige verdrag is nodig, omdat het grootste deel van het Turkse J at men in deze dagen van wouiuty- I nood alsmede gebrek aan geld en materialen een nieuwe woningal is het een soort noodwoninggaat af breken, lijkt mij absurd. En toch zal het er te Ameide van ko men, tenzp hoger beroep de betrokke nen alsnog in het gelijk stelt. Men heeft n.l. in ons blad kunnen lezen, dat in Ameide en woning gebouwd is, waar voor de voorgeschreven toestemming ontbreekt en aangezien de minister ge weigerd heeft, post factum verlof te ge ven, heeft de Rechtbank te Dordrecht naast het opleggen van boeten beslist, dat de woning afgebroken moet worden. Dit nu komt ons niet minder dar hoge mate ontstellend voor. TTj; ge volmondig toe, dat icettelijke voo. - schriften geëerbiedigd moeten worden en ook dat de straf gevoelig mag zijn- zelfs moet zijn om herhaling door ande ren te voorkomen, Dat de wet de moge lijkheid inhoudt dat bevolen wordt tot af braak, teas vroeger een harde straf ten opzichte van de schuldige, maar niet on redelijk. Deze afbraak van een nieuwe woning gaat echter thans ver alle ver houdingen te buiten, gezien vooral het algemeen belang, hetwelk wij alleen wil len laten gelden. Daarom zouden wij er vrede mee kun nen hebben, wanneer de woning ver beurd verklaard was, zodat de overtre ders geen voordeel, maar slechts nadeel zouden hebben van de door hen begane overtredingdoordat zij na het betalen van de boete het huis ook nog kwijt zijn. Zulks ware o.i, nog te accepteren, wan neer hier inderdaad van een grove over treding sprake geweest is; de beoorde ling daarvan laten wij natuurlijk aan dc bevoegde rechterlijke instantie. W aarschijnlyk zal verbeurdverklaring volgens de wettelijke voorschriften niet mogelijk zijn en is afbraak als straf voorgeschreven, In dat geval is echter de wet niet aangepast aan de aard der tijden. En dan nog vragen wij ons af, of af braak, van een nieuwe woning, gezien de huidige omstandighedenmag doorgaan want wij zouden zo'n daad werkelijk af schuwelijk vinden, al is zij nog zo vol komen wettelijk gesanctionneerd. Hopelijk zal de geest der wet, welke I levend maakt, deze ,Aood" door de dode De hoge commissarissen van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben de Westduitse bondskanselier meegedeeld, dat zij „bü de eerste geschikte gelegen heid" de Ver. Naties zullen voorstellen, een onderzoek in geheel Duits.and in te stellen om na te gaan of de omstandig-1- heden geschikt zijn voor het houden van e weten 4e verhinderen, vrije verkiezingen. I ANALYST. (Telefonisch van onze Romeinse correspondent). De verrassende mededeling van kardi naal Tedeschini, dat Z. H. de Paus ver leden jaar In de Vaticaanse tuinen vier maal het Zonnewonder van Fatima heeft aanschouwd, heeft In Rome een ontzaglijke indruk gemaakt. Dit bleek Een geestdrift als deze moet, zelfs voor de Romeinen hoogst ongebruikelijk heten. Ook op de audiëntie zelf bleek uit de hou ding der aanwezigen, hoe zeer zij waren aangegrepen door de onthulling van kar dinaal Tedeschini. Vaticaanse zegslieden bewaren 'n strikt stilzwijgen^ over de herhaling van het vooral Zondagavond, toen de H. Vader i wordt^tijd^n acht genomenh a^ie^ de voor anderhalf uur naar Rome kwam Paus persoonlijk betreft. De Romeinse voor een eind-audiëntie aan de deel nemers van het Congres van het leken- apostolaat. Overal wachtten grote menigten tot Z. H. passeerde en hun toejuichingen en zegewensen bleven nog aanhouden toen de auto reeds lang voorbij was. Tengevolge van de wervelstorm die Zondag de zuidhoek van het Japanse eiland Kioesjioe heeft geteisterd zijn 358 mensen om het leven gekomen en 937 zwaar gewond. Meer dan 250 personen worden nog vermist. Deze verlieslijst is nog niet volledig. Er zijn bijna 30.000 huizen verwoest en 100.000 staan onder water. Door de wervelwind en de stort regens zijn 78 wegen beschadigd. 