r Verkeer bij Nederland-Finland werd vlot geregeld Terlouw faalde, defensie zwak Technisch betere Finnen braken door Nederlands overwicht heen r> Waarschuwend fluitconcert TELEURSTELLEND GELIJK SPEL TEGEN FINNEN De drie debutanten (en ook Terlouw!) faalden Geen uitblinker r Helsinki" in gevaar V t Zo vielen de goals V= -J Van Melis: blauw oog Finse ploeg Woensdag in Olympisch Stadion -J K -J Hun enige schutter buitte kansen uit MAANDAG 29 OCTOBER 1951 PAGINA door MARTIN W. DUYZINGS Feijenoordstadion, Zaterdagmiddag Twee simpele, onbeduidende minuten vóór de koele Schotse referee Mitchel, die onge twijfeld te beleefd is om ons te melden hoe stierlijk hij zich deze middag wel verveeld heeft het einde floot van een wedstrijd waarin het Nederlandse elftal het trouwe legioen op de stampvolle tribunes door een wijde poel van grauwe teleurstellingen had gesleurd, deponeerde Van der Tuyn de allerlaatste vaderlandse hoekschop opeens wonderlijk zuiver op het voorhoofd van mid voor Van Melis, perste de Eindho venaar nog eenmaal alles wat hem aan energie en aanvalsvuur nog restte in de nijdige zwaai waarmee hij de bal onder de Finse doellat mikte, dook doelman Laaksonen verrast onder deze kopbal door; en vierde het legioen in een uitbarsting van schorre geest drift aldus toch nog de gelijkmaker nadat geen tien minuten tevoren ons complete elftal druk doende was geweest in een algemene begrafenisstemming met man en muis ten onder te gaan. Want tien minuten tevoren hadden de Finnen dapper, doch koel en simpel en met een gemak alsof zij nog nimmer van wijlen de roemvolle dagen van ons Nederlandse voetbal vernomen hadden een 24 voorsprong veroverd op een vaderlandse defen sie, die de hemel mocht prijzen, dat zij vandaag niet geplaatst werd tegen een vijande lijke aanval die over, bijvoorbeeld, de doortastendheid van lieden als onze Zuiderburen Mermans en Lemberechts beschikte. Uit de oude doos Terlouw faalde De Sombere balans redding Van Melis top-scorer Geen excuus Alleen Van Melis in normale doen Tele lijders aan Rhenmattsehe Pijn zitten zichzelf in de weg. En hun pijn maakt xe ook tot plaag van hun omgeving. Aantal auto's kleiner dan anders rtf Slechts drie punten Finnen waren beter Finland scoort Sombere rust: 2- Te zware penalty Slechts 1 schutter A&r* i. li! )rani e-team aan rand van debacle Er dreigde toen al tien minuten lang een drama. Nog vóór Biesbrouck met een biessure het veld verliet en hij door de H.BS.'er Kuneman vervangen werd, was het Ne derlandse elftal zonder veel aanleiding eigenlijk in elkaar gezakt tot een suk kelend en ploeterend gezelschap, dat de indruk maakte alsof het mét alle ge leerdheden omtrent de stopperspliilerij welke men er de laatste zes jaar met zo veel nadruk heeft ingehamerd, ook de rest van het moderne voetbal-a.b.c. glad weg vergeten had. Zonder veel aanleiding? De Finse voorhoede had ons onthaald op een soms virtuoos doch nimmer be paald efficient tik-tak-spelletje: het langzamerhand al in het vergeetboek ge raakte short-passing afgewisseld-niet- nummertjes-pingelwerk, dat in vroeger jaren het slechtste wapen was om er een Nederlandse defensie mee te bestrjjdden. Wie zich nog herinnerde hoe, destijds in Düsseldorf, Bertus Caldenhoven en Wil- ders zelfs het technisch zo volmaakte short-passing van de toen zo sterKe Duit se ploeg nuchter en radicaal aan t.araen schopten, of wie nog enige vriendelijke memoires bewaarde aan de zo beroemde matcli tegen het voor-oorlogse Oosten rijkse Wunderteam wiens dartele fanta sie en ongeëvenaarde techniek te pletter liep op 'n paar Nederlandse backs die gewoon maar onbezorgd en koel op z'n Hollands recht-op-en-neer stonden