Lastige slot-proef in Rallye van Monte Carlo Letsch hielp Luxemburg aan de zege, maar Metz-zélf verloor DE DODE BRAZILIË De camera op t buitenland KARSOTE RUB Indonesië en N.-Guinea Bondsteam gekozen Voetbal-wereld kampioenschap naar Engeland? port" Spatten Vier doden bij liet verkeer i WM'H,ct CIRCUIT COL DE BRAUS Lotsy FIFA-president? PAGINA WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 Mammie Djakarta vraagt inlichtingen Betalingsverkeer met Nieuw-Guinea v. d. Weerd linksbuiten TEST-CRICKET -col oe 8pa us '38*100 XUsvm# (6 /♦?v7Cr CASmloH (70nt OPLICHTER GAF ZICH UIT ALS RADIO-ZANGER ZUID-LIMBURG HEEFT BUS VERBINDING MET AKEN HARD IS HET BESTE DU 74km <*00 Als Rimet verdwijnt DRAP TytATRINITE 74*700 (73 „KARATSCH" RIJDT RALLYE van door A. HHUSCHKA werkt t/aft twee- kanten tecfe/fte De Indonesische minister-president, cJr Sulliman, zou vandaag aan de Neder landse hoge commissaris te Djakarta in lichtingen vragen over de juistheid ven de berichten betreffende het bij het Ne derlandse parlement ingediende ontwerp van wet inzake de grondwetsherziening, volgens hetwelk „West-Irian" als ^Ne derlands Nieuw-Guinea" zal worden op genomen in het grondgebied vgn het Koninkrijk "ier Nederlanden. Tot deze stap werd besloten op de Dinsdag gehouden zitting van het Indo nesische kabinet, die ruim 4 uur heeft geduurd. Ook zou vandaag een officiële verklaring over deze kwestie worden ge geven. In de kabinetszitting is eveneens be sproken het rapport van de eommissie- Supomo voor het ontwerpen van nieu we verdragen ter vervanging van de overeenkomsten c}er Rondetafel-confe rentie. „Pit rapport werd besproken, omdat het op de agenda van deze ver gadering van de ministerraad was ge plaatst", zeide minister Mononutu, die daarmede te kennen gaf, dat deze be spreking niet het gevolg was van de vele commentaren in de Indonesische pers op de berichten betreffende de ont werpen van wet voor de herziening der Nederlandse grondwet. Noch met betrekking tot de samenstel ling der delegatie voor het overleg met Nederland, noch ten aanzien van de da tum, waarop dit overleg zou kunnen aanvangen, zijn tot heden beslissingen genomen. Ook heeft het kabinet het betalings verkeer tussen Indonesië en Nw-Guinea besproken. Hieromtrent deelde minister Monoputu ter toelichting aan Anetg mede, dat de Indonesische regering heeft besloten, dat de basis, waarop dit beta lingsverkeer dient te worden geregeld, deze is, dat Nw-Guinea niet mag wor den" beschouwd als gebied buiten het grondgebied van Indonesië. Weet je wat hij daed? Hij belde de lood gieter op. - Èen bekend kunstcriticus ervoer op. eens, dat gijn twaaif-jarig dochtertje met aandacht zijn beschouwingen over sur realistische en aosiracte schilderkunst las. Hemel, dacht hij, ik moet het kind dan toeh niet eenzijdig opvoeden en het dus laten kennismaken met de voort brengselen van de oude kunst. Zo ge zegd. zo gedaan. Hij nam het meisje mee naar het Louvre. Ze liepen de ene zaal in, de andere uit. De vader respecteerde het stilzwijgen van zijn kind, maar vroeg ten slotte: En, wat zeg je er wel van, kleintje? Ik snap niets van die rare krabbels, luidde het antwoord. Het lijken wel schil derijen van gekken. Bij het tijdsein van Paris-Inter kon men kort geleden noren: En thans de juiste tijd. Het zal spoedig twintig uur. vijftien minuten zijn De uitzending werd volgens deze benaderende stiptheid voort gezet. Franse slag? En dan nog een vrolijk verhaal, waarin ons land de hoofdro. speelt: Voor velen is La Hollande het land van de tulpen. Maar het is aardig op weg, het land te worden, waar zelfs gevange nen zin voor humor hebben. Twee ont snapte gevangenen hebben hun gevange niskleding aan dè directeur van de ge vangenis teruggezonden, met een briefje, dat ze er geen gebruik meer van zouden maken, aangezien ze er te gemakkelijk door herkend zouden worden. En de ge detineerden in de gevangenis