Huizen, huren en betalingsbalans Geen bezwaar tegen gewi jzigde motie Andriessen Stijging der reserves in de E.B.U Gong Week met regen bracht redding Karl Marx-propagandist Amerika Dr DREES droogt communisten weer eens af voor Haagse rechtbank behandelt weer een zwendelzaak B urgerlijke verdediging Kabouter Drees en Lieftinck goedig, welwillend. De laatste begroting v.. 45.128 Gezinnen onder dak AUTOBUS DOOR HET WILDE PO-WATER MEEGESLEURD Vrijdag 16 November 1951 DAGBLAD VOOR SCH/EDAM EN OMSTREKEN i Wat is: ijskast? Rozen naar Helsinki Ziekteverzuim en arbeidsproductiviteit Drente levert arbeiders voor Alblasserdam Moet Stalin operatie ondergaan? LAGEN In streken zonder waterleiding Lieftinck over bezuiniging bij Rijk Verdediger van West-Europa Drie-en-dertig slachtoffersmeest kinderen „Ifie kunnen we nu flessen Zakenmensen door valse beloften gedupeerd Binnenkort beroep op 200.000 vrijwilligers Meer bezoek uit bet buitenland WEERBERICHT De laatste maal? Woningbouw V Nog geen huurverhoging Binnenlands beleid IN DE EERSTE 9 MAANDEN VAN 1951 KRENTERIG EN ROYAAL Regenwater Op dreef Zure lach Lieftinck antwoordt Bezuiniging Afscheidsrede Nieuwe woningmotie DRINK LOUTER r De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. VrtJ zacht. Zaterdag 17 November: Zon op 8.02 uur, onder 16.48 uur. Maan op 18.59 uur, onder 12.15 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT s GRAVENHAGE, 15 November 1951. Nadat hij had gezegd, dat 't de bedoeling van de regering was tot n zo goed mogelijke verhouding te komen met Indonesië, meende de minister-presi de"' dr Drees, in zijn antwoord op de algemene be schouwingen hedenmiddag toch te moeten ver klaren, dat de uitlatingen van president Sukarno niet altijd beantwoorden aan wat men van het hoofd van een bevriende mogendheid mag ver wachten. Dr Droes zeide, wat de herziening van het Unie- statuut betreft, tot overleg bereid te zijn. Maar eerst wilde de regering graag gepreciseerd zien wat Indonesië wil. De minister-president wees de Jcschuldiging van de hand, dat Nederland zijn verplichtingen ten aanzien y» Aieuw-Guinea niet was nagekomen. Er was ter R.T.C. overeengekomen, dat de status quo aldaar gedurende een jaar zou worden gehandhaafd. Zo' ®r fen juridisch geschil was, dan kon Indonesië een beroep doen op het Eniehof van arbitrage. Do standpunten lopen echter zover uiteen, aldus dr Drees, dat het wel moeilijk zal zijn dienaangaande tot overeenstemmin- te geraken. Dr W. DREES: ..kloof moeilijk te. o bruggen" De bekende jfskasttheorie, waarnaar verschillende leden hadden gevraagd, verklaarde de minister-president aldus. Deze theorie betekende, dat de rege ring het probleem van Nieuw-Guinea niet aan de orde zou stellen. Zou dit probleem plotseling toch aan de orde worden gesteld dan zou de regering geen enkele stap ondernemen zonder eerst het parlement te raadplegen. Hij zette daarnaast uiteen, dat men de toe komst in Indonesië niet al te zwart moet zien. Er is daar plaats voor zeer vele jongeren, honderden mensen wor den er gevraagd en de waardering, welke de Ned. militaire missie daar ge niet, spreekt ten aanzien daarvan boek delen. In een later stadium en wel aan het eind van zijn rede kwam dr Drees daarop nog eens'terug en dat was, toen hij ver antwoording aflegde van het gehele na- oorlogse beleid. Hij zei toen dat hij sitijd nog de overtuiging was toegedaan, oat het weigeren van souvereiniteits- overdracht een militair conflict ten ge- VPUfë zou hebben gehad nr. ~t voor Indo nesië èn Nederland de meest noodlottige gevolgen. Dit gedeelte van zijn rede was daar om te merkwaardiger, omdat dr Drees hierin het gehele na-oorlogse beleid be trok. alsof de gedachte bij hem had voorgezeten, dat hij de laatste gelegen heid welke zich voor hem voordeed om van zijn na-oorlogse politiek optreden getuigenis af te leggen, nu wilde ge bruiken. Met andere woorden, dit was de laatste maal. dat dr Drees als mi nister-president optrad bij de algemene beschouwingen over een Rijksbegroting. De Ambonezen-kwestie