Vaderland, uit bloed en zweet geboren Joden vonden eindelijk hun bestemming Israël, jonge, krachtige en ambitieuze staat 'f W eer wordt niet veel e scmeöam^the ftptvx Wm E v. r M s Buiig en konder Chaotische lol Zaterdagse mijmeringen r Eén naam aan de top: Chaim Weizmann Doorn in 't oog u Observator Teheran vierde Mossadeq's terugkeer GOD EN ZIJN WERELD „In het geloof weten wij een verborgen oplossing aan wezig voor het mysterie van het kwade...." Harry Prikker ZATERDAG 24 NOVEMBER 1951 PAGINA S -j Sleutelpositie „Als toerist naar Israël Duizenden kwamen Bezeten van een ideaal 5s Het zag er treurig uit Begin van vele moeilijkheden Dit was het begin van een einde loze reeks moeilijkheden. De Engel sen wilden na de oorlog de Ara bieren, die hen in de strijd tegen de Turken geholpen hadden, niet voor het hoofd stoten. Er braken op standen van de Arabieren uit. De Balfour-verklaring bleef een ver klaring en in 1931 kwamen de Engelsen met het voorstel Palestina in twee delen te verdelen, een Arabisch en een Joods. Tenslotte werd de oplossing van de Palestijnse kwestie aan de Verenigde Naties toevertrouwd. Het gebeurde na de afgelopen oorlog. En in November 1947 stelden de Verenigde Naties de grenzen tussen het Joodse en het Arabische gedeelte vast. Ook nadien zijn er moeilijkheden te over ge weest. De jonge staat Israël keerde zich zelfs tegen zijn grote bescher mer Engeland, in zoverre dan, dat extremistische politieke groepen, als b.v. de befaamde Stern-groep, tegen de nog tijdelijk in het land ver toevende Engelse bezettingstroepen ageerden. Maar de staat Israël ver klaarde prijs te stellen op vreedzame samenwerking, ook met zijn in hun hart zo vijandige naburen en tot dus ver is de regering er in geslaagd de vrede te handhaven. Chaim Weiz mann had de voldoening, als eerste president van de nieuwe staat ge kozen te worden en verklaarde thans zijn moede hoofd hij was toen een zeventiger gerust neer te kunnen leggen Uit alle landen n.v.A. DAALMEYER schiedam .J S. JELSMA.. MSA I Het toetreden van de staat Israël lot het Atlantisch Pact zal voor velen zowel verrassend als merkwaardig zijn. Het is dit ook. Want Israël is immers een jonge staat, na de afgelopen oorlog ontstaan, voortzetting van de Joodse Staat, die enkele duizenden jafen geleden door het Romeinse Rijk werd overweldigd en later door de Arabieren overstroomd Verrassend en merkwaardig. Verrassend, omdat Israël in luttele jaren tijds tot een staat uitgroeide, die ondanks grote binnenlandse moeilijkheden naar buiten een opmerkelijke kracht tentoonspreidde. Het is nog slechts kort geleden, dat het jonge Israël zich tegen de aan vallen der omliggende Arabische staten verdedigen moest en zelfs de strijd tegen Egypte moest aanbinden. Maar zotvel de Egyptenaren als het Arabische legioen onder de befaamde Glubb Pasja, het keurcorps van de onlangs te Jeruzalem vermoorde koning Abdoellah, werden teruggeslagen. De Israëli bleken goede soldaten en nog betere strategen en de Arabische buren, die gehoopt hadden, het nieuwe land der Joden onder de voet te lopen, konden niets anders doen, dan vrede sluiten. Het internationale aanzien van Israël werd door deze overwinning danig versterkt en het lijdt nauwelijks enige twijfel, dat de geleverde prestaties mede aanleiding zijn geweest, dat aan Israël werd voorgesteld, zich aan te sluiten bij het grote verdedigingsstelsel van het Westen in het Nabije Oosten. Er zijn aan deze aan sluiting grote bezwaren verbonden. Immers Israël is een doorn in bet oog van de Arabische landen. Ze zien in Israël bet grote obstakel tegen het Arabische Rijk. waarvan ze dromen. Bovendien, een der grondslagen, waarop de gedaebte van bet grote Arabische Rijk en de toekomstige een heid van alle Arabieren is gegrondvest, is de ge meenschappelijke haat tegen de Joden. Deze haat is nog versterkt, door dat toen de Joodse staat gesticht werd, honderdduizenden Arabieren uit Palestina moesten wegtrekken en thans merendeels nog door de Arabische landen rondzwerven, als Displaced Persons. Dat die landen zo goed als niets gedaan hebben, om hun rasgenoten een nieuw bestaan te verschaffen, verhoogt nog de animositeit, want de slachtoffers en de met hen svmpathiserenden wijten alles aan de Joden. Een karakteristiek plekje in Safad. Maar de jonge staat is energiek en am bitieus en de leiders er van weten heel goedl, dat bJj slechts in het kader van een vrije wereld en met steun van het Westen kan blijven voortbestaan en ze zijn daarom ook bereid, hun aandeel en hue offers bij te dragen, om de Aziati sche stortvloed tegen te houden, ofschoon ze tot de eersten behoren, die er door bedreigd worden. Maar misschien wel juist daarom.... Israels positie in het Nabije Oosten is een sleutelpositie, terwijl het tevens dui delijk gedemonstreerd heeft, wat er be reikt kan worden, indien er slechts de hand aan de ploeg wordt geslagen. In het moderne Israël zijn streken, die eeuwenlang braak hebben gelegen, in cultuur gebracht. Er werden plantages aangelegd, dorpen en steden gebouiwd. wegen geconstrueerd en moerassen ge dempt, waar de (malaria heerste. De Val lei van Jezreël, Gal'ilea en de woestijn, de Negel, wprden