Intrige: Atoomwedloop tussen Oost en West Geruchten, spionnage en.... openhartigheid Po-dijken op tientallen punten bezweken ELEMENTEN VAN 'N HEEL ANDERE KANT m Tolstoi en Chesterton in kort bestek Meesters van het korte verhaal Socialistisch ultimatum aan koning Faroek V - - èê&ïjS&m 'r riSü Zaterdagse mijmeringen SATERDAG 17 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 Prof. Pontecorvo en de gevaarlijkste mail van Wenen Stalins openhartigheid Gissingen (xerucliten. Onderdeel van koude oorlog Plutonium nr 239 Karl Schmidt, alias Monstervati de lucht Het gevaar neemt van uur tot uur toe Observator Adenauer wil C. P. en S. R. P. verbieden Zacht weer met kans op\ In eenZuid-Westelijke stroming zijn regen I SVERDLOVSK „Waardoor de mensen leven Father Brown Harry Prikker Aansluiting bij Oostelijk blok geëist DE SPANNENDSTE „ROMAN VAN DEZE EEUW Geruchten over de arrestatie van prof. Bruno Pontecorvo. Maar geen bevestiging. Hij zou als spion voor de Westelijke mogendheden gearresteerd zijn. En dit, terwijl hij nauwelijks een half jaar geleden achter het IJzeren Gordijn was verdwenen, inel kennelijk geen ander doel, dan aan de Sovjet-Russen de atoombomgeheimen te verkopen, die hij. werkend in de laboratoria en atoomsteden van het Westen, te jveten was gekomen. Het was toen een hele sensatie, die in menig opzicht de sensatie overtrof, welke het verraad van Klaus Juehs gewekt had. Immers, naar men veronderstelde, waren Pontecorvo de formules bekend betreffende de vervaardiging van de beruchte hydrogeenbom ofwel waterstofbom, waarvan de uitwerking volgens de deskundigen veel erger is dan die van de atoombom. Prof. Pontecorvo zou door de Sovjet-Russen aan het werk zijn gezet in een nieuwe atoom stad, door hen in de Chinese provincie Sinkiang opgericht. Daar zouden tienduizenden Chinese koelies geworven zijn, om in allerijl een atoomfabriek te bouwen en er zou een geheel nieuiv laboratorium worden opgericht, omdat in andere Sovjet-Russische atoomsteden niet goed geleide atoomexplosies tot ware catastrofen hadden geleid, welke aan honderden geleerden en technici het leven hadden gekost en waardoor veel kostbaar materiaal verspild was. van liet uitvoeren van grote irrigatie- werken, waardoor heuvels en kleine ber. i gen uit'de weg moesten worden geruimd I er'. d-e loop va de rivieren verlegd Stalins openhartigheid is, zo verzekert men in kringen der Amerikaanse atoom deskundigen, het gevolg van de omstan digheid, dat de Amerikanen met hun in strumenten en controleapparaten precies kunnen controleren, hoe de Sovjet-Rus sische experimenten inzake de atoom energie verlopen. De Sovjet-Russen kun nen de Amerikaanse experimenten op de voet volgen. Er is geen lieden om aan te nemen, dat ze niet in staat zouden zijn, dezelfde instrumenten en apparaten te gebruiken. Bovendien is er thans wel zo veel over de activiteit van de Sovjet- Unie inzake het probleem der atoom energie bekend geworden, dat geheim houding vrijwel onmogelijk is. Men heeft in de Verenigde Staten een vrij nauwkeurige kaart kunnen samen stellen, waarop de voornaamste centra voor atoomenergie in de Sovjet-Unie aangetekend" staan. Zoals bekend, heeft de Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie enkele maanden geleden reeds een kaart van de Amerikaanse cen tra gepubliceerd. Over deze publicatie is in d: Verenigde Staten heel wat te doen geweest. President Truman 'heeft er tegen geprotesteerd. Van de kant dér deskun digen werd toen gezegd, dat de kaart niets verklapte, dat Amerika's vijanden ri iet reeds wisten, primitieve installatie, waarin noodlot- tige fouten gemaakt werden, omdat in Hanford slechts voorbereidende stappen waren gezet. Intussen, juist uit wat de Amerikaanse ingewijden verklaren, zou men de con clusie moeten trekken, dat Prof. Ponte corvo, indien hij dan gearresteerd is, de Amerikanen geen mededelingen over de atoom-explosies heeft verstrekt, aange zienze daaraan geen