Militaire productie kom t op toeren De kunstmatige nier De kievitsbloem en haar zusteren BENELUXWET betreffende internationaal privaatrecht Bohnenkaffee nog altijd geliefd IT 'derlandse Pantomimegroep NIEUWS Uit de GELDWERELD Wel l fare-werk voor zieken op katholieke grondslag In 1951 en 1952 totaal f 1,5 milliard orders voor Nederlandse behoefte Nota aan Adenauer i.z. verkiezingen Nederlandse internist loste het probleem op Tndonesisclie wacht gelders Prins Bernhard naar Amerika TUIN- EN KAMERPLANTEN - r .„ff SSctiTtSS™ SLffiSSf'J2 Smokkeldrukte in de drielandenhoek Faillissement van Expoge aangevraagd ScJiuld van Republiek Indonesia „Zonnebloem" op andere stengel DINSDAG 16 OCTOBER 1951 PAGINA 4 SLECHTS GERING T.O.V TOTALE NATIONALE PRODUCTIE Wat wij zelf fabriceren Onze geringe behoefte Kans op exportorders BENDELEIDER DOOR JAVANEN GEDOOD Opnieuw in actieve dienst TARAKAN PETROLEUM MIJ. In De Maasbode van 6 October j.l. mocht ik de lezers reeds in een zestal regels mededelen, dat van de oevergronden langs de Oude Maas ook de kievitsbloem een aantrekkelijk floristisch onderdeel uitmaakt. Er is aanleiding op deze plant in deze rubriek terug te komen, omdat zij niet alleen in het wild voorkomt, maar tevens door de kwekers is uitverkoren om bij te dragen tot de schoonheid van onze siertuinen. De keizerskroonsoant de kroon GROTERE BUIT BIJ ROOFOVERVAL IN DE PURMER OOR HF,T EERST IN EEN THEATER SUPER-WINSTBELASTING IN BELGIE In Augustus met R 371 millioen afgenomen NATIONALISATIE JAVASCHE BANK Binnen afzienbare tijd weer aan de orde MOLUKSCHE HANDELS- VENNOOTSCHAP MEER PRODUCTEN UIT ZUID-AFRIKA SINGKEP TIN MIJ Op gewone aandelen 5 (3) pet dividend INDON. REGERING BESTELT TEXTIEL IN EIGEN LAND PRODUCTIECIJFERS „NGOMBEZI" De militaire productie komt in ons land lan™3«am op gang. Het is bekend dat on^e regering op het standpunt staat d-t voer onze militaire inspanning als p'efond 1500 millioen per jaar geldt gedurende vier jaar. Wat er meer nodig 's dan 1500 millioen per jaar zal in sic "dzaak moeten komen uit hoofde van ^••"i nlandse hulp, n.l. Amerikaanse hulp, de vorm van z.g. „end items", d.w.z. af—werkte militaire producten, die di re t voor gebruik gereed zijn. Deze „end it of' kregen wij cadeau. Het bedrag van 1500 millioen per j?o„ vait uiteen in bedragen voor per- so-nelsuitgaven en de sector van mili tair" aanschaffingen ten behoeve van jpr-d-. lucht- er> zeemacht en een groot bouwprogram. Voor 1951 zal om het be drog van 1500 millioen op de begroting te bereiken nog een aanvullende begro ting worden ingediend. Maar al is er een bed—-g op de begroting uitgetrokken, dan staat men nog voor moeilijkheid dit om te zetten in werkelijke bestellingen. Indien men de positie van de bestellin gen beziet, kan men het beste uitgaan van de begrotingen 1951 en 1932 tezamen jaar ten laste van onze begrotingen voor genomen. In totaal zal dan in deze twee militaire aanschaffingen circa 2 milliard gulden worden besteld. Hiervan zullen 1500 millioen voor orders in Nederland zelf worden besteed en circa 500 mil lioen voor orders buiten Nederland. De 1500 millioen orders in Nederland te plaatsen in de twee jaar 1951 en 1952 zullen betrekking hebben op aanschaffin gen van verbruiksgoederen (bijv. levens middelen), niet gepantserde voertuigen, verbindingsmiddelen, munitie, medische artikelen, het totaal van de kledinguit- rusting benodigd voor onze militairen, een klein deel van de benodigde vlieg tuigen, de gehele groep van de bouwwer ken, vliegvelden alsmede reparatie en onderhoud. Wat Amerika In de vorm van z.g. „ena items" zal leveren heeft betrekking op wapens, munitie, verbindingsmiddelen, voertuigen, zwaar geniemateriaal- vlieg tuigen en oorlogsschepen. Dat bepaalde goederen door Amerika worden geleverd in de vorm van „end items", welke met behoeven te worden betaald, doch ge schonken worden, houdt ook verband met het feit dat deze goederen in verband met de opbouw van ons apparaat op tijd beschikbaar moeten zijn. Dat het tempo van de industriële pro ductie voor militaire doeleinden in ons toren Enerzijds de aanloopperiode, welke weest is toe te schrijven aan twee fac- land tot dusverre slechts gering is ge- de industrie nodig heeft, anderzijds de aanloopperiode die het militaire apparaat nodig heeft om de grote beschikbare geldsbedragen om te zetten in feitelijke orders. Daarop was het militaire appa raat in het verleden nooit berekend.. Het ziet er echter thans naar uit dat het tempo van het plaatsen van orders in de eerstvolgende maanden belangrijk zal worden opgevoerd. Een zeer belangrijke factor voor onze mi'itaire productie is het schema vol gens hetwelk op het moment dat het mi litaire personeel gereed is ook het ver eiste materieel volledig beschikbaar moet zijn. Daar een belangrijk deel van het materieel in 1952 beschikbaar moet zijn, zijn de productiemogelijkheden :n ons land beperkt, omdat wij zelf daar mede niet op tijd zouden klaar komen. Toch krijgt onze industrie