noemde dr Drees 'n tragisch vraagstuk, dat gebruikt wordt voor politieke agitatie onder de Ambo nezen, waardoor de verhouding tussen Nederland en Indonesië ongunstig wordt beïnvloed en de kloof tussen beide landen wordt verbreed en verdiept. Met de cis van practisch de gehele Kamer om 50.000 woningen zat de minister president kennelijk wat in het nauw. De 40.000 woningen van de Troonrede waren gesteld midden in de bedreigde betalings balans en de krappe kapitaalsmarkt. Van de institutionele beleggers, uit gemeente- leningen en Rijkspremielening zou nu 320 millioen te voorschijn komen en dat betekende de bouw van 30.000 woningwet woningen. Uierdoor had hij persoon ijk de hoop, dat men toch nog tot 50.000 wonin gen zou kunnen komen. Maar. zo zeide liij. dan moet de Kamer later niet weer met andere priorite-'ten komen aandragen, zoals voor kerken scholen en zieken- huizen, maar matiging betrachten. Helsinki zal tijdens de Olympische Spelen een fleurig aanzien hebben dank zij een schenking van Neder landse boomkwekers, die, in navol ging van 't initiatief van de groente en fruit-exporteurs een groot aan tal rozen en andere tuinplanten naar de Finse hoofdstad zullen zen den. De stad Helsinki heeft deze gift van 6000 Polyantha-rozen- struiken en een hoeveelheid andere heesters, welke door de schenkers, de leden van de Ondervakgroen Export van Boomkwekerijproducten (voornamelijk uit Boskoop en om geving), bestemd zijn ter opluiste ring van de pleinen en plantsoenen in dank aanvaard. Over deze matiging sprak later ook minister Lieftinck. Hij betoogde, evenals minister Drees. dat indien de Kamer het hoge uitgavenniveau aanviel, zij zich moest beperken met de bede: „Leid ons niet in verzoeking". Maar hij had er rede lijk aan kunnen toevoegen: ..Vergeef ons onze schulden", toen hij de heer Van den Heuvel (A.R.) uitlegde, dat dit uitgaven niveau niet door fouten van het rege ringsbeleid tot 25 milliard was opge lopen. De minister-president bracht bij de kwestie der woningen ook de huren ter sprake. Hij ging in op de vergelijking tussen de bevriezing der huren en de' ver hoging van de electriciteitsprijs. Bij de laatste werden de kleine verbruikers vrij gesteld van de verhoging, bij de huurver hoging lag dit probleem echter veel moei lijker. Natuurlijk kon men de huren niet blijvend bevriezen, maar men moest wei bedenken, dat bij het vrijgeven van de huren een arbeiderswoning vijf zes gul den duurder zou worden. Bovendien had hij altijd nog de hoop, dat de geweldig gestegen bouwkosten lager zouden wor den. Volledige compensatie bij verdere huurverhoging was toch onmogelijk. Hij betrok hierin ook de rentepolitiek en ver klaarde, dat reeds bij een verhoging van de rente met een pet de huur van arbeiderswoningen met 1 per week zou stijgen. Daarom deed h(j de heer Andriessen do suggestie aan de hand in zjjn motie het i bouwen van 50.000 woningen niet te koppelen aan de huurverhoging en de rentepolitiek. Het was hiermee duidelijk, dat de regering geen bezwaar meer had "et vastleggen var. een aantal van oO.OOO woningen, maar wel tegen de eis van hogere huren en wijziging in de rentepolitiek. Dit laatste werd later door minister Lieftinck bevestig!. Prof. Romme beloofde hij op diens ver zoek de zaak van de kinderbijslag om advies te zenden naar de S.E.R. en dit in de ministerraad aan de orde te zullen stellen. Over het binnenlands beleid zei de minister-president optimistische dingen Het dieptepunt was geweest in Juni toen de reserve was gedaald van 1524 tot J 895 millioen. Inmiddels was de toestand belangrijk verbeterd, daar de reserves nu weer waren vergroot tot 1416 millioen. De tekorten op de betalingsbalans, die tussen Juni 1950 en Juli 1951 maandelijks bedragen beliepen tussen 53 en 140 millioen, waren de laatste tijd in over schotten veranderd en wel in Augustus van 97 millioen September 192 mil- Volgens gegevens van het C.B.S. wer den in September jl. 5707 woningen vol tooid. Hierin zijn begrepen 434 duplex- vvoningen, zodat voor 6141 gezinnen nieuwe huisvesting werd geschapen. In de overeenkomstige maand van de jaren ïgL? „,/m 1950 kwamen resp. 84, 118, 1040, 2919, 3797 en 4649 woningen gereed. In de eerste drie kwartalen van 1951 werden in totaal 42031 nieuwe woningen opgeleverd, waaronder 3097 duplexwo- ningen, zodat in de eerste negen maanden van dit jaar 45128 gezinnen onderdak zijn gebracht. Sedert de bevrijding zijn thans opge leverd 179.738 nieuwe woningen, waarin begrepen zijn 9.980 duplexwoningen. In totaal is dus thans voor 189.718 gezinnen nieuwe woonruimte na de bevrijding be schikbaar gekomen. lioen, October. 