Visjinsky legt V.N.-Assemblée nieuw vredesplan voor Maar ook dit is voor het Westen onaanv aardbaar Half December wapenstilstand? Der Million rechters voor zijn Fluitje in Europese Geen Engelsen in het muziekensem hle J Prins Bernhard eredoctor te Delft I Duvnstee wijst splitsing in de K.V.P. af Paus begrijpt de angst van kleine natiewant de groten beslissen Om zijn medewerking aan vooruitgang in bedrijfsleven Zaterdag 17 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN S.E.R. conf ereert over Ondernemingsraden V.N.-voonvaarden. waarvan zulks afhankelijk is gesteld Grote order voor „Holland-Nautic" Oplichter van inter nationale allure „Aan de deur wordt niet gekocht" 1 Leven eist meer dan technisch kunnen" H. Vader over de vrees der kleine naties „Katalysator plus X" Uit vrees voor zelfmoord en rood vaarwater Kjiiderverlammin g is hardnekkig "N WEERBERICHT Bedenkingen Bereidheid bij schoenindustrie in Zuiden het grootst Schuman ongerust Kerkvervolgingen Verborgen krachten Bewust in dienst der wetenschap Dankwoord van de Prins Wetenschap en practijk Haastige Stikker WIE ZAL DAT BETALEN? Opnieuw 43 gevallen i 0e weerverwaehting, geldig van heden- tot morgenavond hiddt: Over het algemeen veel bewolking met tij de- hik regen. Matige tot krachtige, in de kust provincies tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets minder zacht. Zondag 18 November: Zon cup 8.03 uur; onder 16.46 uur. Maan op 20.08 uur; onder 12.50 uur. Maandag 19 November: Zon op 8.05 uur; onder 16.45 uur. Maan op 21.20 uur; onder 13.14 uur. SCHIEDAMSCH De Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Visjinsky, heeft gisteren toestemming gekregen om voor de tweede maal in de Algemene Vergadering der VN. het woord te voeren. Hij had hierom gevraagd na de rede. die zijn Britse collega Anthony Eden Maandag had uitgesproken. V isjinsky gébruikte zijn tweede spreekbeurt om een nieuw, uit vier punten bestaand vredesvoorstel in te dienen. Volgens de meeste waarnemers opent dit plan geen enkel nieuw perspectief. Wel acht men het een verheugend ffeit, dat Visjinsky's rede gematigd van toon was. Acheson zeide, doelend op Visjinsky's eerste reactie op het Westelijke ontwapeningsprogram, dat hij het verheugend vond dat de Rus besloten had „niet meer te lachen, doch het Westelijke voorstel te lezen". dat verantwoording verschuldigd is aan de Veiligheidsraad. Visjinsky's nieuwe plan betekent onge twijfeld een vooruitgang vergeleken bij zijn vredesvoorstel van vorige week, waarin hij o.m het lidmaatschap van het N. Atlantisch verdrag onverenigbaar met dat van de V-N. wilde laten verklaren- Toch acht men ook het tweede voorstel De Australische afgevaardigde protes teerde er tegen, dat de Iiv'sische gedele geerde een tweede spreekbeurt kreeg, terwijl afgesproken was, dat elke delega tie tijdens het algemene debat slechts één keer aan het woord zou komen. ,,Als deze uitzondering alleen plaats heeft omdat de heer Visjinsky een grote mogendheid vertegenwoordigt, behoud ik me het recht 'voor ook om een dergelijk voorrecht te •vragen". aldus de Australiër. De voorzitter antwoordde: ,.Ik.wil ae .vrijheid van meningsuiting niet beperken of het nu een gedoleerde yan een groot nf ppn klein land betreft- D€ neex v ünsfy kan voor de tweede maal spreken Onder applaus besteeg de Rus het po dium en zün eerste woorden golden „het schandelijk protest" van de Australische gedelegeerde. Daarna ontvouwde hij zijn plan, dat de volgende vier punten om vat: 1. Vóór Februari 1952 moet een com missie een overeenkomst opstellen, waarin het gebruik van de atoombom voor militaire doeleinden wordt verbo den. 2. Binnen een jaar na ondertekening van deze overeenkomst moeten „de grote vijf" instemmen met verminde ring van een derde hunner strijdkrach ten en de bewapening, 3. Alle landen moeten inlichtingen over hun strijdkrachten en bewapening verschaffen. 