kansen op gang te komen. Langzamerhand is de industrie met de voorbereidingen voor mi'itaire productie een goed eind op weg. Het aantal mankrachten dat Nederland echter krijgt is bescheiden. Het totale beeld van Onze behoeften wordt beperkt door ons bescheiden leger dat in 1954 op de been zal zijn. Dientengevolge zal er een niet al te grote militaire productie voor Nederland zelf mogelijk zijn. Volgens een globale taxatie zal de Ne derlandse productie nodig voor Neder landse militaire behoeften alleen slechts circa 5 a 6 pet uit kunnen maken van de totale Nederlandse nationale productie. Voor Nederlandse militaire orders ko men in verband met de aard van de pro ducten slechts bepaalde sectoren van de industrie in aanmerking en voorts door de speciale eisen nog slechts een deel van de bedrijven in een bepaalde sector. Men kan onmogelijk spreken van een ge lijkmatige verdeling van de militaire orders over de Nederlandse industrie. Sommige groepen van bedrijven zitten over enige tijd dik vol met orders, an dere hebben er in het geheel niet. Een ongunstige factor is dat voor Neder landse behoeften de benodigde series van productie in vele gevallen nauwe lijks aantrekkelijk zijn voor onze indus trie. Het Nederlandse leger is enerzijds te klein en anderzijds is er, zolang er geen militaire activiteit (oorlog) is, geen verbruik van grote omvang. In verband met de noodzaak tot ver betering van de betalingsbalans worat uiteraard ook aandacht besteed aan mi litaire productie voor andere landen. Wil men echter voor export op dit gebied iets bereiken dan is het noodzakelijk dat de productie in ons land eerst op gang is. Men koopt pas iets als het te zien is. Hier is een additioneel program van Ne derland, dat inhoudt dat 230 millioen in de periode Juli 1952-Juli 1953 uit te genwaarde van Marshallhulp wordt aan gewend voor militaire productie, een sten DU' is dus een extra inspanning van Nederland boven de ƒ1500 millioen per jaar van de begroting. In feite zal ge- nor md bedrag in 1952 en deels in 1953 wo-den uitgegeven. Het zal worden ver deeld over motorvoertuigen, munitie en verbindingsmiddelen (electronical. Voor motorvoertuigen zal circa 175 millioen worden uitgegeven. De goederen zijn be stemd voor het Nederlandse militaire apparaat. De 175 millioen bestemd voor het DAF-program hebben betrekking op circa 5500 a 6000 voertuigen. Aanvanke lijk zullen tal van onderdelen in Amerika en West-Europa worden gekocht, doch geleidelijk aan zal er steeds meer hier te lande aan onderdelen worden gefa briceerd, zodat tenslotte alleen de motor nog geïmporteerd zal behoeven te wor den. Van Nederlandse kant heeft men In het buitenland contact opgenomen over de mogelijkheid van buitenlandse orders. Hier en daar heeft men een beetje succes gehad, in andere gevallen ging het moei zaam, maar er waren ook reacties, die brutaal afwijzend waren Het Britse Ministry of Supply heeft thans in Brussel een aankoopbureau op gericht voor aankopen in de Benelux- landen. Er komt voorts in ons land een aankoopbureau van het Amerikaanse militaire apparaat. Er worden Ameri kaanse pogingen aangewend om hier munitie te bestellen. Wat er door het buitenland reeds aan militaire orders geplaatst is, is nog niet bekend. Binnenkort komt echter een verplichting voor de industrite tot aan melding van de buitenlandse militaire orders. In bevoegde kringen acht men het uitvoeren van buitenlandse militaire orders door onze industrie zeer goed mogelijk, mits de productie hier eenmaal op gang is gekomen. Een lichtpunt in dit opzicht is ook, dat er aanwijzingen zijn dat de E.C.A. voor stander is van het plaatsen van Ameri kaanse militaiPe orders in ons land, welke anders in de vorm van „end items" uit de V.S- zouden moeten komen. Deze orders zouden dan met dollars worden betaald uit het totale bedrag dat voor militaire hulpverlening door de V.8. beschikbaar wordt gesteld. Wat nu de Nederlandse militaire orders ad 1500 millioen (aei boven) voor Ned. behoefte betreft, hiervan is het grootste deel bestemd voor munitie. De Artilie- riebedrijven worden hier het hoofd bedrijf. Van tijd. tot tijd duiken er ook geruchten op over een program van 60 mijnenvegers. Het gaat hier om een oud project van vorig jaar. Amerika heeft er niet op gereageerd. De Defence Produc tion Board heeft indertijd een gunstige aanbeveling gegeven in zake het doen bouwen van mijnenvegers in ons land. Of er ooit iets van komt moet worden afgewacht. Maandag hebben Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten aan de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, een nota ge zonden, waarin zij verklaren, de Verenig de Naties te zullen verzoeken om te on derzoeken, of in Oost-Duitsland geëigende toestanden voor vrije verkiezingen be staan. Commentaar leverend op deze nota ver klaarde McDermott, woordvoerder van 't Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat een onderzoek in de Sovjetrus- sische zone van Duitslond door een com missie