21 brug gen verwoest en zes grote aardverschui vingen voorgekomen. Aan het eind van de vorige week is de centrale recherche te Amsterdam er 'n geslaagd twee mannen, die op uiterst geraffineerde wijze in Antwerpen een Partij horloges hadden gestolen, te ar resteren. Het zijn een 66-jarige Amster damse beddenmaker en een 32-jarige Amsterdamse lompensorteerdcr. In begin October waren deze beide mannen naar Antwerpen gegaan met het doel een horlogezaak te plunderen. Een Van hen ging de zaak binnen en vroeg een aantal horloges van een bepaalde eoort. De tweede, die even later de zaak binnenkwam en met zo gauw geholpen hon worden, schudde plotseling een lies spiritus op le winkelmat uit en stak vervolgens de mat in brand. De be doeling was geweest dat de eerste van de ontstane verwarring gebruik zou ma ken om de bestelde horloges in zijn zak te steken en te verdwijnen De ge- ëevraagde soort horloges was echter niet aanwezig, zodat er niets in de zak te steken viel en alleen verwarring ont stond. Zeer brutaal stapte de man een uur »*ter evenwel opnieuw de winkel bin- (Van onze medewerker) De eerste televisieuitzendingen zijn achter de rug en nu de spanning hoe de reacties op de start der experimentele periode souden zijn kan men thans zijn blik op de verdere toekomst der televisie richten. Een toekomst, waarover de verwachtingen eerder bezorgd dan gespannen zijn. Hoewel er geenszins van een slechte start kan worden gesproken en men het er in radiokringen over eens is dat het begin van het experiment meegevallen is, kan niet verheeld worden dat het lang, zeer lang zal duren eer het publiek er op grote schaal zal toe overgaan televisietoestellen aan te kopen. Zeker, de belangstelling was bij de eerste uitzendingen buitengewoon groot, doch dit was geenszins verwonderlijk omdat de T.V. voor het gros der Nederlanders immers een nieuwtje ivas, dat aanvankelijk grote interesse ffev»rrtc™ was' '"déVdaad was dat het wekte. Deze interesse zal echter niet voortduren en onder de groepen aj hnrio" ervooerlahe"<1cTe0n £lt£t J»" kiJkers' <Ue n" °Pzoeken of de étalages, waar de televisie wordt stond te bekiiken iSf r,eze vertoond, zullen slechts zeer weinigen ertoe overgaan een toestel voor eigen gebruik te kopen. waarom" hu™05 de soort horloges waarom hij verzocht had nu Inderdaad was b eei te bekijkcnhericnThT"m!!Lnele vertoond, zullen slechts zeer weinigen ertoe „Daar loopt de man die de mat in hrwi stak. Ik zal hem pakken" Alle aanwe zigen in de zaak renden naar de deur en fan deze nieuwe verwarring maakte de man gebruik om de horlog* nemen. Hij rende inderdaad de vluch tende brandstichter na een samen ver dwenen zij. Teruggekeerd m Amsterdam, wilden zij zich op het Waterlooplein va® de horloges ontdoen. Een rechercheur van de centrale recherche arresteerde hen echter, waarna zij een volledige beken tenis aflegden. Wat is hiervan het onvermijdelijke gevolg? De televisiezal de eerste ja ren over een minimaal bedrag aan kijkgeld 30 per jaar per kijker kunnen beschikken, een zo gering be drag, dat de T. V.-uitzendingen hieruit in geen geval kunnen worden bekos tigd. Toch is men in omroepkringen zoals meermalen benadrukt werd niet van plan gelden te onttrekken aan de voor de radio-uitzendingen benodigde financiën. Het zal derhalve niet lang duren of de tot nu toe slechts bij hoge uit zonderling ter tafel gebrachte kwestie van de „sponsored" door de recla me betaalde programma's zal weer, en dan met nog groter nadruk, op de voorgirond treden. Weliswaar wordt het kijkersmaximum in de loop der jaren ja] daa hm moeten hebben bereikt) 0.p 50.000 ge schat, doch na de eerste bevindingen verwacht men dat het vooralsnog, en ook dit zal de nodige tijd in beslag ne men, de 30.000 n'et of ternauwernood zal bereiken. Men kan dus aan kijkers- gelden na een langdurige periode een totaal inkomen van ten hoogste 900.000 verwachten. Dit is zolang althans de V. P. R. O. niet wordt in geschakeld 225.000 per omroepver eniging. Grote tekorten De televisieuitzendingen kosten 2000 Per uur, zolang zij eenvoudig van opzet blijven, zodat er weinig fantasie voor no dig is te bepalen dat de omroepvereni gingen, mede door al de kosten die er buiten de zenduren aan de T. V. ver bonden zijn, aan het kijkersgeld duizen den te kort zullen komen en derhalve haar reserves zuil enmoeten aanspreken, hetgeen natuurlijk weinig geestdrift bij de omroepen vermag te wekken. Hoe I«Ag SM iez* hoge televiatekosten zul-' len kunnen dragen is niet bekend, doch erg lang zal dit zeker niet zijn, temeer omdat ook ten aanzien van het radio- bedrijf naar versobering gestreefd wordt. Geen wonder dat ook de tegenstanders van de sponsored programma's zich met dit probleem gaan bezig houden, zij het gedwongen door de omstandigheden. In omroepkringen verwachtte men dat de regering vóór of spoedig na de start een uiteenzetting zou geven van de wijze waarop zij jlenkt de financiële T. V.