Veelbesproken Pausrede wekte opwinding in Engeland Na eövste emotie thans bezinning Vlaardingen emitteert f 3 millioen 30-jarige obligatiën a pari Regeringsbeleid inzake televisie Veertig jaren „DE BAZUIN" Selecties uit eerste onderlaag OP WEG NAAR HORECA BEDRIJFSCHAP Limburgers en Rijnlanders troffen elkander te Wylre N.-Atlantisch pact *S port-tS VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 Er komt bezinning Eerbied voor het leven K.R.O. en Televisie LEVENDE VALBREKER Eerste veertien jaar geen rente, daarna 10 pet EEN NIEUW TYPE Over commerciële uitzendingen wordt gestudeerd Lessen van Amerika en Engeland Televisieraad Meer koerszekerheid Minister Subardjo terug naar Djakarta Laatste bespreking in Den Haag Van Rooms Advertentieblaadje tot algemeen weekblad voor geloofsverkondiging Ticeede Kamer over Staatsmijnen: Winstaandeel voor mijnwerkers?" GRONINGSE TRAM WORDT DUUR AKEN'S STEDELIJK THEATER HERBOUWD ZUSTERS VAN ,.DE STENEN TRAPPEN" JUBILEERDEN „Carmen" opnieuw steen des aanstoots De opera-kwestie Nederlandse ministers naar Rome NOG NEGEN ELFTALLEN VRIJE ORGANISATIE BLIJVE VERDEDIGSTER VAN ALGEMEEN BELANG OM DE CYRANO-WISSEL- BEKERS NOURSE TREKT ZICH TERUG ISRAëL BEPERKT INVOER AM ER IK. KATOENOOGST II. (Door Douglas Hyde) WIMLEDON, November 1951. De rede, welke de H. Vader enige tijd geleden tot de Italiaanse vroed vrouwen heeft gehouden en waarin Hij verschillende moraalproblemen be sprak, waarmee zij in haar praktijk vaak te maken zullen hebben, is door de niet-katholieke Engelse pers aangegrepen als een welkome aanleiding, deels om de discussiezucht van het publiek te bevredigen, deels om critiek op de woorden van de Paus uit te oefenen. Onderwerp van bespreking door de pers was vooral dat deel van 's Pausen rede, waarin het moraalbeginsel beklemtoond werd, dat bet nimmer geoorloofd is een handeling toe te pas sen, die een rechtstreekse vernietiging van het kiemende, of van het tot ontwikkeling gekomen leven in de moederschoot beoogt. aanstaande moeders hun deur voorbjj zouden gaan. Maar thans begint het gctjj te keren en gaat er een wijziging komen in de pu blieke opinie. Want uit de opheldering, die op de v chaos der openbare discussie gevolgd is, is gebleken, dat de katholieke dokter, juist door zijn katholieke opvat tingen, een groter verantwoordelijkheids besef bezit, dan die „goeie moderne hei denen", die geen christelijke beginselen willen aanvaarden als leidraad voor hun handelen. De katholieke dokter weet, dat hij zich niet uit bepaalde moeilijkheden bij een bevalling kan redden door schedeldoor boring, of soortgelijke methoden, maar dat hij alles op alles moet zetten om zowel het leven van de moeder als dat van het kind te redden. Noch zal hij op zogenaamde „medische gronden" zich wagen aan het toepassen van abortus (die bovendien zelf niet zonder gevaar is). Men zal Intussen wel hebben ingezien, dat men in Engeland de katholieke doc toren en vroedvrouwen, die minstens een derde van het totale beroepskorps uit maken, onmogelijk kan missen. Zonder Dit moraalbeginsel, eenvoudig berus tend op het vijfde gebod: Gij zult niet doden, welk gebod evenzeer het doden van hef kind terwille van de moeder, als het doden van de moeder terwille van het kind in de verloskundige praktijk verbiedt en in alle voorkomende geval len de plicht oplegt, tè doen wat nodig is om beider levens te behouden, is in vele Britse bladen totaal verkeerd weergege ven. Vandaar ook, dat de beschouwingen, welke eraan gewijd zijn, de critiek, wel ke erop geleverd is, in vele gevallen kant noch wal raken. Zij, die in de pers ach en wee geroe pen hebben over het pauselijke pleidooi voor de nalevmg van het vijfde gebod, zouden derhalve beter gedaan hebben, openlijk kleur te bekennen en toe te ge ven, dat zij dit gebod om welke reden? niet toepasselijk achten, wanneer het gaat om het zich voortplantende mense lijke leven in de moederschoot in be paalde moeilijke gevallen. Dat wij op de reactie, welke in de Britse pers op de genoemde pauselijke toespraak gevolgd is, de aandacht vesti gen, geschiedt dan ook hoofdzakelijk ofn te doen zien, hoe telkens weer in geval len als deze de zaken verdraaid worden en op grond van deze verdraaide voor stelling van zaken geschreeuw en afkeu rende critiek worden uitgebracht, terwijl op de eigenlijke kern van de kwestie niet wordt ingegaan, Tal van artikelen zijn in de pers ver schenen en vele brieven aan de bladen gericht over het door de Paus behandelde thema, dat zou zijn samen te vatten in de woorden: eerbied voor het leven. Het geschrevene kwam hoofdzakelijk uit de peri van met het onderwerp geens zins vertrouwde mensen. De Paus werd als een verkondiger van onmenselijke be ginselen voorgesteld en de katholieken werden als dwazen uitgekreten wegens het aanvaarden van een monsterachtige leer. De geschiktheid van katholieke doc toren, vroedvrouwen en verpleegsters om in bepaalde gevallen, waarbij het In wer kelijkheid toch om niets anders gaat dan om het behoud van kraamvrouw en kind, juist te handelen, werd in twiifel getrok ken en suggesties werden gedaan, waarbij de mogelijkheid om