Geheel Italië is gemobiliseerd Overeenstemming Panmoendjon m HET GAAT MET KLEINE BEETJES Diensttijd wordt geen 24 maanden Studentengrap op meisjeskostschool Scheveningen-Radio kreeg een nieuw station NG Wij willen teveel nog aan buitenland de voorkeur geven Ontroerende uiting van naastenliefde Visjinsky zal Zaterdag spreken DE SLAG OM DE COMPENSATIE Van vijf Benelux-divisies niets bekend T elevisie-ki jkgeld December naar Washington Vrijdag 23 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hoge kolenproductie in October Over wapenstilstandslinie in Korea Douane in touw tegen de smokkelaars Belgische kleinhandels prijzen LAGEN Toch commentaar van K. A. B. LAGEN Begrotingen Oorlog en Marine afgehandeld Koning Boudewijn „redt" dubbelganger Volkswagen in de Zuid-Willemsvaart Paraatcorrect en hulpvaardig V WEERBERICHT Boven het maandgemiddelde van 1938 Nieuwe loonronde in het vooruitzicht „En passant" Ook punt twee MILLIOEN FRANC VOOR EEN HOORSPEL HAARLEM IN DE MAASSTAD 2.50 per maand voorgesteld Bestuurder gleed van kap en verdronk GELUKWENSEN UIT DE GEHELE WERELD - I. Huisvestingsmoeilijkheden De weerverwachting geldig tot Zaterdagavond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West- Zachter. Zaterdag 24 November: Zon op 8.13 uur, onder 16.39 uur. Maan op 2.18 uur, onder 14.19 uur. E SCHIEDAMSCHE COURANT WATER TEISTERT EEN VOLK (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 20 November 1951. De verbijsterende ramp, die Noord-Italië aan het einde van de vorige week getroffen heeft, is slechts te vergelijken met de vreselijke aardbeving van 1908, toen Messina volkomen verwoest werd. En dit geldt niet alleen de omvang van de catastrofe en het ontzaglijke aantal der getroffenen, doch vooral ook de uitwerking hiervan op de gehele bevolking. Op het ogenblik waarop dit wordt geschreven, is sedert enkele uren een lichte verbetering ingetreden. Er schijnt een magere waterzon en het water van de Po (die op sommige plaatsen een breedte van 15 km. heeft bereikt. begint enigszins te zakken. De grote vloed, die Donderdagavond losbarstte, heeft thans de Adriatische Zee bereikt en als er nu eindelijk verbetering in het weer optreedt bestaat er een goede kans, dat het ergste achter de rug zal zijn. Over de omvang der aangerichte scha de valt voorlopig weinig te zeggen, daar een enigszins behoorlijk overzicht eerst veel later kan worden verkregen. Maar het gaat om bedragen van vele honder den milliarden lires. Van de provincie Ko- vigo. die zich uitstrekt van Mantua tot aan de Adriatische Zee en van de rivier de Adige (de Etsch) tot aan de Po, staat vier-vijfde onder water hier en daar zelfs vier tot vijf voet diepAlleen uit deze provincie werden tot op hedën 160.000 mensen geëvacueerd, terwijl het aantal doden geschat wordt op ongeveer 250. En overal blijkt de vernielende klacht van het water: oude en goed ge bouwde huizen, die enkele uren in het water staan, zakken als speelgoed in el kaar, Wegen zijn verdwenen, di.il» n weg geslagen, spoorlijnen soms tie. tallen me ters meegesleurd. Ganse dorpen bestaan eenvoudig niet meer en zelfs stqden (als Kovigo en Adria). liggen thans diep in hef water en zullen nog voor jaren en jaren onbewoonbaar zijn. De reactie van het Italiaanse volk op deze nationale ramp is indrukwekkend geweest. In de loop van Zaterdagmiddag werden de berichten, die ieder ogenblik in Rome binnenkwamen, zo alarmerend, dat men op bet radio-station besloot tot een drastische nood-maatregel. Tussen zeven en acht uur des avonds begon Ra dio Rome alle andere Italiaanse stations op te roepen„Hallo Turijn, Hallo Mi laan, Ba-ri. GenuaHoen jullie met ons mee? Wij beginnen nu op dit zeilde ogenblik een „catena deila fratemita", 'li keten van broeder-liefde. Luisteraars, v.jj verzoeken u ons te laten weten hoe veel u wilt geven aan geld en gped voor onze