yrudag 2 november 1951 Minister Van den Brink pleit voor Plan-Sellnman Voorstel met 62-6 stemmen goedgekeurd Spanning in Ambonezenkamp om gedwongen verhuizing m WYBERT „v-fllp DE KLERK e ZK Maar niets dan lof voor ons detachement Steun aan de C.V.P.-regering Egyptenaren door Britten uit de SuezkanaaI-zone verwijderd 'mm.'- wÊÊmmlÊmM 190.- 387.50 320.- Cairo dreigt met „drastische stappen als vergelding Europese katoeninkopen in de .K pagina s Overzicht Tweede Kamer Geen uitstel Keiees wilde jonge Ambonese schaken Slik- schaarste. Prinses Elisabeth te Washington Dr. M. C. Klinkenbergh Half November bespre kingen met Indonesië Deventernaar „genas" Een jaar duurt lang in Korea Nu linkse stormloop dreigt Scherper maatregel tegen vogelpest Mijnveld Vlodrop Europa ten zegen In eo uitvoerige en zeer knappe re de, weke niet mir.derdan precies drie t^ren ii beslag nam, heeft minister Van den frink ge- antwo-rd op de rdevoerin- 8en d-r dertien sprekes, die over iet Plan- Schuian het Woon hadden gevoed. Hij ging zeer diep en zer uitvoe rig i op aller lei technisch- nisa-economi- De houding van Engeland Inschakeling van W. Duitsland, Politieke en economische aspecten Wanneer U van Uw leverancier Wybert in car- tonnen doosjes ontvangt, bedenk dan, dat kwaliteit en hoeveelheid niet zijn gewijzigd. Ook verkrijgbaar: Wybert met menthol. A" V'fl< De kolenprijs Wat de kolenprijs betreft, was minis ter Van den Brink ervan overtuigd, dat de kolenprijs in het Plan-Schuman in tijden van schaarste zeker lager zou zijn dan wanneer Nederland niet zou deelnemen. Bovendien zou Neder land minder dure Amerikaanse kolen nodig hebben. De recente kolenprgs- verhoging had, zoals de heer Gerbran dy had gesuggereerd, niets met dit ver drag te maken. Ridder in de orde van St. Gregorius de Grote WONINGBOUW TE WEVERSHOOF Een bijzondere regeling KWh. SMYRNA KLEEDJES KC 95 7Q 50 SALON KARPETTEN mach SMYRNA KARPET WALENBURGERWEG (Winkelstad Blijdorp) BEIJERLANDSELAAN „NEDERLANDSE SOLDATEN KUN JE ZWAARDER BELASTEN DAN ANDERE TWEEDE KAMERVACA- TURE-TUIN nkme 2HAAN"! Socialisten: „Kogels, dolken en explosieven' De handel in pluimvee beperkt Uitvoer naar Engeland De nieuwe mannen DOLLARTEKORT BELEM MERT DE INVOER 's GRAVENHAGE, 31 October 1951. Met 62 tegen 6 stemmen heeft de Tweede Kamer hedenmiddag het wets- ^ttverp aanvaard, waarbij het verdrag wordt goedgekeurd tot oprichting *ah de Europese Gemeenschap voor kolen en staal. Hiermede is Nederland j*et eerste van de zes landen, die er bij zijn betrokken en die hiermede een °egin willen maken aan de integratie van Europa, welke men aldus langs weg van functionale integraties hoopt te bereiken. Oe tweede dag der debatten werd hoofdzakelijk in beslag genomen door |,eri grote rede van demlj van ®ponomische Zaken. Buiten de commu- had de gehele Kamer dit verdrag '°e"gejuicht Bezwaren waren er verder alleen van'prof. Gerbrandy, die aan het stride van het debat dan ook trachtte de •'terrrmirg °ver wetsvoorstel uit te stellen tot Dinsdag a.s. aan het begin der vergaderinig. Dit voorstel werd echter bij •ritten en opstaan verworpen, waarop Draf. Gerbrandy zijn spullen bij elkaar Pakte en de vergadering verliet om aan de stemming te ontkomen. Daardoor was er bij de eindstemming één stem minder dan bij de stemming over het voorstel van de communistische heer Stokvis, die een motie van orde had ingediend om bet wetsontwerp terug te zenden naar de commissie van voorbereiding. Deze motie werd verworpen met 6 tegen 63 stemmen. °ok prof Gerbrandy had dus hieraan Vin stem niet gegeven. .let belangrijkste nieuws voor ons dat de minister van Economische Jaten bekend gaf, was dat betreffende ue ontginning van het mijnveld Vlo- d«p. Minister Van den Brink deelde dienaangaande mee, dat hij daarover spoedig een