Nieuws uit STAD en OMTREK Katholieke Kring staat helemaal op eigen henen DE STEM VAN DE LEZER "nr Minister Van Maarseveen ten grave gedragen wezen en waarde van de GESCHIEDENIS Een meisje voor alles m. Reclame 4 J Meteor traste op jeep Maakt voor Uw zaak U W WAGEN DOORSMEREN? Actie Baas boven Baas Zo maar terloops HALVE PRIJS! JACK HANSEN V S 45 Dies van de Kath. Econ. Hogeschool HOOVER-wasmachine NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Wederom slachtoffers in Suez Kanaal-zone Frontlijn in Korea wordt vastgesteld PONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 PAGINA EN GROEIT NOG STEEDS SCHIEDAM, ZOALS HET WAS BEGRAFENIS A. J. VESTER UITBREIDINGSPLAN „DR ZAMENHOFSTRAAT" Unieke St. NicoIaas_, surprise 2e OVERHEMD VOOR OFFICIëLE MEDEDELING GOEDEN AVOND WIE ZIJN DE WINNAARS STOM ONVOORZICHTIG TAFELTENNIS IN N. K. S. EXCELSIOR VOETBAL STRAATVERLICHTING U. V. g.-nieuws burgerlijke stand Klokkengebeier HOOVER-DEALER door MABEL BARNES-GRUNDY De gong en zij stond zo vlug Indrukwekkende stoet naar het kerkhof Soldaat- overleden Op de vliegbasis Leeuwarden is gistermiddag een Meteor na de landing in botsing gekomen met een jeep. Een der inzittenden van de jeep, de dpi. soldaat J. Nieuwen- huizen uit Utrecht, werd hierbij zodanig gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. De jeep en het vliegtuig werden licht be- A De jaarvergadering van de Katholieke Kring, welke gisteravond in Musis Sacrum gehouden werd, heeft de voorzitter, de heer N. van Baarle, gelegenheid gegeven over de hoofden van het klein aantal getrouwen heen de léden enkele belang rijke zaken onder ogen te brengen. Zoals men weet. heeft de Kath. Kring enkele jaren geleden een losse belangen gemeenschap gevormd met „Het Schouw spel". omdat in die jaren het eigen leden- lal van de Kring plus de vaste abonne menten het Passage-theater niet konden vullen. Dat waren de jaren 19461948, toen de Kring te kampen had met een bekend zeer in Schiedam. Men keek de kat eens uit de boom en aanvankelijk had men er niet om gerouwd, als die kat a) vallend niet op haar pootjes was terecht gekomen. Dat is nu geheel anders ge worden. Dank zij de volharding en de propaganda is de steun, welke genoten wordt, op veel bredere basis geformeerd. Van 370 leden in het begin vgn het jaar Is de vereniging tot meer d&n dubbele o ovang gegroeid. Hierdoor was het moge lijk de samenwerking met „Het Schouw- spel" op de meest vriendschappelijke wijze op te zeggen. Deze samenwerking had in vloed op de repertoire-keuze, naar nu achteraf gebleken is in nog sterker mate d~n vroeger ondervonden werd. Het per soonlijk contact van het bestuur met de zakelijke leiding van diverse gezelschap pen heeft uitgewezen, dat deze bereid zijn meer stukken naar Schiedam te brengen dan vroeger gesuggereerd werd. Hierbij wordt door het bestuur gedacht aan „De Moord in de Kathedraal" en de „Gijs- brecht van Aemstel". De afwezigheid van Cor Ruys op het programma van dit jaar is eveneens een gevolg van een indirect contact met het betrokken gezelschap. Dat de Kring te groot zou worden om alle leden een kans op een plaats te geven, is onjuist. Er zijn nog steeds vrije plaatsen voor niet-abonnement-houders en de leden hebben hierbij de eerste keuze, mits zij bereid zijn zich de moeite te geven kaarten te bestellen. Zo is het ook geweest voor de komende avond van Toon Hermans, die geheel is uitverkocht. De Opera heeft aan de Kring veel goed gedaan. Tegelijkertijd is hierdoor ge bleken. dat de Kath. Kringhet amuse ment. zowel als het ernstige culturele werk beiden wil ondernemen. Dat Je leden hierbij wel eens komen tot een ver keerde beoordeling van gebrachte toneel stukken is te wijten aan hun betrekke lijke onbekendheid met 't serieuze toneel. Het bestuur hoopt in dit opzicht goed werk te kunnen doen door lezingen en een beter gebruik van het blad ter voor lichting. Met Georgette Hagedoorn zijn onder handelingen gevoerd over een optreden, maar diit seizoen is zij geheel bezet. Vrij wel zeker kan men haar in het volgend seizoen zien. Reeds nu wordt hiervoor een programma opgebouwd, dat even sterk zal zijn als dit jaar. Johan Kaart komt op 14 Februari met „Potasch en Perlemoer", een stuk dat ook de liefhebbers van een denderende klucht geheel zal bevredigen. Als voordrachtskunstenares kan ver wacht worden mevr. Oosthoek-Zoetmul der, een Schiedamse van geboorte. De geestelijk-adviseur pater van Bak- kum, raakte een zeer précair punt aan, toen hij sprak over de wenselijkheid om in federatief verband te komen tot een soort stok-achter-de-deur voor de gezel schappen. Hii wilde in landelijke vorm de diverse Kath. Kringen brengen tot een machtspositie, die het mogelijk zou ma ken aan gezelschappen bepaalde stukken op te dringen en anders ongespeeld te laten. Hij zag hierbij vooral het ideële beiang, dat een Kath. Kring heeft om er voor te zorgen dat er stukken komen in katholieke geest. Het bestuur zegde toe, dat in dit opzicht reeds onderling beraad is gepleegd, dat zich verder zal uitstrek ken naar de Katholieke Culturele Fede ratie, waarvan de K.K. lid is. Het euvel van het laatkomen zou wel