GROOTS PUN VAN AMERIKA Emigratiemogelijkheid voor 120.000 Europeanen MOSSADEQ OP SCHIPHOL Korea-gewönden weer thuis Po-vlakte - „vallei des doods' Beroep op vredeszin der rolkeien ACHESON VERDEDIGT HET WESTELIJK PLAN RHEUMIN su^ssrs! rW-PrB sfiskVZ vsssrJ^±iz MR F. G. TEULINGS Min. van Binnenlandse Zaken ad interim ONPRETTIGE TOESTANDEN IN LEIDSE KLINIEK SOVJETSTEUN VOOR EGYPTE? r Weer veel woorden maar weinig daden in politieke arena wintertijd Dinsdag 20 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ook Nederland staat op de lijst Inbrekers maken grote buit Indonesisch protest in V, N.-commissie Lijst van Engelse invoer beperkingen Nieuwe experimenten met atoomkracht „President Roberts" vaart naar Kaapstad Weinig waardering voor Churchill In het vliegtuig onderscheiden ERRES Twenthe zat in 't donker Min. Van Maarseveen uitgeluid Kort geding om een ontslag Eisen h ower sch reef MacArthur* s redevoeringen K.. WEERBERICHT Ereburgerpenning van Herman v. d. Eerenbeemt gestolen De kwestie Nieuw-Guinea Voortzetting intern, vluchtelin gen-organisatie Individuele vergunningen binnen globale quota Notaris Q. zou ontslag hebben aangevraagd yjk dacht dat jullie ons haatten wringertijd HET TOUWTJE JfW k 20 tabletten 45 ets F. G. C. J. M. Droeve balans RANGEERDER BEKNELD TUSSEN TWEE WAGONS SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachtlng, geldig tot Woensdag avond, luidt: Matige tot krachtige, In de kustprovincies tijdelijk harde wind, aanvankelijk tussen Zuid en Zuid-West, later tussen Zuid-West en West, Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 21 November: Zon op 8.08 uur. onder 16.42 uur; Maan op 23.48 uur. onder 13.46 uur. De Amerikaanse regering zal de vol gende week op de conferentie over emi gratie te Brussel een plan indienen om binnen een jaar 115.000 a 120.000 Euro peanen van wie 10.000 a 15.000 Neder landers, te doen emigreren naar Canada, de V. S., Australië, Nieuw-Zeeland, Ve nezuela, Brazilië en andere landen bui ten het reeds vastgestelde amigratietal. Aldus maakt het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend. De V. S. zullen tien milKoen dollar bijdragen aan dit emigratieplan, waarvan de kosten op dertig miliioen dollar wor den geschat. Het plan is reeds officieus besproken met de bet rokken regeringen. Zondagavond tussen zeven en negen uur zijn inbrekers doorgedrongen in het Von delparkpaviljoen te Amsterdam, met name in de bovenruimten bewoond door de weduwe van wijlen Herman van den Eerenbeemt. Mevrouw Van den Eeren beemt en haar zoon waren niet thuis, zo dat de inbrekers vrij spe' hadden. Zij zijn verdwenen met een buit van 40.000 aan platina en gouden sieraden, tafelzilver, edelstenen enz. Onder meer is gestolen de 6 c.m. grote geheel gouden gedenkpen ning, die Herman van den Eerenbeemt kreeg, toen hij benoemd werd tot erebur ger van 's Hertogenbosch. De inbrekers zijn via een regenpijp over het dak aan. de achterzijde de wo ning binnengedrongen en wei door een raampje van de keuken. Zij hebben het huis op dezelfde wijze verlaten. Omtrent de identiteit van de. daders tast de poli tie nog in het duister. Bil het voortgezette onderzoek is geble ken, dat behalve de bovengenoemde siera den etc nog worden vermist een vïjftieil- de-eeuws handschrift met vier miniaturen in geëmailleerde band met gouden voor- en achterplaat, bezet met edelstenen en waarop aangebracht tekeningen van Bel lini. De waarde hiervan wordt geschat op 28.000. Indonesië heeft thans de kwestie Nieuw- Guinea ook in een commissie van de V.N. ter sprake gebracht In de vergade ring van de beheerschapscommissie maak te de Indonesische afgevaardigde, dr Su leiman Tajionapis, nl. bezwaar tegen de uitoefening van Nederlands gezag in West-Nieuw-Guinea en tegen de indiening door Nederland van rapporten bü de V.N. over dit gebied. De Indonesische af gevaardigde sprak de hoop uit. dat