SCHERPE SOVJET-NOTA AAN NOORWEGEN ABDUSIROOP Aanhoudende Pater J. Hillen O.P. f Zuid-Limburg bedreigd Gevangene sloot zijn bewakers op IDEALE LUIERS PAGEfA t A mendementen Door gevaarlijke vorm van mond- en klauwzeer (Van onze correspondenten) Ook in Noord-Limburg HET IS, ALSOF HIJ 2EGGEN WIL: „Ik zou wel graag Uw vriendje willen zijn!" In z'n TEDDY luier voelt hij zich echt be haaglijk en is daardoor in 'n beminnelijke stemming. Een baby in een TEDDY luier is een tevreden baby! jaren veel hoger Is geweest dan de mi nister van Financiën had geraamd. Voor de jaren '48 tot en met '50 bedraagt dit zelfs een bedrag van 278 rnltlioen. Dit leverde dus ook voor de gemeenten een belangrijk overschot op, miuur minister Lieftinck wenst dit overschot niet aan de gemeenten uit te keren, haj wenst dit vast te houden voor de remmare Jaren. Dat gaat niet aan, vinden nu de gemeen tebesturen. Aldus beheert de minister de Financiën der gemeenten en doet aldus tekort aan de gemeentelijke autonomie, een hoogst belangrijk goed. (Algra A.R.) De minister heeft namelijk het uitkerings percentage uit dit fonds vastgesteld op 135 pet van het bedrag van 1948. Over '47 heeft de minister van Financiën het als nog willen uitkeren, maar niet over de jaren '48, '49 en '50. De minister heeft ln zijn Memorie van Toelichting toegegeven, dat hij dit geld nodig heeft, omdat het Rijk zo krap in zijn geldmiddelen zit. Men wenst dus een hoger uitkerings percentage dan 135 pet, men acht de com pensatie voor het wegvallen der onderne mersbelasting onvoldoende en men kant zich tegen de reservering van de over schotten zoals de minister zich heeft voor gesteld en dit alles acht men nu een aan tasting van de gemeentelijke zelfstandig heid. zoals de eerste avond reeds verschil lende sprekers, zoals de heren Beernink en Algra duidelijk lieten uitkomen. Er komen al dadelijk amendementen op tafel: een van de heer Algra, die volledige uitkering verlangde van de 278 mil- lioen over de jaren '48, '49 en '50 uit het gemeentefonds en een van de heer Oud, die in de adviescommissie voor het ge meentefonds vijf vertegenwoordigers van de gemeenten wilde zien benoemd (de helft dus) met stemrecht l.p.v. twee zonder stemrecht, zoals d- minister voorstelde. De heer Mae- tien (K. V. P.i zeide namens zijn fractie ern- HKv ^fSaglig stig bezwaar lig hebben teger Hl- reservering var HHHpgk «Hr- het bedrag var Sf?y *Jglj 273 millioen M||||l JBS uit de jaren '48 WÊÊ '49 en '50, wel- |||||ji||MiK" fjfjii ke reservering jHBil vervangen zou nHvS' jgSHM kunnen worden door aan de ge- HilÉilHBflPls «bmIwB meenten 'n re- I kenlng-couranl bij een bank te openen, zodat J, MAENEN (K.V.P.) de schuld van 't .spook der bevoogding. Rijk door een geleidelijke deblokkering kon worden af gelost. Tegen reservering van de over schotten van de jaren ,51 en '52 had hij evenals anderen geen bezwaar. Het was altijd weer het spook der be voogding, dat om de hoek kwam kijken, zo meende de heer v. Maenen. Daarmee waren de algemene beschou wingen over deze voor de gemeentebestu ren belangrijke aangelegenheid nog niet ten einde. Morgen zullen nog verschil lende sprekers onder wie waarschijnlijk ook burgemeester Oud, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten het woord hierover voeren. Daarna zul len achtereenvolgens de ministers van Financiën en Binnenlandse Zaken de ernstige bezwaren die de Kamer tegen dit ontwerp heeft moeten trachten te weerleggen. F. S. En daarmee was de Kamer gekomen aan de behandeling van de Financiële Verhouding tussen Rijk en Gemeente, een belangrijke zaak voor de Gemeentebe sturen met het oog op de belastingen, welk ontwerp in de avondvergadering, die geleid werd door de heer Burger, aan de orde werd gesteld. Over dit ontwerp, dat ronduit een aan tasting van de financiële zelfstandigheid der gemèenten werd genoemd, was de Kamer allerminst te spreken. Het zwaar tepunt lag hier in