niet te verhelpen zijn, omdat de accomo- datie van het Passage-theater wat de De afdeling Schiedam van de Ned. Bond van Oudstrijders en Dragers van „het Mobilisatiekruis hield gisteren avond haar 14 daagse contact-avond in de benedenzaal van de Amstelbron. Voor het houden van een causerie en lezing was Uitgenodigd de heer C. A. van der Zee, die als onderwerp had uit gekozen „ontstaan van de stad Schie dam, en de eerste 100 jaar van haar bestaan". Een klein, maar aandachtig gehoor volgde de heer v. d. Zee in zijn boeiende schildering van het ver verleden. Hoe onze voorouders woningen bouwden, en hoe deze waren ingericht. Uitvoerig werd ingegaan op beroepen en welvaartsbron nen, de geldschaarste, enz. Gedurende de pauze, was er gelegen heid tot het bezichtigen van een uitge breide sortering foto's en kaarten, be trekking hebbende op de oude stad. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een be hoorlijk gebruik werd gemaakt, en die tot volle tevredenheid van de stellers werden beantwoord. Binnenkort hoopt de heer van der Zee een lezing met lichtbeelden te geven, met als onderwerp „Hoe Schiedam de laatste 50 jaren ver anderde". In elk geval hebben de weg blijvers ongelijk gehad. Na een dankwoord van de voorzitter, werd overgegaan tot de verdere afwik keling van het programma, dat bestond uit buksschieten, sjoelen en bridgen. In ieder geval, het was een avond die er zijn mocht. Onder grote belangstelling is gisteren op het R.K. Kerkhof ter aarde besteld h°t stoffelijk overschot van de heer A. J. Vester, in leven rustend juwelier. Kap.I O 'dchocn verrichtte hier de absoute. T j voren was door de hoogeerw. Deken R Rcijnen de Plechtige H. Mis van Re quiem opgedragen in de St. Liduinakerk. j garderobe betreft, nu eenmaal niet die van een volwaardige schouwburg is. De vertegenwoordiging van de Katho lieke Kring in de Schiedamse Gemeen schap is sinds 't aftreden van de vroegere voorzitter opgeschort. Men hoopt, dat deze plaats spoedig weer door een der bestuursleden kan worden ingenomen. De voorzitter kon niet anders dan ver diende pluimen steken op de hoed van de secr. de heer v. d. Vaart, niet alleen voor zijn zeer uitvoerig jaarverslag en notu len, maar voor de overweldigende hoe veelheid ander werk en op die van de heer Osephius als penningmeester, die ge zorgd had, Jat de commissie van onder zoek hem met lof décharge kon verlenen. In het bestuur werden herkozen de heren Osephius. Geerdalen en Noteboom. Advertentie NATUURLIJK bij WINKELMAN'S Automobielbedrijf Nieuw-Mathenesserstr. 11-13, Tel. 67521-68269 Kobus Kuch schijnt toch de ware Ja cob te zijn. Hoewel Schiedam geen gar nizoensplaats is, is Kobus Kuch in Schie dam de gevierde man. Waar blijven de aanhangers van Van Tutte? Al de mid denstanders .achter Van Tutte. Gister avond is de 500e stem uitgebracht. De winnaar van de kruik jenever is de heer Dries, Villastraat 92. De 500 werd ver gepasseerd, zodat vanavond de 600ste verwacht wordt, die wederom beloond wordt met een Schiedammer. Zouden we in Schiedam met z'n allen Alkmaar niet kunnen verslaan? Daar haalden ze de 1200. Zou de Schiedamse jenever het dan moeten verliezen tegen die Alkmaarse kaasboertjes? Laat Schiedam baas boven baas zijn! Er zijn nog steeds kaarten te verkrijgen bij pastorie Nieuwe Haven en Tielman, Oemstraat 6. U kunt op die adressen Uw stemkaart met een gulden in gesloten enveloppe deponeren. Middenstanders, stemt op Van Tutte. Het Hoofd van het gemeentebestuur van Schiedam maakt bekend, dat Gedeputeer de Staten der provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 23 October 1951 no. 425 hebben goedgekeurd het door de gemeen teraad op 27 Juli 1951 vastgestelde uitbrei dingsplan in onderdelen. „Dr Zamenhof- straat" (gedeeltelijke herziening van het uitbreidingsplan „Oostelijk deel" der ge meente Oud-Mathenesse) in de omgeving van de Dr Zamenhofstraat). Het goedgekeurde plan ligt ter gemeen te-secretarie (Afdeling Algemene Zaken - Stadhuis) voor een ieder ter inzage. Schiedam, 19 November 1951. Het Hoofd van het Gemeente bestuur, voornoemd, J. W. PEEK Een door deze kolommen banjerend dier heeft eergisteren een satyriek ver haal geschreven over de in de etalage van het V.V.V.-huisje geëxposeerde schilde ryen. Daarbü heeft hij zich verstout de redactie z.g. aan het woord te laten om deze werken te beoordelen. Dit was niet alleen stoutmoedig, maar ook brutaal, want zo de redactie iets over de eigen Schiedamse Kunstenaars-vereniging had moeten schreven, zou het niet op de eerste plaats reden hebben gevonden tot hoogdravende tirades over het werk, maar over het feit, dat dit tot stand kon komen De S. '45 heeft de kans gekregen naar buiten te treden en langs de open bare weg maken honderden mensen ken nis met dit wer'k, dat voor de een duideiyk en voor de ander abakadabra is. Daar gaat het echter niet om. Een tot nu toe steeds vry verborgen facet van het Schie damse gemeenschapsleven: dat van zqn kunstenaars, heeft zich voorgesteld. Dit heeft tot gevolg gehad, dat reeds drie nieuwe leden zich gemeld hebbeh, terwyi de kans bestaat op verkoop van een of meer van de werken. Wij zqn