Het gaat niet om een oorlog die we niet wensen Doch om het behoud van de vrede die we willen in A'damse WASSEN onder Egypte tegenover „Grote Drie FOKKELMAN - camera op t buitenband Mittellandkanaal weer in gebruik F1)8 Aft 50 „Aquavions" in Parijs op stapel gezet „Langzame tremen Onrust in Ambonnezen- kamp Faroek-land verzet zich tegen bezetting He „Maipu -ramp .WINKELCENTRUM' BINNENWEG ROTTERDAM. TELEF 29375 De monden keelontsmettende tabletten Dinsdag 6 november 1951 PAGINA 3 Last van xeimwen? Westduitse kolenuitvoer Voorstel: in eerste kwartaal '52 5 millioen ton En als grote attractie de bijzonder lage l van TEwJ. JE Hot kopen van 'n bed is flcen gokspel.... iNoöelpnjs voor Leon Jouhaux ROVERS MET BRENGUNS Overvielen onderneming en politiebrigade WANNEER RICHTING AANWIJZERS VOOR TRAM (Advertentie) Mijnharde'! Zenuwtabletten helpen U er overheen. Als eerste stap voor de vaststelling van de kolenexportquota voor het eerste kwar taal van 1952 heeft de Westduitse regering aan de Economische Commissie voor Europa van de Ver. Naties te Genève voorgesteld, dat West-Duitsland in die periode 5 millioen ton kolen zal uitvoeren. Naar van de zijde van het West-Duitse ministerie van economische zaken verno men wordt, is dit slechts een eerste for mulering. De Economische Commissie voor Europa zal op grond van de hoeveelheden, welke door de kolenuitvoerende landen in Europa voor uitvoer worden aangeboden, een plan opstellen voor de Europese ko- lenverdeling in het eerste kwartaal van het nieuwe jaar. Het Internationale Gezagsorgaan voor het Ruhrgebied zal dan het definitieve en bindende uitvoerquotum voor West- Duitsland vaststellen. Voor de eerste maal in tien maanden tijds zijn Maandag twee uit West-Berlijn komende aken in westelijke richting het Mittellandkanaal gepasseerd. Zaterdag j.l. is dit kanaal, dat wegens werkzaam heden aan de sluis van Rothensee se dert 12 Januari niet meer gebruikt kon worden, weer voor de scheepvaart vrij gegeven. Voor het vervoer van kolen uit het Ruhrgebied had men weg- en spoor wegvervoer moeten inschakelen. Het weer in gebruiknemen van het kanaal zal de bevoorrading van West-Berlijn ge makkelijker maken. U verlangt meer van een regenjas dan dat hij alleen maar waterdicht is. U stelt er zeer zeker ook prijs op dat hij U vlot kleedt en voor.ai wilt U ook een warme be schutting. U vindt bij ons een unieke sortering in de meest moderne modellen en kwaliteiten gelijke mentaliteit kan het werken voor de vrede slechts hinderen en wellicht zelfs verlammen. Als wjj op deze plaats aan dit nummer van Collier's zoveel aandacht hebben geschonken, dan is het, niet, omdat wij onze lezers deze sensatielectuur wil len onthouden, maar wijl we ons ver plicht achten te waarschuwen tegen het grote gevaar, dat er in ligt opgesloten. Nogmaals, het gaat er voorlopig niet om, hoe we een oorlog, welke we niet wen sen, zouden winnen overigens weten we uit ervaring, wat een oorlog winnen betekent maar op de aller-, aller eerste plaats om de vrede te bewaren; en ons zonder oorlog een nieuwe, betere maatschappij te organiseren. Het zou een vermetele dwaasheid zijn te veronder stellen dat op de puinhopen van een nieuwe oorlog gemakkelijker een geluk kiger toekomst is te bouwen. Dat zal, ook als we de vrede redden, nog moeilijk genoeg zijn. De ongeveer 60-jarige werkman J. D. wonende te De Wilp werd dezer dagen gegrepen door een vrachtauto en vrijwel opslag gedood. Hij bevond zich op de rechterzijde van de rijweg met zijn fiets, toen in snelle vaart een vrachtauto nader de, die een andere vrachtauto op sleep touw had. D. schijnt getroffen te zijn door de kabel en is onder de gesleepte auto gekomen. Deze jas, van uitste kende katoenen poplin, met leuke teddykraag, geheel gevoerd met 'n vollen schotse ruit, ver krijgbaar in de maten 38-48 Op een werf bij Parijs zijn in licentie- bouw enige .