behoefte heb ben, omdat ze die immers zelf kunnen registreren, zoals men een aardbeving registreert en waarneemt, die duizenden kilometers van het registratiepunt plaats vindt. Wat Prof. Pontecorvo eventueel wèl zou kunnen hebben verraden, kan men slechts vermoeden. Het is natuurlijk mo gelijk, dat hij via het inderdaad bestaan de spionnagenet achter het IJzeren Gor dijn het Westen op de hoogte heeft ge bracht van de vorderingen, welke de Sovjet-Russen tot dusver hebben ge maakt. Volgens sommigen hebben die niet aan de verwachtingen beantwoord, ondanks de milliarden roebels, welke er aan tenkoste zijn gelegd. En het is mede hierom, dat Stalin thans op zijn atoom bommen pocht. Een andere reden voor zijn openhar tigheid "kan hierin liggen, dat het Krem lin er behoefte aan voelt, tegenover de volken van het Oostelijke blok te doen, alsof het wat het zo gevreesde atoom wapen betreft, het Westen zal kunnen weerstaan. Maar nu zou prof. Pontecorvo de man geweest zijn, die de Amerikanen op de hoogte heeft gebracht van de verschillende atoombomexplosies, welke tot dusver in de Sovjet-Unie hebben plaats gevonden en daar voor zou hij thans achter slot en grendel zitten! Het zijn geruchten. Zowel in de Verenigde Staten als in Engeland vraagt men zich af, wat er van waai is en of men hier misschien weer niet een nieuwe zet van het Kremlin te doen heeft, om de Westerse wereld in slaap te sussen. Men is nog steeds niet over de geheim zinnige verdwijning van de twee atoom deskundigen Maclean en Macleod heen, die deze zomer tijdens een reisje naar de Rivièra verdwenen. En men geeft zich speciaal in Engeland er rekenschap van, hoezeer het de geslepen Beria, het hoofd van de Sovjet-Russische geheime dienst en leider van het onderzoek naar de atoomenergie, aan het hart moet liggen, voor de rest van de wereld verborgen te houden, wat de Sovjet-Russische geleer den tot dusver inzake de atoombom ge presteerd hebben. De over de nodige gegevens en cijfers beschikkende deskundigen kunnen onge veer uitrekenen, hoe ver de Verenigde Staten b.v. zijn met de productie van atoombommen. En men- neemt daar thans bijna openlijk proefnemingen, zoals on langs in Nevada, waar de uitwerking van de ontploffing van een atoombom werd nagegaan op een tot de aanval ge reed staande divisie Het ginig er om, zcwel vast te stellen, wat het effect er van is, wanneer een divisie door een atoombom geteisterd wordt als hoe ze zich houdt, als een vóór haar uit ge worpen bom tot ontploffing komt aldus de mogelijkheid scheppend, tot actie over te gaan tegen een vijand, die gedemorali seerd is door 't nieuwe, dodende wapen.!.. Geruchten go vormen wellicht een onderdeel van de koude oorlog, de oorlog der zenuwen. Maar dit neemt niet weg, dat ze tezamen de stof zouden kunnen leveren voor een boeiende roman. En wie weet, wat de romanciers en misschien ook de "1S b, van da naaste toekomst zullen maken over een periode, welke voor ons slechts een aaneenschakeling van geruchten was, doch in werkelijkheid een belangrijke. ZO niet beslissende episode bleek in de grote strijd tussen het Westen en het Oosten. AX ant dat het hierom in werkelijk heid gaat, daaraan behoeven we eigenlijk nauwelijks te twijfelen. Met China's bolsjewisering is Sovjet- Rusland er in geslaagd, een duide lijke scheidingslijn tussen Oost en Yv est te trekken, welke scheidingslijn geaccentueerd wordt door de satel- 1 letlanden achter het IJzeren Gor dijn en de communistische invloeds sfeer in verschillende delen van Azië. Men kan reeds thans van twee blokken spreken en Sovjet-Rusland doet al zijn best, het blok van het Oosten uit te breiden. Men zie slechts naar het Nabije Oosten. Natuurlijk, het constateren van het feit, dat er twee blokken bestaan, is niet nieuw en er waren gedurende de laatste jaren reeds tal van aanwijzingen in die richting. Toch, meer dan tot dusver tekenen de contouren zich af. Men zou kunnen zeg gen, dat zulks geschiedt in