Berichtendienst via de dode brievenbus Verkoop van Nederl. bedrijven in Indonesië - - MRR Ss. Aeheson stelt Perzië overgangs regeling voor A damse recherche pakte vier onfortuinlijke inbrekers MORSEN KOST 'N STUIVER Fantastisch nieuws over spionnage in ons land en notaris Q. Belangstelling voor kazerneshavens en bijzondere bedrijven Nederlander gaf berichten door 1000 WONINGEN MEER Melkauto slipte op tramrails Russisch-rood vredessprookje Hoofdbewoner had huurschuld Dinsdag 30 October 1951 ■>v OAGBLAD VOOR SCHfEDAM EN OMSTREKEN Erilstigè ongerustheid over de export A'damse premielening overtekend WÉïéÊÊmmÊamÊm I Churchill's meerderheid le nog achttien Staking bij de Rijnvaart Mossadeq heeft er oren naar Kellners fouten komen Missie ten goede Met de rozenkrans zal ons huis een heilige tempel zijn WEERBERICHT „De dode brievenbus Nog meer spionnen In Juli 1949 kwamen Jiri Hbrsky, alias Berger, alias majoor Winter- stein, met zijn vrouw en zijn chauf feur Svoboda naar Nederland. Tij dens hun verblijf bleek de chauf feur een zeer werkzaam aandeel te r,ebben in de werkzaamheden. Ei werd een rondreis gemaakt door Nederland, waarbij foto's werder gemaakt van militaire vliegvelden j Valkenburg, Eelde, Twenthe en Soesterberg. Voorts werd de iuchtvaarttentoonstelling op Ypen- burg bezocht, waar zeer veel vlieg tuigen werden gefotografeerd. Foto's werden eveneens gemaakt van de sluizen in IJmuiden en van de havenwerken in Hoek van Hol land. oorzorgsmaatregelen Op regelmatig terugkerende ft werd telkens op geheel ver- end.e Plaatsen in Den Haag op dpnmpf.'^6 wiJze een bericht ge frette h soms wederom in een sigarettendoosje, dan weer in het toilet van een lunchroom, ook wel eens achter een brievenbus De pa piertjes met de berichten werden dan met kauwgom bevestigd. Inhoud der berichten Prentbriefkaarten De instructies, welke de Tsjechi sche geheime dienst aan König deed toekomen, werden op geca moufleerde wijze verzonden. Neu mann liet zich uit Nederland een aantal onbeschreven prentbrief kaarten toezenden. De rechter bo venhoek van deze briefkaarten werd gesplitst en tussen deze beide delen werd een microfilm, waarop instructies stonden, ingebracht (op de plaats waar gewoonlijk de post- zeêel wordt geplakt) en daarna werden de twee helften weer op elkaar geplakt. Deze briefkaarten werden per brief naar Nederland gezonden, hier van een postzegel voorzien, die precies op de haast onmerkbare verhevenheid werd ge plakt en daarna werd de briefkaart door de handlanger van Neumann hier te lande aas bet adres van König verzonden. De B.V.D. heeft v an al deze instructies kunnen kennis nemen. De fotocopieën zijn in zijn bezit. Geen strafvervolging Chantage De Justitie heeft echter nog een appeltje met König te schillen naar aanleiding van zijn spionnage-acti viteiten in Praag. Neumann zond o.a. instructies naar Nederland om hem volledig op de hoogte te houden van de zwakke punten in het privé-leven van Nederlanders, die om de een of andere reden naar Tsjechoslowa- kije kwamen (financiële positie, drank, vrouwen enz.) ten einde daarvan gebruik te kunnen maken en hen eventueel in een val te lok ken. Hij zou deze personen dan cioor middel van chantage dwingen om voor zijn spionnage-organisatie te werken. Neumann verzocht voorts informaties over verschil lende met name genoemde Neder landers ten einde na te gaan of dit ü°k wellicht toekomstige spionnen zouden kunnen zijn. V ragenlijstje Indonesische export Molenaar gedood, groenteman gewond Iff M - DE SLEUTEL VAN DE VOOR DEUR