Harde maatre gelen op program Salarisverlaging als noodsein Betalingsbalans in één jaar met 'n milliard pond verslechterd i :,;Ji M Wereld met oog en oor te Parij s drie confereerden afzonderlijk over ontwapeningskwestie De 16.000 emigranten dit jaar naar Canada In naam der rode vooruitgang Achter het IJzeren gordijn zijn de vrouwen „staatsslavinnen Ereplicht tegenover 30.000 man 1} Praten met de Rus is nodig. Doch twijfel over resultaat blijft wmm Rijke Rotterdammer en Haagse freule fungeerden als „tafeltje-dek-je' Woensdag 7 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN Alweer 5000 klanten voor 1952 Eva Peron geopereerd Fabrieksdirecteuren kunnen onbetaald overwerk eisen I^mI Voor de woningbouw Oplichters wisten mooi te praten Zaterdag 10 November: Klaproosdag WEERBERICHT Schaarste blijft algemene bflans°nvlanrkrijk Nationalisten van staal teniet Perzië en Egypte Pralen met Rusland Kritiek van Attlee KLAD SCHILDERWERK Frankrijks president, Vincent Auriol, heeft bij de opening van de zesde algemene vergadering der V. N. het voorstel gedaan tot het honden van een „viermogendhedenbijeenkomst op het hoogste niveau ter bespreking van de meningsverschillen, welke de wereld vrede bedreigen. Deze bijeenkomst werd nader door een woord voerder van de V. N. omschreven als een conferentie tussen Truman, Churchill, Stalin en Pleven. De plechtigheid had zeer grote belangstelling van pers en publiek. V) Goed de krant lezen Vrouw verantwoordelijk Kath. Kerk staatsvijand LEEUWARDER OBLIGATIELENING Ver overtekend Het succes van de Leeuwarder obli- groter gebleken, ZUTPHEN LEENT MILLIOEN „Een krijgslist" De verwachting geldig tot Donderdagavond luidt: Aanvankelijk enkele opklaringen en hier en daar mist, maar vervolgens weer tijdelijk re gen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Wei nig verandering ln temperatuur. Donderdag 8 November: Zon op 7.46 uur, onder 17.01 uur. Maan op 15.04 uur, onder 1.32 uur. E COURANT Engeland voor zeer zware tijden Vi inston Churchill liecft Dinsdag in het Britse Lagerhuis zijn eerste rede als premier uitgesproken. Alle plaatsen van het Lagerhuis waren bezet en vele leden konden zelfs geen zitplaats vinden. ;;De socialisten hebben tijdens hun ver- 1 ezi n gscam pagne", zo zeide hij, „met veel na ruk verklaard, dat ik een oorlogsophitser >en en deze beschuldiging is er waarschijnlijk <e.oorzaak van, dat de parlementaire meerder- van mijn regering niet groter is, doch nu", aldus de Britse premier, „zijn wij in de gelegen heid deze verschrikkelijke en van ondankbaar heid getuigende beschuldiging te ontzenuwen, niet slechts met woorden, doch door onze daden. Mijn regering zal er niet voor terugschrikken, onpopulaire maatregelen te nemen, indien deze voor het welzijn van liet gehele volk onafwendbaar zijn." ufr „Mogelijk zal de socialistische beschul diging dat ik een oorlugsophitser ben te gelegener tijd op de hoofden van diege nen, die haar hebben geuit, met samen gestelde interest neerkomen. Wat het land bovenal nodig heeft is verscheidene jaren van een rustig en met vaste hand gevoerd bestuur". (Hier barstte de oppo sitie in smadelijk gelach uit!) Vervolgens kwam Churchill te spreken over de vraagstukken der landsverdedi ging. Hij deelde mede zich voor te stellen het Huis deze in een geheime zitting te doen bespreken waaraan hij toevoegde de leden dan zo volledig mogelijk te zullen inlichten. ,,Ik heb mijn salaris en dat van mijn ministers verlaagd. Deze maatregel is be doeld als een noodsein. Wij hebben thans