Nieuws uit STAD en OMTREK 40.000 Gulden voor liefdadige doeleinden bijeen gespeeld Twee Harvards van de L.S.K. verongelukt Nieuwe mogelijkheid tot bezuinigen DE DODE •^c BRAZILIË Utile Dulci" geeft voor Kunstkring 400e voorstelling *Sport-<Spcittem In onze ogen Bij oefening tegen elkaar gebotst Beide piloten omgekomen KETHEL Speciaal voor huisvrouwen belangrijk Hef is een verlichting van haar zorgen Het kiesbesluit verschenen laatste berichten Moet de broodprijs worden veranderd? Gevangenen met messen ten aanval De wrijfpunten bij liet bestandsberaad WOENSDAG 17 OCTOBER 1951 PAGINA 2 VERKEERDE MANOEUVRE BEETJE RAAR VERHAAL HOOFDAGENTEN SLAGEN VOOR EXAMEN LEG GEEN FIETSEN OP STRAAT NED. VRACHTENMARKT TERUGKEER UIT INDONESIË OFFICIëLE PUBLICATIE GESLAAGD BURGERLIJKE STAND VOORVORK BRAK MOTORRIJDER REED ONDER AUTOBUS LOTSY TIJDELIJK VOOR ZITTER TECHN. COMMISSIE Kiezerslijsten tot „op de dag" bij DE SLACHTOFFERS VAN VLIEGONGEVAL Regering overlegt met de middenstand KOREAVRIJWILLIGER NAAR AMERIKA MINDERJARIG TWEETAL VERDWENEN GEHEIME ZENDER OPGESPOORD BROEKMAN NAAR NEDERLAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT van door A. HRUSCHKA DON-KOZAKKEN KOOR NAAR NEDERLAND Dat wielrijders raar kunnen schutteren, kan men dagelijks op de weg zien. Dat een elementaire kennis van het wiel- rijden bij velen ontbreekt, is gisteren ge bleken. Toen de 16-jarige L. R. van de Singel op de Gerrit Verboonstraat bij Ulrich moest zijn, terwijl hij met een Vannacht werd de 22-jarige fabrieks arbeider W. v. P. uit Vlaardingen in de S-t Liduinastraat aangehouden, terwijl hij' een schrijfmachine vervoerde. Zijn ver klaring hiervoor was, dat hij deze ma chine aan een kennis in Rotterdam had uitgeleend en haar nu teruggehaald had. ander opreed, vermeerderde hij geen De agent van politie vond het wel eigen- „.I". J J_ 'n yionVitc r\ rv-i T) Op 22 November a.s. zal voor de Schiedamse Kunstkring een groep dilettanten een toneelopvoering geven. Voor mensen, die dit bericht zonder meer lezen, schijnt het vermoeden rechtvaardig, dat het met de Kunstkring ook niet „steeds hoger" gaat. Tot wij erbij voegen, dat deze dilettanten tezamen het Schiedamse Toneelgezelschap „Utile Dulci" vormen. Dan wordt het hele bericht anders. Nou ja, Schiedams, zegt de „insider": de voorzitter woont in Delft, de secretaris kan zich een inwoner van Rijswijk prijzen, de penningmeester behoeft voor een bezoek aan regeringsinstanties slechts met bus of tram te reizen en overigens tellen andere Nederlandse steden nog verscheidene trouwe U.D.-ers. En tocli is en blijft „Utile Dulci" zo Schiedams als jenever, want ook van U. D. stond de bakermat aan de oever van de Schie. Als men tenminste het brokje Proveniershuis over het hoofd wil zien, dat tussen Rijks H. B. S. en Schie de letterlijkheid van deze woorden in de weg staat. De U. D.-ers zelf zijn er gek genoeg voor om dit te doen, want zij wisten geen betere datum dan de elfde van de elfde negentien-elf uit te kiezen om met zijn elven een toneelclub op te richten. volle opvoering van „De Koninklijke Fa milie Cavendish" is U. I). niet altijd even gelukkig geweest in de keuze van de stukken. Meestal levert de „thriller" nauwelijks gelegenheid meer dan eenzij dig talent te ontplooien, terwijl het blij spel vaak ontaardt in een gesteriliseerde oppervlakkigheid, die de warmte van levensechtheid en van menselijke veel zijdigheid en -strijdigheid mist. Dat dit laatste bij alle goede spel, dat geleverd wordt, een gevaar inhoudt voor de kracht om blijvend te boeien behoeft geen be toog. Het is gebleken. Het stuk, dat voor de opvoering in de „Passage" is gekozen, draagt als titel: ,.De Hoe groot de historische kloof ook mag Zijn, die de „materialistische" Hogere Burgerschool scheidt van de Koninklijke Weg naar de Academie, voor mensen, die onder het cijfer 11 hun geluk geplaatst hebben, was de zotheid om een toneel club samen te stellen uit gymnasiasten en H.B.S.-ers nauwelijks absurd genoeg. Hoe hecht een dergelijk samengaan van tegen gestelde polen, ook buiten het huwelijk, kan werken, is wel gebleken uit het feit, dat U. D, op 22 November voor de Schie damse Kunstkring optreedt om het 40- jsrig bestaan en de 400ste voorstelling te vieren. Dan zullen vier van de oprichtende dapperen aanwezig zijn. De heren A. de Groot en dokter A. Hoogendijk en de da mes A. Hoogendijkde Groot en C. Dirk zwagerCool (de twee eersten zijn ere leden) zullen in de zaal zitten met nau welijks dat gevoel van „weet-je-nog-van- toen", omdat U. D. nog ieder jaar teveel geschiedenis maakt, om het bij uitstek met het herkauwen van herinneringen te moeten stellen. Natuurlijk, als de inmid- dris al weer helemaal ingespeelde tweede generatie U. D.