BRAK... Ook onderhuurders op straat gezet De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later oók opklaringen. Hier en daar ochtendmist. Weinig wind. Ongeveer de zelfde temperaturen. Woensdag 31 October: Zon op 7.31 uur, onder 17.16 uur. Maan op 9.01 uur, onder 17.04 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT SP 5 ONN A GE-SCHANDAAL VA TSJECHEN De Nederlandse regering heeft het noodzakelijk geoordeeld enige gege. Tens omtrent in Nederland geconstateerde spionnage-activiteit ter publi catie aan de pers te verstrekken. Nu in het kader van een bepaalde acti viteit de omstandigheden het mogelijk maakten hieromtrent enige mede delingen te doen, leek het nuttig het Nederlandse volk niet geheel onkundig te laten van wat op dit terrein in ons land geschiedt. Het betreft hier de gedragslijn van een Tsjech, die reisde ouder de naam Oldrich Neumann, terwij] later bleek dat hij ook bekend stond onder de naam Tlamicha, ing K. Jakubec en Jirkovsky. Soms duidde men hem aan als Rosa. In de zomer van 1930 kreeg de 15.Y.D. (Binnenlandse Veiligheids-! dienst) een vermoeden, dat deze T sjcch, die Nederland bezocht en als reden van zijn bezoek opgaf con- trole van de boekhouding van de I sjechische legatie, in werkelijkheid iemand was van de Tsjechische ge- bciine dienst, die onder valse naam naar Nederland reisde en tot taak had hier een spionnage-netwerk op te houwen. Toen Neumann begin 1951 opnieuw naar! Nederland kwam werd hij gevolgd ten i einde zijn bewegingen in Nederland te! controleren. Daarbij bleek, dat het inder- daad zeer onwaarschijnlijk was. dat hij een normaal controleur van de boek houding der legatie was, daar hij het be wijs leverde een uitstekende spionnage- training te hebben gehad en bij zijn subversieve activiteiten in Den Haag duidelijk toonde dat hij rekening hield mot de mogelijkheid geschaduwd te wor- den. Desondanks kon worden geconstateerd, dat hij in een dancing in Den Haag een bespreking had met een Nederlander, wiens identiteit later kon worden vast gesteld. Deze Nederlander, dié zich König noemde, had enige jaren na 0e oorlog in Praag verblijf gehouden en het is later komen vast te staan, dat hij feeds in die tijd voor de Tsjechische geheime dienst neett gewerkt. De vrouw van König werkte op de Nederlandse legatie. Enige maanden later kreeg de B.V.D. zekerheid, dat bedoelde Nederlander in derdaad op clandestiene wijze berichten doorgaf, die kennelijk bestemd waren voor de Tsjechische geheime dienst. Deze berichtgeving geschiedde volgens het systeem van de „dode brievenbus" Er kon nl worden geconstateerd, dat de Nederlander op een avond een ogen- schijnlijk leeg sigarettendoosje depo neerde in een tramhuisje op een der drukste punten van Den Haag. De B.V.D. wist de inhoud van het doosje ni, een op zeer dun papier in het Duits geschreven bericht te fotocopieëren, terwijl bovendien geconstateerd werd! dat het doosje in handen kwam van een Tsjech, die als handlanger van Neumann optrad. Zo probeerde hij oiïj via Nederlandse kanalen inlichtingen te verkrijgen over de besprekingen, die door de Nederlandse delegatie in Lake Success werden ge houden. Daartoe verzond hij uitgebreide vragenlijsten naar Den Haag. Na een beeld gegeven te hebben van de spionnage-activiteiten in Nederland van het Praagse ministerie van binnenlandse zaken laten we nog enkele mededelingen volgen over de geheime werkzaamheden van de in Brussel geaccrediteerde Tsjechi sche militaire attaché's Horsky en Hoppe. Deze verzamelden nl. ook inlichtingen in