Opstootjes in Leeuwarden; verscheidene gewonden Nieuwe zware belastingen in Frankrijk noodzakelijk Malversaties bij de bouw van Maastrichts ziekenhuis Burgerlijke verdediging in ruime en enge zin SMOKKELARIJ in Vlaanderen Driehonderd gulden levenslang pensioen. voor een broodbakker ST. ELIZABETHSVLOED Kantonrechter verstond „officieel Fries geen r 19 November 1421 Verkoop van landerijen aan Duitsland Huur van woningwet woningen Minister Mayer zet versoberingsplan uiteen Inspiratie voor Togo Aannemers namen goederen mee naar huis Een badkamer vol Wetsontwerpen nog dit jaar bij de Kamer? Pantserauto bracht boter over de grens Hoeveel oplossingen? Spreekwoorden Welk eiland? V. I)e Heilige van de week J Kies een passend woord Herhalingsoefeningen in 1952 ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 PAGINA 6 ..Onbevredigend zegt WDuitse regering Kwast en verfpot Geen eed in 't Nederlands Wordt niet verder verhoogd FRAUDE IN LEEUWARDER STRAFGEVANGENIS Reeds zes personen gearresteerd Spanning in het Oosten Kans voor P. W Het versoberingsplan Dinsdag beslissing Cadeaustelsel SECRETARIS VERDUISTERDE VELE DUIZENDEN GULDENS Wat was er eigenlijk aan de hand geweest? CORRESPONDENTIE-ADRES: POSTBUS 8, HILVERSUM 22 November: H. Caecilia Blokbeschermingsploeg Reservepersoneel en onder officieren langer onder de wapenen BESCHUIT- EN SUIKER- OORLOG TE HARLINGEN 9? In Leeuwarden hebben rich gisteren rond bet gerechtsgebouw ongeregeldheden afgespeeld toen de rechtszaken behandeld werden tegen twee Friezen, die in <l "Tb'adartikelen de kantonrechter te Heerenveen, rnr S. R. Wolthers, zouden b-'-ben beledigd omdat zij de houding gispten van deze sinds jaar en dag onder de r ''"«en werkende overheidspersoon. Mr Wolthers heeft n.l. tijdens rechtszittingen '"'*e!e malen te kennen gegeven dat hij „officieel" de Friese taal niet verstaat. van ,le Fyiese Beweging en heel veel journalisten wilden de behandeling de beledigingszaak voor de Leeuwardense politierechter bijwonen, doch de zaal i H Paleis van Justitie was te klein om alle belangstellenden te bergen. Meer i Vit personen werden niet tot de zitting toegelaten en een deel van hen vormde •;*;-rr die o.a. luide riepen „Fryslan frij". Het duurde niet lang of de menigte de tot een grote massa aan en de politie en de brandweer moesten er met Naderhand ce verontwaardigde leden van de Friese Beweging een protesttelegram naar officiële regeringsinstanties. De verdachten m de rechtszaak waren: Het vonnis luidds veertien dagen hech- i-^dde scnurer, hoofdredacteur van de tenis voorwaardelijk met drie proefjaren. -.f -rern eense Koerier" te Heerenveen j Hierna werd de heer Tjebbe de Jong Tiebbe de Jong. lid van de Provinciale I gehoord, die te kennen gaf dat hij achter stalen van Friesland, hoofd^van de^ ka- i af bezien spijt uitte over zijn artikel. Het de was te bot. zfeidb hij. Mr Kuipers zeide vooral de vergelijking van de kantonrech ter met de Nazi's zeer beledigend te> achten. Hii eiste dezelfde straf als in de eerste zaak. Het vonnis luidde een week thob'eke landbouwschool te Bolsward schrijver van de Friese rubriek ..Fan de Martinytoer" in het Bolswards Nieuws blad. Schurer zei niet de opzet gehad vuums m hebben tot beledigen, maar wat hem op voorwaardelijke hechtenis zijn hart lag had hij niet in andere be woordingen kunnen neerschrijven. Hij voelde zich onschuldig, daar hij slechts pgekomen was voor de e:r en trots van Friertand. zo zei hij. .De Officier van Justitie mr A. Kuipers speet het velen teleur te moeten stellen door niet de plaate van het Fries in de rechszaal te zullen bespreken. In een op c'e openbare straat verspreid pamflet wordt beweerd, dat de Friezen onrecht is aangedaan, omdat zij hun eigen taal niet mogen gebruiken. Niets is minder waar. volgens spreker. Deze verdachten hebben echter de streep van het fatsoen overschreden en de naam en eer van anderen aangetast, in hun ijver voor een overigens goede zaak. Spreker vorderde tensiotte 150 boete of 30 dagen hechte nis. De verdediger, mr Okma, bleek van oordeel te zijn. dat het artikel als zoda nig niet beledigend is. Wel komen or enige passages in voor, die niet door de beugel kunnen. Slechts de strijd om de Friese cultuur, de oudste in ons land, heeft hen hiertoe gevoerd. In antwoord op vragen van leden van de Bondsdag heeft de West-Duitse minis- j ter van Buitenlandse Zaken medegedeeld, i dat de Nederlandse regering zich bereid j heeft verklaard tractaatianderijen ter grootte van in totaal driehonderd hectaren tegen een guns tige prijs te verkopen