-ers op de planken staat, denken papa's en mama's wel eens aan hun debuut, maar dat is vrijwel alles. Dacht U dat uit plaatsen tot 60 k.m. hier vandaan wekelijks en spms vaker de auto's en treinen met U. X7-acteurs naar Schiedam zouden snellen om hier uit sluitend wat gezellig na te-kaarten over voorbije jaren? Zelfs als men in 40 jaar tijds voor lief- dadïge doeleinden meer dan 40.000 bij kunst om te leven". Het wordt aangekon digd als een vrolijke cocktail in 3 bedrij ven van H. F. Maltny en Fredi Wynne. Wim Pauw vertaalde deze genoeglijkheid. Er ligt een lange weg tussen deze 400ste voorstelling en dat verre punt in het ver leden. toen op 30 December 1912 zeven va.n de elf oprichters een opvoering sa ven van „Het donkere punt". Natu.urli.jk was die opvoering voor de „Schiedamse gezondheidskolonies", waarvoor in Schie dam practisch steeds werd opgetreden. De aanloop van één-acters in besloten kring is wel goed gebleken. Na optreden in Schiedam en Vlaardingen volgde al spoedig een menigte van andere oorden, waarbij de Nederlandse toneelschrijvers niet voor niets gewerkt bleken te heb ben. O. a. werden van A. Jurriaan Zoet mulder enkele blijspelen opgevoerd. Zozeer stond U. D. in het Schiedamse culturele leven, dat reeds in 1919 behoef te gevoeld werd aan een Culturel Cen trum. Op 17 April van dat jaar werd in dit verband een adres aan de Schiedamse gemeenteraad gericht met het verzoek te komen tot de stichting van een Gemeen telijke Gehoorzaal. In 1926 werd in het gedenkboekje bij het 3e lustrum gespro ken over een nieuwe schouwburg, welke aan de „Broersvest Boulevard" zou ver rijzen. Dat was dan zoveel als een C. C. aan de B. B. Aangezien echter niemand Ah, Ah zei, behoefde ook geen enkel raadslid B. B. of C, C. te zeggen. Dit alles zou verrijzen als de gemeente- financiën het toelieten. Niet vermeld zal staan in het boekje bij het 8e lustrum, dat bij de raadsdebatten over het Cultu reel Centrum de opmerking werd ge maakt, dat men dit beter had kunnen bouwen in de goede tijden. (Lagen die niet omstreeks 1926?). Wellicht dat U. D. bij het vijftigjarig bestaan voldoende stof heeft voor de grote klucht, die zo Schiedams zal zijn als het gezelschap; een klucht, die met een oogje naar Shakespeare „Veel leven om niets" zou kunnen heten. snelheid, zodat hij met de richting van het verkeer mee zijn plaats zocht, maar hij hield in, zodat hij de achter hem rijdende 17-jarige wielrijdster J. M. P. kiem zette. Dit bemerkte hij en door opnieuw naar links uit te halen, hoopte hij een aanrijding te voorkomen. Op dit ogenblik was echter links v;|i hem mevrouw M. M. v. E-B. uit de Boer- haawelaan, die hij met zijn linkerarm een duw gaf. Zij Viel en kwam zo ongelukkig terecht, dat zij met een zware hersen schudding in het Gem. Ziekenhuis moest worden opgenomen. Zij had bovendien een buil aan de linkerslaap. aardig, dat men zoiets 's nachts om kwart voor 4 uur doet. Hij nam de man mee. Op c}3 politiepost kwam hij tot andere gedachten. De machine was ge stolen uit de fabriek van A. aan de Lange Haven. Bovendien werden nog meer voorwerpen uit deze fabriek, o.a- een wekker en sleutels op de man aan getroffen. Hij is ingesloten. De hoofoagenten A. Wessel en P- de Heer van de Motordienst hebben in de afgelopen jaren een technische motor cursus gevolgd, welke voor leden van gemeentelijke politiecorpsen gegeven werd door personeel van de Rijkspolitie in Wassenaar. Gisteren heeft het examen plaats gehad, dat door beide candidaten met goed gevolg is afgelegd. Na afloop zijn de getuigschriften uitgereikt. De nare gewoonte om bij avond fietsen op de ope-ibare weg te leggen, heeft gis teren aan de 17-jari'Je V. uit de Rozen burgerstraat veel misère bezorgd. Hij reed over de Stadhouderslaan, komende van de Westerkade. toen hij voor pand 4 plotseling tegen een obstakel reed, dat een op straat liggende fiets bleek te zijn. Hij sloeg over dc kop en liep hierbij een pijnlijke rechtervoet op. Zij.n voorwiel werd ontzet, de voorvork brak en zijn banden werden vernield. ROTTERDAM, 16 October 1951. 15 October nam.: 355 ton pyriet Budel; 200 ton kolen Renkum: 90 ton kali Dongen; 80 ton ijzer Zwolle; 265 ton palmpitten 1.-varen; 620 ton suiker Adam; 500 ton mais Maas hees; 170 ton blik Leeuwarden; 500 ton kolen Delft; 1462 ton coprah 1.-varen. Totaal 8 vletreizen. 56 reizen. 16 October voorm.: 96 ton hout Helmond; 100 ton kali Breskens; 152 ton draad Hel mond; 30 standaard hout Roermond; 246 ton ijzer Dordrecht; 335 ton diversen Adam; 275 ton schroot Adam; 125 ton kalt Someren; 267 ton veevoeder 's Hertogenbosch; 140 ton rijst Rotterdam. In ons blad van gisteren gaven wü een ooggetuige-verslag en een beschouwing over de toestand op het Museumplein. De aanleiding hiertoe was de omstandigheid, dat wij toevallig met een fotograaf pas seerden op een van die regelmatige ver kenningstochten door Schiedam. Wij za gen de heren Daniëls en Hozemans bezig met hun werkzaamheden en zü zijn ons bekend genoeg om hun gezicht en namen te kennen, vandaar, dat wij beide heren vermeldden. Zij hadden dat liever niet gehad!! Nu maakte dit gehele stuk de indruk van een door hen op touw gezette stunt. Wij kunnen dit argument met de beide heren niet delen, omdat, behalve een vermel ding van naam, nergens gezegd wordt elkaar gespeeiT hee'fT' dannog Is" deze dat zij tot het verslag geïnspireerd zou- enorme prestatie te vieesloos om er een den bebben' Hun ongewone werkzaamhe- twee maal wekelijkse bridge-avond mee aan te kleden. Maar omdat er stag en veel gerepeteerd wordt, is het succes na venant en dit succes houdt een ver uit elkaar gestoven groep Middelbare school vrienden en -vriendinnen bij elkaar. Doorheen zulke tot ontrouw lokkende periodes als universitair leven in Rotter dam, Delft, Leiden of elders; doorheen huwelijken en voorbehoudloos de hele meris opeisende maatschappelijke plich ten. Oirhaer met genoegelyck Over „Utile Dulci" heeft Joost van den Vondel destijds gezegd; „Wie oirbaer met genoegelijck mengelt, die heeft het rechte wit getroffen". Joost deed dit naar aan leiding van enige versregels van Hora- tius, die de Gymnasiasten aan de H.B.S.