voorstel aan de minister- raai zou doen en dat dit voorstel reeds door de Mjjnraad was goedgekeurd, die een Instemmend advies had uitge- braat. Het investeringsplan voor deze ontgnning zou nu echter aan de Hoge Autoriteit van het Plan Schuman moe ten rorden voorgelegd. sch« details, to nadat "hij Mmister Van den In en uitvoeri- knappe rede. ee voonb ©schouwing in grote lijnen het fria onder de loupe had genomen. Zo ®chse hij die voordelen veel groter dan Qe adelen. Het grote voordeel was, dat het Europa ten zegen zou zijn, als het Vjn verbrokkeldhcid op politiek en cccïomisch terrein zou kunnen ophef fen De productie van het oude wereld wee zou moeten worden vergroot, wat sieihts mogelijk zou zijn, indien wij de W&vaart zouden plaatsen op een vrije hiwisse.ing van goederen en van dien sten. Hi deed daarbij uitkomen, dat de Productie van kolen en staal hier veel Scringe" was dan in België en dit ver drag it België dus veel dieper zou in grijpen Vooj het betoog over de vrije uitwisse ling van goederen en diensten greep spreker terug op de publicatie van Pie- ',e uit Leiden, een laken- fabpkant, die in 1669 reeds de vrije in- -errationale handel als uitgangspunt nam van de welvaart in een boek, dat in alle handboeken over de theoretische econo mie wordt genoemci. En de minister herinnerde tevens aan wat Eden had gezegd in het Engelse Lagerhuis, toen de Conservatieven een motie hadden ingediend tot medewerking aan het Plan Schuman, welke motie met een zeer kleine minderheid werd ver worpen. Eden zeide toen, dat als het Plan-Schuman niet zou slagen, Europa zou terugvallen in de meest enge vorm van nationalisme, wat verreikende re percussies zou hebben in de verdediging van Europa tegen het communisme. Een vrij internationaal milverkeer dus, daar heen is het waarnaar wij dienen te stre ven. En minister Van den Brink zei later dan ook, dat het van groot belang zou zijn. dat er spoedig een overeenkomst tot stand zou komen tot regeling van de verhouding tussen Engeland en deze nieuwe gemeenschap Een ander voordelig punt was, dat de inschakeling van West-Duitsland in de West-Europese samenwerking in positief politiek aspect de overbrugging zou betekenen van de Frans-Duitse tegenstellingen. Dit moest gezien wor den als een reële poging om de inte gratie van Europa op economisch en politiek gebied over het dode punt heen te helpen. Het compromiskarakter was geen nadeel daar hier een band werd geslagen tussen de nationalitei ten en de bovennationaliteiten en Europa existeerde bij de gratie van zijn nationaliteiten. De algemeen politieke aspecten, die de minister van Economische Zaken hierin zag, waren: 1 het bovennationale aspect, dat tendeert naar een internationale re gering: 2 het aspect, dat tendieert naar een internationale P. B. O. en 3 het aspect van de internationale samenwer king. Het economisch aspect zag hij als een wars zijn van economische dogma's. Het Plan was, zoals de heer Schouten had gezegd, neutraal ton aanzien van de te voeren economische politiek, maar het had wel het positieve element van een economische leiding met een doordachte grondslag. De minister sprak dus van politiek en economisch terrein en daar aan sloot aan de uitvoerige beschouwing, welke mej. Klompé had gegeven over de politieke doelstelling van dit plan. Minister Van den Brink zag dit aldus, dat deze samenwerking niet in de eer ste plaats een politieke doelstelling had. De Hoge Autoriteit was een behoorlijk college, maar een college, dat niet anders zou kunnen doen dan een politiek-econo- misch beleid voeren. Juist bij een goede vervulling van zijn taak zou het econo- misch-politieke doel van deze samen werking ook het best worden vervuld. De 160 millioen mensen, die hierbij waren betrokken, maakten een politieke in stelling