getroffen broeders in de Po-vlakte". Wat er volgde, is nieuw in de geschie- dtni'. Alle teiefoops van de studio ble ven bezet voor meer dan 24 uur. De toe gezegde giften varieerden van 1000 tot een millioen lireEen industrieel, die de studio bezocht om de radio-reclame van zijn bedrijf voor de komende weck te controleren, werd verzocht om met zii.n auto even een groot bedrag af te hale., ergens in de stad. zoals per tele foon verzocht was. Hij maakte zijn eer ste rit om half acht; zijn laatste om half viif des morgens en had toen in totaal zeven en een half millioen opgehaald En nog diezelfde avond stond in een der stadsbussen een passagier op, wendde zich tot de anderen en zei kort maar krachtig: „Fuori i soldi", hetgeen neer- De Nederlandse kolenproductie belief over October 1.126.200 (v.m. 1.006.300) ton. of bij 27 (v.m. 25) werkdagen ge middeld 41.700 (v.m. 40.200) ton per dag. De invoer bedroeg 552.300 (v.m. 417.500) ton. Aangezien 801.400 (v.m. 746.300) ton van de Nederlandse productie voor bin nenlandse behoefte was bestemd, kwam in totaal 1.353.700 (v.m .1.163.800) ton beschikbaar voor binnenlands gebruik. Het is verheugdend te constateren, dat de gemiddelde maandproductie in Oct. j.l. boven het maandgemiddelde van 1938 is gestegen, zoals onderstaand staatje aantoont: De gemiddelde maandproductie In de jaren 1938 en 1945 tot en met October 1951 bedroeg in tonnen: 1938 1.124.000; 1945 425.000; 1946 693.00; 1947 842.000: 1948 919.000; 1949 975 00; 1050 1.021.000; 1951 le halfjaar 1.042.000; 1951 3e kwartaal 1.028.000; 1951 October 1.126.000. komt op „Kom op met jullie geld) Hij haalde in twee opeenvolgende ritten 70.000 lire op en overhandigde deze aan een willekeurige politie-agent In at loop van de nacht besloten de autoriteiten om hetzelfde middel toe te passen, dat in 1908 (na de ramp van Mes sina) door de gemeente was gebruikt (en met enorm succes) om geld bijeen te krijgen. Op tal van punten in de stad werden stembussen neergezet, bewaakt door een agent. Dit werd des ochtends door de radio bekend gemaakt. Maar we zagen een heer, die in alle vroegte was uitgegaan en op de Via Nazionale zo een inzamel post bekeek. Toen hij hoorde, waarvoor dit diende, zei hij „Ik heb helaas vrijwel geen geld bij me, maar dit zullen ze pok wel kunnen gebrui ken...." Toen deed hij zijn overjas uit, daarna zijn jasje en zijn wollen vest en legde dit keuring opgevouwen onder de tafel op straat. Des middags om twaalf uur had Radio Rome vijftien millioen bij elkaar; het 1 rijke Turijn zeventig; Milaan vijf en tachtig; het zuinige Genua dertigDe stembussen in Rome, die op bepaalde punten na twee, drie uur vol waren, brachten in twee dagen honderd millioen op. Aan kleren, dekens, schoeisel, dat het Rode Kruis huis aan huis ophaalde, gaf de bevolking zoveel, dat de gehele ophaaldienst in het honderd liep. Er wa ren bij deze oogst meer dan driehonderd complete bedden en zelfs twee-en-ncgen- tig radio-toestellen Intussen gingen de radio-stations voort. Beroemde artisten. vooraanstaande per soonlijkheden, politici, pastoors en ac teurs wisselden elkaar af. Een bekend toneelspeler ,die op het ministerie om iplichtingen had gevraagd, reed naar de studio en wandelde regelrecht naar de microfoon. „Luisteraars, er moeten on geveer twintigduizend minderjarigen worden ondergebracht, zoals u weet. Maar iedereen wil blijkbaar alleen klein tjes hebben. Dat is misselijk van u, luisteraarsIk zeg u voor deze micro foon ,dat ik een minderjarige wil heb ben, die ouder is dan vijftien jaar Wie volgt?. En binnen drie uur moest de regering bekend maken, dat alle min derjarigen konden worden onderge bracht; het aantal aanbiedingen bedroeg het dubbele van het aantal kinderen! Maar ook uit het buitenland. Beniami- no Gigli, Italië's meest geliefde zanger, telegrafeerde uit Duitsland: „Ik geef al vast 