Nieuws uit STAD en OMTREK OUTMAN i 4750 Lam Godspolyptiek in nieuwe glorie Bioscopen deze week Reclame CIRKEL-PUZZLE OLEX TIMCO KUNSTMATIG DROGEN IN DE STEENINDUSTRIE OLIDE TERK Een sensationele bewerking Maakt Zo maar terloops Drie overwinningen voor Readv VLAARDINGEN AM. TRENCH COATS Weer om de stop van Lobith „Niet bevredigend" Verhoging loongrens verplichte verzekering voor Uw zaak ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 pagina 2 TELEVISIE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT NOG MEER VUILNIS- EMMERS DE WINKELS AAN DE ORANJESTRAAT ALLE UITGEGEVEN Voor UW GENOEGEN en WERK UNIQUE AANLEG RIOLERING IN DAMLAAN BURGERLIJKE STAND NED. VRACHTENMARKT Koninklijke Olie Mr Van Hasselt treedt af als directeur-generaal Herenmodemagazün In strijd met de Rijnvaartakte? Nederlands nota over Nieuw- Guinea j,-a l 1! Twaalf vernis-lagen Levensgevaarlijk (Passage) Tokyo Joe (Monopole) Verjongingskuur Toren van XJtrecht EUROPEES INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS Van een van onze abonné's ikwam een aantal verzoeken en vragen binnen om trent het opnemen van een Agenda in ons blad. Wij hebben geruime tijd gele den de plaatsing van de Geheugen Hulp moeten staken, omdat de hoeveelheid ac tiviteiten gedurende lange perioden zo gering was, dat er dagen niets te ver melden viel. Bovendien werden wij in het geheel niet op de hoogte gehouden van de gebeurtenisisen. De aibonné geeft dan zelf een proeve van een Agenda, die er ogenschijnlijk zeer bruikbaar uitziet, maar waarvan ze ker de kerkelijke avonden moeten af vallen, daar ..Sursum Corda" aangewe zen is voor de kerkberichten over con gregaties e.d. Het plaats nemen van St. Nicolaas bij particuliere middenstanders is geen reden tot het opnemen van dit gebeuren in de agenda. Dit is persoon lijke reclame. Over het voetballen wor den uitvoerige voorberichten opgeno men. Neemt men de beide Eerste Klas- sers nog eens extra op, dan verdienen ook de R. K. 3e klasser en de hockey clubs een extra vermelding. Een aan kondiging van de Feestmarkt in het Broersveld wij hebben er niets van gehoord lijkt ons niet in overeen stemming met een billijke verdeling van do lasten. De aangewe; en weg voor de marktkooplieden is dezelfde als die voor de particuliere middenstanderde advertentie. Voorts vraagt de lezer naar de afwe zigheid van Sebastiaan in onze kolom men. Sebastiaan was gewend langs de lijn plaats te nemen ,als hij er reden voor zag; wij zagen hem de laatste tijd niet verschijnen en nemen dus aan, dat hij langs de lijn verdwenen is. Wellicht duikt hij te eniger tijd weer op. Dat hangt waarschijnlijk van zijn inspira tie af. De adressen worden in Schiedam niet vermeld bij de Burgerlijke Stand. Dit is een Gemeente-Verordening. Men meent, Cat men hier leges-gelden erbij inschiet. •Is men de adressen plaatst. Immers, &eze gegevens zijr voor verzekerings agenten én anderen van groot belang. Plaatst men ze in de krant, dan behoe ven deze mensen zelf geen abonnement bij de Burger], Stand te nemen. Dit zegt men tenminste op de Nieuwstraat. Dat Vlaardingen het wèl doet? In Vlaardin- gen doet men wel meer wel PERSOOG Er traden in de afgelopen week drie teams van de R.K. Gemengde Tafelten nisclub ..Ready" in het strijdperk en al deze drie teams slaagden er in overwin ningen te boeken. Ei is heel hard voor gevochten en menige zweetdruppel is er gelaten. Het bliikt echter wel, dat het spelpeil van de meeste spelers er op vooruitgegaan is. Di: geldt eveneens voor de reserves en de latere leden, die tijdens de training duideliik laten zien, dat nok zij, wat hun spel betreft, geregeld beter gaan spelen. Bovendien zijn er onder de dames-leden ook behoorlijke krachten. Wat de gespeelde wedstrijden betreft vol gen hier de resultaten. Ready I had de schier onmogelijke taak om het favoriete team van Op Hoop van Zegen 2 te verslaan. In de gespeelde thuiswedstrijd tegen dit team speelden Th Lenoir en z'n mannen het inderdaad klaar om voor deze verrassing te zorgen. Na een uiterst spannende wedstrijd (het dubbelspel moest beslissen) werd met 6—4 van deze sportieve tegenstanders gewon nen. Heel goed