hét licht, het bijna verblindende liobt ener atoombom, explosie Het is ook pas sinds enkele maanden, dat Stalin en zijn naaste medewerkers openlijk spreken over het machtige atoombom-wapen, waarvoor Sovjet-Rus land beschikt. Daarvóór hebben ze steeds hardnekkig volgehouden, slechts atoom explosies voor industriële doeleinden te hebben bewerkstelligd en ten iiehueve W at nu die kaart van de Sovjet- Unie betreft, ze geeft vijf grote eentra aan, maar noemt er slechts twee bij naam en wel de minst be langrijke. Deze twee zijn Sverlovsk en Kuznetsk in Midden Siberië. Drie centra worden slechts als „atom grad" aangeduid, de naam, welke de Sovjet-Russen aan hun eerste atoom steden hebben gegeven. ,.Grad" be tekent „stad". Atomgrad Nr 1 ligt tussen de Zwarte Zee en de Kaspische Zee. Hier zouden ven tweetal jaren geleden de proeven genomen zijn, die zulke gevolgen hadden, dat de productie van atoombommen lange tijd gestaakt moest worden. Dan ligt er een Atomgrad Nr 2 in Zuid Siberië, in de omgeving van het Baikalmeer, niet zo heel ver weg verwijderd van Mongolië en Korea en tenslotte is er Atomgrad Nr 3 in Noord-Oost Siberië ongeveer ter hoogte van het schiereiland Kamsjatska en niet zo heel ver van Alaska ver wijderd. Volgens de Amerikanen hadden de Sovjet-RuSsen in Atomgrad Nr 1 een in stallatie, gebouwd volgens, de gegevens, welke hun spionnen verzameld hadden omtrent de eerste laboratoria voor atoom energie van Hanford, dus een tamelijk Blijft de mogelijkheid van een handige zet der Westelijke mogend heden: id- Pontecorvo naar de Sovjet-Russen te sturen, om aldus meer te weten te komen. Het klinkt fantastisch en heeft iets van een stuiversroman, maar de geheim zinnigheid, die nog steeds rond de atoombom hangt, althans wat de productie betreft en de verschillende escapades van atoombom-experts rechtvaardigen een dergelijke ver onderstelling, die hier en daar reeds in de buitenlandse pers naar voren werd gebracht. Nuchtere waarnemers ontkennen Ame rika's behoefte, om op een dergelijke, spectaculaire wjjze te proberen, achter de atoombom-geheimen van het Kremlin te komen. Ze wijzen er o.a. op, dat men in de Verenigde Staten zelfs weet, welk materiaal voor de jongste, in Sovjet- Rusland gesignaleerde atoombom-explo sie gebruikt werd, n.l. een bepaalde sa menstelling van plutonium, nummer 239. Deze nuchtere waarnemers weten voor het overige heel goed, dat men van weerszijden toch tracht, zoveel mogelijk gegevens te verzamelen. Wenen is hier toe de grote centrale. Dit is in de afge lopen weken o.a. bewezen door het ge val Karl Schmidt. Voor de arrestatie S"b-";dt alias Kar Jacobs, Roger Welters, William Harris1 of Arthur Rubinstein, zoals hij zich bij afwisseling noemt, hebben de vertegen- woordigers van de Amerikaanse veilig heidsdienst te Wenen niet minder dan een half millioen dollar uitgeloofd. Onder conditie echter, dat hij levend gepakt wordt. De Engelsen voegden er eenzelfde bedrag in ponden aan toe. En voorts kwam er een Frans generaal naar de hoofdstad van het bezette Oostenrijk, die iets met de Franse geheime dienst heeft uit te staan en tot taak had, de hand op Karl Schmidt te leggen. Deze laatste spreekt vloeiend Engels, Duits, Russisch, Roemeens, Spaans, Italiaans, Turks en Arabisch. Hij is in het bezit van paspoorten, zó goed nagemaakt, dat de vervalsing niet vast te stellen is. Reeds sinds 1934 wordt hij er van ver dacht, een spion te zijn. In 1944 moet nij in nauwe relatie met Von Papen heb ben gestaan, Hitiers vertegenwoordiger in Turkije Nadien ging hij in Sovjet- Russische dienst over en sinds 1945 ope reert hij hoofdzakelijk in Wenen. Men meent bijna als zeker te weten, tlat Karl Schmidt de man was, die de door Karl l'uchs in Engeland verstrekte atoomboiu- gegevens naar Sovjet-Rusland smok kelde. Hij moet ook prof. Pontecorvo de tocht naar achter het IJzeren Gordijn mogelijk hebben gemaakt en tevens de hand hebben in de geheim zinnige verdwijning