Nieuws uit STAD en Onbevredigend slot van matige wedstrijd K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM K.V.K. voor de Beneden-Maas DE DODE BRAZILIË Excelsior nam zaken te gemakkelijk op VLAARDINGEN Geen vrijlating van lmurpeil Pastoor de Moei ten grave gedragen PAGINA 2 MAANDAG 29 OCTOBER 1951 OPIUMSMOKKELAARS VOOR DE RECHTER SCHOOLSCHAAKTOURNOOI SCHIEDAM SPIRIT ZET SERIE OVER WINNINGEN VOORT GROOTSTE TRANS FORMATOR DOOR G.T.B. GEPLAATST NED. OORLOGSBODEMS THUISGE V AREN LAATSTE RF,RICHTE1\ GASLEIDING GESPRONGEN CONFLICT IN IJMUIDENSE VISSERIJ FILM OVER H. HARTKERK van door A. HRUSCHKA PASSAGIERSSCHEPEN Vijf zonen van het Hemelse Rijk had- den zich Zaterdagmorgen voor de poli tierechter te Rotterdam te verantwoor den in verband met een opiumsmokkel op 14 October jl. te Schiedam. Uit de verklaring van een taxichauf feur bleek, dat een der mannen die in Rotterdam woont, zich aan de garage vervoegde en zich naar de werf van Wil- ton-Ftjenoord in Schiedam liet brengen. De chauffeur bracht hem naar het aldaar liggende schip „Cleodora". De passagier ging aan boord en met drie opvarenden van het schip kwam hij terug, voorzien van een kartonnen doos, een tas en een koffertje, die in de bagageruimte van de auto verdwenen. De portier, die de auto controleerde, vertrouwde de zaak niet en hij belde een hoofdcontroleur van werf. Plotseling namen de Chinezen de benen en alleen de tas namen zjj mee. In de koffer en de doos werd een partij opium aangetroffen. De Chinezen zjjn daarna aangehouden en ook de mee genomen tas is achterhaald. De smokkel waar zou een waarde van ca 20.000 vertegenwoordigen. Ook een vierde Chi nese opvarende van het schip was er bjj betrokken. Tegen de eerste verdachte eiste de offi cier van Justitie een gevangenisstraf van 6 weken. Zijn raadsman vroeg op juridische gronden vrijspraak, doch de politierech ter veroordeelde de man conform de eis. De tweede Chinees werd conform de eis veroordeed tot een gevangenisstraf van vier maanden. Deze verdachte was de persoon aan wiens adres te Rotterdam het goedje afgeleverd zou moeten wor den en ook bieek, dat de eerst veroor deelde Chinees de verbindingsman is ge weest. De overige drie verdachten wer den vrijgesproken. GEEN GRATIS VUILNISEMMERS VOOR INVVONENDEN In de raadsvergadering van 6 September j.l. werd in antwoord op een gestelde vraag door de voorzitter toegezegd, dat zou worden nagegaan of het wenselijk en mogelijk was, het bestaande systeem van verstrekking van vuilnisemmers te wijzi gen. Tot dusver werd één vuilnisemmer per woning gratis verstrekt, de inwoner moest een emmer kopen. Als er toe zou worden overgegaan om aan inwonende gezinnen een emmer gratis te verstrek ken, zou hiervoor 1300 maal 8 is 10.400 moeten worden gevoteerd. De gekochte emmer blijft eigendom van de koper. In verband met deze en andere overwegin gen. achten B. en W. het niet gewenst, de bestaande regeling te wijzigen AANBESTEDING ST WILLIBRORDUSKEEK Vrijdag 30 November a.s. 's morgens om 11 uur, zal in het R.K. Ver.gebouw aan de Markgraaflaan, door de architecten Van der Lubbe en Buijs ondeT de kath. georganiseerde patroons worden aanbe steed de bouw van de St Willibrordus- kerk met pastorie op een terrein aan de Curagaolaan. GEMEENTERAAD De op Woensdag 31 October a.s. vast gestelde gemeenteraadsvergadering is tot nadere aankondiging uitgesteld. POSTDUIVENVERENIGING „DE VREDESDUIF" De uitslagen van de kampioenschappen van de jeugdafdeling van bovengenoemde vereniging luiden als volgt: Oude duiven: 1. J. van Vliet 1112 pnt.; 2. B. van Beveren 1626 pnt.; 3. A. Smit 1480 pnt.; 4. P. van de Zwan 893 pnt.; 5. A. K. Burggraaf 812 pnt. Jonge