Sint Willibrord-Vereniging heeft een grote taak Binnenlands apostolaat behoeft aller medewerking Bewapening eist zware kosten Oiier tegen angst en onzekerheid Praag antwoordt: „Volkomen verzinsel" Radar op de Nieuwe Waterweg Systeem van walposten loodst de schepen door zeven radio-zones Het gepieker begint We piekeren over de ontwapeningOok over apostolaatsplichten Russisch cynisme gelaakt M Tsjechische spionnage in Nederland Honderd studenten geverbaliseerd Atoomwapens voor Atlantische strijdmacht? Zaterdag 10 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Gratis koopdag verboden loterij m Adenauer gaat 22 Nov. naar Parijs Radiosluiting op bepaalde uren Spoorwegen en piekuren "V ijf personen door gas bedwelmd Tariefsverhoging bij de Spoorwegen? Het uitstel van de N oor dzeelia v en- conferentie WEERBERICHT N. Benelux-Zielzorgplan? Velen hunkeren Taak voor Katholiek Zuiden Moderne methoden UITGETELD Agendacommissie Zij woonden clandestien colleges bij Minder verwarming en verlichting POLITIE CONTROLEERT piekuur-bepalingen SS& rbepaliS^vtt Verloren uren Grote mogelijkheden Bouiv en exploitatie Zeven radio-zones Geert gezinstarieven De weerverwachting geldig tot Zondagavond luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later plaatselijk opklaringen en enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk Oostelijk, later Zuidelijk. Weinig verandering In temperatuur. Zondag 11 November: Zon op 7.51 uur, onder 16.56 uur. Maan op 15.38 uur, onder 5.21 uur Maandag 12 November: Zon op 7.53 uur, onder 16.55 uur. Maan op 15.53 uur, onder 6.40 uur. EDAMSCHECOURANT (Van onze redacteur) Zoals de katholieken in Nederland in de Pauselijke Missie genootschappen zich in gebed en offer verenigen voor de verbreiding van het geloof in verre missie landen, zo heeft ook tiet Hoogwaardig Episcopaat als een Bisschoppelijk Genoot schap opgericht het St Wïllibrord Apostolaat, met de bedoeling aan zijn leden duidelijk te maken, hoe groot onze verantwoordelijkheid is tegenover allen, die buiten de Kerk staan of met de Kerk hebben gebroken. Het vraagt van zijn leden een dagelijks gebed voor de kerstening en hereniging in ons vaderland; het spoort hen aan om principieel katholiek te leven en daardoor apostolaat uit te oefenen. Twee maal per jaar ontvangen de leden een boekje, waarin voorlichting wordt verstrekt over het werk. Ook dit. brengt kosten met zich meedie door alle katho lieken gedragen dienen te worden. Geen groot financieel offer wordt gevraagd, doch slechts één gulden per jaar voor het gehele gezin, tus in Haar bewaard is gebleven en De dag van morgen zal speciaal aan het binnenlands apostolaat gewijd wor den, waarbij van de kansel op de nood zaak van dit werk gewezen wordt. Deze noodzaak vloeit voort uit onze christe- I e plicht van naastenliefde, die ande ren m de schatten van ons H. Geloof wil doen de en. Daaraan behoeft en mag nie mee nn'ol°nttrekken en ieder werke nlaatc ^.•^V^ze' 116111 vanzelf door de piaats, die hij m het maatschappelijk le- ven inneemt, aangegeven. Het is van groot belang, dat degenen, die krachtens hun positie of bijzondere begaafdheid met Vele intellectuelen in aanraking komen, tich verdiepen in de verschillende gods dienstige vraagstukken, opdat zij daar over anderen, die er naar vragen, kunnen Inlichten om misverstanden weg te ne men. Voor hen is het zeer nuttig, dat zij zich bij de St Willibrordvereniging aan sluiten, die thans ongeveer 1900 leden telt en het bekende maandblad „Het Schild" uitgeeft, waarin zowel aan katho lieken als aan niet-katholieken voorlich ting wordt gegeven met gedegen en op hoog peil staande artikelen. Het St Willibrord-apostolaat wil echter het gehele katholieke volk mobiliseren en stelt dus iedereen in staat op prettige en eenvoudige wijze het bekeringswerk in eigen land te steunen. Het is een feit, (lat katholiek Neder land