van de twee ge noemde Engelsen. Naar men ver onderstelt, heeft hij drie moorden op zijn geweten, gepleegd op lieden, die te veel van hem wisten. De eerste moord pleegde hij te New-York, de tweede ergens in Engeland en de derde te Wenen. Het is niet hekend, wat voor een landsman hij is en tot heden toe is dit een der grootste moeilijkheden gebleken, om zijn identiteit te achterhalen. Zijn han digheid, om zich onherkenbaar te maken en zich overal onopvallend te bewegen, wordt ongelofelijk ge noemd Hij is van de vier grote spionnagediensten, welke in Wenen gevestigd zijn, de beste en de gevaar lijkste handlanger. Ten slotte nog iets over de wijze, waar op een atoombom-explosie of in het al gemeen een ontketenen op grote schaal van atoomenergie op grote afstand ge signaleerd kan worden. Het gebeurt met het z.g. Geiger-apparaat, zo genoemd naar de uitvinder, Geiger-Müller. Hier mede wordt ontdekt, of de lucht radio actief is en deze activiteit kan gemeten worden. De radio-activitêit onretaat door de ontploffing van een atoombom en wordt door wind en regen meegevoerd, de halve aarde rond. Tevens nemen vliegtuigen, hoog in de lucht rond de Sovjet-Unie opstijgend, geregeld „mon sters" van de lucht. Uit de samenstelling er van kan worden vastgesteld, uit welk materiaal de atoombom vervaardigd was. Er zijn nog andere mogelijkheden, zoals het controleren van de atmosfeer met barometers. De uiterst kleine, radio actieve stofdeeltjes vormen steeds weer de basis voor het onderzoek. Zo blijkt ook hier weer, dat er voor alle kwalen een kruid wast Duizenden inwoners van de Noord- Itaiiaanse stad Rovigo zijn, daarbij ge holpen door vele honderden vluchtelin gen uit de overstroomde gebieden biste ren de gehele dag koortsachtig bezig ge weest inet het versterken van dijken. Het heeft niet mogen baten. Ook de po ging om door een moedwillige dijkdoor braak het water te keren, heeft geen succes gehad. Reeds gisteravond was het duidelijk, dat de stad niet te redden was. De 40000 inwoners en duizenden vluchtelingen kregen de raad, te vluch ten. Kort na middernacht zijn de laat ste dijken doorgebroken en stroomde het water de stad binnen. Rovigo is de grootste stad, die tot nog toe door het water geteisterd wordt. Tot het laatste ogenblik toe heeft een aantal mensen de dijken trachten te behouden. Ten Noorden van Ferrara heeft de watermassa op dozijnen punten de dij ken op de noordelijke oever van de Po doorbroken en in de afgelopen 48 uur zijn millioenen tonnen water over rijke landbouwgrond gevloeid. Ruim 3.500 vluchtelingen kamperen in dit gebied op dijkstukken ter lengte van acht kilo meter, geheel omringd door water. Meer dan 3.000 personen wachten op de daken van hun huizen op een der vaartuigen van de vloot motorboten, amphibie- voertuigen en vlotten, die over het reus achtige meer van 70 km. lengte bij 'n breedte variërend tussen de 10 en 20 km- rondkruisen. Twintig personen, o. w. vier kinderen, die 36 angstige uren hadden doorge bracht op een stuk dijk, dat gedurig afbrokkelde, konden Vrijdag worden ge red. Een groep van 160 volledige uitgeruste pioniers van de Britse strijdkrachten in Triëst helpen de 30.000 Italiaanse solda ten en brandweerlieden bij het werk aan de dijken in het bedreigde gebied. De Amerikaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland hebben een grooit hefschroef- vliegtuig en twee transportvliegtuigen gestuurd om voedsel en medicamenten uit te werpen en geïsoleerde personen op te halen. De toestand in de getroffen gebie den is deerniswekkend. Men kan te recht spreken van een nationale ramp. In de afgelopen 60 jaar hebben ver scheidene malen overstromingen in d« Po-vallei schade aangericht, doch de huidige ramp is de grootste sinds 1887. Nog neemt het gevaar van uur tot uur toe. vooral omdat een uitzonderlijk hoog tij in de Adriatische zee het af lopen van de vloedgolf naar zee af remt- Bondskanselier Adenauer heeft gisteren het Westduitse