van de V.N. „onmisbaar" is voordat er verkiezingen zouden kunnen worden gehouden. De bevolking van een Javaanse dessa die in de laatste tjjd veel te lijden had van rampokkers, heeft een dezer dagen een berucht bendeleider gedood. Hij ver scheen in de avonduren met zijn bende op een huwelijksfeest in de dessa. De be volking verjoeg de bende en zette een klopjacht in. De meeste bendeleden wis ten te ontkomen, doch de leider viel in een ravijn, waarop hy door de menigte met stenen werd bekogeld, totdat hy overleed. De nieren zijn hard werkende en onmisbare organen, die onophoudelijk afvalproducten uit het bloed verwijderen. Chirurgen kunnen een zieke nier verwijderen, in de wetenschap, dat haar gezonde tweelingszuster het werk alleen zal voortzetten. Maar soms houden beide nieren tegelijk op te functioneren. Wanneer het functioneren der nieren dan niet tijdig kan worden hersteld, volgt de dood. De artsen hebben reeds lange tijd verlangd naar een soort „reserve-nier", die in zulke noodgevallen de taak van het filtreren van het bloed zou overnemen, totdat de normale werking van de nieren weer zou kunnen worden hersteld. Een Nederlandse internist loste in 1944 dit probleem op door gebruik te maken van een heel gewone substantie, die ver rassende eigenschappenn bleek te bezit ten,namelijk celloohaan. Hoewel cello- phaan waterdicht is, heeft het in werke lijkheid microscopische gaatjes, juist groot genoeg om de afvalstoffen door te laten en klein genoeg om de grotere mo leculen van waardevolle proteïnen en hormonen tegen te houden. De eerste kunstmatige nier was, aldus „The Headers Digest", die een en ander samenvatte uit het Amerikaanse medi sche tijdschrift „Hygiea", dat op zijn beurt putte uit de „Archives of Surgery", een log apparaat. Meer dan honderd voet (30.43 meter) cellophaandarm werd rond om een grote trommel gewonden, welke in een bad van suiker en saline rond draaide. Bloed dat getapt werd uit de slagader van de patiënt werd aan de ene zijde het apparaat binnengeleid, waarna het, gezuiverd, aan de andere zijde weer werd teruggebracht in een gewone ader van de patiënt. De Nederlandse internist, die in het artikel niet met name werd genoemd, was dr W. J Kolff, toen verbonden aaii het Stadsziekenhuis „Engelenbergstich ting" te Kampen. Hij was een grote, slan ke. nog vrij jonge man. die al zijn tijd gaf aan zijn patiënten en aan de bevor dering der medische wetenschap. Aan gezien Philips talrijke apparaten op me disch gebied vervaardigt, is het niet ver wonderlijk, dat dr Kolff zich met dit be drijf in verbinding stelde en dat uitein delijk hier zijn eerste kunstmatige nier het levenslicht zag. Na enig inleidend werk op de apparatenfabriek van Phi lips te Eindhoven, werd 't verdere werk overgegeven aan Philips-Zwolle. De be drijfsleider van Philips-Zwolle, de heer J. de Groot, wiens naam herhaaldelijk voorkomt in medische publicaties van dr Kolff, vertelt in de Philips Koerier" van 17 Maart jl. over zijn nauwe samenwer king met dr Kolff bij de constructie van de kunstmatige nier Wat wij hier hebben gedaan", zo zegt hij, „is eigenlijk niets anders geweest dan de prachtige ideeën van dr Kolff tech nisch uit te werken en daarop een feil loos werkende appsratuur te bouwen. Dr Kolff had de ideeën, alleen waar zijn technische kennis tekort schoot, grepen wii in". Hele avonden en Zondagen heeft de heer De Groot met dr Kolff alle proble- De Indonesische regering is thans bezig een onderzoek in te stellen, In hoeverre op wachtgeld gestelde ambtenaren, in dienst van de Indonesische regering, die thans in Nederland verblijven, weer in actieve dienst geplaatst kunnen worden. Het betreft hier vnl. ambtenaren van tcch- nisime diensten. De aanstelling zal echter op basis van vrijwilligheid geschieden. Deze categorie ambtenaren zal op het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag ontboden worden om voor een tech nische commissie uit Djakarta te verschij nen, aldus vernemen wij van de zijde van het hoge commissariaat. Prins Bernhard is van het vliegveld Soesterberg naar de Verenigde Staten vertrokken. De reis heeft in het bijzonder ten doel een bezoek te brengen aan enige van de Amerikaanse marine-Instellingen, waar Nederlandse marine-officieren thans cur sussen volgen. Bij die cursussen valt spe ciale nadruk op anti-onderzeebootmaatre- gelen en vliegdiensttralning en aan deze onderwerpen zal ook de prins bijzondere aandacht besteden. Z. K. H. wordt omstreeks het einde van deze maand hier te lande terug ver wacht. men doorgesproken en bestudeerd. En na langdurig en grondig onderzoek werd voor alle moeilijkheden een oplossing ge vonden. Het resultaat hiervan was. dat een geheel andere kunstmatige nier werd ontworpen, dan die. welke door „The Readers Digest" werd beschreven. In plaats van de roterende „trommel"-nier kwam de zogenaamde stapelnier. Eén van de meest kenmerkende ver schillen tussen de eerste en de tweede nier is wel, dat bij de eerste de afvalstof fen in