bij de grote opbouw van zijn eigen emancipatie, bij de grootse missie-actie naar het buitenland, bij het doordringen In het maatschappelijk nationale leven, tot voor kort zich nauwelijks of hoege naamd niet wijdde aan de geloofsverkon diging in eigen land, aan ongelovigen en afgescheiden broeders. Wanneer dit nu wel geschiedt, dan is dit het gevolg van eigen godsdienstige bezinning, maar ook van het verlangen naar de Kerk, dat wij hij hen, die buiten staan, zowel bij de kerken als de individuen waarnemen. Twee maal over is op zeer bijzondere wijze onze aandacht gevraagd voor het oecumenische werk, de hereniging der christenen. Door het schrijven van het Episcopaat van 31 Juli 1948 bij gelegen heid van de Wereldraad van Kerken te Amsterdam en door de Instructie van de H. Congregatie van het H. Officie aan de bisschoppen van 20 December 1949. Uiteengezet werd, dat de Katholieke Kerk zich van deelneming aan de We reldraad en het Congres moest onthou den, omdat Zij de overtuiging heeft, dat de eenheid volgens de belofte van Chris- Franciscanen, Augustijnen, Carmelieten en Jezuieten en in Den Haag geven Re demptoristen leiding aan het werk van de Zu.ters van de Voorzienigheid. De problemen van herkerstening en hereniging liggen in dt verschillende de len van ons land dikwijls volkomen an ders en zeer nuttig zijn daarom de regio nale bijeenkomsten var de St. Williorord- Vereniging. Uitstekena werk verricht de vereniging voorts met de verspreiding van de H. Schrift. Waarschijnlijk zal in de loop van 1952 per. nieuwe vertaling van de Evangeliën en de Handelingen der Apostelen verschijnen, die tegen zeer lage prijs verkrijgbaar wotdt gesteld. Het is heel vreemd, dat juist het ka tholieke Zuiden zeer ten achter blijft in de steun aan de St Willibrord-Vereni- ging, vermoedelijk omdat de bevolking Zijneteer onder'botend 2? onjuiste veronderstelling uitgaaf aan de wereld met gezag te verkondigen, zodat de Katholieke Kerk moeilijk met anderen van gedachten kan wisselen over de vraag of Zjj wel de Goddelijke Waar heid heeft verkondigd. Wel spoorden de Bisschoppen aan te bidden voor alle niet- katholieken, die voor de eenheid der Kerk werken. De Instructie van het H. Officie ging uit van het verlangen naar samenspra ken tussen niet-katholieke en katholieke godgeleerden, hetgeen voor wat de laat ste categorie betreft tot priesters beperkt moet blijven, omdat zjj door hun kennis en sterke gehechtheid aan de beginselen en normen inzake de oecumenische bewe ging door de Kerk vastgesteld, hiervoor het meest geschikt zijn. Werden vroeger voornamelijk conferen ties voor niet-katholieken gehouden, waarbij we in het bijzonder denken aan het werk van de Dominicanen en een pater Hendriohs S. Jna de oorlog wer den meer moderne met-boden van geloofs- verspreiding toegepast, die gemakkelijker tot een persoonlijk contact leiden. De prachtige resultaten van een in stelling als „De Open Deur", zoals wij die in Amsterdam Haarlem. Delft en Deventer kennen, laten zich moeilijk in cflfers vangen, maar de belangstelling hiervoor is bijzonder groot en in Am sterdam komen jaarlijks 1300 mensen om inlichtingen vragen, van wie vier- tot vijfhonderd godsdienstlessen wen sen te volgen. Wij denken voorts aan de huizen van de Una Sancta in Den Haag, Rotterdam. Eindhoven, Arnhem en Hilversum, terwijl de Vrouwen van Bethanië. die in Amsterdam Den Haag. Rotterdam. Leiden Utrecht. Bilthoven, Nijmegen, ja zelfs 'n Wenen werken, eveneens aan veien het licht van het Geloof hebben mogen brengen. In de Noordelijke diaspora-gebiede» ijveren (Van onze correspondent). In de kwestie of een winkelier een geheime gratis koopdag mag aankon digen, heeft de Maastrichtse kanton rechter Vrijdag schriftelijk vonnis ge wezen. Zijn mening is, dat dit niet het geval is. Enige Maastrichtse winkeliers hadden in een bepaald tijdvak een gratis koop dag