biy, dat dit gebeuren kon door het inzicht van het bestuur van de Schie damse Gemeenschap. Dat S '45 koppig biyft volhouden om langzaam erkenning te krqgen is lofwaardig. Men moet ook eens opmerken, hoe deze kleine etalage-expositie het beeld van de stad op dit punt verlevendigt. De werken, die van dichtbq vreemd aandoen, krügen by het passeren op groter afstand aan stonds een totaal ander en vaak verras send vrolqk en fris effect. Zou hier een vreemdeling passeren, dan zou hjj toch even verwonderd zqn over dit stukje modern-Schiedam. Wy willen hier ook nog even de aan dacht vragen voor een brief van de S. 45, waarin het werk en het doel van de Kunstenaarsgemeenschap wordt uit eengezet. PERSOOG. Advertentie By aankoop van een OVERHEMD, het Deze reclame duurt tot en met 6 December Herenmodes ROTTERDAMSEDIJK 427 B. en W. delen mede. dat door de Gem Reinigingsdienst zal worden deelgeno men aan de jaarlijkse „Streek-actie Rat tenbestrijding", die in het gehele land zal plaats vinden in de week van 14 tot 21 December, v°or rekening van de ge meente. Op 30 November zal ter voorbereiding daarvan een propaganda- en instructie bijeenkomst gehouden worden in het ge bouw Irene, Nieuwe Haven 155. Door een spreker van de Plantenziektekundige dienst te Wageningen zullen daar. aan de hand van een geluidsfilm, interes sante en leerzame bijzonderheden wor den verteld, betrekking hebbende op dé bruine rat en de bestrijding daarvan. Het publiek wordt opgewekt, deze bij eenkomst te bezoeken! Entrée vrij! De bloemist S. aan de Rotterdamse Dijk hoorde gisterenavond gestommel in de achterkamer. HU meende, dat een van de kinderen uit bed gekomen was. Zqn vrouw ging eens kijken en vond daar een in kennelqke staat verkerende Scandi navische zeeman, die via de achterpoort in het pand was binnengekomen. Met behulp van de buren is de onnode gast verwijderd, waarby een in Schiedam wo nende Rotterdamse politie-agent assis tentie heeft verleend. De Schiedamse motordienst was spoedig met de jeep ter plaatse en heeft de man naar het bureau gebracht om daar te ontnuchteren. Er werd uit de woning niets vermist. In het voorbijgaan is het u wellicht reeds opgevallen dat de étalages van het gebouwtje van Je V.V.V. aan de Gerrit Verboonstraat weer in gebruik zijn ge nomen. Het zal u bevreemden dat een kunstenaarsvereniging daar iets mee te maken heeft. Maar die uitstalkasten zijn niet gevuld met reclame-materiaal be stemd om vreemdelingen naar onze veste te lokken; zij bevatten een selectie van het werk door leden van de S 45. Dit eist we] enige verklaring. Zoals u weet is dat gebouwtje de nieuwe zetel van de stichting ,De Schiedamse Gemeen schap", de instelling die de culturele be langen van de stad behartigt. Vanzelf sprekend is ook de S 45 in deze gemeen schap opgenomen; de doelstellingen van beide lichamen zijn immers van een zelfde aard. Bovendien mag onze vereniging zich verheugen in een nauwe en vriend schappelijke samenwerking met „De Schiedamse Gemeenschap". Daardoor was het mogelijk dat, toen de laatste haar nieuwe home betrok, wij toestemming verkregen om in beide étalages werk van onze leden te plaatsen, zo lang ze niet voor andere doeleinden beschikbaar moes ten zijn. Ongetwijfeld is de aangeboden expositie-gelegenheid zeer beperkt, maar desondanks werd de uitgestoken hand dankbaar gegrepen. Want ontegenzeglijk is het gebouwtje buitengewoon gunstig gelegen; en ook waren wij verheugd over het zo onbaatzuchtig gedane aanbod, om dat ondanks de talrijke pogingen die daartoe werden aangewend nog steeds geen localiteit gevonden was waar de Schiedamse kunstenaars hun werk min of meer permanent konden tonen. U begrijpt dat hier geen sprake is van een werkelijke tentoonstelling, maar toch is de S 45 zeer erkentelijk voor de geste van de „Schiedamse Gemeenschap". Im mers, op ongezochte wijze worden nu de talrijke voorbijgangers op een van de drukste punten van de stad in contact ge bracht met de beeldende kunst zoals deze hier leeft. Dit schenkt ons een niet ge ringe voldoening daar de ervaring had geleerd hoe weinig men over het alge meen bekend is met het bestaan van onze vereniging en met de prestaties van de leden. Slechts enkelen blijken te weten dat ook onze stad onder haar inwoners kunstenaars telt die de meest uiteenlopen de takken van beeldende kunst vertegen woordigen. Pijnlijk komt deze onwetend heid telkens weer tot uiting als Schie damse kunstenaars niet worden inge schakeld wanneer plaatselijke evenemen ten Jaar alle aanleiding toe gaven. Waar Schiedam er met recht prat op gaat dat zijn zelfstandigheid behouden bleef, zou men mogen verwachten dat deze trots zich zeker ook zou openbaren in het voorrang gunnen aan locale krach ten wanneer zich een gelegenheid daartoe voordeed. In plaats daarvan moet telkens weer geconstateerd worden hoe typisch Schiedamse gebeurtenissen niet-Schiedam- se kunstenaars worden ingeschakeld. Dit schrijnt te meer waar onze stad kunste naars herbergt wier artisticiteit en be kwaamheid zich in alle opzichten kunnen meten met die van hun gildebroeders elders. Hierbij aansluitend zij nog opge merkt dat het de fleur van de Schie damse kunstenaars is welke S 45 verenigt, daar een zeer strenge ballotage wordt toegepast bij het toetreden van leden. Wat in de S 45 wordt gepresteerd, wordt op zeer bescheiden wijze getoond met de enkele werken die nu in de étalages van het V.V.V.