LEKASIN Stabielere handel met Duitsland Uitgestorven Vrijdagavond kiespijn neem vermoufh Torino Alphens gasbedrijf gaat liquidatie tegemoet Dronken chauffeur veroorzaakte aanrijding spaanse Wisselkoers PAGINA 4 VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 Aansluiting bij Leiden onver mijdelijk Chlorophil bracht geen redding Wijziging om uitvoer te bevorderen MAN LIEP IN 'T WATER NIEUWE VERZEKERINGEN IN SEPTEMBER Verdragen niet korte looptijd geven onvoldoende basis TREINVERBINDING AMSTERDAM—ROTTERDAM In 1952 via Breukelen-Harntelen dagelijks twee treinen Met ingang van de zomerdienst 1952 Zullen de Nederlandse Spoorwegen op het baanvak Amsterdam-Breukelen- Harmelen-Gouda-Kotterdam dagelijks twee treinen ln belde richtingen laten rij den op voor beursbezoekers geschikte tijden. (Van onze correspondent) Sedert vele jaren levert het gasbedrijf te Alphen aan den Rijn honderdduizenden guldens tekorten op. Het exploitatietekort van het vorig jaar bedroeg ruim ander halve tori. Het vooruitzicht voor 1951 i» weinig hoopvoller. Dit gaf het gemeente bestuur, op aandrang van de raad, ruim een maand geleden reden om aan de directeur, de heer F. H. Kempers „ziek teverlof" te verlenen. Tot tijdelijk direc teur benoemde burgemeester Witschey tegelijkertijd de heer J. Ploeger, oud directeur te Apeldoorn. Deze kreeg de opdracht in de kortst mogelijke tijd na te gaan in hoeverre de tekorten hadden kun nen worden voorkomen of minstens in sterke mate worden verlaagd. In afwachting van zijn afgerond rapport, heeft hij in dit stadium in het kort zijn visie aan ons medegedeeld. De roofbouw die sedert vele jaren in het verleden is ge pleegd, waaraan de heer Kempkers, de huidige directeur geen blaam treft, daar bij zijn benoeming enkele jaren geleden reeds een grote chaos heerste, maakt het onmogelijk het bedrijf voor de toekomst te redden. Volgens de heer Ploeger is aan liquidatie niet te ontkomen en is aan sluiting bij het gasbedrijf te Leiden on vermijdelijk. Dienaangaande is tussen het Leidse en het Alphense gemeentebestuur alsmede de directies van beider gasbedrij ven een principe besluit genomen, waarbij Alphen a./d. Rijn zal worden opgenomen in de belangen-gemeenschaip van het gas bedrijf van de sleutelstad. Uiteraard be hoeft dit besluit nog de sanctie van de betreffende gemeenteraden. Met de uit voering van dit plan zal, naar de mening van de heer Ploeger, ruim een jaar mee heengaan en gedurende die tijd zal men de gasproductie te Alphen a./d. Rijn op voeren en de kwaliteit verbeteren door toevoeging van 15 20 pet propaangas. Een hiervoor benodigde installatie is in middels gemonteerd. Hiertoe is aangewend het crediet van 30.000. De B.P.M. te Pernis zal het propaangas leveren. Agenten van de radio-autodienst der Amsterdamse politie hebben gisteravond een automobilist gearresteerd, die onder invloed van sterke drank in Wassenaar een ernstige aanrijding had veroorzaakt en daarna was doorgereden. De politie te Sassenheim had de man reeds gesigna leerd en aan de manier, waarop hij zijn auto bestuurde, geconstateerd, dat hij sterke drank moest hebben gedronken. Zij waarschuwde de Amsterdamse politie, die de automobilist aanhield, omdat hij aan de linkerkant van de weg reed en mêt moeite de wagen in bedwang hield. Hij werd overgebracht naar het bureau Overtoom, waar men aanvankelijk (er was geen dranklucht te bespeuren) niet goed wist of hier inderdaad van dronkenschap sprake was. Reeds meenden de agenten de man weer in vrijheid te moeten stellen, toen zij constateerden, dat hij een tabletje innam. Bij onderzoek bleek dit chlorophil te zijn, een stof, die ademzuiverend werkt. Op