500.000 lire .later wordt dit wel meer.... Daarbij geef ik u mijn stem; laat mij zingen, waar het nodig is Leve Italië Anderen .volgden. Vooral uit Amerika, Zwitserland en België. Thans is geheel Italië gemobiliseerd. Het ganse leven hier staat in het teken van de fraternita. Iedereen doet mec- ledere twist is opzij gezet, de kranten bevatten geen polemieken meer, het po litieke leven schijnt verstild. Tal van ministers bezoeken de getroffen gebieden en vliegen even naar Rome om verslag uit te brengen of in het parlement om maatregelen te vragen. De kamers hou den zich slechts bezig met de nood-toe stand, zelfs de gemeenteraad doet sedert dagen niets anders. Dit is sedert vele jaren een onver wachte eenheid. Een indrukwekkende en ontroerende uiting van naastenliefde. En dit bewast beter hoe dit Italiaanse volk eigenlijk is, dan al het „karakteris tieke", waarover men pleegt te spreken. De Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Andrej Visjinsky za< Zaterdag in de bijeenkomst van de politieke com missie der V.N. antwoorden op het ont wapeningsplan der drie Westelijke grote mogendheden. Naar Reuter uit Panmoendjon meldt, zjjn de onderhandelaars van de V. N. en van de communisten te Panmoendjon het Vrijdag na een half uur eens gewor den over een algehele oplossing van de kwestie der afbakcD'ngsljjn voor een staken van het vuren. Vanmorgen werden in Panmoendjon twee besprekingen tegeiiik gevoerd. In de ene tent besprak de subcommissie de laatste bijzonderheden van een overeen komst voor de wapen; tilstandslinie; in een andere tent boger tien stafofficieren van beide partijen zich over kaarten om de huidige frontlinie vast te leggen. Wat de strijd op de fronten betreft: De Belgische douane zet momenteel het mes diep in de boter- en koffiesmok- kel, welke de laatste tijd, vooral door de activiteit van grensbewoners, onrust barende vormen heeft aangenomen. Op het ogenblik wordt door de Belgen in voer van consumptie-artikelen alleen toegestaan in het zogenaamde grote reizigersverkeer tussen Nederland en België. De toenemende smokkel van (room)- boter is grotendeels te wijten aan het belangrijke prijsverschil in Nederland en België, dat momenteel drie gulden per kilo bedraagt. In België kost de boter namelijk 98 francs. Enkele weken geleden maakten we nog melding van de ontdekking van een Het indexcijfer voor de kleinhandels prijzen in België bedraagt voor de maand November 420,5. tegenovei 419,1 in Octo ber. Deze overschrijding van het indexcijfer 420 betekent, dat op grond van het feit, dat in België het indexcijfer aan de lonen is gekoppeld automatisch een nieuwe loonsverhigmg van 2% of 5 pet van kracht wordt Voorwaarde is even wel nog, dat het mdexciifei zich geduren de drie maanden boven 420 handhaaft. W-: groot complot meer in het Oostelijke ge bied. In het Westen had de meeste frau duleuze uitvoer „en gros" tot nu toe plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar door de Nederlandse douane in de in spectie Terneuzen inmiddels al twee vol geladen pantserauto's werden aangehou den. De smokkel „en détail" woedt ech ter ook in West-Brabant en met name opvallend veel in Nederlands Putte, vlak aan de Belgische grens. Herhaaldelijk nemen de Belgen hier drie tot vijf kilo boter in beslag en worden even zovele boeten uitgedeeld. Gebleken is, dat de gesmokkelde boter bij kleine hoeveel heden tegelijk België binnenkomt om dan, na verzameling in een of ander cen trum, in grote hoeveelheden naar steden, bijvoorbeeld Antwerpen, vervoerd te worden. Het is voornamelijk deze „tran sito" waartegen de verscherpte controle gericht is. De Nederlandse douane helpt op haar beurt deze Benelux-kwaal be strijden door speciaal te letten op ille gale grensoverschrijdingen, het passeren van dé grens buiten de posten of kanto ren om, wat op zichzelf reeds straf baar