het geschil door bilatrale onderhandelingen zou kunnen worden opgelost. De Nederlandse afgevaardigde, dr W. J. A. Kernkamp, had geen bedenkingen tegen het verzoek van de Indonesische afgevaardigde, zijn verklaring in de notu len van de vergadering op te nemen. Hij bracht echter in herinner.ng, dat de over eenkomsten, die in 1949 op de Ronde- Tafelconferentie te Den Haag werden ge sloten, uitdrukkelijk niet voor het gebied van Nieuw-Guinea golden. Van bevoegde zijde in Nederland werd dit plan „niet onwaarschijnlijk en niet onverwacht" genoemd. Het Amerikaanse plan heeft ten doel de werkzaamheden van de internationale vluchtelingenorganisatie, die aan het ein de van dit jaar wordt opgeheven, voort te zetten. George Warren, een functionaris van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, belast met aangelegenhe den betreffende verplaatste personen, heeft verklaard dat de V.S. met dit voor stel niet bedoelen het vraagstuk der over bevolking, waarmede bepaalde Europese landen te kampen hebben, op te lossen, doch dat zij ermede willen aantonen dat internationale samenwerking een oplos sing kan vinden voor het vraagstuk der uitgewekenen. Het; Amerikaanse plan voorziet in het instellen van een internationale commis sie, die het programma zal moeten uit voeren. Slechts die personen kunnen volgens het plan worden geholpen die in liet bezit In Engeland zijn gisteren de lijsten be kend gemaakt van de goederen, waarop de reeds eerder aangekondigde invoer beperking betrekking heeft. De invoer van grondstoffen wordt hierdoor niet ernstig getroffen, wel die van geheel of half afgewerkte producten. Zoals bekend gaat het hier voornamelijk om de invoer uit de landen aangesloten bij de Organi satie voor Europese Economische Samen werking, maar ook die uit Brazilië, Para guay. Peru, Indonesië. Uruguay, Spanje Israël Egypte, Chili en China. Voor de verschillende producten zijn quo'a vastgesteld. Binnen het kader van die quota worden aan de individuele importeurs vergunningen toegekend welke over het algemeen geldig zullen zijn tot eind Juni 1952. De vergunnin gen zullen gebaseerd zijn op de invoer in de eerste helft van dit jaar. O a. de volgende quota zijn vastgesteld: 1.C00.C00 voor appels 1.000 voor per ziken. 550.000 voor gekookt vlees en vleesproducten. 4 000.000 voor ham en bacon in blik, 12.500.000 voor vlees en wild in blik. 150.000 voor geconserveerd fruit. 450.000 voor imitatie juwelen e.d. 475.000 voor bepaalde soorten genees middelen e.d., 1.200.000 voor borduur werk of geweven stoffen. 800.000 voor karpetten en vloerbedekking van wol of wol gemengd met andere stoffen, 480.000 voor fruit en pulp. Op de Vucca-vlakie bij Las Vegas, in de Amerikaanse staat Nevada, is Maan dag wederom een proef genomen met atoomkracht. In een officiële verklaring werd na af loop medegedeeld dat „troepen en tech nische deskundigen, gespecialiseerd in de aanleg van versterkingen te velde be trokken zijn geweest in de proefneming, de eerste van een nieuwe reeks experi menten. waarvan het doel is de uitwer king na te gaan van door atoomkracht teweeg gebrachte ontploffingen op wa pens". Opgemerkt wordt, dat de ontploffing van Maandag sterk verschilt van de vijf vorige explosies, die in de afgelopen herfstmaanden in de woestijn van Nevada teweeg zijn gebracht. De ontploffing bracht een vuurschittering, een vuurbal en vervolgens een als een kolom omhoog wervelende vlam die de vorm had van een reusachtige „Romeinse kaars" (een soort vuurwerk) teweeg Er was dit keer geen reusachtige „paddestoel van rook" boven de ontploffingsplaats waar te ne men. Verslaggevers die zich op de Charles ton, een berg op 30 km. afstand van de vlakte van Yucca bevonden, zeiden de in druk te hebben gekregen dat de ontplof fing vanaf een toren of een andere ver hoging is bewerkstelligd. zijn van een visum van het land, waar heen zjj zich