- problemen op te lossen, doch tot nog toe is daarover geen oescheid gegeven. Wei bestaan er hieromtrent in omroep- kringen bepaalde verwachtingen welke een reële achtergrond hebben. De tele visie heeft geld nodig, welnu, zo rede neert men. dan zal ondanks alle afkeer van de ,.sponsored"-programma's tóch een industrieel lichaam moeten worden ingeschakeld, temeer omdat dc regering bij herhaling betoogd heeft zelf geen gelden voor de T. V disponibel te stel len. Er is een industrieel 'ichaam aan te wijzen, dat financieel de allergrootste In teresse heeft in de televisie: Philips. Im mers, van het gehalte en de populariteit der televisie hangt het af of de verkoop van toestellen grote vormen aan zal ne men en deze verkoop is voor Philips van zelfsprekend van groot belang. Voorts beschikt Philips èn over de apparatuur èn over de technisch geschoolde krachten om de televisie in korte tijd tot per fectie te voeren. Tevens heeft men bf| Philips de nodige ervaring op het ge bied der programma-verzorging, een lan gere ervaring dan de omroepverenigin gen. hetgeen eveneens een factor van belang ls. Deze en tal van andere bedenkingen beheersen momenteel het televisiepro bleem. bedenkingen, waaruit de bezorgd heid over het financiële aspect der T. V steeds sterker op ae voorgrond treedt. Zoals bij de eerste uitzendingen meer dan duidelijk gebleken is zal de T. V. grote sommen gelds gaan eisen: de me dewerkers wen'en h ogere gages dan bij de radio, décors kunnen na eenmaal ge bruikt te zijn worden afgebroken, aparte regisseurs moeten worden aangestelden eveneens een aparte personeelsbezetting. Reeds wordt gevreesd dat de zendtyd voorlopig aj*t uitgebreid ka& rexdea men hoopt de huidige zendcapaciteit wel vol te kunnen houden er. de pro gramma's, wat betreft de hoogst een voudige opzet, geen stijgende lijn zul len vertonen. De televisie is gestart, maar over de mogelijkheden van haar voortbestaan is men niee optimistisch gestemd. Hier komt nog bij dat de T. V.-studio te Bus- sum nu reeds te klein is gebleken en de uitbouw der technische afdeling der halve ook handen vo" geld kan kosten. De heer Rengelmck, secretaris van de Nederlandse Televisiestichting sprak voor de T. V. historische woorden toen hij zeide op de deur van de Bussumse studio een plakaat te kunnen plakken met de woorden „Pas op, iedere stap kost hier geld". pers echter staat zoals gebruikelijk vol nonsens. De „Osservatore Romano" geeft nog steeds geen commentaar maar berichtte, dat de indruk, die de onthulling over de gehele wereld heeft gemaakt, overweldigend is geweest. Het blad ge- loott dat het wonder gezien mag worden als een voorteken van de grootheid van het pausschap van Pius XII en van een algemene wereldvrede. Zaterdagmorgen Ls de 53-jarige F. W. graaf van Limburg Stirum, een van de administrateurs van de onderneming Slv kamandi, de grootste onderneming van de Pamenoekan- en Tjiasemlanden. in het gebied van Subang West-Java) door drie lieden vermoord en van 3000 beroofd. De daders zouden reeds gearresteerd zijn, zo bericht de Javabode. De begrafenis is Zaterdagmiddag in aanwezigheid van de Nederlandse commissaris in Bandung, mr G. Veling, op de eigen begraafplaats van de P.- en T.-landen geschied. v.v.y. De Verenigde Naties hebben in Korea een enorme wederopbouwtaak te vervullen. En slechts internationale samenwerking kan de noden van de hongerigen en daklozen lenigen. Er zijn al van verschillende zijden bijdragen geleverd. Zo zonden Siam en de Philippijnen rijst, Israël kunst mest. Alles bijeen is reeds meer dan 200 millioen dollar gestort voor herstel m vAtdmopbaum. Vemdtimg van de rijst m Seomk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1