gerechtshof voor de grond wet verzocht, de communistische partij en de neo-nazistische socialistische rflks- partjj te mogen verbieden. In het verzoek wordt gezegd, dat de communistische partij „in de hoogste graad anti-constitutioneel is en uitgeslo ten moet worden van verdere deelneming aan politieke besluiten van de bonds republiek". Tegen de socialistische rijks partij wordt aangevoerd, dat zij de demo cratische orde van de republiek onder mijnt. De bondsregering zal onmiddellijk tegen alle neven-organisaties van beide partijen optreden, voorzover haar grondwettelijke macht maatregelen tegen niet-democrati- sche verenigingen, die niet de status van politieke partij hebben, toelaat. I vaak maar heel kleine storingen no^ig, (Van onze weerkundige medewerker) De elementen hebben zich de iaétste dagen van een heel andere kant laten zien dan tot dusver in dit najaar. Door het sterke toenemen van de depressie- activiteit. is het weer somberder gewor den. Wij moeten er ons dus nu maar op gaan instellen, dat de bekende donkere dagen voor Kerstmis in aantocht zijn. De Bilt heeft sedert vijf dagen geen glimpje van de zon gezien, hetgeen overigens niets abnormaals is voor November. Eerder moeten wij van abnormaliteiten spreken als wij het over de wind hebben, want de eerste najaarsstorm moet aJUjd nog komen en dat is wel ongebruikelijk voor een najaar, dat al zover gevorderd is. Verder moet de ongewoon hoge tem peratuur worden genoemd. De eerste helft van November is de temperatuur te De Bilt al 2% graad boven normaal ge weest, terwjjl het er nog steeds niet naar uitziet, dat het kwik spoedig beneden1 het normale niveau zal duiken. De lilcht wordt op het ogenblik uit het Zuid-Wes ten aangevoerd, om via de golf van Bis- caye en Frankrijk ons land te bereiken en zulke stromingen zijn in dit jaargetijde altijd bijzonder geschikt om de koude in toom te houden. De luchtdruk is nu van Rusland tot in Italië en Noord-Afrika hoog gewor den, terwijl zich bij Schotland een de pressie bevindt. Deze twee druksystemen ■blijven er ook in de komende dagen voor zorgen, dat de lucht aan voer naar Neder land uit het Zuid-Westen zal komen. Ge lukkig voor de Italianen, dat er nu een hoge drukgebied boven hun land is ge komen. Het noodweer is men daar nu tenminste kwijt, maar met al het water, dat er nog maar beneden is gekomen, is om grote gevolgen te hebben. Zo is liet ook nu Gisteren bewoog zich een storing over Frankrijk en Duitsland naar net Noord-Oosten, hetgeen in ons land met uitzondering van de kop van Noord- Holland, het Noorden van Friesland en de Waddeneilanden, nugal wat regen ver-jrzaakt. Vanmorgen ontwikkelde zich boven Frankrijk een niéuwe storing, terwijl boven de Oceaan een depressie nadert, die Zondag ,.roet" in het weermenue zal gooien Het blijft daarentegen wel zacht, vooral de nachten zijn abnormaal warm. maar overigens is liet geen rozengeur en maneschijn bij het weer, ook al schijnt net maantje op het ogenblik de hele nacht volop. van deze von Slross G/rOfMifA POLO NORD ATOMGRAD vorkura Komsomo'sk ATOMGRAD mgrado Mosca KUZNETS ATOMGRAD 1 o M Karaganda Charkov o Irkutsk Ld Afa\ Taskent Waar de Sovjet-Unie haar atoomsteden' heeft. Vier van de vijf liggen in Siberië. Dit zijn hinderen, die spelen in de woonwijk van een Amerikaanse atoom stadZe wonen met hun ouders in huifjes van gegolfd plaatijzer. Een goed kort verliaal behoort tot de meest volmaakte genietingen van de lezer. Het behoort ook tot de moeilijkste ondernemingen voor de schrijver. Want de vertelling in kort bestek heeft speciale eisen en eigen middelen. De menigvuldigheid van intriges, conflicten, situaties en beschrijvingen waarmee dé romancier het portret van zijn hoofdfiguur steeds verder nuanceert en vervolledigt, is tahoe voor de short-story-sclirijver. Een gaaf kort verhaal berust op één centraal motief, dat met absolute enkelvoudig heid, zonder de franje van nevenmotieven en afleidende