zee is („Groen") Groenland verloor een reputatie 22.000 mensen spoedig op eigen benen Mond- en klauwzeer in ons land tl G S, Welkom verjaardagsgeschenk Na Schiphol nu ook radar ii IJmuiden Film en internationale politiek Ver. Staten zullen minder vlees exporteren ABDIJSIROOP TOURWAGENONDERNEMERS BERAADDEN ZICH f ONG B' m V) j Onafzienbare ijsvelden enbloemen NET 'N KUCHJE LAGEN r J Nederland paraat niet entstof Het ijs trekt zich terug Saneringsvraagstuk en internationale autobusdiensten TOP PRESTATIES van ESDERS! Vervoer der KLM ont wikkelt zich gunstig Beste stuurlui staan niet aan ival r»»> ÖfV Waar wij voor bidden WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 PAGINA Dezer dagen verbreidde de radio een interessant bericht. Franse geologen hadden ontdekt, dat Groenland, het grootste eiland ter wereld, niet uit één, groot stuk land bestaat, maar uit verschillende eilanden. Door dieptepeilingen hebben ze kunnen vaststellen, dat er zich dwars door wat met Groenland wordt aangeduid, diepe water wegen slingeren. Hun bevindingen bevestigen een onder de Eskimo's verbreide legende, dat dwars door Groenland een grote fjord loopt, die in lang voorbije tijden bevaren kon worden. Indien men ook op andere wijze tot bevestiging van dit interessante feit zal komen, is Groenland het grootste-eiland-ter-wereld af. Australië is groter, maar het wordt als een apart continent beschouwd. 85 pet ijs dat verwaarloosd wordt beginnen soms ernstige aandoeningen der lucht wegen. Bestrijdt het voortwoekeren van de besmetting met de zui verende. slijmoplossen- de en geneeskrachtige Eierdons, traan en garnalen Bloemen - STANDBEELD VOOR MGR NOLENS GEEN STEKELS OPZETTEN Bovenstaande DAMESJAPON van zuiver wollen kamgaren, in diverse leuke ruitdessins 41.50 DAMESJAPONNEN wol met rayon, in grote ver scheidenheid van effen kleuren met smaakvolle borduursels 14.25 in zuiver wol 27.75 COCKTAIL-JAPONNEN zeer aparte modellen in taft-moiré 24,95 Alleraardigste COCKTAIL-BLOUSES van taft-moiré 18.25 COCKTAIL.ROKKEN 16.75 Speciale aanbieding DAMESMANTELS pracht kwaliteit in bruin, groen, bordeaux en blauw met ocelot- bontgarnering, in de maten 38-44 59.75 Unieke aanbieding WINTERMANTELS met biberette bontgarnering, In grote maten 46-52 62.75 erkoqp van Jan. t.m. Sept. met 26 pet gestegen VRAGEN AAN DE MINISTER OVER„VERRAAD TE BOEDAPEST" Duitse bezwaren tegen „De Raad der Goden" Nog geen blind-binnenloodsing STATENWEG 184 WINKELSTAD-BLIJDORP Thans ook: PLEINWEG hoek Wolpheerttbocht GESTRANDE KUSTVAARDER GEBORGEN Wolinvoer zou iets groter Worden RUPSEN VERWOESTTEN GINKELSE BOSSEN DE HUISVESTING VAN SCHIPPERSKINDEREN Wijziging subsidieregeling voor gesteld De daar een „korenveld voor Spitsbergen en Nova Zembla te 1 it het onderzoek der Franse geologen en de resultaten er van is neer eens gebleken, dat onze aardbol nog vele geheimen herbergt. Dat het geheim van Groenland thans ontsluierd is, kan men als een gevolg beschouwen van de grote activiteit, welke ten aanzien van het Noordpoolgebied door de. grote mogendheden tentoongespreid wordt. De Verenigde Staten hebben op Groenland lucliibases gevestigd, die ze er trouwens reeds in de afgelopen oorlog hadden. Sovjet-Rusland begint zich, naar uit recente berichten te concluderen valt, steeds meer interesseren. In feite is Groenland bij liet N. Atlantisch Pact aangesloten en dus onze bondgenoot, zij liet dan als ove rigens langzaam zelfstandig wor dende kolonie van Denemarken. Het is daarom, dat onze belangstelling