katholieke werk- krachten van de verloskundige praktijk verwijderd te houden, bh wijze van drei gement werd gehanteerd. De heftigste aanvallen kwamen echter van de kant van niet-katholieke, zich christelijk noemende opponenten, zowel Anglicanen als non-coniormisten. Angli caanse bisschoppen, bladen en particu- ligre pfujsonen gaven als om strijd hun ^rijzen en afkeuring te kennen en non- conformistische organen gebruikten wrange uitdrukkingen, die zij in de regel wel nalaten te gebruiken tegenover het communisme, het atheïsme, of in het algemeen tegen de vijanden van Chris tus. Men heeft zelfs het denkbeeld geopperd dat katholieke doctoren bij de wet ver plicht zouden worden, om hun religie op nun naambordjes aan te geven, zodat hen zou de nationale gezondheidsdienst, die toch al veel te weinig personeel heeft, hopeloos tekort schieten. Het staat thans vast, dat vele dagblad schrijvers en andere personen, als zij de juiste tekst van 's Pausen rede direct in handen hadden gekregen, onmiddellijk heel anders daarover geoordeeld zouden hebben, dan zij na hun eerste kennisma king met een verwrongen lezing der pau selijke toespraak hebben gedaan. Als zij even hadden nagedacht, alvorens de verwrongen tekst als juist te aan vaarden, dan zouden zij hebben moeten begrijpen, dat de bedoeling van de Paus geen andere kon zijn geweest dan op te komen voor de naleving van het vijfde der tien geboden Gods: Gij zult niet do den. Maar alles bij elkaar genomen, heeft het grote „openbare debat", dat over 's Pausen verklaringen gevoerd is, mis schien dit voordeel gehad. dat sommigen, zo niet velen, een beter inzicht hebben gekregen in de katholieke beginselen op het onderhavige gebied. In dit opzicht heeft de Paus niets nieuws verteld, maar de eeuwenoude principes weer eens ingescherpt bij ka tholieken en niet-katholieken in Enge land en hen doen zien, hoe zeer het Enge land van vandaag voor een groot deel de christelijke kijk op de dingen (een kijk, die het eens zo ruimschoots bezat, heeft verloren. Naar ons van bevoegde zijde is meege deeld, heeft de K.R.O. met zijn televisie programma's hetzelfde voor als met zijn radio-uitzendingen. Het eerder verspreide bericht, als zou hij zich ten aanzien van de televisie voor namelijk beperken tot het uitzenden van godsdienstige plechtigheden, is uit de lucht gegrepen. (Van onze correspondent.) Een timmerman, B. uit Siddeburen. dia werkzaamheden verrichtte op ongeveer 10 meter hoogte aan de sxrocartonfabriek „De Eendracht" te Apningedam, viel niaar hefteden toen een nalk brak. Hij kwam gelukkig achter terecht boven op een werkman, waardoor zijn val gebro ken werd. De man werd met enkele ge broken ribben naar net. ziekenhuis te Groningen gebracht De „valbreker" kreeg liehte verwondingen De do u obHffü toonder tot de koers van 100 pet. De lening draagt geen rente gedurende de eerste 14 jaar en daarna, te beginnen op 1 Januari 1866, een rente van 10 pet. Pet jaar. De inschrijving staat open op Vrijdag 30 November bij de Twentsche Bank N.V. en R. Mees Zoonen. T.a.y. dit novum op de kapitaalmarkt waarbij dus in feite een dertigjarige fixe- lening wordt aangeboden, zonder tussen tijdse uitlotingen, merkt het gemeente bestuur in zijn brief aan emittenten nog het volgende op. I.v.m. de kapitaals- schaarste en daarnaast de van kracht zfjnde officiële rentegamma heeft men naar een andere vorm gezocht en is daarbjj uitgegaan van de gedachte, dat er een categorie beleggers js, die op directe inkomsten geen prijs stellen, mits hier tegenover staat, dat zij in later jaren in verhoogde mate van dit tijdelijke afzien van rentebaten voordeel heeft. Men denkt nierbij aan beleggers, die momenteel over voldoende inkomsten beschikken en door de werking der progressie in de inkom- stenbelastingtarieven van een verhoging van inkomsten uit genoten rente thans in onvoldoende mate zouden genieten, doch die in de toekomst door pensionnering, terugtrekken uit zaken of anderszins, vermindering van inkomsten hebben te verwachten. Voor deze categorie van beleggers moet het zoeken van een obligatie, welke ln de eerste jaren geen rente, doch na een aan gezocht naar een leningsvorm, waarbij (tal jaren een rente naar een büzonder naast de lenter een speciale attractie aan hoog percentage afwerpt, zeer aantrek kelijk zijn. Deze aantrekkelijkheid wordt de lening wordt verbonden. Het uitgeven van een premielening waarbij naast de lage rente van 2% een aantal premies beschikbaar wordt gesteld, is daarvan het gevolg geweest. De gemeente Vlaardingen heeft echter In de Tweede Kamer heeft destijds staats secretaris Cals toegezegd dat hij aan de Kamer een uiteenzetting zou doen toe komen van het door de regering gevolgde ■televisiebeleid. In de vorm van een nota is deze uiteen zetting thans verschenen. Wij ontlenen daaraan, dat de televisiebeschikking de vrijheid laat ook aan andere organisaties een machtiging te verlenen. De staats secretaris meent zeker in de experimen tele periode, deze mogelijkheid te moeten openhouden, ook al heeft hij tot op heden geen bepaalde instanties voor ogen, die voor 'n machtiging in aanmerking komen. De