willen begeven. De over- tochtskosten der emigranten zouden moe ten worden betaald door het land, waar zU zich willen vestigen. Zij zouden deze dan, wanneer zfj werk hebben gevonden, terug moeten betalen. Warren zeide verder nog, te menen dat het. mogelijk zou zijn in 1952 55.000 emi granten uit Duitsland, 35.000 uit Italië, 15.000 uit Oostenrijk en tussen de tien en vijftienduizend uit Nederland te doen ver trekken. Tenslotte verklaarde hij nog nadrukke lijk, dat dit emigrantenplan op generlei wijze reeds gesloten tweezijdige overeen komsten voor het doen emigreren van vluchtelingen zal beïnvloeden of vervan gen. De „President Roberts", het onder Liberiaanse - vlag varende luxe-jacht waarmee de Maastrichtse notaris Q. met echtgenote en de familie L in Juli j.l. uit Ostende zijn vertrokken, zal bin nenkort uit Lissabon vertrekken en via Gibraltar koers zetten naar Kaapstad, aldus heeft Robert L., de „president" van het gezelschap, medegedeeld aan een correspondent van Reuter te Lissabon De „president" verklaarde, dat notaris Q. bij de minister van Justie zijn ontslag aanvrage heeft ingediend, omdat hij zich in verband met zijn leeftijd, hij is thans 74 jaar, wilde terugtrekken De notaris zelf wenste geen journal.sten te woord te staan, zo zei Robert L. Hij bevestigde dat de Belgische bemanning het schip wegens een loongeschil heeft verlaten Niet per vliegend bed, nmar als gewoon luchtreiziger per K.L.M.-Constellation „Koningin Juliana" is de Perzische pre mier Mossadeq gistermiddag ongeveer half vijf op Schiphol aangekomen. Niet in pyama, maar in een eolbertcostuum onder een winterjas daalde Mossadeq, aileen steunend op zijn wandelstok, met zijn hoed in de hand, minzaam lachend naar de Perzische gezantschapsleden uit Den Haag, naar beneden om na een kort oponthoud op Schiphol per auto naar de Perzische legatie te Den Haag te reizen. Later op de avond dineerde hij met de Perzische gezant op kasteel Oud-Wasse naar. Daarna zette hij de reis naar Caïro voort. Mossadeq zelf had het te druk met glimlachen, het zetten van zijn handteke ning in het gastenboek en poseren met opgeheven rechterhand -voor de pers fotografen, om de journalisten nog te woord te kunnen staan. Zijn vice-premier Fatemi nam in deze de honneurs waar, zoals hii dat volgens zijn zeggen overal had gedaan. Hij noemde de missie van Mossadeq volkomen geslaagd. Deze im mers was naar Amerika gegaan om zijn land te verdedigen en niet om economi sche hulp te vragen. Perzië wil, aldus Fatemi, de Anglo- Iranian schadeloos stellen.Eerst moet een bedrag worden vastgesteld. Zo lans dit bedrag niet is afgelost, wil Perzië aan Engeland gratis olie leveren. In dit verband merkte de voorzitter van de Perzische delegatie in Parijs, Entezam, op dat het aanbod is gedaan, de som bepaald en dat Engeland niet be hoefde te vrezen een cent te zullen der ven van dit bedrag. President Truman heeft, aldus Entezam, toegezegd alle mogelijke consideratie te zullen betrach ten. Hoewel de lening van „10 miliioen dollar per maand gedurende een jaar" niet is toegestaan, was Fatemi van oordeel, dat Perzië zeker een lening zou krijgen in Amerika. Hij liet in het mid den van wie. De vice-premier noemde het een ver- (Van onze Amsterdamse redactie.) Zeventien Korea-gewor.den zijn gister middag per K.L.M -Constellation „Soera- baja" uit Tokio op Schiphol aangekomen. Zes liggende patiënten en negen lopende en twee vrijwel geheel herstelden. Drie van de oorlogsvrijwilligers misten een arm of been en een was half verlamd. Maar ondanks de vermoeiende reis, maakten zij het bij aankomst goed. De gerepatriëerden zijn de soldaten J. Degens uit Spekholzerheide, J. van Gils uit Overdinkel, S. Krans uit Indonesië. J. Peters uit Tilburg, P Schuman uit Ge leen. J. Franssen uit Maastricht. B. Jonk man uit Heerlerheide. F Strok uit Para maribo, H. Thielen uit Breda, H. Wind iit