naar dit merkwaardige gebied uit gaat. Ook al, omdat bet allengs zijn aandeel krijgt in de gestadige kli maatsverandering, welke over heel de wereld valt waar te nemen en die de geleerden voor de naaste toekomst een warmer Europa doet voorspel len. En wat Groenland betreft, daar wordt al dertig jaar lang waargeno men, dat ijs en sneeuw zich langzaam naar het Noorden terugtrekken en het klimaat zachter wordt. In de tijd. dat Noormannen uit Noor wegen, Denemarken en IJsland er neder zettingen stichtten en er zioh in de late Middeleeuwen een belangrijke kolonie ontwikkelde, moei Groenland lang niet zo onherbergzaam zijn geweest als heden ten dage. Inmiddels, Groenlands onherberg zaamheid valt eigenlijk wel mee. Op ver schillende plaatsen strekken zich vlakten en dalen uit, waar in de lente en zomers bloeiende velden liggen en kleurige bloe men bloeien. Reeds enkele honderden jaren geleden schreef een reiziger die Groenland be zocht, dat het die naam gekregen had, aangezien het er groener uitzag dan het tamelijk barre IJsland. Maar als zeker mag wel aangenomen worden, dat Groen land indertijd zijn naam verkreeg, wijl het toen werkelijk veel bewoonbaarder en ..groener'1 was dan heden ten dage. Vijf-en-tadhtig procent van het eiland of liever, van de Groenland-eilanden, zoals men misschien spoedig zal gaan zeggen, is met een laag eeuwig ijs bedekt, die hier en daar bijna twee duizend meter dik is. Daarboven rijzen met sneeuw be dekte. bergen uit. Geweldige gletschers (Advertentie) AKKER'S -'s Werelds beste hoestsiroop - dringen tot in de fjorden naar voren en breken daar af, ijsbergen vormend al kalvend, zoals men dit noemt die het Noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan vaak zo gevaarlijk maakten, voor dat radar en andere beveiligingsmethoden waren uitgevonden. Langs de fjorden aan de Zuidkust is de grond hier en daar geschikt voor de landbouw en veeteelt. Hier wonen vier duizend Groenlanders, in tal van neder zettingen verspreid, die de schapen hou den. waarvan het vlees de bewoners van de Westkust voeden moet. De Groenlanders zijn van afkomst Eskimo's. Maar reeds sinds de Vi kingtijd hebben ze zich met Europe anen vermengd. Immers, de kust werd regelmatig door walvisvaarders bezocht, toen er ook in de Noorde lijke Poolzeeëii nog voldoende wal vissen voorkwamen, om een lonende vangst op te leveren. Eu de Denen, die Groenland nu al reeds sinds eeuwen administratreren, hebben zich vaak met Eskimo's vermengd. Hierdoor staart de Eskimo's van Groenland geestelijk en maatschap pelijk ze zijn door de Denen tot bet Protestantisme gebracht veel hoger dan de rest der Eskimo's, aan wie ze evenwel na verwant zijn. Al gemeen wordt aangenomen, dat de Eskimo's van Groenland niet uit Siberië zijn gekomen, maar uit het uiterste Noorden van Canada en Alaska. De Canadese regering heeft in verband hiermede zelfs de mogelijkheid over wogen, de Groenlandse Eskimo's, die zich in Canada zouden willen vestigen, niet als immigranten te beschouwen, maar als Canadezen, die naar hun land terugkeren. Geen nomaden De Eskimo's van Groenland zijn geen nomaden en goede landbouwers en vee fokkers. maar tevens uitstekende vak lieden. Er verschijnt een blad in hun eigen taal, dat „Atoeagagdioetit" heet en waarvan het eerste nummer in 1869 ver scheen. Het wordt door de Deense rege ring gratis verspreid en heeft tot doel, de Groenlanders voor te lichten omtrent hetgeen er in de rest van de wereld ge beurt. Thans vormt de radio een be- ïangrijk communicatiemiddel met de bui- !e?