is. Veel Belgen passen daarom weer een oude truc toe, die, steeds weer in nieuwe vorm, nog altijd succes oogst: Met groep jes personen tegelijk vraagt men de aan dacht van de douane. Terwijl bepaalde formaliteiten verricht worden, trachten anderen uit het complot hun vracht in veiligheid te brengen. De zuivelhandel, en dit meer speciaal tussen Antwerpen en Putte, klaagt steen en been over de geringe verkoop van boter. Doch ook vlees vindt veel aftrek. Een Slager, die voorheen één koebeest placht te slachten, maakt er nu wel vier tot vijf per week koud. En dan zwijgen we nog van de koffie, I die in omgekeerde richting, namelijk van Zuid naar Noord, nog altijd veel aftrek heeft. In Roosendaal liep een Rotterdammer tegen de lamp. die bij het passeren van de grens „en passant" kleine schilderijen smokkelde, verborgen tussen grote schil derstukken, die wel aangegeven werden. De man schijnt dit al verscheidene keren te hebben gedaan De gevonden schilde- rijtjes hadden geen kunstwaarde, maar het linnen en de olieverf waren echt! Het achtste legerkorps heeft Vrijdag morgen gemeld, dat de troepen der ver bondenen ten Westen en Zuid-Westen van Tsjorwon zware aanvallen hebben afgeslagen. De tegenstander slaagde er ondanks zware aanvallen op verschil lende vooruitgeschoven stellingen der verbondenen in dit gebied niet in door de linies heen te breken. De stafchef van de Amerikaanse lucht macht. generaal Hoyt Vandenberg, heeft Donderdag in een vraaggesprek voor de Amerikaanse radio verklaard, dat het van het resultaat van de wapenstilstands besprekingen in K<vea zal afhangen of de Amerikaanse luchtmacht zal voort gaan „de schuilplaatsen van db vijand in Mandsjoerije met rust te laten De luchtmacht van de V.N. werd thans hoofdzakelijk gebruikt om de grondtroe pen te steunen. De V. N.-afgevaardigden hebben het communistische voorstel aanvaard om als een wapenstilstandsovereenkomst niet binnen dertig dagen zal zijn bereikt, de bestandslijn pas te herzien op het ogen blik, dat de delegaties klaar zijn om de bestandsovereenkomst te tekenen. Hier door hebben de partijen in beginsel over eenstemming bereikt over punt twee van de agenda voor de wapenstilstandsbespre kingen. Tot op heden had de V N.-delegatie ge weigerd een permanente bestandslijn vast te stellen uit vrees, dat dit een militaire druk zou opheffen, die zii noodzakelijk achtte om rekken van de besprekingen op andere punten te vooikomen. De woordvoerder van de V. N., gene raal Nucko;s. heeft echter verklaard, dat de vandaag bereikte overeenstemming de V N. alles zou gever, wat zij :edert het begin van de onderhandelingen in Juli j.l. hebben geëist. Onder bijzonder grote belangstelling van officiële zijde zowel als van de Utrechtse bevolking, is Donderdag het stoffelijk overschot van mr J. H. van Maarseveen, de Zondagnacht overleden minister van Binnenlandse Zaken, ten grave gedragen. Aan de groeve op de R. K. Begraafplaats te Utrecht. Rechts naast minister-president Drees (midden), de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr mr%J. Th. M. Smits van Oyen. Daarnaast de vicaris-generaal van het aartsbisdom Mgr Huurdeman. De Franse omroep organiseert een prijsvraag met het doel het maken van blijspelen, geschikt om door de radio kit- gezonden te worden, te stimuleren- Deze prijsvraag staat open voor Franse, zowel als buitenlandse schrijvers. Een bedrag van een millioen francs is beschikbaar, welk bedrag in zijn geheel indien er een werk bekroond wordt aan de auteur ter hand zal worden gesteld. In dien twee prijzen worden toegekend zijn deze 600.000 frs voor de eerste en 400.000 frs voor de tweede prijs. De mededeling, dat de K.A.B. geen com mentaar zou hebben op de beslissing van de regering ten aanzien van het verlenen van vergunning tot een uitkering ineens, als compensatie voor 3e overschrijding van de 5 procent