Nederland en kwamen daartoe herhaalde lijk „voor hun genoegen", dus als privé personen naar ons land. de geheime fondsen op het militaire bud get in 19ol. Gegevens over vliegtuigbouw bij De Schelde, over de DAF te Eindhoven en over de Hembrtig. Een compleet stel Nederlandse stafkaarten. Opgave van de zich ift Nederland bevindende oorlogsin dustrieën, de ligging daarvan, alsmede het aantal arbeiders, gegevens over grondstof fen-voorziening, energielevering, en de productie. Opgave van de vitale punten van deze bedrijven: ketelhuizen en plaats waar de electrische kabels de fabrieken binnengaan. Mededelingen over de bouw van een nieuwe Philipsfabriek en van een nieuwe ober af finader ij. Inlichtingen om- trent nieuwe electrische centrales, met specificatie van de plaatsen, waar de ka bels de centrales verlaten. Plaatsen, waai in Nederland atoomonderzoek geschiedt. Hoppe was een veel kundiger man dan >:un voorganger Horsky. Wanneer: Hoppe hier in een hotel overnachtte, onderzocht hij eerst de muren van zijn kamer om te weten te komen of er ook ergens microfoons verborgen waren. In tussen praatte hij met zijn metgezel over koetjes en. kalfjes. Hij gaf mei potloodstreepjes precies de plaats aan waar zijn koffer stond, ten einde na thuiskomst te- kunnen controleren of iemand wellicht belangstelling voor de inhoud gehad zou hebben en daarbij de koffer zou hebben verschoven. Ook tussen dé kastdeuren klemde hij een papiertje, waarvan hij de preciese plaats mét Potlood aangaf. De waarnemend hoge commissaris der Republiek Indonesia, Z. Excellentie R. Djumhana Wiriaatmadja opende het nieuwe gebouw van de Rubber stichting. Na de opening werd een rondgang door het gebouw gemaakt. Zijne Excellentie (links) met echtgenote bij het demonstreren van de rubber walsmachine. Uit de inhoud van deze berichten, die alle in handen van de B.V.D. zijn geval len. blijkt duidelijk de bedoeling om aan de Tsjechische geheime dienst te doen toekomen inlichtingen van vertrouwelijke en geheime aard. Het zijn deels „Stim- mungsberichten" en voor een deel inlich tingen betreffende de Nederlandse hou ding t.o.v. brandende buitenlandse pro blemen. die König van een insider moet hebben ontvangen Ook deze insider kon worden geïdentificeerd. Voorts bracht König rapport uit over de activiteit hier te lande van Tsjechische emigranten die om politieke redenen na 1948 naar Neder land waren gevlucht. Foto van dr Oldrich Neumann, die voor de Tsjechische Geheime Dienst onder valse namen naar Nederland kwam. In samenwerking met Neder landers en te Brussel geaccrediteerde Tsjech, militaire attaché's spionneer- de hij voor zijn land in Nederland. Aangezien de zojuist omschreven hande lingen door König werden bedreven voor de in werking treding van de wijzigingen in het Wetboek van Strafrecht op het ge bied van de spionnage, was het onmoge lijk een strafvervolging tegen hem in te stellen en na de wijziging van het Wet boek van Strafrecht was het contact tus sen deze Nederlander en de Tsjechische geheime dienst om geheel andere redenen beëindigd. geheimen b.f.lanSstelling voor Nederlandse ook on ini 5 Neumann's arbeidsterrein °P 'ntemati0naal niveau te liggen. Men maakt in van ,ie zijn van rubber, tin en copra; mocht on- Indonesische handel ernstig ongerust over verhoopt door bijzondere omstandigheden Speciale belangstelling 'werd aan de dag het verschijnsel, dat zaken en bedrijven de rubber ooit eens afvallen als winst- gelegd voor de Fokkerfabrieken. Horsky va" gprepa. er:'® Nederlanders over- gevend