^€Ti en steeds meer Groenlanders eP Angels. teneinde de radio- uttzendingen te kunnen volgen. mensen, waarvan^ een 2£SnIand 22+-000 van de zee leeft ™gst*nsohr~fSVaLgSt, -hun weelderigste eeuwen terug, die we^oeven aanhaalden mf dri?f?SoSte€dS zo-„?roenIand's econo mie drijft op zee. welke sinds de laatste jaren veel kabeljauw oplevert die all stokvis naar de Middellandse Zeelanden en naar West-Indië geëxporteerd CSt na in Groenland bewerkt te zijn. De zee hondenjagers zijn kabeljauwvissers ge worden, alhoewel gevreesd werd dat de verbetering in het klimaat niet van lange duur zou blijken en de kabeljauw niet meer zo diolit langs de kust van Groen land zou komen. Maai- de Groenlandse vissers beschikken nu over snelle trawlers en goed materiaal en zouden, zelfs, indien de kabeljauw weer naar Zuidelijker regionen zou verhuizen, deze kunnen volgen. Hiervoor behoeven ze echter niet bevreesd te zijn. Groenland is producent van grote hoe veelheden haaien-olie en levertraan, als mede van traan en walrussen-, zeehonden en zeeleeuwenhuiden. Bij de Noordelijk ste nederzettingen wordt eierdons ver zameld en in de buurt van Holsteinborg wordt naar garnalen gevist, die in blik geëxporteerd worden. In de omgeving van de Disko-baai ligt een kolenmijn. De kolen zijn slecht en ruiken abominabel, doch ze vormen toch een waardevolle aanvulling van 't stookrantsoen en wor den door de Groenlanders dankbaar ge bruikt. De productie bedraagt 10.000 ton per jaar. De Groenlandse Eskimo's zijn uit stekende technici, timmerlieden, scheepsbouwers en ook goede zeelui. Tijdens de oorlog hebben ze bewe zen, toen ze vrijwel van hun „moe derland" Denemarken waren afge sneden, op hun eigen benen te kun nen staan. De ongeveer vijf honderd Deense ambtenaren, die de landelijke administratie voeren, doen dit met het doel, de Groenlanders zo snel mogelijk helemaal op eigen benen te laten staan. Ze streven naar een zich zelf besturend Groenland. „Mijn baan is", aldus zei er één tot een recente bezoeker, „mijn baan over bodig te maken". Hij voegde er even wel aan toe, „tegen die tijd zijn de Groenlanders allemaal echte Denen geworden". Denemarken heft allengs alle maatrege len op. welke vroeger ten doel hadden, handelslieden van andere naties uit Groenland vandaan te houden. En terwijl Groenland vroeger direct van Kopen hagen uit bestuurd werd, hebben de plaatselijke overheidsorganen thans een grote autonomie. Groenlanders houden veel van bloemen. In de zomer staan hun tuinen er mee vol. En bloemen zijn er reeds vroeg in het jaar, omdat ze die in broeikassen kweken, -waaruit ze 's winters de bloe men voor hun huizen halen. Aan niet meer dan tien expedities is het tot dusver gelukt, heel Groenland te voet te doorkruisen. Overgevlogen is en wordt het ontelbare malen. Tijdens de oorlog hebben Amerikaanse vliegers, die een noodlanding moesten maken, er soms drie weken in sneeuw en ijs moeten bivakkeren, alvorens ze uit hun benarde positie verlost konden worden. Het nog bijna onbekende Groen land wordt ver-„Europeïscerd" en Miles sjjflRTH PQLEs Enclcses ice-cap over 5000 ft. NATLC.