aan Duitse boeren. De Duitse regering is van mening, dat deze tegemoetkoming voor de Duitse grensbevolking „onbevredigend" is. De -aag hoe dit aanbod zal worden behan- r ?'d is volgens de minister thans het on- r'c werp van besprekingen met de regerin g-u van Noórdrijn-Westfalen en Neder- -':sen. Men denkt volgens het antwoord "ij een schadeloosstelling der getroffen Duitse boeren door beschikbaarstelling van nieuw-ontgonnen landerijen. De uit de Bondsdag gestelde vraag of de Duitse regering bereid was tot re presailles tegen Nederlands grondbezit in Duitsland wordt door de minister ont kennend beantwoord. Zulke represailles zouden de zaak volgens de minister in genen dele kunnen dienen. Nadat de demonstranten rond het ge rechtsgebouw door de poiitie uiteen waren gejaagd, liepen dezen weer te hoop op het Wilhelminaplein voor het gerechts gebouw. Leuzen als „wij willen Wolthers zien, wij willen Friese politie hebben en wij willen Fries recht" galmden door de lucht. Anderen haalden kwast en verfpot en kalkten opschriften als „Wolthers te wetter, Fryslan wer better" (Wolthers in 't water, Friesland weer beter) op de muren van enkele officiële gebouwen. Ook werden pamfletten verspreid, waar in o.a. stond, dat twee journalisten als ver dachten voor de politierechter moesten verschijnen, omdat zij opkwamen voor het recht van de eigen Friese taal, terwijl Amsterdammers. Brabanders Limburgers enz. altijd al in hun eigen dialect voor de rechtbank mogen spreken. Er kwamen steeds meer mensen aan lopen en de politie, die zich gedeeltelijk op motoren met zijspan bevond, achtte het nodig opnieuw in te grijpen. Er werd niet alleen van gummistokken gebruik ge maakt, maar ook de brandweer werd te hulp geroepen. Deze joeg met een paar flinke stralen de menigte uiteen. De zitting was inmiddels afgelopen en de heer Fedde Schurer verscheen buiten. In de Prins Hendrikstraat werd bij spon taan door een paar jongelieden op de schouders genomen. De Friese vlag werd gezwaaid en de menigte groeide snel. De politie sloeg opnieuw met gummistokken, waarbij verschillende toevallige voorbij- gangers werden gewond. I Zo liep de heer P. Wybenga, chef redacteur van het Friese dagblad, die als getuige-deskundige tijdens de rechts- I zaak geweigerd had de eed in het Ne derlands af te leggen en daarom de be lofte deed door het invullen van een formulier, flinke slagen op. Ook de per sonen, die de heer Schurer op de schou ders hadden, werden afgeranseld, ten gevolge waarvan de heer Schurer door een ruit viel en daarbij zijn pols ver wondde. Na afloop van de ongeregeldheden kwa men meer dan 100 personen uit de Friese Beweging in een spontaan belegde pro testvergadering bijeen. Men bleek zeer gegriefd te zijn over de aframmeling die de heer Wybenga die rustig naar huis had willen gaan. had opgelopen. Voorts was men er zeer slecht over te spreken dat slechts een gedeelte van de persvertegen woordigers de ritting mocht bijwonen en dat de in de Friese taai verschijnende bla den op deze zitting werden geweerd. Men besloot een schrijven te richten aan de ministers van Justitie en van Bin nenlandse Zaken, aan de Officier van Justitie te Leeuwarden, aan alle Kamer leden en aan het gemeentebestuur van Leeuwarden, waarin ,met de meeste klem geprotesteerd werd tegen het volstrekt onnodige brute en gewelddadige optreden van de politie". Bosbranden in Australië. In Nieuw- Zuid-Wales woeden al enkele wsken bosbranden, die. aangewakkerd door wind, de buitenwijken van Sydney be reikten. Een 60-tal huizen, een kerk en een fabriek zijn aan het vuur ten offer gevallen. Bij Newcastle ten Noorden van Sydney, vloog een kruitmagazijn in cte lucht. In verband met de verhoging van de kapitaalrente bepaalde de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting des tijds. dat de huren van nieuwe woning wetwoningen worden vastgesteld op 145 procent in plaats van op 130 procent van het huurpeil van Mei 1940 Een moeilijk heid vormden toen de woningen, die reeds bewoond waren, maar waarvoor nog geen vaste geldlening was afgesloten. Om te voorkomen, dat deze woningen alsnog aanzienlek in huur moeten wor den verhoogd, heeft .ie minister thans de gemeentebesturen medegedeeld, dat hjj bereid Is de toegekende bijdragen voor woningwetwoningen, dit gebouwd zjjn met rijkssteun ingevolge de beschikkin gen verminderde bijdragen Woningwet- bouw 1950 of 1950 (I)dan wel de be schikking bijdragen Woningbouw Wet- bouw 1950 onder bepaade voorwaarden te verhogen. Indien de toestemming tot gunning van deze woningen is afgegeven