exportproduct, dan zou de gehele zag kans een tussenpersoon tc recruteren, £aa" niet-lndonesische handen, en staatshuishouding van Indonesië in elkaar die hem over dez„ fabrieken volledig meestal worden opgekocht door middel storten. moest inlichten, zulks in verband met de van gulden, die naar men meent De ernst van deze situatie wordt nog fabricage van G.oster „Meteors". De weI mogelijk 0p illegale wijze het geaccentueerd omdat aan de andere kant B.V.D. was van deze relaties geheel op de land zijn binnengekomen. Deze kwestie hoogte. is o.m. de vorige week in de vergadering Daar Horsky zich ook in België aan van de Uewan Ehonomi Indonesia Pusat spionnage schuldig maakte, verzocht de (economische raad) te Djakarta bespro- Belgische regering aan Tsjechoslowakije j ken- Horsky terug te roepen. Hij werd in Oct i De Dëwan overweegt bij de regering onrust, heeft nog altijd te kampen met 1049 vervangen door Riroslaw Hoppe: j er op aan te dr.te.gen, tegen deze gang onregelmatigheid in de voorziening met In begin 1950 kwam Hope in contact met j van zaken maatregelen te treffen, waar- grondstoffen, en moet daarnaast lanzien een informant in Nederland, met wie hij j door bijvoorbeeld de overgang van be- hoe. he door de regering gevolgde import- in /la 10 ran 1 fiCO nv, 1 (Il\1 -,oovt/lii VOM/1 in - nnli lnlz h «t mnrrnllilr .v- „I A 1- I 4 - geen voortgang kan worden geconstateerd in de opbouw en uitbouw van een natio nale industrie. De binnenlandse industrie, die reeds zoveel te lijden heeft gehad j van onveiligheid, diefstallen en aroeids- in de jaren 1950 en 1951 voortdurend in relatie is gebleven. Een groot aantal vragen werd hem door Hoppe gesteld ten einde deze door een aantal te recruteren spionnen te doen beantwoorden. drijven van Nederlanders" naar niet- P°Htiek het mogelijk maakt, dat buiten- Indonesische handen met vergunning zou !andse producten haar ernstig beconcur- dienen te geschieden. De Dewan is van retyn- oordeel, dat een dergelijke regeling zo Df vergadering wijdde verder haar spoedig mogelijk tot stand dient te wor- aandacht aan de omstandigheid, dat de den gebracht en wel met terugwerkende Plannen van de regering op het ge.ued Enkele van deze vragen zijn: Bijzonder heden over Nederlandse militaire vlieg velden; opgave en foto's van de belang rijkste bruggen en viaducten in de grot verkeerswegen. Opgave van de marechaus- slige ongerustheid uit over de gang van kracht tot 1 Januari 1950. De vergadering sprak voorts haar ern- see-kazernes en het aantal divisies, waar uit dit wapen bestaat. Opgave van do namen van de bevelhebbers en van da sterkte van de legeronderdelen. Bijzonder, heden over de strategische ligging van Rotterdam, Amsterdam, Den Helder. Gege- zaken bij enkele van Indonesië's belang rijkste exportproducten. Op het gebied van suiker, thee en koffie wordt Indo nesië op zijn voormalige markten vrijwel geheel verdrongen door landen als For mosa, Cuba, India, enz. van industrialisatie tot dusverre op geen enkele wijze zijn gerealiseerd. Als een van de oorzaken hiervan meende de ver gadering te moeten zien het ontbreken van een schakel tussen ambtelijk appa raat en het bedrijfsleven. Het was m dit verband dat de Dewan zijn grote waar dering uitsprak over het feit, dat van de zijde van de Bank Industrie Negara en In Amsterdam zullen binnenkort 1000 woningen meer kunnen worden gebouwd, dan er bij de bestaande woningbouw- mogelijkheden kunnen worden opgetrok ken. De animo voor de premie-ob igatie- lening van 10 millioen. waarmede de gemeente