hetzelfde ogenblik kwam per politie- telex binnen, zodat de man, ondanks de chlorophil. nu toch zit. De Spaanse minister van handel heeft een vereenvoudiging van de huidige wis selkoersprocedure voor uitvoer bekend gemaakt. De enkele koers van 021,9 peseta's per Am. dollar en in verhouding voor alle andere valutas zal gebruikt wor den als basiskoers voor alle Spaanse uit voer. Het doel van de nieuwe maatregel is niet alleen vereenvoudiging van de proce dure doch tevens bevordering van de uit voer en versterking van de Spaanse valuta. De minister legde er de nadruk op, dat de officiële basis-wisselkoersen onveranderd zijn en dat de maatregel dus geen devaluatie van de peseta betekent. (Van onze correspondent) Toen een schip met opduwer door de Ommelanderwijk te Veendam voer, kreeg men averij aan de schroef. De schipper, die hiernaar een onderzoek instelde, ont. dekte tot zijn ontsteltenis dat een mans persoon tussen de sohroef geklemd was. Bij identificatie bleek dit de 62-jarige A. W. uit Veendam te zijn, die reeds enkele dagen vermist werd. Hij was i normaal uit de Noord-Oost polder, waar hij werkte, weggegaan om een weekend in Veendam door té brengen. Bij het verlaten van een der café's aan de Mo- 1 lenstreek is hij evenwel de brug voor bijgelopen in het duister, niet boven staand noodlottig gevolg. PARIJS, October. ken, al hebben de Parijse kranten geen at™ ,r c Zaterdags verschijnende Zondags-edities VRIJDAGS NET als als „The New York Times" van een e stad, die we kennen. De küo o{ zo an er vroeg naar bed. Ver- De eerste krant, die we ter hand namen, dat ze moe zijn van net beloofde ons op haar voorpagina „les 8 Ite van de werkweek. En histoires émouvantes de cette semaine", op het weekend willen <je zes aangrijpende verhalen van deze Svenals overal elders. week, alle zes echt gebeurd, is raakt Parijs zo tussen Daar was ten eerte het onschuldige 1 uitgestorven. Zelfs op de dochtertje van een moordenares, dat bij rds sluit menig café al pleegouders een nieuw en koesterend tehuis had gevonden, avonds in Parijs aankomt, L'histoire émouvante nr 2 ging over een of dit nu de stad met het j0nge Fransman, die 14 maanden onder de r en de eindeloze mensen- Eskimo's had doorgebracht, In nr 3 lazen we in geuren en kleuren, end biedt de stad al weer jj0e er naarstig gezocht wordt naar een beeld. Maar toch. ook in behoorlijke woning voor Frankrijks vier- luimert Parijs in. ling, die thans in een krot gehuisvest is, leze herfsttijd begeven zich sam'en met twee broertjes en een zusje: Zondags vele Parijzenaars een natte kelder zonder zon en frisse n zo ze dit niet doen. dan iuch.t. (Anderhalve kolom en twee foto's), ch toch niét in de binnen- Monsieur Durafour, die voor het eerst met een vliegtuig over de Mont Blanc daar menig café, menige vloog, wil deze tour de force thans op g restaurantje gesloten en 63-jarige leeftijd herhalen, vernamen we ten kan veilig een kanons- in histoire émouvants nr 4. ten worden, En in nr 5 lazen we het een en ander ie weekend te Parijs deden over de ontroerende geschiedenis van een ste Parijzenaars, die thuis- jong Engels employé van de Anglo- Iranian. die niet uit Perzië weg wilde en n ons aan een kiosk van de zich nu schuilhoudt bij vrienden var zijn en terwijl we onze beurt Iranse verloofde, Anouche Bogochia in grepen we een beetje, hoe de hoop, dat premier Mossadeq haar ver- ien en tijdschriften kunnen lof zal geven, met een Engels staatsbur- i, ger te trouwen. Het jonge paar wil boten- anten togen met een dikke dien proberen, via Irak naar Engeland te onder de arm huiswaarts, komen, waar John Stevens' ouders hem vol ongeduld verwachten, t