►Aquavions" op stapel ge zet. Dit zijn vaartuigen, die zich met behulp van draag- en stabilisatievlak- ken op bepaalde snelheden in horizon tale lijn grotendeels uit het water verheffen en op die manier veel min der wrijving van het water oudervin den. Nadat door de Zweedse bouwers een proefmodel voor het vervoer van zes tig personen was gebouwd, werden op een werf bij Stockholm nog drie vaartui gen van dit type op stapel gezet. Inmid dels is door Zweedse, Nederlandse en Franse ingenieurs een groter model, ge schikt voor transport van 110 personen, ontworpen. Het eerste exemplaar hier van, dat in de vaart sterk op een laag vliegend modern groot vliegtuig zal lij ken, staat thans eveneens op stapel. Deze „Aquabus 110" wordt 30 meter lang en 6 meter breed. De voortbeweging zal geschieden door drie dieselmotoren van 800 P.K. elk. De kruissnelheid zal 50 zeemijlen ofwel ruim 90 km. per uur bedragen. Behalve voor deze „Aquabus" zijn op dezelfde Franse werf in licentie- bouw de kielen gelegd voor enige klei nere Aquavions. die worden bestemd voor vrachtvervoer. Hoe prachtig de Spoorwegen in menig opzicht hun diensten hebben verbeterd, de treinen die lopen tussen Brabant en da grote steden in het Westen des lands hebben nog steeds een langere rijtijd dan vóór de oorlog. De K.v.K. voor Westelijk Noord-Brabant te Breda heeft onlangs in een schrijven aan de directie van de N.S. daarop gewezen. In haar antwoord daarop somt de directie thans een aantal factoren op, welke het niet mogelijk maken de rijtijd te verkorten. De belangrijkste van deze factoren vormen de langere „stationne- menten". De nobelprijs voor de vrede van het jaar 1951 is toegekend aan de Fransman Leon Jouhaux. Leon Jouhaux is voorzitter van de Franse „Force Ouvrière", die zich heeft losgemaakt van de door communisten ge leide C.G.T. Hij speelt een grote rol in de internationale vakbeweging en in de Int. Arbeidsorganisatie. Sinds 1949 is hij tevens voorzitter van de internationale raad der beweging voor een verenigd Europa. De prijs bedraagt dit jaar ongeveer 11.500 gulden en is toegekend door een commissie van het Noorse parlement. NIEUWE BINNENWEG 288-294 DAM (n»bl> CtpHol Thmetv) fel. 50066 Een bende van naar schatting 100 man. bewapend met automatische wapener, waaronder 4 brenguns deed in de nacht van Zaterdag op Zondag 2728 October een aanval op de onderneming Gunung Anaga in het Purwakartase. Hoewel de bende zeer hevig vuurde, slaagde de poli tie op de onderneming er in haar te ver drijven. Toen het gevecht reeds was beëindigd en de bende was weggetrokken, arriveer de versterking van de mobiele brigade te Purwakarta. Deze troepen keerden tegen de ochtend naar hun standplaats terug. Bij de dessa Tjigagak in het Pleredse reed de troep van de mobiele brigade in een hin derlaag. Plotseling werd van verschillende kanten op de auto's gevuurd. Enige leden van de brigade werden dodelijk getroffen, drie werden zwaar gewond en vijf licht gewond. Men vermoedt, dat de hinderlaag is gelegd door dezelfde bende, die Gunung Anaga heeft aangevallen. Naar Aneta verneemt, zouden d" onder nemingen Gunung Anaga en Tonrang Kuning op last van de politie zijn ont ruimd. (Van onze correspondent). se?eriob0iertude ,aatste tUd niet erg tus- het kamp Ataèï^fe'w onder7fbraacd in nezen daar e Hulzen De Ambon- die zo nu en Ve^SCh;11.!!nde veten Dat kan natuuwiifc"°rden uitgevochten, ten niet goed gevona r de autorltai- zoekt naar een oploSsLWorde" en men in het reine te brln^l °T deze zaak vorige week een vech^partü wT ,da? gevonden waarbij een der Ambonn gewond werd en in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Gisteren zijn 25 man rijkspolitie in het kamp aange komen en men zal nu trachten 23 Am- bonnezen naar een ander kamp over te brengen. Veel zin hebben de Ambonnezen daar niet in want in het kamp Almère heb ben zij het dank zij de Gooise bevol king niet slecht. Men hoopt de zaak echter met kalm overleg zonder strubbelingen in orde te