noodzakelijk. Ik geloof dus niet, dat ik mij te veel beweeg op het platte vlak der economie, waarvoor de heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) waarschuwde; ik weet alleen, zei hij met een woordspeling, dat het 'n glad vlak is, In de Algemene Vergadering zou het politieke element op de voorgrond moe ten komen voor de uitoefening van een algemene politieke controle op de Hoge Autoriteit. De integratie op andere ge bieden, waarnaar mej. Klompé had ge vraagd, zou volgens de minister zeker moeten volgen, daar deze gemeenschap op de duur anders zeker niet goed zou blijven functionneren. Het heeft Woensdag in verscheidene Ambonezenkampen even gespannen toen politie-auto's verschenen om een aantal gezinnen over te plaatsen om moeilijkheden te voorkomen. Gelukkig is het nergens tot een uitbarsting gekomen, al vertoonden enkele Keiezen en Ambo nezen zich recalcitrant. Woensdagmiddag omstreeks twee uur vertrokken ongeveer 160 Keiezen uit het woonoord Graetheide naar Mill, in totaal bijna vijftig gezinnen. Deze verhuizing, waardoor de Keiezen en de Ambonezen ieder in een eigen kamp werden onder- gébracht, had een vlot verloop. In Graetheide was bekend geworden dat een jonge Keiees de achttienjarige dochter van de Ambonese sergeant inspecteur wilde schaken, waardoor moeilijkheden gevreesd werden. Het meisje zelf is echter uit het kamp weg gelopen, en niet met de Keiezen mee- igegaan. Met de grote groep vertrok wel de Jonge Kiees, die de boze plannen koesterde. Honderd Ambonezen uit het kamp Vilhelde in Mill vertrokken naar Ge leen. Hierbij heeft zioh wel een incident voorgedaan, aangezien drie Keiese gezin nen weigerden in Mill achter te blijven. Nadat de hele dag het pakken van de ba gage was vertraagd, namen Ambonezen en Keiezen tenslotte in de gereedstaande bussen plaats. De politie sommeerde de Keiezen uit te stappen, waaraan zij even wel geen gevolg gaven. Nadat even later een overvalwagen met 15 man rijkspoli tie ter plaatse was verschenen, verzocht de politie de kampcommandant om de Keiezen aan te wijzen. Deze weigerde dit echter uit vrees voor de dreigementen die aan zijn adres waren geuit. Tenslotte heeft de rijkspolitie om vijf uur 's mid dags aan de Keiezen toestemming 'gege ven, tezamen met de Ambonezen naar het nieuwe kamp te vertrekken. Om zes uur kon toen eindelijk de groep Keiezen afkomstig uit Sittard, het kamp Vilheide betrekken. In Barneveld heeft men zich steeds over zeer correct optreden van de in woonoorden „De Biezen" en de „Schaf- felaar" ondergebrachte Ambonezen kun nen verheugen. Enige spanning ontstond j echter toen deze dagen uit Den Haag de i opdracht kwam tot verplaatsing van en- j kele gezinnen, poiitiemaeht, welke op j de been kwam, behoefde echter geen buitengewone maatregelen te nemen. Spoedig keerde de rust weer. Woensdag werden de Barnevelders ech- WK L-'v.fö:> .r-v 4 lie loer tuigen, die de zone van het Suezkanaal in Egypte binnenrijden, worden door de Engelse militairen nauwkeurig onderzocht. Een Britse nn spevrt mogelijke .«ÉWhlf ter weer verrast door een grote politie macht, die in bussen en vrachtauto's ar riveerde en post vatte bij de woonoor den. Het bleek, dat er thans twintig ge zinnen verplaatst moesten worden naar andere kampen. Bij de betrokkenen moet dit de nodige argwaan gewekt hebben, maar het schijnt dat burgemeester Kuntzc met grote tact de meesten hunner heeft kunnen overre den vrijwillig de verhuizing te onderne men. De anderen moesten door de politie gedwongen worden. Prinses Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn Woensdag uit Montreal te Washington aangekomen. Zij werden op het vliegveld opgewacht door president Truman. Langs de weg naar Blair House, de tijdelijke ambts woning van de president, hadden zich on geveer 'n half millioen