Nieuws uit STAD en OMTREK Het Museumplein herbergt een kattenbak «Nlil KJN.V.B. AFD. ROTTERDAM Over zelfrespect en Vreemdelingen verkeer De camera op t buitenland Boerderij uitgebrand (|||y Heeft voor U de juiste: Vulpen PAGINA 2 DINSDAG 16 OCTOBER 1951 SCHEEPVAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG PASSAGIERSSCHEPEN NED. VRACHTENMARKT >r>ri 'f rÉÉlÉw IÏ?* WEER VERKEERS- MAATREGELEN VAN GEMEENTEWEGE PASSAGE SCHIEDAM Bewoners nog op tijd gered Een motorrijder, die Maandagavond tegen half elf door Castenray (L.) reed. zag rookwolken opstijgen uit een nieuwe boerderij. De man trachtte de bewoners te waarschuwen, maar dezen waren reeds naar bed en gaven geen antwoord. Eerst nadat de motorrijder een horretje had ingedrukt en zo het huis was binnenge gaan, kon hij de bewoners het jonge echtpaar W. en twee kinderen wekken. Zij stelden zich in veiligheid, terwijl de vlammen al snel om zich heen grepen. De boerderij, die na de oorlog grotendeels was herbouwd, brandde ge heel uit. Wel slaagden buurtbewoners er in de varkens, de pluimveestapel en een deel van het meubilair te redden, maar de kostbare landbouwmachines werden door het vuur vernield. hangen voor 'n zeer aanmerkelijk deel af van de doeleinden, welke door de inter nationale politiek worden nagestreefd. Integreert men derhalve de legers v&n een aantal staten tot een onverbrekelijke eenheid, dan wordt als eerste voor waarde verondersteld, dat de buitenland se politiek van de bij het militaire proces betrokken staten, geïntegreerd wordt. De Franse minister van buitenlandse zaken, Schurnan, heeft dit zó zuiver ingezien, dat hij onlangs in Ottawa, na de confe rentie van de Atlantische Raad, een plan tot coördinatie van die politiek heeft aangekondigd. Maar in Frankrijk zelf is dit initiatief allesbehalve vriendelijk ont vangen. Een Europees leger zou dus vereisen een geïntegreerde buitenlandse politiek van de deelnemende landen: Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland. België en Luxemburg. Met naast de Europese opperbevelhebber een Europese minister van buitenlandse zaken (in beide geval len zou men zich, hoewiel moeilijk, een ministercomité ad hoe kunnen denken). Maar ook zou men moeten hebben een supra-nationaal parlement, waaraan, zo als in onze democratische wereld past, de zo juist genoemde autoriteiten verant woording zijn verschuldigd. Het valt te begrijpen, dat de gecompli ceerdheid van het probleem een klein land als het onze, aarzelend tegenover het Franse project doet staan. Aanvan kelijk zal Frankrijk pogen zijn buiten landse politiek, welke helaas! weinig constructief, maar bovenal een angst- politiek is, aan de staten van het Euro pese. leger pogen op te dringen- Nog kritieker wordt de situatie als een straks herbewapend, zich van zijn sterke positie overbewust West-Duitsland zijn politiek gaat doorzetten en bijv. de „herovering" van het achter de Oder-Neisse grens ge legen Duitse, nu door Polen bezette ge bied gaat eisen. Alle deelgenoten worden dan meegesleurd in een politiek, welke niet de hunne is of zelfs hun goedkeuring niet heeft. De sterkste macht zal steeds de zwakkeren overheersen. Ook in het Noordatlantische leger slui meren natuurlijk soortgelijke gevaren. Zij hebben echter niet dat klein-Europese temperament, dat elke waarachtige samenwerking dreigt te verstikken. Bij d-e grootse allures van de Atlantic com munity verzinken onze vaak kleingees tige geschillen