maken. De K. N. A. C. heeft zich tot de minis ter van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek te bevorderen dat. aan gezien in de wegenverkeerswetgeving omstreeks een jaar geleden daarover een beginselbesluit is opgenomen, op korte termijn het tijdstip zal worden vastge steld waarop het aangeven van verande ring van richting van tramwagens ver plicht zal zijn. De K. N. A. C. is van mening, dat het aanbrengen van waarschuwingsbakens aan de kant van de weg, zoals in enkele in cidentele gevallen is geschied, principieel onjuist is, omdat dan de aandacht van do weggebruikers wordt afgeleid van hot punt waar het gevaar werkelijk dreigt. dat Egypte niets te maken wilde hebben met Westelijke defensieplannen, antwoord de hij: „Wij weigeren alle voorstellen, die een regeling van de tussen Groot-Brit- tannië en Egypte bestaande geschillen be ogen, zolang de Britse bezetting voort duurt". Voor het ogenblik heeft de Egyptische regering niet de bedoeling om het geschil voor de Veiligheidsraad of de Algemene Vergadering van de V. N. te brengen, aldus de minister, die hieraan echter toe voegde: „Onze houding kan zich wijzigen, wanneer de omstandigheden dit noodza kelijk maken". Tijdens de besprekingen, die de Britse en Amerikaanse ministers van buitenland se zaken Zondag en Maandag te Parijs hebben gevoerd, heeft Acheson Eden me degedeeld, dat de Amerikaanse regering Groot-Brittannië onvoorwaardelijk steunt in zijn politiek om in de Suez-kanaalzöne te blijven en de Soedan niet aan Egypte over te dragen, zonder dat de Soedane- zen zich daarvoor nadrukkelijk hebben uitgesproken. De Franse regering heeft reeds in Oc tober jl. verklaard het Britse standpunt ten aanzien van Egypte volledig te onder schrijven. De thans door Acheson gedane verzekering houdt dus in, dat Egypte zich tegenover een verenigd front der „Wes terse Grote Drie" ziet gesteld. De Egyptische minister van buitenland se zaken, dr Mohammed Salah el Din Pasja, verklaarde zijnerzijds gisteren te Parijs, dat zijn land zal blijven weigeren mede te werken aan enig verdedigings plan voor het Midden-Oosten, zolang de Britse „bezetting" voortduurt. „Volgens Egypte betekent de hiertoe strekkende uitnodiging het scheppen van een situatie, die erger is dan het Brits- Egyptisch verdrag van 1936. Er zouden vier bezettende mogendheden komen in plaats van één en er zou niets bepaald worden over de duur van de bezetting of de sterkte van de bezettingslegers", aldus de minister. Op een nadere vraag, of dit betekende, De radiostations aan de kust van Noord-West-Duitsland hebben Maandag middag de scheepvaart gewaarschuwd voor reddingsboten van het gezonken Argentijnse motorschip „Maipu", die bij het verlaten van het schip niet gebruikt zijn en onderste boven in het water lig gen, terwijl zij nog aan het wrak vast zitten. De scheepvaart wordt gewaar schuwd uiterst voorzichtig te zijn bij het voorbijvaren van het wrak, dat op een drukke route naar Hamburg en Bremerhaven ligt. De enige oplossing voor berging acht men het schip onder water te demon teren en als schroot naar boven te bren gen. Tot nog toe zijn pas enkele passagiers door verwanten afgehaald. De overigen zullen in de komende dagen nieuwe kle ren krijgen en op kosten van de Argen tijnse maatschappij naar hun bestem ming worden vervoerd. Met het eerste K.L.M.-vftegtuig van hedenmorgen landde op Schiphol de Gravin van Listovvel voor een korte lezingen-tournee in Nederland. Reeds jong kreeg deze, in Hongarije geboren vrouw, een Europese visie door haar verblijf in de hoofdsteden van dit werelddeel, waar haar vader diploma tieke functies vervulde. Haar academische vorming kreeg zij voor een groot deel in Engeland; in 1933 werd zij door haar huwelijk Brits onderdaan. Haar grote kennis van Europa en de Oostelijke gebieden van dit Continent in het bijzonder, maar bovenal haar intens

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3