van Am sterdam hebben aan hun directeur een petitie gezonden, waarin ze hem ver zoeken, maatregelen te treffen, opdat het carillon van het naburige Rijksmuseum een ander melodietje zal spelen. De woor den vgn dit melodietje, aldus lazen wij in deze door een bekend weekblad ver telde anecdote, luiden ,,\Vij leven vrij, wij leven blij, op Neerland? dierbare grond". Een tekenaar voegde bij het verhaal zijn voorstelling van een „Hollander" in de gevangenis Men zou bijna gaan menen, dat de mens een louter optimistisch wezen is. We be leven, nu te Parijs het gordijn is opge gaan en de gedelegeerden uit bijna alle landen ter wereld hun verlangen naar een waarachtige vrede, naar we geloven, in volle oprechtheid des harten gaan verkon digen, weer hetzelfde schouwspel, dat we sinds 1920 van de eerste algemene verga dering van de Volkenbond af tot op heden, nu de assemblee van de Verenigde Naties bijeen komt, steeds hebben aan schouwd: de wereld is vol goede en blijde verwachtingen. Enkele ogenblikken wordt het scepticisme ter zijde gedrongen: het mocht eens waar zijn, dat al die initiatie ven en besprekingen toch tot een resul taat zouden leiden! En in volkomen eer lijkheid erkennen we, dat we ons zelf niet geheel aan die stroming kunnen onttrek ken; we koesteren hoop; ook met de bit tere ervaring van zovele jaren, welke achter ons liggen, dat die hoop steeds be drogen is uitgekomen. We horen over redevoeringen van Tru man en Stalin persoonlijk; de beschou wingen, vooral van de grote en machtige naties, zullen natuurlijk sterk de aan dacht trekken; een week lang zal de basis voor dieper gaand onderzoek worden ge legd; dan duiken de gedelegeerden onder in de verschillende commissies, waaruit de resoluties te voorschijn komen, die ten ■lotte in de plenaire zittingen zullen wor den aangenomen of misschien in een heel enkel geval teruggenomen of verworpen. Dat is zo de procedure, waaraan we sinds een dertig jaar zijn gewoon geraakt, maar die toch elk jaar weer allen, die zich voor de internationale politiek interesseren, boeit. Telken jare ia er één probleem, dat eigenlijk de kern vormt waaromheen hl het overige zich concentreert. En het is niet al te verwonderlijk dat zowel voor als na de tweede wereldoorlog dat kern probleem, in de meeste gevallen Duits land ia geweest. En we hebben heel sterk de indruk, dat het ook dit jaar weer zo tal lijp. Er wordt, met of zonder veel kennis van zaken, heel veel over het Duitse vraagstuk geschreven en gesproken. De grote moeilijkheid is, dat men nooit pre cies weet, wat de betrokken partijen pre cies willen; d.wz. het ia uitermate inge wikkeld, zo nie: in vele gevallen onmoge lijk de grenslijn tussen propaganda en eerlijk verlangen te trekken. Vaak, en dit geldt bovenal maar niet alleen als men met hat Kremlin te doen heeft, kan men met de beschouwing van het kern probleem op zich lang niet volstaan, maar moet men voor de oplossing vooral naar de bijkomstigheden zien. Daar vindt men vaak de factoren, welke voor een juist zicht op de hoofdzaak van eminent belang zijn; maar er wordt door de betrokkenen liefst zo weinig mogelijk over gerept. We geloven dat het zo ook met het Duitse probleem staat. Het is in twee aspecten momenteel volop actueel: in de herbewapening van West-Duitsland en in de hereniging van Oost- en West-Duits land. In deze kwesties zijn enkele „beken- Het Bondselftal, dat Zaterdag 10 No vember a.s. op het Sparta-terrein te Rotterdam in de wedstrijd om de Gou den OnafhankelUhheidsheker tegen het Rotterdams elftal uitkomt, is als vo«gt samengesteld: Doel: Van Raalte (Blauw Wit); ach ter: De Jong (ADO) en Mesman (BJauw Wit); midden: J- Schaap iDFC), Bak (Gooi) en Appel (Be Quick, Gron.); voor: Van der Bogert (DOS), Lugthart (Be Quick, Gron.), Van de Langenherg (NAC), Clavan (ADO) en v. d. Weerd (Wagenlngen). Reserves: Van der Land (HBS), Boon kamp (Blauw Wit), Feldmann (AFC) en