BEZOEK AAN „POPPENDAM Carolus Magnus inaugureerde tweehonderd nieuwe leden De camera op 'f buitenland Niet alleen cricket atten Kindje verkouden? Mr Em. Sassen over taak van de Katholieke intellectueel als wereldburger Olympische Dag op 22 Mei Amazones en Olympus Lenstra over het jongste aanbod van Nice PAGINA 5 OPDRACHTEN AAN LETTERKUNDIGEN HET TEKORT VAN APEL- DOORNS OPERA FANTASIE NEDERLAND—BELGIë NIET PER TELEVISIE Radiohandelaren protesteren Advertentie Sir Oliver wist het tot directeur-gene raal van dit concern te brengen, dat bij tal van bedrijven en ondernemingen ge ïnteresseerd is. In het particuliere bedrijfs leven kan een man echter jarenlang prachtig werk verrichten, zonder aan de buitenwereld op te vallen. Hij was dan ook vrijwel een onbekende, toen hij kort na het uitbreken van de oor log belast werd met het aanleggen van een voor drie jaar toereikende metaal- voorraad. Bij zijn benoeming in 1039 tot minister van handel sprak ..The Illustrated London News" van een meteoor, ofschoon dit weekblad toch wist te vertellen, welk een belangrijk aandeel Sir Oliver in de sane ring van de internationale tinproductie had gehad. Sir Oliver is geen man van machtige fantasieën, doch een stoere, rustige wer ker, die zijn mensen weet te kiezen en hen tot nauwe samenwerking weet te brengen. Zonder mannen als hij zou Churchill Enigeland nimmer tot de enorme presta ties hebben gebracht, welke het in de oor log geleverd heeft. Nog enkele bijzonderheden, zoals de Angel-Saksers die graag van hun voor aanstaande mannen willen horen: Hij is van 1893. was op Eton, studeerde aan het Trinity College te Cambridge, behoort tot een oude, adellijke familie. Zijn vader, Alfred Lyttleton, was indertijd een figuur van betekenis in de kringen der conserva tieven. Hij volgde Joseph Chamberlain als minister van koloniën op. De laatste functie is dus blijkbaar iets, dat in de familie zit. En, last but not least, zijn moeder was een bekend schrijfster, met politieke am bities, terwijl zijn vrouw een dochter is van de hertog van Leeds. Ten slotte, in zijn jonge jaren was Sir Oliver Lyttleton een bekend cricketer en golfspeler. JA, LATEN WE U OOK SIR OLIVER Lyttleton even voorstellen. Na Eden, na Sir David Maxwell Fyfe, behoort hij ongetwijfeld tot de leden van het nieuwe Britse kabinet, waarmede we wel eens nader kennis mogen maken. Hij heeft de portefeuille van koloniën gekregen. O.a., omdat hij het een en ander van het Nabije Oosten afweet. Sir Oliver is namelijk tijdens de oorlog een poos minister in het kabinet-Churchill voor die gebieden geweest en als zodanig had hij zijn zetel niet in Londen, doch in Cairo. Daar had hij het toezicht over de organi satie van alles, vyat met de Britse activi teit in dat gedeelte van de wereld, met inbegrip van de levensader,, het Suez- kanaal, te maken had. Alleen de eigen lijke militaire operaties vielen buiten zijn bestek. Het was echter in niet geringe mate ook aan hem te danken, dat RommeJ uit Noord-Afrika verdreven kon worden. Toch is zijn specialiteit de handel. Hij was minister voor handel in het oorlogs kabinet en voerde als zodanig de textiel distributie» in. Voorts organiseerde hij de oorlogsindustrie, in zoverre, dat hij aan de fabricatie van alle handelsartikelen, waaraan geen directe behoefte bestond, 'n einde maakte. Evenals een aantal andere ministers in het nieuwe kabinet van Churchill behoort Sir Oliver tot de mensen, die ui-t de prac tijk in de politiek gekomen zijn, na in die practijk eerst carrière te hebben gemaakt en bewezen tot iets in staat te zijn. In 1918 keerde hij na een diensttijd van drie jaar aan het front met enkele onder scheidingen naar Engeland terug en zocht er een baan in de metaalindustrie. Hij werd aangesteld bij de British Metal Cor poration Ltd, een der grootste en mach tigste maatschappijen in een industrie, waarmede Engeland zijn economische positie ondanks alles wist te handhaven. Ter gelegenheid van de officiële opening van de hogere krijgsschool van de Nato te Parijs heeft generaal Eisen hower een persconferentie gegeven, waar in hij o.m. zeide, dat de moderne militair (en hij bedoelde daarmede op de eerste plaats de mannen die leidende functies bekleden) bij alles wat hij