duiven: 1. B. v. d. Lee 1155 pnt.; 2. B. van Beveren 779 pnt.; 3. C. Zwarte- waalsloot 772 pnt.; 4. W. Suiker 618 pnt.; 5. A. Plomp 519 pnt. Oud en jong (navlucht): 1. A. Plomp 535 pnt.; 2. J. v. d. Burg 532 pnt.; 3. G. Noordhoek 532 pnt.; 4. W. Proper 340 pnt.; 5. R. van Tienen 34 pnt. Kampioen-generaal: 1. B. van Beveren 2595 pnt.; 2. B. v. J. Lee 1993 pnt.; 3. J. van Vliet 1772 pnt.; 4. A. Smit 1748 pnt.; verkeerde. Huit lost nog een schitterend schot dat eventgoed gehouden wordt. Ex celsior tracht haar voorsprong wel te vergroten, maar het ontbreekt aan vol doende doorzettingsvermogen, gezien de zwakke leiding en de Alphen-speelwijze wel de verstandigste weg. Het einde is een verademing, maar laat een onbevre digend gevoel achter. Deze wedstrijd had Excelsior met 50 of 60 moeten win nen. De overige uitslagen: R.F.C. 4—Ex celsior 2 20; Excelsior 3V.O.C. 3 03; V.F.C. 4Excelsior 4 14; Excelsior 5— E.D.S. 4 1—2; Spartaan 6—Excelsior 6 0—0; Excelsior 8—P.F.C. 4 11—0. Er schijnt op de thuiswedstrijden van Excelsior een soort fatum te rusten. Ook nu weer slaagden de zwart-witten er be houdens de eerste 10 minuten niet in hun normale spel te ontplooien. Dat flitsende snelle combinatiespel met verrrassende openingen in de voorhoede, alles gesteund door een prima techniek in zovele uit wedstrijden gedemonstreerd, was nu slechts 10 minuten te bewonderen en. in die 10 minuten was er ook slechts één ploeg die voetbalde en dat was Excelsior. Het enigste doelpunt van deze middag werd ook in deze periode geboren. Be sluit van een goed opgezette aanval, waarbij Dries zich keurig vrij speelde en de Alnhen-verdediging geen schijn van kans gaf: 10. Een grote zege van Excel sior leek In het verschiet. De zwart-witte aanval sneed als een mes door de Alphen- se verdediging. De halflinie ving elke bal op en met goed combinatiespel werd Al- phen overklast. Dit Alphen plaatste hier tegenover een zeer matig en pover spel letje van kick and rush, gespeend van alle grondbeginselen waarmee voetbal ge speeld moet worden. En toen beging Ex- selslor een grote fout: zij wilde gaan de monstreren en dit lukte tegen het felle afbreken van Alphen nu net niet. Toen raakte de zwartwitte ploeg haar fijn af gestemde cadans kwijt. In plaats dat Ex celsior weer de stuntelige Alphenaren haar spel opdrong, wist Alphen Excelsior haar speltype op te leggen. De goed ge smeerde Excelsior-machine ging met ha peren en stoten werken. Meer en meer mislukte elke goedbedoelde oozet. De vrorhoede was nog wel gevaarlijk, maar miste de steun van haar middenlinie, die hm.r draai niet vinden kon. Alphen heeft geluk bij een hard aag schot van Soholte m Mogues van Bur,. Drees en Huet. Wel blijft Excelsior tot aan de rust sterker, maar succe- wordt er niet meer geboekt. Mede doordat de zeer zwak leidende scheidsrechter vele aanvallen foutief on- afbrak. Na de rust hetzelfde spelbeeld: een te vergeefs naar haar vorm zoekende Ex- eelsiorploeg en een stug afbrekend Al phen, dat de simpelste vorm van voetbal aig niet meester was. De scheidsrechter oegde hier een nieuwe noot aan toe, afoor een hoeveelheid foutpn ten t"on te soreiden, die nog niet vertoond zijn op e n voetba'veld. Het gevolg bleef niet fi't. Enkele Alphen-spelers sprongen uit de band. waarbij vooral de Alphen-linkr- baek zich op zeer unfaire, ja zelfs onhe il uwen wijze gedroeg. Dit vond zijn cli- mix toen deze linksachter zwaar opzette lijk de doorgebroken C. Dries in wilde woede voor het hoofd schopte. Bom kon zich toen niet beheersen en moest het veld verlaten. De zoveelste scheidsrech- t'clijke dwaling, In plaats van iemand, die niet op een voetbalveld thuis hoort naar de