mensen opgesteld. Truman en prinses Elisabeth reden in een open auto. In een andere waren Phillip, mevrouw Truman en Margaret Truman gezeten. Vandaag keert het prinselijk paar per vliegtuig terug naar Montreal. Dinsdag jl. is prinses Elisabeth daar aan een on geluk ontsnapt. Op het balcon van een ziekenhuis stortte een blok beton neer, een minuut nadat de prinses van die plaats was weggegaan. Het was vermoe delijk door een windstoot losgeraakt uit een balustrade. Spr. zag het dilemma zoals de heer Schouten het had gezien of realisering van de vrijhandel of terugval in een economisch nationalisme. Met te wijzen op het belang van de Nederlandse ver werkende industrie had de heer Van Thiel de situatie juist weergegeven, maar men kan hierbij niet de hoeveelheid geïnvesteerd kapitaal als uitgangspunt nemen. Minister Van den Brink praes zich ten slotte gelukkig, dat hij als Nederlands minister dit Verdras hier in het parle ment op dit uur had mogen verdedigen. Hij herinnerde aan de demonstratie van de Nederlandse jeugd voor de totstand koming van dit verdrag. En mijn eigen jeugd1, zo zeide hij, ligt nog zo dicht ach ter mij, dat ik de idealen begrijp, waar voor de jeugd strijdt. Na slechts enkele korte replieken volgden spoedig de bovenvermelde stem mingen, waarmee een eerste en naar men mag hopen, belangrijke stap Is ge zet op de weg naar de integratie van Europa. F. S. Dr M. C. A. Klinkenbergh is door de H. Vader benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote, op grond van de uitzonderlijke verdiensten, welke hij zich door zijn voorbeeld en zijn daden heeft verworven voor het katholieke ge meenschapsleven in het algemeen en voor de beoefening der chirurgie gedurende 25 jaar in het St; Antoniusziekenhuis te Utrecht in het bijzonder. Door de pastoor der parochie, deken A. Wiegerink, werd gisteren de benoeming aan dr Klinken bergh medegedeeld onder overhandiging van de daaraan verbonden ere-tekenen. Blijkens een bericht van Radio-IndoneSië zal dc Indonesische commissie voor het ontwerpen van nieuwe verdragen met Nederland Vrijdag a.s. haar rapport bij de regering indienen. De voorzitter, prof. Supomo, verwacht, dat de besprekingen met Nederland voor een wijziging van het Uniestatuut medio November zullen kunnen beginnen. De vraag, waar de be sprekingen zullen worden gevoerd, noem de hij een kwestie, die niet zo belang rijk is. De raad van Wervershoof heeft om de particuliere woningbouw te bevorderen een regeling aangenomen, die vermoede lijk een novum voor ons land betekent. De gemeente garandeert namelijk tegenover geldschieters de rente en aflossing van een voorschot of hypotheek van ten hoog ste 85 pet van de bouw en grondkosten, na aftrek van de door het rijk in de bouw te verlenen premie voor een te stichten woning, tot een maximum van 10.000 per geval. De rente zal niet, hoger mogen zijn dan die, waarvoor de gemeent; zelf kan lenen (thans 4 pet) en gewijzigd kunnen wor den indien dit percentage door de minis ter van Financiën wordt veranderd. D» aflossing moet minstens 2 pet per jaa: bedragen. Voorts houdt de gemeente zich het recht voor controle uit te oefenen op het te maken bouwplan alsmede op de gunning en de uitvoering. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat op deze wijze verschillende particulieren zelf gaan bouwen waardoor het ruime bouwvolume van de gemeente toch nog een nuttige bestemming krijgt. Een partij exclusieve karpetten, w.o. de bekende merken Beshir, Kroon, Feragha, e.a. tegen ongekend lage prijzen voor salon of tafel 100x155 7. 95x100 machinaal Smyrna, Kirman Afshar en Afghan dessins 140 x 215 Ons bekende hoogpolige met doorgeweven rug in grote verscheidenheid van warme kleuren. 