doet, blijk moet geven te beseffen, dat de mensen vrede willen. De tegenwoordige en toekomstige mili tair, aldus de opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa moet zijn kennis op het gebied van de ge schiedenis. de politiek en het economische en culturele leven van de verschillende volken dienstbaar maken aan het schep pen van een vredige wereld. In dit tijds gewricht kan geen enkele militair, onver schillig bij welk wapen hij dient, er mede volstaan .uitsluitend aandacht te schen ken aan het aantal - kanonnen, vlieg tuigen. tanks, regimenten of schepen, waarover hij en de tegenpartij beschik ken. Wij moeten ook rekening houden met de .aspiraties van de volken, met het feit dat de mensen vrede willen, met het economische leven, de tradities en het verleden. In deze woorden van een zó gezag hebbend militair, die uit eigen ervaring weet wat oorlogvoeren is en betekent, ligt een aanmaning aan de militaire, maar o.i. evenzeer aan de burgerlijke autori teiten; onder deze bovenal aan de diplo maten, die in onderling overleg moeten pogen tot regelingen te komen, welke de wereldvrede waarborgen, derhalve het diepste verlangen van alle volken zonder uitzondering naar rust. orde en welvaart bevredigen. Zij geldt ook voor politici en parle mentariërs. Als men ziet. dat Je Franse regering in deze voor het land nationaal en internationaal dermate kritieke periode voor bitter noodzakelijke saneringsmaat regelen slechts het schamele stemmen- aantal van 246 op de 627 afgevaardigden kon bijeenbrengen en alleen gered werd door het grote aantal onthoudingen, dan dringt zich. bijna automatisch de vraag op, of de wereld, d.w.z. zij die haar moe ten leiden, in vele gevallen wel rijp is voor de geweldige verantwoordelijkheid, welke de huidige situatie dringend vereist. Het voorbeeld uit het Franse parlement zouden we met vele andere kunnen aan vullen; het lijkt soms. of elk gezond ver stand op drift is. Dat hebben we nog dezer dagen in verband met Je alge mene beschouwingen in de Assemblée te Parijs moeten constateren. Daarom is het verheugend te mogen vaststellen, dat de Amerikaanse staatssecretaris Dean Acheson, toen hij in de politieke com missie het voorstel van de Grote Weste lijke Drie over de ontwapening toelichtte, de juiste toon heeft teruggevonden en in een meesterlijk betoog aantoonde, dat Uit psychologisch zuiver gestelde plan. mede wijl het aan alle mogendheden, groot en klein, dezelfde rechten en plichten geeft, het snelst toteen vruchtbaar resultaat zou kunnen leiden. Men heeft opgemerkt, dat Visjinsky zijn Amerikaanse collega met gespannen aan dacht volgde en aan één stuk door aan- tekeningen maakte. Dit kan een klein begin zijn. Maar er zal heel wat moeten gebeuren, vóór het Westelijke plan voor de Russen aannemelijk is. De schuld of de oorzaak hiervan behoeven we niet in Washington of het Westen te zoeken; zij is diep menselijk. Zoals we na de rede van president Truman reeds schreven, is geen enkel ontwapeningsplan aanvaard baar, als er niet een grondige internatio nale contróle ter plaatse in is opge nomen. Zelfs in een wereld, waarin ver trouwen zou bestaan, zou daarnaast toch todzicht op de verstrekte gegevens onont beerlijk zijn: we hebben nu eenmaal met mensen, niet met engelen te maken. Dat toezicht moet inderdaad grondig In de dezer dagen te Apeldoorn ge houden vergadering tussen de leden van het Initiatief Comité Apeldoorn" en de schuldeiser? van deze instantie, die de zakelijke leiding had van de Midzomer Opera Fantasie van Card Briels, is geen overeenstemming bereikt over het aan bod van de I.C.A.. om genoegen te nemen met de uitbetaling vat; de helft der vor deringen. Zoals bekend, ieverde dit groots op gezette muziekfestijn in net Apeldoornse gemeentelijke park Berg en Bos tengevol ge van het slechte weer in de zomermaan den, waardoor het bezoek veel geringer was dan men had vm- .vacm. een ongedekt tekort op van ruim 50 000. Naar wij vernemen zijn de onderhande lingen echter niet afgebroken. Binnen kort zal eén nieuwe bijeenkomst worden belegd. In overleg met de betrokken bon den heeft het bestuur van het Ne derlands Olympisch Comité besloten de Olympische dag 1952 te houden op Donderdag 22 Mei (Hemelvaarts dag). Na de