- ers van U. D. hebben opgedrongen uit een voor hen ook niet altijd begrijpelijke verhandeling over de dichtkust: „De arte poëtica". Dit was overigens begrijpelijk, omdat het wat moeilijk zou. zijn om uit een leerboek voor besihrijvende meet kunde, algebra, organische en anorgani sche scheikunde of physica een citaat te putten, dat met eenzelfde gemak een zo verheven doel zou kunnen dienen. Dit moeten de H.B.S.-ers met een voor hen ongebruikelijke inschikkelijkheid en ne derigheid hebben beseft. Toch komt het tegenwoordig niet al leen meer aan op oirbaer en .genoegelijck. Het peil van de opvoeringen moet hoog zijn, wil een gezelschap als U. D. kunnen concurreren met beroeps-toneel en radio. Men zal het vrij stoutmoedig vinden, dat wij deze middeien ten tonele durven voeren als vergelijkingsmateriaal, maar als wij dit doen, is het niet, om dilettan tentoneel op zich met radio of be- roepsacteren te vergelijken, maar wel om de aantrekkingskracht van deze drie middelen naast elkaar te stellen. Er is tegenwoordig heel wat voor nodig om de verwende luisteraar en toeschouwer te vreden te stellen. Wil men die toeschou wer uit zijn gezellige stoel aan de radio naar de toneelzaal lokken om er zijn pen ningske voor het liefdadige doel te offe ren, dan moet. wat gebracht wordt, op eigen gebied de toets van een lang niet altijd milde critiek kunnen doorstaan. Is het hierom, iat U. D. de regie door eigen leden heeft losgelaten en zich hele maal heeft overgegeven aan beroeps- regisseurs? Natuurlijk, het veeleisende regiewerk eist een tijd, die vaak moeilijk te vinden is, maar het wil ons ook voor- kernen, dat men zich zeker wil voelen. Nog niet uit handen gegeven is de lei ding van het U. D.-strijkje, dat als een twee-eenheid de avonden completeert. Van November 1923 tot nu toe slechts roet een jaar onderbreking, is de .heer M"?s Geesteranus reeds leider van dit ensemble. Moeilijke repertoire keuze De 'laatste jaren vooral na de succes den hebben. Hun ongewone werkzaamhe. den vestigden nog eens extra onze aan dacht op een stukje grond, dat men liefst zo snel mogelijk voorbijloopt, al zou het er zo goed uit moeten zien, dat men juist even stil blijft staan om ernaar te kijken. Ten overvloede zij dus hier uitdrukke lijk herhaald, dat de beide heren niets met een aansporing tot het schrijven van dit stuk of met aanzetten tot enige cri- tiek uitstaande hebben. Wij zagen hen aan het vegen en vermeldden hun namen om aan ons stuk voor de twijfelende le zer extra waarheids-kracht te geven. Toch willen wij van deze opmerking hunnerzijds aan ons adres gebruik maken om stil te blijven staan bü een algemene angst om betrokken te zijn bij het open baar maken van bepaalde toestanden, waarin verbetering gebracht zou kunnen worden. In het onderhavige geval meen den beide heren, dat zij gast waren op het terrein van de Gemeente en dat het dus niet paste om ongenoegen te uiten bij de welwillendheid van hogerhand om het. plein beschikbaar te stellen. Een tweede reden van terughoudend heid in gevallen van klachten over ge meentediensten wordt nog veel vaker ge uit. Men is bang om met feiten en namen bepaalde mistoestanden naar voren te brengen, omdat men die diensten in de toekomst nog wel eens nodig zou kunnen hebben. Vrees voor minder coulante be diening of weigering van medewerking tegen die tijd weerhoudt de burger er van zjjn te bewezen en gefundeerde klachten te bestemder plaatse naar voren te brengen. Vooral deze laatste reden komt ons i bepaald zeer gevaarlijk voor. Als het I waar is, dat gemeentelijke diensten of personeel ervan door de positie, welke zij innemen de uiting van gerechtvaar digde critiek zouden kunnen tegengaan i dan is niet alleen de tijd rijp voor een ont- j maar dan kunnen wij ook onze democra- i stellende mogelijkheid tot corruptie, j tische instellingen als een Gemeenteraad en dienstcommissies wel aan de kantj zetten. De burger zal menen, dat hij toch maar de man is, waarmee gespeeld kan worden en dienovereenkomstig zal hü zijn hou ding t.a.v. zijn politieke vertegenwoordi ging bepalen. Toen onlangs in het openbaar kwesties aan de orde kwamen over een dienst heeft het hoofd van die dienst, de bur gemeester, tegenover de pers als zijn me ning verkondigd, dat de gewraakte feiten in zijn vorige gemeente onmogelijk wa ren, omdat daar mensen uit de burgerij hem per snelste middel op de hoogte hielden van het doen en laten van de onder hem staande ambtenaren. Over de