in het niet. ■vfe Schiedam. Moet intussen het oude vervallen? Het zou al te dwaas zijn om de enkele mensen, die de dagelijkse lei ding van onze stad in handen hebben met elke noodkreet lastig te vallen, maar mag van de leiding van de verschillende dién sten en van het ondergeschikte perso neel niet gevraagd worden, dat zij oog hebben voor wat Schiedam mooi en af schuw voor wat Schiedam nog lelijker kan maken. Bij een beschoiMving van de begroting 1950 hebben wij gezegd, dat het de taak van de raadsleden is om tegenover het advies van de deskundigheid het oordeel over het algemeen belang te stellen. Zo zouden wij ons kunnen voorstellen, dat het geld voor bepaalde werkzaamheden in de buitenwijken en met name in het Sterrebos wat verminderd werd om daar door de werkzaamheden, als het schoon houden en op peil brengen van de bin nenplaats van het Museum beter te kun nen verrichten. Want nu treft men er niet alleen het verval van de ouderdom aan, maar ook de verwaarlozing van deze tijd. Dat de gehele voorgevel van de Aula, dat de gehele linkervleugel gerestaureerd moet worden, weet iedereen. Maar als dat nog een paar jaar kan duren, moet dan in tussen van het Museumplein een katten bak gemaakt worden? Moet dan het on kruid tot manshoogte opschieten? Moet dan de linkervlev.gel door een jeugdbe weging zo volledig en onbehoorlijk wor den uitgewoond, dat dit gedrag in strijd komt met vrijwel elk punt van de wet, die deze beweging nog boven de normale fatsoensnormen aanhangt? Het wil ons voorkomen, dat de ongeorganiseerde jeugd, die soms wel eens de asfaltjeugd wordt genoemd, in het Doelen Clubhuis behoorlijker speelt en werkt dan de ge organiseerde troepen, die van ramen in plaats van de deuren gebruik maken om binnen te komen. Ook hier staan de Schiedamse bestuur- deren weer voor een dilemma. Aan het verschaffen van jeugdrecreatie is vroeger niet gedacht: men begrijpt, dat de jeugd toch een gelegenheid tot samenkomst en spel moet hebben. Zij is van hort naar hgar rezonden. Men moest dus uiteinde lijk toestemmen in het gebruik van een gebouw, dat wel oo de laatste plaats in aanmerking kwam. Maar het zelfverwijt, dat men zich om het verzuim van vroe gere bestuurderen moet maken, behoeft nog niet in te houden, dat men daardoor zijn verantwoordelijkheid voor het his torische cultuurbezit in het archief legt. Die verantwoordelijkheid blijft onverkort van kracht Zegt men: „De zielen van de jeugd van tegenwoordig zijn ons meer waard, omdat zij levend zijn. dan een dood oud ge bouw", dan is dat zeer vlot opgemerkt, maar dan vergeet rren, dat de ziel van het cultuur-historisch waardevolle van even groot belang is als het toegeven aan de ongebreidelde vernielzucht van een jeu.ed. die nergens gelegenheid krii?t haar Sturm und Drang" uit te leven. Wie aan deze jeugd geen waardering en geen res pect voor het goede wat de voorbije tij den opleverden, bijbrengt, loopt grote kans zelf tevergeefs te werken, omdat zij ook geen eerbied zal hebben voor die din gen, die wij nu waardevol achten. En het gaat er bepaald op lijken, dat deze voor spelling werkelijkheid wordt. Schiedam heeft een urgentieplan, dat voorlopig niet door zal gaan, omdat er niet geïnvesteerd kan worden. Als men nu wat vrije tijd ever heeft, zou er mis schien een heel klein miniatuur-ur.gentie- plannetje op te maken zijn voor het Mu seumplein, dat wel uitgevoerd kan wor den, omdat er alleen wat arbeidsloon aan een „wieder" en aan een „veger" in gaat zitten. Gedurende de afgelopen week zijn in de Nieuwe Waterweg aangekomen 303* scnepen met een inhoud van 472.323 netto -eg. ton tegen 301 schepen met 530.709 netto reg. ton in de overeenkomstige week van 1950. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam met inbegrip van Pernis en Vondelingen plaat 250. Schiedam 6. Vlaardingen 17, H. van Holand 15, Maassluis 2, Dordrecht 8, 7wijn- drecht 1, Capella a. d. IJssel 0 en overige havens 4. Groote Beer, Djakarta naar Amsterdam, 15 Oct. op 150 mijl 2. W. van Dondrahead. Niew Amsterdam vertrekt 16 Oct. van New York naar Rotterdam Noordam 15 Oct. té N. York. Oranjestad, W.-ïndië naar Amsterdam, 15 Oct op 840 mij] N. O. van Barbados. Sibajak Rotterdam naar Djakarta, passeer de 15 Oct. Finisterre. Veendam, N. York naar Rotterdam, 15 Oct. op 160 mijl N. O. van Kaap Race Volendam, Quebec naar Rotterdam, pas seerde 15 Oct. Belle Isle. Zuiderkruis 16 Oct. te Djakarta. 13 October voorm.: 100 ton erwten Schie» dam; 100 ton kali Axel; 150 ton id. Bred«| 350 ton kolen Arnhem; 100 ton cellulose Maastricht; 480 ton suiiker Adam: 125 ton rijst Zwijndrecht; SO ton kalk IJtnuiden; 200 ton kolen Maarssen; 540 ton mais MaasheeS; Totaal 48 reizen. 4 vletreizen. 15 October voorm.: 255 ton hout Leerdam; 120 ton kolen Renkum; 105 ton tin Amnem; 261 ton grint Leeuwarden: 245 ton pyriet Budel; 135 ton kali Lemmer; 100 ton kolen Tilburg; 500 ton id. Delft; 243 ton stukg. Adam; 200 ton kali Veghel. Het ondubbelzinnige bewijs van de verkommering van ons cultuurbezit. De trappen van de Aula van het Stedelijk Museum leiden naar een katten-slaapplaats. S_ v voor, rlat een geïllustreerd blad van plan zou zijn een reportage over Schiedam te komen maken. Het denkbeeld is niet absurd, want verscheidene malen hebben oude Nederlandse steden onderwerp uit gemaakt van foto-verslagen. Stel U voor, dat de foto-journalist enkele markante oude gebouwen en hun omgeving zou willen vastleggen. Hij zou dan bij navraag zeker ook naar het Stedelijk Museum verwezen worden, omdat dit een gebouw van respectabele omvang en van enige monumentaliteit is. Stel U voor, dat bij gisterenmorgen op pad zou zijn gegaan. Hij had dan, zoals wij, met ongelovig gezicht staan kijken, boe twee middenstanders van de Hoogstraat op eigen boutje bezig waren het Museumplein aan te vegen. Hij zou gemeend hebben, dat men hier nog met een deel van de productieslag uit de oorlogsjaren te dóen had, omdat er bieten op het plein te zien waren. Had hij de burgerzin van de heren Daniels en Hozemana al geprezen, bij zou toch ook gevraagd hebben, of men in Schiedam ook nog over een Getnoentereinigingsdienst beschikte; Dat er een Plantsoendienst zou zijn, moet hem als pertinente misleiding zijn voorgekomen, want als die er was, zou men het onkruid zeker- georganiseer der hebben doen opschieten. Wel z'ou hij ontroerd zijn door de liefde I deze winkeliers voorstelden om het aan- voor de dieren, welke men in Schiedam gelegde intact te laien, kregen zij de wind aan de dag legt, want tegen dc deuren van vafrvö'rén. Het, moest direct worden ge- de zij-ingang van cns Stedelijk Museum sloopt. En ga nu de chaos eens zien!!! zou hij een flink pak stro hebben aan- Schiedam doet aan V.V.V. Er worden getroffen, waarin oak'oze katten uit de parken aangelegd en hele tuindorpen Hoogstraatbuutft een warm onderdak vin- worden beplant. Men laat werklozen het den en van tijd