een periode van bewapening, welke nood zakelijkerwijs met zich brengt, dat de vraag naar de meest nodige arbeiders en grondstoffen anders gericht is dan in een normale vredestijd. Deze uitzonderlijke tijd vergt dan ook het treffen van buiten gewone maatregelen". Churchill motiveerde de geheime zitting van het-Lagerhuis met te zeggen, dat hij het beter achtte deze zaken eerst in be sloten kring te bespreken, „zonder dat hetgeen wij gezegd hebben dadelijk in de gehele wereld bekend en besproken Wordt". „Ik kom thans te spreken over de ern stigste aangelegenheid die ik hedenavond in het Huis moet behandelen, namelijk de financieel-economische toestand", vervolg de Churchill. „Ik heb bij het overnemen van de regering bevonden, dat de finan ciële crisis, veroorzaakt door het tekort op de Britse betalingsbalans, erger is dan in 1949 en in vele opzichten zelfs ernstiger dar, in 1947. Het tekort op de buitenlandse handel bedraagt thans, wanneer wij ons baseren °P de toestand in het lopende halfjaar, 700 millioen pond per jaar verleden jaar was er, volgens berekeningen over het overeenkomstige tijdvak een batig saldo ^°,ngeve*r 350 millioen pond. Dit bete- iaa. fjLorue betalingsbalanspositie in 'n Sterlirm met ruim één milliard pond UiteaanH verslechterd. het Vereni® i? de huidige toestand zou s vao verschuldigde beta- v,ThvLn r, gebieden een tekort hebben van 500 a soo millioen pond. Wan. Ju? h,-Uf)en «ethet geheel der har.de.stran ar ties tussen het ster- hnggebied en de test van de wereld, zouden onze verliezen aan goud- en dol- larwaarden mogelijk nog aanmerkelijk noger komen te liggen Indien dit zo zou doorgaan, zou slechts één einde mogelijk wezen: een staatsbankroet. Afnemend vertrouwen in de waarde van het pond sterling en in zekere mate ook het verloren gaan van de baten der Perzische olie hebben de toestand verer gerd. „Ik doe", aldus Churchill, servatieven hadden besloten om thans niet hun belofte, om de door Labour op geheven twaalf lagerhui: zetels, gereser veerd voor de Britse universitei ten, weer in te voeren „Wanneer we dit zouden doen in een reeds gekozen par lement, zou er een twijfelachtig precedent worden geschapen" zeide hij. Churchill verklaarde verder, dat zijn regering over voldoende aanhang in het land en in het Lagerhuis beschikt om de Sprekende over de buitenlandse poli tiek zeide Churchill: „Wij kunnen niet in stemmen met de slechte behandeling die wij in het Perzische oliegeschil hebben ondervonden. Mijn regering zal immer be reid zijn te onderhandelen op basis van een eerlijk deelgenootschap met Perzië Men heeft ons tot nu toe groot onrecht gedaan en wij zullen er, geduldig doch vastberaden, naar streven het ongedaan te maken, voor zover dat thans mogelij k is". Omtrent het Brits-Egyptische geschil zeide Churchill: „Wij zijn vastbesloten onze wettige positie in de Suez-kanaai- zöne te handhaven, ongeacht het onwet tige en eenzijdige optreden van Egypte door de unilaterale opzegging van 'de ver dragen van 1936 en 1899. Wij zullen ons uiterste best doen het Suez-kanaal als eeu internationale doorvaart te beveiligen er. wij zullen, om dit te bereiken, niet krach tiger optreden dan noodzakelijk is. Wij zullen de politiek t.a.v. Egypte, zoals die door de afgetreden socialistische regering is gevoerd, voortzetten". Churchill beëindigde zijn toespraak met een nieuwe toespeling op de mogelijkheid van besprekingen tussen de Sovjet-Unie en de Westerse staten. „Wij hopen in ons buitenlandse beleid op de eerste plaat» een vermindering