voor 11 Juli 1951 en zij op 15 November 1951 nog niet bewoond zijn, kan de gemeen te een verzoek tot' bijdrageverhoging in dienen, mits voor de financiering des tijds geen vaste lening kon worden verkregen en de consolidatie thans heeft plaats gevonden tegen een hoger per centage dan dat, waartegen in de ex ploitatie-raming de rente over het te investeren kapitaal is berekend. De Franse minister van financiën, Mayer, heeft Vrijdag in de Nationale Vergadering medegedeeld, dat de begroting van het icomende jaar zal voorzien in militaire uitgaven ten bedrage van 950 milliard francs, onafhankelijk van de Amerikaanse hulp, en (lat de financiering van deze uitgaven zware nieuwe verhogingen van de belastingen met in totaal 200 milliard francs vereist, zulks afgezien van de verhoging van de belastingen op tabak en benzine. Er zal een belasting op overwinsten worden geheven, doch de successierechten en de extra- inkomstenbelasting zullen worden verlaagd. (Van onze correspondent). Nog steeds duurt het onderzoek voort inzake de malversaties die onlangs zijn geconstateerd in de Leeuwarder Strafge vangenis. Opnieuw is een arrestatie verricht, nl. van een zekere W. Thans bevinden zich reeds zes personen in arrest. Onlangs is een inwoner van Ambt-Delden, de L. gevangen genomen, terwijl ook diens broer die reeds gedetineerd is, bij de zaak betrokken schijnt. Men weigerde van officiële zijde hierop commentaar te leveren. Van onze hockey-medewerker) TOGO is ai drie punten achter en is eigenlijk tegengevallen. Een ploeg met klinkende namen, vier interna tionals (Drijver, Esser, Anjema en Van Beaumont) en nog ettelijke oud-inter nationals en semi-intemationals, men had er méér van verwacht. Maar morgen is de inspiratie er! Tegen ILH.Y.C. komt Togo altijd los en wordt voor een spannende strijd ge zorgd. Toch lijkt H.H.Y.C. ons in haar huidige vorm favoriet. S.C.H.C. krijgt het te Bilthoven zwaar te verantwoorden tegen H.G.C. evenals Amsterdam in het Wagener-stadion tegen 't Gooi. Veel kans geven we de beide laatste geplaatsen niet .B.M.H.C.H.D.M. en Be FairLaren zijn open wedstrij den, waarbij de kans op een verdeling der punten groot is. Venlo ontvangt Breda, dat er niet aan "'komen zal, aan de zegekar der Ven- ris gebonden te worden. Van H.T.C.C. v vachten we een overwinning op haar ad v," note E.M.H.C. Tilburg moet toch aat zijn in de Philips-stad Eindho- te slaan. M.O.P. is mogelijk in staat -veda met Zwart Wit de buit te de- Arnhem krijgt een moeilijke taak te 'jmegen tegen Union en zal vermoede lijk wel een veer moeten laten. Of D.K.S. daar in Deventer van zal profiteren, staat nog te bezien. Kampioens-candidaat nummer drie, P.wdie Hengelo ontvangt zou daar eventueel van kunnen profiteren. Nij gen—Wageningen zal wel een moeilijke kans voor de Wageningers zijn. Meppel zal de bezoekende G.-H.B.S. nog wel verder van de top af dringen, doch van Groningen verwachten we dat zij zich tegen de studenten zal han'dha- ven en niet verder dan één punt op Meppel achter blijft. v H.V.A.—L.H.C. lijkt ons voor de Asse naren en G.C.H.C.—Rap is van zelf spre- voor de Groninger gastheren. De te nemen maatregelen zullen de volgende week door de regering definitief worden besproken en geregeld. In de mi litaire uitgaven voor het komende be lastingjaar is een bedrag van 330 milliard francs voor de oorlog in Indo-China be grepen. Tenslotte deelde Mayer mede, dat Frankrijk vermoedelijk meer Amerikaan se hulp zal verkrijgen, waardoor de be perkingen van de invoer uit het dollar- gebied niet zo drastisch zullen behoeven te zijn als wordt overwogen. Het versoberingsplan van minister Mayer, dat de eerste krachtige anti- inflatiepolitiek van de Franse regering sedert de oorlog vormt, omvat in hoofd zaak de volgende punten; 1. uitschakeling van de katoeninvoer uit de Ver. Staten, afgezien van de aankopen, die verricht zullen worden met behulp van een lening van 50 millioen, welke Frankrijk van de Amerikaanse Export-Import Bank hoopt te krijgen; 2. stopzetting van de invoer van papierpulp uit de Ver. Staten. De omvang van de Franse nieuwsbladen zal door deze maatregel tot de helft moeten worden teruggebracht; 3. ver moedelijke stopzetting van de invoer van Amerikaanse kolen met ingang van Ja nuari a.s.; 4. waarschijnlijk invoering van een benzinerantsoenering, die zal neer komen op beperking van het benzine verbruik met 25 5. beperking van het staalverbruik en verhoging van de staal- uitvoer naar de Ver. Staten met het doel de invoer van hoogovencokes te vergro ten; 6. vermindering van de aankopen