4. Toezicht op de naleving van de overeenkomst moet worden uitgeoefend door een internationaal contróle-orgaan, De Sociaal Economische -fcaad - to verneemt het K.N.P. heejt z«n arbeid om tot de oprichting van óhdernemers- raden te komen met bekwame spoed ter hand genomen. De Commissie *°.or Ondernemingsraden van de S.E.R. is met het horen van de organisaties doende. Het algemeen streven van dé Commissie is erop gericht te vernemen, hoe de be reidheid by het gehele Nederlandse be drijfsleven ligt ten aanzien van deze nieuwe instelling. Gebleken is, dat o.a. de schoenenindustrie in het Zuiden van bet land zich op het ogenblik het meest geporteerd voelt voor de ondernemings raden. Overigens is reeds gebleken, dat de ge voelens over het gehele Nederlandse be drijfsleven nogal sterk uiteenlopen. De S E.R. zal niet tot voorstelling overgaan, zó vernemen wij voorts, zonder dat de grootst mogelijke bereidheid in de ver schillende bedrijven is gebleken. De be sprekingen, die nu tussen Commissie en Bedrijfsleven gaande zon, nebben dan nok niet anders dan een inleidend karak ter Eerst in de tweede fase, waaraan men nu nog voor geen enkel bedrijf toe is, zullen concrete voorstellen worden gedaan. derd bewapenen van zijn satellieten, die niet onder deze bepaling vallen. Ten slotte acht men het door Visjinsky voor gestelde contröle-systeem onaanvaard baar, daar de Sovjet-Unie in de Veilig heidsraad het recht van veto heeft en dus naar willekeur alle door de meerderheid genomen besluit, kan verbieden In zijn rede deed Visjinsky nog een felle aanval op het Westelijke ontwape ningsvoorstel. Hedenmorgen is de poli tieke commissie bijeengekomen om te be raadslagen of eerst het Russische vredes voorstel dan wel het Westelijke ontwa peningsplan zal worden besproken. Alge meen verwacht men een bittere strijd over deze voorrangskwestie. De „Prawda" heeft gisteren de reactie van Visjinsky op het Westelijke voorstel in extenso afgedrukt, maar heeft enkele zinnen weggelaten. Wel werd overgeno men, dat hij gezegd had dat „de berg een muis had gebaard", maar de toevoeging „en het is een dode muis" werd ge schrapt- Ook werd niet vermeld, dat Vis jinsky na het lezen van het ontwape ningsvoorstel zo had moeten lachen, „dat hij er 's nacht niet van kon slapen". ger hoe „ongezonder" wordt. Wij vre zen, dat een oorlog zou kunnen uitbre ken als een electrische ontlading. Wij kunnen hem alleen verhinderen, als wij er in slagen de fatale spanning weg te nemenDit kan alleen door het verdwij nen van het verderfelijke wantrouwen, waaraan hoofdzakelijk de politiek van de Sovjet-Unie schuldig is"- Tfygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., sloot de zitting van gisteren, ilij drong er bij de ministers van de grote mogendheden op aan, samen te komen „voor rustige en openhartige besprekin gen", waarbij desnoods derden zouden kunnen bemiddelen. Op de eerste plaats zou een oplossing voor de Koreaanse kwestie moeten wonden gevonden. De zitting van de Assemblée werd na de toespraak van Lie verdaagd tot een nader ie bepalen datum. Robert Schuman. de Franse minister van buitenlandse zaken, kwam na zijn Russische collega aan het woord. Hij on- dersteunde de suggestie van president onaanvaardbaar. In de eerste plaats blijft Auriol om een bijeenkomst van de „grote de vertegenwoordiging van China een I vier" te beleggen. Zich rechtstreeks tot hinderpaal, daar Rusland Peking tot „dej Visjinsky richtend zeide hij: „Wij zijn grote vijf" rekent, waarmede de Weste- bereid om met u naar een bestand, een lijken niet instemmen. i geleidelijke vermindering van de span- Voorts