Ned* Televisie Stichting heeft zich bereid verk aard een bepaald gedeelte van de zendtijd (waarbij gedacht is aan een vierde gedeelte) te besteden aan een algemeen door d.e stichting te verzorgen programma, waarvoor de deelnemende omroeporganisaties tezamen de verant woordelijkheid dragen. De regering heeft gemeend hierop vooral te moeten aan dringen, omdat de kijkers in verband met de aanwezigheid van slechts één zender (nog geaccentueerd door de zeer korte xendtjjd en de onmogelijkheid buiten landse stations regelmatig te ontvangen) voor.opig geen keuze zullen hebben tussen meerdere programma's tegelijkertijd en toch hun kijkgeld zulien moeten »elalen- Het is daarom van gewicht, dat door de N.T.S. en de daarin samenwerkende om roeporganisaties er doelbewust naar ge- Nederlandse bevolking zo algemeen mo gelijk aanvaardbaar te maken. De omstandigheid, dat de kijkers voors hands slechts één programma kunnen volgen, legt ook in ander opzicht speciale beperkingen aan de uitzendingen op. Met name zal de propaganda voor het eigen verenigingsleven der omroeporganisaties, die in de klankomroep is toegestaan, zo veel mogelijk moeten worden beperkt. Handelsreclame is in de machtiging na drukkelijk verboden. Wel maakt 't vraag stuk der commerciële uitzendingen reeds enige tijd een voorwerp van studie uit in een speciaal daartoe in het leven ge roepen interdepartementale commissie. Ongetwijfeld zal ook de televisieraad dit punt in zijn adviezen betrekken. Mededelingen van politieke aard mo gen niet anders inhouden dan een stellige uiteenzetting of toelichting van politieke beginselen. Omtrent de dezer dagen ingestelde televisieraad zegt de nota het volgende: Er zijn verschillende redenen, waarom behoefte gevoeld wordt aan een breed samengesteld college van deskundigen, dat de regering zal adviseren over de vela vraagstukken van culturele, sociale, econo mische en juridische aard, die zich bij <i3 televisie en in h©t bijzonder bij de •oorbereiding van een definitief televisie- o stel voordoen. De ontwikkeling van de televisie, met name in Groot-Brittannië en de Ver. Staten, heeft de ogen geopend voor een aantal moeilijkheden, welke niet op tech nisch terrein liggen, doch welker op lossing noodzakelijk is, voordat hier te lande definitief tot televisie kan worden overgegaan. In verband hiermede wordt allereerst gewezen op de directe werking van de televisie in de huiskamer, waardoor een aantal vraagstukken wordt opge worpen van culturele, morele en sociale aard. waarnaar in de naaste toekomst een uitgebreid onderzoek za! moeten worden ingesteld. Voorts denke men aan mogelijke belangentegenstellingen tussen de filmindustrie en de bioscoop exploitanten aan de ene en de omroep aan de andere zijde. Bovendien doet zich vooi het probleem vsn <ie suteurs- rechten en de zg. „droits voisins' welke voor de televisie 'n onvergelijke lijk zwaardere belasting zulien vormen dan voor de geluidsomroep. De regering is van oordeel, dat de ge noemde belangentegenstellingen het beste en met de minste materiële schade kun nen worden overbrugd door deskundigen uit de betrokken groepen van stonde af aan te betrekken in de voorbereidingen voor een definitief stelsel terwijl voort durend contact tussen de daarbij betrok ken ministeries onontbeerlijk is gebleken. Deze overwegingen hebben geleid tot de samenstelling van een televisieraad. De raad wordt door de regering gezien als een college ad hoc met een tijdelijke taak, die begrensd wordt door de duur van het experiment. Wellicht zal in het definitieve omroepbeste, met een zo nodig in secties verdeeld college van advies kunnen worden volstaan voor het gehele radio- en televisiebestel. nog verhoogd door het feit, dat de rente, gevoegd bij het toekomstige lagere in komen minder zwaar zal worden belast dan de rente, gevoegd b\j het hogere in komen, dat thans wordt genoten. Bovendien staat tegenover de aanvan kelijke renteloosheid het voordeel van een grote koerszekerheid. Voor het geval nl. dat de natuurlijkerwijs te verwachten koersstijging der lening m de eerste jaren door een sterke stijging van de rente stand doorkruist mocht worden, geeft de bereidheid der gemeente Vlaardingen tot terugkoop tegen pari na 1 Januari 1988 toch een garantie tegen verliezen op de hoofdsom. De Indonesische minister van buiten landse zaken, de heer A. Subardjo, die aan het hoofd stond van de Indonesische delegatie te Parijs, is gisterenavond van Schiphol per K.L.M. naar Djakarta ver trokken. Zoals men weet, achtte men daarginds zijn tegenwoordigheid gewenst in verband met de komende Uniebespre kingen en de kwestie-N ieuw-Guinea. Om die reden is hij dan ook teruggeroepen. De heer Subardjo heeft van de gelegen heid gebruik gemaakt om minister Stik ker nog eens thans in Den Haag te ontmoeten. Deze nesjireking, waarbij volgens mededeling van bevoegde zijde, van gedachten werd gewisseld over de betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië, vond plaats oo het departement van Buitenlandse Zaken en er werd ook aan deelgenomen door de minister van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, lr