Winterswijk, W Tendriks uit Vier lingsbeek, J. Epskamps uit Groe-nlo, W. Romljri uit Den Haag, J. Munnix uit Roermond, F. Weemoring uit Ede; korpo raal A. de Jong uit Eirdhoven en ser geant M. de Jong uit Leeuwarden. _De waarnemende commandant van het Van Heutz-regiment majoor S. da Costa, reikte hun na aankomst in het vliegtuig namens de minister van oorlog het kruis voor Recht en Vrijheid (het Koreakruis) uit. Kapitein Th. Wessels surak bij de ont vangst in de cabine van het toestel na mens Prins Bernhard en generaal-majoor J Lagas namens de chef van de generale staf. Gezagvoerder Wits verklaarde, dat de reis uitermate goed was verlopen. Vrij dagmorgen was men uit Tokio vertrok ken. De eerste tussenlanding werd ge maakt in Manilla. V'a Bangkok ging het naar Karachi waar ae jongens in een Engels hospitaal, een groot gebouw even buiten de stad, overnachtten. De laatste tussenlanding werd op Cyprus gemaakt. Alle Korea-strijders zijn blij weer thuis te zijn. Tijdens de reis, aldus gezagvoer der Wits. hebben zij zich voortreffelijk gehouden en nog nooit il&o hij zo'n voor- sp°®d'S? reis gehad. dit toestel Keerde ook nog zuster K. Dekker uit Rotterdam huiswaarts. Aan boord van de Constellation lagen en zaten de teruggekeerde gewonden. Opgewekt zoals ons dat bij vorige repa triërende Korea-gewonden reeds heeft getroffen. Sommigen waren er lichame lijk. anderen psychisch slecht aan toe. Zij teelden zich echter evei moedig als in de strijd. Een van hen toonde ons een Japans sieraad, dat diende om geesten af te wenden. Hij had het. gekregen van een Japanner, die ook in Korea streed. Tij dens een gesprek zei deze Japanner hem: ,,Ilc dacht, dat jullie ons haatten!" Hij kon zich n.l. niet voorst ellen, dat hij nu zij aan zij streed met etn Nederlander, iemand uit een land waarmee zij in oor log waren geweest Toet hem duidelijk werd gemaakt, dat dit geenszins inhield, dat nu ook alle Japanners voor eeuwig voorwerp van Nederlandse haat zouden zijn raakte deze zoon var het land der Rijzende Zon zo oiictei do indruk, dat hij dit fraaie geschenk aanoood. Nadat de gewonden ir. het vliegtuig waren verwelkomd namens de officiële instanties, werden zij naar militaire hos pitalen in de omgeving van hun woon plaats vervoerd. gissing te menen, dat de bevolking van zijn land en de Perzische regering moe is. „De strijd begint pas, maar noch aan de linkse noch aan de rechtse extremisten zal de kans worden geboden vat te krijgen op het Perzische olieprobleem". Evenals in Washington gaf Fatemi gis teren uiting aan zijn minachting voor Churchill. Niet dat hij op Schiphol de Britse premier beschuldigde invloed te willen uitoefenen op de Perzische verkie zingen, maar toen de naam van de Britse premier viel, lachte Fatemi schamper en zei, dat Churchill een diplomaat van de 19e eeüw was, die alleen nog maar dacht aan een Brits imperium. „Als wij de klanten hebben, zal alles lopen", meende hij. 'n Perzisch ingenieur verklaarde nog, dat de raffinaderij van Abadan weer in gebruik is en dat 10 van de vroegere productie weer bereikt is, hetgeen neerkomt op 3 miliioen ton ruwe olie per maand. Mossadeq zal met zijn delegatieleden enkele dagen in Caïro blijven op uitno diging van koning Faroek. Verlang van Uw handelaar dit Neder landse fabrikaat rr»i houten W»5 machines Uw was een wissewasje Met deze indrukwekkende foto van koortsachtige industriële activiteit behaalde de Amerikaanse graveur David Darvas een prijs van 50 dollar. Dat niet alleen in Nederland de belangstelling voor de fotografie met de dag toeneemt, blijkt wel uit de 56.000 inzendingen, die 's werelds grootste jaarlijkse fotoivedstrijd ontving uit 35 verschillende landen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft Maan dag het Westelijke ontwapeningsplan formeel bij de ii -Jitirke commissie van de algemene vergadering der V.N. inge diend en in een uitvoerig