18T millioen en in de eerste twaalf dagen van November 72 millioen. '^0 ,sPfaj5 de h°op uit, dat de regering de betalingsbalans op een redelijk niveau bij een zo hoog mogelijk levenspeil slui tend zou kunnen maken. Het vraagstuk van de bezitsspreiding achtte de minister-president van zeer grote betekenis omdat men er niet aan kan ontkomen een oplossing te zoeken voor de wenselijkheid, dat van de ene kam een onderneming reserves zou kunnen vormen dit interne financiering en het anderzijds niet te verdragen is. dat een arbeider van een deel van de winst wordt buitengesloten. In overleg met minister Albregts heeft zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volksgezondheid .,Rn comm; sje in het leven geroepen met de opdracht de in vloed van hei. ziekteverzuim op arbeids productiviteit te bestuderen. Voorzitter der commissie is dr P. Mun tendam, staatssecretaris van Volksge zondheid. terwijl als leden zitting hebben regeringsambtenaren en vertegenwoordi gers van werkgevers- en werknemersor ganisaties. (Van onze correspondent) In December zal de verhuizing begin nen van "'J'1® 1 «0 gezinnen van onge schoolde arbeiders Uit Zuid-Oost-Drente naar Alblasserclani. De mannen zullen worden 1 ewerkgestjt| Dij een pas op gerichte kabelfabriek aldaar. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling van de directie der fabriek om 23 arbei ders aan te trekken uit Drente, doch op advies van de regering is met het oog op de grote werkloosheid in het rayon Emmen, besloten nog 50 arbeiders meer te vragen. De directie wil later ook ge schoolde arbeiders uit Zuid-Oost-Drente naar Alblasserdam doen komen. Voor de huisvesting van al deze gezin nen wordt gezorgd. De Berlijnse correspondent van de „Daily Telegraph" geeft geruchten weer uit de omgeving ''an de Sovjet-russische controlecommissie, volgens welke de gezondheid van st- :a ,(n dc weken achteruil isr- gegaan. Stalin wordt in December 72 jaar. Hij zou reeds jaren lang aan een hartkwaal lijden. Behande lende geneesheren zouden reeds op 18 October de ministerraad hebben medege deeld, dat een operatie noodzakelijk zou Kunnen worden. s Slechts een verwrongen massa restte er nadat in de Verenigde Staten twee personentreinen tijdens een zware sneeuwstorm op elkander reden. Minstens 27 personen werden gedood en meer dan 200 gewond. Beide treinen waren van hetzelfde type en hadden Chicago tot bestemming. (Van onze correspondent). In enkele streken van Groningen en Drente, waar nog geen waterleiding is, heeft men deze week het regenachtige weer met bijna uitbundige vreugde be groet. Dit zij gezegd tot alle goede lieden, die elders in ons vaderland, mopperend en druipend zich het water van de kleren hebben geschud. Vóórdat het Maandag eindelijk na acht of negen weken van droogte, serieus be gon ie regenen, was de drinkwater toestand, vooral in de veengebieden zó onhoudbaar geworden dat langer voort duren van de droogte een ware cata strophe zou hebben betekend. Er zijn nog vele gebieden in ons land, waar de waterleidingbuizen nog niet zijn I doorgedrongen. Dat dit lastig is, begrijpt i iedereen Maar het is toch bijna overal ook' tbeer zo, dat men in deze gebieden de bésïhikking heeft over heioer pomp water, dat slechts in de allerdroogste zomers niet meer naar boven komt. In het veengebied is dit anders. Daar moet men het hebben van het regenwater. Het bodemwater is immers in sterke mate verontreinigd door stoffen uit