van de door de koude oorlog teweeg gebrachte spanning te be teiken, hetgeen zou moeten geschieden door onderhandelingen op het hoogste plan, die gebaseerd zijn op kracht en niet op zwakheid. Eden en ik zijn nog steeds overtuigd van het nut van een uiterste krachtsinspanning om de kloof tussen de Oostelijke en de Westelijke we- teld te overbruggen. overbruggen. Ik moet echter een waarschuwend woord doen horen. Wij zijn tegenover vele j, en grote moeilijkheden gesteld. Wii mor. door de afgetreden socialistische regering ten ervoor waken een golf van emotië t. afgekondigde nationa.isatie der staalin- verwekken, waardoor gevoelens van mo«- hieraan °m rf3? 4 a ,v,oegde del°osheid zouden omslaan in een te groot hieraan toe, dat de daartoe strekkende zelfvertrouwen. Zelfs indien er voorlopig maatregelen evenwel Met voor Kerstmis geen oplossing zou kunnen worden gevon. worden opgenomen. jden voor dc geschillen tussen Oost en West, zou naar mijn mening het schep pen van een nieuwe atmosfeer voor ge- dachtenwisseling. betrekkingen en een zin voor menselijke kameraadschap reeds een reusachtige winst voor alle landen zijn. Nimmer moeten wij toegeven dat een derde wereldoorlog onvermijdelijk is". Overeenkomstig de traditie had de lei der der oppositie, Atc.ee, vóór premier Churchill gesproken, en daarbij de eerder op de dag voorgelezen troonrede een van de meest inhoudloze genoemd, die hij ooit had gehoord. „Er is geen duidelijke poli tieke lijn m te bekennen. Afbraak domi neert", aldus de ex-premier, die verder nog, onder toejuichingen van socialisti sche zijde, verklaarde dat de voornaamste punten der regeringsverklaring neerkwa men op een poging om het werk van vo rige parlementen ongedaan te maken. Attlee besloot met de opmerking niets in de troonrede gejezen te hebben over ae noodzaak van volledig overleg tussen de Britse en andere regeringen. „Doch ik ben verheugd over de nadruk die is ge legd op het raadpleger, van de autoritei- tender_Gemenebsst-staten." ■5 De Britse regering zeldt meer en meer troepen naar de Suezkanaal-zóne. Vit Engeland, Cyprus, Malta en Tripolis worden soldaten per boot of per vliegtuig in de kanaalzone geconcentreerd. Men hoopt binnenkort over 72.000 man te beschikken. De zestiende brigade parachutisten arriveert in de Britse zóne. „een beroep Dit jaar zijn er met verschillende sche pen via de Holland-Amerika Lfjn te Rot terdam 16.000 emigranten naar Canada vertrokken. In totaal zijn er ell' emigrantenreizen geweest en wel negen met de „Volen- dam een met de ..Zuiderkruis" het tot emigrantenschip omgebouwde troe- peiitransportschip en een met het door de regering gecharterde schip „Castel Bianco". Verder is een gedeelte van het aantal emigranten via New York gereisd met een van de geregelde diensten van dc Holland-Amerilta Ljjn. Thans is men alweer op -volle kracht aan het werk om de toekomstige emi grantenreizen naar Canada voor te be reiden en er hebben zich alweer naar schatting 5000 personen bij de Holland- Amerika Lijn aangemeld. Er zullen meer schepen" van deze maat schappij voor het vervoer naar Canada worden ingeschakeld dan tot dusverre het geval was.