het bad aanwezig bleven en niet afgevoerd konden worden. Bij de nieuwe nier, waarvan Philips-Zwolle er verschil lende heeft gemaakt, wilde men er voor zorgen, dat de vrijgekomen afvalstoffen uit het bloed direct afgevoerd zouden worden. Daartoe ontwierp men onder de cellophaandarm een soort langwerpig Diastic element, waardoor een vloeistof stroomde, die de afvalstoffen meenam. Hierbij werd een kundig staaltje van constructeurs-vakmanschap geleverd. Aanvankelijk namelijk had men gedacht de elementen te voorzien van rechte gleu ven voor het doorvoeren van de vloeistof. In de practijk bleek echter, dat de cel lophaandarm in deze gleuven zakte en de doorstroming belemmerde. Daarop ontwierp de heer De Groot een onder grond van kruiselings lopende diagonale kanaaltjes, waardoor een ongehinderde circulatie van de vloeistof mogelijk werd, Dr Kolff toonde zien over deze oplossing zeer verheugd. Dr W. J. Kolff vertrok ongeveer twee jaar geleden naar de Verenigde Staten. Hij was, zoals dit met zovele weten schapsmensen gaat, die in eigen land niet steeds de nodige ruimte vinden voor het voltooien van hun werk. ge noodzaakt zijn research-werk in 'net buitenland voort te zetten. Hij is thans verbonden aan het Department of Research van de Cleveland Clinic te Cleveland. In „The Cleveland Clinic Quarterly'' van October 1950, een me disch tijdschrift, dat jedere drie maan den verschijnt en dat wordt uitgegeven door de staf van de Cleveland Clinic, publiceert Dr Kolff een zeer interessant artikel over de kunstmatige nier, waar in hy de verschillende bestaande typen uitvoerig beschrijft: 1. het type, dat werkt door middel van dialyse (het scheiden van stoffen uit coiloïdale op lossingen door middel van een mem braan) (het roterende type van Dr Kolff); 2. het zuiver filtrerende type (Malinow en Korzon); 3. het type dat werkt door middel van dialyse zowel als filtreren (alle andere typen). Het hoofdbeginsel van de roterende trommel is echter onveranderd geble ven, schryft dr Kolff. Dit type is met zeer veel succss gebruikt in Europa Canada en de Verenigde Staten. Andere geleerden (o.a. Vanatta, Muir- head en Grollman), die de roterende trommelnier beproefden op dieren, rap porteerden: „Men mag de conclusie trek ken, dat dialyse van het bloed door mid del van een cellophaan membraan in voldoende mate de afvalproducten uit het organisme verwijdert en dat dood door uraemie (vergiftiging van het ge hele lichaam met ureum en andere schadeiyke stoffen door onvoldoende werking van de nieren; veelal het eind stadium van andere ernstige, vooral chronische, ziekten en dan in de regel dodelyk) het gevolg is van de ophoping van zulke afvalproducten. De resultaten bewijzen wel de doeltreffendheid van de kunstmatige nier ter vervanging van bekende afscheidingsorganen". „Ik heb tot dusver ongeveer een do zijn patiënten behandeld met een nieuw type kunstmatige nier, de zogenaamde stapelnier, welke in samenwerking met De Groot werd geconstrueerd", schijft dr Kolff verder in zyn artikel. „Ons doel hiervan was de klinische resultaten te vergelyken van de stapelnier en de roterende trommelnier. Volgens mij maakt het geen verschil uit welk type kunstmatige nier gebruikt wordt, hoe wel enkele onderzoekers andere mo dellen dan het hunne in discrediet pro beren te brengen". Betreffende de klinische ervaringen met de kunstmatige nier schrijft dr Kolff: „Tot op heden toont geen enkele statistiek aan, dat het leven van een patiënt gered zou kunnen worden door de werking van de kunstmatige nier, en wel omdat in verhouding zeer weinig en dan nog heterogene typen werden behandeld. Ik heb nimmer beweerd en doe dit ook nu niet, dat ik ooit een pa tiënt gered heb met de kunstmatige nier. ofschoon vele van myn patiënten thans hersteld zyn van een ernstige uraemie". Het type kunstmatige nier, dat hierby is afgebeeld, is dat, het welk op aan- wyzingen van dl Kolff door Allis-Chaï- mers Manufacturing Company, Milwau kee (Wise.) in de Verenigde Staten werd geconstrueerd. Het is een verbe terd type en wel het modernste van de oorspronkelyke roterende „trommel"- nier en het wordt thans met succes in de Cleveland Clinic gebruikt. JAN HEKKELMAN. (NADRUK VERBODEN) Naar wij vernemen heeft de productie der N. V. Tarakan Petroleum Mij over September 1951 32.160 kg.t. ruwe olie be dragen. Om verwarring te voorkomen, moeten wij vooral opmerken, dat ook gewestelyk wel de pinksterbloem (Cardamine pra- tensis) kievitsbloem wordt genoemd. De kievitsbloem echter, waarmee wij ons een ogenblik willen bezig houden, heet in het Latijn Fritillaria Meleagris; de geslachts naam is afgeleid van fritillus, waarmee 'n beker wordt bedoeld, waarin men de dob belstenen schudt. De z.g. eindellngs ge rangschikte bloemen hebben namelijk de vorm van een klok of beker, waarvan de opening naar beneden is gericht, omdat zij steeds een hangende positie innemen. Het aantal van die knikkende bloemen aan één bloeistengel bedraagt meermalen maar één, maar in