de eerste extra steen wil leg gen ter bestrijding van de heersende woningnood, is nl zo groot gebleken, dat de inschrijvingen gisteren het gevraagde bedrag verre hebben overtroffen, aldus meldt de Twentsche Bank te Amsterdam. De inschrijvingen zullen dus niet ten voile kunnen worden toegewezen. Gisteren is in de Witte de Withsiraat te Amsterdam nabij de Van Kinsbèrgen- straat een melkauto, die met een snel heid De regering heeft het noodzakelijk ge oordeeld een spionnagegeval bekend te maken, waarbfj de Tsjechische regering allernauwst Is betrokken. Om meer dan één reden valt dit toe te juichen. De ac tiviteiten van de Binnenlandse Veilig heidsdienst, welke zich uit de aard der zaak zich geheel achter de schermen ple gen af te spelen, worden hier door dit. geval belicht op een wijze, welke niet zal nalaten indruk te maken. Voor de oorlog was het in de praktijk zo, dat er hier geen veiligheidsdienst bestond. Wil waren immers een neutrale mogendheid, met het gevolg, dat zich hier allerlei spionna- ge-affaires ontwikkelden, die meestal niet. tegen ons land waren gericht, maar tegen andere landenaffaires, die hier het ge makkelijkst konden worden bedreven omdat door onze neutrale houding óf door het ontbreken van een veiligheids- dienst daarop geen controle mogelijk was Door de politieke ontwikkeling der za- ken in de gehele wereld is neutraliteit met meer mogelijk en zijn wij betrokken geworden in het stelsel der Westerse verdediging vooral door de houding van Rusland na de oorlog. En nu blijkt plot seling deze spionnage-affaire is daar voor het niet te miskennen bewijsdnt. de communistische regeringen achter het IJzeren Gordijn de grootste belangstelling hebben voor alles wat ons defensiesys teem en de economie van ons land zou kunnen desorganiseren. Vragen betref fende de vitale punten van belangrpke bedrijven, waar de ketels zich bevinden en waar de electrische kabels de fabric ken binnengaan, laten daaromtrent -een enkele twijfel over. Vragen als deze weer leggen voor eens en voor goed het sprook je van de communistische propaganda, een sprookje, dat de communisten, ooi- in ons land, zo ijverig rondvertellen; na melijk, dat de communisten toch zo vre delievend zijn en niets maar dan ojk helemaal niets tegen ons land in hun zin hebben. Dit officiële Tsjechische spionna gegeval leert ons anders. Het leert ons vooral in alle duidelijkheid hoe de com munistische regeringen achter het IJzp ren Gordijn, met Moskou als het centrale punt, er op belust zijn onze economie ie saboteren en het behoeft geen bet oog- meer, dat zij hierin door de communisten ook in ons eigen land blindelings worden gevolgd. Dit geval geeft ons het ware inzicht in het vredessprookje, dat Sovje: - Rusland sinds jaar en dag over de gehele wereld vertelt, waarbij millioenen 'ham - tekeningen de subversieve activiteiten e>i sabotage-rpogingen moeten dekken, welke door dit geval van Tsjechische spionnage aan ons volk geopenbaard worden. Als antwoord hierop zullen de com munisten „De Waarheid" voorop nu wel komen aandragen met de gevallen van Louwes, de Nederlandse zakenman en Oatfls, de Amerikaanse correspondent die hun spionnage-misdaden immers be kenden, zoals in Rusland en in de satel- lietlanden alles wordt bekend van af de eerste zuiveringen onder de officieren in Rusland zelf, vele jaren voor de laatste wereldoorlog reeds en waarbij deze zelfs voor zichzelf om de doodstraf smeekten tot en met Oatis in Tsjecho-Slowakije, een vrije Amerikaan, die zichzelf evenzeer beschuldigde van alles