-TirC^O^^E^ir SPITSBERGEN ANTI i de Groenlanders willen graag, even als de IJslanders, tot Europa gere kend worden. Steeds meer raakt Groenland ingeschakeld in de eco nomische en culturele sfeer van W est-Europa, dat in Groenland thans zijn Noordelijkste steunpunt in zijn verdedigingsstelsel bezit. (Van onze correspondent). Op de Dinsdagmiddag in het Land- bouwhuis te Roermond gehouden alge mene vergadering van de Limburgse Ge zondheidsdienst voor Dieren, hebben de directeur van deze dienst, dr Tacken. en de inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst, dr Hamers, verschillende bijzon derheden medegedeeld over de jongste mond- en klauwzeerdoorbraaik bij het rundvee in verschillende delen des lands. Uit de toelichting van dr Tacken bleek dat mond- en klauwzeer veroorzaakt kan worden door verschillende „stammen". In Nederland is dat als regel de A-stam en soms ook, bij ernstiger optreden, de O-stam. Het Nederlandse vaccin is zowel tegen het een als tegen het ander ge richt. Het mond- en klauwzeer, dat op het ogenblik in Duitsland heerst en hier en daar onze grens overschrijdt, is een variant op de A-stam, de A5. Het Ne derlandse vaccin is daar niet recht streeks tegen gericht, maar gebleken is, dat het tot op grote hoogte vrijwaart. Dr Hamers deelde mede, dat in Ne derland thans ook een vaccin tegen A5 wordt vervaardigd, dat, als er voldoen de van geproduceerd is, vermengd zal worden met het andere vaccin. Neder land staat er, alles bij elkaar genomen, beter op dan het buitenland wat de nieuwste mond- en klauwzeer-doorbraak betreft. Voorzitter Derks uit Heythuysen acht te het gewenst, de mening der vergade ring te vernemen over een al of niet verplichtend stellen van inenting tegen mond- en klauwzeer. De vergadering sprak zich over een verplichtendsteiling uit. De inspecteur in Algemene Dienst van de Veeartsenijkundige Dienst, Van kans maakt in verbind met ingebrachte gewetensbezwaren elders in den lande. Hij adviseerde daarom, teneinde de mond- en klauwzeer-bestrijding zo snel mogelijk te doen verlopen, deze via de zuivelfabrieken te laten lopen. (ihsown+nv de Born, was echter van oordeel, dat \JUser vULUr op bet ogenblik in Den Haag weinig De sectie Tocrwagens van de F. N. O. Pt (Federatie van Nederlandse Organi saties voor het Personenvervoer), waarin na-genoeg alle toerwagenondernemers zjjn verenigd, heeft de afgelopen twee dagen te Amsterdam haar landelijke ver gadering gehouden, waarop zijn bespro ken en conclusies 2yn vastgesteld over: het saneringsvraagstuk en de internatio nale autobusdiensten- In de kringen der toerwagenonderne- Per?™en beducht voor een tenach- tèrstellmg van het particuliere personen vervoer bij dat van de semi-overheids- bedrijven, de Nederlandse Spoorwegen en haar dochterondernemingen, zowel naaonaal als internationaal. Gevreesd wordt, dat de Nederlandse Spoorwegen c.s. een mm of meer monopolistische positie zullen gaan innemen op toer- wagengebied. Aldus een samenvatting van hetgeen verscheidene bestuursleden ■Dinsdagmiddag over beide bie_ sproken onderwerpen hebben medege deeld. Het langzamerhand overcomplete ma teriaal van het vervoerwagenpark is aanleiding geweest, dat 1 Januari j.l, alle bedrijfsvergunningen haar geldigheid hebben verloren. Een commissie bereidt nu de uitreiking van de nieuwe ver gunningen voor. De heer A. C. A. De- renberg, adviseur van een particuliere lijndienstgroepering en lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland zei dat de toerwagenondernemers de noodzake lijkheid hiervan erkennen, doch geen sanering van bovenaf, maar uit het ge organiseerde bedrijfsleven zelf wensen. Alleen dan, zo luidt hun conclusie, kari een sanering op verantwoorde wijze ge schieden. Daarom heeft men besloten een eigen commissie in te stellen ter voor bereiding hiervan- In de conclusie wordt onder meer nog gezegd, dat