werk van het eerste. Ready 2 wa< deze week, voor de compe titie vrij. doch speelde een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Stokvis 1. Het werd een gemakkelijke overwinning voor het tweede team van Ready. Ready 3 is de inzinking te boven. Na de nederlaag van de vorige week tegen Overschie, werd van T.C.K gewonnen en deze week kwamen zij weer eenmaal in actie. Eerst werd van TC.K. 4 gewonnen met 73 en daarna weid G.T.C. 2 met 91 overspeeld. M. Gouka on C. Fee!dera wonnen nu. al hun partijen Ook met Rea dv 3 gaat het goed. Ready 4 was deze week vrij. Ready 5 zette de overwinningsreeks voort. Ditmaal werd D.R.B. 3 het kind van de rekening. Met niet minder dan 8—2 bleven de punten ir Schiedam. In dien dit zö doorgaat, zijn de junioren titelgegadigden. Voor vanavond. Zaterdagavond 17 Nov., zijn er enkele wedstrijden vastgesteld en bovendien is het trainingsavond, zoal<s bekend in het gymnastieklokaal van de school aan het Édisönplein. De aanvang is als gewoonlijk om 7 uur. Wie kon zij zijn f Leocadia? Met grote verwachtingen was ik Donderdagavond naar het Passage-theater gegaan om iets van haar te zien te krijgen. Zou zij nog iets met onze familie te maken hebben f In de pauze drong ik door tot achter het toneel en vond er een der plaatselijke redacteuren in gesprek met Guus Oster, een der leiders van de Nederlandse Co- medie. „Het is onmogelijk om hier te spelen Wij geven alles wat wij kunnen, maar het komt niet over het voetlicht. Voor een stuk als dit, dat helemaal met half- toncn werkt, moet men een echte toneel zaal hebben met een brede toneelope ning en een publiek, dat veel dichterbij is. Het is verbazend moeilijk om hier te boeien. Vooral bij dit stuk. Maar ook de vorige maal by „Nina" hebben we de nadelen van de zaal ervaren Het was een alleenspraak, want van de zijde van de redacteur kwam geen antwoord. Waarschijnlijk dacht die, dat de heer Oster nog in de ban van zijn Leocadia leefde: Dat wat je niet hebt!" „Ach, hoe heerlijk is het te dromen!" Stel U voor meneer Oster, dat U dit stuk had gebracht in een echte schouw burg in Schiedam. Dacht U dan heus, dat wij het beter hadden begrepen f U moest toch weten, dat wij ons alleen maar thuis voelen in halve oplossingen. Wij hebben een half-was stadhuis en wij hebben tien bijgebouwen, omdat toy ons in een echt stadhuis nooit zouden thuis- voelen. Wij hebben een bioscooptheater met een half-was toneelruimte, omdat wy ons in een Cultureel Centrum of een Schouw burg nooit zouden tliuisvoelen. Wij hebben een Museum, dat voor de helft klaar is en dat we voor de andere helft door de jeugd laten bespelen. In een volwassen museum zouden wij ons nogit thuis voelen. Wij hebben een Koemarktbrugwaar we nauwelijks het verkeer over kunnen verwerken, want op een hele Koemarkt- brug zouden wij ons nooit thuis voelen. Wij hebben een R.K. Volksbond, die vergaderruimte, repetitie-lokaal, dag bladkantoor en sociale school is, want, in een volwaardig en afdoend ingericht Ka tholiek Centrum zouden wij ons nooit thuis voelen. Wij. krijgen een recreatie-centrum, waar de grote massa zich moet kunnen vervozen en waar de jeugd tegelijkertijd zijr spel moet spelen. Ook de jeugd, die zich onder de ogen van die grote massa niet lekker voelt. Zouden wij voor beide een afdoende definitieve oplossing tref fen, dan zouden roij ons in het recreatie oord nooit, thuis voelen. Wij omhangen St Nicolaas met rerla- mebttjetten, want anders zou de Heilige Man zich bij zijn intocht nooit thuis voe len. Laat Leocadia nu maar weg. W\j zou den ons bij haar nooit thuis voelen. LEO Advertentie SINGEL 114—116 DAGBLAD VOOR SCHICDAM tN OMSTRiKtN 73ste Jaargang No. 21697 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volkshond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-numiRrr 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Anonneinentsprijs 1 70 per maand. f 4.95 per kwartaal, f 0 40 per week Advertentie pi us op gewone Kolombreedte ƒ0 15 pet m'llimetei hoogte ingezonden Mede 'ei nger op redactionele k, 'nmbieedie I D SU oei millimeter hoogte Bil contract gelden agere tarieven, welke bii