wat men wilde De verblinde aanhangers van Moskou zul len daar wel weer opnieuw inlopen. Dit geval leert ons ook nog iets anders. Het leert ons hoe noodzakelijk een in stelling als de B.V.D. in ons land is ge worden sinds de laatste wereldoorlog De zijut- van ue nans industrie isegara en reetj op ,je tramrails rYAInt' n.'m-cn B-v-D- is de laatste jaren in het parie de Javasche Bank de laatste tijd contact naar de Srweahelft. ree^™ 'ÏÏLÏ.ff'HLiet-?0ofd Ya» Se vens over het aantal troepen, dat naar j Wanneer Indonesië niet oppast, zal het Duitsland zou gaan. Wat is het bedrag van in de toekomst slechts een exportland wordt gezocht met het Indonesische be drijfsleven. groenteman, die achter zijn wagen liep, omver en wierp vervolgens een tegen de grond. -*■ r, weest' waarvan men niet veel goeds had wieirii'fér It6 terW,IJI het nU blijkt een ze«' wieinjiier n00dzakehjk instrument te zijn even noodzakelijk als de Engelse Secret Ser pen aan de Haarlemmerweg, werd zo em- a! lang a'lKemeenAvprd^P^if''5^11!^3^ 1??^ schrikbarend gebrek aan geldmiddelen. tuur opliep en ter plaatse overleed. De groenteman kwam er nog vrij goed af. Op één na zijn thans alle zetels van het Hij werd met een armfraetuur en enkele Britse Lagerhuis verdeeld. De labours lichtere verwondingen in het Wilhelmina behielden hun zetel van de Schotse wes- Gasthuis ter verpleging opgenomen, telijke eilanden, de conservatieven die van het Westschotse vasteland. De abso lute meerderheid van Churchill en de zijnen bedraagt dus rog 18. Om de laatste zetel, waarover nog geen zekerheid be staat. zal pas over tien dagen gestemd Sedert Zaterdag staken de loodsen van de Rijnhavens in Duitsland. Aangezien de worden i. v. m. do dood van de labour- j verplichting bestaat een in de Rijnvaart oandidaat. Vermoedelijk zal labour deze gespecialiseerde loods aan boord te heb- zetel behouden, zodat Churchill's defini- ben. moeten de schepen in verscheidene tieve meerderheid 17 zal bedragen.. J Duitse Rijnhavens blijven liggen. De stakende dokwerkers in New-York hebben geweigerd het enorme s.s. „America" dat voor vertrek naar Europa gereed ligt, te laden. Wel hebben de stakers hun stakingsposten zolang verlaten, dat de bemanning aan boord kon gaan. Het schip heeft 900 passagiers aan boord, waaronder de Amerikaanse gedelegeerden naar de Uno-vergadering te Parijs. Een eerbiedwaardige heer met een witte baard helpt een oudere dame haar bagage aan boord van het schip te krijgen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft er bjj de Perzische premier, dr Mossadeq, en Engeland op aangedrongen, het eens te worden over een voorlopig plan voor de levering van een deel van de opgeslagen Perzische olie aan de Westelijke landen. Het gaat om Z millioen ton, ter waarde van 40 millioen dollar. ben, maar met IS millioen Perzen, die vastberaden bij hun besluit blijven". De radio, die eigendom is van de rege ring, gewaagde van de onderhandelingen, die op het ogenblik in Washington tus sen dr Mossadeq en de Amerikaanse regering gevoerd worden. De V.S., aldus radio-Teheran in een „officiële" uitzen ding, dienden te weten, dat iedere over eenkomst, die de Britten in staat zou stellen winst te maken uit de olieproduc- tie, strijdig zou zijn met de Perzische wet Aeheson voor de hervatting van directe op de nationalisatie van de olie-industrie besprekingen tussen Engeland en Perzië. i en daarom onaanvaardbaar. „Wij staan Te Washington verluidt, dat dit voor stel een onderdeel is van een plan van waardoor zij zich nimmer kon