L. Pe ters en de wnd hoge commissaris van Indonesië in Nederland, mi Djumhana. Deze laatste deed mot de Indon. gezant in Brussel, de heer Anak Agung, de heer Subardjo gisteravond op Schiphol uitge leide. De minister verklaarde daar, dat hij de reis incognito maaiu en dat zijn be zoek aan minister Stikkei uitsluitend in formeel was geweest en dat er geen poli tieke besprekingen waren gevoerd (be doeld zal wel zijn; geen officiële). Hij verwachtte, dat kort na zijn aan komst in Djakarta de Indonesische delegatie voor de Unienesprekingen, on der leiding van pr;>f. Supomo, naar Den Haag zal kunnen vertrekken. Betreffende het stanapunt van Indone sië in de vergadering der Ver. Naties zeide hij, dat Indonesië geen bepaalde zijde wil kiezen maar slechts wil ijveren voor het behoud van de vrede. Ten op zichte van het Westerse voorstel heeft Indonesië nog geen definitief standpunt bepaald. Pauselijk Bureau voor de Emigratie. Paus Pius XII heeft een Bureau voor de Emigratie 1" "et leven geroepen teneinde de geestelijke zijde der internationale emigratie-problemen te bestuderen. Het Bureau ressorteert onder de H. Congre gatie van het Consistorie. Tot hoofd van dit Bureau is mgr Rossi benoemd. E«n rlehtlng«nwijzer ls g44n toove*. «tofh'j vertelt alleen, wat 6 graag wilt doen op den Weg hij geeft u geen bijzonderen voorrang! Ook als u. .het pijltje" hebt uitgestoken, mo#t blijven opletten, of gij uw richtingvCranderlng wel veilig kunt volvoeren (E„laat het ding daarna niet noodeloos uitstaandat ia enuitstaanbaar en gevürlijk I) Ter gelegenheid van zijn veertigjarig bestaan heeft het actieve weekblad voor geloofsverkondiging „De Bazuin" een zeer gevarieerd en geïllustreerd feest- en gedenknummer uitgegeven, dat hopelijk niet zal nalaten op zijn beurt 'n Reclame- Bazuin te worden voor deze loffelijke en zeer verdienstelijke uitgave. In de artistenwereld zijn wij gewoon geworden een aangekondigd jubileum altijd enigszins met zeker grano saiis aan te nemen. Zo viert het weekblad „De Bazuin" zijn z.g. veertigjarig jubileum, terwijl het in zijn kop vermeldt, dat bet pas aan zijn 35ste jaargang toe is. Het hiaat, dat wij hier constateren, vindt zijn oorzaak in het feit, dat wat vroeger „De Bazuin" heette, in 1841 op hoog bevel werd opgeheven en eerst na zes, bijna zeven jaar, zwijgens, zeer be scheiden weer aan 't woord kon komen. „De Bazuin", zoals wij deze nu ken nen, is een heel andere verschijning dan die, welke veertig jaren geleden te Am sterdam opzien baarde, zowel in opzet als naar inhoud, en wij moeten het de tegen woordige beheerders wel als een deugd aanrekenen, dat zij alleen omwille van de oude naam hun nederige afkomst zo openlijk erkennen. Oorspronkelijk heette „De Bazuin" eigenlijk de „Reclame-Bazuin" en was bedoeld als 'n Rooms advertentieblaadje, een initiatief van de in die dagen altijd zeer bedrijvige Bernard Th. de Wolf. Het klink nu bijna als een fabel, dat deze ondernemende heer het aandurfde een blad uit te geven, waarin men gratis kon adverteren en dat ook gratis voor belang stellenden beschikbaar werd gfesteld. Het duurde dan ook niet lang of Bernard de Wolf droeg de directie van het blad over aan de heer H. van Wely, die een meer commerciële basis zocht, al was dat nog op een zeer bescheiden voet, een abonne ment 75 cent per jaar en 7 cent per maand. De „reclame" liet men wegzakken en het werd kort en goed „De Bazuin", een soort kerkkrantje, speciaal bedoeld voor Amsterdam, zoals later ook overal paro chiële „Kerkklokken" haar ontstaan von den, welke na de bevrijding in 1945 wer den ondergebracht in de gezamenlijke diocesane uitgave „Sursum Corda". De kosten van de Amsterdamse „Ba zuin" werden op aanstichten van de wak kere pastoor Perquin gedragen door een door hem opgerichte Vereniging de „Ba zuin". Maar daar pastoor Perquin weldra de handen vol kreeg met zijn bemoeienis sen met de Katholieke Radio Omroep, droeg hij de redactie van het weekblad over aan zijn kapelaan pater Th. Weitér, die tot de bezettingstijd deze functie waar nam. en kort daarop plotseling kwam te overlijden. Ontleende de „Bazuin" aanvankelijk vooral zijn kracht aan de altijd enigszins rumoerige artikeltjes van de militante ka pelaan Van Dorp. zijn latere populariteit dankte het blad voornamelijk aan de graag gelezen vragenbus van pater Felix Otten. Pastoor Perquin, pater Welter, pater Otten er was aan de oude „Bazuin" toch wel een Dominicaanse traditie, zodaj, na de bevrijding van ons land. toen de oor spronkelijke „Bazuin" zo goed als dood en vergeten was, de bekende Dominicaner apologeet pater A. v. Groenewoud het initjatief nam om de „Bazuin" weer op te richten, maar nu. daar deze als Am sterdams kerkblad niet meer nodig bleek, als een algemeen weekblad voor geloofs verkondiging voor heel Nederland. Toch was pater v. Groenewoud met zijn dappere initiatief nog iets te vroeg; hij had wel een staf knappe medewerkers om zich de wlnst toe te kennen heen verzameld, maar hij had geen reke- ning gehouden met de papierschaarste, hij De in 1950 werkelijk behaalde kon niet uit de voeten Uiterlijk zag de Leden van de Tweede Kamer hebben de