de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 50 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen, Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. De Raad besloot in zjjn vergadering van 25 Mei j.l. het aantal vuilnisemmers met 250 te verhogen en daarvoor een crediet beschikbaar te stellen van 3.375. De Commissie voor de Gemeentelijke Vervoer-, Reiniging- en Ontsmettings- dienst stelt thans voor het aantal met 500 te vermeerderen. Volgens mededeling van de Directeur van deze dienst is gebleken, dat de voort gaande uitbreiding van de gemeente tengevolge van het in gebruik nemen van gereed gekomen woningen, alsmede het feit, dat vooruit niet is te schatten, hoe veel bewoners meer dan één emmer in gebruik zullen nemen, deze nieuwe aan schaffing nodig maken. Aangezien bewoners van bovenwonin gen blijken prijs te stellen op emmers van een iets geringere inhoud, wordt aange drongen op aanschaffing van 33 L.-em- mers. De prijs daarvan bedraagt op het ogenblik 10,24 per stuk, zodat een be drag van 5.120 nodig is. B. en W. merken nog op dat de direc teur verzekerde, dat de exploitatie-reke ning ook na deze aanschaffing nog zal sluiten zonder tekort. De winkels aan de Oranjestraat zijn nu alle uitgegeven. Zij zullen betrokken worden door de volgende firma's; Albert Heijn, de Graaf van Loon, de Bruyn, van Woerkom. Van Meurs, Ritman, The Ame rican. De Kroon en Rüseler. Albert Heijn had tot nu toe geen filiaal in Schiedam, maar opent hiermee de vijf de zaak in Rotterdam en omgeving. De Graaf van Loon krijgt er naast de be staande zaak aan de Rotterdamse Dijk een tweede in nouvgauté's en naaistersfour- nituren bij. De Bruyn is een opticien. Van Woerkom geeft de winkel naast het Pas sage-theater op, maar houdt de vestigin gen in het Broersyeld aan. In de nieuwe winkel aan de Oranjestraat zullen de in stallaties en apparaten alle in werking te zien zijn. Bovendien wordt het souster- rain ingericht als lezingen- en filmzaal tje, terwijl hier bovendien demonstraties gegeven zullen worden. Van Meurs ver laat met de meubilering en stoffering de Singel. In het verlaten pand zal de hor- loger Hageraats van de PK.O.-laan te genover het station zich vestigen. Ritman, de grossier en detaillist in sportartikelen verhuist van de Hoog straat naar de Oranjestraat, evenals The American de schoenwinkel. Uit Rotter dam, waar deze Manufacturen en Han delsmaatschappij tot nu toe vier vestigin gen heeft komt de textielzaak van „De Kroon". Tenslotte verlaat de heer Rüse ler met zijn herenmodes dé westzijde van de Oranjestraat om zich aan de andere kant te vestigen. De winkels zullen waarschijnlijk vorst en weder dienende exrst tegen Februari—Maart betrokken kunnen worden Advertentie s borg. knappertlaan e In de toelichting op de begroting voor het dienstjaar 1952 is vermeld, dat het in de bedoeling ligt, nog in den loop van het jaar 1951 een crediet van 120.000 aan te vragen voor de aanleg van een riole ring in de Damlaan, welke in de ontwor pen riolering van het stadsgedeelte tus sen de Noordvest en de Schie zal aan sluiten op het rioolgemaal Nieuwland. Geraamd was, dat van dit crediet in 1951 50.000 zou worden verwerkt, zo dat in de begroting voor 1952 een be drag van 70.000 is begroot. Als gevolg van de moeilijkheden bij het verkrijgen van de Rijksgoedkeuring voor de uitvoering van de riolering in de Zijl straat Kethelstraat Vellevest met demping van de Zijlstraatgracht, waar voor bij besluit van 30 Maart van dit jaar een crediet van 115.000 was ver leend, kon met deze werken nog geen aanvang worden gemaakt. Uit deze ver traging is voortgevloeid, dat tot heden nog geen voorstel werd gedaan voor het verlenen van voornoemd crediet van 120.000 voor de riolering in de Dam laan, waarvan de aanleg uiteraard al leen zin heeft wanneer de riolering Zijl straat Kethelstraat Vellevest tot uitvoering komt. Inmiddels bestaat op grond van door de dienst van Gemeentewerken gevoerde besprekingen wel enige hoop, dat ein delijk goedkeuring zal worden verkre gen voor deze laatstgenoemde riolering. Om verdere vertraging bij de uitvoe ring van de rioleringsplannen te voorko men, is het gewenst, dat