200 x300 225 x 315 De Deventernaar H. is onlangs door de politie van zijn woonplaats gearresteerd op verzoek van de Enschedese recherche en aan deze uitgeleverd. Het blijkt dat H. zich in Enschedé heeft uitgegeven (en ver moedelijk ook in Deventer) als magneti seur die kon genezen zo hij maar voor werpen van waarde van zijn patiënt in zijn bezit had. Hij had de gewoonte zijn patiënten duur te laten betalen voor zijn bezoeken en meteen die voorwerpen ter nadere bestudering naar huis mede te nemen. Hij kwam nooit weerom Zeker een zestal Enschedeërs zijn de dupe van hem geworden Maar ook in Deventer, zo blijkt thans, heeft hij slachtoffers gemaakt. Maar hier op een andere wijze: hij kocht goederen bij zakenlieden die hem blijkbaar ver trouwden, maar betaalde deze nooit. In- tusen had hij de goederen al te gelde gemaakt. Men heeft er geen idee van hoevelen het slachtoffer van deze H. zijn geworden. Luit. B. M. Koster, Ned. oorlogscor respondent bjj het N.D.V.N. schrijft uit Korea Juist op de valreep, toen hij de dienst tijd in Korea eigenlijk achter de rug had. kreeg de commandant van het Ne derlandse Detachement Verenigde Na ties, luit.-kolonel W. Eekhout, een auto ongeluk. De nieuwe commandant, luit.- De lieer J. Roorda te Ter Apel, die be noemd verklaard was tot lid der Tweede Kamer in de vacature-Tuin (P.v.d.A.», heeft die benoeming niet aanvaard. In zijn plaats is nu benoemd verklaard mr G. L. P. Warburg, advocaat en procureur te Groningen. Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Er is de laatste tijd weer veel over de homogene Belgische C.V.P.-regering gesproken, ditmaal vooral in de C.V.P.-geleden zelf. Wij hebben reeds gemeld, hoe een achttal dagen geleden de algemene partijraad en het Nationaal Comité der C. V. P. afzonderlijke vergaderingen aan de politieke toestanden hebben gewijd, meer speciaal in verband met de grote concessies op sociaal gebied naar aanleiding van de jongste socialistisch- communistische agitatorische actie. Er werd bij die besprekingen eritiek op Pholien en een paar andere ministers uitgebracht, maar de algemene conclusie was, dat de homogene C. V. P.-rcgering het bewind in handen moest houden. Daarna vergaderde de CVP-groep van de Kamer, waarin het democratisch ele ment sterk vertegenwoordigd is. Ook daar kwam eritiek tot uiting. Het was vooral Van Cauwelaert, die hierbij de aandacht trok door op indirecte wijze (via een ge lijkenis met een gebeurtenis uit het jaar 1914) Pholien uit te nodigen als premier af te treden. Ondanks Van Cauwelaert's invitatie tot Pholien om heen te gaan, is er tot op heden dan ook niets van gekomen en was bovendien ook de CVP-Kamerfractie, waarin deze uitnodiging werd gedaan, vao oordeel dat de CVP-regering moet ge handhaafd worden. Doch dit is niet alles. Na de comité's en na de 'Kamerfractie heeft thans ook de CVP-Senaatsfractie vergaderd en in een slotmotie zeide deze groep, in voltallige HH... ALLEMAAL Zk/ANtNBSRG'S ROOKWORST..KOLOSSAAL? H ALS tN OE HERfSr DE SCHOOL UITGEGAAN. TRACTEERT MOEDER OP ROOKWORST BANDE De Britse autoriteiten m de Sitezkanaal-zone hebben Donderdag in totaal tien Egyptenaren negen politiemannen en een burger -wegens anti- Britse activiteit, uit de zone uitgewezen. Britse militaire politie bracht hen buiten het gebied en liet hen daar vrij met de waarschuwing, zich niet meer in de nabijheid van het kanaal te laten zien. Een van de negen politiemannen was een inspecteur van politie, die gedreigd had Egyptische regeringsemployé's te zullen laten doodschieten als zij op 3 November nog in de kanaalzone zouden werken. Dergelijke bedreigingen zijn op het ogenblik in Egypte aan de orde van de flag. De Egyptische „waakzaamheids- en bevrijdingsgroep" dreigt elke Egyptenaar, d-ie werkt voor de Britse troepen in de kanaalzone, te zullen laten geselen en brandmerken. Leden van de Egyptische