in het dollargebied in het jaar tot Juni 1952 van 1.014 millioen tot 500 millioen; 7. waarschijnlijk beperking van de invoer uit de landen van de Europese Betalings Unie. In zijn redevoering verklaarde minis ter Mayer o.m. nog, dat het Internatio nale Monetaire Fonds tekort is geschoten in de vervulling van zijn taak. Hij deelde mede, dat Frankrijk herziening van de statuten van het Fonds zal voorstellen. De Franse ministerraad heeft inmid dels in een spoedzitting, door minister president Pleven bijeengeroepen tijdens een onderbreking van liet debat in de Nationale Vergadering over het bezuini gingsplan van minister Mayer, besloten, dat Pleven de Vergadering Dinsdagmid dag over een motie van vertrouwen zal laten stemmen. Van onze correspondent) Maanden geleden liepen te Maastricht geruchten over malversaties, die tijdens de bouw van het nieuwe ziekenhuis „St. Anuadal" te Maastricht zouden gepleegd zijn. Deze geruchten bleven doorwerken en dit gaf de Officier van Justitie aanleiding om de Maastrichtse recherche een onder zoek te gelasten naar de justheid ervan. Na twee maanden speuren is de recherche tot het resultaat gekomen dat er inderdaad fraude is gepleegd, echter niet in die mate als de geruchten deden voorkomen. Vast is komen te staan, dat voor minstens f 15.000 aan goederen verdweneii zijn, waar onder verstaan moet worden technisch bouwmateriaal als huizen, pijp leidingen, fittingen, radiatoren en sanitaire goederen. Voor welk bedrag het Burgerlijk Armbestuur door lijntrekkerij is benadeeld is niet na te gaan, doch de waarde overtreft vele malen het bedrag der verdwenen goederen. Na de oorlog werd bij de bouw per uur uitbetaald en doordat de leiding slap was profiteerden enkele aannemers hiervan om uren te kweken. Ongeveer dertig aan nemers hebben aan deze nieuwbouw ge werkt en enkele hebben hun eigen belan gen gediend. Doch het bewijs zal moeilijk te geven zijn, omdat niets schriftelijk was vastgelegd of slechts zeer vaag. Over de verdwenen goederen net vol gende: Met vooruitziende blik had het toen malige Burgerlijk Armbestuur in 1940 alle materialen gekocht die volgens haar nodig waren om de nieuwbouw af te werken want het liet zich toen reeds aanzien dat deze in de toekomst zeer moeilijk te ver krijgen zouden zijn. Deze materialen wa ren opgeslagen op het terrein van de nieuwbouw; het waren vooral goederen bestemd voor de technische installatie van het ziekenhuis. Toen in 1948 de materia len inderdaad schaars werden hebben enkele aannemers en installateurs de goe deren uit het magazijn van het Burgerlijk Armbestuur weggehaald op een z.g.n. be geleidingsbon, evenwel zonder te betalen en zonder ontvangstbewijs af te geven. De opzichter van de bouw had volgens hun verklaring hiervoor toestemming gegeven. Of deze opzichter eigenmachtig handelde of in opdracht zal nog nader onderzocht warden. Een feit Is dat het beheer van deze goederen die toebehoorden aan het Bur gerlijk Armbestuur, veel te wensen over liet. Het was een echte Janboel en hier van hebben de aannemers geprofiteerd. Ook de controle na 1947 was zeer slecht. In privéwoningen van de bazen van de bouw vond de politie badkamers volge stouwd met electrische artikelen en stof zuigers. Deze artikelen waren voor het ziekenhuis bestemd of vielen onder het zogenaamde cadeaustelsel dat in de bouw wereld zo in zwang is om de gang van zaken soepel te maken. Eer, aannemer beweerde dat hij het ma teriaal gekregen had voor een vordering op het Burgerlijk Armbestuur in verband met verhoogde winstpercentages. Vaat staat dat artikelen bij verschillende fa brieken op rekening van het Burgerlijk Armbestuur werden besteld en aan privé- adressen afgeleverd. Een opzichter van de nieuwbouw heeft steekpenningen in ontvangst genomen van de leveranciers doch deze ontkent en zegt dat hier van leningen sprake is. Ver der zijn nog andere onregelmatigheden en knoeierijen van kleinere omvang aan het licht gekomen, o.a. zijn er serveerwagens geleverd welke te groot waren voor de lift, zodat ze dus niet te gebruiken wa ren. Tegen acht personen is proces-verbaal opgemaakt doch de politie achtte het be ter In verband met het ingewikkelde ka rakter van deze malversaties geen namen te noemen. In ieder geval hebben geen le den van het Burgerlijk Armbestuur noch functionarissen hiervan iets met deze on regelmatigheden te maken. De Officier van Justitie zal nog nader onderzoeken of er van verduistering of het verkrijgen van geldelijk voordeel van goederen die van misdrijf afkomstig zijn, sprake is. (Van onze correspondent) De