minister van Economische Zaken in hun voorlopig verslag over de begroting 1952 der Staatsmijnen gevraagd of er voor de directie der Staatsmijnen geen aanlei ding bestaat de vraag in overweging te nemen om de werknemers enig aandeel in nieuwe „Bazuin" noodgedwongen er nog maar zeer schamel en armelijk uit, het blad introduceerde zich niet. Maar men despareerde niet. Hoe nu de nieuwe .Bazuin' welgevallig is uitgegroeid blijkt verrassend uit dit feestnummer dat klinkt als een koninklij ke troonrede voor de toekomst. De gees tige blik in het verleden doet te meer de hooggeestelijke waarde en bete kenis van het heden uitkomen. De mannen van het eerste uur worden dankbaar en eerbiedig herdacht, de arbei ders van de nieuwe morgen treden aan, vol lust e"n werkkracht. Moge de nieuwe wekroep van „De Ba zuin" alom worden gehoord en verstaan. P. H. H. (Van onze correspondent). Nadat dit jaar reeds twee maal ln Januari en Mei de trolley- en bus tarieven in Groningen verhoogd moesten worder», zal wederom een verdere ver hoging van de tarieven noodzakelijk zijn. Derhalve stellen B. en W. de raad voor de vroegrittentarieven van 5 op 6 cent te brengen, de enkele reis-tarieven van 12 op 14 cent en bij gebruik van rittenkaar- ten van 11 op 12% cent. Ook de abonne menten worden dienovereenkomstig ver hoogd. (Van onze Limburgse redacteur) Het Stedelijk Theater van Aken, gele gen in het centrum der stad, dat door oorlogshandelingen verwoest werd, is herbouwd en gemoderniseerd. Zondag 23 December a s- zal het met een groots op gezette opvoering van Richard Wagners Lohengrin op officiële wijze in gebruik worden genomen. i steen koolproductie bedraagt 7.700.000 ton. Hoe wel aangenomen mag worden, dat de arbeidsproductiviteit enigszins zal stijgen en de mechanisatie een gunstige invloed zal hebben op de productie, wordt voor 1952 slechts een productie van 7.750.000 ton geraamd. Is dit niet te zeer aan de lage kant?, zo vraagt men verder. Deze leden hadden tenslotte met veel belangstelling kennis genomen van het antwoord van de minister op de vragen van het Ld der kamer, de heer Maenen (KVP) met betrekking tot het conflict op de staatsmijn Maurits. Zij deelden het vertrouwen van de minister, dat he-t mogelijk zal zijn een be vredigende oplossing voor de gerezen moeilijkheden te Vinden, indien de aange wezen organen van de Mijnindustrieraad de zaak ernstig ter hand nemen. Wei be treurden de leden hier aan het woord het, dat een samenvattend onderzoek naar de concrete feiten, waarop de gepubliceerde klachten berusten, door de bedrijfsorganen niet heeft plaats .gehad. De Zusters van het Arme Kind Jezus van huize „De Stenen Trappen" te Roer mond hebben met de aan haar zorgen toevertrouwde kinderen Woensdag en Donderdag feestelijk het feit herdacht, dat zij zich 75 jaar geleden in dit huis vestigden. Woensdag werd voor de zusters de vie ring ingezet met een plechtige Hoogmis van dankzegging, opgedragen door rec tor Hermans van het huis met assistentie van prof. Evers en directeur Röikens. 's Avonds celebreerde mgr Lemmens een pontificaal Lof. Donderdag kwamen vele autoriteiten en vrienden van „De Stenen Trappen" op een receptie de generale assistente moeder Theresia Avila, de algemene overste en de moeder-overste van het huis hun gelukwensen aanbieden, o.a. ce burgemeester van Roermond, mr dr R. Geuljans. Voor de kinderen was er een Vlaamse kermis ingericht, waarvan allen naar hartelust hebben genoten. GjSieIAk°pnd iSmde ??inister van buiten landse zaken mr D. u. Stikker van Schiphol naar Rome vertrokken om deel te nemen aan de N.A.T.O.-conferentie. „WD zullen m Rome", zo 7.eide hi), „niet tot beslissingen komen. De confe rentie heeft voornamelijk ten doel de ministers der verschillende landen de gelegenheid te geven kennis te nemen van allerlei voorlopige rapporten, waar over uiteraard ook enige discussie zal worden gevoerd. Eventuele beslissingen zijn niet te verwachten vóór een volgende vergadering, die mogeljjk eind Januari zal worden gehouden". De minister verwacht Dondordagavond 29 November terug te zjjn. Minister Lieftinck zal heden even eens naar Rome vertrekken, morgen ge volgd door minister Staf. Of minister Van den Brink ook aan de besprekingen te Rome zal deelnemen zal afhangen van de agenda. Minister Stikker wordt vergezeld door dr N. H. Boon, secretaris-generaal van het departement van buitenlandse zaken en de heer A. van den Beugel, hoofd ambtenaar van de afdeling buitenlandse handelsbetrekkingen van het departe ment van buitenlandse zakei.. Vandaar dat men heeft besloten om over te gaan tot de uitgifte van de lening, welke de eerste veertien jaar geen rente draagt, en de laatste zestien jaar een rente van 10 zal geven. Met deze voor waarde blijft de gemeente binnen de be staande rente-normen. De hieraan ten grondslag liggende renteberekening is vastgesteld op basis van samengestelde interest, waarbij de obligatiehouder op die basis een rendement van ruim 5 r'c maakt, waarvan de contante waarde ech ter op niet meer dan 4 mag worden gesteld. Het zal duidelijk zijn, dat eerst na verloop van jaren het interessante rente-aspect