de veen grond die het een bruine kleur en een onaangename smaak verlenen. In het Zuid-Oostelijke deel van Drente waren de regenbakken reeds in de tweede helft van September tot op de bodem leeg. Toen móest men wel aan het wel water uit de putten beginnen. Doch tegen het eind van October was ook dit water slechts bij enkele gelukkigen beschikbaar, Reeds in September begonnen de huis vrouwen voor de was het water te ge bruiken uit de zg. wijken, de smalle kanalen in het veen. Tot vóór deze week was er practisch geen gezin meer, dat zich niet uit deze kanalen van water voorzag voor de was en de afwas. Dit water was nl. altijd nog helderder van kleur dan het vjeze vocht uit de wel putten. Erger was echter dat het kanaalwater gebruikt moest worden voor de be- MET pijnlijke nauwgezetheid is uit gerekend, dat, om de verbruiks- beperking over de periode 19 Maart tot 15 September nauwkeurig te handhaven, de compensatie-uitkering zal moeten bedragen 11 fc (eigenlijk 10.8) van een weekloon en 2 Is van een maandsalaris. I Over de definitieve vorm wordt nog I beraadslaagd. Maar twee dingen staan jreeds vast: ten eerste hogere uitkering dan 8,35 nl. van een salaris van 4000. zal niet worden geduld en van de uit- kering zal belasting moeten worden be- taald. I We hebben bij het vernemen van deze j bepalingen ten aanzien van het compen- satiebedrag de schouders opgehaald. Waarom nu weer een beperking tot 4000? Men krijgt zo langzamerhand ue idee, wanneer men een loon van 80 gul den in de week haalt, een vreemd wezen te zijn, een min of meer in-rükdom- i zwemmende, op wie men afgunstig ma® zijn of wie men met schele ogen mag aan. kijken, eigenlijk wat de volksmond wal eens grof opmerkt, een stnikerd. I Nog erger is echter de mededeling van belastingheffing. Deze aanzegging noe men we ronduit belachelijk en dat niet alleen. We twijfelen er ernstig aan, of dit nu moreel wel door de beugel kan. Als over de hele aangelegenheid diep is nagedacht en breed geconfereerd en er wordt dan tenslotte met tiende pro centen gewerkt om rechtvaardig te blij ven, is het zonder meer dwaas van die vier, vijf, zes gulden een gedeelte, mis schien tot over de helft, weer aan be lasting af te nemen. Geld uit de bedrijven met een compensatie van tonnen en mis schien een millioen voor minister Lief tinck. Nederland maakt een sociaal gebaar, maar vanwege de houding der overheid alles bij elkaar een allerkrenterigste geste. Reken het percentage uit, betaal uit en schrijf de totale som per bedrijf af. Dat is zakelijk, dat is houding Wat een administratie nu weer,'gelijk ai is opgemerkt voor een in feite zo een voudige zaak. Doch de overheid kan ook royaal zijn. Deze week hadden we de eer op een bijeenkomst het woord te voeren over de krant. We wezen daarbij op de grote noden inzake de eerstdaags wéér oplo pende prijzen van en tegelijk de schaarste aan papier. Een der aanwezigen, die gaarne voor zijn ontwikkeling en gezonde ontspanning over een royalere krant dan vandaag zou willen beschikken, maakte de opmerking Als de overheid verstandig is en een be reiding van spijzen en voor het wassen van het lichaam. Door de aanwezigheid hoorlijke voorlichting door de pers op van in soort en aantal rijkelijk aan- j prijs zou stellen, hoe komt het dan, dat wezig water-ongedierte, was het gevaar zij niet zorgt voor meer papier voor do voov het uitbreken van besmettelijke kranten door o.a. geen papier beschik- ziekten dagelijks zeer nabij. Het mag baar te stellen voor alle mogelijke soor Onder de internationale vraagstukken, welke dr Drees besprak, waren o.a. die van de Benelux en het Europese leger. Omtrent de Benelux, waarover de Kamer had geklaagd wegens de geringe vooruitgang, verklaarde hij, dat er toch zeker een en ander was bereikt, o.a. gelijkheid van tarieven en een zeer grote vrijheid voor wederzijdse invoer. Er was een aanmerking door de Kamer gemaakt, dat de regering naar de besprekingen over het Europese leger te Parys alleen maar waarnemers had gezonden en niet zelf aan deze