officier van Justitie van de rechtbank te Zutphen vorderde Vrijdag een gevan genisstraf voor de tijd van twee jaar met aftrek van voorlopige hechtenis, ontzetting uit alle ambten en uit het recht, ooit een staatsambt te bekleden tegen B„ secreta ris van de Sociale Raad der gemeente Apeldoorn, die terecht stond wegens ver duistering van ettelijke duizenden guldens. In haar Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot het doen van uit gaven, voortvloeiende uit de burgerlijke verdediging, zegt de regering te hopen, dat zotvei het wetsontwerp tot uitvoering van artikel 196 van de Grondwet als het wetsontwerp in zake liet brandweerwezen nog dit zittingsjaar het staatsblad zullen bereiken. Gevraagd werd er.ige meer concrete mededelingen te doen betreffende de ver houding tussen het militaire apparaat en de organisatie van de burgerlijke verde diging. De regerin# merkt in dit verband op, dat, indien ons land andermaal in een Reeds enkele weken had de douane te Zuiddorpe in Zeeuwsch-Vlaanderen zeker heid dat in haar gebied weer een pantser auto voor de smokkel van roomboter opereerde. Na een moeizaam onderzoek in samenwerking met de douane te Sluis kil kon de plaats worden vastgesteld waar de boter, alvorens de grens over te gaan, werd gedeponeerd. Dit bleek te zijn een boerderij in de Beoostenblij-polder. ge legen tussen Zaamslag en Axel. Nadat enkele dagen de bedrijvigheid op deze boerderij grondig in 't oog was gehouden, kwam vast te staan, dat in de loop van Donderdag een partij boter aldaar was afgeleverd. Om op alles voorbereid te zijn werd direct een dubbele ring van bewakers om de boerderij gelegd. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zagen deze ambtenaren inderdaad een gevechtswagen van Engelse makelij met een Belgisch nummer het erf van de be waakte boerderij oprijden en even later deze weer veriaten. Ondanks zware be schieting wist de zwaar bepantserde auto echter nog de eerste bewakingsring te doorbreken. Het vuur dat daarna door de tweede groep ambtenaren gelost werd, was de heren echter toch te machtig. Zij moesten het voertuig tot stilstand bren gen, maar zagen kans zelf in de duister nis te ontkomen. De buit van 3000 kg. roomboter ter waarde van 19.000 werd in beslag genomen. De pantsering van deze smokkelauto was niet minder dan 12 mm. dik. Er zijn in verband met deze zaak reeds verscheidene arrestaties ver richt. JAN Het is gebeurd in Antwerpenmaar: 't is al ruim drie-en-halve eeuw geleden (1583). Toch blijft het een merkwaardig iets, wanneer een hakker, een heel gewone broodbakker, een pensioen van driehon derd gulden per jaar in de wacht sleept .enkel door zijn „schieter" te hanteren! Schieter, dat is zo'n lange stok met 'n verbreding aan het eind, waar mede de bakkers 't brood in de hete oven schuiven och, dat heeft ieder- eens wel 'ns gezien. Maar dat zo'n schieter je driehonderd gulden pen sioen oplevert, nee, dat komt niet elke dag voor. Moet men horen; in de winter van 1583 stond 'n Antwerpse bakker voor z'n oven. Hij had z'n meeste kleren uit gedaan, want ovens kunnen nogal 'ns warm zijn. Ook stond de deur van de werkplaats op 'n kiertje. 'n Vreemd ge druis drong door tot in de bakkerij; ge roep, geschreeuw, gekrijs! „Sla dood! Sla dood! De stad is ons. De stad is ons!" en dat alles keurig in het Frans vertaald. „Zeker weer ergens 'n opstootje met die Franse troepen?" mopperde de bakker. En schoot 'n nieuw brood de oven in. Gekker werd 't, toen hij gedruis van paarden ver nam. Ruiterij! Dat was vast geen zui vere koffie. Boven het gedruis uit het geschetter van trompetten en het lui den van noodklokken. Onraad binnen Antwerpen! Met de schieter in z'n hand gir.g onze vrind de straat op. Uit verschil lende huizen zag hij gewapende bur gers stormen. „Verraad! Verraad!" schreeuwden ze. En kijk, daar kwam 'n ruiter aanhollen, 'n Franse officier. De bakker bedacht zich geen ogen blik. De krijgsman had z'n getrokken sabel in de hand, maar'n schieter is langer Pats! Daar kwam de staak op de helm van de ongelukkige sol daat teredht. Die tuimelde van z'n paard en wist verder van geen toeten of blazen meer. De bakker sprong in het zadel en riep de burgers toe hem te volgen. De figuur van deze nieuwbakken ridder bood geen erg verheven aan blik. Halfnaakt, z'n haar en z'n han den vol met deeg, z'n ogen wit besto ven, leek hij in niets op 'n edelman al zwaaide hij nog zo zwierig het cp de officier veroverde zwaard. Maar. de burgers vertrouwden hem! Zij ver spreiden dood en verderf onder de Franse troepen. Vrouwen