beschouwingen is uitgewerkt. Binnen het kader van deze ene, onvoor waardelijke eis zijn natuurlijk allerlei variaties denkbaar. In Tschekov's verhalen bijvoorbeeld is de sfeer het centrale motief. Bij Bordewijk dikwijls ook. Maar het verschil tussen de fijne toets van de Rus en de plaatijzeren taal waarmee Bordewijk de atmosfeer van zijn bizarre verbeeldingswereld evoceert, is hemelsbreed. Van Schendel's verhalen in de pasver- schenen bundel „Pleiziervaart" hebben hun moraliserende inslag gemeen met de no vellen van Tolstoi, bijeengebracht onder de titel „Waardoor de mensen leven". Maar wat een afgrond scheidt van Schen del's toch werkelijk, aardige vertelsels met hun wat droge levenswijsheid en hun knap gestyleerd proza van de monumen tale vertellingen waarin Tolstoi de liefde of het gemis aan liefde onder de mensen gestalte geeft. Wis denkt nog aan literatuur bij het lezen van Tolstoi's „Huwelijksgeluk", dat kleine meesterwerk waarmee de bundel opent? Alle psychologische ontleedkunst van de knapste Freudiaan verbleekt bij de intuïtie waarmee Tolstoi naar de ge heimen van het inderlijke leven tast. Het ontluiken van de genegenheid tussen de oudere man en het jonge meis je, de tederheid van de eerste liefde der gehuwden, dan de binnensluipende liefdesmoeheid, de lichte ontevreden heid, de verveling om het sleurleven, de roes van de in de grote wereld op levende vrouw, de onenigheid door mis verstand en jaloezie, tenslotte het herf- geluk waarin de liefde terugkeert. G. K. Chesterton gelouterd door tranen, berouw en moe derschap, dat alles is zo doorleefd en zuiver van sentiment, zo ongecompli ceerd en vanzelfsprekend verteld, dat men het echtpaar waant te kennen en er voor de duur van het 'leven een met ontroering gemengde sympathie voor bewaart. Bevatte de bundel alleen dit ene ver haal, dan zou het voldoende zijn om de lezer innerlijk rijker te maken. Maar dan zou men die schrijnende tragedie van lief deloosheid „De dood van Iwan Iljitsj" missen en simpele, soms parabelachtige volksvertellingen waarvan het titelver haal „Waardoor, de mensen leven" en het aangrijpende „Vader Sergius" bijzondere aandacht verdienen. Deze laatste novelle verteld de geschiedenis van een prinselijke kluize naar die God meende te dienen, terwijl zijn afzondering en zijn verstorven leven vooral op wereldse roem gericht varen, Nadat hij gevallen Is voor de bekoring der zinnen, vindt hij bij een brave oude vrouw de wijsheid, dat de liefde tot God begint met de belangeloos geschonken liefde tot de medemens. De gedachten over de liefde onder de mensen die Tolstoi in zijn vertellingen zo ontroerend illustreert, vindt men in de vorm van notities terug in de dagboek fragmenten die de samenstelster van de bundel, Henriëtte Roland Holst, samen met enkele brieven heeft opgenomen. Be langwekkend zijn deze notities zeker, maar na de machtige indruk die de ver tellingen maken, vormen zij een anti climax. Is Tolsioi een grootmeester van het korte verhaal, er bestaan ook nog kleinere meesters die het lezen waard ztjn- Onder hen is er geen beminnelijker dan Ches terton in zijn „Father Brown"-stories. Men kan over detective-verhalen eigen lijk niet meepraten wanneer men deze vernuftig verzonnen en dikwijls humoris tische avonturen van de priester detective met zijn ronde onnozele gezicht en zijn verbazingwekkende kennis van de mis daad niet gelezen heeft. Daartoe bestaat nu opnieuw gelegenheid voor wie het zich kan veroorloven de fraaie Nederlandse uitgave in twee delen van alle Father Brown-avonturen aan te schaffen, die de zer dagen verscheen. Het is in feite de meest volledige editie die op de wereld bestaat, want behalve de 48 vertellingen die de in 1947 uitgegeven Engelse Father Brown-Omnibus bevatte is er nog een 49st verhaal opgenomen, dat Chesterton vlak voor zijn dood in 1936 schreef. Een herlezing van de Father Brown- cyclus in deze onder leiding van God fried Bomans zeer goed vertaalde