grote 15I zege te Berlijn heeft Zweden ook te Krefeld een ijshockey- interland tegen Duitsland gewonnen en wel met 85. Voor de West-Europa-Cup won In een onprettige en door vechtpartijen ontsierde wedstrijd Ijsvogels te Den Haag.met 23 van HHIJC, dat echter onder protest speelde omdat de Amsterdammers met drie in plaats ban de twee reglementair toegelaten buitenlanders speelde. Duitsland heeft verzocht om half De cember in Amsterdam en in de eerste week van Januari te Den Haag een ijs- hockey-wedstrljd met een Berlijns team te mogen komen spelen. De Amerikaanse en Canadese ijshockey- ploegen. die vaar de Olympische Winter spelen (1425 Februari) te Oslo gaan. zouden graag in Den Haag een oefenwed strijd spelen tegen sterke Nederlandse ploegen. De eerste va-oorlogse voetbal-steden- wedstrijd Berlijn—Londen is voor 60.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion te Berlijn in een 11 gelijk spel geëindigd. Volgens de internationale paardensport, kalender zal het grote jaarlijkse interna tionale concours hippique van Botterdam in 1952 gehouden worden vort 3 tot en met 7 September. De Italianen Rigoni—Terruzzi wonnen de zesdaagse van Münster, nadat zij op de voorlaatste dag slaags wareii geraakt met de Fransen LapebieCarrara die tweede werden. De Nederlanders Lake- man—Bakker vijfde op twee ronden, achter de Belgen Naeye—Thyssen en de Duitsers MirksPresikeit. De Italiaanse eerste-klasser Lazio (Rome) heeft, na bij de Belg Mermnns en de Brazilianen Ademir en Jair geen suc ces te hebben gehad, thans de nationale Noorse middenvoor Anderssen gecontrac teerd (Anderssen speelde in de afgelopen zomer in Rotterdam tegen Nederland). Op het congres van de Internationale Paardensport Federatie te Parijs is het voorstel om dames toe te laten tot de Grand Prix des Nations op de Olym pische Spelen te Helsinki, naar men weet het zware team- en individuele spring concours, met 13 tegen 5 stemmen ver worpen met 1 stem blanco. Aangenomen werd evenwel, zij het met geringe meer derheid (11 tegen 9 stemmen), dat dames kunnen deelnemen aan het springcon cours om de Lamdenprijs (Prix des Nations), welk nummer op elk inter nationaal erkend concours hippique op het programma staat. Bij wijze van proef zal voor de eerst; maal een internationaal springnummer voor juniores woren ■gehouden-' in 1952 jni een dergelijk concours te Het Zoute plaats vinden. Het wereldrecord breedte- sprong staande een name van Lopez Hierro (Spanje) met „Amado Mio" van ■30 meter, gemaakt dit jaar te Barcelona, werd erkend. men omdat hij de tijdslimiet voor deze korte etappe van 130 kilometer heeft over schreden. Ook In de „Heerenveense Koerier" wordt (wat w(J gisteren tn onze Franse sportbrief reeds meldden) medege deeld ,dat Abe Lenstra weer een aan bod gekregen heeft om prof te worden in Frankrijk en wel van Nice, een van de leidende ploegen in de Franse hoofdklasse, waarbij de clnb het aan Lenstra overlaat om de transfersom te bepalen. Als ik een bedrag vraag aldus uitte de Heeenveense crack zich tegenover 'n redacteur van de „Heerenveense Koe rier" dan zal het 250.000 zijn; en langer dan een jaar wil ik in geen geval weg. Daar zal men wel niet op ingaan, meende de internationaal, die nog ver klaarde er niet aan te denken vóór de komende Zondag een contract te teke nen. In de wedstrijd Nederland—België zal Abe dus in ieder geval van de partij zijn. aldus meldt hét blad. (N.B. Overigens wist onze Parijse cor respondent reeds te melden, dat Lenstra he+ aanbod van Nice geheel van de hand had gewezen, zoals gisteren in ons blad te lezen was). De afdeling Zuid-Holland-Noord van de Nederlandse vereniging van radiodetail handelaren heeft gisteren op haar algeme ne ledenvergadering te Den Haag een mo tie aangenomen, waarin zij protesteert te gen het feit, dat de voetbalwedstrijd Ne- derland-België op 25 November niet door de televisie zal worden uitgezonden. Op de radiohandel. zo zegt de motie, ruat onder meer een belangrijk deel der taak om het publiek „televisie-minded" te maken, door de verkoop van televisieapparaten. De handel wordt door besluiten als deze ern stig belemmerd in de vervulling vgn deze taak, zo meende de vergadering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5