te voetballen, hij mocht zich koestoren in de hoop, dat ook de gewijzigde Nederlandse achterhoede anno 1951 wel in staat zou zijn, deze vijf weinig doortastende Finnen te bedwingen. Vijf Finse dribbelaars, vijf vcslaafden aan het korte driehoeks-spelletje dat door de Engelse voetbalgeleerden eu hun continentale volgelingen al lang is afge schreven als zijnde niet meer thnis ho rend in ons modern en uitsluitend op ef ficiency gericht voetbal, werkten onze defensie kennelijk zo zwaar op de zenu wen, dat Terlouw en de zijnen er hun hoofd bij verloren en wij op ons hart mochten kloppen, dat wy vandaag toe vallig „maar" de Finnen en niet de Bel gen op visite hadden. Het begon met Rinus Terlouw. Welk een belangrijke rol de Spnrta- spil gedurende de laatste jaren wel til ons nationale elftal heeft géspeela, is nimmer so duidelijk gebleken ais juist vandaag nu bij de slechtste wed strijd van zijn internationale carrière speelde. Hoe sterk men het Nederlandse elftal wel vertrouwd heeft gemaakt met de rots-in-de-branding-idee achter ons staat altijd nog Terlouw en pas als se langs Terlouw komenhebben ze kans op een doelpunt!") ontdekte men pas vandaag, nu Terlouw nog slechts een flauwe schaduw tvas van de man die eens sèlfs Mermans schaakmat wist te zetten. Terlouw had zijn derde fout nog niet goed en wel gemaakt, of het ver oorzaakte in de gehele ploeg sèlfs in onze voorhoede die deze wedstrijd ge start was met enige uitstekende aanval len die ons dicht bij een doelpunt brach ten een depressie die mèt het aantal blunders van de Sparta-man bleef aan groeien totdat zij tenslotte leidde tot die dramatische tien minuten van dc tweede helft toen de Finnen ons gehele elftal *van het gebruikelijke kastje naar dc be ruchte muur zonden, toen zij, temidden van de vele fouten onzer verdediginger zonder enige moeite een 2voorsprong uitschopten en ons team zo van de kook brachten, dat het publiek, wreed als het nu eenmaal kan zijn, voor ons spel nog slechts wat sarcasme en een fluitconcert over had. Het is zoals destijds het zo irriteren de „tien-tien"-gebrul van de Belgische supporters vermoedelijk dit fluitcon cert geweest, dat ons tenslotte toch nog Zo nam Nederland nog de leiding ook. Links Van Melis die de stand op 21 heeft gebracht. Verder naar rechts: Myntti, Laaksonen, Martin. van een bittere nederlaag neett gered. Want dit fluitconcert zweepte or.ze ploeg duidelijk op tot een laatste wanhoops offensief dat met twee doelpunten werd beloond en dat ons de schande van een debacle (want ook de kleinste thuis nederlaag op eigen terrein tegen de Fin nen zou een debacle zijn geweest) be hoedde. Daar, in dat laatste wanhoopsoffensief, waarin vooral Van Melis met zoveel vuur en zoveel risico's storm liep op het Finse doel. dat hij het (evenais Abe Lenstra) tenslotte nog betaalde met een blessure, vond men eindelijk nog iets terug van het Oranje-team dat het legioen op de tribunes zo dikwijls tot. geestdriit bracht', de dash en de strijdlust die ons vroeger ook over sterkere tegenstanders deed zegevieren. Daar ook, in dit laatste offensief, sloeg het sarcasme van de tribunes eindelijk om in een orkaan van aanmoedigingen die meehielp ons team weg te zuigen uit het naargeestige voetbal-moeras waarin het dreigde te verstikken. Doch nadat de vreugde over de twee Van Melis-doelpunten die ons tenslotte toch nog van een debacle redden, bekoeld was, zal ook het legioen wel de balans 2 Deed Lehtovirta met Finse goals zijn naam schutter eer aan, onze Noud van Melis was van de 4 van scherp- middenvoor hem met 3 doelpunten toch nog de baas. En het merkwaardige is, dat \'an Melis alle 3 die voltreffers plaatste met kopballen