thans het nodige crediet voor de riolering in de Damlaan wordt beschikbaar gesteld. Met betrekking tot het voorgaande delen B. en W. mede, dat het uitbrei dingsplan Nieuwland aan een grondige wijziging wordt onderworpen. Daarbij is ook het rioleringsplan voor dit gebied herzien, waarbij de mogelijkheid is ge bleken het profiel van het riool in de Damlaan kleiner te kiezen en de aan vankelijk geprojecteerde onderheilng ge heel achterwege te laten. De hieruit voortvloeiende bezuiniging bedraagt 50.000, zodat thans voor het werk in totaal 70.000 nodig is. GEBOREN: Bernhard, z. v. J. G. Slot boom en J. v. d. Knaap; Wilhelmina F. B-, d. v. L. C. Klaasse en B. J. v d Spoel; Pieter, z v. P. Schipperus en A. Timmers; Erik E.," z. v. W. J. Vermeer en W. A. J- Bloemers. 15 November nam.: 50 ton tin Amsterdam; 34 ton meel Nijmegen; 100 ton tarwe Utrecht; 600 ton id. 1.-varen; 2 X 127 ton klei C-elder- malsen; 445 ton oliezaden l.-varen; 144 ton div. granen Zutfen; 80 ton id. Beringen; 651 en 411 ton mais Sas van Gent; 379 en 222 ton stukgoed Amsterdam; 370 ton kolen Ren- kum; 200 ton lool-extra Dongen. Totaal 34 reizen, 7 vietreizen. 16 November voorm.: diverse partijen fos faat vletten: 50 ton buizen Schiedam; 1074 ton granen vletten; 250 ton stukgoed Amster dam; 380 ton tarwe l.-varen; 214, 104 en 100 ton tarwe Steenbergen; 1300 ton kolen Utrecht; 26 stand hout Schiedam. WINKELCENTRUM GEOPEND Donderdagmiddag was het feest aan de Billitonlaan. Hier toch in het nieuwe Westen, de nieuwe Indische Buurt, waar binnen enkele jaren honderden woningen zijn gebouwd in de vrije sector, is die middag de nieuwe winkelgalerij in ge bruik genomen. Het werk is uitgevoerd door N.V. Muys en De Winter, bouw- en aannemingsbe drijf te Rotterdam, onder leiding van de architect E. T. Grootman. In het schaft lokaal der N.V. waren om 2 uur tal van genodigden tezamen gekomen, zoals de burgemeester, de wethouders Buis. Van Minnen, Jonker en De Bruin, de directeur van gemeentewerken, adj.-secr. van de Kamer van Koophandel en andere autori teiten. De heer De Winter gaf een overzicht van de bouw. Hij memoreerde dat de eer ste paal werd geslagen op 22 Maart van dit jaar. het gehele complex is in 150 dagen gereed gekomen. Wethouder Jonker gaf een kort over zicht van de voorgeschiedenis van het plan. Door het aanbieden van een sleutel aan een der huurders, de heer C. v. d. Berg, 'droeg spr. tenslotte de panden in huur over. Het gezelschap bracht tot slot een be zoek aan alle winkels. VOETBALPROGRAMMA R. K. WIK. Het programma voor Zonda luidt: R. K. WIKSportvogels, 2 uur: Com plex—Oost, Progress 3—R K. WIK 2. 12 uur, Rotterdam; R. K. WIK 4—ABA 3, 2 uur, Complex-Oost. Radio2R. K. WIK 5, 2.30 uur, Rotterdam; R. K. WIK 6OBR 3, 2.30 uur, Compl. Oost. OVERDRACHT MODELWONINGEN. Maandagmorgen om elf uur zullen de eerste vijf woningen aan de Soenda- laan, deel uitmakende van het bouw plan van 356 woningen, systeem Sim plex, aan de gemeente worden overge dragen. SINT NICOLAAS KOMT. Woensdag 21 November a.s. zal St- Ni colaas officieel In onze gemeente arri veren. De boot van St. Nicolaas zal circa half drie aanleggen aan de' Maas boulevard. Voorafgegaan door een stoet ruiters en „De Jonge Pijpers" zal de Sint met zijn Zwarte Piet een tocht door de gemeente maken en officieel op net Stadhuis worden ontvangen. De N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij maakt tot haar leedwezen bekend ,dat haar directeur- generaal mr B. Th. W. van Hasselt, zich genoodzaakt^ heeft gezien te besluiten aan het eind van dit jaar zijn functie neer te leggen en ook af te treden ais actief directeur van de werkmaatschap- bijen van de Koninklijke/Shell Groep. De aanleiding tot dit besluit is ge weest, dat de heer Var Hasselt zich om gezondheidsredenen de laatste jaren enigszins heeft moeten ontzien en van oerdeel is, dat hij hierdoor niet opgewas sen is tegen de hoeveelheid werk, welke de juiste vervulling van zijn taak ver eist. Tot zijn opvolger als groepsdirecteur is bij de Engelse doehter-maatsohappijen Anglo Saxon Petroleum Company Ltd. and Shell Petroleum Company Ltd., als directeur, en tot