consumptiebeperking, zou tot misverstand kunnen leiden, aldus het bestuur. De K.A.B. oétreurt in hoge mate dat de regering met betrekking tol de in uitzicht gestelde compensatie het vergunningsstelsel heeft gekozen Genoemd bestuur acht de beslissing in consequent en in strijd met het regerings communiqué van 18 April j.l. De con sumptiebeperking was dwingend de laat ste 5 procent looncompensatie was ver plichtend Indien thans met goedkeuring van de regering opnieuw gecompenseerd moet worden dan past daarbij een dwin gend voorschrift, aldus de leiding van de K.A.B Een vergunning sluit honderddui zenden werknemers uit; dat zijn in het bijzonder zij, die door middel van hun organisatie nog niet over voldoende in vloed beschikken. MORGEN dan zullen de afgevaardigden van de Katholieke Arbeidersbewe ging in het diocees Haarlem naar ce Maasstad trekken, om aldaar over wel en wee, groei en bloei, handhaving en nog grotere opvaart van hun standsorgani satie te beraadslagen. Een werkvergadering derhalve, waai de nodige en noodzakelijke ernst aanwe zig zal moeten zijn. Ernst met durf zon der pietepeuterigfheid, maar desnoods recht op de man af. Het gaat om de geestelijke en finan ciële belangen van 180 afdelingen met 64.000 leden. De agenda is belangrijk. Onze verslag gever zal daarover licht doen schijnen. Hier, in deze hoek richten we de schijn werper slechts op het jaarverslag. Met het voorzitterschap van de heer V. d Veldt in de plaats van de heer Van de Akker is de Beweging wel in de agrari sche namen gebleven. Haarlem's diocees telt nu acht districten met uitgebreide gebieden voor een intensieve bewerking Het ontwikkelingswerk breidde zich ge lukkig verder uit. Op de 11 gewestelijke scholen steeg het aantal leerlingen vsn 148 tot 238, al liep de 2-jarige cursus daardoor automatisch terug. Het Credo Pugno-werk loopt wel, maar het jaar verslag meent heel wat renenen van betrekkelijke slapte te kunnen aan voeren, die om het toch eigenlijk zo belangrijke werk zouden moeten wor den weggenomen. De instellingen leverden voorts goede resultaten op. De rechtskundige advies- bureaux behandelden 2564 gevallen met een binnenhalen van bijna 65.000 Beroepskeuzebureaux gaven 761 adviezen Er kwamen weer 4 woningbouwvereni gingen bij, die nu bijna 8800 huizen exploiteren. Ruim 1000 woningen zijn nog in aanbouw. Brandstofvoorzieningen en andere vormen van coöperatie gingen voort met werken. Er was contact met ae jongeren en andere groeperingen. In de 44 pagina's valt wederom heel wat activiteit te bespeuren. Er is en wordt gewerkt. Nu weten we wel, het kan nog anders, het kan misschien ook nog beter. Alle arbeid blijft mensenwerk al is critiek ge wenst voor een gezond organisme. Doch er moet blijvend gebouwd wor den. Slopers zijn hier ongewenste gasten. De Beweging is dynamisch en mag niet verstarren De voorkomende problemen zijn. niet zo eenvoudig. En daarom zij aan alle bestuurders en afgevaardigden het licht van de H. Geest toegewenst. HENK VAN DER MAZE. Koning Boudewijn van België kwam gisteren persoonlijk tussen beide om een einde te maken aan de strafrechtelijke vervolging van een achttiental Leuvense studenten, die de dag tevoren een „plot seling koninklijk bezoek" hadden geënsce neerd op een meisjeskostschool, even bui ten Leuven. Op die avond werd plotse ling de school telefonisch verwittigd van het bezoek van Zijne Majesteit, dat bin nen een uur zou plaats grijpen. De heren lieten 't niet bij de opgewon denheid, die zich zowel van nonnen als 's-GRAVENHAGE, 22 November 1951. De begrotingen van Oorlog en Marine zijn hedenavond afgehandeld. Nadat in de namiddag nog een vijftal sprekers het woord had gevoerd, kwam des avonds het antwoord van de Minister van Oorlog en van Marine ir C. Staf. Maar evenmin als bij de algemene beschouwingen de debatten een grote hoogte konden hereiken, omdat de tijd en de noodzakelijkheid voor een groot debat sinds men het eens is over de verhoogde defensie- inspanning reeds lang voorbij zijn, evenmin was er voor Minister Staf aanleiding het nog eens te heropenen en had hij niets anders te doen dan op honderd en meer detailkwesties in te gaan en daarop antwoord te geven. Hij deed dit uitvoerig, waarna ook nog de Staatssecretarissen Moorman en Kranenburg het woord voerden. j^iprlan^fr0te M°ffSr,Sj hier Ya". hetc'eze werden ook nagestreefd. Hiertoe wa- ..