zou ontwapening met een derde A® stre.Y®" de machtsverhoudingen voor het Westen, hoorlijke wijze g ongunstiger en voor Rusland gunstiger soort non-agressie pact makenomdat het Kremlin een compen satie zou kunnen vinden in het ongehin Schuman was van oordeel dat de at mosfeer waarin de V.N. werken, hoe lan- De N.V. Maatschappij tot exploitatie van de Scheepswerf en Machinefabriek Holland Nautic, die enige tijd geleden werd opgericht als voorzetting van de gefailleerde „Holland Nautic", heeft dezer dagen van de Braziliaanse regering een order ontvangen voor de bouw van zes zeesleepboten van 750 P.K. tot een totaal bedrag van ongeveer vijf millioen gulden. De Nederlandse legatie in R-io de Janeiro verleende haar medewerking by de totstandkoming van deze order. De nieuwe maatschappij heeft thans 700 man personeel In dienst. Momenteel „Een oplichter van internationale al lure", de man die rich gisteren aldus leisoneei ui uienst. door de procureur-generaal bij het Haag zijn voor de Unilever twee motorboten I fJogger W. vun E. 'uit in aanbouw. Ook is nog een opdracht uit Apeldoorn, is door de rechtbank te Rot- het binnenland ontvangen voor een terdam wegens oplichting van een Duitse motorkustvaarder van 900 ton. I autofabriek en een Rotterdamse juwelier Reuter seint uit Pan Moen Djon, de plaats der onderhandelingen «ver een wa penstilstand in Korea: Dc oorlog in Korea zal midden Decem ber eindigen, wanneer de onderhandelaars kunnen instemmen met een nieuw voor stel. dat heden aan de subcommissie voor het „staakt het vuren" is voorgelegd. De onderhandelaars van de Verenigde Naties hebben name.yk een communis tisch voorstel aanvaard voor de vaststel ling van een demarcatielinie langs de te genwoordige gevechtslinie, op voorwaar de, dat een wapenstilstand binnen 30 dagen volledig moet worden aanvaard. Dit betekent, dat de tegenwoordige gevechtslinie als „cease fire"-lini.e zou worden geaccepteerd, op voorwaarde, dat binnen 30 dagen een bevredigende overeenstemming is verkregen over: 1. Schikkingen voor de uitwisseling van de krijgsgevangenen. 2. Waarbargen tegen de mogelijkheid, dat de „cease fire"-overeenkomst zou worden gebruikt als dekmantel voor de versterking van de tegenwoordige strijd krachten in Korea- 3. Een inspectie-systeem om te maken, dat deze overeenkomsten worden nage leefd. De V. N.-troepen zouden de strijd niet onmiddellijk staken, maar het „staakt het vuren" zou effectief worden en de strijd langs de tegenwoordige gevechts linie worden stopgezet, zodra de over eenkomsten zouden zijn tot stand ge komen en uitevoerd. Wanneer een overeenkomst over deze punten met de communistische onder handelaars binnen 30 dagen niet zou zijn bereikt, dan zou de voorwaardelijke aan vaarding van de tegenwoordige gevechts linie als „cease flre-linle" Ingetrokken worden. Officiële zegslieden hebben er op ge wezen, dat dit plan dat door de opper bevelhebber der V.N.-troepen is goedge keurd, niet als een ultimatum aan de communisten dient te worden beschouwd, maar als een gedragslijn, waardoor de houding van de onderhandelaars der V.N bij bet tegenwoordige bestandsbe- raa-d zou worden bepaald. Tot nu toe is er een geen verzet tegen de voorstellen van het V.N.