^ Zo zullen de „Rijndam" en de „Veendam" het volgende ja-ar enkele ma len rechtstreeks naar Halifax varen. De schepen kunnen dus, naast passagiers voor de Verenigde Staten, een aantal emigranten meenemen Mevrouw Eva Peron, de echtgenote °P het Huis en ons vo>k zich ernstig voor j van de Argentijnse president, is gisteren 'e nemen onverwijld orde op de zaken ,in het ziekenhuis te Buenos Aires, waar in ons nationale tehuisi te stellen. Dit be- sluit en de maatregelen nodig om het Voorlopig zijn reeds de volgende af vaarten uit Rotterdam vastgesteld Hali fax: de „Rijndam" op 22 Februari a.s., 21 Maart, 18 April, 16 Mei en 12 Juni, en voor de „Veendam" op 2 Februari en 30 Mei a.s. Daarnaast ligt het in de bedoeling van de regering het volgende jaar een van de tot emigrantenschepen verbouwe troepen. :chepen in te schakelen voor het vervoer van emigranten naar Canada. Na de formele opening nam de vergade ring een minuut stilte in acht. „Voor ge bed of meditatie" zoals de agenda ver meldt. Alle driehonderd gedelegeerden verhieven zich hierbij van hun zetels. De scheidende president Entezam liet in zijn openingswoord een „gematigd op timisme" doorschemeren De internatio nale spanning was aar zijn mening in geringe mate afgenomen Als de thans aan de gang zijnde onderhandelingen op Korea inzake een wapenstilstand tot een goed einde zouden kunnen worden ge bracht zou. zo zeide hij. de internatio nale sfeer aanzienlijk kunnen veranderen. Daarna was het woord aan de president der Franse republiek, Vincent Auriol, die als staatshoofd van het ontvangende land een rede hield, waarin hfj zijn reeds ge meld voorstel deed. Hij wees tevens op het feit. dat het vele goede, dat de V.N. tot stand brengt, 1e weinig bekendheid geniet onder het grote publiek en hoopte, dat daar verandering in zou worden ge bracht. Na de rede van Auriol, die onder ovationele toejuichingen het palais Chail- lot verliet, ging de vergadering over tot het kiezen van een nieuwe voorzitter. Als zodanig werd aangewezen de 53-jarige gedelegeerde van Mexico, dr Luis Padilla Nervo, die reeds eerder Mexicaans ge delegeerde in de Veiligheidsraad en in de commissie voor de atoomenergie Is ge weest. Intussen hebben de ministers van bui tenlandse zaken van de V.S., Groot-Brit- tannië en Frankrijk, resp. Dean Ache- son, Anthony Eden en Robert Schuman, Dinsdag te Parijs overeenstemming be reikt over de inhoud van een gemeen schappelijke verklaring ten aanzien van een ontwapening over de gehele wereld, aldus verluidt in gewoonlijk welingelichte diplomatieke kringen in de Franse hoofd stad. De verklaring zal worden gepubliceerd, nadat president Truman Woensdag zjjn aangekondigde rede zal hebben gehouden. Voorts zouden de drie ministers van plan zijn hun in de gemeenschappelijke verklaring vervatte voorstellen persoon lijk voor de Algemene Vergadering van de V.N. toe te lichten. Op hun bijeenkomst van Dinsdag is verder de kwestie-China besproken. De ministers kwamen overeen hun respec tieve standpunten in dezen te handhaven. ten uitvoer te leggen zullen ons crediet in de gehele wereld versterken. Als ge volg van de huidige economische toestand zal geen verbetering kunnen worden ge bracht in de bestaande schaarste aan vlees en steenkool". Sprekend over andere binnenlandse vraagstukken zeide Churchill, dat de con- m zij enige dagen geleden werd opgeno men, geopereerd. Volgens Argentijnse nieuwsbureaux duurde de operatie drie uur en twintig minuten. De aard der operatie is niet bekend gemaakt, maar werd gevaarlijk genoemd. Honderden mensen stonden voor het ziekenhuis te wachten om de afloop van de operatie V.SFnenien' President Peron heeft sinds nu zun vrouw naar het ziekenhuis reed, dit gebouw nog niet verlaten. De president van Frankrijk, V incent Auriol, heeft Dinsdagmiddag de zesde, algemene vergadering van de Verenigde Naties te Parijs geopend. Tijdens de welkomstrede