De in totaal 8 goals werden als volgt gescoord: Na 25 minuten Lehtovirta 01. Na 33 minuten Lenstra 11- Na 41 minuten Van Melis 21. Na 44 minuten Lehtovirta 22. Na 57 minuten Rythkonen 23 Na 65 minuten Vaihela 24 Na 79 minuten Van Melis 34. Na 88 minuten Van Melis 44. vandeze wedstrijd hebben opgemaakt. Een sombere balans: a. Onze voorhoede had de grootste moeite om vier doelpunten te fokken tegen een Finse achterhoede waarin doelman Laaksonen weinig fouten maak te en die vinniger streed dan de Finse voorhoede, doch Waarin eigenlijk de blonde sopperspil Pylkonen een speler van het allerhoogste plan bleek. b. Het eerste doelpunt voor Nederland kwam pas uit een penalty nadat referee Mitchel de Finnen wel iets te zwaar had gestraft toen 4 an der Tuin in een duel met linksback Myntti aan de Fin bleef hükcn» c. Mitchel onthield de Finnen slechts enkele minuten later een geheide straf schop toen Terlouw de beste iran uit de Finse voorhoede, Rytkonen, van een doelpunt beroofde door hem in ons straf schopgebied te haken op een manier die geen ruimte liet voor enig misverstand. d. Het derde doelpunt waarmee Van Melis ons wanhoopsoffensief aan bet slot van de wedstrijd inluidde, geurde bij zonder sterk naar buitenspel. e. Drie van (1e Finse doelpunten ko men op rekening van onze falende defen- f. Men vergete niet, dat de Finnen in deze wedstrijd sterk gehandicapt waren door het feit, dat men ginds in het hoge Noorden op kleinere velden speelt. Dat alles! En wanneer men dan bovendien onze spelers individueel aan een critische be schouwing zou onderwerpen, zou men nog wel somberder dingen ontdekken. Drie falende debutanten, Bijvoorbeeld. En een Terlouw die waarschijnlijk zyn voorlaatste interland heeft gespeeld. En een linksbuiten die in een internationale wedstrijd zijn clubvorm maar niet_ kan halen. Een een rechtsbuiten die uitste kende momenten (de reddende corner bijvoorbeeld) afwisselde met uiferst slor dig en mat spel. En een Kraak die, in zijn beste vorm, zeiler twee Finse doel punten had weten te voorkomen Men zou aan dit alles volledigheids halve nog moeten toevoegen, dat de Fin nen ons bovendien overtroffen in indivi duele techniek en in uithoudingsvermo gen. En men dient tenslotte niet te verge ten, dat wij voor dit teleurstellende ge lijke spel geen enkel excuus meer kun nen aanvoeren. Zelfs niet het excuus van ons amateurisme. Want ook de f innen zyn amateurs en wat zy vandaag in hel Feyenoord-stadion bewezen is, dat dc te ruggang van ons spelpeil zeker niet, uit sluitend toe te schrijven is aan het feil, dat wy onze spelers nog niet (open en bloot) met vergoedingen overstelpen, doch dat in de periode waarin men de Nederlandse voetbalwereld overdonderde j met wijsheden omtrent de moderne voet- j bal-techniek-, en taktiek, wij juist op dit terrein kennelijk niet de juiste weg be wandeld hebben! Feijenoordstadion, Zaterdag Van de spelers van het Nederlands elftal was eigenlijk alleen Naud van Melis m normale doen. Hij demonstreerde zijn ge wone spel: met de fouten die daar aan kleven, doch ook met de vele uitstekende dingen die de Eindhovenaar ongetwijfeld recht geven op de midvoorplaats. Van Melis was de enige die in de tweede helft aan de algemene depressie ontkwam; hij was het ook die met twee kopballen het gelijke spel nog uit het vuur sleepte. De overige spelers: ABE LENSTRA: is als linksbinnen ken nelijk meer op zijn gemak, had geen geluk met zijn schoten, had ook ditmaal weinig verdiensten als verbindingsspeler en speelde wel eens betere interlands. BIESBROUCK: viel helaas uit na een uur voetbal waarin hij als verbindingsman uitstekende dingen had gedaan, doch waarin hij de