politie hebben te Cairo geprotesteerd tegen de Britse uitwijzingen. De regering heeft daarop de Britse militaire autoriteiten medegedeeld, dat zij „drastische stappen zal nemen", indien de Britse trepen niet ophouden een agressieve houding jegens de Egyptische politie in de Suez-Kanaalzöne aan te nemen". Een tweede Britse stap heeft nog grotere ontstemming gewekt. De Britse militaire autoriteiten hebben namelijk het verbod op het vervoer van zware olie over de weg van Suez naar Cairo weer van kracht verklaard. De Egyptische regering vat dit ernstig op. Cairo heeft slechts benzine voor enkele dagen. Een tekort aan olie en benzine kan tengevolge hebben, dat de verbindingen verbroken zullen worden en net bevloeiings- en afwateringstelsel en Qe electnciteitsvoorziening in de war zullen lopen. Bovenal echter zullen de bakkerijen in moeilijkheden komen, het geen de anti-Britse gevoelens onder het volk zeer zou aanwakkeren. laluwe» heeft 4m van econumische zaken de Roemeense zaakgelastigde te Cairo „gepolst" over de mogelijkheid van levering van Roemeense olie aan Egypte via Alexandric. Vele Egyptisch# arbeiders, angstig gemaakt door dreigementen, hebben het werk in de kanaalzone neergelegd. De scheepvaart zou veel erger worden opge houden dan thans het geval is, ware het niet dat de Britse marine alles doet om de vaart goed te laten functionneren. De Britse eenheden zijn zodanig gestation- neerd, dat het hoofd kan worden ge boden aan het tekort aan arbeiders. De marine heeft op deze wijze 220 schepen door het kanaal geholpen, waar van 100 niet-Engelse. Het nieuwe con- vooistelsel werkt bevredigend. Verwacht wordt, dat binnen enkele da gen nog slechts een kleine kern van Egyptische arbeiders over zal zijn. Dan zullen de Britse autoriteiten kunnen na gaan, hoeveel geschoolde en ongeschool de arbeiders mogelijk uit Engeland, de Soedan, Malta, Cvprus en Mauritius naar Egypte overgebracht dienen te wor den. De leider van de Egyptische socialisten ia „Li*! aiouwc volk" ecu oproep gepubliceerd, waarin hij zegt, dat „van nu af aan de Egyptische socialisten met kogels, dolken en explosieven aan de zij de van het leger, de politie en de forma ties vrijwilligers zullen strijden om de Britten uit het land te verjagen". Vastgesteld kan worden dat het de re gering is gelukt de beide werkzaamste groepen van de oppositie de Moham medaanse broederschap en de socialisten voor zich te winnen. Het zijn vooral de jongeren van deze groepen, die zich aan een heftige anti-Britse propaganda wijden. Zij hebben zich bewapend en controleren alle naar de kanaalzone leidende wegen om te verhinderen, dat arbeiders en voorraden naar de zóne worden vervoerd. Het te New Dehii verschijnende dag blad „The Statesman" drong er Donder dag op aan, dat de verbondenen onver wijld een opperbevel voor het Midden- Oosten zouden instellen en dat behalve Britse ook Franse en Amerikaanse troe pen in de Suez-kanaalzöne zouden wor den gelegerd. „Daar er thans geen basis schijnt te bestaan voor onderhandelingen tussen Engeland en Egypte, is er alle reden van de Suez-kanaalzóne openlijk^ datgene te maken, wat het sinds lang in de prac- tijk is geweest: een aangelegenheid, waarvoor de gehele vrije wereld ver antwoordelijk is. „Het Is onrechtvaardig de last voor de militaire bescherming van dit gebied uitsluitend op Britse schouders te leg gen, waardoor Groot-Brittannië op niet gerechtvaardigde wijze als de „aarts vijand der Arabische landen wordt af geschilderd". aldus het blad. Ook Pa kistan maakt zich bezorgd over de hui dige gang van zaken en heeft zjjn bemid deling aangeboden. Koning Talal van Jordanië heeft Don derdag voor de eerste maal sedert zijn troonsbestijging het parlement geopend. In de troonrede verklaarde hij, dat Jor danië aan „de nationale