de uitkeringen uit hel gemeentefonds. Het Rijk stortte namelijk tot nu toe 8 pet van de belastingopbrengst in het gemeentefonds, waarbij vroeger nog kwam de opbrengst van de onderne mingsbelasting, welke de gemeenten ten goede kwam. Deze laatste nu is komen te vervallen en daarvoor verlangen de ge meenten natuurlijk een compensatie. In dit ontwerp nu heeft minister Lieftinck eerst het percentage van de opbrengst der Rijksbelastingen verhoogd van 8 tot 11.7 pet om aldus het wegvallen van de op brengst der ondernemingsbelastingen voor de gemeenten op te vangen. kater heeft hij het weer verlaagd tot 10 3 pet met de motivering van hogere belastingopbrengsten voor de gemeenten door de uitvoering van het bewapenings program. De heer Algra (A.R.) schatte deze hogere opbrengst echter op niet meer dan 1% pet. De gemeenten berekenen echter, dat dit feitelijk een verlaging van het percentage betekent, daar de opbrengst der onderne mingsbelasting voorheen op veel meer dan 2.3 pet moest worden geschat, zij bere kenen, dat naar hun schatting, van deze belasting, afgetrpkken van de 10.3 pet er voor de uitkering uit het gemeentefonds eigenlijk nog geen 6 pet overblijft: een belangrijke verlaging dus. Zij verlangen daartegenover het oude percentage van 8 pet zoals vroeger, plus een integrale vergoeding voor het wegvallen van de ondernemersbelasting. Een ander punt is de opbrengst van de Rijksbelastingen, welke in de laatste Advertentie. Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Ge hebt kou gevat, gij hoest en een scheurende pijn tenge volge van het veelvuldig hoes ten beklemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het ge vaarlijke slijm met jL AKKERS Douwc Egberts „Alv is een in reepjes gesu- geperste pijptabak. Ijk Door 'n speciale fabricagc-methode Lgsj een maximum aan geur en smaak. In de Duitse dorpjes Alsdorf en Würselen, gelegen onder de rook van Kerkrade, zijn twee gevallen van het gevaarlijkste type mond- en klauwzeer, het z.g. type C. geconstateerd. Dit soort mond- en klauwzeer is ook voor mensen gevaarlijk. Bij een landbouwer in Wür selen moesten zes varkens worden ver nietigd, by een landbouwer in Alsdorf acht koelen. De verschijnselen bij dit type van deze ziekte zijn voor mensen gelijk als voor dieren: blaren in de mond holte. In Z. Limburg, waar het nieuws van deze bedreiging snel doordrong, treft men maatregelen om de ziekte voor mensen en vee af te wenden. Gisteren is te Lomm in Noord-Limburg het eerste geval van mond- en klauw zeer geconstateerd. Het betrokken bedrijf ligt in de buurt van de grens. Verleden week nog moest een jongveekeuring te Wanssum, op het moment toen reeds 100 dieren waren aangevoerd, worden afge last op het bevel van een opzichter van de veeartsenijkundige dienst die proces verbaal kwam opmaken daar in verband met de dreigende mond- en klauwzeer geen veekeuringen en dergelijke mochten plaats hebben. In de bosrijke grensstreek zijn, naar men vermoed, ook vele weiden besmet door reeën, die hier vrij veelvul dig voorkomen en die als gevolg van de ziekte gemakkelijk te vangen zijn. De Alkmaarse rechtbank heeft Dins dag de 22-jarig G. uit Almelo veroor deeld tot een gevangenisstraf van an derhalf jaar wegens bedreiging met een revolver en vrijheidsberoving' van ge vangenbewakers. Veertien dagien gele den was vier jaar geëist. G., die gedetineerd was in de straf gevangenis te Alkmaar en met andere gevangenen te werk was gesteld in de stad onder toezicht van twee bewakers, wist op 28 Augustus te ontvluchten. Hij gooide een der bewakers talkpoeder in het gezicht en wist diens revolver te grijpen. Daarna dwong hij de bewakers in een kast en sloot hen op. Na de nacht in een hooiberg te Lim- men te hebben doorgebracht, is hij op een fiets, welke hij bij een boer stal, naar Amsterdam getrokken. Daar werd' hH door d« rijkspolitie gearresteerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3