gedelegeerd lid van de Raad van Beheer (directeur) van N.V. De Bataafsche Petroleum Mij benoemd de heer ir L. Schepers, thans algemeen procuratiehouder van de N.V. De Bataaf sche Petroleum Mij. welke benoemingen zullen ingaan op 1 Januari 1952. Het ligt verder in de bedoeling op de eerstkomende algemene vergadering van aandeelhouders van de NA Koninkiyke Nederlandsche Petroleum Mij de heer Schepers voor te dragen voor een benoe ming tot directeur van deze maatschap pij. De heer Van Hasselt zal dan tevens worden voorgedragen voor benoeming tot commissaris dier maatschappy. Advertentie dubbel popeline (olijfgroen) BROERSVEST 56 - TELEF. 69642 Bij besluit van de secretaris-generaal van het departement van Waterstaat,,van 1940 werd verboden het vervoer mét en het slepen van schepen op de binnenwa teren naar buiten Nederland, indien men niet was aangesloten hetzij bij de Ned. Particuliere Rijnvaart Centrale of het Centraal Bureau voor de Rijn- en bin nenvaart. Deze bepaling had kracht van wet, toen in 1948 een nieuw uitvoeringsbesluit ver scheen van minister Vos, waarvan artikel 10 bepaalt, dat niet zou. worden uitge klaard, indien geen bewijs van hanslui- ting bij een der genoemde organisaties j kon worden overgelegd. Toen op 16 Juni 1950 een Belgisch schip I gesleept door de Nederlandse sleepboot Tromp" zulk een bewijs niet kon over leggen. werden deze schepen bij Lobith aangehouden. De kapitein van cb sleep boot. die een comité achter zicht kreeg, de heer J. Boon,-deed de Staat der Neder landen een proces aan. zyn eis tot on rechtmatig verklaring werd echter door de Haagse rechtbr.vk niet ontvankelijk verklaard. De rechtbank achtte de ge troffen maatregel niet in utrijd met de Rijnvaartakte. In hoger beroep besliste het hof echter, dat deze strijd wel be stond. waarop de staat in cassatie ging. Gisteren zijn iri deze zdak. r;e pleidooien voor d'e Hoge Raad gehouden. Voor de staat pleitte mr G. J. Scholten. voor de tegenpartij mr Wijckerheld Bisdom, bei den te 's Gravenhage. In zijn eerste cas satiemiddel stelde mr Scholten. dat het complex van Nederlandse regelen voor de Rijnvaart niet in strijd is met de Rijn vaartakte. In zijn tweede middel geeft hy te kennen, dat wat ook de Rijnvvirt- akte inhoudt, de Nederlandse besluiten, die kracht van w.f hebben, dienen te worden toegepast. In een derde middel wordt gesteld dat in ieder geval de artike len 1—9 van de beschikking van 1948 niet in strijd kunnen zijn met de Rijnvaart akte. In een incidenteel subsidiair middel van de tegenpartij werd betoogd, dat de ministeriële beschikkingen in elk geval niet gedekt worden door het besluit uit de bezettingstijd en in strijd zijn met de algemene wet van 11)22 betreffende uit en doorvoer. De procureur-generaal zal in deze zaak concluderen op 30 dezer. Het Indonesische kabinet heeft de nota van de Nederlandse regering over het opnemen van NieuW-Gulnca in de Ne derlandse grondwet gekwalificeerd als „niet bevredigend", en heeft de Indone sische minister van buitenlandse zaken, mr A. Subardjo de instructie toegezon den, te Parijs nadere toelichtingen te vragen aan minister Stikker en daarna zo spoedig mogelijk naar Indonesië terug te keren. Zo meldt Aneta uit Djakarta. Inmiddels wordt de Nederlandse nota door het kabinet grondig bestudeerd, doch er zal geen beslissing worden ge nomen voor de terugkeer van minister Subardjo, die in de loop van de volgende week te Djakarta wordt verwacht. V'.; V I it la Oersberg, de toekomstige woning van prinses Armgard, aan de 's Gravelandseweg te Hilversum. Overzicht van de op het Zuiden gelegen achterzijde, welke uitziet op 'n fraai aangelegde en uitgestrekte tuin. (Van onze Brusselse correspondent) Het is juist een jaar geleden, dat internationale experts op het gebied van oude schilderijen, naar Brussel werden geroepen, om hun mening te zeggen over een voorgenomen conservatiebehandeling van de Lam Godspolyptiek der gebroeders van Eyek. Dit meesterwerk der schilderkunst had op ge vaarlijke wijze niet alleen de tand des tijds gevoeld, maar was ook onder hevig geweest aan vorst, hitte, vochtigheid, vervuiling, brandschade, om nog te