in verband met «en redelijke taakverdeling tussen de verschillende vervoerbedrijven het tourlstische ver voer en het ongeregelde vervoer uitslni- tend tot het terrein behoren van de toerwagenondernemers. Over de internationale autobusdiensten wordt o.m. gezegd, dat geregelde inter nationale diensten per autobus schadelijk zijn voor de toerwagenbedrijven. Daarom wordt het in liet leven roepen of instand houden van internationale toeristische autobuslijnen en-of pendeldiensten met nadruk afgekeurd. De kerk en het gouvernementsgebouw te Godthaab, een der welvarendste stadjes van Groenland, op een prille lentedag. (Van onze correspondent) Vermoedelijk zal in 1952 in het Stads park te Venlo een standbeeld van de grote Venlonaar mgr dr Nolens geplaatst wor den. De beeldhouwer Charles Vos kreeg de opdracht dit beeld te vervaardigen, dat bekostigd zal worden uit enkele fond sen. Ook bestaat het plan te zijner tijd op het graf van mgr Nolens een gedachtenis kapel te bouwen, terwijl de Stichting tot bevordering van het cultuurbezit der ge meente Venlo verder voornemens is in Venlo een verzetsmonument te doen ver rijzen. IJ sommige vragen kunnen mensen u aankijken, of ze water zien bran den. Of, zo ze in hun verbazing nog tot een uitspraak kunnen komen, in min of meer sterke bewoordingen een weder vraag stellen, die met al dan niet ver stand verband houdt. 't Is vandaag echter 31 October en op deze Wereldspaardag stellen we aan de lezersschaar de vraag: Wordt er nog ge- Ispaard? Ondanks alle mogelijke afwijzende handgebaren blijft de kwestie van sparen een onderwerp van brandende actuali teit. Sparen kan moeilijk zijn, het zü vaak met uiterst kleine beetjes moe tee gebeuren, maar de zin voor sparen dien. te worden gevoed en behouden. Wee een volk, dat in een soort ver dwazing, fatalisme, angst of om met n moderne ziekte mee te doen van do ut in de dag gaat leven. Er wordt o.i. te veel gesold met 'de uitroep: Nog al een tijd om te sparci eeuwig op en tekort. Sparen is belangrijk voor het individu en voor de gemeenschap. Voor de personen afzonderlijk, omdat wat overhouden verantwoordelijkheid kweekt, beheersing leert en de onafhan- kelijkheid bevordert. Voor de gemeen schap. omdat met gespaard geld. dat eigendom blijft, hulp kan worden ver schaft in bijzondere noden. Een treffend voorbeeld is daarvan op het ogenblik de uiterst delicate positie van de woning bouw. We zijn door de sokken, nylons en helemaal geen beenbedekking wel ver van het bewaren in een oude kous afge dwaald. Een volk dat spaart, dus zin voor spa ren heeft, en op de kleintjes past, zal ook in andere opzichten spaarzaamheid be trachten. Ten aanzien van eigen goede ren en eigendommen van een ander, be- drijf of de maatschappij. Er zijn geen erger dingen dan onver schilligheid en nonchalance. Zij karakte riseren direct een volk, een gezin, een persoon. Bij alle moeilijkheden en 'acro batische toeren om de eindjes aan elkaar te knopen, zullen de ouders nooit de deugd der spaarzaamheid naar het ryk der onzinnigheden mogen verwijzen, noch bij bepaalde uitkeringen of ext* ver diensten een overdreven voorbeeld van- nou-nemen-we-het-er-eerst-eens-lekker- van. Dat komt voor en niet ao bij uitzonde ring. Vooral bij de jeugd moet de waarheid worden ingehamerd, dat geld duur is, en dat wat men kopen wil overeenkomstig staat en stand eerst bespaard moet zijn Dan zijn we ook in dit opzicht op de goede weg en zal hij, die sparen bepleit, niet behoeven te vrezen, dat men ven alle