verdiensten van een dergelijk systeem willen wij het nu niet hebben. Wel wil len wü erop wijzen, hoe een lichaam als de raad vrijwel machteloos en in zekere zin ook waardeloos is, als vanuit de bur gerij niet een voortdurend contact onder houden wordt met de politieke vertegen woordiging. Het is grondig fout en voor een waarlijk democratisch besef fataal als in een stad de mening groeit, dat men moet zwijgen over vermeend of werkelijk onrecht, aangedaan door ambtenaren of gemeentediensten. En dit wel om toe komstige eventueel nadelige behandeling van zjjn zaken te voorkomen. Bij de be grotingsdebatten zal opnieuw de zelf standigheid van de Gemeente aan de orde zijn en weer zullen er beschouwin gen van spijt ten beste worden gegeven, die, hoe juist ook, aan de feitelijke toe stand weinig kunnen veranderen. Maar er is zoveel voor de Raadsleden te doen op het stuk van inniger contact met de burgerij. Nu schijnt men in dit opzicht, n.o.m. bepaald overdreven, bezorgd voor .over treding van de bepaling in de eedsfor mule, dat het raadslid stemd zonder last of ruggespraak met zijn kiezers. Komt deze bepaling werkelijk in strijd met een andere, een meer naar de bur gerij en zijn directe noden gewende op vatting van de taak van het raadslid? Als men hoort hoe niet de eersten de besten een doorvoering van het Britse parlementaire verkiezingssysteem in Ne derland van belang zouden achten om de band te herstellen, die tussen gekozene en kiezers' verloren is gegaan, dan ligt het toch voor de hand. dat binnen de ste delijke gemeenschap het zeker mogelijk moet zjjn, dat de raadsleden dichter bij de kiezers gaan staan. Wat de reden is van de n.o.m. te grote gereserveerdheid in dit opzicht kunnen wü moeilijk bevroeden. Zoveel is zeker, dat de burgerij met zijn klachten geen weg weet naar de bevoegde politieke ver tegenwoordiging. Als mep de suggestie aan de hand doet om met bepaalde fei ten eens naar een of ander raadslid te stappen, kijkt de betrokkene meestal of hij het in Keulen hoort donderen. Onder deze omstandigheden moet er heel weinig terecht komen van interesse voor de politiek, zowel voor de stedelijke als voor de landelijke. Het verwondert nu niemand meer, dat de K.V.P., afdeling Schiedam, in jaren niet bijeen is geweest bü gebrek aan belangstelling onder brede lagen van de burgerij. Wü geloven, dat het voor Schiedam en Vermoedelijk zullen op 27 October a.s, met Hs Ms „J.van Gelder" uit Indonesië te Den Helder terugkeren; W. J. Volgt, Newtonlein 10b, en W. C. van Gogh, Filips van Bourgondiëstraat 51a, en met H,r Ms „Abraham van der Hulst'; J. C. v. Otter- loo. Prof. Kamerlingh Onneslaan 136b. Het afhalen door familieleden bij aan komst vain deze oorlogsschepen wordt door de marineleiding op prijs gesteld. Op Dinsdag 16 October 1951 had ten stadhuize van Schiedam de aanbesteding plaats van de aanleg van een riolering nabij het rioolgemaal Nieuwland. Ingele verd werden 18 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: J. L. Burgers, Hillegers- berg, ƒ40.100; J. K. Simon, Schiedam, 40.300; Van Splunder, Ridderkerk, 40.840; C. Nederveen, Rotterdam, 41.800: Wagner, Rotterdam, ƒ42.700; E. Meijer, Amsterdam, ƒ44.300; T. Bakker, Rotter dam, ƒ45.900; Spindler, Rotterdam, 46.000; Gebrs. Schoels, Rotterdam. 46.500; J. M. Dekker, Papendrecht, 46.100; Goudse Aann. Mij., Gouda, 48.900; C. van Leeuwen, Nieuwerkerk a.d IJssel, ƒ49.120; Kamsteeg, IJsselmomde, 50.975; L. Vermaat, Rotterdam, 52.220; J. de Vries Zn., Delft, 52.700: A. Keij- zer, IJsselmonde, ƒ52.700; G. H. Visser, Rotterdam, 55.500; C. A. van Pelt, Rot terdam, 59.670. De gunning werd aange houden. Aan de R.K. Leergangen te Tilburg slaagde voor de akte Paedagogiek M.O. A on.ze stadgenoot de heer P. A. J. Th. van Dijk. GEBOREN; Peter R., z. v. F. Calicher en S. C. Hoogendam; Cornells P., z. v. D. Poot en J. van Deijk; Elizabeth H. M., d. v. C. J. v. d. Laak en W. M. Landsbergen. OVERLEDEN: A. Hilger.s 76 j., gehuwd geweest met C. Freling. De vliegeroplekling van de Luchtstrijdkrachten op het vliegveld Gilze-Rijen moet de dag van heden weder met een zwarte rand aantekenen Gilze-Rijen moet de dag van gisteren weder met een zwarte rand aantekenen en van heide toestellen is de piloot om het leven gekomen. De slachtoffer» waren de 21-jarige reserve-sergeant-vlieger Y. P. van Nimwegen uit Breukelen, die zijn opleiding in Canada kreeg, en de 22-jarige tijdelijk reserve-korporaal P. L. A. van Struik uit Gelderingen, die in opleiding was voor z'n militaire brevet. In de heldere zonneschijn van deze fraaie najaarsdag waren omstreeks kwart voor elf twee Harvard-lestoe- stelten aan het oefenen, toen zij boven de wijk Groenendijk onder de gemeente Oosterhout dcor onverklaar bare oorzaak met elkaar in bot'*— g kwa men. Beide machines vielen naar bene den. Een ogenblik leek het, dat een van de piloten nog kans had gezien zich tc redden. De mensen die op de grond met ontzet ting het ongeluk zagen gebeuren, bemerk ten althans eensklaps hoe de man uit zijn machine sprong om zich met behulp van zijn parachute te redden. Het mocht echter niet zijn. hii was reeds