ontplooien. Dit officiële Tsjechische spionnagegeval leert ons, dat wij voortdurend worden bedreigd en dat onze Binnenlandse Vei ligheidsdienst, welke nog geen vijf jaren bestaat, nog veel méér zal moeten wor den uitgebouwd. Dit geval bewijst, dat er nog een veel hogere graad van „securitv" ,,moften worden bereikt. Wij geven muliarden uit aan onze bewapening, maar wat geeft dit, als onze veiligheid en onze defensie van binnen uit konden worden uitgehold en aangetast, omdat er geen instantie was die dat voorkomen kon, omdat wij het geld er niet voor over nadden? Deze dienst zal moeten voor komen, dat er spionnage wordt bedreven. Publicatie van deze affaire helpt daaraan mee. Wat hebben wij immers aan een kostbare verdediging van milliarden, als er in het achterland, bij electrische cen trales, spoorwegen of telegrafie, mensen zitten, die plotseling op bevel van Mos kou sabotage plegen en de verbindings lijnen kunnen doorkappen met het leger, dat voor onze vrijheid vechten moet? Deze affaire leert ons het communisme kennen, dat geen enkel middel schuwt om de veiligheid van een zogenaamde be vriende natie, haar economie en levens peil, te ondermijnen, zelf niet de diploma tieke immuniteit van haar vertegenwoor digers, die hier onze gasten zijn. We hebben een instituut als de B.V.D. meer dan dringend nodig. Wij zouden milliar den wegsmijten om millioenen te sparen indien wij dit instituut de nodige midde- 4at>lriin4!«/,« nx 1"11 II IJ ÖLdclIl '"UiCXI wy UI], iilStilUUl UC ilUUlgC liUllUc" hJhtSn Z°U ossadeq heï er nog steeds op, dat wij onze olie recht- len onthielden om een aanval op ons land De hoofdstedelijke centrale recherche heeft een viertal '"brekers gearresteerd dat vail plan was de brandkast van een kantoorgebouw in de binnenstad te plun deren. Reeds enige tijd wist de politie, dat deze vier mannen het kantoorgebouw met een bezoek wilden vereren. Rechercheurs van de centrale recherche bleven in de buurt en inderdaad, zy hadden succes Enkele dagen geleden kwam nummer één van het complot in de vroege morgen bij het kantoor, opende de deur met een valse sleutel en verdween naar binnen. In de loop van een kwartier volg. den nummers twee, drie en vier. De rechercheurs bleven op hun post en zagen tot hun verbazing na betrekkelijk korte tijd het viertal door een raam weer naar buiten komen. Enkele verdwenen met een auto, anderen per fiets. Zij bleven echter in do omgeving van het gebouw en toen tegen zeven uur in de ochtend één van hen wederom bij het gebouw kWam, werd hij gearresteerd, terwijl de overige drie, die inmiddels naar hun wo ningen waren teruggekeerd, korte tijd later van hun bed werden gelicht. Een werkster van het betrokken kan toor werd gearresteerd, onder verden king het vie.rtal aan een wasdruk van de sleutel van de voordeur van het gebouw te hebben verschaft. In de loop van het onderzoek bleek, dat "e mannen het plan hadden de brand kast het gebouw uit te slepen, per auto weg te voeren en daarna ergens anders open te breken. Onfortuinlijk voor hen, Drak echter toen zij eenmaal in het ge- oouw waren, de sleutel van de voordeur die zij hadden laten maken. Een stuk 1 'n "et slot steken en de deur, die pi gesloten hadden om in de rag gedekt te zqn was en bleef dicht. Vee* meer dan de aitocht door een raam te blazen, bleef hun niet over. voorstel hebben aangenomen, terwijl Engeland nog voorbehoud maakt. Met de verkoop van deze olie zou moe ten worden begonnen vóór de hervatting der directe onderhandelingen tussen Lon den en Teheran, daar de