-gebouwtje een plaats vonden. Het zal de toeschouwer treffen dat daar, ondanks de zeer beperkte ruimte, een aanzienlijke verscheidenheid bijeen is. Tevens zal dan worden opgemerkt, dat er zeer uiteenlopende kunst-opvattingen broederlijk samengaan, waaruit blijken mag hoe in de boezem van de S 45 de gelijkwaardigheid van alle waarachtige kunstuitingen wordt gepropageerd. Alphabetisch gerangschikt, is werk aan wezig van de volgende kunstenaars: G. Batelaan met 1 moziek en 1 ceramiek; Willem van der Does met „Rooiweer, Schiedam" (olieverf; Fr Henderickx met een wandbord en een „Madonna" in terracotta; C. F. Lampe met „Stilleven" (olieverf); Jac. de Raat met „Ooievaars- brug'' (olieverf); Herman Sey, Goof Smit en P. van Stuyvenberg allen met „Kleur- compositie (olieverf). Ook is er nog een „Sculptuur" in hardsteen en een sculp tuur in marmer. Velen onzer lezers zien met spanning uit naar de uitslag van de prijsvraag bij de Missietentoon. stelling 1951. Zij kunnen vanaf vandaag tijdens de kantooruren de lijst der ge lukkigen inzien op het bureau van dit blad Lange Haven 71. De 20-jarige wielryder A. S. uit Rot terdam wilde gisterenmorgen nog even voor een uit Vlaardingen komende auto de B.K.-laan oversteken in de richting Ary Prinslaan. Hoewel de chauffeur A. L. uit Vlaardingen in verband met de wach tende fietsers zyn vaart reeds sterk ver minderd had, greep hy de haasteling toch nog. Deze werd een tiental meters mee gesleurd. Hy had een hoofdwond en ver- moedeiyk was zyn rechterbeen gebroken. Per G.G. en G.D. is hy naar het zieken huis overgebracht. De fiets was totaal vernield. De 8-jarige L. J. L. uit Schiedam liep gisteren achter de stilstaande bus V van daan de Vlaardingerdijk over. Hy werd door de motor van L.C. v. Z. uit Vlaar dingen, die juist de bus passeerde ge grepen en over een afstand van 26 meter meegesleurd. De jongen is met een her senschudding en wonden naar de Dr Noletstichting gebracht evenals de be schadigde motorryder. Opgericht is de afdeling Tafeltennis van het district Rotterdam van de Ned. Kath. Sportbond. Het voorlopige bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter: W. Stoo- pendaal; secretaris: J. J. van Doorn, Van de Leckestraat 15b, Rotterdam-Oost; pen ningmeester: F. C. Kobessen. De volgende katholieke tafeltennis verenigingen zijn aangesloten: Ahoy- Boys te Rotterdam, Elan te Rotterdam, T.T.T.C. te Rotterdam-Zuid. Overschie te Overschie, Ready te Schiedam. In verband met de gesteldheid van het terrein zal er hedenavond indoor- training gehouden worden in het gym nastieklokaal, Nieuwe Haven 121. Aan vang 8 uur precies. In de regeling aangaande de straat verlichting is. ter voorkoming zoveel mogelijk van ongelukken, alsnog wijzi ging gebracht en wel in dien zin, dat gedurende de maanden November en December, waarin de invallende duister nis juist samenvalt met het meest inten sieve verkqer. terwijl mist. regen en zware bewolking Veelvuldig voorkomen, alle lantaarns op de normale tijd zullen worden ontstoken en gedoofd. Teneinde toch de gewenste bezuini ging op het energieverbruik te verkrij gen, zullen de avondlantaarns om 9 uur in plaats van om 10.30 uur worden ge doofd. De grote verkeersweg Rotterdam— Vlaardingen wordt hiervan uitgezon derd. Te beginnen met a.s. Vrijdag (dus niet zoals voorheen op Donderdag) wordt de wekelijkse tramingsavond gehouden in het gymnastieklokaal aan de Broersvest (voormalig distributiekantoor). Voor Junioren van half zeven tot half acht. Voor dames van half acht tot kwart voor negen. Voor heren van negen tot tien uur. Aanmelding van nieuwe leden kan niet op de trainingsavand plaats hebben maar dient uitsluitend te geschieden bij de secr. Mej. A. Vollebregt, West Fr. straat. GEBOREN: Maria E. A. M. d. v. J. Krab bendam en E. Nobel: Alexander F. J. M. z v. J. D. Noordhoff en A. H. Klopper; Ingrid H. M. d. v. L. van Pelt en B. M. v. d. Waard; levenloos kind van J. C. van Es en P. S. Krommenhoek. OVERLEDEN: J. de Bruin. 47 j. vr. van M. N. in 't Veld; F- A. Feberwee, 61 j. gehuwd geweest met W. Mulder. Zes Amerikaanse divisies op Duitse bo dem. Woensdagmorgen zijn in Bremer haven met het Amerikaanse troepen transportschip „Generaal Butner" de eerste 2200 officieren en manschappen van de 28e Amerikaanse infanteriedivisie aangekomen. Dit is de zesde Amerikaanse divisie, die in Duitsland wordt gelegerd. Met droeve ogen keken de organisa- tricen van de demonstratie-avond van de Commissie voor Huishoudelijke- en Ge zinsvoorlichting mij aan. Daar hadden zij Dinsdagavond een prachtig overzicht gegeven van wat er met de feestdagen zo al te maken valt; daar hadden zij zo nu en dan ook een hapje laten proeven aan de damesdie het hele zaaltje vulden; daar waren zij zelfs een brutaal binnen stappende leeuw niet vergeten en nu stond daar gisteren in dit rubriekje, dat ik ook wel eens een lekker dinertje wilde