te laag en had de grond reeds biina bereikt toen de parachute zich ontplooide: te Iaat om ip val te breken. Toen men de ongelukkige vond, was hij reeds dood. Het atidere toe- stel vloog in brand en hier werd de piloot verbrand achter de stuurknuppei in het wrak van de Harvard aangetroffen. Een van de machines kwam terecht achter een van de huizen in het Oosteind. voor het politieke leven hier heilzaam zou zijn, als de candidaten bij de eerst komende gelegenheid, d.i. vóór de gros lijst verkiezingen, eens aan het „canvas sen" gingen; dat zij de stad introkken met bewijzen van medeleven en met woor den van inzicht in de eigen puur-stedelü- ke belangen. Waarom de proef niet eens gewaagd? Waarom aan de groslijst-stem ming niet eens een serie avonden vooraf laten gaan, waarop een aantal candida ten laat horen, hoe zij over de gemeente politiek in Schiedam denken? Waarom aan de hand van een dergelijke voor- verkiezingspropaganda niet gekomen tot een werkelijke groslijst-keuze, die wat anders inhoudt, dan het bevestigen van een binnenskamers klaargemaakt lijstje candidaten. Men moet eens naar Kethel gaan om het oor te luisteren te leggen over de grote schade welke aangericht, is bij de katholieke kiezers nu op moeilijk te verantwoorden wijze de band met hun vertegenwoordigers doorgesneden is. Men kan daar iets voelen van de betekenis van een hierboven geschetste groslijst stemming. Wij weten wel, dat het een ongewoon evenement zou zijn. Men zou voor zijn groslijst-verkiezing op pad moeten gaan en nien zou tam-tam moeten maken. Maar de stof ervoor is aanwezig en het zou een prachtig middel zijn om de ge wone man er weer van te overtuigen, dat wat op de laatste Vrijdag van iedere maand 's avonds vanaf half 8 besproken wordt hem "ook aangaat en dat men dat doet voor zijn belangen. Het zou dan bü een tegelijkertijd ingevoerd spreekuur niet lang meer duren of een vloed van onder de mensen levende gegronde (en ongegronde, maar des te gevaarlijker) klachten zou loskomen; niet langer in gedijkt door de angst van vermeende ze kerheid van weerwraak door betrokken diensten. PERSOOG VITAMINE D-UITREIKING Donderdag 18 October wordit aan alle kinderen van 3 maanden tot 3 jaar in hef Wijkgebouw van het Groene Kruis vita mine D-olie uitgereikt. Deze vitamine D beschermt de kinderen tegen Engelse ziekte. Het is dus zeer gewenst, dat alle kinderen komen. Het Wijkgebouw is daar toe geopend van 2 tot 4 uur. Een kleine bijdrage tot bestrijding van de onkosten (bijv. 25 ct.) is wel gewenst, doch niet noodzakelijk. Vannacht om tien minuten over 12 uur reed de Rotterdammer H. L. W. over de Gerrit Verboonstraat- Voor het monu ment voor de Gevallenen brak plotseling lijn voorvork bij het balhoofd. Hij viel met zijn hoofd tegen de trottoirband en kreeg een scheur aan het linker ooglid en een hersenschudding- Na in de Dr Noletstichting te zijn behandeld, is hij naar het St Franciscus-Gasthuis in Rot terdam overgebracht. (Van onze correspondent) Tü'dens een dikke ochtendmist reeds gisteren een motorrijder uit Helmond in de omgeving van Sluis XIII bij Some ren tegen een autobus, welke mijnwer kers vervoerde. De botsing was zo hevig, dat de motorrijder onder de bus schoof en daar bekneld raakte. De wagen moest worden opgevijzeld, eer men de man kon ontzetten. Geestelijke en medische hulp waren spoedig aanwezig. In zorgwekken de toestand werd het slachtoffer, dat een zware hersenschudding en een beenbreuk had opgelopen, naar het St Janszieken huis te Weert vervoerd. Advertentie. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond besloten in de vacature-Burgwal als lid van de technische commissie de heer K. J. J. Lotsy te benoemen, die het voor zitterschap van deze commissie zal waar nemen. De heer Lotsy deelde ons in verband met bovenstaande benoeming mede, dat zijn lidmaatschap van de technische com missie een voorlopig karakter draagt. Als de vacature in het bondsbestuur, ontstaan door het overlijden van de heer Burgwal is vervuld, zal de samenstelling van de technische commissie en ook van andere bondscommissies opnieuw onder de loupe worden genomen. In het Staatsblad Is gisteren 't Kiesbe sluit opgenomen, bevattende alle uitvoe ringsvoorschriften en modellen, behoren de bü de kort geleden eveneens in het Staatsblad afgekondigde nieuwe Kieswet. Het besluit geeft hoofdzakelijk voor schriften voor de administratie en regelt o.m. de invoering van het-klezersregister, dat van dag tot dag zal worden bü'gehou- dcn. Hierdoor wordt het mogelük ge maakt om in het vervolg al degenen, die op de dag der candidaatsstelling over het algemeen de 43e dag voor de verkie zing de voor de kiesbevoegdheid ge stelde vereisten bezitten, aan de verkie zingen te doen deelnemen. Onder de oude voorschriften gold hiervoor de laatste dag van het voorafgaande jaar. Verder is ook de vorm van de stembus sen gewijzigd. Na een voorgeschreven overgangstijdperk zullen de thans gebe zigde koffiebusmodellen verdwijnen en vervangen worden door een cylindervor- mige metalen bus van 90 cm. hoogte en 45 cm. doorsnee. Het aantal stemhokjes per stemlokaal