tot tijd door omwo- Sterrebos en het Volkspark opknappen. Heiden met vis en melk gevoerd worden. Maar de punten, waarmee de vreemde- Het is heus geen groot woord om ten ling het eerst in aanraking komt, ont- ea-'zien van de verwaarlozing en de ver- bloemt" men, gooit 'men dicht en maakt kzmmering van het Museumplein te spre- er een geitenweitje van, zoals op het Koe ken van een grof schandaal. Wij hebben marktplein, en een van de architectonisch voor alle zekerheid foto's als bewijs-[fraaiste hoekjes van de oude stad maakt materiaal overgelegd, aangezien men wel- men tot een ontkenning van alle mooie licht zou menen, da» wij overdrijven. woorden over culturele zorg. Omdat zij het niet langer konden aan- Er zijn reeds vaak verwijtende woorden zien. hebben .gisteren de twee reeds ge- gericht aan vroegere bestuurscolleges, noemde heren en een portier van het Niet ten onrechte. Wij vragen ons af of Monopó'.e Theater vegers, scheppen en men de verwaarlozing van dit oultuur- harken genomen om het ergste vuil te bezit niet met evenveel recht verwijtend verwijderen. Zij hadden toen een berg kan bejegenen. papier, die zeker drie grote straatvuil- Let wel. wij weten hoe hard en hoe emmers gevuld zal hebben, Maar toen rusteloos er wordt gewerkt voor het nieu- was het onkruid nog steeds niet verdwe- - nen. Toen was nog een van de aardigste PPffffT TJ" •/lekjes uit de bloeitijd van Schiedam een -Sfr^1 mestvaalt, waarvoor niemand enige be- lang tell'ng schijnt te koesteren. Hoe aar dig zou dit binnenplein niet kunnen zijn. $k SBBk./-, aJg Hoe zou het ten goede kunnen komen aan het aspect van de Hoogstraat en dus Pil* van geheel Schiedam ..".-jE. Het is eens een ogenblik mooi geweest. Dat was, toen er een fontein met vijver ,0 ,.r T ws aangebracht door dezelfde winke- S'PPSlgi' Kers van de Hoogstraat, die nu voor de gemeente de vuile boel aanvegen. Toen 4fr Bij raadsbesluit van 22 Juli 1938 werd «astgesteld de Verkeersverordening voor 1 gemeente Schiedam, welke vernrde- j ng inhield de overdracht van de raad aan het college van de bevoegdheid tot het nemen van wettelijke maatregelen in het belang van de vrijheid van het verkeer of de veiligheid op de wegen en in het belang van de instandhouding en bruikbaarheid van wegen. Deze verordening verloor haar kracht teen in 1941 ds Wegenverkeersregeling werd ingevoerd, welke als bevoegde auto- riteit voor het nemen van genoemde maat regelen de burgemeester noemde (na 1945 Eu-cemeerder en Wethouders), Deze regeling bleef van kracht tot 1 Januari 1951, de datum, waarop de We- per verkeerswet en het Wegenverkeers reglement in werking zijn getreden. Artikel 3 van het reglement herstelt veer de toestand van vóór 1941 door te teoa'en dat de verkeersmaatregelen wor- d"n penomen, gewijzigd en Ingetrokken bij of krachtens besluit van de gemeon- tcraad. Aaneezien de regeling zoals deze was n*8i?t.'egd In d' Verkeersverordening 7*rr bevred'eend heef' gewerkt zouden P. en W ork rn-'er de n'euwe wetgeving OH'*® verhoudingen willen zien be- gtendlgd. Met drie mensen is men enkele uren bezig geweest al het vuil en al het papier bij elkaar te vegen, te harken en te scheppen, dat nu al weken op het Museumplein ligt. De Hoogstraat-winkeliers hadden nog wel oog voor het stedelijk schoon, Wervelstorm In Japan. Een wervel storm heeft op het zuidelijk deel van het Japanse eiland Kipeajoe 5.000 gezinnen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2