-opperbevel gerezen van de kant van de geallieerde vertegenwoordigers en is geen reden om enig verzet te verwachten. Na het begin van het debat over de buitenlandse politiek te hebben gehoord, vraagt men zich af, welk spel wy eigenlijk kunnen spelen in het orkest der groten, zoals dat heden ten dage internationaal concerteert. Wij kunnen onze mening eens zeggen over de Raad van Europa, een parlement, dat nog helemaal geen parlement is, vjij kunnen eens zeggen wat wij over de N.A.T.O. denken en wy kunnen het betreuren, dat Engeland zich secuur afzijdig houdt van alle pogingen tot Europese integratie, welke wij ondernemen. Maar vooral wat het laatste betreft zj)n er andere argumenten dan die in ons parlement te berde worden gebracht, die Engeland deden en nog doen besluiten zich afzijdig te houden van deze Europese eenheid. Men kan dat natuurlijk betreuren, zoals de heren Serrarens (K.V.P.) en de heer Van der Goes van Naters P.v.d.Adat deden, maar veranderen hierin kan men niets, al zet men ook nog zulke schone mogelijkheden pp papier, zoals de heer Van der Goes van Naters deed. Wat niet ter sprake kwam was de lig ging van Engeland tussen Europa en Amerika en het gevaar van een Europese eenheid, met name een Europese defen sieve eenheid, eenmaal tot stand gebracht zonder deelneming van Engeland. Juist dat laatste bewees de onmacht van ons parlement, dat by gebrek aan een diepere beschouwing een debat liet horen, dat niet uitkwam boven het debat in een be paalde literaire sociëteit. Dat betekent natuurlijk niet, dat er geen opmerkingen werden gemaakt, die doel en betekenis hadden op zich, maar men miste er wel de grote lijn, een scherp onderkennen van de moeilijk heden. welk^ de Furopese eenheid be dreigen, want alleoji daarover ging eigen lek het gehele debat. Zo had de heer Serrarens er bezwaren tegen, dat de Assemblée van Straatsburg door de ministersconferentie overal bui ten werd gehouden. Er wordt daar, zo zeide hij het, niet mèt ons, maar alleen óver ons beslist. Er is daar nog steeds geen parlement, het heeft niet eens een eigen budget, elke cent moet bij het comité van ministers worden aange vraagd en als men komt, gaat de deur wel eens op een kier open, maar om te horen: Aan de deur wordt niet gekocht. Hier kan zonder statutenwijziging veel worden veranderd, dat hangt slechts van de ministers af. Dit parlement kan een band vormen tussen de volken en de regeringen, iets dat men niet bereikt met een ambtelijk apparaat als de O.E.E.S. Verder ging het in de eerste drie rede voeringen, die hedenmiddag bij het begin van het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken werden gehouden, allemaal over Engeland, behoudens dan in een redevoering als die van de beer Schmal (C.H.), die in alle ernst nog meende, dat een gesprek tussen Oost en West mogelijk zou zijn en die het verder had over de Kerkvervolging in Spanje, Co lumbia en Ve nezuela, welke in de M. v. A. door de minis ter van Buiten landse Zaken reeds naar het Rijk der fabe len waren ver- veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Gisteren werd zyn zaak in hoger beroep behandeld. Van E. ontmoette in 1949 in de Santé- de gevangenis te Parijs waar hij ge vangen zat een zekere M., een Duitser, die belangen had bij een autofebriek. M. vertelde hem, dat het kapitaal van de fabriek, 700.000 duitse marken, niet voldoende was om de productie op gang te houden. Van E. zou toen gezegd heb ben, dat hjj bij zijn relaties in Nederland hij gaf voor de schoonzoon te zijn van een bekende Nederlandse likeurfabri kant wel voor geld zou kunnen zor gen. In vrijheid gesteld, kreeg hij in Juli 1950 een uitnodiging om naar Wiesbaden te komen voor een bespreking. Volgens Duitse getuigenverklaringen, had hij zich daar spoedig de bijnaam „der Millionar'' verworven. Hij zou iedereen geïmponeerd hebben door zijn gescherm met schatrijke relaties. Hjj vertrok tenslotte uit Duits land met een schitterende wagen als be wijsstuk voor de Nederlandse geldgevers. In Nederland bezocht hij inderdaad enkele kennissen, doch zonder resultaat. De hevig teleurgestelde Duitsers gingen toen aan oplichting denken. Van E. werd aangehouden, mede in verband met ®en verdenking van oplichting van een Rot terdamse juwelier. Ook deze laatste op lichting