hebben. Alsof al dat lekkers van de Commissie mij nu helemaal koud gelaten had. Ik kon de droeve ogen niet weerstaan en ben in tranen uitgebarsten over zoveel ondankbaarheid en kijkt U mij nu in de trouwe ogen, dan zult gij zien, dat er geen spoor van ironie te vinden is. Alleen maar droefheid om de vergeten vis gerechten, om de nougat, waarvan ik nog steeds geniet, om de eenvoudige koekjes en de zoute bolletjes, de choco lade rotsjes en de vleesloze soep. Mevrouw Van Balen had het zo heer lijk klaar gemaakt en wij hebben er van gesmuld. Aphrodite was niet weg te slaan bij het fornuis. Ze wilde me eerst wegsturen, omdat ik. anders van tevoren al wist wat er tijdens de feestdagen op tafel zou komen, maar ilc hield haar voor, dat ik kwam ter vervanging van de redactie. Het zou trouwens wat al te gek zijn om zo'n demonstratieavond maar precies na te doen en tijdens de feestdagen let terlijk hetzelfde op tafel te brengen. Het komt nu juist aan op de fantasie van de kokin in variaties. Zo denk ik bijvoor beeld aan een eigen bewerking van het bovenstaande thema. Ik zou nougat-gerechten maken mei vleesloze bolletjes en zoute soep en wat vis-rotsjes met chocoladekoekjes. Om op die demonstratie-avond terug te komen. Er zijn toch nog heel wat leer gierige dames. De toonzaal van de G.T.B. was er vol van. „Dat is altijd bij dit soort demonstratie-avonden" zei mej. Ybes, de directrice van de Huishoud school. By lezingen komen er veel min der. Ik had het er later nog met Aphrodite over. „Dat is nogal logisch", zei ze. „Als ik bij jullie kom met een lekker hapje, kun nen jullie je vreugde niet op. Daar zijn jullie mannen voor. Maar als ik jullie vertel, hoe ik volgens de Huishoudelijke Voorlichting met geld rond moet komen, dan zeg je: Bekijk dal zelf maar. Je weet hoeveel Bruin kan trekken en voor de rest moet je zelf maar zien". Daar zat veel waars in, medemannen! V/ij zijn veel te materialistisch. Sinds ik iets gehoord heb van een loonrondetje van f 8,50 zit ik al te becijferen hoe groot de runderlap is, die we daar voor kunnen kopen. Ik ben benieuwd, of ik er een of twee happen over doe. LEO. Een druilerige regen viel vanochtend neer in de straten toen de ene auto na de andere in totaal wel 200 met autoriteiten en belangstellenden voor de St Aloysiuskerk aan de Adriaan van Ostadelaan te Utrecht arriveerde, waar om half elf pastoor A. Mulders S.J. de plechtige H. Mis van Requiem opdroeg voor de zielerust van wijlen minister mr J. H. van Maarseveen. De vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, jhr mr J. Smits van Oyen van Eckart had zich eerst naar het sterfhuis aan de Koningslaan begeven om bij het stoffelijk overschot een krans van II.M. neer te leggen. Dan begaf ook deze hoge autoriteit, gekleed in het uniform van kamerheer in buitengewone dienst, zich naar de kerk, om daar plaats te nemen op een afzonderlijke stoei voor de com muniebank. Op het priesterkoor knielde de pauselijke nuntius, Z. Exc. mgr Paolo Giobbe, de vertegenwoordiger van de kardinaal, mgr Th. Huurdeman, vicaris- generaal van het aartsbisdom, mgr J. G. van Schaik, proost van het Metropolitaan kapittel in zijn functie van geestelijk ad viseur van de K.A.B. en mgr H. <T. M. van Straelen, hoofdaalmoezenier. Aanwezig waren alle ministers (met uitzondering van minister Mansholt, die in Rome vertoeft) de meesten ver gezeld van hun echtgenoten lal van ambassadeurs en gezanten, de Commis sarissen der Koningin, behalve die van Zeeland, leden van de Raad van State, de staatssecretarissen, secretarissen-gene raal en tal van leden der Eerste- en Tweede Kamer, de voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. Kortenhorst, de oud-minister-president. prof. dr L. J. M. Beel, prof. mr C. P. M. Romme, voorzit ter van de Kath. Tweede-Kamerfractie, prof. mr Kranenburg, vice-voorzitter van de Grondwetscommissie, de oud-minister Deckers, de burgemeesters van Amster dam, Rotterdam en Den Haag, de heer W. .T. Andriessen, voorzitter van de K.V.P. met de secretaris dr L_ Albering, pater dr L. Beaufort O.F.M., mgr C. Lagerwey, bisschop van de Oud-Katho lieke Kerk, de heer A. Koster, voorzitter van de Pensioenraad, de burgemeester van Utrecht, jhr mr C. ,T. A. de Ranitz met de wethouders H. Bekker en Winkel en de gemeente-secretaris, leden van Ged. Staten van Utrecht, vele landelijke en plaatselijke bestuursleden van de K.A.B., universitaire autoriteiten en vertegen woordigers van Utrechtse organisaties. Tegen kwart voor elf beierden de klok ken ten teken, dat het stoffelijk over schot voor de kerk was aangekomen, waar studenten van Veritas gereed ston den om de baar tot aan het priesterkoor te brengen. Nadat pastoor Mulders het stoffelijk overschot daar gezegend had, zette het gemengde koor, onder leiding van de heer J. Smit, het „Subvenite" in en voorafgegaan door pastoor Mulders met de assisterende geestelijken, pater A. Vermeulen S.J. die diaken bij de H. Mis was en pater H. Berndes S..T., die als subdiaken fungeerde, droegen de Veritei- nen de baar de overvolle kerk in. Op de Gisteren vierde de Katholiek Econo mische Hogeschool te Tilburg haar vier entwintigste