vastgesteld. De datum hadden zij in een gesloten couvert bij een notaris ge deponeerd. Als zijnde in strijd met de loterijwet had de ambtenaar van het O.M. hiertegen proces-verbaal laten opmaken. Door de winkeliers werd als verdedi ging aangevoerd, dat het publiek zeker van een prijs kon zijn, indien het zijn aankopen over het hele tijdvak van de reclame-verkoop uitstreek. Deze motive ring nam de kantonrechter niet. Van een doorsnee-koper kan men niet verwach ten. dat hij omwille van een naar ver een lang tijdvak zal uitstrijken. De betrokken firma's A. en M. werden veroordeeld tot een geldboete van 25 en 50. BCVWEH/ dat dit binnenlandse Apostolaat voor Lim burg en Brabant niet geldt. In onze be schouwing van vorige week Zaterdag hebben wjj er reeds op gewezen, dat de industrialisatie ook het Zuiden voor ze delijke en godsdienstige problemen stelt, zodat het zaak is, dat men ook daar tot geloofsverdieping konn en een bewuste houding aanneemt tegenover andersden kenden, met wie ook de katholieken in het Zuiden steeds meer in aanraking ko men. Ook in het Zuiden is het aantal van hen. die buiten de Kerk staan, de laatste jaren toegenomen, wat wij met enkele cijfers zullen illustreren. In 1920 bedroeg hun aantal in Eindhoven 2646, in 1948: 27.363; in Tilburg waren deze cijfers resp. 2293 en 6461, in Den Bosch: 3551 en 4139 en in Oss: 452 en 1129. Denken wij ook eens aan de mijnstreek met haar eigen problemen en aan de uit tocht van arbeiders uit de Brabantse Kempen naar het Belgisch Limburgse steenkolengebied. Het werven van arbeiders uit Brabant en Limburg door België moet men niet als een incidenteel verschijnsel beschou wen; dit zal voorlopig wel blijven ge beuren, omdat België een veel lager ge boortecijfer heeft dan Nederland Een en ander brengt grote zedelijke en gods dienstige gevaren met zich mee, zodat 't wellicht aanbeveling verdient in het kader van de Benelux een Zielzorg-plan op te stellen, waarvoor juist de Zuide lijke bisdommen aangewezen zullen zijn. Een ander motief voor de katholieken beneden de Moerdijk om het St. Wïlli brord Apostolaat te steunen is gelegen in het feit. dat geregeld veel Zuiderlingen naar het Noorden trekken tegenover wie zij zich zeker verantwoordelijk moeten gevoelen. Het is veelzeggend, dat in een stad als Rotterdam met 150.000 katholieken van de 60.000 non-paschanten 'dina de helft uit het Zuiden afkomstig is. Luitenants-generaal benoemd. De tijd. luit.-generaal B Hasselman de lt.-gen. tit. D. C. Buurman van Vreeden en de gene- raals-majoor A. Opsomer en Ir D Bret- houwer zÜn allen bevorderd tot luitenant- generaal. De minister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, heeft Vrijdagmorgen de katalytische kraakinstallatie van de Bataafse Petroleum Maatschappij te Pernis officieel in gebruik gesteld. Het was tegelijkertijd de opening van het daaraan verbonden complex fabrieken en de raffinaderij. Na de opening maakten autoriteiten en genodigden een rondgang. Op de voorgrond links minister Van den Brink, rechts mr B. Th. W. van Hasselt, directeur van de Bataafse. A A MN A m' lvA A M A A A«A 1 A t (a A (Tftlll tX Cf ötl \%T DAf/l 1 De Alg. Vergadering der V. N. aanhoorde gisteren sprekers uit Nieuw- Zeeland, Canton, Honduras en Australië. De Nieuw-Zeelandse gedele geerde, Doidge, verwelkomde het Westelijk voorstel tot ontwapening als „een oprechte poging om grote politieke verschillen te overbruggen, die bij voortduring angst en onzekerheid veroorzaken en aanleiding zijn". De Australische gedelegeerde ging nader in op de oorzaak van de huidige angst in de wereld en brandmerkte de Sovjet-Unie als de mogendheid, die schuldig staat aan de huidige zwakte der V. N. Laat Rusland niet zover gaan, dat het niet meer terug kan, waarschuwde hij. Casey meende, dat millioenen in de wereld met ontsteltenis moeten hebben kennis genomen van „de cynische wijze