betoog ver dedigd. Hij drong er op aan dit punt „prac- tiscb en verstandig te behandelen en geen propagandistische leuzen te ge bruiken". Naar zijn mening kon een verdrag betreffende het verminderen van bewa pening niet van kracht worden, zolang de strijd in Korea voortduurde. Hij hoopte echter, dat de oorlog zou zijn ge ëindigd, voordat de problemen ten aan zien van de ontwapening zouden zijn opgelost, overigens zou het thans* reeds uitwerken van een dergelijk systeem op zichzelf de internationale spanning doen verminderen, aldus Acheson. C' s v1 D CmMMADFS) Hij stelde voor een commissie in te stellen, die zich bezig zou moeten houden met de volgende vier hoofdpunten; 1. Een internationale wapentelling. 2. Het verminderen van het aantal wapens en de omvang van de bewapening van de verschillende landen tot een vast te stellen peil. 3. Het verbod van de atoombom. 4. Het scheppen van waarborgen ten einde zeker te zijn, dat alle landen zich aan hun afspraken houden. Verificatie, eèh „voortdurend proces", was naar het oordeel van Acheson be langrijker dan het verstrekken van in lichtingen over dè bewapening door de betrokken landen. Acheson verklaarde, dat het noodzake lijk is hierbij te beginnen met de gebie den, die „minder geheim waren". Daarna zou men kunnen overgaan tot atoom- en andere geheime wapens. Het verminderen van Het plan van deze landen, dat zich overigens nog in het eerste stadium be- bindt, zou voorzien in het instellen van een subcommissie bestaande uit ver tegenwoordigers van kleine en „neu trale" staten, teneinde de twee ont wapeningsplannen te analyseren en vast te stellen op welke punten deze overeenkomen. De commissie komt Woensdag om 10.30 uur weer bijeen. Ten gevolge van een storing in het 110.000 Volts-schakelstation van de IJssel- centrale te Hengelo zat heel Twenthe gisteravond van tien uur af enige tijd in het donkicr. Het 110.000 volts-schakelstation bleef echter onbeschadigd en via dit station konden Almelo en Enschede reeds om gen en Friesland. Hengelo bleef in het donker tot ongeveer half twee vannacht. AT iemand aan de touwtjes wil trekkenis een veel voorkomend, wij zouden haast zeggen, algemeen verschijnsel. En veelal proberen deze lief hebbers om aan het langste eind te trekken. Wij moeten allemaal aan de eindjes trekken, vooral de huismoeders, die tol taak hebben om de eindjes elke week of maand aan elkandder 'te knopen. Wat iemand nogal eens opknooptin fi guurlijke zin gelukkig' Gezien dat algemeen touwtrekken in figuurlijke zin, mag het niet verwonder lijk heten, dat men al eeuwen afleiding zoekt in het letterlijk touwtrekken. In Bolsward zijn dan ook touwtrekkers uit geheel Friesland bijeen geweest ter be spreking van maatregelen, welke hef mogelijk moeten maken om de touwtrek- sport voortaan in organisatorisch ver band te beoefenen. Er werd een voorlo pig comité gevormd en voorlopige co- mité's plegen de hebbelijkheid te hebben van in definitieve besturen te worden omgezet en een lang leven te leiden een voorlopig comité dus. hetwelk zo spoedig mogelijk daartoe plannen zal uit werken. m Aangezien de Friezen bovendien nog al vasthoudend zijn, valt het te verwach ten, dat dra in het hoge Noorden stevig getrokken wordt. Betgeen wellicht op andere delen van het land zijn terugslag zal hebben, zodat wij naast de lijntrek kers de lóitii trekkers zullen krijgen. Het komt ons voor. dat het een sport zal blijken. waarvoor animo zal zijn. Zo als gezegd, men neemt veelal graag de touwtjes in handen om aldus de teugels te kunnen houden. Deze sport heeft o.i. in elk geval een stoer cachet en zulks kan geen kwaad in onze dagen, nu flink aangepakt dient te worden Wellicht inspireert zij om wat minder te praten er wordt ontzettend veel Toen was de storing waarvan <fa oorzaak nog niet bekend is. opgeheven. Het treinverkeer had door de storing striidkrachten uiteraard ook