„i, - ren de bezuinigingsjnsoecteurs van het ministerie van Financiën van groot nut. Het streven is naar ter; doelmatig de- fensie-.apparaat en daartoe is men bezig aan de opbouw van een parate divisie. Dit is de eerste vraag Door wat er daar na moet gebeuren, dus na 1954, kunnen wij onze plannen thar.s niet laten beïn vloeden, 1952 is belangrijker dan 1954. Het zal van de internationale toestand afhan gen, welk bedrag in 1954 aan de defen sie zal moeten worden besteed. Nog even werd betoogd, wat de laatste weken reed-- herhaaldelijk van achter de regeringstafel is gezegd, dat de deelne ming van Duitsland aan tie Europese de fensie zeer noodzakelijk moest worden Nederlandse volk worden gevraagd, zijn de minister erkends het de grootste soberheid en zuinigheid noodzakelijk en pupillen meesier maakte op 't horen van dit bericht: zij zetten door! In vier glan zende limousines kwam de pseudo-vorst - vergezeld van zijn gevolg aanrijden om f ,?rnd; van divisies, welke zich door de moeder-overste met eerbied I ™et Westeuropese leger zou gaan tellen te laten verwelkomen. Uit de kelen van ae Bene ux-landen er 5 voor hun reke- 1500 kostschoolmeisjes steeg een ovatio neel gejuich op. In deze gemeenschap van vrouwen, was één man, de schoolrector, die het hoofd en de blik voldoende koel hield om arg waan te krijgen tegen zijn „koninklijke" gasten. Hij verwijderde zich, teneinde de politie deelgenoot te maken van zijn wan trouwen. Deze deelde zijn opvatting en arriveerde om de valse Boudewijn, escorte en persfotografen in verzekerde bewaring te stellen treden waar zij nodig zijn. De hoge kosten vat, de internationale contacten worden ten dele veroorzaakt door de opleidinz var vliegers. Hier kost de opleiding van een vlieger ech ter 120.000. in Amerika siechts 43.000. De minister wil een bedrag boven de begroting besteden voor de aanbouw van voertuigen Voor de noodzakelijke sala risverschillen tussen land- en zeemacht kan men het salarlsbeltid niet doorbre ken. De minister meende, dat een tijd van 85 dagen voor herhalingsoefeningen als bet minimum moet worden beschouwd. Wat de Zondagsrust betreft, ging de minister met vele opmerkingen aceoord, maar niet ten aanzien van het vertrek van de manschappen naar Korea. Daar is het oorlog en kan geen dag worden verloren. Verkorte diensttijd of uitstel voor artsen of voor arts studerenden, kon niet worden overwogen, daar het leger deze mensen te zeer nodig had. Minister Staf deelde mede, dat de nieuwe voorwaarden voor de Nationale Reserve bij K. B. nu waren verschenen. Zoals men weet, zouden daarbij de voorwaarden aantrekkelijker worden, maar met een langere diensttijd. De diensttijd zal worden verlengd tot mi nimaal 300 uren. Voor de mobilisatieslachtoffers moest mer} buinen de regelen blijven bij de wet gesteld en deze regelingen waren royaal, meende de heer Staf. Aan alle gevahen, die bij ue daartoe ingestelde commissie komen, wordt aandacht geschonken. De minister ontkende, dat er op de marine zou zijn besnoeid. staatssecretaris Moorman meende, dat aan de toelating tot de K. M. A. de hoogste eisen moesten worden gesteld, en dat daarvan niets kon worden afgedaan. Een practisch bezwaar was, dat b}j een mindere vooropleiding moeilijkheden zou. oing zouden moeten nemen de heer Fens had daarnaar gevraagd zeide de minister niet te wéten