kanten de stekels opzet. We hebben geen stekelvarkens, maar spaarvarkens van node. HENK VAN DER MAZE Het vervoer van de KIM, dat, in de eerste helft van dit jaar de verwachtin gen heeft overtroffen, blijft zich gunstig ontwikkelen, zo vernemen wij van deze maatschappij. In vergelijking met de eer ste negen maanden van 1950 is over de zelfde periode van dit jaar de productie met 21 procent toegenomen terwijl de verkoop met 26 procent is gestegen. Over de periode van Januari t/m September 1951 bedroeg het aantal betalende passa giers 890.000 tegen ruim 820.000 in de zelfde maanden van 1950. De vooruitzichten voor het laatste kwartaal van dit jaar zijn eveneens gun stig. Het ad der Tweede Kamer, de heer Van der Goes van Katers (PvdA) heeft aan de minister van Binnenlandse Za- ken schriftelijk de volgende vragen gesteld: „1. Op welke gronden heeft de Centrale Commissie voor de keuring van films: a. de film „De Raad der Goden", waarin aan de Verenigde Staten van Amerika een gefingeerde (spatiëring van de vragensteller) gemene rol wordt toebedeeld, voor openbare vertoning toe gelaten. b. De film „Verraad te Boedapest", welke handelt over het in werkelijkheid (spatiëring van de vragensteller) in Hon garije gevoerde proces tegen kardinaal Mindszenty, voor openbare vertoning niet toegelaten? 2. Acht de minister deze toepassing der door de bioscoopwet en bioscoopbeyluit gestelde normen in 's lands belang en, ao neen, wil hij dan ten spoedigste maat regelen nemen om tot een andere han tering daarvan te komen?". Naar wij vernemen, heeft de ambas sadeur van de Federale Duitse Rep»-, ons Buitenlandse zoek'dit mfrl du. Mont' üjdens een be- tenlanricl i ^aa het ministerie van Bui- geuit tegen hracht- zÜn bezwaren i» de filmkeuring laad. Het ministerie van Zaken heeft deze bezwarpr j,, aan de Centrale Commlsrie doorgegcven Berichten, volgens welke'hier sDrake zou zijn van een diplomatieke demar che", worden in bevoegde kringen zeer sterk overdreven genoemd. Opgemerkt kan hier worden, dat de film in West Duitsland ctfk voor vertoning is toegela ten. Van Amerikaanse zijde zijn er tegen de vertoning van de film in ons land geen bezwaren naar voren gebracht, hoewel Amerikaanse kringen van mening zijn, dat hier evenzeer van een anti-Ameri kaanse als van een anti-Duitse film spra ke is. Naar ons van Amerikaanse zijde werd opgemerkt, begrijpt men echter ntet, dat er wèl bezwaren worden gemaakt te gen vertoning van de film „Verraad te Boedapest", welke het proces van kardi naal Mindszenty behandelt. Deze film, werd, zoals bekend, door de Centrale Commissie voor de filmkeuring niet voor vertoning vrijgegeven. Deze film zal thans worden herkeurd- (Van onze Amsterdamse redactie). Het technisch al-ziend oog RADAR zal op de 75ste verjaardag van de door graving van HoIIand-op-zjjn-smalst de schepen helpen de haven van IJmuiden binnen te varen. Als eerste zeehaven op het vasteland van Europa zal IJmuiden dan een haven-radar-lnstallatie bezitten. In de semaphore aan de uiterste punt van het Zuiderbuitenkanaal. van waaruit de lichtwachters, die de kustwachtpost bezet ten, In- en uitvarende schepen aanwijzin gen geven over getjj, waterstand, de sluis waarin geschut moet worden enz., staat een nieuw gebouw, dat op 1 November door Z.K.H. Prins Bernhard in gebruik zal worden gesteld. In dit ongeveer 30 meter hoge gebouwtje is de nieuwe in stallatie gehuisvest, die het mogelijk maakt dat schepen bij mist en slecht zicht niet meer buiten behoeven te wachten. In