met vertraging te kampen. moet betrekking hebben op alle strijd- nachtpost-trein Oost—West had -we krachten en alle landen. Een onderzoek uur oponthoud in Almelo, dienaangaande zou moeten worden ge volgd door speciale overeenkomsten voor speciale landen. De Westelijke mogend heden wilden slechts ontwapening tot een peil, dat redelijk was met het oog op de defensie van de verschillende landen. Jules Moch (Frankrijk) verklaarde hierop, dat het Westelijke voorstel de deur openlaat voor nieuwe voorstellen. Het Westen is bereid een mogelijk beter plan te aanvaarden. De zitting werd tot hedenmorgen ver daagd. Volgens betrouwbare kringen bestu deert een groep kleine staten de moge lijkheid om het Russische en het wes telijke ontwapeningsplan te combine ren teneinde een bruikbaar compromis te vinden. Tot dusver zouden India, Israël en Canada hierbij betrokken zijn. maar om de handen uit de mouwen te steken en de tanden op elkaar te ze.i- ten. Mogelijk gelukt het dan Nederland nog niet aan het langste eind te trekken wat niet absoluut nodig is doch wel om de eindjes aan elkander te kno pen. Wat heel belangrijk is.' ANALYST (Tan onze Haagse redactie dc verkiezingen Sinds de dijken van de ï*o zijn door gebroken, staan naar schatting zeven honderd vierkante km. onder water. De Italianen noemen de ondergestroomde vlakte, die een troosteloze schrikwekken de aanblik biedt, de „vafflei des doods". Het aantal vluchtelingen is intussen toe genomen tot naar schatting 200.000. Het reddingswerk wordt belemmerd door mist. In vele gevallen is men onkundig Van het lot van zijn buurman. Het tem po van liet reddingswerk is zo hoog mogelijk opgevoerd omdat er regen is voorspeld. Het woedende water heeft gisteren op nieuw enkele slachtoffers geëist; het juiste aantal is niet bekend. Een vrouw had zich aan een boom vastgeklemd. Een reddingsboot werd uitgezonden, doch voordat deze haar had bereikt, was zij lp» Jpfit kolkende water van da Fo mee gesleurd. Zeventien jongemannen hadden zich 72 uur lang aan de takken van een andere boom vastgeklemd, zij konden worden gered. Vijftig kinderen en twee klooster zusters brachten hun vi; fde nacht in een oud, door het water omspoeld klooster door. Alle reddingspogingen hebben tot nu toe gefaald. Het gevaar bestaat, dat de muren het zullen be geven. De 101-jarige Felice Bovento, werd uit het overstroomde dorp Borsaro wegge voerd. Hij had van zijn hele leven zn woonplaats nog niet verlaten. Italiaanse en Amerikaanse vliegtuigen hebben aan valschermen bevestigde le vensmiddelen boven de door water om geven stad Adria uitgeworpen, vandaag nam ook een Britse bommenwerper aan deza actie deel. Naar wij ver nemen zal mr Teulings, vice- premier en minister zon der porte feuille, belast worden met 'i beheer van het departe ment van Bin- nenl. Zaken ad interim tot na in 1952. Politieke vrienden evengoed als tegen standers wijden woorden en beschouwin gen vol waardering aan minister Van Maarseveen die zo plotseling aan het kabinet is ontvallen. Allen roemen om strijd zijn bekwaamheid en enorme werk zaamheid en eveneens zijn vaardigheid bij het parlementaire debat. „Van Maarseveen die met een ongeloof lijke blijmoedigheid en in nooit aflaten de veerkracht de politieke leiding gegeven heeft, in de zwaarste tijd van het Indo nesische drama" is. zo schrijft „De Tijd" o.a., „miskend en dooi velen geheel ten onrechte verguisd. Hij had wel degelijk een hart en het was veel gevoeliger dan de meesten konden vermoeden. In zijn melancholieke t^c-nbïikker. kon hij wel eens bedek tel ijk een klacht laten horen over het feit, dat hij altijd maar in die harde, ongenadige pol'tiek zat en geen advocaat in Utrecht had kunnen blijven; „daar kon je soms nog eens iets goeds doen". Maar war hij niet kon dat was zich door zijn sentiment laten beheersen, iaat staan sentimenteel zijn. Daar was zijn verstand te sterk