linkshalf-Biesbrouck niiet kon doen vergeten. GROENEVELD: slechts de helft van de Groeneveld zoals men hem in zijn eigen club aan de slag kan zien. VAN DER TUYN: een behoorlijke eerste helft, een uiterst matige tweede! Doch een briljant genomen corner die Van Melis de kans op de gelijkmaker practised cadeau gaf. WIERTZ: geen ontdekking! In het offen sief beter dan in het defensief. VAN SCHIJNDEL: na een veelbeloven de start een nuttige doch niet briljante partij voetbal. TERLOUW: geen rots-in-de-branding meer. ODENTHAL en BAKERS: matig en niet opgewassen tegen de Finse vleugelspelers. KRAAK: twee houdbare doelpunten in het Nederlandse net en kennelijk spelend zonder zijn oude zelfvertrouwen. Van Melis, die kort voor het einde van de wedstrijd tegen Finland met keeper Laaksonen in botsing was gekomen, is Zaterdagavond per ziekenauto naar Eindhoven overgebracht. Men vreesde namelijk, dat hij een hersenschudding had opgelopen. Na het onderzoek is ech ter gebleken, dat deze veronderstelling onjuist was geweest. Met een stevig blauw oog is de Eindhovenaar er af ge komen. Feyenoordstadion. Zaterdag. Het fluitconcert van de tribunes dat in de tweede helft van de wed strijd tegen de Finnen over het Ne derlands elftal ging toen het dreigde ten onder te gaan in een onbeschrij felijke depressie, moet de KNV3- bestuurders op de er.e-tribune wel duidelijk gemaakt hebben, dat het ■legioen der supporters druk bezig is, zijn optimismezijn geduld en zijn vertrouwen in de toekomst van het nationale elftal te verliezen Het is zeker nog niet zo. dat de KNVB gevaar loopt, dat onze vol gende interland tegen de Belgen slechts voor een half gevuld sta dion gespeeld zal moeten worden, doch het is wél zo. dat het publiek kennelijk tot de overtuiging raakt, dat het te weinig waar krijgt voor zijn geld. Wij hebben het nu niet op dé eerste plaats over de mate van voetbaltechniek, welke de KNVB het legioen der supporters tegenwoordig nog slechts te bieden heeft. Wij heb ben het voornamelijk over het gebrek aan sfeer, dat onze steeds achteruit hollende prestaties geschapen heb ben Er zijn jaren geweest, dat het legioen ook aan een verloren wed strijd zijn hart had kunnen ophalen. Die jaren zijn kennelijk voor bit. Slechts in de laatste tien minuten van de wedstrijd, toen ons team on verwacht toch nog een draw for ceerde, schonk het eindelijk de tri bunes reden tot juichenDoch nok dit wanhoopsoffensief kon de herin nering niet wegnemen aan die naar geestige periode in de tweede helft toen elf Oranje-jongens alle fouten en alle zwakheden demonstreer den waaraan ons vaderlandse voetbal tegenwoordig lijdt. Een waarschuwing! En het griezelige is, dat de keuze- corrrmissie van de KNVB nauwelijks in staat zal zijn, ons met nieuwe wij zigingen in het team betere perspec tieven te bieden voor de wedstrijd tegen de Belgen, die ons in Novem ber a.s. wacht. Want waar vindt men de ideale opvolger van Terlouw? En moet men, ter versterking van de halflinie. Biesbrouck na één enkele proefneming weer ontrukken aan de voorhoede, die de medewerking vm de RCH-speler best gebruiken kan Of moet men weer terug naar een back-linie SchijvenaarDe Jong na dat men deze linie reeds afgeschre ven had als zijnde niet sterk genoeg? De Keuze-commissie staat voor enorme problemen. En men helpt haar uiteraard niet met afbrekende critiekMen helpt haar slechts in dien men haar gelegenheid geeft, rustig te bouwen aan een nieuw Ne derlands elftal zonder dat men haar, zoals nu, dwingt, een team te kiezen dat met enig kunst- en vliegwerk in elkaar getimmerd is omdat wij toch wel graag een interland tegen de Finnen (en de Belgen', en de Zwe den!) willen