sommige gevallen ook wel twee of drie. De kleur van de bloemdekbladen is heel merkwaardig, omdat de geelachtige of vleeskleurige ondergrond ervan bestrooid is met talrijke, ongeveer vierkante vlek ken, die een donkerrode tint vertonen. Zo ontstaat uit de aard van de zaak een ge ruit, schaak- of dambordachtig patroon. Buitenlandse namen als Schachblume en damier vestigen hierop eveneens de aan dacht. De Nederlandse aanduiding kie vitseitje wijst voorts op het gevlekte ka rakter van de bloem. Aan de andere kant gebeurt het ook wel, dat de bloemen helemaal wit zijn, dus eenkleurig: ook deze alba-verschei- denheid is buitengewoon mooi. Tevens kan men in de tuinen soms kennis maken met de major-variëteit: deze is iets groot- bloemiger en ook de hele verschijning is kloeker. Wij kunnen hieraan nog toevoe gen, dat de gewone bladeren van de plant, die een zeer gracieuze vertegenwoordig ster is van de familie der liliaceeën, lijn vormig zijn en grijsgroen; hun aantal be draagt maar drie tot vijf. De In Nederland voorkomende kievits bloem, die verder Zuid-Rusland, de Kau- kasus en verschillende Midden-Europese gebieden bewoont, gevoelt zich vooral thuis op drasse weiden, zodat het te ver klaren is dat men haar vooral kan vin den op de uiterwaarden langs onze rivie ren waar zij reeds vroeg in het jaar, April en Mei, de natuurspeurder kan ver rassen door haar schoonheid. In de tuin moet men haar, als het enigs zins mogelijk is. een plaatsje geven, waar de grond meer of minder vochtig ls. De bjf ons inheemse soort wordt ook wel ge kruist met twee andere Fritillaria-soorten (latifolia en lutea); de nakomelingen wij ken dan, wat de kleur betreft, aanmerke lijk af vaat de stamouders. Intussen kan men van de kievitsbloem geweldig veel pleizier beleven: het is een overblijvend- bolgewas, dat zich jaren lang weet te handhaven, doch de kwekers ge ven steeds de raad en dit geldt ook voor haar andere geslachtsgenoten niet te kwistig te zijn met verse mest, daar de plant deze niet kan verdragen. Eén der vermeerderingsmethoden is 't uitstrooien van de zaden, maar een gemakkelijker weg bewandelt men, wanneer men bolle tjes koopt en deze in September of Octo ber aan de aarde toevertrouwt. De poot- diepte kan ongeveer een decimeter bedra gen. Fritillaria is een vrij soortenrijk ge slacht: een tweetal van haar zusteren noemden wij reeds, maar wanneer men bij kwekers aanklopt, kunnen dezen u nog veel meer soorten, aanmerkelijk verschil lend van het Nederlandse kievitseitje, zo wel wat bebladering, bloemkleur enz. be treft, bezorgen. Ik noem, in alphabetlsche volgorde, b.v.: aurea, camtschatcensis. Im perialis, lanceolata, pontica, pyrenaica, recurva. ruthenica en tubaeformis. Som mige van die namen verraden reeds hun herkomst. Het gaat natuurlijk niet aan al deze soorten uitvoerig of zelfs maar beknopt te bespreken, maar ten aanzien van één soort. Imperialis, waarvan het vaderland Perzi'ë, Afghanistan en Turkestan is,'wil len wij een uitzondering maken omdat zij dermate populair is, dat zij zelfs een Ne derlandse naam draagt: keizerskroon. Terwijl onze kievitsbloem maar twee tot vier decimeter hoog wordt, is de keizers kroon een veel rijziger figuur, omdat zij, al zijn sommige exemplaren belangrijk kleiner, wel een meter kan halen. De reu zen onder d® kievitsbloemen bereiken echter nog niet de hoogte van de dwergen onder de keizerskronen, waarvan boven dien nog de variëteit maxima bestaat, die in allen dele flinker uit de kluiten is ge wassen dan het type. Terwijl de ronde bloembollètjes van de kievitsbloem geen hinderlijke geur ver spreiden, is dit wel het geval met de forse bollen van de keizerskroon; trouwens, ook de overige delen van de plant rieken min der prettig. Daar staat weer tegenover, dat er ook een verscheidenheid van de keizerskroon bekend is (inodora), waarbij Kievitsbloem dat de stengel van de kievitsbloem spaar- zamelijk is bebladerd; die van Imperialis daarentegen zit. althans het bovengedeel te, juist dicht in het loof. De kleur van de lancetvormige bladeren is glimmend groen. Het is aan de top van de stengel, dat de bloemen, die net als die van de kievitsbloem een knikkende houding aan nemen, kransgewijze staan gerangschikt. Een eigenaardig effect maakt het. dat bo ven de bloemen een toef lijnvormige bla deren in de trant van een kuif uitsteekt. Over de geelbruine bloemdekbladen lopen scharlakenrode nerven. Er worden ook wei vormen gekweekt, waarbij het rood in de bloemen overheerst, terwijl bij de variëteit lutea de bloemen zuivergeel zijn. Ook beeft men het aanzijn weten te geven aan vormen, waarby de bladrand of geel of zilverkleurig is. De bloeitijd van kievitsbloem en kei zerskroon komen vrijwel met elkaar over een. terwyl de kweekmethode voor beide soorten eveneens dezelfde is. Het is wellicht aardig nog mede te delen, dat het blijkens de botanische wer ken Rembert Dodoens (Robertus Dodo- het zoëven aangeduide dégoütante karak-j naeus), de auteur van het Cruydt-boek, is