Tjepkema (Blauw Wit). Na de vierde dag ran de eerste test wedstrijd sloot India pp 418/6, waarna Engeland hard moest vechten om de ne derlaag te voorkomen Zij bracht het tot J02/3. Alles swijst er op, dat geen beslis sing geforceerd zal worden, tenzij de spinners de overhand gaan krijgen. West India (198 en 154/5) zal al op al moeten zetten om de nederlaag te ont gaan tegen Queensland (455), op punten van uitdager Doorenbosoh. In de eerste rande vgn de intern, weltercompetitie te Den Haag won Vain (Fr.) door techn. k.o. in de vijfde ronde van Lvdwig (Nederl.), Brommer (Ned.) versloeg de Italiaan Martina op punten. Mino (Belg.) boekte een punten- zege op Krans (Ned.). Harry Bos (Ned.) w.o.p. van Clausenert (Fr.), Juiten (Fr.) won door k.o. vgn Si Brahim (Marokko), Schoenmakers (Ned.) won op. van Brombaerts. De tweede ronde wordt op SO Nov. a.s. gehouden. (Van onze sportcorrespondent) Londen, November Naar in kringen der Engelse Football Association verluidt, is het waarschijn lijk, dat Groot-Brittannië de organisatie van het tournooi om het wereldkam pioenschap voetbal, dat in 155 j in Zwit serland, gehouden zou worden, zal over nemen. De Zwitserse voetballeiders, die des tijds op eigen en dringend verzoek de organisatie van dit uiterst kostbare tour nooi kregen toegewezen, zitten namelijk met tal van moeilijkheden. Op de eerste plaats hebben zij, door gebrek aan finan ciën en materialen, nog altijd geen begin gemaakt met de bouw van de drie grote stadions (te Zurich, Bern en Lausanne) welke zij voor de organisatie van een tournooi nodig hebben, willen zij de af faire rendabel maken. Doch op de tweede plaats is sedert verleden jaar, toen het Zwitserse nationale elftal over zijn hoog tepunt heen raakte, de Zwitserse be langstelling voor interland-voetbal sterk gedaald. Nlen vreest, dat Zwitserland in de strijd om het voetbalwereldkampioen- schap-1954 slechts een ondergeschikte rol zou spelen, hetgeen dan weer zijn terugslag zou vindoi op de belangstel ling ende recettes. Het schijnt, dat men nu Engeland heeft gepolst en dat de F.A. in principe bereid zou zijn, de organisatie over te nemen. De grote wed strijden souden dan niet alleen in Londen doch ook in andere plaatsen als Cardiff, Liverpool, Newcastle en Birmingham worden gehouden. De finale zou dan, vanzelfsprekend, in Wembley plaats vin den. De Nederlandse zwemsters besloten haar Scandinavische tournee met wed strijden te Stockholm. Zij wonnen alle nummers waaraan zij deelnamen. Bijzon der scherpe tijden noteerde men echter niet. COL De Nederlandse lichlgewichtkampioen, de Hagenaar Nicolaas, verdedigde Dins dagavond in een gevecht qver 12 ronden te Amsterdam met succes zijn titel tegen de Rotterdamse vcdergewicht Maas. Nicolaas won op punten. In het half- zwaargewioht won kampioen Schagen In het Noorden vgn het land heeft het verkeer wederom vier mensenlevens geëist. Te Stadskanaal werd de 78-hiig» wielrijder K. toen hij de weg opreed, door een auto gegrepen en gedood. De auto botste bij het ontwijken nog tegen een boom en werd beschadigd, doch de chauffeur bleef ongedeerd. Te Meppel reed een vrachtauto acnterop een bromfietser, waarbij de berijder van de bromfiets de 45-jarige slager M. zo ernstig werd gewond, dat hij kort nadien overleed. De chauffeur was verblind door een tegenligger en zag zodoende de voor hem rijdende bromfietser niet tijdig. Het slachtoffer laat een vrouw en zeven kinderen achter. Toen te Parrega het 8-jarige zoontje van de heer D. O. achter een autobus langs de weg wilde oversteken, ward het kind door een vrachtauto overreden en gedood. Tenslotte is te Smilde de bejaarde landbouwer L. K. door een hem achter- oprijdende personenauto gegrepen. Ernslig aan het hoofd gewond werd hij naar het Wilhelminaziekenhuis te Asssn ver voerd, waar hij overleed. Deze zomer kwam bij een slager in Harderwijk een mijnheer logeren, die vijf en dertig