besprekingen had deelgenomen. Nederland had, zo zeide dr Drees, eerst liever gezien een defensie-samenwerking binnen het Atlantische verband. Door de versnelling van de defensieve opbouw van Europa loas de toestand nu veranderd, maar hoe groots de gedachte van een Europees leger politiek ook was, Nederland zou daaraan alleen kunnen mede werken op de essentiële voorwaarde, dat de regeling daarvoor zou aansluiten bij die, welke is gevonden voor het plan-Schuman, dus met, een Hoge Autoriteit, waarin alle betrokken landen zelf zitting hebben. Een college dus, dat deze zaak supra-nationaal zou regelen. Dr Drees meende, dat aan deze eenheid een politieke en economische eenheid vooraf zou moeten gaan. Het was een mooi verhaal, dat de mi- nister-president vertelde naar aanleiding van de communistische opmerkingen van de heer Wagenaar: De geallieerden zijn oorlogsophitsers, Zuid-Korea heeft Noord. Korea aangevallen en wat dies meer zij. Nu zijn er mensen, die er kriebelig van worden, dat dr Drees telkens weer op nieuw op deze communistische argumen- ,lnSa,at. Die menen, dat er toch geen er JfaT?n mee te spinnen is en dat is er ook niet en dat de communisten im- toch, „unverfroren" doorgaan mei De overstromingsramp in Italië heeft1 zij-rivieren. Zij weigerden zich verder gisteren minstens vyf en dertig mensen van hun huizen te verwijderen, zich vast- het leven gekost. Een autobus met veertig klemmend aan de hoop, dat de dijken vluchtelingen uit het overstroomde gebied het zullen houden en hun buizen ge ls te Frasinella (ten Zuiden van Venetië) spaard zullen blijven, door het water van de buiten zgn oevers Het water blijft op het ogenlblik met getreden l*o medegesleurd. Drie en dertig vijf centimeter per uur zakken Italiaanse inzittenden kwamen daarbij om, voor bet ingenieurs willen, nu de redding waar merendeel kinderen. Een wanhopige schijnlijk in zicht is, een poging onder moeder moest machteloos toezien, hoe nemen om te redden wat er nog te haar kinderen van een en drie jaar door redden valt. Zij hebben besloten een het wild bruisende water werden mede- bres te maken in een gedeelte van een gesleurd. dijk van de Po, in de hoop dat daardoor de geweldige druk op de laatste honderd Twee Zwitserse arbeiders die nabij kilometer dijken van de rivier zal toen"Rusland "öök~ If op'veTovVringen"uit Sion in Noo-rd-Italie aan het werk waren, worden verminderd, voordat deze de was met de bedoeling ziin grenzen te werden verrast door een aardschuiving Adriatisdhe Zee bereikt. Weliswaar zullen rekken tot aan de zee Toen was er een tengevolge van de overstromingen. Zij hierdoor 19.000 hectaren vruchtbare Amerikaanse correspondent in Londen ge- werden bedolven en konden met worden grond worden overstroomd, maar men weest, dat tegenover deze Russische po- geIfd- I hoopt, dat de dijken het zullen houden gingen Amerika de jongste en sterkste Duizenden burgers kampeerden van-1 en een grotere ramp aldus kan worden vertegenwoordiger van het Westen had ge. «•efet op de dijken langs d® Po en zijn I afgewend- noemd Dit zei. dr Drees 1» verband met hun verdraaiing der feiten. Deze mensen hebben het aan het verkeerde eind. Het is juist een psychologisch onder deel van de communistische tactiek om zo lang vol te houden met hun leugens tot de tegenstander het moe wordt en er niet meer op ingaat. Op dat ogenblik hebben zij vrij spel tegenover de massa, die zij met hun leugens beïnvloeden. Dr Drees trapt daar gelukkig niet in, maar gaat telkens opnieuw op de leugen achtige communistische beschuldigingen in en tracht deze steeds te weerleggen. Te genover de communisten heeft dat na tuurlijk geen resultaat, maar wel tegen over de massa, voorzover deze in staat wordt gesteld van het wederwoord kennis te nemen. In de communistische pers is dat natuurlijk uitstoten. Maar vandaag was dr Drees weer goed op dreef. „Kijk" zei hij, „de communis ten waren zulke meesters in het ver draaien der feiten, dat zij de mensen zouden moeten leren, dat Edison is uit gevonden door de electrische_ apparaten. De heer Wagenaar had de minister-pre sident getart één bewijs te noemen van liet feit, dat de Russen een oorlog had den ontketend. Dr Drees kwam er on middellijk mee voor de dag. En hij her innerde aan het Sovjet-verdrag met het nationaal socialistische Duitsland over de verdeling van Polen. Hij herinnerde eraan hoe Sovjet-Rusland Finland aan viel, hoe het de Baltische landen op nieuw onder het Russische regiem had gedwongen, hoe het de landen, waar hel na de oorlog bezettingstroepen had ge stuurd, volkomen als koloniën be handelde. "U herinnerde ook aan de Krimoorlog, de opmerking van de heer Wagenaar, dat Amerika de dictator van West-Europa was. Die correspondent was Karl Marx. De communisten lachten wat zuur. De heer Wagenaar had beweerd, dat de rege ring de cultuur, vooral het onderwijs, op offerde aan de bewapening. Dr Drees wees daarvoor naar een reis van drie Engelse leraren naar Rusland, die bij hun terugkeer hadden geschreven, dat Moskou en Leningrad de gevolgen van de oorlog nog aan den lijve ondervinden. Er waren daar niet genoeg scholen met het gevolg, dat men in Rusland het half-time- systeem moest toepassen, namelijk 's mor gens en 's middags andere leerlingen op dezelfde school. Dat was hier met onze zeer grote oorlogsschade toch maar niet nodig. De communisten wilden samenwerking met andere partijen, maar die waren vol doende gewaarschuwd want de communis ten handelden daarbU als nationaal-socia- listen en fascisten; hadden zij binnen dat verband van samenwerking eenmaal vaste voet, dan werden de leiders van de samen werkende partijen onder de voet gelopen en verpletterd getuige de socialistische lei ders in Polen, Hongarije en Roemenië, die waren gedood, gevangen genomen of in ballingschap gegaan. Minister Lieftinck, die daarna aan bod kwam verdeelde zijn rede in zeven pun ten, die niet alle even belangrijk waren maar waarvan zelfs de mindere belangd rijkheid de welsprekendheid des ministers niet vermocht te remmen. De afbraak van de koopkracht van de gulden weersprak de minister met de mededeling, dat de notering van de gul- de" steeds meer opliep en het buitenland Nederland als een goedkope markt be- 'MMm' schouwde. Hij weerlegde de opmerking van de heer v. d. Heuvel (A.R.), dat de staats schuld niet hoger had be hoeven op te lopen dan tot 20 milliard in plaats van tot 25 milliard met de uiteen zetting, dat de heer v. d. Heu vel zich onge veer met "vijf milliard had verrekend, daar de over neming van het Rijksmarkenbezit van de Ned. Bank de regering 4% millioen had gekost en de devaluatie 900 millioen. De vijf milliard staatsschuld méér waren ook al weer te voorschijn getoverd. De minister gaf intussen volmondig toe, dat de staatsschuld inderdaad een zorgwek kend verschijnsel was, maar in 1952 zou er meer kunnen worden afgelost. Over de kwestie van het bezuinigen zei hij, dat dit kon geschieden door het af snijden van taken en de verhoging van efficiency. Voor het eerste drong hij aan op spoedig overleg tussen hem en de Kamer onder leiding van de voorzitter der Kamer. Wat het tweede betreft zeide hij, dat hij een circulaire had rondgezon den, waarin stond, dat de ministers zon der overleg met de minister van Finan ciën geen toezeggingen aan de Kamer zouden doen, die een financiële conse quentie hadden. Bovendien had het ministerie van Financiën een eigen dienst, die werkte over alle departementen en die de werk wijze daar controleerde om uitgaven te voorkomen. De rentepolitiek zou hij op dezelfde wijze voortzetten. De woning bouw zou naar rangorde van urgentie worden beoordeeld, maar hij kon niet aanvaarden, dat deze inflatoir zou wor den gefinancierd. Zou men voor de woningbouw hogere uitgaven moeten doen, dan zou men elders weer moeten gaan beperken. Hij vroeg tenslotte het hem niet al te moeilijk te maken in de korte periode, welke hem nog restte, maar hem de nodige steun te verlenen. Dat leek er evenals bij de heer Drees op, dat hij voor het laatst een beroep op de Kamer deed in de overweging, dat dit