Het programma den ontstaan bil het volgen van het van de defensie-gemeenschap is nog en- onderwijf. Desondanks werden er in het zeker. I officierscorps velen opgenomen, die Hoe de niCLaan deze eisen voldeden. waren er taken, zoals de verpleging, wel ke specifiek vrouwelijk waren. Staatssecretaris Kranenburg sprak nog uitvoerig over de insohakeling van het be drijfsleven en over de besprekingen, die daartoe zijn gevoerd tussen het georgani seerde bedrijfsleven met de hoofden van de legeraanschaffingsdiensten. Bij de replieken deelde minister Staf nog mede, dat het niet in zijn bedoeling ligt de diensttijd van de dienstplichtigen op te voeren tot 24 maanden. Door de communisten werden nog twee moties ingediend. Een waarin een Kerst gratificatie werd gevraagd voor alle mili tairen en een waarin wijziging werd ver zocht van de wet Mobilisatieslachtoffers 1914-'18. De stemming over deze moties en de eindstemming over de begroting zullen morgen aan het begin der vergadering plaats hebben. Voor de minister aan het woord kwam, had nog weer een aantal leden ten ver volge op de sprekers van gisteren allerlei detailkwesties behandeld als de vaccinatie, het vloeken in het leger en de Zondags wet (ds Zandt SGP), de sociale belangen van de militairen en hun gezinnen (Van Vliet KVP, die kwesties als de vrijstellin gen voor de grote gezinnen, de kostwin nersvergoedingen en dergelijke zaken be sprak). Verder hadden nog gesproken de heren Weiter (KNP), Korthals (VVD), Kikkert (CH), Vorrink (PvdA) en Hoog- carspel, die merendeels ook allerlei sociale kwesties bespraken. Bij de aanvang der vergadering stelde de heer Vermeer (PvdA) een drietal vragen aan de minister- van Binnenlandse Zaken a.i. over de gang van zaken bij de inci denten te Leeuwarden na afloop van de rechtszaak tegen de heren Schurer en De Jong. Hij vroeg het oordeel van de minis ter over het optreden der politie en of deze bereid was een uitvoerig onderzoek te doen instellen en de resultaten daarvan 'er kennis van de Kamer te brengen. Minister Teulings antwoordde hierop, dat deze incidenten verleden week Vrij- De staatssecretaris van O. K. en VV., mr J- Cais, is van mening dat van de houders van televisie-ontvangers een bedrag van 2,50 per kalendermaand, per oittvanginrichting, kan worden ge vorderd, aldus blijkt uit een nota over het regeringsbeleid Inzake de televisie. Een desbetreffend wetsontwerp is in fTmrr»lllll vpplpplrt 'vergevorderde staat van voorbereiding V.iLl UI LI 11LL V Cl LI v IV L en zai spoedig aan de Staten-Generaai worden aangeboden. De Britse premier Winston Churchill zal op 29 December naar Washington vertrek ken voor zijn aangekondigd bezoek aan president Truman. Hij zal worden verge zeld door drie „top-ministers'met name Anthony Eden minister van buitenlandse zaken, iord Ismay minister voor gemene bestaangelegenheden en lord Chcrwell, de atoomenergie-specialist van het kabinet. Van gezaghebbende zijde wordt verno- Gistermiddag omstreeks 4 uur is een volkswagen tussen Dep Dungen en 's-Hertogenbosch in de Zuid-Willemsvaart gereden. Vermoed wordi, dat de wagen £yue woroi vc—- ^!ipt is- ofwel leSen een ver men dat de besprekingen in Washington ,,!l Jr.. ,e 18 Bereden tengevolge waar op 3 Januari zullen beginnen en minstens va" nlJ ov^r de weg schoof en in het een week zullen duren. De agenda is nog kwam Aanvankelijk bleef niet helemaal gei eed. Een van de punten van bespreking zou zijn de controle op de Amerikaanse luchtbases in Groot Brittan- nië. Thans is de ongeschreven rege ling zo, dat alleen de Amerikaanse auto riteiten uitmaken of en wanneei Ameri kaanse vliegtuigen bommen van Brittannië uit tegen een derde mogendheid zullen gebruiken. Churchill zou hier grotere Britse invloed wensen De bijeenkomst wordt reeds thans beschreven als de ge wichtigste BritsAmerikaanse ontmoe ting sinds het einde