zwijgen Van de nadelige inwerking der bijtende vochtigheid van de zoutmijn nabij Salzburg, waarin de Duitsers, na haar gestolen te hebben, de polyptiek hadden verborgen. Bij Kon. Besluit la de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering verhoogd van 4725 tot 4925, met ingang van 2 Juli 1951. Het college van onderzoek besloot dat de diverse panelen een bewerking van technische aard moesten ondergaan, om 'hun behoud voor geruime tyd te verze keren, Men besloot ook, dit doel te verwezen lijken met een minimumaan wat men noemde „heelkundig ingrypen", zodat de restauratie de historische en aesthetisdhe integriteit van het oeuvre zou eerbiedi gen. De opdracht daartoe werd gegeven aan de uit de van Meegeren-affaire, be kende prof. dr Coremans, die de be roemde „patiënt" ter behandeling op nam in de door hem bestuurde stads- leboratoria van de Kon. Musea van België, in het Cinquantenairepaleis te BrusseL Nagenoeg een jaar h,ebben Coremans en diens technici daar vrijwel onafge broken aan het herstel van hun door luchtige „zieke" gewenkt. Het- „Lam Gods", bevindt zich thans in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel, waar het de clou is van de expositie van de Bourgondische luister, die onlangs ook te Amsterdam was te bewonderen. De polyptiek zal hier blijven tot 19"; No vember. om die dag weer naar Gent, in de St. Baafs, op haar eeuwenoude plaats in de Vydtkapel te worden op gesteld. Het (met de „grisailles" aan de achter zijde) uit negentien panelen bestaande veelluik, heeft meer dan 20 M2 beschil- In een artikel, „Schoorstenen roken in het polderland" dat enige tijd geleden in dit blad verscheen, werd de indruk ge wekt, dat bij uitstek de kunstmatige drooginrichting aan de steenindustrie de oplossing biedt voor vele van haar moei lijkheden, aldus schrijft men ons van de zijde van de Kath. Bond van Baksteen fabrikanten in Midden-Nederland. Met name zou het de kunstmatige drooginrich ting zijn, die het seizoen-bedrijf in een continu-bedrijf transformeert, waardoor de noodzaak een aantal arbeiders voor de wintermaanden congé te geven kan wor den voorkomen. Het is nu allerminst de bedoeling cri- tiek uit te oefenen op de bedrijven die menen d.m.v een kunstmatige droogin richting, hun bedrijf te moeten moderni seren. Integendeel, stilstand betekent steeds en wel zeer nadrukkelijk ook voor de steenindustrie achteruitgang. Een experiment is als zodanig reeds waardevol en de kunstmatige drooginrich ting zoals die bij de N.V. Vlamovensteen fabriek van Hesteren Janssens te IJzen- doorn is ontwikkeld, betekent ongetwijfeld een belangrijke stap vooruit op het moei lijke terrein van de droogtechniek in de straatsteenfabricage. Men zou echter de waarheid te kort Een slappe thriller moet Margareth Lockwood. idool van de massa der Brit se bioscoopbezoekers, gelegenheid geven te verschijnen. De gebeurtenissen rond de spionnage in een bacteriologische oorlog hadden aardige stof op kunnen leveren, mits men had kunnen vergeten, dat zo iets onwaarschijniyks ook zo onwaar- schijniyk mogelijk moet worden opge diend. Nu wordt het alleen maar be lachelijk door de nadrukkelijkheid. Er komt nog waarheidsserum in voor, men ontsnapt uit gevangenkampen en Brits Amerikaanse betrekkingen worden op een hoog vriendschappelyk niveau gebracht door de aanwezigheid van de onvermyde- ïyke journalist. Het peil van de beeld roman wordt in deze film niet overschre den. Humphrey Bogart, de vent met het gou den hart, wil in Tokyo na de oorlog zyn speelhol weer voortzetten, maar de Ame rikanen blijken daarvan niet gediend, ter wijl de Japanners minder vriendelijk zijn geworden. Hij heeft in Tokyo nog een dierbare echtgenote zitten, die zich echter van hem heeft laten scheiden. Dat had hij niet verwacht. Om haar ertoe te kunrien brengen weer met hem mee te gaan, laat hij zich door de Jappen overhalen een luchtiyn te gaan exploiteren waar een luchtje aanzit. Men kan hem hiertoe dwingen, omdat zijn gewezen vrouw in de oorlog voor Radio Tokyo uitzendingen heeft verzorgd, gericht op het breken van het moreel van de Amerikaanse troepen. Maar zü was ook weer niet zo slecht. Dat