waarop Visjinski op het Westelijk ontwapeningsvoorstel had gereageerd. Bij (]e ontzaglijke belangen die op het spel staan, voegt het niet te spotten. Met het vliegtuig naar Curacao vertrok ken Vrijdagmorgen mr J. r. r van Schaik. lid van de Raad van State en mr W. H. van Helsdingenhoofd van de ju ridische afdeling van het Ministerie vc.n Overzeese Rijksdelen Beiden maken deel uit van de commissie welke als gevol machtigde der regering voorbereidingen voor de Ronde-Tafelconferenne met de West zal treffen. Links mr Van Schaik en rechts mr Van Helsdingen, kort vóór hun vertrek van Schiphol. Het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken heeft Vrijdag in een officiële, door Radio-Praag omgeroepen bericht de verklaringen van de B V.D. dat een employé van de Tsjechoslowaakse legatie te Den Haag, dr Oldrich Neumann, betrokken zou zijn geweest in spionnage- acties in Nederland en België, een „vol komen verzinsel" genoemd, zo meldt Reuter. In de verklaring wordt gezegd: „Nederlandse en Belgische bladen voe ren een lastercampagne tegen Tsjecho- Slowakije en publiceren volkomen ver zinsels, welke iedere grond missen en waarin zij beschuldigingen uiten betref fende spionnage in Nederland. Naar verluidt heeft de Nederlandse re gering op 29 October een verklaring uit gegeven. waarin zij Tsjecho-Slowakije aanvalt. Hoewel een aantal dagen verlo pen zijn sinds de eerste aanvallen op Tsjecho-Slowakije door de dagbladen en periodieken, heeft de Tsjechoslowaakse regering tot dusves nog geen offciële mededeling ontvangen". (Van officiële zijde vernamen wij, dat de Nederlandse regering zich inderdaad niet over deze kwestie met de Tsjecho slowaakse regering in verbinding heeft gesteld. Red.). „Het ministerie van buitenlandse zaken van de Tsjechoslowaakse republiek is van oordeel, dat de betrokken autoritei ten onzuivere doeleinden nastreven, en verklaart, dat de bewering van Neder landse en Belgische bladen, dat dr Oldrich Neumann een bijzondere missie had. een volkomen verzinsel is. De bovenbedoelde employé van de economische en financiële afdeling van het ministerie van bui.enlandse zaken werd naar de Tsjechoslowaakse legatie te Den Haag gezonden met een zuiver administratieve en financiële opdracht, zoals dit niet alleen bij het Tsjechoslo waakse ministerie van buitenlandse zaken, maar ook bij dergelijke ministeries van andere landen gebruikelijk is". Alle sprekers lieten uitkomen, dat de bewapening zware kosten op hum respec tieve landen leggen. Verlichting daarvan door ontwapening zou worden toege juicht. Maar vocrop stond dat men de vrede niet met gevaarlijk» compromissen wenste 'te kopen. De vergadering aanhoorde vervolgens de verslagen van verschillende „specia lised agenciis", n.i van de Int. Arbeids organisatie. de Voedsel en landbouwor ganisatie (F.A.O de wereldgezond heidsorganisatie (W.H O.) en van de Unesco De zitting werd tot Maandag verdaagd. In de „Steering-committee", welke be slist over het opstellen van de agenda, hadden belangwekkende discussies plaats over enkele omstreden agendapunten. De klacht van de Arabische Staten over de Frame schending der Marokkaanse onaf hankelijkheid werd na levendige discus sie, niet op de agenda geplaatst. De be slissing werd met 4 tegen 4 stemmen, en 4 onthoudingen, uitgesteld. De Sovjet-Unie m.akte bij monde van Malik, bezwaar tegen het voorstel der Westelijke Grote Dr;,e om een neutrale V.N.