ontkende hij. De procureur-generaal achtte het be wijs geleverd. In verband met het psy chiatrische rapport, dat concludeerde tot een ziekelijke stoornis in van E.'s geestes- vermogens, vroeg hij bevestiging van de opgelegde straf, die dan doorgebracht zou moeten worden in een bijzondere straf gevangenis. Het hof zal 30 November a.s. uitspraak doen. SCHMAL (C.H.) kerkvervolgingen HELPT DE BISSCHOP KERKEN BOUWEN/ In tegenwoordigheid van BJl- Koimn gin Juliana, verschillende ministers ei vele hoogwaardigheidsbekleders uit ut i- versitaire- en overheidskringen wera Vrijdagmiddag in de Nieuwe Kerk te Delft aan Z.K.H. de Prins der Nederlan den door de Senaat van de Technische Hogeschool te Delft het eredoctoraat in de Technische Wetenschap verleend Op de foto zien we Z.K.H. Prins Bernhard met de bul, behorende bij het ere-dor.to- raat, welke hem zojuist is overhandigd door dc promotor, prof. dr ir A. J. Kluy ver, die nog enige woorden tot de ko ninklijke promovendus richt. Op de voor- grond, tweede van links, H.M. Koningin Juliana In een toespraak tot de nieuwe Finse gezant by de H. Stoel de voormalige minister van buitenlandse zaken Ake Henrik Gartz,. die zyn geloofsbrieven kwam aanbieden, heeft Z. H. de Paus o.m. gezegd, dat de kleine naties „met toenemende vrees de geschillen gadeslaan tussen grote mogendheden en groepen van staten binnen baar respectieve in vloedssferen". „Het zijn juist de kleine naties, die zich om zeer begrijpelijke redenen beangst ge voelen en hopen op het ontstaan van een nieuwe geest, J.ie gericht is op bevrijding van de beklemmende nachtmerrie van een ongebreidelde zucht naar macht en op een op morele basis rustende opvatting van recht", aldus de H. Vader. (Van onze verslaggever) Jn de historische Nieuwe Kerk te Delft heeft Prins Bernhard gistermiddag het eredoctoraat in de technische wetenschappen ontvangen. De wijde kerkruimte was gevuld met genodigden, waaronder de ministers In 't Veld, Staf, Lieftinek, Rutten, Teulings, AIhregts, Van den Brink en Peters en ♦al van andere hoge autoriteiten. Juist voor de plechtige stoet van hoog leraren en curatoren Prins Bernhard, geflankeerd door zijn paranymfen ir P. F. S. Otten en jhr ir J. Röell, over het Delftse marktplein naar de Nieuwe Kerk begeleid had, arriveerde daar H. M. Koningin Juliana. Bij haar binnenkomst zweeg het orgel en verstierven de tonen van het carillon, dat tijdens de tocht van de stoet van het stadhuis naar de kerk het „Io Vivat" speelde. Nadat allen hun plaatsen hadden In genomen opende de rector-magnificus, prof. Ottema de bijeenkomst met een hof felijk woord, waarin hp herinnerde aan de verbondenheid der Oranjes met de technische wetenschap, vanaf de bijstand door prins Maurits verleend aan de eerste Nederlandse ingenieur Simon Stevin tot de opening der E.H. te Delft in tegen woordigheid van Koningin Wilhelmina jp 1905. Deze binding met het technische Hoger Onderwijs vindt men verzinnebeeld in de prinsenkamer van het hoofdgebouw. Prof. dr ir A. J. Kluyver, de promotor van de Prins, zette hierna de gronden uiteen, waarop de academische senaat op 3 Juli 1951 besloot de prins het ere doctoraat toe te kennen. De senaat heeft hierbij niet alleen aandacht ge schonken aan het rechtstreeks tastbare maar heeft gespeurd naar „verborgen krachten" en opgemerkt, dat bij herha ling belangrijke vooruitgang in het be drijfsleven samenviel met de min of meer temporaire medewerking van de prins. Om in scheikunde-termen te spre ken: „Uw werkzaamheid liet zich ver eenzelvigen met die van de Katalysator in de chemie", aldus prof. Kluyver. Uitvoerig ging de promotor vervol gans de verdiensten van de Prins voor de technische wetenschap in tal van door hern beklede functies na en wees op het inzicht dat