gulden pensiongeld vooruit be taalde. De slager was met deze royale gast zeer ingenomen, vooral omdat de man beweerde, dat hij de bekende radio-zan ger Eddy Canzoni was. De gastheer was wat trots op zijn gast, die hij overal heen sleepte. Toen er een feestje was smeekte men de pseudo- Canzoni een nummertje te zingen. Maar de zanger probeerde er met allerlei uit- vluchtjes af te komen. Tenslotte begon hij te kwelen met een stem als een ge barsten pot. De piano-begeleiding deug de niet en bovendien had hij geen muziek bij zich, klaagde hij, toen hij het ge ringe enthousiasme van de aanwezigen bemerkte. Een van de Harderwijkers ging mee om het notenschrift te halen. Maar toen de „zanger" dat niet kon vinden, deed hij alsof hij plotseling erg ziek werd. Geschrokken ging de Harderwijker naar de andere feestelingen terug. Tqen men ongerust kwam kijken, liep de patiënt aj weer buiten een sigaret te roken, 't Was buiten gezonder dan bin nen, beweerde hij. Dit alles wekte argwaan, temeer om dat de man helemaal niet leek op de Eddy Canzoni, wiens portret een Harder- wijkse bewonderaar uit de krant had ge knipt. Bij onderzoek bleek de man dan ook L. te heten. Hy had al 17 processen ver baal gehad wegens diefstal en dergelijke feiten, en zesmaal is hij al veroordeeld. Op het ogenblik logeert de zanger ln de gevangenis te Roermond. "t„Was helemaal geen onaardige per soon zei de slager, toen deze als ge tuige voor de Zutphense reehtbank ver scheen. De officier van justitie eiste zes maan den gevangenisstraf, zodat de „zanger" voorlopig wel achter de tralies zai kun nen oefenen. Na een lange tijd van voorbereiding is net snelverkeer voor buspassagiers tussen de stedep Maastricht—Aken en He enen- Aken hersteld. Sinds Maandag hebben zo wel Limburg's hoofdstad als het centrum van de mijnstreek een rechtstreekse ver binding met Aken. De winkeliers in de Britse zóne zijn al net zo ver als hun Nederlandse colle ga's: ze moeten er voor zorgen, dat ze hun electrische buitenreclames gedu rende de spitsuren aan het eind van de werkdag niet gebruiken. Doen ze het toch, dan krijgen ze straf. En die is raak: ze kunnen kiezen tussen een jaar gevangenisstraf en 100.000 mark boete l'ESCARENE (357"") K.f WOJ Laj resl pro con IA OfeTURBIE /j<l msoy (Van onze sportcorrespondent). PARUS, November. Naar gemeld wordt, acht men het niet waarschijnlijk, dat 6e Fransman Jules Rimet, sedert jaren voorzitter van de in ternationale voetbalorgantsatie, de FIFA, zich voor deze functie herkiesbaar zal stellen als. tijdens het binnenkort te hou den FIFA-cnngres, een nieuwe Voorzitter gekozen moet worden. Frankrijk zou in dat geval een nieuwe candidaat stellen: de heer E. Gambardella, die twee jaar geleden Jules Rimet reeds opvolgde als voorzitter van de Franse nationale voetbalbond. Hoewel Frankrijk het uiteraard bijzon der op prijs zou stellen, ook in de toe komst de zetel van de FIFA-president te bezetten, houdt men rekening met de mogelijkheid, dat het presidentschap van de machtigste sportorganisatie ter wereld in andere handen zal overgaan. Naar verluidt zouden voor de functie van FIFA- voorzitter niet alleen de Engelsman Drewry, de Italiaan Barassi en de Belg Seeldraayers. doch ook de K.N.V.B.-voor- zitter, de heer K. J. J. Lotsy, hun candida- tuur indienen. In dat geval geeft men vooral de heer Lotsy 'n uitstekende kans. De vroegere coureur van de Duitse Mercedes-fabrieken, Rudolf Caracciola, heeft besloten weer achter het stuur wiel plaats te nemen. Nu echter niet in een race-wagen, doch in een gewone serie-auto als deelnemer aan de Rallye Monte Carlo 1952. Caracciola zal deel uitmaken van een Zwitserse groep van tien equipes." n ijn vader nog verder uit te bouwen als hulde aan zijn genie, zijp werkkracht en zijn vastberadenheid. Ik wist het, zei Nelly, maar Ik ge loof dat ik je begrijp, Peter, en als er geen Hprst Waldlew bestond, zou ik waarschijnlijk erover denken zoals jij.. Toch is en bljjft het pijnlijk, zonder je te moeten terugkeren. Peter streelde haar glimlachend de hand. Dat behoef je ook niet, kleine Nelly Luister, ik zal je mijn plan zeggen. Ik ga mee en zoek in Oostenrijk een liet vrouwtje, want ik zou niet graag hier aLeen zitten. 