spelen en.winnen. De KNVB zou zijn keuze-commis sie vermoedelijk het meest van dienst zijn als hij het Nederlandse voetbal voor 'n jaar of wat verloste van in terlands, waaraan niet alleen voor het publiek doch ook voor de spelers langzamerhand weinig genoegen meer te beleven is. Dan zouden tech nische-, en keuze-commissie via oefen-, en selectie-wedstrijden gele genheid krijgen, rustig en zonder telkens geïrriteerd te worden door teleurstellende uitslagen, kunnen bouwen aan een nieuw Nederlands elftal, dat mogelijk in staat zou zijn tenminste gelijke tred te houden met onze Finse collega-amateurs. Of heeft wellicht de penningmees ter van de KNVB (de enige, die in iedere interland nog aan zijn trek komt) bezwaren Het Finse elftal, dat Woensdagavond In het Olympisch Stadion te Amsterdam een lichtwedstrijd tegen de Nederlandse bondsploeg zal spelen, is als volgt samen gesteld: Koivunen; Martin en Myntti; Vainio, Lindman en Suojanen; Vaihela, Pertti Vanhanen, Mauri Vanhanen, Pelkonen en Stolpe. Van dit elftal hebben de beide achter spelers Martin en Myntti en voorts Vaihe la, Pelkonen (maar als midvoor) en Stolpe (Advertentie) _,_j Maar waarom zoudt ge bij de pakken neerzitten? Er is toch Kruschen Salts! De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen, met name Uw lever, nieren en ingewanden, juist datgene aan verjongende energie, nodig om alle aansporing op de bloedsomloop te ontwikkelen, waardoor voorkomen - .wordt dat pijnverwekkende zuren en ook meegespeeld in de wedstrijd tegen I andere onzuiverheden zich gaan vastzet- ten en zo oorzaak worden van Uw pijn en ongemak. Kruschen bracht vele tiendui zenden lijders aan rheumatische pijnen over de hele wereld uitkomst. Ook voor U verlichting van Uw pijn op korte ter mijn. het Nederlands elftal te Rotterdam. In het Bondselftal zal een wijziging moeten worden aangebracht, aangezien de Wageninger Van der Weerd last van angina heeft; ook in de competitiewed strijd tegen Sneek heeft hij niet kunnen spelen. (Van onze verslaggever) Het aantal auto's is Zaterdagmiddag bij de wedstrijd Nederland-Finland beneden de verwachting gebleven. En mede daar door kon het verkeersprobleem, sinds de oorlog inhaerent aan een voetbal-inter land geworden door het aanzienlijk ge stegen aantal automobilisten, soepel wor den opgelost. Een gunstige omstandig heid was daarbij uiteraard ook, dat men gen last van spitsuren had. Toen om nan 3, dus pas een uur voor de aanvang van de wedstrijd, de grote stroom begon os te komen, was men het spitsverkeer lang en breed kwijt. Toch was het door de korte spanne tijds nog nodig om op een gegeven moment et verkeer van Zuid naar Noord via d® Tu - nel stop te zetten en beide Tunnelbuizen voor het Stadion-verkeer open te tegelijkertijd dirigeerde men wn grot er- aantal auto's over de bruggen. En hoewel Noud van Melis, nadat hij met drie doelpunten het gelijke spel bewerkt "d, onder de goede zorgen van Jaap van der Leek bij het verlaten van het. veld, gekweld door de gevolgen van de oogwond die hij in de laatste minuten nog opliep. Toen Jaap van der Leek, de bondsoefenmeester van de KNVB, tijdens de jongste training van het Nederlands elftal meldde, dat ons nationale voetbalteam slechts naar de Olympische Spelen te Helsinki zal worden afgevaardigd als het tenminste vier winstpunten weet te halen uit de vier interlands van dit seizoen, zal hij er vermoedelijk wel op gerekend hebben dat wij twee dezer pnnten alvast wel op de Fin nen zouden veroveren. Helaas: de wedstrijd tegen dc Finnen heeft ons slechts één punt rijker, doch vele illusies armer ge maakt. Men kan immers zonder enige overdrijving zeggen: als ons nationale elftal