de Prins toont in de problemen van de industrialisatie. Hij roemde enerzijds de grote ernst waar mee de Prins zich van de door hem aan vaarde taken pleegt te kwijten, ander- zyds zijn helderheid van oordeel. In het bijzonder schonk spr. aandacht aan de uitzonderlijke prestaties van de Prins, die hem de eretitel van Nederlands eerste „goodwill ambassador" hebben doen verwerven, en die reeds zo grote vruchten voor de Nederlandse industrie hebben afgeworpen. „Wie de industriële bedrijvigheid op voert, dient reeds de technische weten schap", aldus de promotor, „maar gij hebt U ook bewust in dienst van de weten schap gesteld". Spr. staafde deze uit spraak met een reeks bewijzen van daad werkelijke steun, door de Prins aan de wetenschap, speciaal de technische we tenschap. gegeven. Prof. Kluyver besloot zijn toespraak met een woord van erkentelijkheid voor de opofferingsgezindheid en de zelftucht, die van de Prins gevergd worden juist door de grote verscheidenheid van werk zaamheden, waardoor de zo voldoening- gevende concentratie op één bepaald werk onmogelijk gemaakt wordt. Hierna sprak de promotor, terwijl alle aanwezigen «ich van hun zetels verhie ven, de „door de tyd jjeBerde" promotie- formule uit» waarin Bernhard, Prins der Nederlanden, Prins van Llppe Biesterfeld, geboren te Jena, werd bevorderd tot doc tor honoris causa In de technische we tenschap. Met een kort woord tot de Koninklijke jonge doctor was de promo tor de eerste, die zpn gelukwensen mocht aanbieden. Vriendelijk en hartelijk klonk daarna het dankwoord van de Prins, die het een grote eer noemde te mogen behoren tot de selecte groep der Delftse erëdoctores en het als een voorrecht zag de reeds bestaande banden met Delft en met de Delftse hogeschool de Prins zeide veel te danken te hebben aan het herhaalde contact met zovele „Delftenaren" te verstevigen. Sprekende over de wisselwerking tus sen de industriële opleving en de techni sche wetenschap zeide de Prins: „Een centrum van wetenschap beïnvloedt altijd zyn omgeving. Het persoonlijke contact tussen de mannen van wetenschap en die van de practijk moet leiden tot een uit wisseling van kennis en ervaring. In dat persoonlijke contact zal van dit uur af ik mü betrokken mogen weten. Ik zie dit als een hoge onderscheiding, die mij zal nopen naar beste vermogen mijn krach ten te wijden aan dit ene gemeenschap pelijke doel: de welvaart van ons volk". De Prins wees vervolgens op de nood zaak om enerzijds door harder werken, anderzijds door een zo volledig mogelijk inschakelen van alle technische middelen de productie op te voeren en legde sterk de nadruk op de tweeëenheid, die tech niek en economie moeten vormen om ons met zware moeilijkheden kampende eco nomisch leven gezamenlijk tot een nieuw evenwicht te brengen. De T.H. zal bij deze poging tot economisch herstel een onmisbare schakel zijn. „Hoezeer techniek en economie op el kaar zijn aangewezen blijkt wel het best wanneer men zich verdiept in het vraag stuk van de industrialisatie", aldus de Prins. Ingenieur en econoom vinden hier een taak van de allergrootste betekenis, omdat elke fout of misrekening hetzij technisch hetzij economisch zich in de toekomst honderdvoudig zal wreken. Nadat de Prins zijn dankbaarheid had geuit, dat hij naar de mate zijner krach ten aan een hernieuwde bloei van ons land mag medewerken besloot hij zijn be schouwing niet een geestige voortzetting van de chemische symboliek, die prof. Kluyver ertoe bracht de Prins een Kata lysator te noemen. Een Katalysator blyft echter aan het einde van de reactie on veranderd, zo zeide de Prins, maar ik heb door mijn contact met het bedrijfsleven steeds weer meer geleerd en ik gevoel mij dan ook, voortbouwend op uw beeld spraak „een Katalysator