uit gave, hernieuwt de bewondering voor Chesterton's grote kwaliteit in dit genre. Er is vrijwel geen verhaal bij waarin de lezer de oplossing raden kan, voordat de wonderlijke kapelaan zijn bevrijden de orakelspreuk laat horen. En toch heeft Chesterton nergens de spanning met oneerlijke middelen opgevoerd zoals vele detectiveschrijvers doen, die het toeval te hulp roepen of een vol komen onbeduidende figuur plotseling als de moordenaar aanwijzen. De misdaad is steeds eenvoudig en de ontknoping volgt logisch uit feiten die de lezer meestal medegedeeld worden, zij het verscholen onder Chesterton'» breed sprakige fantasie. Het is karakteristiek voor Father Brown, dat hij de dader altijd betrapt op een of andere psychologische fout, soms, zoals in „Het blauwe Kruis" zelfs op een theologische fout. En het is karakteristiek voor Chester ton dat hij het zelfs in deze speelse ver- halenreeks niet laten kan het geloof te verdedigen en de wonderlijke cocktail van het leven waarin Father Brown zijn op merkelijke rol speelt te kruiden met zijn goedmoedige maatschappelijke critiek. P. N.a.v. „Pleiziervaart" door Arthur van Schendel Uitg. Meulenhoff, A'dam; „Waardoor de mensen leven" door L. N. Tolstoi Uitg. Contact, A'dam; „Avontu ren van Father Brown" door G. K. Ches terton Uitg. P. Brand, Bussum. Op uitnodiging van The Hall Society en The Artcouncil of Great-Brittain ver trekt het Concertgebouworkest Maandag avond a.s. met de boottrein via Hoek van Holland voor een zesdaagse tour naar Engeland. 1500 Hongaarse priesters zijn deze week als gewoon soldaat bij het leger ingelijfd. De communistische regering heeft dit besluit, om de priesters onder de wapenen te roepen, gerechtvaardigd met te verklaren, dat ook priesters zich moeten „voegen" by de algemene voor bereiding op een oorlog, zodat gesproken kan worden van militaire noodzaak. Eind October dienden reeds 800 priesters bij de onderscheidene wapenen van 't leger. De werving van zoveel priesters ineens voor de militaire dienstplicht heeft het parochiewerk in geheel Hongarije totaal ontwricht. Volgens het Pauselijk Jaar boek telden de H bisdommen van Hon garije 3.110 seculiere priesters. Zoals men weet, vertoeft ook een groot deel der priesters in gevangenissen of con centratiekampen. Door deze recrutering blijven vele parochies zonder herder ach ter. Men ziet, de aftakeling gaat steeds Verder, totdat eep, godsdienstige ruïne is bereikt. Naar de rode broeders ten min ste hopen. BIJNA 300 ontheemden in de Duitse gemeente Süderbrarup Sleeswyk-Hol- stein) zijn voornemens om als protest- tegen de onhoudbare sociale toestanden, waarin zfj moeten leven, in het voorjaar 1952 met hun paarden en wagens op te breken voor een massale uittocht naar Zuid-Duitsland. Met deze sprekends demonstratie hopen de vluchtelingen zichzelf arbeid en onderdak te verschaf- fen. Wat leven we dan hier nog vreed zaam, waar we nog kunnen beraadslagen of 4 of Ui gulden compensatie.' VOOR DE colleges der ouderraden die op bevel van de communistische politburo in geheel Oost-Duitsland moe ten worden ingevoerd, zijn thans de ver kiezingen gehouden. Deze gang ter stem bus is voor de rode machthebbers der D.D.Rniet bepaald een succes ge worden. Niet meer dan 20 der op geroepen ouders toonden hun belangstel ling voor deze instelling, ondanks de in tensieve propaganda, die tevoren in de officiële partypers was gevoerd. Zelfs de in vele plaatsen op de ouders uitgeoefen de dwang, o.m. bestaande uit het ver plicht invullen van een aan huis aan geboden stembiljetkon hierin geen verandering brengen. Er is nog wel taaie tegenstand, doch hoe lenig is die in alle opzichten vol te houdenT Wat leven de communisten hier toch heerlijk vry onder het mombakkes der democratie. NOG EEN staaltje van taai volhouden. „Ondanks herhaalde aansporingen, on danks dreigementen, ondanks gevangen neming zelfs, zjjn de Chinese communis tische machthebbers er tot nu toe niet