en kinderen klommen op de daken en smeten al les wat los en vast was naar de vreem de muiters. De strijd leek onbegonnen werk! Bijna vierduizend geoefende aanval lers, tegenover ongeoefende Antwer penaren! Onze bakker wist van geen wijken. Met hoofd en schouders stak hij boven zijn medeburgers uit. Wie geen kogels meer had, schoot met knopen, of munten! Schoorstenen don derden naar omlaag. Uit alle hoeken en gaten kwamen de verdedigers aan zetten. Binnen 't uur hadden de Fransen 'n derde van hun krijgsvolk verloren. Het restant week uit naar de Kip dorper-poort, maar deze raakte al spoedig verstopt met gesneuvelden. Onder deze ongelukkigen bevonaen zich hoge, Franse meneren, kenbaar aan hun weelderige uniformen. Nog nooit had de Franse adel in 'n ge vecht zoveel mensen verloren als in dit gehakketak binnen de straten van de oude koopstad aan de Schelde. Die nare bakker ook. Boven de bronzen stemmen der alarmklokken en het geroffel der trommen uit klonken de overwin- ningskreten der burgerij. Dood en vernieling zond zij uit huizen en ste gen, terwijl de kanonnen op de stads wallen de vluchtelingen stevig dwars zaten. Er was geen denken aan, dat de_ Fransen hulp konden krijgen van buiten de Kipdorper-poort gelegerde troepen. De drang tot vluchten was zo groot, dat ze de kans niet kregen tegen de stroom in te gaan. Hun eigen aanvoerder, Graaf Rochepot, verweet hun hun lafheid en versloeg eigen handig 'n tiental weglopers met zn zwaard. De burgerij behaalde aldus 'n schitterende overwinning en had nog geen honderd doden te betreuren! Hoe de bakker beloond werd, hebben we daarstraks al verteld. Niets meer, maar ook niets minder dan de: Franse Furie! 'n Neefje van de Spaanse, waarover we 'n vorige keer wat verteld hebben. De Hertog van Anjou „Beschermer der Neder landse Vrijheid" (tegen de Spanjaar den) had er. voornamelijk, de hand in. Van je vrienden moet je 't maar hebben. De vorst hoopte heer der Nederlanden te mogen worden maar onze Staten maakten daarmede niet veel haast. Om zijn positie nu te verstevigen, beraamde Frans van Anjou die aanslig op Antwerpen. We hebben gelezen met welk gevolg! Anjou was voortaan zijn „gezicht kwijt" en vertrok naar Frankrijk, waar bij 10 Juni 1584 overleed Het was Balthasar Gérard, die het overlijden van de vorst aan Prins Willem van Oranje kwam mededelen te Delft. De Prins ontving deze bode op zijn slaapkamer. Had Gérard toen wapens bij zich gehad, dan zou hij Oranje daar reeds vermoord hebben. Iemand heeft negen vaten azijn Hij wil ze opstapelen in rijen van drie, en daartoe gaat hij ze nummeren: 1, 2, 3.... 9. Want hij wil dat zo doen, dat geen vat 'n vat van 'n lager nummer onder zich krijgt. Ook mag geen vat 'n lager nummer rechts van zich heb ben. Bijv. zo: 1 3 6 2 5 7 4 8 9 Hij haid 't ook zo kunnen doen: 1—2 3 4 5 6 7 8 9 Wie verzint er nog 'n flink aantal oplossingen bij? Hoeveel oplossingen totaal? De door-el kaar-geraakte spreek woorden luiden: Een man, een man, een woord, een woord. Als de nood het hoogst is, is de redding nabij. De derde man brengt de spraak an. Strenge heren regeren niet lang. Krakende wagens lopen het langst. Tussen hangen en worgen. Met grote heren is het kwaad kersen eten. Waar niets is, verliest de keizer z'n recht. Wat de heren wijzen, moeten de gekken prijzen. Gedane zaken nemen geen keer. Er is geen kop of staart aan te vinden, 's Lands wijs, 's lands eer. De kruik gaat zolang te water, tot zij berst. Met huid en haar opeten. 1. 't Grootste van West-Indië. 2. Uitvoer vooral van suiker en tabak. 3. Werd in 1492 door Columbus ont dekt. 4. Bevolking zeer overwegend katho liek. 5. Vormt een vrije republiek maar de Amerikanen hebben er heel wat in de melk te brokken. „De donkerste schaduw werd over de regering van Jan van Beieren gewor pen door de noodlottige watervloed van de St. Elizabethsnacht (18/19 No vember 1421), een der vreselijkste, die onze zo dikwijls geteisterde landen hebben doorstaan'. Aldus profess. Blok in zijn „Ge schiedenis", (I; 356). Dat is 530 jaar geleden. En waar om heet die overstroming nu naar de H. Elizabethja, juist, de heilige van het rozenwonder? Wel, kijk da* maar even na in de kerkelijke kalen der van de 19e November.... zie je wel: 19 November, H. Elizabeth. Dat maakt je de zaak zeker wel duidelijk? Van Lennep heeft 't weer even an ders: „Er was zulk 'n zware storm ontstaan, als bij mensenheugenis niet gewaaid had. De grootste ramp was de doorbraak van de Maas nabij Dor drecht. Deze polder was een der rijk ste en welvarendste van het land en vol schone