plus x". Hierna sprak de Prins dankwoorden tot de curatoren, de academische senaat, de rector magnificus en de promotor. Ten slotte richtte Z.K.H. zich tot de studenten wie hij o.a. voorhield, dat de vraag naar Delftse ingenieurs groot is en aan geen nationaliteit gebonden. „Waar gij uitein delijk ook uw toekomst vinden moogt, zullen de grootste mogelijkheden voor u openstaan mits gij ervan doordrongen zijt, dat het leven meer eist dan alleen uw technisch kunnen: „zo de Heer het huis niet bouwt, arbeiden de bouwlieden ver geefs". Nadat de rector-magnificus de buiten gewone senaatsvergadering besloten had, verliet de stoet de kerk en begaf zich naar het stadhuis voorde receptie, die ook- door H.M. de Koningin werd bijge woond, wezen. Waarmee wij helemaal niet wil len zeggen, dat in die landen het protes tantisme altijd dezelfde vrijheid heeft ge noten als het katholicisme hier, maar men vergeet bij dergelijke beoordelingen al te veel, dat men daar met een totaal anders geaard volk heeft te doen, met een volk, waar enkele zeer heet geba kerde lieden soms over het protestan tisme denken als ds Zandt hier over het katholicisme en daar in al te grote heet- bloedigheid ook wel eens naar handelen. Maar ook al is er volgens minister Stik ker de laatste jaren in Spanje van een kerkvervolging geen sprake geweest, toch wordt dit paardje weer ieder jaar van stal gehaald, al kan men daar alleen maar iemand als ds Zandt, mee gerieven. Maar over Engeland dan. De heer Ser rarens betreurde het alleen maar, dat Engeland niet mee was te krijgen in een functionale integratie. Volgens hernkon- den wij alleen maar toezien, dat Enge land de zaak niet zou remmen. De heer Serrarens zei ook nog iets over de kunalenkwestie, hij betreurde de rede van de heer Brautigam, die de zaak on- tijdig aan de orde had ge steld. wat de zaak alleen maar zou kun nen bemoeilij ken. Algemeen betreurde men de haast door lopende nfvve.- zigheid van mi nister Stikker, die nu speciaal voor deze be groting uit Pa rijs was terug gekomen. Om SERRARENS (K.V.P. fg nur [twain kanalenkwestle hij op Schiphol aan en om I uur zat hij in de Kanier. Ons dunkt, dat hij in hei buitenland be langrijker werk iiad kunnen doen dan luisteren naar redevoeringen als die hij in ons parlement hedenmiddag te noren kreeg. Maar de Kamer denkt daar blijk baar anders over en zon hem zijn nieuwe afwezigheid wel zeer kwalijk hebben genomen. Ja, wie zal dat betalen, wie heeft zoveel geld T Wel, Sint Nicolaas! Was het maar waar! Vol verwachting gaat ons hart lang zamerhand weer kloppen, nu 5 December in aantocht is. Wy zijn tegenwoordig niet gewend om prettige verrassingen te venvachten, eerder gebeurtenissen, welke hartkloppingen veroorzaken. Nu, een kleine hartklopping kregen wij dezer dagen toch wel in verband met het feest van de blijde verrassingen. Dat zat zo. Onze jongste zoon begeert, zoals alle jongens en vele huisvaders, een trein met alles wat daar byhoort, eer- tunnel, seinpalen, brug enz. „Maar dat vraag ik niet voor mijn ver jaardag", merkte hjj op, „Want dat is veel tc duur". Gelukkig dachten wij en w\j waren trots op ons verstandig zoontje. Toen kwam echter de hartklopping in de vorm van de toevoeging: ,Jk vraag dat trein tje en andere dingen aan St Nicolaas; die heeft geld genoeg". Zij van onze lezerskring, die niet meer aan de Goede Sint geloven, zullen onze schrik begrijpen. Wy konden aan onze jongste spruit niet vertellen, dat de Hei lige Man niet bestaat m de vorm als hij denkt en wij hem altijd voorgehouden hebben. Het is onze eigen schuld en w\i zullen, er voor moeten boeten door zelf minder te verwachten om meer te kun nen geven op 5 December! Natuurlijk kan men 't ventje zijn hoge eisen niet kwalijk nemen; hy