van de Franse president. V. I. n. r.: Renc Mayer, Vincent Auriol, Irygve Lie, Entezam en Andrew Cor dier. (Van onze Limburgse redacteur). In de bovenzaal van Hotel-restaurant Dtfminicaine aan het Vrijthof te Maas tricht hield gravin Lady Listowel gister avond voor de „NederlandEngeland Society" een voordracht over vrouwen achter het IJzeren Gordijn. Spreekster vertoefde in 1936 in Rusland en heeft zich daar in nauwe samenwerking met een sociaal werkster over de in de Sovjet unie heersende toestanden kunnen oriën teren. Vijftig procent van de arbeiders bestaat nit vrouwen. Zij werken daar als dokwerksters, in de havens, in de mijnen en bij aanleg en onderhoud van wegen. Zij moeten dezelfde arbeidsprestaties leveren als de man, want man en vrouw zijn volgens het communistische beginsel gelijk. Deze arbeid wordt verricht: naam der vooruitgang". Het meest gevreesde woord is het woord Norm, ook in de satellietstaten. Dit woord betekent opvoering der productie tot het uiterste, welke nog wordt aangezet door de onderlinge wedijver van de fabrieken. Deze norm wordt door het uitloven van beloningen foto's van Stalin voedsel pakketten enz. gestimuleerd. Wie min der presteert krijgt minder voedsel, of schoon het gewone rantsoen te gering is voor de normale levensbehoeften Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moe ten de vrouwen op de fabriek blijven. De schafttijd welke meestal slechts een half uur duurt brengen zij in de fabrie ken bij de machines door. De vrouwen moeten 's morgens een In half uur voor tijd aanwezig zjjn, dan worden haar vragen gesteld over het nieuws in de krant van de vorige dag, welke zjj allen moeten kunnen beant woorden. Vaak worden zjj 's avonds na het werk vastgehouden om propaganda liederen in te studeren. De fabrieksdi recteuren hebben vervolgens het recht steeds onbetaald overwerk te eisen, als het maar werk Is voor de regering- Het loon van de man is zo laag, dat 1 hij geen gezin van drie of vier personen kan. onderhouden. Daarom is de vrouw wel genoodzaakt te gaan arbeiden. Van huiselijk leven kan daarom geen sprake zijn. De moeder kan onmogelijk haar kinderen verzorgen en opvoeden. De jeugd valt vanzelf in handen van staats- opvoeders. Deze trachten de kinderen de gedachte bij te brengen, dat er nooit een God bestaan heeft, niet bestaat en ook nooit zal bestaan zal. Door dit in de hoofdjes van de kinderen te hameren kunnen de onderwijzers zelfs prijzen ver dienen. De arbeid staat geheel in het teken Er is maar weinig wat wij kunnen terugdoen voor het offert dat de Geallieerde militairen brachten, die voor de bevrijding van ons land stierven. Wij kunnen hun graven adopteren, er bij voorkomende gelegenhe den bloemen op leggen en brieven met woorden van troost, en dankbaarheid schrijven aan de nabe staanden in verre landen. Maar troostrijker voor deze ouders, vrouwen, verloofden is het een persoonlijk bezoek te kunnen brengen aan het van de 'herbewapening. Bij de minste f^ledene ^mef^eigen verdenking van tegenwerking word: de ëgfn de eoed verzorlde vrouw als dwangarbeidster weggevoerd. rSstplaats te zien, de Voor politieke misdrijven worden zij overtuiging mee tè ne- zonder pardon opgehangen. Ei bestaat- - Er heerst bittere armoede en grote el lende. Daartegenover steekt de overda dige luxe van de hogere regeringskringen schrijnend af. Vele Sovjet-functionarissen bezitten zelfs een eigen trein, die zeer comfortabel is ingericht. Ook hebben zij meestal enkele weelderige buitenverblij ven. Molotof bijv. slaapt