dorpen en fraaie sloten en hofsteden van edelen en welgeboren mannen!" (Men moet daarbij bedenken, dat deze heer in 1846 schreef). Het noodweer teisterde niet alleen de aloude hoofdstad Dordt en haar om geving! Ook de duinen bij Petten kregen 'n veeg uit de pan. Er moest, voortaan een dijk aan te pas komen, het begin van de vermaarde „Honds- bossche zeewering" Tijdens de „hersengymnastiek' tus sen onze twee hoogste klassen, had ik, listig, 'n vraag over deze „zee wering" ingelast. Tussen„Petten en Kamp!" Best! Hoe lang? „Ruim 4% km!" Accoord! Maar toen kwam het listigheid'ie: „Waarom Hondsbossch- zeewering?" Had je die gezichten moe ten zien. De èèn ïantas®eru^„ïeltt?,VGr 'n hond; de ander over n bos natuur lijk! Maar geen sloeg de spijker op de kop. Intussen brulde de Meelmuis: Hora est" Tijd"» Hun tijd was om: En toen ik, met 'n ijselijk geleerd ge- zicht: „Naar t dorp Hondsbosch, in 1421 verdronken!" Maar we hadden t, daarstraks, over de St. Elizabethsvloed in de omgeving van Dordrecht. Goed: bij Wieldrecht (bij de Dordtse Kil) en Werkendam brak, tijdens de Noordwestelijke storm, die het water landwaarts in ranselde, de bedijking door. De golven kregen nu de kans van haar leven: zij breid den zich uit tot bij Sprang (N. Brab en Zevenbergen toe. Veel dorpen 72! zegt Van Lennep; Blok: 16 ver dwenen in het water; nog meer wer- den er beschadigd. De Biesbosch ont stond; het Hollands Diep kreeg, even- eens, zn kans. Honderden mensen schoten er het leven bij in, veel run deren eveneens. Het was, werkelijk, 'n donkere schaduw over de „Zuidhol landse Waard!" „Merkwaardig" we geven nu weer net w°°rd aan Van Lennep „is de redding van een kind (Beatrix), dat in een (houten) wieg aan de Oostzijde van Dordrecht kwam aanspoelen. De dijk, waar men het hulpeloze wichtjen aan wal haalde, werd sedert de Kin derdijk genaamd. (Misschien; anderen zeggen- „Kinderdijk" betekent: „Kleine dijk"). Men zegt, dat een kat, die mede ui-j een natuurlijk instinct om zich te redden in de wieg gesprongen was, deze boven water gehouden en, als 't ware, bestuurd had, door zich nu aan de ene, dan aan de andere zijde te plaatsen, en daardoor te beletten, dat de wieg topzwaar werd." „O ja, dat is die heilige van de muziekPatrones der kerkzangers Keurig hoor. Want zé is het! Maar nu een vraag: hoe komt het, dat de H. Caecilia in be trekking tot muziek wordt ge bracht? Want haar legende be richt niets daaromtrent. Haar legende bericht ons over een wrede zwaardslag door een lic tor (beul) en over folteringen door verstikking. Daarin is geen plaats voor een orgel, noch voor een harp en nog veel minder voor een herders-schalmei Toch heeft 's werelds beroem de schilder, Baffael haar met een orgeltje afgebeeld^ Elders bespeelt zij «en cel1"' kijk „u eens dóór op die schilderij van Raffael. De instrumenten der wereldse muziek liggen ver- bryzeld aan Caecilia's voeten. Eli nu gaat je misschien een licht op: het leven der H. Cae cilia heeft naar God opgeklon ken als de zuivere klank van een snaarinstrument. Alle wereldse wan-kiank heeft z(j versmaad. Haar ziel was één toon 7* t?'» ?nSe'achtige orgel- v höbben Lucas van Lei- en Rubens deze nobele tiguur verstaan: zij laten Haar een orgel bespelen. Maar de allerhoogste eer viel Haar te beurt in de H. Kerk: de naam: „Caecilia" werd opgeno men in de canon der H. Mis! „Gewaardig II aan ons enig aandeel en gemeenschap te schenken met Agatha, Lucia, Agnes, CAECIIJA". Zo bidt de priester, na de Consecratie. God zal deze bede verhoren, wanneer wü er zorg voor dra gen, dat onze levensmuziek in dezelfde „sleutel" gecomponeerd staat als de Hare. Steune ons S. Caecilia met Haar voorbeeld. Kies uit de volgende woorden welk woord het passende is: Kathai Kees Lely moraine St. Hubertus Menistenhemel Krakatau Kyffhauser Hermitage Mac Adam. 1. Museum voor schiilderijen, w o. talrijke Rembrandts. 2. Oude naam voor China. 3. Naam van een berg, waarin Kei zer Barbarossa gezegd wordt te sla pen. 4. Werkzame vulkaan In Straat Soenda, berucht door geweldige uitbar stingen, o.m. in 1930. 5. Een door de architect De Basel gebouwd jachtslot, thans rijkseigendom. 6. De Vechtstreek bij Loenen. 7. Allerlei keien en stenen aan het eind, of langs 'n gletscher. 8. Ontwierp de plannen tot droogma king der Zuiderzee. 