voor. Hij was waarlijk een uitermate bekwaam man" De N.R.C." constateert dat het Neder landse politieke leven met 't verscheiden van minister Van Maarseveen een be kwame figuur verliest die bij vriend en tegenstander veel van zich deed spreken. Zijn politieke loopbaan zou ook na het periodieke aftreden van het kabinet In 1952 zeker haar vervolg hebben gehad. Het „Vrije Volk" spreekt van een „kundig bewindsman, jurist van formaat" en het „Alg.Hbld" beschouwt in het bij zonder 's ministers Indonesië-politiek en memoreert daarbij speciaal de actie van mr Oud tegen de bewindsman. Dat die actie niet tegen diens persoon was ge richt. bleek wel, toen de heer Van Maarseveen in het kabinet-Drees terug keerde als minister van Binnenlandse Zaken en mr Oud verklaarde, ervan over tuigd te zijn dat de minister in deze functie in het bijzonder t.o.v. het politie- vraagstuk en de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten nuttig werk zou kunnen verrichten. Zijn ontijdige dood heeft dit thans echter onmogelijk gemaakt en zo zal, meent het blad het eveneens een zeer groot gemis rijn, dat de heer Van Maarseveen de aanstaande grondwetsher ziening niet meer zal kunnen verdedigen in de beide Kamers. „Het Parool" wijst er o.m. op. hoe mr Van Maarseveen in al de ministeriële functies welke hij heeft bekleed, parle mentaire stormen tegen zich heeft zien afkomen. Het ergste wel aan Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen, „Hier nam hij een post van een geest verwant over na een politionele actie op Java, die hem sterker dan de partij waaruit hij afkomstig was duidelijk maakte, dat een radicaal andere politiek diende te worden gevolgd. Hij voer die andere koers en verdedigde de latere „deviaties" op krachtige wijze tegen de aanval van zijn vroegere fractieleider Hom- me in. Wanneer ooit, dan heeft, hij toen be wezen. dat hij in de politiek niet zichzelf zocht. Want hij erkende ruiterlijk dat hij, in zake de resoluties van de Veiligheids raad van 28 Januari 1949 afweek van een eens door hem aanvaard standpunt. Niet dat mr Van Maarseveer van aard een be paald vooruitstrevend man was eerder het tegendeel. Maar zijn scherp verstand deed hem in 's lands belang consequenties trekken die zijn hart niet had voorvoeld. Vorige week woonde hij de algemene politieke en financiële debatten in de Tweede Kamer nog bij kalm achter de regeringstafel gezeten. Niemand kon toen vermoeder dat het voor het laatst zou zijn. Ook in de poli t ek geldt het woord; de dienaren gaar. en komen. Maar in die rij van dienaren zal de naam van Van Maarseveen in de parlementaire ge schiedenis blijven uitspringen Er zpn moeilijkheden gerezen in. de St. Anna-kliniek te Leiden. Moeilijkhe den tussen het bestuur en de geneesheer directeur de orthopaedische chirurg dr C. P. van Nes Ze hebben tot gevolg ge had, dat met toestemming van het Gemeentelijk Arbeidsbureau dr Van Nes met ingang van 1 Januari a.s. ont slag heeft gekregen. De zaak heeft naar buiten nogal opzien gebaard. Het Twee de-Kamerlid De Kort heeft er zelfs schriftelijke vragen over gesteld aan de minister. Maar niet alleen naar buiten ontstond onrust, veel meer nog wel in de kliniek zelve, waar zowel het verpleegsterscorps als het overige personeel in twee kampen verdeeld raakten, een pro dr Van Nes, het andere pro het bestuur. De zaak is hier zelfs zo hoog gegaan, dat er een kort geding uit is gevolgd, dat gisteren voor de president van de Haagse rechtbank, mr A. Kuhn, heeft gediend. Op 3 November j.l. namelijk is er tij dens hei. avondeten een woordenwisseling ontstaan tussen het hoofd van de huis houden en een der verpleegsters en daar bij heeft deze laatste zich op onbetame lijke wjjze uitgelaten over het bestuur. De zaak is overgebriefd en de zuster kreeg ontslag. In de mening, dat het ont slag onrechtmatig was, weigerde z-ii ech ter te vertrekken en bleef