kwam, omdat men haar een kind had af genomen. Dat kind biykt natuurlyk zijn kind te zijn., dat hij nooit gezien heeft. Ontroerend, vind u niet? Met die luchtlijn komt hij natuurlijk hopeloos in de knoei te zitten, want er worden op een gegeven moment oorlogs misdadigers mee vervoerd. Maar. dan is hij met al zijn schijnbare hardheid zo lief en aardig, dat hy om wille van de veilig heid van de Amerikanen zijn leven waagt om de grote leider van de smokkel van oorlogsmisdadigers neer te schieten. Hier bij komt hij om, maar niet dan nadat zijn gewezen vrouw tegen hem gezegd heeft, dat zij van hem houdt en nadat zijn doch tertje roerend afscheid van haar vader genomen heeft. Zo, nu kunnen de anderen weer doodgewoon verder gelukkig zijn. Zelfs heeft hij nog kans gezien om de Jappen duidelijk te maken, waarom de Amerikaanse bezetting nodig is. En dat is een knap staaltje. Hollywood op zyn „best". doen, indien men deze methode als de alleenzaligmakende zou beschrijven. Technische verbeteringen dienen ook economisch verantwoord te zijn, anders zijn ook de hiermede samenhangende sociale voordelen, uiteindelyk maat schijnsuccessen. Nu is het in de steenindustrie zo, dat vele fabrikanten menen, dat de economi sche voordelen van het kunstmatig drogen gezien de hoge brandstofpryzen, zeer twij felachtig zijn. Sterk vereenvoudigd Wordt dan gesteld: „Wat in de kunstmatige drooginrichting moet worden bereikt met dure brandstoffen, doet in de buitendroog- inrichting de natuur voor niets". Zo lang de bedrijfsresultaten niet open lijk met elkaar kunnen worden vergele ken, zal verschil van inzicht over de te volgen productie-methode biyven bestaan. Het gevolg hiervan is, dat by de cate gorie „met-kunstmatige drooginrichting - fabrikanten er velen zijn die de oplossing in een andere richting hebben gezocht en ook menen te hebben gevonden. Sommigen van deze fabrikanten hebben door modernisering van het vorm-gedeel- te van hun bedryf door middel van een volautomatische persinstallatie en een daarby aangepast systeem van droogrek- ken en hutten, de bezetting van de ver schillende onderdelen van het bedryf zo danig weten te verschuiven, dat zij aan alle 'arbeiders by voortduring, dus zomer en winter, volledige werkgelegenheid ver schaffen. Daarby worden slechts in de zomermaan den stenen gevormd en met gebruikma king van de natuur gedroogd. Weer anderen zijn er in geslaagd, zelfs zonder toepassing van een volautomatische persinstallatie, het werk op de fabriek zodanig in te richten en te verdelen, dat ook hier voor de wintermaanden 'geen arbeiders in de wachtgeldregeling behoe ven te worden gezonden. In tegenstelling met de kunstmatige drooginnchtingen benodigen beide laatste- genoemde categorieën dus geen brandstof fen voor hun droogproces. derde oppervlakte. Dit alléén reeds geeft een idee van de omvang van Coremans' taak. Tjjdens zijn onderzoek ontdekte hij liefst twaalf lagen vernis, die mét de honderden in de loop der eeuwen aan gebrachte retouches en de vervuiling ver antwoordelijk zijn voor de ontluistering van het werk. Men is niet tot het weg nemen Van al die vernislagen willen over gaan, omdat daardoor al de retouches zouden bloot gekomen zyn, wat honder den littekens in het schilderstuk zou heb ben aan het licht gebracht. De conservatiebehandeling heeft zich over vye étappes uitgestrekt. Eerst was er het doordrenken van hpt hout en het vastleggen der kleurenlaag. Dit geschied de met zuivere bijenwas, een methode die reeds in de tyd der Pharao's voor het behoud van hout werd toegepast. Dan moesten met oplosmiddelen lagen vernis worden verwyderd, natuurlijk zon der dat aan de beschilderde oppervlakte mocht geraakt worden. Vervolgens moes ten storende overschilderingen worden weggewerkt Daarbjj stootte men op restauraties van o.a. Jan van Sëorel (uit 1550) en van de Bruggeling Lanceloot Blondeel. Tenslotte moest een voorlopige nieuwe vernislaag worden aangebracht; de defi nitieve zal over een jaar volgen, als de gehele picturale laag zal gestabiliseerd zijn, mede na een jaar verbiyf in de Vydtkapel. In haar nieuwe glorie is het letter lijk als had de polyptiek