September 1949 werd op de semaphore te IJmuiden door het Nederlands Radar Proefstation de eerste proefapparatuur opgesteld en de verkregen resultaten wer den bestudeerd door een kleine commissie van autoriteiten, - die in 1950 het college van B. en W. van de hoofdstad adviseerde IJmuiden met een haven-radar-installatie uit te rusten. De hoofdstedelijke ge meenteraad nam in December nog het be sluit een bedrag van 310.000 beschik baar te stellen voor een dergelijke In stallatie. Dat deze radar-installatie zo spoedig tot stand is gebracht, mag als een bij zondere prestatie van de Nederlandse industrie worden beschouwd. Deze in stallatie is het eerste product van een eigen Nederlandse ontwikkeling op radargebied. Antenne en radartoestei zijn producten van de gezamenlijke Nederlandse electronische industrieën Bij de bouw trad het Ned. Radarproef station te Noordwijk aan Zee als advi seur op. rL?n,ze zee'iavens behoren tot de belang rijkste van het Europese continent maar zij liggen klimatologich in een 'gebied waar de meteorologische toestanden aan snelle veranderingen onderhevig zijn en waar nust en slecht weer een veelvuldig voorkomend verschijnsel zijn. De haven- radar-installatie zal deze moeilijkheden nog -at# opiowtgu want sm fa, technisch nog niet zo ver dat een schip blind binnengeloodst kan worden met be hulp van radar. Het schip kan nu we) tot op een paar honderd meter voor de kadehoofden worden gebracht, waar het verder kan varen in het zicht van de be staande verlichtingen. Het „blnnenpraten" van vliegtuigen met behulp van radar is een kwestie van mi nuten. Bij een haven liggen de verhoudin gen anders. De elementen kan men met behulp van radar niet bedwingen en zware wind kan bij helder zicht zelfs gevaren oplA-eren. Dit blijft nu nog on veranderd bestaan. Kapitein blijft verantwoordelijk Bij de havenradar, die aan wal wordt bediend, staan de waarnemers door mid del van radiotelefonie evenals op Schip hol met de vliegtuigen in verbinding met de loods op het schip, of aan boord van de loodsboot. Het ligt allerminst in de bedoeling, dat de waarnemer-aan-de- wal de navigatie van het schip op zich neemt. De man achter het radarscherm heeft slecht» tot taak informaties te ver strekken op verzoek van het schip. Op grond van deze gegevens kan op het schip de navigatie worden gevoerd, want aan boord kan, via de walkietalkie die de loods meebrengt, ook de kapitein mee luisteren welke aanwijzingen de radar- man-aan-de-wal doorgeeft: o.a. peiling en afstand ten opzichte van de havenmond. Hjj kan bovendien waarschuwen voor obstakels die het schip op zjjn koers zou kunnen ontmoeten, of over de nabjjheid van andere schepen, maar nimmer zal het zo ztjn, dat de stem van de wal eensklaps commandeert: „Hard bakboord je roer". Wat er aan boord moet gebeuren, bljjft volkomen ter beoordeling van de gezag voerder en de loods. De beste stuurlui staan dns niet aan wal. De installatie in IJmuiden blijft eigen dom van de gemeente Amsterdam, maar is in gebruik afgestaan aan het Loods wezen, dat ressorteert onder 't ministerie van Defensie, afdeling Marine. „Winkelcentrum Wereldhaven Zuid" Het op 22 October ter hoogte van Nystad (Zuid-West-Finland) aan de grond gelopen Nederlandse motorschip „Jan Kreumer" uit Delfzijl is thans door een Fins bergingsvaartuig geborgen en naar de haven van Nystad gesleept. Waar het schip hersteld zal worden, is nog niet bekend. Het Apostolaat des Gebeds vraagt in November te bidden voor de herleving van het