kleedkamer te verwijzen, gaat de Uitslag van de zesde ronde: Willem de Zwijgerschool BRHBS A 04; Prinses Ireneschool BPrinses Ire neschool A 04. RehobotschoolAm bachtschool 13; St. Anthoniusschool RHBS B uitgesteld, Gymnasium B— Gymnasium A uitgesteld. Willem de Zwijgerschool A was vrij. Stand na de zesde ronde- gesp gew gel verl pt. R.H.B.S. Ad) 5 5 10 Rehobotschool 5 3 1 1 7 Pr. Ireneschool A 5 3 .1 7 Ambachtsschool 6 3 1 2 7 R.H.B.S. B 5 2 2 1 6 W. de Zwijgersch. A 5 1 3 1 5 Pr. Ireneschool B 5 2 3 4 W. de Zwijgersch. B 6 11 4 3 Gymnasium B 4 1— 3 2 Gymnasium A 3 1 2 1 St. Anthoniusschool .3 3 0 In Havelte heeft Vrijdagmiddag minis ter mr dr J. in 't Veld voor burgemeesters en raadsleden van gemeenten uit de omgeving een rede gehouden over cle vraagstukken van de volkshuisvesting en woningbouw. De minister verklaarde o.m., dat als het Nederlandse volk er de schouders onder zet, het voor 1952 mogelijk is 50.000 nieuwe woningen te bouwen. Voor een aantal van 40.000 durfde de minister in elk geval in te staan. De minister zeide,- dat sommige steden met de leningen op eigen initiatief reeds prachtige resultaten hadden behaald. Leiden wist reeds 7 millioen b'jeen te krijgen a 4 procent, Arnhem 3% millioen, Friesland leverde een prestat>", die een pluim verdiende: het bracht 4H millioen bjjeen, waarvan Leeuwarden in een maand 1 millioen bij een bevolking van 80.000. Wat de vraagstukken van rente en huren betreft, zij maken een deel uit van het regeringsbeleid. Zij houden ook nauw verband met het probleem van lonen en prijzen. Indien men het peil l'an rente en huren zou vrijlaten, dan zouden wij bij het wegvallen van de remmen, in een inflatie-spiraal terecht komen. Voor Nederland is het zaak het kosten- peil laag te houden, onze economische positie in de wereld maakt dat noodza kelijk. De grootste transformator, welke door de Gem. Teehn. Bedrijven tot nu toe aan particulieren geleverd werd, is geplaatst in het transformatorenhuis \an de Me- taalbuizenfatoriek .Excelsior" aan de Buitenhavenweg. In het kader van de grote uitbreiding en de modernisering van het bedfijf, waarover wij onlangs schreven, is het nodig, dat mettertijd de oude transformatoren vervangen en aan gevuld worden. Zaterdag werd de trans formator van 500 K.V.A. omgeruild voor een van 1000 K.V.A.terwijl er r.og twee van 1000 K.V.A bijgeplaatst zullen wor den als de nieuwe gedeelten van de fa briek klaargekomen zullen zijn. De verwisseling moest tijdens 't week einde gebeuren, opdat et bedrijf geen stagnatie zou ondervinden. Vandaar, dat Zaterdagmorgen de oude transformator werd weggenomen om precies om 12 uur de 'kraanwagen gelegenheid te geven de kostbare last te plaatsen. Temidden van de reusachtige gevaarten, die hier lasten van vijf tot zes ton hanteerden, schrom pelden menselijke verhoudingen ineen. Hst was dan ook maar goed, dat een van de twee bestelde kraan wagens kon wor den weggestuurd, omdat het gewicht la ger was, dan verwacht werd. Alles ver liep uiterst soepel. Er zijn In Schiedam wel zwaardere, veel zwaardere, transformatoren op de beide werven .maar deze zijn eigendom van de scheepsbouw-maatschappij. Deze transformator is en blijft eigendom van de G. T. B. Electriciteit is een van de voornaam ste „grondstoffen", welke Excelsior ge bruikt naast het metaal van banden en buizen. Met de aankomst in Den Helder van Hr Ms mijnenvegers „Jan van Gelder", „Abraham Crijnssen" „Abraham van der Hulst" en „Pieter Florisz" zijn de laatste Nederlandae oorlogsbodems uit Indonesië in het vaderland thuisgevaren. De vier mijnenvegers hebben in Indo nesië de wateren rond Java en verder tot aan Timor van mijnen gezuiverd. De