in een weelderig bed, omgeven met kostbare zijden satijn, zijn badkamer is bekleed met kostbaar marmer. Samenvattend gaf Lady Listowel haar indrukken over de toestanden achtei bet IJzeren gordijn als volgt weer: Man en vrouw zijn in alle opzichten aan elkaar gelijk. Ouders kupnen hun kinderen met zelf opvoeden- De waardigheid van de vrouw wordt vertrapt en de zware ar beid, welke zij verricht is een groot be letsel voor het moederschap. Alleen de staatsgodsdienst is toegestaan, de kath. kerk geldt als de voornaamste vijand dei- communisten, hetgeen openlijk in de dag bladpers wordt verkondigd. Zo is b.v de kath- bisschop van Transsylvanië op 16 Juni 1949 ontvoerd. Hierover is nooit iets in het Westen gepubliceerd. Wij mogen de communisten in het Wes- ten absoluut geen kans geven, aldus be sloot Lady Listowel haar boeiende voor dracht. I Engeland heeft de regering te Peking erkend, de V.S. en Frankrijk echter niet. Naar verluidt besprak men tenslotte het vraagstuk van het houden van vrije verkiezingen in de beide delen van Duits land. De drie ministers zouden opnieuw hebben verklaard, dat zij het verzoek van de Westduitse regering om een inter nationale commissie te zenden teneinde te onderzoeken, of vrije verkiezingen ln beide delen van Duitsland mogelijk zijn, krachtig steunen. Het had vóór de officiële opening de aandacht getrokken, dat Anthony Eden 5!rclï-,eeü. weg baande naar Visjinski en Malik. De Brit schudde hun hartelijk de band onder het geflits der opdringerige persfotografen. „Men zou haast denken, dat we elkaar nog nooit eerder de hand drukten", zei Eden. dan Teneinde het publiek voor te 'lichten, is de redactie van ..Schildersolad" tot de conclusie gekomen, dat het hoog tijd wordt de pers te verzoeken om medewer- king. De moeilijkheden in het schilders bedrijf zijn aeer groot, de bedrijfstak waarop een 40.000 mensen voor hun be staan zijn aangewezen zwiept zeer be denkelijk heen en weer. Met nog de ze kerheid van .een belangrijke daling van. ons nationale huizenbezit omdat onder houd werk in onvoldoende mate wordt uitgevoerd. Er is om het kort te zeggen de klad in het schilderswerk. De vakgenoten zijn in bijeenkomst en ir publicatie reeds druk bezig geweest met plannen en suggesties om in de ern stige situatie wijziging te brengen. Als algemene oorzaken worden aange duid hoge kosten van materiaal en prij zen. En nu de geneesmiddelen der schil der Ze komen volgens bovengenoemd vakblad voornamelijk hierop neer: Velen willen de huiseigenaren een premie geven om hen aldus aan te spo ren. schilderswerk te laten uitvoeren. De één wil een korting toepassen of gratis öijschilderwerk leveren. Zeer ve len gaan verder. Zij willen de steungel den die aan werkloze schilders worden uitgekeerd, anders doen besteden. Men wil een deel van die gelden ten goede laten komen aan huiseigenaren, die niet in staat zijn hun eigendommen te laten schilderen. Anderen eisen scherp toezicht op clandestiene werken, op het afkapen van burgerwerk door al of niet werk loze gezellen, die in vrije tijd (of als ze in de steun lopen) goedkope karweitje; uitvoeren en daardoor de hele maat schappij ernstig benadelen. Voorts is er net voorstel: De huis eigenaar stort een vast jaarlijks bedrag, evenredig aan de opbrengst van zijn bezit in een overheidskas. Door een goede ordening van uitgifte van het werk kan de periodieke slapte in ons bedrijf worden opgevangen, wat de overheid tonnen aan overbruggings- geld kan besparen, dat het tekort aan kan vullen tussen de gestorte