Dies Natalis. Des ochtends droeg mgr dr Th. Verhoeven, curator der Hogeschool, een plechtige H. Mis op ter dankzegging. In de namiddag sprak de rector magnificus, prof. dr L. G. J. Verberne een rede uit over de rebaties tussen de wetenschap der geschiedenis en het leven, over de continuïteit van de menseiyke beschaving. Prof. Verberne gaf o.a. een overzicht van het debat over wezen en waarde van de geschiedenis, welk debat zich tegen het einde van de negentiende eeuw ont wikkelde, tussen de beide wereldoorlogen ook ten onzent actueel werd (o.a. in ge schriften van Huizinga, Romein, Enno van Gelder en Bartstra figuur kreeg) en ook nadien nog in intensiteit toenam (Toynbee). Dat dit debat ontstond tegen het einde van de negentiende eeuw is kenschet send voor de crisis van de geest, welke in die tqd het Westeuropese cultuurleven in toenemende mate was gaan beproe ven. Het besef van de ontbindende waar- dewerking van de atomistische levens beschouwing dwong tot bezinning op levenswaarden. De betekenis van de ge schiedenis moest aanstonds In het geding komen, omdat de inhoud van het begrip geschiedenis onmiddellijk de essentiële vragen van ons „zyn" raakt. By de ac tuele cultuurcrisis gaat het niet alleen om de verhouding tussen eenling en ge meenschap; dit is slechts een facet; deze crisis wordt vooral beheerst door de werking van het saecularisatie-proces, door een voortgezet verwaarlozen en ver loochenen van het religieuze. Advertentie In 4 minuien «en schone was. Ie Mtddellanrtstraal 73 Telefoon 9(18411-31298 Rotterdam Onze eeuw, welke aangekondigd werd als de eeuw van het kind, maar in feite de eeuw werd van het geweld, is belast met de erfenis van de negentiende eeuw, die, positivistisch en materialistisch ais zij was, verleerde de mens te zien zoals hy is en die niet begreep dat haar hoog moedig intellectualisme de zuiverende werking van de Openbaring, van de Waarheid dus, ernstig nadeel deed. Het saecularisatieproces, gehuldigd als een bevryding, als een opvoeding tot mondig heid, stortte de mens terug in angsten en onzekerheden. Tegenover de vele pogingen om de zin van de geschiedenis te doorgronden staat tenslotte de grondwetenschap van de Christen, dat het God is. Die de wereld bestuurt volgens een in Zy» aanbiddelijke Wijsheid geconcipieerd plan, waarin alles wat geschied is, wat geschiedt e>> nog geschieden zal, zin en betekenis heeft. Dit plan werd ons niet geopenbaard en ook daarom blijft onze kennis van het historische aan beper kingen gebonden, aan onzekerheden. Eerst aan het einde der tijden, aan het einde der geschiedenis dus zulten wij, hetgeen wij nu historisch noemen, ais ee,n actualiteit zJen en dan ook zullen w() begrijpen, dat er niets toevallig was, .n al wat geschiedde. Want God j waartoe ai het vreemde, „ti a' de wrede ellende dient, welke ons het geschiedverhaal te zien geeft. Na deze rede die werd bqgewoond door curatoren, prof. dr M. Goemans, profes- ®°Fen,en docenten der Kath. Econ. Hoge- 5 en v.el® studenten en belangstel lenden recipieerde de Senaat. In de avond brachten de studenten een sere nade aan hun professoren. Trein door tunnel bedolven. Een pas- sagierstrein op de lkn Milaan—Luino is bq de Zwitserse grens door een instor tende tunnel byna geheel bedolven. Vol gens nog niet officieel bevestigde cyters zqn twee personen om het leven gekomen eo dertig gewond. De tunnel, die van Mornago Clmbro, zou door het doorsy- pelen van water tengevolge der hevige regens tot instorten gebracht zyn. DAGBIAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 73ste Jaargang No. 21701 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 87423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs f4.95 per kwartaal, ƒ170 per maand, f0 40 per week. Aivertenti'- prtjs op gewone kolombreedte ƒ3 15 pel mMI'm.-'er hoogte Ingezonden Mede 'ei ngen op redactionele ombfeed'e f o ao oe> millimeter hoogte Eu contra'I geiden ageie tar ieven, welke bsi de arinun'siiat.e of bt) de erkende r 'eitent e Iwiem verkrijgbaar zijn. Kam diienen ik.eine advertentlën) tot 20 w .orden Su cent. Ëlk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bi) vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Leo J. M. Hazelzet, 12). Zq keek hem scherp aan en zag dat hy zenuwachtig was. Wat was er met hem aan de hand en vanwaar die plot selinge bezorgdheid voor haar gezond heid? Zy rook lont. Christopher wenste om de een of andere reden, dat zy moe en bleek en vervelend was, en zy wei gerde, om een van drieën te zijn. Quinton veranderde van tactiek. Ik ben bang, dat u het soms erg een. zaam hebt, tante Sophia. Hq ging naast haar zitten en keek haar heel vriendelyk aan. Zonder haar hoofd zyn kant uit te draaien, staarde zy hem van ter zqde aan. Quinton had meer malen opgemerkt, hoe vér zy haar ogen rond kon laten gaan, veel verder dan de meeste mensen, en hy was tot de slot som gekomen, dat ze ongemeen los in hun kassen moesten liggen. Zy deden hem thans denken aan de ogen van een heilbot uitpuilend en lelijk. Eenzaam! zei ze, toen zy ophield hem te begluren. (Wat was de man overkomen?) Geen zier. Maar u bent elke dag