zich in de twee wedstrijden tegen de Belgen en de thuis-match tegen de Zweden niet weet te verheffen hoven het arme tierige peil waarop het Zaterdag in het Feijenoordstadion herhaaldelijk stond, dan mogen wij al bijzonder dankbaar zijn als wij het thuis tegen de Belgen en de Zweden tot een draw brengen en dan zijn wij in het Deurne-stadion stellig kans loos. Dat zou dan betekenen, dat ons elftal slechts drie punten weet te vergaren, waarna we dan meteen ook onze Olympische voctbalillusies voor de eerstvolgende vier jaar weer kunnen begraven. (Van onze verslaggever) FEIJEN00RD-S1ADION, Zaterdagavond Een kwartier voor liet einde staken de 67.000 lmn misnoegen niet langer onder hun tribunebanken en moest het Oranje-elftal gedogen dat het door zijn eigen publiek werd uitgefloten. Het maakte het er dan ook naar. Het was in die periode de poverste vertoning, die wij zelfs de 72 van de vorige herfst in Deurne meegerekend sinds de oorlog van het Nederlands elftal zagen. En tegen déze onmacht had het de schijn alsof de Finnen zich zelfs de weelde van een partijtje demonstratie-voethal gingen veroorloven. Dat heeft dan waarschijnlijk ons elftal gered. Want het kreeg de kans om zich tegen de niet meer zó fel spelende Finnen te herstellen en in de 10 laatste spannende minuten er tóch nog een overigens zeer fortuinlijk en zeker niet volledig verdiend 44 gelijk spel uit te slepen. Het was een kwartier voor het einde dan 24 en de Suomi-mannen schenen regelrecht naar een ruime en verdien de overwinning heen te wandelen. Van ?e j*ftrap hadden zy getoond, individueel technisch beter dan 41 onze landge noten te zyn en ook het snelle korte aanvalsspel beter te verstaan. Zy had ji ln hun verdediging maar weinig we£gegeven en in de aanval UftJÜÏ tekortkomingen een f xLF'. Titeit getoond. Het had het Nederlands elftal met de rug tegen de muur gedrukt en vooral was dit Fmse team erin geslaagd om de Oranje- hemden het geloof in eigen kracht te ontnemen. Waarschijnlijk hebben de Finnen zich te snel van de overwinning zeker gevoeld; dat kóstte hun die over- winning dan ook. De kans op eon Finse zege zat er al onmiddellijk in. Want Terlouw beging al heel gauw tweemaal achtereen een blun der van formaat en Kraak bleek al even min in zijn beste vorm te steken. Ge lukkig toonden de Finnen zich in die eerste minuten slechte schutters; alleen de linksbinnen Lehtovirta deed zijn naam van kanonnier eer aan maar toén was Kraak tweemaal paraat, evenals op een hsrde kogel v3D rechtsbinnen Rythkonen (de beste speler van het veld Afos leidde de snndncht v nn net on— zekere gedoe van Terlouw en Bakers af met een fraaie dribbel die echter op Pylkonen bleef steken. Van Schijndel en Biesbrouck maakten twee fraaie openin gen, waar overigens niemand in ging, Lenstra en Van Melis liepen zich in een solo-rush vast. En toen kwam de eerste scoringskans: Lenstra was naar rechts uitgeweken, zette de bal fijn voor en Biesbrouck's hoge kopbal vloog maar rakelings over de lat. Dat leidde een periode van Nederlands overwicht in, waarin Van Schijndel zijn voorhoede goed stuwde. Biesbrouck een door de verbluf fend snel reagerende doelman Laaksonen omhoog gestompte voorzet van Van Melis weer over kopte. Twee schitterende saves van Laaksonen voorkwamen doelpunten van Biesbrouck uit een pass van Van Schijndel en van Abe met een ineens in de vlucht keihard ingeschoten voorzet van Van Melis. Ook Van der Tuijn nam zijn aandeel in deze Nederlandse aan- valsserie. maar Abe reageerde te traag op zijn voorzet; alleen van Groeneveld viel in deze periode van overwicht niets goeds te melden. De Finnen doorbraken deze meerder heid met een verrassend