van de oorlog. de auto drjjven en kon de bestuurder, de heer^ J. B. uit 's-Gravenmoer, zich naar buiten werken tot op de kap. Om standers hebben de man nog iets toege worpen, maar bij een poging dit te grjj- Pen, gleed de be-tuurder van de kap en verdween in het water Betrekkelijk spoedig waren de Geneeskundige Dienst en de Bossche brandweer ter plaatse. De wagen werd tegen zes uur opgetakeld, maar het duurde uren voordat men het stfofeiijk overschat van de verdronken bestuurder gevonden bad. „Hallo Hallo, hier Scheven ngen Radio, j dhp *Yert' Boor de directeur-generaa' der PTT in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten het nieuwe ontvangst- en bed'enings-station van Scheveningen Radio op het SIuiseMand te IJmuiden officieel in gebruik genomen. De moder ne en geperfectionneerde middelen, waar over Scheveningen Radio thans beschikt, zullen dit kuststation beter dan voorheen 'n staat stellen, de veiligheid en ver- keersbelangen van scheenvaart en zee varenden beter te dienen. Directie en personeel van Scheveningen Radio zullen alles in het werk stellen, om dene dank bare taak zo goed mogelijk te vervullen" Dit telegram was het eerste dat gisteren door Scheveninger Radio verzon den werd, onmiddellijk nadat de direo hag hadden plaats gevonden. Maandag j 'eur"Seneraal va.n de PTT de heer L daaropvolgend had de commissaris der Ko-1 Neher de schakielaaro van de zenderauto- ningin voor de provincie Friesland zich i van 'le' nieuwe gebouw van he' nieuwe Engeise regering zou f.taan tegenover de defensie-gemeenschap, wist minister Staf nog met. Hij had zijn nieuwe Engelse collega nog niet gespro ken. De territoriale troepen zullen zo wor-, uitgerust, dat zij rullen kunnen Bij het georganiseerd overleg is thans in behandeling de inpassing van sergean ten van het Knil in de ranglijsten van- de Kon. Landmacht. De vrouwenkorpsen in het leger waren nodig, omdat er van de mannen practisch niemand in het S*t«r ko» worden gemist Bovendien met hem in verbinding gesteld en had hij deze opdracht gegeven een rapport over deze zaak uit te brengen. Hij hoopte dit rapport bij de behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken in zijn bezit te hebben en dan op de door de heer Ver meer gestelde vragen dieper te kunnen ingaan, Rijkskustsiation had overgehaald. Nau- weliiks was dit telegram de lucht in. of de gelukwensen stroomden binnen uit alle delen van de wereld. De heer Neher werd spoedig na de officiële opening aan de telefoon ontboden spreken met de heer Klein Van walingen van de Internationale Sleep 1U Smit Co„ die aan boord was van de nieuwe sleepboot Oceaan. Ter wij] het schip voor de kust van Scheve ningen in de branding heen en weer slin kerde, voerde de heer Klein Van Wiliin- gen een geanimeerd gesprek met de direeteur-generaal. Daarna was de stroom van gelukstele grammen niet meer te stuiten De ..Wil lem Barendsz" gaf vanuit de Poolzee acte de presence en landgenoten telegrafeer den hun felicitaties vanuit Kaapstad. Nieuw Guinea en... waar ook ter we reld. - Een groot aantal autoriteiten die met het marinevaartuig „Van der Steng" naar het tweede sluiseiland waren overge bracht luisterden naar de welkomst woorden van de heer Neher, die in dank bare bewoordingen de activiteit van het kuststation memoreerde. De directeur van he kuststation, de heer C. van Geel gaf een historisch overzicht van de werk zaamheden van Scheveningen Radio, het kuststatian dat in IJmuiden steeds met grote huisveetingsmoeilijkheden te kam pen heeft gehad. Een speciale gelukwens werd Uitgesproken door de heer H. T de Booy directeur van de Kon. Noord en Zuid-Holl. Redding Mij, die met dichterlij ke vrijheid Ja hoofdletters van Ut- kuststation P.C.H verklaarde complimenteronde woorden: correct en hulpvaardig". met de „Paraat,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1