van ons bijna uitgestorven Tenslotte werd ons in histoire émou- t zijn vele gesloten winkels, vante nr 8 haarfijn uitgelegd, dat de ivenzovele blinden, verwon- dames van tegenwoordig inzake schoon- baasden we ons over wat er heidsverzorging heel wat van die rond week gebeurt, zonder dat 1900 kunnen leren. iwste notie van kan hebben, Dit alles was nog Slechts een hors avondbladen bieden leesstof d'oeuvre. Geen wonder, dat Parijs in bet keur. Er is werkelijk een weekend hier en daar bijna uitgestorven nodig om ze door te wer- lijkt. Opdrachten tot het instellen van wetenschappelijke onderzoekingen De wetenschappelijke advies-commissie van het Instituut Film en Jeugd heeft te Amsterdam de stand van de door haar voorbereide onderzoekingen besproken. Op de eerste plaats heeft prof. dr Sj. Groenman, hoogleraar te Utrecht, zich be last met de leiding van het sociologische ondex-zoek, dat door het „Instituut voor sociaal onderzoek van het Nederlandse volk" zal worden ingesteld aan de hand van gegevens, die zijn verkregen over het bioscoopbezoek van duizenden jongeren uit uiteenlopende soorten van geméénte, milieu, gezindheid en leeftijd. Frequentie, en omstandigheden (als plaats, gezel schap) van dit filmbezoek door jongeren zullen hieruit kunnen worden geput. Ver der kan de voorkeur voor vertoonde films worden nagegaan De verkregen gege- Gedurende de maand September is voor een bedrag van 139,2 millioen aan nieuwe verzekeringen gesloten (in Augus tus 144.7 millioen). Het totaal verzekerde bedrag gedurende 1951 is hiermede tot dusver gestegen tot 1.438,7 millioen (zelfde per. v. j. 1,321.6 millioen). Aan kapitaalverzekering is gedurende September afgesloten 55,4 millioen en 'n de eerste negen maanden van 1951 553,5 millioen, aan renteverzekering resp. 66,7 millioen en 725,2 millioen en aan volks verzekering 11,1 millioen en 160.0 millioen. het sentiment dan het gezond verstand. Met verwondering wekkende snelheid bouwt Duitsland zijn industrie weer op en de export gaat met enorme sprongen omhoog. Hij zal in 1951 een bedrag van 15 milliard D.-mark bereiken. Met nadruk wees spr. op het verschil in sfeer tussen de overeenkomsten van Yalta en Potsdam en het Atlantisch Pact. Reeds wordt in Amerika gedacht aan een opzeggen der besluiten van Yalta en Pots dam, want men beseft, dat West-Europa het in alle opzichten gemakkelijker zal hebben met een welvarend Duitsland dan er zonder. Onze handel met Duitsland dient te worden gestabiliseerd en gecontinueerd. Handelsverdragen met korte looptijd geven geen voldoende basis. Er zou moe ten komen een Nederlands-Duitse econo mische raad, event, een Benelux-Duitse economische raad, welke een grondig»' studie diende te maken van de structuur der handelsbetrekkingen, aldus prof. dr ir H. C. J. H. Galissen uit Maastricht, voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, in een voordracht voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Twenthe en Salland over het onderwerp: „De han delsbetrekkingen tussen Duitsland en Nederland en de problemen die daarmee samenhangen". Spreker zeide, dat hü reeds In 1946 had aangedrongen op nauwe relaties met Duitsland, doch dat het begrijpelijk was, dat men toen zich meer liet leiden door Op 31 October hxeft ir H. G. J. Schel ling, architect bij de Nederlandse Spoor wegen en bouwer van o.m. de stations Amsterdam Amstel, Bussum, Enschedé en Hengelo, de dienst der N. S. met pen sioen verlaten. De heer Schelling zal ech ter de in aanbouw zijnde stations Leiden en Zutphen voltooien, evenals het station Arnhem, waarvoor de plannen in studie tijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4