onder houdsbedragen en de werkelijke kos ten. Een Rotterdammer; tenslotte is voor de toepassing van het z.g. „klantencre- diet" waarbij de aanstaande klant, in overleg met de winkelier, verschillen de artikelen kan aankopen. Öe klar.t kan daartoe een regeling treffen, waar. bij de gemeentelijke instantie het be drag van de aankoop direct aan de win kelier betaalt, onder aftrek van 2%. Wanneer we de grote lijnen van alle suggesties nemen, kunnen we de volgende conclusie trekken: Werk is duur maak het goedkoper (hoe dan ook) bij een goede verdeling over het gehele jaar. Dat alles hebben de schildershazen zonder inmenging van de overheid in eigen hand. zouden we wensen op te mer ken. Zou het immers niet doenlijk zijn om voor de winterperiode een lagere prijs aan te houden dan (n de zomer? De mate rialen-leveranciers zouden natuurlijk ook bij deze manoeuvre moeten worden be- Niet alleen heeft men trokken. Tevens de vakbonuden. Want 't is altijd nog beter én voor het moreel én voor de portemonnaie om voor iets min- gatielening is verwacht werd. het gestelde doel: drie millioen gulden bereikt, maar dit bedrag is ver over tekend. Doordat een ter plaatse gevestigde óer te werken, dan met steungeld zonder levensverzekering Maatschappij voor een arbeid rond te hangen, bedrag van lYz millioen gulden inschreef. Met alle betrokkenen moet overleg wor- heeft men een bedrag van ruim 3.8 mill, ten gepleegd, opdat opdrachtgevers voor bet behoud van hun bezit een werkelijk aanmoedigende" prijs kan worden ge- gulden bereikt. Ten behoeve van de bouw van hondera woningen in het Vijverplan en van zes duplexwoningen aan de Kreynckstraat, hebben B. en W. van Zutphen geld weten aan te trekken. Voor de woningen in het Vijverplan zullen zeven leningen tot een totaal bedrag van 1.150.000 worden ge sloten tegen 'n rente van 4 pet. en ten de*e met een looptijd van 15 jaar fixe en de rest met een aflossing in 30 gelijke jaar lijkse termijnen. Ware burgerzin van een aantal Zutphe- naren is oorzaak, dat de uitgeschreven 4 pet. obligatielening groot 85.000 werd overtekend. Voor dit geld zullen de zes duplexwoningen worden gebouwd. offreerd. Met klachten en wee-geroep onder el kaar komen de sc.biMersbazen er niet. PtL?? met het ierste uit de kan te willen halen. Dan vjor bepaalde maanden genoegen nemen met minder winst. Ge zamenlijke reclame in de pers met dui delijk en aanlokkelijk cijfermateriaal kan •L et publiek de rest doen. Daarnaast is dan alles voor een scherp toezicht tot het voorkomen van clande stien en goedkoop werken door de gezel len m vrije tijd. Wanneer zakelijk wordt aangepakt, kan er voor Pasen nog heel wat geschilderd worden. HENK VAN DER MAZE 95 De officier van Justitie bij de Haagse geerde projecten, o.m. een handel in vlieg rechtbank, mr Maris, eiste gisteren een gevangenisstraf van 1 Vt jaar met aftrek tegen de 47-jarige Haagse autohandelaar M. de V. en 2Vt jaar met aftrek tegen de 32-jarige Haagse boekhouder H. M., die lid waren van de bende, die van de goed- tuigbouwplaten en reclameboekjes, enkele duizenden guldens heeft afhandig ge maakt. Ter zitting wilde M. het doen voorkomen alsof hij niet reeds van te voren het plan had gehad om de heer B. C, op te lichten Zijn „gedraai" zoals de president mr Veldman, zijn uitvluchten noemde, ontlokte aan de officier van justj- gelovigheid van een schatrijke Rotterdam- tie de opmerking dat M een onverbeter- mer. de heer B. C. en een zeer gefortu- j }y^e °pjichter is, die niet voor clementie neerde Haagse dame