in een stijgende koersont wikkeling tot uiting zal komen. Voors hands zit er echter als gevolg van de renteblokkade gedurende de eerste veer tien jaren nog weinig muziek ln. Al met al geldt het hier wel een zeer speciaal leningsobject, dat ook voors hands vanuit die gezichtshoek door de markt zal worden beoordeeld. De op brengst van deze lening is bestemd voor de financiering van de uitbreiding der] het vertrouwen in de geestelijke waarden energie- en waterbedrijven. terugwinnen. (Van onze Limburgse redacteur). In ,,'t Keldertje" van Brand's Brouwerij te Wylre heeft de Culturele Raad Lim burg dezer dagen een bijeenkomst belegd, waarop de culturele betrekkingen tussen Limburg en het Rijnland door vertegen woordigers uit beide streken besproken werden. De meeste Duitse gasten waren uit Aken afkomstig. Ook de burgemees ters van Maastricht, Kerkrade en Vaals gaven door hun aanwezigheid blijken van belangstelling. De gedachtenwisseling werd ingeleid door dr K. Hahr. secretaris van het Ka tholieke Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing te Bilthoven. Hij legde er de nadruk op, dat geestelijk-culturele samen werking een betere waarborg voor de vrede vormt dan samenwerking op poli tiek, economisch of militair gebied. Dit wederzijdse contact dient vooral in regio naal verband beoefend te worden, omdat het dan op historische grondslagen kan steunen. Vooral voor de betrekkingen tus sen Limburg en het naburige Rijnland is dit regionalisme van belang. Deze weder zijdse ontmoetingen mogen echter niet te incidenteel plaats vinden Ook valt het dringend aan te raden bij het organiseren van stedeneontacten niet willekeurig en in den blinde te werk te gaan doch te voren een plan op te stellen. De beste resultaten mogen verwacht worden van bijeenkom sten waarop Nederlanders en Duitsers, die hetzelfde beroep uitoefenen met elkander in aanraking komen. De jeugdige generatie in Duitsland, die nog de invloed van het nationaal-socialis- me ondergaan heeft, verkeert momenteel in grote gevaren. Binnen afzienbare tijd zullen deze jongeren in het openbare le ven vooraanstaande functies gaan bekle den. Daarom is het noodzakelijk dat zij Behalve de problemen, die samenhan gen met vreemdelingen vei keer, reisdevie- zen, visa, sportuitwisseling en letterkun dig contact is ook de geruchtmakende kwestie van de Akener Opera ter sprake gebracht. De heer Schyns, die van de bedrijfsleiding dezer instelling deel uit maakt, verklaarde, Jat hij uit zuiver idea lisme en liefde voor het naburige land ge tracht heeft het opera-contact tussen Aken en Zuid-L:mburg te herstellen. Teleurstellingen waren hem daarbij niet bespaard gebleven. Het eerste optreden van de Akener Opera, aat in Kerkrade zou plaats vinden, zou niet doorgaan en Maandag j.l. is het gebeurde te Maas tricht niet alleen voor hem, maar tevens voor het gehele gezelschap een bittere tegenvaller geweest Bovendien hebben deze onaangename voorvallen handen met geld gekost. Wel hadden de Akenaren het als een grote eer beschouwd, dat zij in de afgelopen zomer het openluchttheater van Brunssum met een opera-opvoering mochten openen. Het alleen-opvoeringsrecht, dat de Nederlandse Opera zich voor Carmen verworven heeft, wilde spr. ten volle eerbiedigen, doch hij zou het als een daad van welwillendheid hebben be schouwd, wanneer deze instelling aan het Akener gezelschap b(J wijze van uitzondering, verlof had gegeven om Bizet's opera te Maastricht op te voe ren. Daarmede zouden de Duitsers de Nederlanders in dit geval zeker geen concurrentie hebben aangedaan. Het verwijt, als zou de Akener Opera in Zuid-Limburg tegen dumpingsprljzen werken, wees de heer Schyns met na druk van de hand. Aan de vooravond van de landen- derby tussen de nationale ploegen van Nederland en België komen er morgen niet minder dan negen andere selectie elftallen van Nederlandse voetballers in het veld. Tegen de achtergrond van de samenstelling van het Nederlandse elftai tegen de Rode Duivels en van het Zuid- Nederlandse elftal,van twee weken ge leden tegen Luxemburg kan met deze negen locale en regionale ploegen een beeld worden geprojecteerd van het spelers-materiaal dat in een bredere eerste onderlaag de smalle spits van ons contingent top-voetballers ondersteunt en dat wellicht vroeger of later ook nog als „ravitaillerings-arsenaal" goede dien sten kan bewijzen. Nederlands Jeugdelftal te Breda tegen de Belgische jeugd: doel Tap (ïlermes DVS): achter Van der Hoek (Fejjenoord) en Boskamp (Ajax); midden: Van der Hurk (Eindhoven), Utermark (BW) en Klaassens (VVV); voor Van der Kuil (VSV), De Wit (De Valk). Brom (WA) Van der Wel (Ajax) en Rijnvis (BMT) reserves Feyt (Woerden), Okhuyzen (Velox), Van Woerden (Feijenoord) en Schuman (PEC). Rotterdam tegen Antwerpen: doel: Van der Bijl (Feijenoord); achter Tiebout (Sparta) en Bol (Feijenoord): midden Kroon (Feijenoord), Everse (Kerxes) en Sonneveld (Sparta); voor Van Ede (Spar ta), Benningshof (Sparta), C. Rjjshouwer (Kerxes), Van der Velde (Feijenoord) en Jac. Heijster (Hermes DVS); reserves Ver sprille (Neptunus), Osterholt (Hermes DVS), Zuidgeest (Sparta) en Beun (Xerxes). Amsterdam tegen Brussel: doe! Hage raars (Volewijckers); achter Potharst (Ajax) en Mesman (Blauw Wit); midden Fanger (DWS), Kil (DWS) en Feldman (AFC); voor Oldenhof (Watergraafsmeer), Van Djjk (Ajax), Niessen (Zeeburgia) Strieker (Zeeburgia) en Van der Ruit (Volewijckers); reserves Van Veen (Watergraafsmeer), Elzer (Ajax), Van Oord (Volewijckers) en Tjepkema (Blauw Wit). Noord-Nederland te Groningen tegen Oost-Nederland: doel Bijlenga (Frisia); achter IJdema (Sneek) en Buist (GVAV); midden Kammeijer (GVAV), Drewes (Van onze verslaggever) Maastricht, Donderdag Toen, na afloop van een voortreffelijke lunch, leraren en cursisten van de nog zo jonge Middelbare Hotelvakschool in dc sober, doch stijlvol gedecoreerde eetzaal van Hotel du Lévrier et de 1' Aigle Nolr front maakten voor de leden van de in Maastricht vergaderende Verenigde Katholieke Hoteliers en Restaurateurs! toen de voorzitter der bijeenkomst, de heer J. A. Engels met een breed en royaal gebaar prees voor de zo verdienstelijke manier, waarop dc .bemanning" der hotelschool dit jaarlijkse congres niet alleen culinair doch ook ln tal va* andere opzichten had willen omlijsten, sloot hij daarmee een uiterst belangrijke twee daagse bijeenkomst, waarvan het eerste deel zich Woensdag, buiten de openbaar heid en in een gesloten bijeenkomst, had afgespeeld. Woensdag immers hadden de aanwezi gen zich moeten beraden over de voorstel len van het bondsbestuur van Hocres, de Nederlandse Katholieke Bond van Hotel- J.en Restauranthouders, 't bestuur te machtigen een hoofdbedrijfschap voor het Horecabedrijf aan te vragen. Deze voor stellen geformuleerd nadat twee com missies het vraagstuk van alle zijden had den bestudeerd geven het op te richten hoofdbedrijfschaip onder meer een veror- omdat men het bedrijfschap met een matig aantal voorwaarden beginnen wil. Met name immers wensen de behandelde voorstellen het toekomstige bedrijfschap geen verdenende bevoegdheid te verstrek ken ten aanzien van o.m. het verstrekken van gegevens van de bedrijven en de in- Bond wordt met ingang van 1 Januari De West-Indische testers verloren op hui Australische tournee van Nieuw Zuid-Walcs; score Wcst-Indië 134 en 355, N.Z.-Wales 239 en 214 voor 3. Voor de tweede testmatch AustraliëWest-Indië zijn zowel het uiinnende Aussies-team als het verslagen elftal van de gasten on gewijzigd. Het bureau van dc Kon. Ned. Hockey denende bevoegdheid inzake registratie van alle Horeca-ondernemingen in Nederland, de verruiming van werkgelegenheid en de voorkoming van werkloosheid, de aanstel ling en het ontslag en de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Doch daarnaast zijn de ontwerpers van deze voorstellen „van oordeel, dat de vrij heid van de individuele ondernemer niet verder mag worden beknot dan voor het algemeen belang strikt noodzakelijk is", en verder erkennen zij „de vrije organi satie als bolwerk van deze vrijheid en als verdedigster van het algemeen belang". Het is op dit streven het bedrijfschap niet te willen verdrinken in een overvloed van verordenende bevoegdheden dat prof. dr Veraart, deze Voorstellen aan een beschouwing en een analyse onderwer pend, Donderdag voor een aandachtig ge- boor in een belangrijke inleiding met in stemming wees. „Inderdaad", aldus prof. Veraart," de vrije organisaties moeten ook in de nieuwe bedrijfsorganisatie een belangrijke (min of meer toeziende en dus controlerende en zelfs corrigerende) rol blijven spelen. In leite heeft haar rol nu zelfs aan belang- rjjkheid gewonnen". Prof. Veraart ontwikkelde nog eenmaal „de ijzersterke Katholieke gedachte, die daarom vooral afwijkt van de Woltersom- gedachte, omdat deze aan de factor arbeid geen passende positie heeft willen geven. Terugkerende tot het rapport der beide Hocres-commissies, zei prof. Veraart, de indruk gekregen te hebben, dat er in het Horecabedrijf reeds een „uitermate be langrijke privaat-rechtelijke organisatie bestaat" en bij «prak woerden van lof, aspecten sag, zage van boeken en bescheiden van de Horeca-ondernemingen, het onderzoek op sociaal, economisch en technisch terrein, ae mechanisatie en rationalisatie van Horeca-ondernemingen, de normalisatie van voortbrengselen en bedrijfsmiddelen en het vaststellen der getalsverhoudingen in de bedrijven. Een aantal vragen van de heer Bijster- veld, de voorzitter van de R.K. Bond van hotelemployés gaf prof. Veraart later ge legenheid, op enige punten van zijn rede nog wat dieper in te gaan. Oud-minister ir Wijffels ontwikkelde vervolgens enige belangwekkende alge mene gedachten omtrent het vak-onder wijs. Hij schetste daarbij het werk, dat nu reeds in de lagere hotelschool) te Den Haag en de R.K. Middelbare school te Maastricht wordt verricht en hij achtte het noodzakelijk, eerlang nog een stap ver der te gaan door het oprichten van een hotel-academie voor hoger vakonderwijs. De heer J. van Hoek, die tijdens deze bijeenkomst de, door het overlijden van minister Van Maarseveen verhinderde minister van Onderwijs, vertegenwoor digde deed tenslotte nog een beroep op de aanwezigen, de leerlingen die zowel door de lagere als door de