zijn laatste be groting wel zou zijn. Bij de replieken ontmoette de motie- Andriessen over de woningbouw enige bezwaren bij de heer Donker (P.v.d.A.), die overigens niet zo optimistisch was als de heer Drees en vroeg, welke maatrege len de regering in de zin had tegen de invoerbeperkingen van Engeland en Frankrijk. De heer Oud zeide ten aanzien van zijn derde macht, dat hij in de politiek geleerd had geduld te hebben. En tot de heren Schouten en Tilanus: Als de tijd ons het leven en het Kamerlid maatschap blijft geven, dan zou ik zeg gen: wij spreken elkaar nog wel eens. De heer Andriessen kwam met een wijziging van zijn motie, maar niet nadat hij de heer Donker had voorgehouden, dat deze zelf een motie gereed had ge had, waarin ook over de rentepolitiek een en ander was opgenomen. Dit punt had de heer Andriessen nu veranderd en het luidde aldus: dat de regering werd uitgenodigd haar beleid met betrekking tot de financiering van de woningbouw zodanig te voeren, dat onder vooropstelling van de noodzakelijk heid van het behoud van het monetaire evenwicht, ook de bouw van woningwet woningen in redelijke omvang gewaar borgd is. Deze motie was nu mede onder tekend door de heren Donker, Schouten, Oud en Tilanus. - - '-ij*-! bijna ecu w*>llUri™eltu, ua« wc mensen al die tijd gezond zjjn gebleven. Men zal zich afvragen, waarom er geen aanvoer van leidingwater mogelijk was. Inderdaad werd dit gedaan door enkele particuliere vrachtrijders, doch de prijs voor dit water was, wegens de vervoer kosten zó hoog, dat slechts weinig gezin nen zich deze luxe konden veroorloven. Daarbij kwam nog een andere moeilijk heid, nl. die van de opslagruimte voor het leidingwater. Bijna geen enkel gezin kon zoveel teilen en emmers aan de huis houding onttrekken dat het geruime tijd met de voorraad water kon toekomen. Leidingwater in regenbakken laten lopen was niet mogelijk, omdat dit water daar in in de meeste gevallen snel bederft. Toen de nood het hoogst was. kwam de redding. Hoe meer het op het ogen blik regent, hoe liever men het in deze streken heeft. ten „bocht".- iiai ,nen in winkels en in kiosken kan aantreffen. We moesten de geachte toehoorder (met wie we het in ons hart volkomen eens waren), opmerken, dat met een ver gunning papier voor ongeveer alle moge lijke doeleinden is te krijgen. Men is voorts zo bevreesd om aan de tere vrij heid te raken. Hetgeen nog zo pas is bewezen met het wetsontwerp inzake de beperking of verbod bi) bepaalde tenden- zen. De overheid Is naar ons oordeel nog met zo ver, dat zij de pers zeer kan waar deren. Behoudens dan in bepaalde ge vallen. Dan krijgt men nog een extra vel. Vandaag krenterig en morgen royaal, t Klopt niet erg. Doch een of meer piek belasting afnemen van die op een cent berekende paar knaken compensatie, zit ons ten zeerste dwars. HENK VAN DER MAZE. Opnieuw heeft de Haagse rechtbank gisteren een zwendelzaak behandeld, die, wat de grote Ujn aangaat, wel wat ge leek op de „millioenenaffaire", die on langs de gemoederen in beroering bracht, toen bleek, dat een rijke Rotterdamse zakenman en een Haagse freule door een aantal lieden van hun duiten waren be roofd. Ditmaal waren het een Amster damse zakenvrouw en een Voorburgse zakenman, die door een drietal „heren" om de tuin waren geleid. Een van hen, de 28-jarige handelsagent F. R. uit Den Haag, had ook zijn aandeel gehad in de „miÜioenenzaak". Hii werd er nu van verdacht, samen met zijn kameraden, de Voorburgse zakenman D. voor ettelijke duizenden te hebben opgelicht. Zij konden hem, zo zeiden zij, aan prachtige Chinese servie zen uit België helpen. D. fourneerde eerst ƒ2100 en later nog eens ƒ2500, maar porcelein zag hij in het geheel niet. Mej. Van B. uit Amsterdam verging het nog veel ongelukkiger. Voor 25000 ?u, Sn- 'eYerde zij textielgoederen aan het drietal, dat zich met een introduc- SrLnef van de Voorburgse advocaat De M. bu haar vervoegde. Deze handel met de Hagenaars kostte haar haar hele vermogen, en zjj verklaarde gisteren, dat zij haar handel in