aan het werk. Het bestuur heeft daarop de politie op gebeld om haar met de sterke arm te verwijderen, maar de rechercheur, die daartoe werd gezonden, stuitte op zoveel tegenstand in de kliniek, dat hij, omdat het hier een civiele kwestie betrof, zich uit deze netelige kwestie had terugge trokken. Volgens de raadsman van de zuster had de rechercheur,- geflankeerd door twee doktoren, de operatiekamer betre den, waar de zuster juist assisteerde bji een operatie! Inmiddels heeft de zuster met ingang van 1 Januari a.s. haar ontslag aange boden. Het bestuur der kliniek heeft nu een kort geding aanhangig gemaakt om een uitspraak over het aan de zuster gege ven ontslag te verkrijgen. Voor het bestuur pleitte mr L. Sprey, voor de zuster mr H. Goudsmit, beiden uit Leiden. Deze laatste achtte het ont slag onrechtmatig, omdat dr Van Nes 'ondanks de contractuele overeenkomst met hem) daarin niet was gekend. Zaterdag zal de president zün uitspraak bekend maken. :ttgA bm> De Sovjet-Unie heeft Egypte econo mische hnlp aangeboden, aldus verluidt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Parijs. Tussen de afgevaardigden ter V.N. vau beide landen Mahmocd Fawzi Bey en Semyon Tsarapkin, zouden besprekin gen begonnen zijn. In Egyptische kringen wordt bevesti, dat de Sovjetrusslsche minister van tenlandse zaken Visjinsky zijn Egyp tische ambtsgenoot Salsh el Din Pasja en de leiders van andere Arabische delega ties heeft uitgenodigd deze week een be zoek aan de Sovjet-ambassade te Parijs te brengen. Volgens welingelichte kringen zou de Sovjet-Unie bereid zijn met Egypte een economisch verdrag te sluiten op voor waarde, dat Egypte voortgaat met zijn verzet tegen de Britten. Een Britse woordvoerder heeft Maandag verklaard, dat bij de ongeregeldheden in het afgelopen weekeinde in Ismaiiia zeven Britten zijn gedood en drir gewond. Het Egyptische ministerie van binnen landse zaken verklaarde eerder, dat in het weekeinde vier Britten en negen Egyptenaren waren gedood. De Britse militaire politie bezette Maan dag de strategische punten in de stad. na terugtrekking van de Egyptische politie. De Egyptische gouverneur van de stad verklaarde: Jk kan geen orde en recht handhaven, zolang mijn mannen door Britse soldaten worden aangevallen. Daar om stuur ik ze terug naar de kazernes, hangende de besprekingen die ik zal hebben met de Britse autoriteiten". De commandant van de Britse troepen in Egypte generaal sir George Erskine. heeft Maandag inmiddels met de gouver neur van de kanaalzöne. Ghaza Li Bey, j van gedachten gewisseld over maatrege- len ter voorkoming van nieuwe onge regeldheden. Op het stationsemplacemeiit te Broek op Langendijk is gisteren de onge huwde rangeerder J. B. uit e.ikmaar bij het rangeren tussen twee wagons be kneld geraakt. De man was bijna op slag dood. Generaal MacArthur dankt zijn roem op de eerste plaats aan zijn daden, maar daarnaast tevens aan zijn woorden. Met name zijn rap porten en redevoeringen, die hij in zijn kwaliteit als stafchef van de strijdkrachten der V. S. in de der tiger jaren heeft uitgegeven en ge houden droegen krachtig bij tot zijn vermaardheid. De bekende Amerikaanse journa list John Gunther, schrijver van veie boeken over wat er zich achter de schermen van het poli tieke leven afspeelt,, onthult thans in een artikel i.i het tijdschrift ..Look" een verrassende bijzonder heid over de t( tstandkoming van deze publicaties. Zij zijn nl. niet af komstig van MacArthur, maar van generaal Eisenhower destijds nog majoor en verbonden aan het ministerie van defensie. Hij had tot taak documenten voor zijn meerderen op te stelten en deed dit zo voortreffelijk dat men van vele kanten- om zijn diensten verzocht. In 1930 kreeg de zo juist tot stafchef benoemde MacArthur zijn werk on der de ogen. Sindsdien werkte senhower ook voor hem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1