ter is opgeheven. Maar met welke va- geweest, die in 1575, dus zeven jaren voor riëteit men ook heeft te doen: de keizers- 1 zijn benoeming tot hoogleraar te Leiden kroon is vergiftig; men steke dus geen en tien jaren voor zijn dood, de keizers- piantendeien in de mond. De kroon uit Constantinopel overbracht naar ning betreft aanmerkelijk van de overige I "Se. grootscheepse s.eigaarden. Fritillaria-soorten. Wij vertelden reeds RINKE TOLMAN. Uit het onderzoek in de zaak van de roofmoord in de Purmer is nog komen vast te staan, dat een portefeuille met een bedrag van 3500 is verdwenen. Deze portefeuille, eigendom van de in middels overleden Pieter Laan, moet uit een der kasten van de woning van de familie Laan zijn ontvreemd. De beide zusters, die in de rusthoeve te Purmerend verblyven, waren van het bestaan van deze portefeuille niet op de hoogte. BtJ de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot goedkeuring van het op 11 Mei 1951 te 's-Gravenhage tussen Nederland, België en Luxemburg geslo ten verdrag tot liet invoeren in deze landen van een eenvormige wet betref fende het internationaal privaatrecht. De drie landen verplichten zich krach tens het verdrag ieder in eigen land een eenvormige wet in hun wetgeving in te voeren, waai van de tekst bij het verdrag is gevoegd. De eenvormige wet zal niet slechts gelden in het rechtsver keer tussen de Beneluxlanden, maar evenzeer in het rechtsverkeer van een Beneluxland met andere landen. Het verdrag geldt in'beginsel voor een minimum tijdsduur van twee jaar en overigens voor onbepaalde tijd, behou dens opzegging. In plaats van het verdrag op te zeggen, kan een land een geformuleerd voorstel doen tot wyziging van het verdrag. Wan neer over het voorstel niet binnen zeker tijd overeenstemming is bereikt, kan het land, dat het geformuleerde voorstel heeft gedaan, zijn wetgeving wijzigen overeenkomstig het gedane voorstel. De voornaamste onderwerpen welke in de eenvormige wet worden behandeld zijn de volgende: algemene regelen over de staat, de rechtsbevoegdheid en de handelingsbekwaamheid van natuurlijke personen; de erkenning en de rechtsbe voegdheid van reentspersonen: de rech ten en verplichtingen tussen echtgeno ten; het huwelijksgoederenrecht: de echt scheiding en scheiding van tafel en bed; de betrekkingen tussen ouders#en kinde ren; het erfrecht; de gevallen, waarin in plaats van de nationale wet de wet van de woonplaats toepasselijk is; de zake lijke rechten; de overeenkomsten: de onrechtmatige daad; de volmacht; de vorm van rechtshandelingen; de open bare orde. De eenvormige wet is niet van toepas sing op de zeevaart, de binnenvaart de luchtvaart. -ht jonge mensen werken met een vu--:g enthous:asme aan het totstandko men van een Nederlandse Pantomine Groep. Onder artistieke leiding van Jaii Bronk. de jongeman d e bU Marcel Mar- ceau zijn opleiding genoot en daar met een uitstekende aanbeveling van deze meester vertrok, wprkt deze groep aan de pioniersarbeid, die ons respect af- dw'ngt. Gisterenavond hebben zij voor het eerst een programma gebracht op een toneel en wel in het Amsterdamse Minerva Pav'ljoen Na de pauze ging weliswaar een reprise van „Pierrot. Ie pendu", de harlequinade die tydens het Holland Festival in de openlucht voor het ICC. in het Vondelpark werd opge voerd, maar de bewerking heeft dit stuk gecomprimeerd waardoor het won aan sterkte. De verhalende stijl van Marceau en d-t abstracte vormgeving van Etienne De- erota; de man van de pantomime in Frankrijk tot nieuw leven heeft gebracht en die de leermeester is van Marceau en Barrault, zyn in dit nieuwe program ma: Rib en Rab rond Carnaval, niet dui delijk gescheiden. Maatstaven ter beoordeling ontbreken ons nog. Wat deze troep onder leiding van Bronk brengt is nog pril, maar wij zijn ervan overtuigd, dat er mogeiykhe- den voor een nieuwe vormgeving, nauw verwant aan de Commedia dell' arte en harlequinade, in schuilen. Het toneel van het Minerva Paviljoen is etg ondiep en hierdoor is een onover komelijke moeilijkheid voor een brede choreografie opgeworpen. Het brede, uit gewerkte gebaar la Marceau kwam on voldoende tot zyn recht. De begeleiding van guitaar en slagwerk was enigszins monotoon, maar dit alles neemt niet weg, dat wij de groep 'n warm hart toedragen en dat wij hopen, dat de belangstelling voor hun arbeid groot zal zyn. Zy wer ken beschaafd, met weinig middelen weten zy sfeer op te wekken en hun -prestaties zyn artistiek verantwoord. Bu. T>e van ouds vermaarde driehoek AkenLuikKerkrade, waar smokke laars altijd druk in de weer zUn ge weest tussen en over de drie landen, die hier aan elkaar grenzen, heeft een poos rustig geleken.. Het was of er geen liefhebberij meer was voor „Bohnenkaffee" en evenmin voor Duitse gereedschappen of welke andere artikelen ook. De laatste tijd echter is er weer leven in de brouwery en in (Van onze correspondent) Door mr K. B. J. M. Haase is bU de rechtbank te 's Gravenhage het faillisse ment aangevraagd