weder zijds vertrouwen onder de volke ren door uitroeiing van de leugen en voor de missie in Indo-China. De Amerikaanse directeur voor buiten landse agrarische betrekkingen Andrews heeft verklaard, dat de Ver. Staten min der vlees zouden exporteren dan verle den jaar, maar dat de wolinvoer iets groter zou worden. Op de 29ste jaarlijkse conferentie over Amerikaanse agrarische vooruitzichten deelde hy de volgende bijzonderheden over de Amerikaanse uitvoer mede: de katoenuitvoer zal waarschijnlijk 6 mil- lioen balen groot zijn, hetgeen de helft meer is dan in 1950/51. De graanuitvoer zal niet ver af blijven van de betrekke lijk grote omvang van verleden jaar. De uitvoer van appelen zal vermoedelijk toenemen van 3 tot 4 millioen bushels en die van sinaasappelen, grapefruit, peen In de naaldhoutbossen van de gemeente lijke bezittingen Noord- en Zuid-Ginkel is ernstige schade aangericht door de rups van de dennenbladwesp. Over een totale oppervlakte van plm. 100 ha. zijn de kruinen der bomen geheel of ge deeltelijk kaalgevreten door de najaars generatie van dit schadelijke insect, waar tegen elders op de Veluwe bestrijdings- proeven uit een hefschroefvliegtuig zijn genomen. Gevreesd wordt, dat de aangetaste bos sen onder Ede grotendeels geveld zullen moeten worden. en gedroogd fruit zal enige toeneming te zien geven. Er zal minder vlees worden uitgevoerd dan de 93 millioen lbs. van verleden jaar en ook de invoer zal klei ner zjjn dan de hoeveelheid van 495 mil lioen pounds van verleden jaar. Ook nu zullen de Ver. Staten, naar Andrews zei- de, bijna drie kwart van de wol, die zij nodig hebben, uit het buitenland moeten betrekken. Waarschijnlijk zal ook minder rijst, sojabonen en vetten en oliën wor den uitgevoerd. In IJmuiden tvordl op 1 November officieel de havenradarinstallatie in gebruik genomenOp het dak van het seinpostgebouwtje is het draaiende VfUmmesys teem opgebouwd- Dinsdagmiddag is in de Amerikaanse staat Nevada voor de derde maal binnen twee weken tijds een atoomkernontplof fing te weeg gebracht. Verwacht wordt, dat Donderdag of Vrijdag de „Operatie Desert Rock", waar bij soldaten betrokken zuJlen zijn, zal beginnen. Het doel hiervan is het ge bruik van atomische wapens als onder steuning van landstrijdkrachten te bestu deren. Momenteel wordt van provinciewege subsidie verleend ten behoeve vau alle Zuid-Hollandse schipperskinderen, die aan wial verblijf houden om onderwijs te genieten, tot een vast bedrag van 0.80 per verpleegweek oer kind. Ged. Staten van Zuid-Holland zien ten deze enige feilen in de regeling. O.a. kan het huns inziens voorkomen dat de schippers met rechtstreeks worden tegemoet gekomen in hv.n kosten aangezien de subsidie wordt verleend aan verenigingen, werk zaam in het belang der huisvesting van de kinderen en niet aan de ouders zelf. Zij stellen nu voor de regeling af te stemmen op die, welke sinds, kort in Noord-Holland geldt. De provinciale bij drage zou dan gesteld moeten worden op 20 pet. van de Rijkssubsidie tot een maximum van 1 per verpleegweek. De schippers zelf zouden als gegadigden moeten worden aangewezen. Ged. Staten verwachten dat een dergelijke regeling ook de provincie enig voordeel zal. op leveren aangezien zij er voorts in be paald wensen te zien, dat aan schippers, die niet voor Rijkssubsidie in aanmer king komen geen provinciale subsidie wordt verleend. Zij stellen voor de gewijzigde regeling te doen ingaan op 1 Januari ejt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3