-commissie in te stellen met als taak na te gaan of in Pult-uand vrije verkie zingen mogelijk zijn Volgens hem maakte dit voor: tel inbreuk op de rechten der bezettende mogendheden en is een „grove schending" van het Handvest. Het Wes telijk voorstel was verde: een belediging voor het Duitse volk. meende Malik, waarop het Franse lid van de commissie Maurice Schumann snedig repliceerde, dat Frankrijk niet kor inzien, hoe enig land hel een "belediging zou kunnen ach ten, indien er het houder van vrije ver kiezingen werd gewaarborgd. Ook de Ook de Westduitse bondsrepubliek zal in het huidige politieke wereldcentrum een actieve rol kunnen gaan spelen. Bondskan selier dr Adenauer is nl. door de ministers van buitenlandse zaken van de V. S., En geland en Frankrijk uitgenodigd naar Pa rijs te komen voor het houden van bespre kingen. De op 32 November te beginnen conferentie wordt in Bonn gezien als een nieuwe poging der geal.leerden om met de bondsrepubliek overeenstemming te verkrijgen over de vervanging van het be- zettingsstatuut door een stelsel van twee zijdige verdragen. Bondskanselier dr Adenauer is van plan op 3 December a.s naar Londen te gaan op uitnodiging van de Britse regering, zo werd gisteren officieel te Bonn meege deeld. Het bezoek van de bondskanselie duurt van 3 tot 7 December. Amerikaanse en Britse vertegenwoordi gers keerden zich tegen Malik. De commissie verklaarde de Russische bezwaren dan ook ongegrond en stemde unaniem voor opnennng van het Weste lijk agendapunt. De Sovjet-Unie. en Polen natuurlijk ook, stemden alleen tegen. Joegoslavië heeft inmiddels een nieuw agendapunt voorgesteld, n.l.: ,.het vijan dig optreden van de Sovjet-Unie, Bul garije, Roemenië, Polen en Tsjechoslowa- kije tegenover Joegoslavië. In Delft hebben omstreeks 100 studenten een procesverbaal ge kregen. Zij woonden de colleges aan de Technische Hogeschool bij zonder als student te zijn ingeschreven. Volgens de Washingtonse correspondent van „Le Monde" heeft generaal Eisenho j wer de stellige verzekering ontvangen de 1 beschikking te zuilen krijgen over mo derne wapens, met Inbegrip van atoom- wapens en de uitrusting, „nodig om de beperkte Atlantische strijdkrachten onmid deilijk op voet van oorlog te plaatsen". Generaal Eisenhower zou te verstaan hebben gegeven, dat het zeker nodig is i nog één of zelfs wel meer divisies r,aar j 'uropa te zenden Korea, Alaska „en som iige kritieke gebieden" zouden echter oorrang genieten. E grote Atlantische Drie hebben hun vredesvoorstellen ingediend bij de algemene vergadering van de V- N., waarbij allereerst aan de orde kwam een suggestie om eikaars wapens te gaan tellen. Natuurlijk niet van deze Drie alleen, maar van alle daarvoor in aanmerking komende landen en niet op de laatste plaats van Rusland c.s. Wat natuurlijk niet zo uitdrukkelijk, zijnde dan misschien hatelijk, er bij werd ge zegd. Men heeft in dit ons lijfblad kunncit lezen, dat dit tellen niet zo heel eenvou dig en niet één, twee, drie klaar zou z{jn. Dat zou nog wel wat vijven en zessen geven. En als een en ander geteld is, gaan controlerende inspecteurs weer eens overtellen Wie rekent moet over- rekenen niet waar, vooral als men nu niet bepaald op elkander kan rekenen... Dus goed, wij zouden gaan tellen, mits Rusland zich bereid verklaarde om mee te tellen. Want dit land c.s. telt zeker mee ten deze. Figuurlijk genomen ten minste, doch letterlijk opgevat niet.' De Sovjets hebben immers reeds ver klaard te zullen passen, omdat zij erg graag op hun eigen tellen passen en niets liever zien dan dat de vrije landen de tel kwijt raken. Alzo is het vredesoffensief van Truman c.s. niet in tel bij Stalin. Zal die zijn kno pen geteld hebben met een „ik tel mee, ik tel niet mee enz"? En heeft hij dat eerlijk gedaan? Och Stalin weet reeds lang bij voorbaat, hoeveel knopen hij aan zijn vest heeft, zodat hij precies ook weet, hoe te beginnen om tot „neen" te ko men. Daarin heeft hij routine! En aldus werd het weer neen Dat spijt ons echt. Want gesteld eens. dat de grootheden tot overeenstemming waren gekomenom te gaan tellen. Ten slotte zit daar nog niet veel risico in. Als men weet. wat ieder heeft, is er nog he lemaal niets beslist over wat ieder heb ben mag. Daarover zou eventueel onge twijfeld nog het een en ander te doen zijn. Zulks kan men op zijn