aspiraties" van de Arabische staten zijn absolute steun on gympat&e aal verlenen, vergadering bijeen, „dat zij een ruime ge- daohtenwisseling aan de politieke toestand heeft gewijd en dat zij, aan de hand daar van, haar volledig vertrouwen in de hui dige regering handhaaft". Deze motie doet een democratisch CVP-blad kopletteren. „CVP-senatoren zonCer voorbehoud achter de regering Pholien. Tegen elke wijziging of vervanging. Pholien won de eerste ronde". Zoals men weet, wordt de parlements- zitting aanstaande Dinsdag heropend. Zij zal ingezet worden met een linkse storm loop tegen de homogene CVP-regering. En het is mede met het oog op die storm loop, dat de CVP-senatoren, zojuist aange haald, hun volledig vertrouwen in de hui dige regering hebben besloten uit te. spre ken. De uitbreiding van het optreden van de pseudo-vogel pest in ons land gedurende de laatste tijd maakt opnieuw maatregelen ter bestrijding van deze-vogelziekte wen selijk. In een in de Staatscourant afgekondigde beschikking van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening wordt het vervoeren van pluimvee, anders dan met afgeknipte staart verboden, ten zij dit vervoeren, zulks tot een maximum van 30 dieren, geschiedt van pluimveehou- tot pluimveehouder. Het vervoer van een- dagskuikens valt buiten dit verbod. Overi gens is slechts de handel en het vervoeren van pluimvee dat voor de slacht bestemd is en dat dan als zodanig gekenmerkt wordt door het afknippen van de staart, toegestaan. De eenmaal tot slacht pluimvee- bestemde hoenders mogen niet op da pluimveebedrijven terugkeren, 't Bedrijf, schap voor pluimvee en eieren heeft namelijk bij verordening bepaald, da:, alleen de handel zodanige dieren voorhan den mag hebben, zij het dan onder be paalde voorwaarden. Voorts zijn voor schriften gegeven voor de behandeling van mest, slachtafvallen en veren. Naa? wij bij informatie van officiële zijde vernemen, bestaat de mogelijkheid, dat hoewel door de Engelse autoriteiten over de uitvaardigingen van het invoer verbod Van gevogelte geen overleg met Nederland is gepleegd, op bepaalde pun ten ontheffing van liet verbod kan worden verkregen. De Nederlandse veeartsem-j- kundige dienst blijkt in verband mot de wijze, waarop het gevogelte door de Ned. exporteurs wordt geleverd, namelijk „pan klaar geslacht van Engelse zijde nooit klachten te hebben ontvangen over ver breidingsmogelijkheden der vogelpest. kolonel Christan, die met hem in de jeep zat, liep een arm- en een beenbreuk op en werd voor een aantal weken uitge schakeld. Maar overste Eekhout, die slechts een been had gekneusd, bleek bereid het bevel over het detachement te blijven voeren, tot zijn opvolger dit van hem zou kunnen overnemen. Ook hij echter zal in zfjn tent voorlo pig nog de stretcher moeten houden, doch desondanks blijkt hij bereid ons te ontvangen. Dat hij niet kon repatriëren, blijkt alras een grote teleurstelling voor hem te zijn. Is het wonder? Het is nu eenmaal zo, dat een verblijf van een jaar aan de Koreaanse fronten een phy- sische, zowel ais een psychische „ader lating" betekent. Bovendien duurt een jaar lang, zeer lang, wanneer men ver stoken is van alles wat Europa biedt. Als het gesprek komt tot de wapen feiten, die het detachement, dat juist in Nederland is aangekomen .heeft be haald, beginnen de ogen van de overste te glinsteren. „Op het oude detachement ben ik trots", zei hij. „Hoge Amerikaanse of ficieren hebben gezegd, dat deze Neder landers tot de ibeste soldaten van de we reld behoren." Op pnze vraag, wat het meest was op gevallen bij de onzen, antwoordt de 34- jarige commandant onmiddellijk: „Hun kameraadschap, hun hoge moreel en het doorzettingsvermogen van die kerels en het vertrouwen, dat zij stelden in hun bevelvoerders". Natuurlijk waren