't Is een oud plan, dat van vader komt en dat wij samen dikwijls in bijzonderheden hebben besproken, 't Is aan gebrek aa.. tijd te wijten, dat het niet eerder is uitgevoerd, Maar nu..., O Peteir, wat een heerlijk plan! Peter ging met een glimlachje voort: 't Is nu juist zo'n goede gelegenheid. Ten eerste kan ik met jou de reis ma ken, en ten tweede ben ik nog niet vol doende hersteld om weer volop aan de arbeid te jr:n. Een half jaar rust zai mij veel goed doen. En ik zal je helpen om een vrouw te zoeken Peter! Dank je zeer kleine, maar die affaire zal ik liever zelf beredderen. dellijk warme sympathie had opgevat, hoopte dat men nu spoedig naar Europa zou terugkeren. Hij vond „Nieuwland" de schepping van zijn vermoorde broe der bewonderenswaardig en groots, maar overigens kon hij Brazilië piet uitstaan, eo vurig verlangde hij naar zijn gezellig home te Hietzing. Doch Peter moest meegaan. De kolonel was van oordeel, dat Peter de farm met de goudmijn zo spoedig mogelijk moest verkopen ofwel de ex ploitatie ervan aan een maatschappij op aandelen overlaten, en dan met hem. naar Europa vertrekken. Daar moest hij een levensgezellin kiezen en met haar zijn intrek nemen pp villa Roland, die Nelly wel spoedig zou verlaten, oen met Horst Waldlew ia het huwelijk te treden. Bij de eerste gelegenheid bracht de kolonel het plan ter sprake. Nelly, die het met haar oom volkomen eens was, keek haar broer met spanning aan. Dit was ook 't geval met Holderberg, die nog op de farm bij zijn vrienden ver toefde. Maar Peter bedacht zich een ogenblik; hi- schudde het hoofd en zei: Neen. oom Thomas, dat gaat niet, ik kan de farm, waar ik geboren werd en die mij 20 na aan 't hart ligt niet ver laten. Ik verlang veeleer het werk van die hoopte op deze manier verzachting van straf te bekomen. Toen de sub-delegado van Serraos de farm „Nieuwland" verliet was hij hoogst voldaan. Hij had niet alleen een paar misdadigers van het ergste soort gevan gen genomen, maar bezat ook een lijst van de te Rio en Buenos verblijvende leden der bende, die reeds zolang de twee steden hadden geteisterd, en van wie de politie zieh tot dan toe niet had kunnen meester maken daar zij noch hun namen, noch hun schuilhoeken kende. Nu wist de delegado door Perez dat die bende niet slechts afschuwelijke misda den bedreef, maar ook haar leden de valse papieren verschafte, welke hun dienstig konden zijn. De delegado vleide zich met de hoop dat nu hij het land, een zo grote dienst kon bewijzen, zijn vurig begeerde over plaatsing van het kleine Serraos naar een der grote havensteden weldra een feit zou worden. De gedachte dat eigenlijk niet hij, maar een Europese detective, alles had opgehelderd, kwam zelfs niet bij hem op! In de rust, die op het vertrek van de sub-delegado volgde, sloten zich de drie overlevenden van de familie Lindweg nog nauwer aaneen. De kolonel, die voor zijn neef onmid- Daarmee velde hij zijn eigen doodvon nis. Men hpd zich reeds vroeger de vraag gesteld', of hij wel in staat was, tot het pinde top zijp rol behoorlijk te spelen en nu besloot men hem eenvoudig dit de weg te ruimen. Daarvoor zorgde Carlos Perez met Ro ma in. Pedro's dood en alles, wat zij achter eenvolgens ten huize van kolonel Lind weg te weten kwam, deden ook Inez de schellen van de ogen vallen. Maar kon zij haar vader en haar broer verraden? Carlos had niet veel moeite, haar althans zo bang te maken, dat zij geen poging waagde om hun verdere plannen te dwarsbomen. Dit alles vernam men uit de breed voerige bekentenis van Antonio Perez,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 4