doelpunt. Zi> slecht was tot nu toe hun schieten ge weest. dat Kraak merendeels rustig kon blijven toekijken. Dat deed hij óók in de 25e minuut. En dit liep falikant mis Eindelijk was dan de linksbinnen Lehtovirta in goede schietpositie ge komen na een door de technisch uit muntende Rythkonen listig terug ge speelde vrjje trap van rechtshalf Asikai- nen. Het boogballetje van de Finse scherpschutter zeilde haarzuiver over de verbluft toekijkende Kraak ln de bovenhoek: 0X. Bij de Nederlandse tegenaanvallen schoof Groeneveld over, miste Van Schijn del het doel ook met een paar meter en kopte Abe een scherpe voorzet van Van der Tuijn eveneens in de staantribune. Het was echter toch in de 33e minuut dat de lichte maar nochtans duidelijk waar neembare Nederlandse veldmeerderheid in een doelpunt werd uitgedrukt. hoog in de verste hoek te jagen. Dat was dan 22 en onmiddellijk na de aftrap ging het Nederlands elftal in grafstemming naar de kleedkamer. Overigens op onbevredigende wijze. De overtreding van linkshalf Beijar tegen Van der Tuijn was heel wat minder zwaar dan die waaraan een falende Terlouw zich na zijn zoveelste fout tegen midvoor Pelkonen had bezondigd. Nochtans gaf de Schotse scheidsrechter Mitchel (die overigens voortreffelijk en laconiek leid de, afgezien van zijn kleurige paarse toneeljas) een strafschop tegen de Finnen. Een rijkelijk en o.i. tè zware straf. Maar goed, Abe knalde die penalty feilloos in: 1—1. Maar heel wat mooier was toch het doelpunt, dat Van Melis na 41 minuten scoorde. Eensklaps vloeide daar een model-aanval van de Oranjers over het veld, een combinatie waaraan al onze vier potentiële voorhocdespelers deel namen, van Biesbrouck naar Van der Tuyn en vandaar naar Lenstra, die de kans doelrijp maakte voor Van Melis: 2—1. Het zat de Finnen kennelijk dwars. En opnieuw traden de feilen in onze achter hoede aan het licht. Er volgde géén straf schop toen Terlouw de ongrijpbaar drib belende Rythkonen onderuit haakte en voor het overige hielden Rythkonen's virtuose goocheltoeren altijd wel ergens halt bij gebrek aan de durf tot schieten. Opnieuw faalde Terlouw bij een mislukte poging tot terugspelen, rechtsbuiten Vaihela (te glad voor Odenthal) liet de schietkans onbenut maar trok de bal scherp voor en toen kon Kraak dan met een machtige vuist zijn eerste heldendaad van deze middag verrichten. Maar tóch werd het 2—2. De Finnen schoten kennelijk zo slecht en zo zelden, omdaf zij zelf wel wisten dat hun aanval eigenlijk maar één kanonnier telde: links binnen Lehtovirta; en hij was het dan ook. die met veelvuldig spel in de breedte en verrassende switches maar ook op de duur vastlopend short-passing steeds weer in vuur-positie moest worden gebracht. Het grapje ging meestal niet door. omdat de Finnen doorgaans te veel tijd nodig hadden om met hun overigens meer door snelheid en zuiverheid dan door ingewik kelde figuren verrassende combinaties hun schutter te bereiken. Gelukkig voor de lang niet solide Kraak kon er altijd nog wel een Nederlands been binnen het zestien-meter-gebied opluchting brengen. In de 45e minuut deed Lehtovirta het echter helemaal alleen. Na hands van Bakers legde h() de bal zelf behoed zaam op de rand van het strafschop gebied neer. Om toen onvervaard en hard precies over het muurtje van oranje en blauwe shirten heen de bal Meer dan de corner-verhouding 2—2 j zou doen vermoeden had het Neder lands elftal in die eerste helft een veld meerderheid gehad. Althans waren de Oranje-aanvallers, gestuwd door de twee kanthalves Wiertz en Van Schijn del die nu béiden op de aanval speel den en daarmee duidelijk aangaven welk accen't er bij de aanduiding van de