ook hier de uitzon deringen, die de regel plegen te bevesti gen. De jonge Van Heutsz-mannen bezaten een nationale trots, die men in Neder land zelden opmerkt. Na de parades zelfs, toep het Nederlandse detachement werd onderscheiden met de beroemde „Unit Citation", vroegen ze: „Overste, marcheerden wij beter dan de Ameri kanen.. En de Amerikaanse generaal Van Fleet nam, bij de uitreiking van de on derscheidingen, zijn eigen .Unit-Cita- tion" van de borst en speldde haar op mijn shirt als .een blijk van hulde aan het Nederlandse bataljon. „En de mannen van de nieuwe troep, overste, wat denkt u van hen?" ,.Ik heb goede hoop. De officieren, die de training hebben voorbereid en ge leid en die nu naar Nederland gaan, zijn. de mening toegedaan, dat 't enthousias me en de wil om te leren en te accep teren, veelbelovend zijn. Ik verwacht, dat deze troep de traditie en de roem van het oude N.D.V.N. zal voortzetten. „Aan het front worden eisen gesteld", zo gaat de commandant voort, „die slechts door de ijzersterken kunnen wor den volbracht. De keuringen dienen daarmede, uiteraard, rekening te hon den. In Nederlandse kranten zijn berich ten verschenen, die de lichamelijke en geestelijke gezondheid van de man, die naar Korea ging, critiseerden. Deze be richten zijn sterk overdreven. Het kan voorkomen, dat er factoren zijn van al lerlei aard, die bij een keuring niet zijn te onderkennen en pas aan het front be ginnen op te vallen. De eisen, die aan de man, bestemd voor Korea, gesteld moeten worden, zijn hoog, zeer hoog zelfs Hij moet zeer krachtig zijn, over sterke zenuwen beschikken en er een hoog moreel op na 'houden. Want vergeet vooral niet, dat deze strijd vraag het aan de veteranen van de tweede wereld oorlog zeer veel zwaarder is dan die in Europa en andere gebieden. Daarom zijn de kansen voor be roeps- en reserve-officieren, om onder de meest moeilijke omstandigheden, hier in Korea, de bevelvoering te le ren, enorm. De aanvoerder hier van hoog tot laag faalt of slaagt. Een tussenweg bestaat niet". Opmerkelijk, en vleiend is het tevens, dat de divisie-commandant, generaal- majoor Young en zijn plaatsvervanger, generaal-majoor Boatner, blij zijn. dat at Nederlanders weer gereed zijn om ingezet te worden. „Nederlandse soldaten kan mén zwaar der belasten dan de meeste militairen van andere nationaliteiten", zo ver trouwde een hoge Amerikaanse officier ons toe. Een groter compliment kan men over ste Eekhout en het Nederlandse detache ment niet maken. De National Colton Council heeft ver klaard. dat Europa door gebrek aan dol lars wellicht niet in staat zal zijn zoveel katoen te kopen in de Ver. Staten gedu rende de komende tien maanden als het nodig heeft. Hoewel uit de ramingen blijkt:, dat de Westeuropese landen het voornemen hebben gedurende het seizoen per einde Augustus 1952 ongeveer 4.250.000 balen te kopen, heeft de raad voorspeld, dat de Amerikaanse uitvoer naar Europa ver moedelijk enigszins zal dalen, wellicht tot 3.500.000 balen. Zowel de raad als het „departement van landbouw; ramen, dat in 1951/'52 6.000.000 tot 6.250.000 balen ka toen beschikbaar zuilen zijn voor de voer in 1951/'52. Hiervan zullen 2.500 030 tot 2.750.000 balen vermoedelijk gaan naar landen buiten Europa, zodat de Europese vraag misschien niet geheel gedekt zal worden, zelfs indien de finan ciële hinderpalen uit de weg worden ge ruimd. De raad meldt, dat Europa dit seizoen reeds meer dan 2 millioen balen in de Ver. Staten heeft gekocht. Aanvullende financiering was reeds gegarandeerd voor nog 1.500.000 balen. E. C. A.-toe- wijzingen. zullen waarschijnlijk minstens 1/3 deel van deze hoeveelheid dekken en een gedeelte van de betaling zal wor den ged""' v:m de E:: on- Impoi'i Bohii,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3