freule R. v. D., een waar tafeltje-dek-je wisten te maken. Aan M. was ten laste gelegd, dat hij de heer B. C. door middel van enkele gefin- een wet, die de vrouw volledig verant men, dat hun zoon, man of verloofde niet verge- woordelijk stelt voor het doen en laten I ten wordt in het vreem- van haar man en kinderen. Als bijv-de de land, waar hij zijn man ontsnapt naar het Westen wordt graf vo'nd. Wat is er zijn vrouw gestraft met 25 jaar dwang- meer voor de hand lig- arbeid jgsod, dan dat deze nage laten betrekkingen in de gelegenheid worden ge steld, althans éénmaal dat troostend bezoek aan ons land en aan één der begraafplaatsen te bren gen. Het Nederlands Oor logsgraven Comité werd tot dat doel opgericht. Met H. M. Koningin Ju liana als Beschermvrou we en H. K. H. Prinses Wilhelmina als Buiten gewoon Erelid stelt het Comité nu reeds zes jaren alles in het werk om het de nabestaanden mogelijk te maken de graven van gesneuvelde Geallieerde militairen in Nederland te bezoeken. Bij het vervullen van deze ereplicht trad het Comité steeds op als ver tegenwoordiger van ons gehele volk en de dank baarheid van de bezoe kers richtte zich dan ook tot alle Nederlanders, die door hun liefdadigheid deze overkomst mogelijk hadden gemaakt. Op 10 November wordt ons volk weer in de ge legenheid gesteld door het kopen van een Klap roos bij te dragen tot dit prachtige, menslie vende werk. Steeds weer komen nieuwe aanvra gen binnen om een be paald graf te bezoeken: alleen reeds sedert het begin van 1951 is aan bijna 1100 van dergelijke verzoeken voldaan. En alleen de milddadigheid van het publiek op klap roosdag zal het mogelijk maken om ook volgende verzoeken in behandeling te nemen. Laat iedere Nederlan der, door het kopen van een Klaproos op 10 No vember bewijzen zijn verplichting te kennen tegenover de dertigdui zend Geallieerde militai ren, die in onze bodem hun graf vonden. in aanmerking kan komen. De V. is gemengd geweest in 'n schenk- kurkenaffaire. die de Haagse freule en kele duizenden guldens heeft gekost. M. had een bijzondei soort schenkkurk uit gevonden; hij had echter geen geld om een fabriek te openen. Daarom verzon hij de figuur van „mijneer Brinkers". eigenaar var een fabriek in metaalwaren te Rotterdam die de freule over de tele foon de verzekering gaf dat de schenk- kurken een goed object vormden waarin zij met een gerust hart haar geld kon ste ken. In het begin fungeerde een zekere S. als .Brinkers". Toen de freule echter ..mijnheer Brinkers" voor een bespre king uitnodigde kon S. niet gaan omdat de freule hem als S. kende. M. en S. beslcten toen V voor „mijnheer Brin kers*' te laten Spelen. Het lukte weer en de 750 gulden het resultaat van het gesprek, verdeelden de heren later. M. als getuige gehoord, noemde de hier- boven geschetste gang van zaken „een krijgslist". Ook De V. verklaarde, dat zijn persoonsverwisseling meer gezien moest worden als een „krijgslist" dan als een bewuste poging tot oplichting. Aan De V is verder nog ten laste ge legd dat hij de heer B. C. voor 2000 gul den heeft opgelicht. Dit bedrag zou hij nodig gehad hebben om een autobus te kunnen kopen waarmee hij een touring- carbedrijf wilde beginnen. Hij bestreed ook dit punt van de tenlastelegging Doch het O. M. achtte het wettig en overtuigend bewezen. De raadsman van De V., mr Schuering vroeg vrijspraak omdat het ten laste gelegde z.i. niet bewezen was. M.'s raadsman bepleitte clementie. Uitspraak 20 jfovember a.s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1