zal worden teruggebracht tot een per 250 kiezers. De formulieren, welke door de kiezers gebruikt moeten worden om bij volmacht te stemmen, zijn ingrijpend gewijzigd. Dit houdt verband met de uitbreiding van het bij volmacht stemmen tot alien, die op de dag der verkiezing buiten hun woonge- meente verblijven en tot hen, die door hun lichamelijke toestand niet zelf naar bet stembureau kunnen komen. Het kiesbesluit treedt tegelük met de nieuwe Kieswet in werking. Naar wü van bevoegde zijde vernemen, zal dit binnen enkele weken geschieden. de andere een eind verderop in de W;'l- lemspolder. De slachtoffers van de vliegtuigbotsing boven Oosterhout zijn de 21-jarige reser ve-sergeant vlieger V. P. van Nimwegen uit Kreukelen en de 22-jarige tijdelijk reserve korporaal P. L. A. Struik uit Gelderingen. Van Nimwegen kreeg zün opleiding in Canada en had ook een Canadees brevet. Struik was in opleiding voor z'n militaire brevet. De accountantsdienst van het ministe rie van Landbouw, het dir.-generaal voor de middenstand, het Econ. instituut voor de middenstand en de Ned. Bakkerijstich ting hebben een onderzoek ingesteld naar de aan de broodprüspolitiek ten grond slag liggende accountantsrapporten en naar de wijzigingen van de productiekos ten, opgetreden sedert-het uitbrengen dier rapporten. In haar rapport blüken de genoemde instanties eenstemmig van oordeel, dat de in de oorspronkelijke accountantsrap porten opgenomen kostprijzen en bedrijfs resultaten niet als exact kunnen gelden, doch meer als een benadering moeten worden beschouwd. Gezien als gebrek aan exactheid op be paalde punten, de onmogelijkheid kosten verhogingen juist vast te stellen, en re kening houdend met de positie van de ondernemer in het kleine bakkersbedrijf, achten de ministers de nodige soepelheid ten aanzien van de prijsvaststelling ge wenst. Zij willen daarom aan de instan ties, die het rapport hebben opgesteld, verzoeken op korte termijn na te gaan. welke wijzigingen ten aanzien van de overwinsten op volksbrood per baal bloem zullen optreden, indien wordt uitgegaan van een verkoop van blankbrood en volksbrood in een verhouding van ca 30 tot 70. Bij dit onderzoek zal tevens worden onderzocht, welke oorzaken hebben ge leid tot het verschil tussen de resultaten van de accountantsdienst en de overige instanties ten aanzien van de overwin sten op volksbrood. In de derde plaats zal nagegaan dienen te worden, of en in hoeverre de thans bestaande uiteenlopende verkoopprijzen van volksbrood in enige provinciesteden ten opzichte van andere provinciesteden en grote steden nog gerechtvaardigd ZÜn, terwijl tenslotte het prijsverschil tussen volkswitbrood en volksbruinhrood nader zou moeten worden bezien. Naar al deze vragen zal met spoed een onderzoek wor den ingesteld. Nee, schrikt U maar niet. Van deze bezuinigings „politiek" heeft U alleen maar voordeel. In een tüd, waarin alles zo duur is, wordt iets goedkoper en wel: Castella voor de Gezinswas met Actief Wit. Niet ten onrechte wordt dit prach tige wasmiddel alom geprezen als zijnde het meest ideale voor de witte was. Het reinigt niet alleen grondig, maar het Actief Wit heeft een verrassend-helder makende kracht, waardoor Uw linnen goed na het wassen kraakhelder en spierwit aan de lijn hangt. Castella voor de Gezinswas kost slechts 47 ct per pak. Nu is er echter een DUBBEL pak in de handel, waar voor U maar 90 ct betaalt. Op deze manier is het dus mogelijk telkens op nieuw 4 ct te besparen en.... nog altijd geldt het oude gezegde; „vele kleintjes maken een grote". Huisvrouwen, dit is Uw kans! Laat deze gelegenheid tot bezuinigen niet ongebruikt voorbij gaan, te meer, omdat U dank zij Castella voor de Gezinswas met Actief Wit, zult ervaren, hoe prachtig wit het linnengoed wordt en hoeveel langer dit mee zal gaan in het gebruik. Op uitnodiging en op kosten van de Verenigde Naties mag een aantal militai ren, beneden de rang van officier, die zijn ingedeeld bij het 8ste leger in Korea en aldaar hebben uitgeblonken, een rondreis van een maand rioor Mexico, Midden- Amerika en Canada maken. Van de 2e infanterie-divisie komen hiervoor twee Amerikanen, een Fransman en een Neder lander in aanmerking. Deze landgenoot, de soldaat H. Baggerman uit Wassenaar is de gelukkige bij het Nederlandse De tachement Verenigde Naties. De 16-jarige Adriana Marina Geilings, geboren te Dinteloord, heeft in de avond van Zaterdag 13 October j.l. het ouder- lük huis verlaten en is sindsdien spoor loos. Zij spreekt Zeeuws dialect. Vermoe delijk bevindt zü zich in gezelschap van de 17-jarige Johannes Adriaan van den Berge, geboren te Tholen. Een ongeluk moet worden gevreesd. De Rijkspolitie te Zuidwolde (Dr.) is er in amenwerking met de recherche van de P.T.T. in geslaagd een geheime zend- installatie in beslag te nemen ten huize van S. v. d. B. te Westerveld in die ge meente. Er werd uitgezonden onder .de naam „Rimboe". De omroeper had juist ver kondigd, dat het zo bad evenwel ttfvroeg gejuicht, want de politie stond op dat moment voor de dew en greep in De zendinstallatie en een aantal gramafoonplaten werd in