vingers na tellen en de kansen op succes zouden ruim op de vingers van één hand te lel len zijnrgeweest- Maar toch voelden wij veel voor dat tellen, want aangezien dat omvangrijke karwei veel tijd zou vergen, hadden try in die tijd in vrede kunnen leven. Doch helaas, de vrede is uitgeteld knockout En wij staari weer in de kou de koude oorlog 1 ANALYST. Van Maandag a.s. af zal de radio gedu rende de piekuren zwijgen. De beide Hilversumse zenders en de radïo-distn- butie sluiten dan op Maandag tot en met Vrijdag des morgens van 7.30 tot 9.00 uur en in de vooravond van 16.30 tot 18.00 uur. Op de Zaterdagen wordt alleen gedurende de morgen-piekuren niet uit- gezonden en 's Zondags zijn de zendtijden normaal. Wegens de noodzakelijke beperking van het electriciteitsverbrUik zullen de Neder landse Spoorwegen tijdens de piekuren de verwarming ert de verlichting- van- de electrische' treinen aanzienlijk moeten be perken. Van 12 November tot en met 2 Februari zullen op werkdagen van 7.30 tot 9 uur eD van Maandag tot en met Vrijdag van 16.30 tot 18.00 uur in de electrische treinstellen waarin dit tech nisch mogelijk is slechts de halve ver warming en de halve verlichting Inge schakeld worden In de door electrische locomotieven ge trokken treinen zal tijdens de piekuren «lechts de halve verwarming worden in geschakeld behalve wanneer deze treinen worden verwarmd door middel van een aparte stoomverwarmingswagen. Electriciteitsbeschikking 1951die^Inhou- nlgenauurSen ^middags tussen half vH? en zes zuinig met de electnciteit moet worden "miegaan, vlettend te °°Het'gebruik van lichtreclames is opdie tijdstippen verboden: etalage- en winKei verlichting mag dan slechts op halve ca paciteit branden. Van onze verslaggever) Volgens hetzelfde principe als de blokposten bij het treinverkeer zal het scheepvaartverkeer in het Rotterdamse havengebied en op de Nieuwe Waterweg binnenkort beveiligd worden door een systeem van zeven vaste radarposten op de wal welke met de te beloodsen schepen in radio- telefonische verbinding zullen staan. De plaatsen waar deze zeven radar stations zullen verrijzen, zijn: in de Nieuwe Waterweg 1» Hoek van Holland bij de Semafoor op de pier; 2. Slachthuis halverwege Hoek van Holland en Maassluis; 3. Dirkzwager Maassluis; op de Nieuwe Maas 4. Pakliuis- meesteren bij ingang Botlek; 5. Pernis bij Petroleumhaven; 6. Sluisjesdijk bij Waalhaven; 7. Parkheuvel bij Maastunnel. Dit adviseert het rapport van de commissie, welke in Januari 1949 door het Rotterdamse gemeentebestuur wérd geïnstalleerd met de opdracht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van radar-toepassing in het Rotterdamse havengebied en op de Nieuwe Waterweg. Hedenochtend heeft deze commissie haar rapport aan burgemeester Oud overhandigd. Vele kostbare urei» gaan per jaar ver loren wanneer bij mist en ander slecht zicht 'het scheepvaartverkeer in zowel als uit en naar de Rotterdamse havens stil ligt- zeeschepen vertrekken noch komen aan', ook aken en beurtschippers wagen zich niet uit de wal, industrieën en han delmaatschappijen lijden schade doordat haar personeel niet met de veerdiensten mee kan Al is het aantaJ mist-ongeval- len in vergelijking met vóór de oorlog tot de helft verminderd, toch deden zich m vier na-oorlogse jaren nog 55 zulike on gevallen voor en de daarbij geleden scha de loopt in enorme bedragen. Hoewel dus thans reeds menig zee. schip op zijn eigen schecpsradar navi geert, is dit dus geen afdoende beveili ging gebleken. Scheepsradar-alleen, al dus het rapport van de commissie, is ten enenmale ontoereikend. De conclu sie luidt dan ook, dat het boven aange duide systeem v»" wal-radarposten het enige is waarvan toepassing voor Rot terdam in nautisch en navigatorisch opzicht verantwoord mag heten. Nautisch verantwoord is het loodsen van schepen van buiten de pieren tot op ae meerplaatsen in de