middelbare hotelschool worden opgeleid, straks in de practijk te willen steunen met instructies en adviezen. Tjjdens de lunch werd onder meer nog het woord gevoerd door de voorzittter van de R.K. Middenstandsbond, de heer Koops, die in het internationale contact, verleden jaar eindelijk met zoveel succes door de middenstandsorganisatie gelegd, ook voor het Horeca-bedrijf nuttige verplaatst van Hilversum naar de N.Z. Voorburgwal 156 te Amsterdam. De Belgische wielrenner Albert Ramon, die in de afgelopen zomer tijdens een wegwedstrijd zó ernstig kwam te vallen dat men voor zijn leven vreesde (ver wondingen aan schedelbasis en wervel kolom) en voor wie de Belgische renners massale pelgrimstochten hielden om in een Maria-oord voor zijn genezing te bid den, is thans zover hersteld dat hij bin nenkort weer in het burgerleven (maar nooit meer op de fietskan terugkeren Onze Brusselse collega Pierre Thonon verloor tijdens de jongste Tour de France op de Col de Pcyrcsourde zijn portemon- naie; dezer dagen verscheen op de re dactie van Thonon's krant een inwoner uit de Franse Pyreneeën-plaats Luchon om de eigenaar zijn beurs terug te be zorgen De Bretonse wielrenner Robic, 1 maal Tour-de-France-winnaar, heeft van de Alfa Romeo een racewagen ter beschik- king gekregen om zich te bekwamen als ■...■auto-coureur: zjjn liefste wens nu zjjn wielercarrière afloopt. De tournee van de Zuid-Slavische wa- terpolo-kampioen Mladost door ons land gaat niet door. In de welter-competitie leed onze land genoot Walter Kraus een puntenncder- laag tegen de Fransman J alien. I (GVAV) en Appel (Be Quick); voor Wal burg (WW), Lugthart (Be Quick), Pals <GVAV), Rozema (Be Quick) cn Hocke- ma (Leeuwarden); reserves Roffel iGVAV), Vogelzang (Achilles), Huizing (Hoogezand) en Brugts (Be Quick). Oost-Nederland: doel Gerberink (En schedé); achter Bruggeman (Enschedese Boys) en Van der Burgt (Go Ahead); midden Groothuis (Enschedese Boys), Jon ker (AGOVV) en, (Dijkgraaf (AGOW); voor Moddejonge Jr (Enschedé), Hans kamp (AGOW), Bleijenberg (Wa renin- gen), Tardit (Zwolse Boys) en Van der Weerd (Wageningen). Den Haag tegen Limburg: doel Van de Land (HBS); achter Goldman (HBS) en Van Rosmalen (ADO); midden Fraase Storm (DHC), Strous (VUC) en Loof (ADO); voor Colthoff (HVV), Kuneman (HBS), Huisman (VUC), G. Zwarts (Sche- veningen) en Röhrig (HBS); reserves Kok (ADO), Kraus (DHC), Huguenin (VUC) en Barendse (VCS). Limburg: doel Jacobs (Limburgia); ach ter Barwasser (Bleijerheide) en Van Bun IMW); midden Coerver (Blejjerhfcide), Dormans (MW) en Spanjer (Limburgia); voor Schils (Sittardia), Adang (Juliana)' Ehlen (Sittardia), Umrnels (MW) en' Hanneman (Chevremont); reserves Vrijhof (Blijerheide), Stroucken (Sportclub Em ma), Smeets (Juliana) en KleynUens (Maurits). Ned. Politie-elfUI te Utrecht tegen Utrechts Provinciaal elftal; doel Kok (ADO); achterWanDam ('t Gooi) en Mol rUnitas); midden Remmers (BW) Gil- bsse (RBC) en Huybregts (BW);' voor Koole (VDL), Van der Eist (Theole), Van Onseion (Stormvogels). Van der Mculen (Helder) en Becx (Willem II). Utrecht: doel Mosterd ('t Gooi); achter ™en tDOS) °n Malstein (HVC)- midden Temming (DOS), Bak ('t Gooi) en Wiggemmise t Gooi); voor Vreekamp (HVC), Sleeking (HVC), Lammers (DOS), nmheu' rn C', L"«ten (DOS); reserves mvrf d?ar V Y- dea Biezenbosch (DOS).' (Baarn) en Krommcrt dam°sedairh December a s- zal Rotter- ias?inwJ ifmVerenlgmg Cyrano haar nt rw schermwedstrijden houden om KruW °'?1®lbekerS de Sportschool D« wedstrijden dames-floret en «n «in nationaal en het heren sabel internationaal. zon?er zagen wjj aan de Span- A f 5? te Haarlem de grote Zuid- AiriKaanse cricket-captain Nourse nog in actie. Het was zjjn laatste interland. De «i-jarige century-scorer (39 in test-mat- ches sedert 1935) heeft zjjn cricket-car- riere beëindigd. Aanleiding daartoe is de mum-fractuur die Nourse in de eerste match tegen Engeland in de afgelopen zomer opliep; weliswaar scoorde hj) des niettemin een dubbele century, maar de blessure is daardoor niet kunnen genezen. De Israëlische minister van financiën heeft nieuwe beperkingen van de invoer van essentiële goederen in het uitzicht gesteld. Deze beperkingen zullen noodza- teljjk zjjn wegens het invoeroverschot dat de handelsbalans aanwjjst. De mi nister deelde mede, dat sedert de stich ting van de Israëlische staat voor 300 millioen Israëlische ponden aan essen tiële goederen is ingevoerd, vergeleken met een uitvoer t.w.v. slechts 40 millioen Israëlische ponden. De minister van financiën heeft in het parlement een wetsontwerp ingediend waarin registratie van het goudbezit der Israëlische burgers en mogeljjko confis catie van dit goud door de schatkist wordt voorgesteld. Het. 8f ontkorielingsrapport. uitgegeven door het bureau voor de statistiek van het Amerikaanse departement van handel luidt als volgt: WSl 1U13 !950 7.568 19*9 11.747 19*8 11.679 1947 9.271 1946 6.533 1945 6.425 I. Ginnings tot 14 November (in run- nung bales) (in lOOOen). II. Slotginnings in running bales (in lOOOen). 9.899 15.901 14.580 11.557 8.517 8.813

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5