thuisreis heeft ruim twee maanden ge duurd en ter hoogte van Portugal kwam de divisie mijnenvegers in voor dit type schepen zwaar weer terecht. Een van de 250 opvarenden liep tijdens dit zware weer verwondingen op, doch hij kon Zaterdag in Nieuwediep gezond en wel met verlof gaan. De schepen zullen thans yoor °jr onderhoud geruime tijd uit dienst Saan. waarna zij zullen worden toegevoegd aan de Nederlandse mijnendienstvloot. Schiedam zal, vooral in de nieuwe ge deelten, steeds blijven sukkelen met de slapte van de bodem op vele plaatsen. Vrildagmiddag was de breuk in de gas leiding. even voorbij de brug over de Poldervaart .gevolg van het verzakken van de bodem. De gasleiding was hieT blijven hangen op een betonnen plaat en afgebroken. De gastoevoer bleef voorlo pig gehandhaafd om de bewoners van Tuindorp Kethel niet te zeer te ontrie- ven. Daarna is des avonds om 11 uur de hoofdkraan dichtgezet en hebben arbei ders van de G.T.B. ervoor gezorgd, dat de volgende morgen de druk weer nor maal was voor het kopje ochtend-thee. Hedenmorgen is na de plechtige uitvaar' dienst die in de parochiekerk St. Joan nes de Deo te Boskoop werd opgedragen door de hoogeerw. heer deken J. F. A Bots met assistentie van de kapelaan Van Balgooy als diaken en de Jonge oud-ka pelaan van Boskoop als subdiaken, het stoffelijk overschot van de zeereerw. heer pastoor J. C. de Moei op het kerkhof van Boskoop plechtig bijgezet. De absoute werd verricht door de hoogeerw. heer Bots. De' uitvaartdienst werd om. bijge woond door het comité Nationale Bede vaarten t.w, door mgr Ingendael, mgr Bon, pastoor Eras en de heer Stieger de zeereerw. heer pas,oor Ouwendijk, oud pastoor van Boskop het voltallige col lege van B. en Wvan Boskoop en zeer de gemeentln yken uit de omli8«en- r"„hidenso trawlvisserijbedrijf is een conflict ontstaan, waardoor van morgen vijf haringtrawlers niet zijn uit gevaren, m afwachting van het besluit te nemen door een deel der bemannin gen m.r het al of „iet doorwerken Lht conflict heeft als kern de afreke ning met de bemanningen volgens een 2'g. gemiddelde prijs voor de gevangen vis. De vorige week kwamen enkele be sommingen boven deze gemiddelde prijs en de bemanningen van deze sche- pen wensten nu naar die werkelijke be- s°mn gen te woixlen uitbetaald. Toen pastoor Vis nog herder over de Gorzen was, is er door de heer F. Heg- gelaan eens een film opgenomen van zijn jubileum. Deze film is later verkocht aan een jeugdorganisatie ,maar het is niet bekend, waar zij, thans is. Pastoor Raaf- fels zou het zeer op prijs stellen, als men hem kon meedelen in wiens handen dit stukje Gorzen-geschiedenis zich momen teel bevindt. zij hem tot nu toe beslist, geweigerd heeft: de belofte zijn vrouw te zullen worden. De kolonel keek Hempel een ogenblik verbijsterd aan. -toen streek hij zich een paar maal met de hand over het voor hoofd en zei: Pardon meneer Drost, maar ik ben 'n oud man, die of slecht moet hebben gehoord, of..niet meer in staat is zekere dingen te begrijpen... Wat kan Nelly met die Spanjaard uit te staan hebben? Hempe.l vertelde hem nu breedvoerig Rosario s brutaal aandringen bij Nelly en de scene in het maisveld, die was ge ëindigd met een zweepslag van de kant van Nelly en met een onverbloemde be dreiging uit de mond van Rosario. Hij bekende nu ook de kolonel, dat nij zelf Hempel was, legde uit, waarom hij die vermomming had aangenomen en ging toen voort: Bemint Rosario juffrouw Nelly in derdaad zo hartstochtelijk, of speelt hij maar comedie? Dat weet ik niet en het komt er ook niet op aan. Maar één ding is zeker, hij wil haar tot vrouw nemen omdat zij de erfgename van haar vader is en voor