weet niet beter. Men zou hem trouwens een echt kind van zijn tyd kunnen noemen. Maar al te veel mensen immers stellen te hoge eisen zonder zich te realiseren, waar alles vandaan moet komen. De kinderen denken dan nog aan Sint Nico- laas en geloven er aan. Doch grote mensen weten toch wel beter! En dienen derhalve naar dat beter weten te handelen! ANALYST. (Van onze Amsterdamse redactie). Tydens een lunch die de St Adelbert Vereniging te Amsterdam voor haar leden organiseerde, heeft prof. F. Duynstee met beslistheid een splitsing In de K.V.P af gewezen. Als argumenten tegen een der gelijke actie voerde hy aan, dat dan de zgn. rechtse groep in een muter defensieve houding zou worden gedrongen en dan zelfmoord zou plegen. De rest, de groot ste groep van de K.V.P.. zou hierdoor geheel in het vaarwater van de „socialis tische vriendjes" verzeild raken. Voor dat deze uitspraak werd gedaan, had prof Duynstee een historische schets gegeven van wat rechts ei links is. Het is in de kern van de zaan een kwestie van christelijk of niet. Individueel en ge meenschapsbelang zijn geen tegenstrijdige begrippen. Het gaat er alleen maar om of men het individuele belang volkomen uitsluit. Rechts is steeds een reactie geweest op links. Het is reeds begonnen tijdens da Franse revolutie. Eerst, liberalisme en vervolgens ultra-libe.-absme socialisme, ultra-sociallsme en communisme Mis schien over twintig jaar 'ets dat nog gek ker is. Als reactie »s daar steeds een streming tegen in gekomen. Rechts is dus een begrip, dat in de h'storie gezien moet worden. Een van de opwerpingen dat het een moeilijk hanteerbaar begrip is. omdat wat vroeger links was nu ulfra rechts kan zijn kan men slechts ont zenuwen als men de kern ziet, nl. het a' dan niet christelijk zijn Ir, verband hiermede nam prof. Duyn stee dan ook de suggestie van mr Diderich over om -.rechts" te vervangen door „christelijk" en links" door „laïcistisch" Alleen vond hij deze termen voor dege nen die „linkse" politiek bedrijven, min der aangenaam dan de gebruikelijke kwalificaties van links en rechts. Voor de intellectuelen zag spreker een kans in de K.V.P Wellicht zullen zij een Kamerzetel niet ambiëren, omdet zij dan met een te laag inkomen genoegen dienen te nemen, met het gevolg van een inten sieve jacht op bijbaantjes iets dat aan de standing van intellectuelen en werkgevers vreemd moet zijn Wil men een oplossing voor de problemen zien in het oprichten van comité's in de zin b.v. van Burger recht, dan kan het wel'icht gebeuren, dat wij helemaal „uitgebeend" worden. *J In Frankrijk gaan al stemmen op onder katholieken om lid te worden van de communistische partij om deze op die manier te kerstenen Een dwaasheid om dat men in de kern tegenstrijdige stro mingen niet kan samenvoegen. Blijkens de in de Staatscourant van gisteren gepubliceerde opvave van 't. aan tal aangegeven gevallen van besmette lijke ziekten, werden over de week van 4 tot en met 10 November j.l. o.a. aange geven: in totaal 43 gevallen van kinder verlamming, 81 gevallen van diphterie, 67 gevallen van rode hond en 327 geval len van roodvonk In de provincies Groningen, Friesland. Utrecht en Zeeland werden over de ge noemde periode geen gevallen van kin derverlamming aangegeven; in Drente 2 (beide in Emmen), Overijssel 15 (n.l. 13 in Enschedé, 1 in Hengelo en 1 in Rijssen). in Gelderland 16 (n.l. 5 in Eibergen, Z in Apeldoorn en Neede, 1 in Aalten, Arnhem, Doesburg, Epe, Gors- sei Groenlo en Loehem); ii Noord-Hol land 5 (n.l. 2 in Beverwijk, 1 in Amster dam, Hilversum en Weesp); in Zuid-Hol- lan-d 3 (n.L 2 in Dordrecht en 1 in Delft); en Noord-Brabant 1 (n.l. in Eind hoven): in Limburg eveneens 1 (nX i* Kerkrade).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1