havens en omge keerd; navigatorisch verantwoord is het langs elkaar loodsen van twee "schepen op de smalste plek in de vaargeul. Het Nederlands Proefstation te Noordwijk, dat in opdracht van de commissie een minutieus technisch onderzoek inst.'lde. kan garanderen, dat met de nieuwste en technisch meest geperfectionneerde ap paratuur inderdaad een radar-belood sing kan worden verkregen die in beide opzichten (nautisch èn navigatorisch) verantwoord is. Allereerst speurde een rijdende radar- apparatuur de oevers af naar de plaatsen waar de eventuele wal-posten het best opgericht zouden kunnen worden. De be vindingen van dit omvangrijke en nauw keurige onderzoek leidden tot de aan duiding van de zeven plaatsen (vier op de Linker en drie op de Rechter Maas- en Waterwegoever) zoals die boven zijn ge noemd. Vervolgens werd aan de Sluisjesdijk een voorlopige post geïnstalleerd, dia moest uitvinden welke practische moge lijkheden een radar-beloodsing zou bie den. En volgens de voorzittel van de commissie zijn deze mogelijkheden niet minder dan „wonderbaarlijk" gebleken, Weliswaar was de technische uitrusting van deze voorlopige proef post niet per fect genoeg om te kunnen constateren» dat- het mogelijk is om twee grote zee schepen op -de smalste plek in de vaar. geul van. de Nieuwe Waterweig met radar langs elkaar te loodsen. Maar wel is uitgewezen (en het Ned. Radar Proefstation staat daar ook ga rant voor) dat met de nieuwste appara- van vooral de bedrijven die voor hun personeels-aanvoer van deze veren af hankelijk zijn zal dan eveneens van de baan zijn. .a... De bouw van deze zeven radarposten- tuur voorzien van de modernste techni- op-de-wai zal 2 millioen kosten de exploitatie ervan jaarlijks 5 ton. Hoe deze exploitatiekosten opgebracht zullen wor den is een kwestie apart. Men kan daar bij niet alleen aan de betrokken gemeen ten (Rotterdam profiteert er niet alleen van) en aan de rijks-loodsendienst den ken, maar ook aan de bedrijven en de schepen die hier profijt van trekken. Aan de andere kant kan opgemerkt worden, dat de Maastunnel eveneens 500.000 pet- jaar aan exploitatie kost en dat daarvoor geen „tunnelgeld" of iets dergelijks wordt gevraagd. Hoe het zij: nu gebleken is dat bij het weer steeds toenemende scheepvaartver keer de scheepsradar-alleen niet meer toereikend is, nu ook de concurrerende buitenlandse havens zich intensief met dit probleem bezig houden en Amsterdam kort geleden een radar-installatie in IJmuiden opende zal het vandaag aan burgemeester Oud overhandigde rapport (waarvan wij hier enige punten excer peerden) ertoe bijdragen, dat ook Neder lands drukste zeehavergebied dat van Rotterdam tot Hoek van Holland, spoedig zijn „Radarloodsdienst" zal krijgen. sche details inderdaad een nauwkeuri ge vaststelling van de positie van twee schepen onderling tot op 10 meter be reikt kan worden. In de praetijk zal men echter geen kleinere onderling» afstand dan 30 meter behoeven te ris keren. De meerderheid van de com missie is dan ook van mening, aat d»-o radar-beloodsing ook op de smalste en gevaarlijkste plekken in het vaarwater tussen Rotterdam en Hoek van Hollar I van nut en verantwoord zal zijn. De vraag wierp zich op, of deze ge bruikmaking van de radar niet aan de positie van de kapitein als de enige ge zaghebbende en verantwoordelijke man op het sahip zal tomen. Volgens de com missie zal dit niet het geval zijn, want zoals ook de loods slechts" een advise rende rol aan boord heeft, zo zal de radar slechts fungeren als een werktuig in de handen van deze loods, terwijl bovendien door het radio-telefonisch verkeer tussen de radarpost aan de wal en de commando brug op het schip niet alleen de loods maar ook de kapitein de inlichtingen en aanwijzingen van de radar-mennen zal kunnen vernemen. De naam die aan dit systeem is gegeven: „Radarloodsdienst", drukt dan ook uit dat de