geen middelen om dat doel te bereiken, schroomt hij. Ik hoop dat het juffrouw Nelly zal gelukken, óf hem te ontsnappen óf hem door list enig ver trouwen aangaande haar plannen in te boezemen. In ieder geval zullen we haar spoedig hier weerzien, hetzij alleen, hetzij met Rosario. Zo meneer Llndweg, nu weet u alles, wat ik op het ogenblik zelf weet. En niet- waar, u geeft mij uw woord tegen nie mand in huis een woord te zullen uit laten over hetgeen ik u heb meegedeeld? Natuurlijk. Maar gelooft u dan dat die Rosario hier in huis handlangers heeft? Ik heb mij nog geen juiste mening kunnen vormen aangaande de personen, die bij het complot tegen de familie Lind- weg betrokken zijn en ook niet wat hun onderlinge betrekkingen aangaat. Is iriogelijk... dat Rosario op zichzelf han delt. Eveneens mogelijk, dat hij in meneer Gomez een bereidwillig helper gevonden heeft. Totdat heel de zaak is opgeklaard, moeten wij iedereen wantrouwen. Goed, ik volg uw raad en zal mijn kamer niet meer verlaten, teneinde geen gevaar te lopen, door een blik of geoaar, men is niet altijd zichzelf voldoende meester, iets te verraden. Wees zo goéd, beneden te zeggen, dat ik mU niet wel gevoel en verlang, niet te worden gestoord, en dat ik van nu af de maal- tijden hier op mijn kamer zal nemen. Ik wil niemand, niemand van de bende meer zien! Juist dat wenste Silas Hempel: hij twij felde niet aan de goede wil van de ae- jaarde man. maar wel aan zijn weer standsvermogen. Toen hij naar beneden ging om de orders van de kolonel over te brengen, ontmoette hij Gomez, wiens gezicht ont steltenis verried. (Wordt vervolgd). O AG HI AO VOOSCHteOAM tH Omr.TAtKttt 73ste Jaargang No. 21681 Wat was er van hem geworden? Hem pel was overtuigd, dat hij reeds lang dood en begraven was, voordat zijn dubbegan- ger ten tonele verscheen, om Peter's fortuin te roven. Waarom had men dat individu in Wenen vermoord? Dat was nog niet duidelijk. Maar Inez kon toen haar erfrecht laten gelden, en dat was misschien het voornaamste van het pro gram. Kon men aannemen, dat de echte Peter nog leefde? Dat hij misschien had begrepen wat er op touw was gezet, dat hij zich toen nog tijdig tegen de moordenaars in veiligheid had kunnen stellen? Ook deze veronderstelling was zeer gewaagd. Immers, wat kon Peter Llnd weg al die tijd hebben, belet de autoritei ten te gaan opzoeken en aangifte te doen van het tegen hem gesmeedde complot? Neen, Peter was evenals zijn vader, waarschijnlijk tegelijk met hem ver moord. Al het overige was voor Silas Hempel De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs ƒ4.95 per kwartaal, ƒ170 per maand, 0.40 per week. Advertentie prijs op gewone kolombreedte 0 15 per millimeter hoogte. Ingezonden Medetel, ngen op redactionele kc'ombreedte t 0.50 pei millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bi) de erkende p-Ivertent:e-burea ux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J, M. Haxelzet. Groote Beer, Djakarta naar Amsterdam, passeerde 27 Oct. Malta. Indrapoera 27 Óct. v. Suabaja n. Semarang. Noordam 29 v. Oct. N. York te Rotterdam. Oranje, Amsterdam m. Djakarta, passeerde 28 Oct. Lissr bon. Rijndam, N. York n. Rotterdam, 28 Oct op 350 mijl Z.Z.W. v. Kaap Race. Sibajak, Rotterdam naar Djakarta, passeer de 28 Oct. Guardafui. Veendam, Rotterdam n, N. York, passeerde 28 Oct. Seilly. Volendam. Rotterdam n. Halifax, 28 Oct. op 530 mijl Z.W. v. Fastnet. Westerdam 29 v. Rotterdam te N. York. Willem Ruys, Djakarta n Rotterdam, 28 Oct. op 340 mijl Z.O v C ^dafiii. Willemstad V Oct Pf n Cristobal. Z' "''er'- ?U'* dam, po seerde 28 Oct. Kaap Elba (Rods Zee).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2