kans bestaat, dat het, zelfs als een regeling van het oliegeschil zou worden bereikt, weken en misschien wel maanden zou kunnen du ren voor zij ten uitvoer kan worden gelegd. Aoheson's woordvoerder, McDermott, heeft geen commentaar op bovenstaand bericht willen leveren. De nieuwe Britse minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, heeft Sir Francis Shepherd, ambassadeur in Per zië, instructie gegeven onmiddellijk naar Gisteren zijn drie Haarlemse gezinnen uit een huis aan de Planetenlaan gezet, tengevolge van een vonnis van de kan- tonrechter, die de hoofdbewoner wegens Londen te komen voor overleg over het huurschuld het recht ontzegde om langer Perzische oliegeschil. wonen. Een onderhuurder en j Radio-Teheran heeft Maandagavond «,jüafü .paar!'-, J».fl ,aTer® woonde, iiC)e Reden in Washington" gewaarschuwd, werden tegelijkertod het slachtoffer van dat zij dienden in te zien, „niet alleen zijn uitzetting. i met premier Mossadeq te maken te heb- Geen der bewoners van het pand heeft op het ogenblik een dak boven het hoofd. Alle huisraad werd op straat gedepo neerd en het gezin, dat v'jf kinaeren heeft, zou met zijn lotgenoten trachten een onderkomen op het politiebureau te vinden, 't Bureau huisvesting te Haarlem kan tegen dit vonnis niets uitrionien, omdat het een kwestie van huurschuld is. Wel bestaat nog de mogelijkheid, dat de onderhuurder het huis opnieuw zal kun nen gaan bewonen, omdat hij ^eeii huur schuld had. streeks aan de afnemers verkopen' I van binnenuit van te voren te verijdelen. F juten komen missio narissen ten goede, ten minste, als die fouten worden gemaakt door het personeel van het ver maarde Waldorf-Astoria- hotel in New York. Réné Black, de 71-jari- ge maïtre d'hotel van de onderscheidene restau rants in het Waldorf- Astoria-complex, is de or ganisator van deze steun- actie voor de missie, al dus meldt het K.NP. „Als ik een kellner er op betrap", vertelde Réné aan een journaliste, „dat hij net menu niet heeft gelezen, kost hem dot een stuiver voor de .mi'sie. Als iemand de tafel niet zorgvuldig heeft gedekt, water morst of een pisto let laat vallen, kost het hem telkens een stuiver". Wanneer een kellner een handvol wisselgeld uit zijn zak opdiept, gaat dat allemaal in het mis- siepotje. Een halve liter fles op het bureau van mijnheer Black fungeert als missiesipaarpot en die is gewoonlijk gauw vol. Stamgasten hebben ook de gewoonte zich van klein geld ten bate van de mii'sie te ontdoen, als zij hun lunch of diner in het hotel gebruiken. Alleen de eigenaar van Waldorf-Astoria. Conrad H'lten. heeft de regel van Black, om uitsluitend kleingeld aan te nemen, mogen overtreden met een honderd-dorar-biljet „Ik kan uiteraard mijii werkgever geen standje maken", lachte Black. Zichzelf heeft hij even eens vaste premies opge legd. die hij bij het ver richten van bepaalde be zigheden moet betalen. „Ais ik mezelf scheer, doe ik een kwartje in de fles, als ik mijn eigen schoenen poets een dub beltje". In Réné Black, Frans man van geboorte, ont waakte de liefde voor de missie op het Jezuïeten college. Alle kellners van het hotel delen die liefde nu met hem. De „baas" houdt hen er ook gere geld van op de hoogte, waar het geld blijft en leest hun de brieven van dankbare paters en zus ters voor. „En wat moet de kell ner betalen, die soep morst in de hals van een cliënt?", vroeg de jour naliste. „Dat overleeft de gast niet. In ieder geval kost het de ober niet meer dan een stuiver". i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1