beslag geno men. Tegen S. van de B. en zijn zoon J. v. d. B. werd proces-verbaal opgemaakt. In deze gemeente is dit nu al in betrek- kelijk korte tijd de vijfde geheime zender die opgespoord is. Heeds in het vorige schaatsseizoen liet Kees Broekmanduidelijk uitkomen, 'dat hij in verband met de voorbereiding voor de Olympische Winterspelen naar Neder land zou komen om deel te nemen aan de centrale training van de K.N.S.B. Naar wij thans vernemen wordt Broekman eind October uit Noorwegen in Nederland te rugverwacht. Te Moundsville (West-Virginië) is Dins dagavond een oproer uitgebroken in de gevangenis. Ongeveer 1300 gevangenen weigerden na het luchten naar de cellen terug te keren. De heren hadden klach ten over de „onreinheid van één der koks en klaagden tevens over gebrek aan kleding. Mogelijk zijn de klachten gerechtvaardigd, verklaarde de hoofdbe waarder, die de gevangenen voor de keus stelde: of naar de cellen terugkeren, of de nacht op het gevangenisterrein door- °rengen Zij kozen het laatster De mannen schenen aanvankelijk rustig te blijven, doch plotseling viel een groep van ongeveer 200 man met messen gewa pend de kantoren aan. Zij werden door een hagel van geweer- en machinege weerkogels teruggedreven. Er vielen geen slachtoffers. Zuidafrikaans vliegtuig verongelukt. De Zuidafrikaanse luchtvaartmaat schappij heeft sinds haar oprichting in 1934 haar eerste grote vliegongeval ge boekt. Een Dakota is bij mistig weer te gen een berg gevlogen en brandde uit. Zeventien personen kwamen om het le ven. Grenscorrectiewet. In het Staatsblad is heden opgenomen de wet van 26 Sep tember j.l., tot vervanging van het grens- correctiebèsluit 149 (grenscorrectiewet). ÓAGBIAD VOOR SCMItOAM fN OMSTRfMN 73ste Jaargang Nr 21671 24) O neen, en Ik ben u hartelijk dank baar voor uw tact en uw vriendelijkheid. Van de mensen op „Nieuwland" ken ik niemand en ik zou niet gaarne met hen de reis hebben gemaakt. XVI. Intussen had men onder toezicht van de kolonel de bagage aan land gezet. Het kleine gezelschap nam afscheid van de kapitein en ingenieur Holderberg leidde de reizigers naar de kleine bungalow, die Cornells Lindweg en zijn personeel ïmezdnden Mede ei neen 0p redactionele viermaal per jaar, wanneer zjj met de ie om'n dte i o.:;o p„ millimeter hoogte producten van de farm naar Serraos Bil cont aft geiden lagere tarieven, welke |wamen tot woning diende. In dat ge bouw waren kamers en een avondmaal voor de reizigers in gereedheid gebracht. Terwijl de kolonel zich onmiddellük naar zün kamers begaf, stond Nelly op de veranda en liet de blik over het een tonige landschap gaan. Daar stond zij nu in het land van haar dromen, maar wat een droevige terug keer! Alle» kwam haar zo vreemd voor. En De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdehjk gevestigd in het gebouw R.K, Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 4.95 per kwartaal, ƒ170 per maand, f0.40 per week. Advertentie-prijs op gewone Kolombreedte ƒ0 15 per mill meter hoogte. contract bij de admin strat.e of bij de erkende advertent e-bu eaux verkrijgbaar zijn. K:mcencn (kleine advertentiëri) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Leo J. M. Hazelzet. niet één bekend gezicht onder de men sen, die haar tevoren schuw en nieuws gierig aangestaard hadden. Zelfs haar oude Poesje was niet gekomen. Maar, juffrouw Lindweg, ik vind u zo bedrukt! Wat is er? Silas Hempel stond naast haar. Ja, meneer Drost, ik ben teleurge steld en zeer verdrietig. Mijn vader is niet hier, en ik weet zelfs niet. wanneer ik hem eindelijk zal weerzien. En zijn vertelde hem alles, wat inge nieur Holderberg haar gezegd had. Hempel wist zijn eigen ontsteltenis over het gehoorde te verbergen. Maar, zei hü glimlachend, dat is toch geen reden om zo 't hoofd te laten hangen. U zult eenvoudig uw vader een paar dagen later omhelzen dat is al les. Een zo dappere jonge dame als juf frouw Nelly mag toch ook wel 'n beetje geduld tonen. Enals hü over een paar dagen nog niet terug is? Alshij nooit meer terugkeerde? Maar juffrouw Nelly, zo moet u niet denken. Er bestaat ook geen aan leiding toe. Is u daar zo heel zeker van? Men weet zelfs niet precies waar hü is, en met welk doel hü naar de „Mangrove vallei" is gegaan, waarvan ik tot nu toe zelfs de naam niet kende.... Ingenieur Holderberg heeft hem in geen vier maanden gezien., in geen vier maan den. Als hü niet komt, zullen wü hem opzoeken. Zijn plaatsvervanger op de farm moet weten waar hij zich bevindt; ik heb de ingenieur tegen uw oom horen zeggen, dat men de heer Lindweg brieven en telegrammen nazond door een bode, die dan de antwoorden meebracht. Ik geloof dus, dat er voorlopig geen aan leiding bestaat om u bezorgd te maken. Dat weet ik niet. Ik weet alleen, dat ik bang ben, zei Nelly met bevende lippen. Nog diezelfde avond vroeg Nelly de ingenieur naar Poesje. Daar U reeds een jaar in dienst is bij myn vader en zeker dikwijls op ae farm kwam, kent u zeker Poesje, de oude Indiaanse. Of ik haar ken! Een Toepi-Indiaan- se uit het Amazone-gebied, die uw vader, zoals zij mü vertelde, in zün jonge ja ren het leven