van de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gévangenen. Deze aanvrage vloeit voort uit het feit, dat Goolse middenstanders, die In 1946 en 1947 de levensmiddelen voor de door de afdeling Hilversum van deze vereni ging georganiseerde zomerkampen op de heide nabU Hilversum leverden, nog steeds niet zijn uitbetaald. Deze zomermaanden waren zogenaam de verbroederingskampen, waaraan ook de Belgische ex-polltieke gevangenen deel konden nemen. Het zomerkamp in 1947 werd een financieel échec, hetgeen de voorzitter van de inmiddels opgeheven af deling Hilversum van deze vereniging weet aan het beleid van het internerings kamp te Laren, waar de reünisten hun maaltyden van betrokken. De Belgen waren over de organisatie van het zomer kamp dermate ontevreden dat zij weiger den het kampeergeld if 210 per persoon) te betalen. De totale schuld beloopt 4000. Aan de schuldeisers werd aanvankelijk verzocht met een bydrage tevreden te zijn. doch hierop gingen zy niet in. Omdat de schuldeisers van mening zijn dat deze kwestie niet alleen de voormalige afdeling Hilversum, doch de gehele vereniging aanbelangt, werd in de faillissementsaan vrage de gehele vereniging betrokken. een week of vier tyds heeft alleen in de inspectie Kerkrade, de douane de hand weten te leggen op elf smokkel auto's. Byna allemaal waren het Bel gische wagens (met valse nummerbor den), die bestuurd werden door lieden uit Vervier», Luik, Spa en zelfs uit Antwerpen. De laatste vangst was een Belgische Chevrolet 1951, die bh Vaals de grens trachtte te passeren. De wagen vervoer de weliswaar geen smokkelwaren maar bleek voorzien te zü'n van grote geheime bergplaatsen. Geen week daarvoor wa ren in de inspectie Roermond enkele ma len Belgen aangehouden, die grote hoe- veelhden zilverwaren en technische arti kelen over de grens hadden gebracht. Intussen worden de methoden van de smokkelaars in het Duitse grensgebied steeds driester. Het Hauptzollamt in Aken heeft via de Westduitse bladen een waarschuwing gepubliceerd, die niet mis te verstaan is. Herhaaldelyk is het de laatste weken gebeurd, dat bestuurders van smokkelwagens by de achtervolging door de Duitse douane voetangels, klem men en „rozen" van prikkeldraad uit strooiden om de achtervolgende wagens door bandenpech te dwingen de vervol ging op te geven. De douane en de justi tie in West-Duitsland zullen deze en der- geiyke methoden In het vervolg beschou wen als aanslagen op het leven van douaniers en andere weggebruikers. Meermalen ls het eveneens gebeurd, dat smokkelaars op de douanebeambten in- reden en dwars door een kogelregen ont- kwamenkwamen. Dan ging het altyd om partijen koffie van 500 tot 1000 kilo. De bemanningen van smokkelwagens beschermen zichzelf door pantserplaten achter de zittingen van de auto's, zodat zy vrywel nooit ln de rug geschoten kun nen worden. Complete pantserwagens, die een Jaar geleden nog zeer in trek waren en waarvan er in de driehoek minstens een tiental in bedrijf was, worden echter zelden meer gesignaleerd. Op het ogenblik maken de grote ben- |den gebruik van een geheel ander systeem. In enkele Duitse garages in Keulen, Dus- seldorp en elders kan men voor enkele honderden marken in dure Jux® geheime bergplaatsen laten bcmw Reeds eerder is het v®rm°eiVIffnan dat de grote koffiesmokkel w^t «efinan. cierd door grote Duitse bedrl^!i]..1". hotelbranche of door een pa ^uuere bank. Vast staat in ieder geval dat de Belgen hun operatie-terrein hebben ver plaatst van de ^ie^^rondom W Nederlands gebied, -nsposten dijken s< uit"naar"de Belgische „sleeën", die onze Tijdens een bijeenkomst van het Belgische kabinet zijn plannen opgesteld voor de invoering van een belasting op uitzonderlijke winsten. Deze belasting zal worden geheven van winsten voort- tn i 4 i „u i,i vloeiende uit orders op grond van het JJ"ii tL 4 nationale herbewapeningsprogramma Een voorlopig bedrag van 500 millioen M- R chuld van de regering is gedurende de periode van 27 Juni tot 29 Augustus j.l. met R. 371 mil- j3eigiEChe "francs, dat naar men verwacht lloen afgenomen. De netto-opbrengst aan d0Q® toepsasing der belasting zal wo-den deviezen-certificaten bedroeg ruim R 502 ontvan-geKn> zai WOTden gebruikt voor de millioen. Sedert de instelling van het uitvoering van een serie openbare certificaten-systeem is tot het einde van werlcen ais middel om de werkloosheid de verslag-periode in totaal ruim R 1330 het land op te vangen, millioen ontvangen. Vanwege aflossing op gulden- en ÜSA-lening ls gedurende de verslag-periode het totaal aan vaste schulden met R 13 millioen teruggelopen. VOORLOPIGE STAND VAN DE SCHULD DER R. I. S. Javasche Bank Munttoilj. in oml. Pasm.bilj. in oml Schatk.pap. Ov. schulden/ vord. Leningen in guldens Len. in andere valuta Lening Indonesia 1950.. 