textielgoederen er aan had moeten geven, en nu nog MINISTER LIEFTINCK* gulden wordt minder zacht Wanneer onze vice-premier, de pas 60-jarige minister Teulings, geen andere taak op de schouders zou drukken dan de organisatie van de burgerlijke verdedi ging, waaraan hij sinds vele maanden onverdroten met zijn ambtenarenstal arbeidt, zou men veilig van mening kun nen zijn, dat Z.Exc. voor zijn deel vol doende belast is met de zorg voor het algemene welzijn, waartoe hij als dienaar der Kroon is geroepen. Want het is een wel zwaar en vooral verantwoordelijk werk dat hij in 's lands belang heeft ondernomen: de beveiliging van de bur ger-bevolking bij het onverhoopt zich voordoen van oorlogshandelingen binnen onze grenzen. Wie zich de jaren 1940-'45 herinnert, toen de „Luchtbeschermingsdienst" zich voor deze taak zag gesteld, zal begrijpen, dat er in het huidige tijdsgewricht met zijn angstige evolutie op het gebied der wapen-industrie en zijn geheel gewijzigde politieke omstandigheden, nog heel wat anders ep meer wordt gevraagd van degenen, die zich aan deze veel omvat tende gemeenschapsplicht willen wijden. En het spreekt van zelf, dat de eventuele uitoefening van die plicht een uitgebreide eh zorgvuldige voorbereiding vordert. Het Ujkt ons daarom niet overbodig, nu in de ambtelijke wereld reeds diverse regelingen zijn getroffen en velerlei coör dinatie is gepland; nu voorts een drietal wetsontwerpen ter zake van deze materie eerlang bij de Tweede Kamer zullen wor den ingediend: er bij wijze van voorsein op te wijzen, dat binnenkort het stadium in de ontwikkeling dezer zaak mag ver wacht worden waarin op de vrijwillige medewerking van vrouwen en mannen, door persoonlijke kwaliteiten geschikt en in offerzin bereid, een dringend beroep zal worden gedaan. Als we even mogen verklappen, dat aan een leger van tweehonderdduizend vrijwilligers wordt gedacht, zal het ieder duidelijk ziin, dat de opzet groots moet wezen en tevens, dat voor gegadigden voorlopig geen vrees bestaat, dat zjj by aanmelding elkander voor de voeten zul len lopen. met een schuld van 25000 gulden zit. Een jaar en zes maanden gevangenis straf voor de handelsagent achtte de officier van Justitie op zijn plaats. „Ik iveet van niets' De tweede verdachte was de Haagse handelsagent P. van N. die. nadat de ten lastelegging was voorgelezen, meteen ontkende zich aan oplichting van welke aard dan ook, schuldig te hebben ge maakt. De secretaresse en de chef du bureau van het kantoor van mr De M. verklaar den beiden, dat bet trio t an N„ 11. m B. (de derde verdachte) in tegenwoordig - heid van mr De M. hadden horen zeggen: „Wie kunnen we nu weer eens flessen". Later was mejuffr. Van B. aan de dief du bureau komen vertellen, dat zij voer ruim 40.000 gulden door het drietal was opgelicht. De officier van Justitie achtte Van N. schuldig en requireerde 4 jac gevangenisstraf met aftrek tegen hein. De 26-jarige vertegenwoordiger J. B. uit 's-Gravenhage hoorde wegens zijn aandeel in de ook hem tenlastegelegr?» oplichtingen, drie jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Man op de achtergrond Gedurende het verhoor van verd. B. bleek voor de zoveelste maal gedurende deze zitting, dat de figuur op de achter grond mr De M. uit Voorburg was ge weest, die aldus de verklaringen van R. en B. voor iedere puzzle waarvoor hei. drietal zich geplaatst had gezien, een oplossing had weten te vinden. Toen mej. Van B. vroeg waar de tex tielgoederen eigenlijk naar toe gingen, gaf mr De M. verdachte B. in de mond. aldus verklaarde deze, dat hij mas r moest zeggen, dat de goederen mei groentetransporten naar Duitsland ge smokkeld werden. De rechtbank zal in deze driedelige zaak over 14 dagen uitspraak doen. Gedurende de eerste 9 maanden van cut jaar hebben naar schatting 345.00» buitenlanders een bezoek aan ons land gebracht. In dezelfde periode van 1950 bedroeg dit aantal 308.000. Ten opzichte van het vorig jaar betekent dit dus een sturing van circa 12

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1