in geslaagd de paters Camillianen uit de Zuid-Chinese provincie Jun-Nan te ver- dryven. Zowel de paters en broeders, als de zusters Camillianessen blijven tot het uiterste op post. Zy verklaren, dat zij het land niet vrijwillig zullen verlaten". Aldus luidt een officiële mededeling van de missionarissen Camillianen in China. De Camilliaanse missionarissen, wier orde zich vooral toelegt op de verzor ging van de zieken, zijn sinds Juli 191/6 werkzaam onder de zieken en de melaat sen van Jun-Nan. Daar hebben zij in korte tyd verscheidene ziekenhuizen en melaatseninrich tingen in verscheidene steden opgericht of van gevluchte Pro testante zendelingen overgenomen. OP DE KUSTEN van Frankryk is een hoeveelheid van vijfentwintighonderd sardines losgelaten. Elk dezer diertjes was voorzien van een rood en geel plas tic etiketje, waarop de letters RE. République Frangaise) waren aange bracht, en tevens een volgnummer. De visser, die een dezer sardines thuisbrengt en precies de plaats en omstandigheden waar h\j haar gevangen heeft, weet aan te geven, zal een beloning krijgen Deze aldus gemerkte sardienes zullen onvrijwillig de rol van verklikker spelen door het geven van inlichtingen aan het Office des Pêches aangaande de factoren die het verplaatsen van de scholen en migratie van de vissen aanduiden, waar van tot nu toe nog zeer weinig bekend was. En nu maar uitkijken. Wie weet, hoe een koe een haas vangt. Let op het etiketje. MORGEN is het weer Zondag. Dus weer opgelet en geofferd als de nieuwe- kerkenbus wordt gepresenteerd. Wees daarin en behalve in de offervaardigheid ook in andere deugden een voorbeeld, ge lijk volgens St Paulus in het epistel de lieden van Macedonië en Achaië. Dan worden we overeenkomstig de woorden des evangelies van mosterdzaadje tot bomen en tot zuurdeeg, dat de heidense en ontkerstende wereld kan gisten. Voor de rest een mosterd-Zondag, d.w.z. een groeien in de Heer zonder zuur (deeg) gelaat. Koning Faroek heeft met zjjn troon rede, waarin niets definitiefs werd ge zegd over de stappen, die zijn regering van plan is te nemen In het geschil met Groot-Brittannie, de socialisten tegen zich opgezet. Twee weken geleden heeft de leider der Egyptische socialisten zich in een felle anti-Britse toespraak achter de regering geschaard, maar thans dreigt hij uit ontstemming over de troonrede weer naar de oppositie over te gaan. Het op de lange naan schuiven van de Brits-Egyptische kwestie is volgens de socialistische leiders gevaarlijk, aange zien de gebieden van hel Suezkanaal door het wegtrekken van de inwoners een Britse zóne aan het worden is. De so cialistische partij geeft de regering twee weken de tijd om de diplomatieke en eco nomische betrekkingen met Groot-Brit- tannië af te breken als de Britten niet beloven binnen één maand de kanaalzone te verlaten. Voorts moet. de regering het Egyptische leger op strijd tegen de Brit ten voorbereiden en alle Egyptenaren het dragen van wapenen toestaan. Tensb" -■ worden stappen geëist om tot een vrip schapsverdrag met de staten van het O telijk blok te komen. Gisteren heeft Yemen als derde sim; koning Faroek als „koning van Egy e en de Soedan" erkend. Jciöanië en de Li banon waren de eersten Het betrokken land zelf wil echter niet van de toevoe ging aan Faroek's titel weten. Dat is gis teren nogmaals zeer duidelijk gebleken, toen stamhoofden en Zuidsoedanese leden der wetgevende vergadering van de Soe dan gezamenijk een verklaring uitgaven, waarin zij zeggen zo spoedig mogelijk zelfbestuur voor de Soedan te wensen. „Zolang het zelfbestuur echter nog geen feit is, zijn wij er vóór da- Engeland het beheerscbiap over de Soedan behoudt. Wij zijn volstrekt tegen het drijven van Egypte gekant, dat óe Soedan onder de Egyptische kroon wil brengen", aldus zeg gen de ondertekenaars, die zich er op be roemen 70 pet. van de Soedanese bevol king te vertegenwoordigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3