speelwijze op deze ploeg was gelegd, waarbij als curiosum wel vermeld mag worden, dat Van Schijndel de verdedi ging minder verwaarloosde dan Wiertz en daarin ook meer succes had meer en dichter bij het doel van Laak- van de Finse shirts voor zich had zien schemeren. Vooreerst door het te lang durende breedtespel van de Finnen, maar ook door de simpelheid waarmee zij herhaaldelijk in de buitenspelval liepen. En het was inderdaad weinig bemoedigend om te zien hoe de Neder landse aanval ondanks die meerderheid zo weinig schietkansen had gekregen tegen de Finse verdediging, die veel meer op de solide spil Pylkonen en de kanthalves Beijar en de geroutineerde captain Asikainen dan op de twee wat oudere en langzamere backs Martin en Myntti dreef, hoe aan de andere kant de Finse voorhoede met uitgesproken slechts één schutter en een ongekun steld daarop en eigenlijk vrij door zichtige speelwijze tóch maar door die ene schutter twee goals hadden kunnen fabriceren. Het was dan ook werkelijk niet in een hoera-stemming, dat men aan de tweede helft begon. (Verslag 2e helft op pag. sonen geweest dan dat Kraak het blauw Het grote moment. Tóch nog de gelijkmaker! Laaksonen en Martin, Pylkonen en Asikainen, Lehtovirta en Myntti verdringen zich voor het Finse doel, maar de reddende kopbal van A'oud van Melis (nauwelijks zichtbaar in de Finse massa maar bepijld) was niet meer te stuiten. In de wirwar van spelers ook hier en daar wat Oranjemannen; op de voorgrond springend en juichend niemand minder dan.... Terlouw. die zich niet langer kon be dwingen en bij de laatste Oranjestormlopen mee was opgetrok. ken tvoor het Finse doel. er nog stagnatie ontstond, doordat in de Tunnel-traverse bij het Droogleever For- tuynplein een motorrijder kwam te val- gehaald en ook weer een aantal wagens len en per ziekenauto moest worden weg- uit de Tunnel moest worden gesleept, ha i men om kwart over 3, dus een kwartier voor de wedstrijd-aanvang, al het Sta- dionverkeer op de plaats van bestemming gebracht. Na de wedstrijd was men om half 7, dus ruim een uur na het eindsignaal, af weer „schoon"; om 7 uur konden alle maatregelen in de gehele stad worden in getrokken. Beide Tunnelbuizen waren voor het van het Stadion in Noordelijke richting gaande verkeer open gesteld en ook over de bruggen kon men toen slechts van Zuid naar Noord gaan; gezien het stille uur voor het gewone verkeer (wat dat betreft was het tijdstip van Zaterdag middag half 6 tot half 7 eveneens zeer gunstig) leverde het feit, dat gedurende een periode na de afloop van de wed strijd het verkeer van de Rechter naar de Linker Maasoever geheel was stil ge legd, geen bijzonder groot bezwaar op. In totaal werden 6500 auto's voor het Stadion geteld; zij kenden gemakkelijk en snel over de diverse parkeerplaatsen worden verdeeld. Er waren 2500 fietsers, de trams hadden het bij de aanvoer niet opvallend druk en menige bezoeker van buiten de stad schijnt, aangelokt door het fraaie weer, de tocht van de.door de extra treinen zeer drukke stations naar de arena fe voet te hebben afgelegd. Hoewel tenslotte toch nog weer bij de aan- en afvoer 25 auto's door pech in de Tunnel kwamen stil te staan en met de nodige strubbeling moesten worden weg gesleept, is ook dit aatal minder dan het vroeger wel sens geweest is. En dus kan de Rotterdamse verkeerspolitie in alle opzichten van een goed verlopen ver keersregeling spreken. Bij koppelwedstrijden te Gent werden SchultePeters door de Australiërs StromArnold en de Belgen Buysse Ollivier over de 100 km. met een ronde geslagen; j en 5 de Belgen Thijssen- Tijtgat en MtathysMeerschaut.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3