der v. Eycks een verjongingskuur van eeuwen ondei- gaan. Dit is vooral opvallend met de mantel van O.L. Vrouw. Vóór de opera tie was die mantel een blauw-groen- achtige massa zonder vorm, zonder relief, zonder plooien. Men had hem, by een restauratie in 1859, overschilderd met een in 1821 uitgevonden ultra marijn blauw. Nadat deze retouche in Coremans's laboratorium was weg gewerkt, kwam een wondermooie, oor- spronkelyke lapis lazulikleur aan het licht en ook de plooien en de diverse volumes van de mantel. De grootste moeilijkheden werden ondervonden met het middenpaneel, dat echter ook de meeste bevrediging bracht. Het is vooral dit paneel, dat veel door een brand had geleden; hier en daar was zelfs de kleurenlaag doorgebrand. Op de meest ondeskundige wijze had men daar „retouches" aangebracht. Bos jes en groen op de achtergrond, waren een donkere massa geworden. Thans zijn daar frisse kleuren aan het licht ge- »racht- Het koor der gelukzaligen „hangt niet meer in de lucht, maar schrijdt voort over een met bloemen be zaaid grastapyt. Men ontdekte ook, dat de fameuze toren van Utrecht, die boven een bomen groep uitsteekt, apocrief is, dus hele maal niet op het oorspronkelijke werk voorkwam. Men veronderstelt, dat hij er in de XVIe eeuw werd bygeschilderd door Scorel, die kerkmeester te Utrecht zou zijn geweest. Coremans was van oordeel dat men die toren best ken laten staan. Aldus is iteschied. Daarentegen heeft men elders we) de wolken weggewerkt, waaruit de H Geest, te voorschijn komt in de gedaante van een duif, die maar half zichtbaar was. Thans is deze symbolische duif-H. Geest volledig te zien in een aureool van regenboogkleuren. Nog andpre constataties werden ge daan: God.de Vader was geheel over schilderd, vólgens de smaak uit de tijd van Scórel ên Blondeel. Aan zijn voeten pronkt een met. edelgesteente versierde kroon, diebeslist apocrief is, doch die men niet heeft willen verwydoren. Zo zouden nog tal van andere merkwaar dige details te verwerken zyn De moderne wetenschap heeft een meesterwerk van eeuwen oud gered en het byna alles van zijn oorspronkelijke glans en glorie teruggegeven! Afgevaardigden van organisaties van accountants in elf Europese landen (Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Italië, België, Spanje, Zwitserland, Portugal, De nemarken, Luxemburg, Nederland) zijn op het ogenblik te Parijs bijeen voor de oprichting van een Europees instituut van accountants. Dit instituut zal de betrek kingen tussen de Europese accountants vergemakkelijken en b.v. ook contact op nemen met de Internationale Kamer van Koophandel, de O.E.E.S. en de culturele organisatie van de Ver. Naties. In principe was reeds tot oprichting besloten tydens het internationale congres, dat ln 1948 te Parijs fs gehouden. Grote cirkel: modem communicatie middel. Kleine cirkels: 1 zwerver, 2 land in Europa, 3 dient als toegangsbewijs, 4 doren, 5 hoedanigheid van een slechte aardappel, 6 bariton, 7 knipwerktuig, 8 vogel. Oplossingen kunnen worden ingezon den tot Donderdagmiddag. Over de puzzle-rubriek kan niet worden gecor respondeerd. De oplossing van de kruiswoord-puzzle van verleden week: Horizontaal: 1 zadel, 5 gade, 8 diva, 12 ego, 13 adel, 15 l.g„ 17 nar, 18 ga, 20 em„ 21 open, 23 te, 24tas, 26 sap, 28 nek, 29 grind, 31 apart, 33 ka, 34 dra, 35 Eós, 37 Ede, 38 pa, 39 parterre, 42 Kolft, 44 na, 40 1U 47 mom, 48 no, 49 fa, 52 negatief, 55 of, 56 bes, 57 nog, 08 eed, 60 el, 61 kaste, 63 regie, 65 ver, 66 Erp, 68 rit, 70 as, 72 goor, aL 76 re, 77 gom, 79 nu, 80 Oran, oz moe, 83 emir, 84 Deli, 85 Assen. Verticaal: 1 zege, 2 aga, 3 do, 4 la, 5 parns, 6 al, 7 elp, 9 in, 10 vat, 11 are.:a, 14 de, 16 genre, 19 aai, 21 opperman, 22 net, 24 trap, 25 snert, 27 Aa, 29 gr., 30 dot, 32 ade, 33 kalf, 34 dons, 36 semester, 38 Po, 40 Alm, 41 rog, 42 koe, 43 aard, 45 atol, 48 Niger, 51 af, 52 Nes, 53 tor, 54 feit, 56 baron, 59 Ee, 60 etage, 61 keg, 62 er, 64 gis, 67 pari, 69 teen. 71 som, 73 oud, 75 ra, 76 roe, 78 mi, 80 o.l., 81 na, 82 m.s. De prys viel ten deel aan: A. Oster- holt, Gedempte Baanstraat 10. Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2