9. Vond wegen uit, verhard dooc middel van geklopte keien en bazalt- slag. 10. Scheldnaam voor de aanhan gers der partij tegen Stadhouder Wil lem V, 1787 beteugeld door de komsi der Pruisen. oorlog zou worden betrokken, de natio nale verdediging bestaat uit twee in we zen gelijkwaardige componenten, n.l. de militaire en de burgerlijke verdediging. Zij vullen elkaar aan en zijn beide eva» onmisbaar. De burgerlijke verdediging la ruime zin is het totale complex van maat regelen, vereist voor de instandhouding van het maatschappelijk leven en de oor logseconomie. Van deze burgerlijke ver dediging in ruime zin is het geheel van niet-militaire maatregelen tot bescher ming van de burgerbevolking en haar bezittingen, alsmede van de bezittingen van openbare lichamen tegen de onmid dellijke gevolgen van oorlogsgeweld slechts een onderdeel. De burgerlijke verdediging in enge zin is het zelfstandig onderdeel, dat, behou dens een uitzondering, onder burgerlijk gezag blijft, zolang het militair gezag hierover geen zeggenschap zal hebben. Wel kan een beroep op militaire bijstand worden gedaan, zoals dit ook in vredestijd bijvoorbeeld ten aanzien van de politie zorg het geval is. en kan de burgerlijke verdedigingsorganisatie profiteren van bepaalde militaire instellingen (b.v. de luchtwachtdienst)maar van enige onder geschiktheid aan de militaire organisatie is geen sprake. Een en ander zal, naar vertrouwd wordt, binnenkort zijn wettelijke neerslag vin den in een nieuwe ooriogswet ter ver vanging van die van 23 Mei 1899. In grote aaneengesloten bebouwingen zal de bevolking naar de ervaring heeft geleerd, niet met kleine individuele maat. regelen kunnen volstaan. Wil zij doel treffend de bestrijding van de gevolgen van luchtaanvallen in eerste aanleg kun nen realiseren, dan is daarnaast samen werking in groter verbard geboden. Te dien einde is gedacht aan het vormen uit de bevolking van een blokbeschermings ploeg op circa elke 1000 inwoners in de A-gemeenten. De regering heeft de voor- en nadelen van uniformerin g nauwgezet over. wogen. Zij is tot de conclusie gekomen, dat uniformering wenselijk is, weshalve in het wetsontwerp eer. eenvoudig uni form met bijbehorende distinctieven en een helm voor alle daarvoor in aan merking komende personeelsleden uit getrokken werd. De term „burgerlijke verdediging" be- doeld. in enge zin, acht de regering wei nig bevredigend. Gezocht wordt naar een benaming, die beter dan thans weergeeft, wat de burgerlijke verdediging in enge zin inhoudt en die ook meer tot de be volking spreekt. In het algemeen ligt het vooralsnog niet in het voornemen de wettelijk vastgestelde duur der herhalingsoefenin gen voor de dienstplichtige solöaH-n (85 dagen) te verlengen. Zo deelt de minister van Oorlog aan de Tweede Kamer mede in dG M v« A. over de Oorlogsbegroting. Nochtans zal het no dig zyn een aantal dienstplichtigen de.' cavalerie die in Indonesië bij verken- mngseenheden hebben gediend, te ht scholen en tot tankeenheden samen 'e voegen. Deze dienstplichtigen zo lirt het in het voornemen zullen vco: langere tijd worden opgeroepen echte zonder dat ook voor hen het totale ar-1 tal wettelijk vastgestelde da^en (fitv wordt overschreden. het reserve*Personeel betreft. T A wettelijk vastgestelde deur herhalingsoefeningen in de eerst komende drie jaren bepaaldelijk niet kunnen worden volstaan. Ook ia het noodzakelijk in die drie jaren over d» dienstplichtige onderofficieren bij een herhalingsoefening gedurende een lan gere extra-periode de beschikking te verkrijgen dan de zeven dagen, welke thans ter zake ingevolge de Dienstplicht wet ten hoogste zyn toegestaan. Een hiertoe strekkend ontwerp van wet zal zeer binnenkort worden aangeboden. Aangezien de reserve-officieren, die een zogenaamd lang verband hebben of nog zullen sluiten in verhouding tot de beroepsofficieren een betrekkelijk ge ring aantal voor pensioen geldige dienst jaren zullen verwerven, is besloten voor hen de tijd van dienstverlating te stellen op 60 jaar, zijnde dit de leeftijd, waarop zij direct ingaand pensioen kunnen krij gen. in Harlingen wordt op het ogenblik suiker afgeleverd tegen een prijs die 9 ct beneden de gewone verkoopprijs ligt per kilo en beschuiten, die per pak 6 ct goedkoper zijn. En verdere acties zullen nog wel volgen. De huisvrouwen profite ren uiteraard van deze plotselinge goed koopte in die levensmiddelen, welke is veroorzaakt door een oorlog die is ont brand tussen de bakkers en de kruideniers. De bakkers zijn verontwaardigd over het feit, dat de kruideniers onbeperkt banketartikelen verkopen, zoals sprits en speculaas. Toen een minnelijke schikking geen resultaat had. besloten de bakkers tot verkoop van goedkope suiker en be- schuiten teneinde de kruideniers te i dwingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 6