zoveel uren op u zelf aangewezen. Daar houd ik van. Waarom zou ik verlangen, door mensen lastig gevallen te worden? Maar het is niet goed voor u, drong hy aan, terwyi hy nog wat naderby schoof. Het is tameiyic laat op de dag, om te praten over wat goed voor» me is, Christopher Quinton, antwoordde zy. Maar niet te laat... Veel te laat, viel zy hem in de rede, bovendien weet ik best wat goed voor me is, en ik voel me er heel gezond bq. Hoor je my ooit over iets klagen, of mop. peren behalve over de wyze, waarop de oorlog is gevoerd en waarop de dingen na de wapenstilstand in de war zqn ge schopt? Ik ben niet eenzaam. Er is ge noeg, waarmee ik mezelf vermaak. Ik ben altqd een vrouw geweest, die zich wist te redden. Toch moet u behoefte voelen aan aangenaam gezelschap. Nooit, zei ze en leg alsjeblief dat pennemes neer. Je kar. my een oog uit steken, als je er zo mee zit te zwaaien. Alles, wat ik op het ogenblik verlang is mijn diner. Je was laat, dus is het meisje in de keuken ook laat. Trek je van my niets aan. Als jy er op je 60e jaar net zo goed uitziet als ik, Christo pher, mag je reden hebben, om trots te zyn. van haar stoel op, als zware dikke lede maten de mensen maar veroorloven op te staan en met haar wijde, zwartzqden rok over de vloer slepend en achter haar op bollend, zeilde zq majestueus de kamer uit, de hal door en de eetkamer in. Ofschoon moedeloos en ellendig, was Christopher nog niet verslagen en voor de maaltijd was afgelopen, waagde hy opnieuw een poging. Hij had tante Sophia bediend r et al de lekkere hapjes, waar zq het meest van hield: de derde schqf van de kippenborst, de lever, een bout, (ze had erge honger), het malse stuk spek, het sappigst uitziende saucqsje; en dit alles bespoeld met een glas wer- keiyk goede Bourgogne. Al deze geneug ten begonnen het gebruikelqke resultaat te vertonen, zy kwam by, nooit praatziek, ontspande zy zich, zwol op als deze afwyking veroorloofd is zy glom; haar ogen glommen en haar wangen glom men en haar neus glom, en haar lippen waren glibberig van het vet van het saucysje. Zy glimlachte zelfs naar Quin ton en plotseling vroeg zy, nadat zq mes en vork op haar bord had gelegd en Pan ton weg was om het gebak te halen: Wat bedoelde je zoeven door te ver onderstellen, dat ik het eenzaam had, Christopher? Je bent in een gezellige bui vanavond. Iets gebeurd? Hier was zyn kans. Hy klampte vast aan deze kans en nam zich voor haar volledig te benutten. Naar het buffet gaande, schonk hy zich een sterk glas Whisky in, om nog een extra steuntje te hebben. Gewoonlijk was hy een matig map. Dus terwijl hy het in een teug ledig. de wist hq, dat de uitwerking byna ogenblikkelijk zou zyn; en zo was het ook Nu was hy in staat nadat hq weer aan tafel had plaats genomen, op beslist vroiyke toon uit te roepen: Ja, er iets gebeurd Iets verduivelds grappigs. Er gaat hier iets veranderen, tante Sophia, heerlijk veranderen! Morgen... Wacht Christopher, beval mevrouw Dimsdale. Je bent dronken en Panton kan komen, laat ze niet horen... Houd je stil tot je weer nuchter bent. Ik sta versteld Arme Quinton. Zoals hij daar zat, voel de hi.; zqn heldenmoed stukje voor stukje uit zich wegzakken, zqn vlotheid liet hem in de steek, zyn vrolijkheid, zjjn ontwa kend verzet. Stukje voor stukje degene reerde hy weer eens tot de laffe neef van tante Sophia. Hy verlangde naar meer whisky, maar met haar schuinse blikken op hem gericht waagde hq het niet nog iets te nemen. Hq zat haar gade te slaan by het eten van peren uit blik en vla en hqzelf at peren uit blik en vla, en wenste, dat de vla eens anders zou smaken. Hy had er nooit van gehouden en vanavond haatte hq ze. Hy zag tante Sophia zqn portie boter opeten, zonder enig protest, zonder ook maar een ogen blik aan protest te denken zelfs. Hy was onverschillig voor boter. Hij was onverschillig voor alles. Hij wist, dat hij een lafaard was en het was een beklemmende wetenschap. Hij was thuis gekomen met het vaste besluit tante Sophia in te lichten over de komst van juf. frouw Woffran. Dat in het besef, dat tante Sophia niet jong meer was en tevens een zaam en dat haar gezondheid afnam, hij besloten had, dat jong gezelschap nodig was om voor haar te zorgen, dus had hy dat jonge gezelschap aangenomen, eeii uiterst bekoorlijke jonge dame, die als een dochter voor haar zou zyn, een vriende- ïyke, attente dochter, en tante Sophia's eenzaamheid zou verdwijnen als sneeuw voor de zon. En hij had er met geen woord over gerept! En hy wist, dat hij er met geen woord van reppen zou, ook al zou hij de hele whiskyfles zonder onderbre king leegdrinken.. Christöphor, zei tante Sophia terwijl zij van tafel opstond, als je iets te zeggen hebt, wil je dan in de zitkamer komen en het zeggen? Of ga je regelrecht naar je werkkamer zoals gewoonlijk? Ik heb niets te zeggen, antwoordde hq schuchter. Ik geloof, zei ze, hem in de hai een ogenblik tegenhoudend, dat 3e onder "et eten een beetje opgewonden werd? Ja, stemde hij toe. Whisky bekomt je nooit erg goed. Neen, bekende hij. Je dronk te vlug. Ja, gaf hq toe. En ze was te sterk. Misschien. En je was moe? Misschien. Welterusten