heeft gered en die hü later, toen hij in 't huwelijk trad, op de farm nam. Ja, zeker ken ik ze en steeds wa ren wij de beste vrienden, Poesje en ik Waren?.. Leeft zü dan niet meer? Dat weet memand. Ongeveer twee maanden geleden is zij plotseling van de farm verdwenen en sindsdien heeft nie mand haar te zien gekregen of 'n spoor van haar ontdekt, hoewel de heer Gomez op bevel van uw vader al het mogelijke heeft gedaan, om haar terug te vinden. Dus., zo maar verdwenen? Een voudig weggegaan, en niet meer terug gekomen? Onmogelijk! riep Nelly opge wonden. Toch is het zo. Men zoekt nog altijd naar Poesje, maar vruchtelooi. Dan vjftdt ik maar één verklaring voor haar verdwijnen: er is baar, e?P ongeluk overkomen, en zij is dood. Ik ken Poesje, nooit zou zij vrijwillig ^e farm verlaten hebben. Dat is ook mijn mening. Men heeft echter haar lijn niet gevonden en dte omstandigheid pleit tegen de hypothese van een dodelük ongeval. Sommigen be weren, dat zich op 't tijdstip van Poesja's verdwijning ergens in het nog niet on derzochte binnenland een troep wilde Indianen heeft vertoond. Men vermoeot dat de Indianen tot de stam der Toepie's behoorden, en dat Poesje met hen naar haar geboortestreek aan de Amazone is teruggekeerd. Oók dat kan niet waar zün. Daar was zij veel te trouw voor. En is zij, zoals u zegt. nu twee maanden geleden verdwenen? Ja, juist een dag vóór dat Peter Lindweg de farm verliet, om de reis naar Buenos Aires en verder naar Europa te beginnen. Arme Peter! wie had op dat ogenblik kunnen vermoeden, dat wij hem niet meer zouden terugzien. Als 't u niet te pijnhjk valt, juffrouw Lindweg, zou ik u willen verzoeken, mij bij gelegenheid een en ander te vertellen aangaande het tragisch einde van uw broer, met wie ik niet slechts door de zaken in nauwe be trekking stond, maar aan wie ik ook door de banden van warme vriendschap was gehecht. Wij hadden samen grootse plan nen voor de exploitatie van de kopermijn ontworpen en nu zal er wel niets van terecht komen. Daarover moet u mü niet meer ver tellen. Dat u bevriend was met Peter brengt ons nader tot elkaar. Later zal ik gaarne aan uw verlangen voldoen; van daag kan ik niet want ik voel mü uitge put door al dat treurige nieuws. Wat u mij over de arme Poesje hebt verteld, doet de maat overlopen. 't Was laat geworden; ook de kolonel klaagde over vermoeidheid en men ging vroeg te bed. De volgende morgen vertrok het gezel schap reeds vóór zonsopgang. Men reed door het kleine stadje, waar alles nog sliep en reeds na verloop van enige mi nuten staarden de reizigers op de on afzienbare „campo". Nelly en ingenieur Holderberg reden vooraan. Nelly, die nu kalmer was, ver telde hem, onder welke omstandigheden Peter was vermoord. Holderberg was bui ten zich zeiven van verontwaardiging. Hij en allen op „Nieuwland" hadden een voudig aan een ongeluk geloofd. Verschrikkelük, zuchtte hij. Ver schrikkelijker, dan wij hier konden ver moedenEn zo geheimzinnig Hij streek zich met de hand over het voorhoofd, keek Nelly weifelend aan en ging voort: Ik begrijp er niets van, doch in verband met hetgeen u mü hebt verteld, juffrouw Lindweg moet ik van mijn kant ronduit zeggen, dat Peter's vertrek van hier, onder vrij raadselachtige omstandigheden plaats greep. Ik luist— (Wordt vervolgd.) Het hoofdkwartier van gen. Ridgway heeft verklaard, dat bij de besprekingen tussen de V.N.- en de Noordelijke offi cieren allereerst overeenstemming moet worden bereikt omtrent de volgende punten, alvorens de feitelijke bestands- besprekingen hervat kunnen worden: 1) Aanvaarding door (beide partyen van gelijke verantwoordelijkheid voor eventuele activiteit van guerillastrijders in de neutrale zóne. 2) Overeenstemming over de neutrale zone. 3* Overeenstemming over de aard der daden, die een schending van de neutrale zóne zouden betekenen Het beroemde Don-Kozakken koor o.l.v. Serge Jaroff, zal in November naar Ne derland komen. De Russische zangers zullen concerten geven In Amsterdam, Haarlem, Arnhem, Den Haag, Utrecht en Rotterdam. Het koor zal het uit te voe ren programma illustreren met enige Russische volksdansen. Tijdens het kalendercongres van de F.I.C.M., te Parijs gehouden, kreeg Ne derland 28 Juni a.s. als datum voor de Asser T.T. toegewezen. V°°r de voetbalwedstrijd Nederland- België, op 25 Nov. a.s., zal een Franse referee worden gekozen. In de wedstrijd Nederland-F inland, op 27 Oct. a.s. zal gedurende de beide speelhelften zowel de doelman als een veldspeler der beide partyen mogen worden vervangen. Voor de strijd om het Nederlandse kampioenschap klein biljart cadre 57j2 hoofdklasse kreeg de KNBB slechts drie inschrijvingen: C. Wijdeveld, Amster dam, Van Leur, Oss en J. H. De Jong, Den Haag. Waarschijnlijk wordt het tournooi nu, wegens gebrek aan belang stelling, niet gehouden. Het Nederlandse schaaktiental dat op 2fy en 25 Nov. a.s. te Düsseldorf een match tegen West-Duitsland zal spelen, bestaat uit dr Euwe, Prins, Donner, Cortlever, Van 8cheltinga, Kramer, Van der Berg, Muhring, Vinken, Barendregt of Bouwmeesters.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2