kapitein door gebruikmaking van dit systeem een beter toegeruste loods aan boord krijgt. Het grote voordeel van dit systeem van zeven wal-posten, die het te be strijken gebied Jat loopt van even buiten de pieren te Hoek van Holland tot aan de Koningshavenbrug in het hart van Rotterdam in zeven zönes met elk een eigen golflengte voor het radio-telefonisch verkeer tussen schip en radarpost zullen verdelen, is dat men een totaal-overzicht krijgt van al het verkeer dat zich op het water tussen Rotterdam en de Hoek afspeelt. Een voordeel is ook dat niet alleen de in- en uitgaande (en verhaald worden de) zeeschepen, maar ook de talrijke veerdiensten in Rotterdam-zelf als mede in Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis en in Hoek van Holland in theorie zelfs ook eventuele met radio- telefoon uitgeruste binnenschippers ervan zullen kunnen profiteren; het soms zwaar drukkende euvel van stil liggende veren een doom in het oog V(jf personen een bejaard echtpaar en drie gehuwde dochters zijn giste ren in bewusteloze toestand in een wo ning te Stadskanaal aangetroffen. Het bleek, dat zij tengevolge van gasvergifti ging waren bedwelmd. Hun toestand is thans redelijk en er is geen reden tot ongerustheid. Het bejaarde echtpaar U. was gisteren protseling onwel geworden. De vrouw was herstellende van een ziekte, maar gisteren verergerden de ziekteverschijn selen. Haar echtgenoot werd ook onwel en kreeg een bloeduitstorting. Toen drie gehuwde dochters hun ouders wilden be zoeken, vonden zij het tweetal bewuste loos in de woning. Ook de dochters ge raakten bewusteloos. Een schoonzoon, die even later de woning betrad, waar schuwde onmiddellijk een dokter. Deze constateerde gasvergiftiging. Het bleek, dat in enkele oude gasbuizen, die onder de woning doorlopen (de woning zelf is niet op het gasnet aangesloten) een lek was ontstaan. Uit dit lek is een hoeveel heid reukloos gas ontsnapt. Gisteravond was de molen „De Korpershoek" te Schipluiden feeste lijk gepavoiseerd en verlicht ter gelegenheid van de officiële in gebruikstelling, die heden zal worden verricht door mr Hotcke, waar nemend hoofd van het Departement Onderw., Kunsten en Wetenschappen Men hoopt, dat ook in de naaste toe komst de Nederlandse Spoorwegen zonder verlies kunnen werken. Of dit gezien de nog steeds stijgende prijzen (o.a. van kolen en van electrische stroom), ondanks een uiterste voorzichtig beleid aan de kostenzijde, zonder maatregelen op tarief- gebied bereikbaar zal zijn is een vraag, waarmede de directie van de N S en minister Weramers zich thans ernstig bezighouden en waarbij enerzijds voorop wordt gesteld, dat eventuele tariefsver hogingen in ieder geval niet verder mogen gaan dan strikt geboden is en bovendien daar zullen moeten worden gezocht waar zjj het gemakkelijkst zijn op te vangen. De invoering van goedkope gezel schapstarieven gezinsta'ieven. weekeind- retours vacantiekaarter. rondreisbiljetten en meerdaagse retourbiljetten zou, zoals de vooroorlogse ervaring heeft uitge wezen leiden tot een vermindering van inkomsten omdat geen overeenkomstige vermeerdering van vervoer daarvan ver wacht mag worden Daar Je bedrijfsresul taten thans naar uit het vorengaande blijkt, zeker geen inkomstenvermindering kunnen velen zou de invoering van der gelijke goedkope tarieven een verhoging van het algemene tarief noodzakelijk maken. Op officieuze wijze is contact met België opgenomen over de Noordzee- havenconferentie in Rotterdam, die, zoals men weet, uitgesteld is wegens moeilijk heden over de agenda voor de eerste plenaire zitting. Minister Wemmers spreekt in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over zijn begroting 1952 7.Un vertrouwen uit, dat deze moeilijkheden, die zijn» in ziens aan misverstanden te wijten z(jn, i zullen kunnen worden overwonnen..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1