Christopher. Je koffie zal in je werkkamer gebracht worden. Welterusten, tante Sophia en ik dank u. Hij sloot behoedzaam de deur van zijn studeervertrek, toen hij ging zitten en zat een paar minuten hardop te vloeken. kist lag de krans van H.M. de Koningin en een kussen met de eretekenen van de overledene. Tegen een pilaar stond het met rouw omfloerste vaandel van Veri tas, waarvan minister Van Maarse. ecn erelid was. Terwijl zich aan het hoogaltaar de a- drukwekkonde plechtigheid voltrok >t de ontroerende en zinrijke gezangen n het koor, dat de smeekbeden van pries ters en gelovigen ondersteunde om de~e trouwe dienstknecht die inderdaad van de vroege morgen tot de late avond ge zwoegd heeft en in de ware zin des woords minister-dienaar is geweest, het eeuwige loon te geven, lazen de oud pastoor der St. Aloysiuskerk, pater M. Bogaers S.J. uit Rotterdam en pater Mag dr S. Stokman O.F.M. aan de zijaltaren een stille Mis. Ontroerend was het moment toen on der het zingen van het „In Paradisum" het stoffelijk overschot van minister Maarseveen uit het kerkgebouw, waar Z. Exc. zo vaak was neergeknield om Gods steun over zqn zware taak af te smeken, werd weggedragen. Honderden belangstellenden buiten sloegen het schouwspel gade. Een zeer lange stoet, die zich formeerde met de 200 auto's waarin vertegenwoordigers van het hoogste geestelqke en wereldlijke gezag, naast medewerkers en familieleden, be geleidde de betreurde staatsman naar zqn. laatste rustplaats. Voorop ging het vaandel van Veritas en achter de lykauto reed een auto met bloemen. Dan volgden achtereenvolgens in hun auto's de vertegenwoordigers van H.M. de Koninging en de vertegenwoor diger van de kardinaal, waarachter acht auto's met familieleden gevolg# door wagens waarin de minister-president dr W. Drees en andere leden van het kabinet gezeten waren. Daarna kwam de rest van de stoet. Woensdagavond zijn twee Britse mili tairen in het havengebied van Port Said uit een hinderlaag overvallen en gedood. Twee andere militairen liepen verwon dingen op. De soldaten werden per vrachtauto weggebracht uit Port Foead, waar zij een bezoek hadden gebracht aan hun gezinnen, die geëvacueerd worden. Voorts zqn gisteren uit een afvoerka naal van het Suezkanaal de lqken opge haald van twee Britse soldaten, die sedert Zondag, toen het in Ismailia tol bloedige vuurgevechten is gekomen, vermist werden. Zq blqken vermoord te zijn waarna hun lqken in het kanaal zyn ge worpen. Een ervan was deeriqk verminkt. Woensdagavond zijn bommen geworpen naar het schoolgebouw in Ismailia, dat als hooldkwartier van het Britse leger in dit gebied wordt gebruikt. Er volgden twee ontploffingen, die geenslaehtoffers hebben gemaakt. Ook zqn er af en. toe schoten gehoord. Leden van de Egyptische „bevrydings- actie" hebben vandaag opnieuw alle militaire telefoonverbindingen tussen Port Said en het Britse hoofdkwartier doorgesneden. Mohammed Heikal Pasja, leider der Egyptische liberaal-constitutionele party, heeft met Mossadeq, de Perzische pre mier, gesproken over een plan om in het Midden-Oosten een blok van Mohamme daanse staten te vormen, dat zich van Egypte tot Pakistan zou moeten uit strekken. „Mossadeq stemde geredelijk met dit denkbeeld in", aldus Heikal Pasja. Intussen zijn de nationalistisch ge zinde elementen in Perzië ontevreden over de ontvangst van Mossadeq te Cairo. Zq achten het ®en belediging, dat de Egyptische premier niet de moeite genomen heeft om Mossadeq te verwelkomen toen deze uit Amerika te Cairo arriveerde. Morgen zal Mos sadeq de Egyptische hoofdstad verlaten en na zqn lange, vermoeiende reis naar Teheran terugkeren. De subcommissie voor de wapenstilstand in Korea heeft besloten, dat stafofficieren Vrydag zullen beginnen met het bepalen van de huidige frontlijn. Dit besluit werd genomen nadat de vertegenwoordigers der V.N. te Panmoendjon hadden voorgesteld een aantal aanvullingen in het jongste communistische plan voor een wapenstil stand te brengen. De betrokken zinsneden maken het voorlopige karakter van de wapenstllstandslinie onmiskenbaar duide lijk en leggen de nadruk op het feit, dat de vijandelijkheden gedurende een periode van 30 dagen zullen voortduren. Zoals ge meld, moet binnen 30 dagen na aanvaar ding van de wapenstllstandslinie langs de huidige frontlinie overeenstemming zijn bereikt over de andere agendapunten, wil de bestandslinie ongewijzigd gehandhaafd blijven. Gisteren hebben Chinese stoottroepen langs het gehele 200 km lange front m Korea met toenemende kracht aangeval len. Het zwaartepunt van de aanvallen lag In de westelijke sector. De verbonden legers verloren zo goed als geen terrein. De Noordkoreaanse regering heeft in een brief aan de V.N. ontkend, dat d« Amerikaanse mededelingen over gruwe len, die de communisten in Korea jegens geallieerde krijgsgevangenen zouden heb ben begaan, waarheid bevatten. De rege ring beschuldigt daarentegen de Ameri kanen van het bedrijven van wandaden en herhaalt de bewering, dat communistische krysgevangenen gebruikt zouden zqn als proefkonijnen bij atoom-experimenten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2