27 Juni 29 Aug. 1951 1951 (inmillioen rupiah) 354 39 156 64 968 423 1.522 1.525 347 43 167 105 965 413 l.a22 Totaal 5.248 4.877 De voorlopige cijfers van de belasting ontvangsten van de centrale regering, zijn als volgt: Januari/Juli 1951 1950 (in millioenen R.) Kohier- en niet-kohier- belastingen L U. A. en uitvoeribe- lasting 1.270 508 1.928 643 3.198 1.151 vöji ""„"Noordelijk geleven De Indonesische minister van Finan- SS SSiJ 'g Wiblsono, h„n p. grenzen passeren. Van geldsmokkel is tot nu toe zeer wei nig gebleken. Het. ruilmiddel bestaat van Belgische z9de V, foftje en sigaretten en van Duitse zijde in zilver en tafelge rei, optische Instrumenten en technische artikelen. Geldsmokkel wordt trouwens niet gauw ontdekt, omdat de smokkelaars daarbij, naar men zegt, gebruik maken van nylon zakjes, die zij inslikken. klaard, dat de kwestie van de nationa lisatie van de Javasche Bank binnen af zienbare tyd weer aan de orde zal ko men. De minister heeft het wetsontwerp daarover teruggenomen en zal nog voor het eind van dit jaar een nieuw ontwerp aan het parlement voorleggen. Dit ont werp zal dan worden gevolgd door een wetsvoorstel, waarin de nieuwe status van de Javasche Bank zal worden 'be paald. De directie der N.V. Moluksche Har- delsvennootschap heeft in de vergade ring van aandeelhouders meegedeeld, dat de copra en rubbercultuur, ondanks de recente prijsdaling op het ogenblik u°g renderend zyn. De hiermede in 1981 behaalde resultaten zyn tot dusver g'in- stig. De importzaken zijn sinds Augustus j.l. enigszins verslechterd. Er zijn sinds dien tal van nieuwe Indonesische impor teurs gekomen die de nodige ervaring missen en indien zy in moeilykheden komen hun goederen „uitverkopen". De directie van de „Moluksche" volgt thans nog de markt. Zij verwacht echter, dat deze over enkele maanden wel weer gesaneerd zal zyn. De Zuidafrikaanse minister van econo mische zaken. Eric Louw, heeft ver klaard. dat er thans regelingen zijn igetrof5an voor de levering van Fins krar. papier aan Zuid-Afrika en voor grote.Nederlandse invoerquota voor .goederen uit Zuid-Afriika. De minister deelde mede, dat hy van de Zuid-Afri- kaanse legatie in. Den Haag 'bericht had ontvangen, dat na zyn besprekingen met de Nederlandse regering grotere quota zijn vastgesteld voor wyn, fruit en ci trusvruchten, vruchtensappen, ged-oogd fruit, aardnoten en andere producten van de Uni« van Zuid-Afrika. (Van onze Utrechtse redacteur) Het ziekenbezoek van de K.B.O. heeft blijkens de grote belangstelling en vele reacties, die naar aanleiding van de uit zendingen, daarop steeds binnenkomen wel bewezen, dat de zieken dergelijke af leiding bijzonder op prijs stellen. Men heeft aan dit mooie werk nu een meer uit gebreide en vaste vorm willen geven door een stichting, eveneens „De Zonnebloem" genaamd, waarin participeren de Nat. Fed. Het Wlt-Gele Kruis, de R.K. Artsen vereniging en de Ver. van Kath. Zieken huizen. Verder wordt samengewerkt met het bekende ziekrnapostolaat te Bloemen- daal en met de K.R.O. Deze stichting zal zich nu gaan bezig houden met „wellfare"-werk voor zieken, zoals ook het Rode-Kruis dit doe'> maar dan geheel in katholieke geest. Gedacht wordt aan het verlenen van sociale en educatieve hulp, het doen vervaardigen van werkstukken, die verkocht kunnen worden en aan ontwikkelingscursussen en ontspanning door literatuur en muziek enz. Een en ander geschiedt ln opdracht van het Ned. Episcopaat, nadat een door de Kath. Raad van Overleg voor de volks- gezo dheid en ziekenverpleging benoemde studiecommissie in een rapport de wense lijkheid van opvoedkundige en sociale hulp aan zieken op katholieke grondslag had aangegeven. Als directeur, van d« stichting, <He haar domicilie heeft' in een kantoor aan de Maliebaan te Utrecht, treedt op de heer Van Emstede. Blijkens het verslag over het boekjaar, eindigend 30 Juni 1951, heeft de N.V. Singkep Tin Mij te 's-Gravenhage over 1949/50 een winst geboekt van ƒ90.319.27 (24.657). Na uitkering van 4 pet (onv.) dividend op preferente en prioriteitsaandelen komt 87.839 ter beschikking van gewone aan deelhouders. Inclusief het onverdeelde dividend over het vorige boekjaar ad 1.854,17 is totaal voor uitkering op da gewone aandelen 89.693,44 beschikbaar. Voorgesteld wordt op gewone aandelen een dividend van 5 (3) pet te declareren en het overblijvende saldo ad 14.693,44 naar het volgende jaar over te brengen. Op de oprichtersbewUzen is geen uit kering mogelijk. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van defensie heeft verklaard, dat zyn ministerie een order heeft ge plaatst van 1.000.000 meter textiel bij ver schillende textielbedrijven in het binnen land. „Dit houdt in", aldus deze woordvoer der, „dat de bestelling van het ministerie die gewoonlyk in het buitenland werd ga- plaatst thans in het land biyft". De N. V. Cultuur My „Ngombezi" heeft gedurende September 1951 geoogst 131 ton slsal tegen 135 ton in Augustus. Geduren de de maanden Januari t/m September ls totaal verkregen 1382 ton tegen 1858 ton ln dezelfde periode van het vorig jaar. De productieraming voor 1951 bedraagt 1800 ton.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4