ware lustoorden, ver geleken bij de desolate toestand, waarin ze tijdens de heerschappij der Arabieren verkeerden. Joodse pioniers uit alle delen van de wereld, in grote getale uit Duitsland, Polen en Sovjet-Rusland, waar ze van hun haardsteden verdreven werden, bewerkten in het zweet hun aanschijns de bodem, tot de toppen der t gen toe en ze slaagden er in, het voedsel te verbouwen, nodig voor de één nuilioeu bewoners van de nieuwe staat. Er is daar in Israël een machtig werk et, door idealisten, die van de grond af aan begonnen en letterlijk tegen alles moesten opboksen. Maar nu er prachtige resultaten van te zien zijn, treden ze ook voor het front van de wereld. En aldus is er in Parijs en zijn er ook te Londen on New York reisbureaux van Israël, die propaganda maken voor een bezoek aan het herboren Heilige Land. „Als toerist naar Israël", is het devies van deze bureaux en, het moet gezegd worden, ze kunnen terecht propaganda maken, want Israël heeft met Jeruzalem, Bethlehem en Nazareth etc. pelgrimsoorden zonder weerga. Maar terwijl het zich richt tot de Christenen, om hen de" heilige plaat sen te doen bezoeken, wijst het tegelij kertijd! op zijn nieuwe steden als Tel Aviv en op tal van andere bezienswaar digheden, die een reis naar Israël tot een evenement maken. Israël bestaat als souvereine staat sinds de veertiende Mei 1948. Sindsdien, nadat een zware strijd om de vrijheid was ge streden, zijn er honderdduizenden het land binnengekomen, vaak clandestien, omdat het aantal, dat in een bepaalde periode mocht binnenkomen, overschre den was. Soms lagen oude, tot het dek volgepropte emigrantenschepen voor de kust te wachten, tot er verlof werd gegeven, de opvarenden te ontschepen of*er een gelegenheid zich opende, om in het geheim aan land te gaan. De historie van Israël is inmiddels in belangrijke mate de geschiedenis van één man. En wel van de chemi cus Chaim Weizmann, een der uit vinders van het proces, om op kunst matige wijze rubber te produceren. Gedurende de vorige oorlog be kleedde hij in de Engelse oorlogs economie een belangrijke functie en het is in niet geringe mate daaraan te danken geweest, dat ten slotte zijn j ideaal: een vaderland voor alle Joden ter wereld verwezenlijkt werd. Hij heeft hiertoe niet alleen tegen niet-Joden moeten ageren,' doch tevens tegen andere Joden, die er voorstanders van waren, dat de Joden in de landen bleven, waar ze gastvrijheid genoten en daar Jang een nationale Joodse staat, zoals deze door de pionier Theodor Herzl het eerst op internationale wijze gepropageerd werd. Talrijke Joden, vooral de rijkere, wezen een dergelijke oplossing van liet Joodse probleem af, Ze zagen in Pales tina slechts een pelgrimsoord en ze ston den op het standpunt, dat er geen Joodse natie was, slechts een Joods volk. over de wereld verspreid. Maar Chaim Weizmann heeft van het begin af aan naar een nationale Joodse staat in Palestina gestreefd en hij ver zette zich met hand en tand tegen een Engels voorstel, om Oeganda in Afrika aan de Joden als vaderland toe te wijzen. Zijn verzet had succes en ten sloitte is hij de eerste president van de Joodse staat Israël geworden. Chaim Weizmann was de zoon van een Joodse houthandelaar, die in de buurt van Minsk woonde, een der steden, waar in onder het reigiem der tsaren de Joden verblijf mochten houden. Hij was de der de van vijftien kinderen. Het gezin leef de van wat dé vader moeizaam ver diende en wat de moestuin en het vee opbrachten, dat het zelf onderhield. Vader Weizmann kwam, toen Chaim wat ouder werd, in vrij goede doen en hij was in staat zijn veelbelovende zoon naar een goede school te sturen. Maar voor een studie aan de universiteit De stonden grote moeilijkheden. Er werden aan Joodse studenten bijzonder zware eisen gesteld en het was zelfs de vraag, of hij daarna verlof zou krijgen, te Sint Petersburg of Kiev te studeren. Hij be sloot, leraar te worden aan een school te Darmstadt in Duitsland, waar men iemand nodig had, om Hebreeuws te do ceren. Het was een Joodse kostschool. Hij gaf er les in het Hebreeuws en Rus sisch en studeerde tegelijkertijd aan de Technische Hochschule te Darmstadt. Na een jaar werd het hem echter te zwaar. Ook d'e sterk anti-Joodse stemming te Darmstadt bracht hem er toe, zijn studie op te geven en naar Rusland terug te keren. Hij aanvaardde in de stad Pinsk een baantje als assistent in een chemisch laboratorium. Maar hij was reeds bezeten van de Zionistische gedachte, van het ideaal, alle Joden, die in de verdrukking leefden, naar Palestina te voeren. En hij werd propagandist van de vereni ging Choveve Zion, de vrienden van Zion. In zijn vrije tijd liep hij de huizen der Joden af, om hen op te wekken, aandelen van de eerste Joodse Bank te kopen en afgevaar digden te zenden naar het eerste Zionistencongres, dat in 1897 werd gehouden. Na korte tijd was zijn vader in staat, hem naar Berlijn te sturen, om daar te studeren. Hij werd echter steeds meer door zijn Zionistisch ied'aal in beslag ge nomen. In 1898 was hij zelf afgevaardig de op het tweede Zionistische congres. Hij 'had een jaar lang in Rusland ge heime bijeenkomsten van Zionisten ge leid, die -meestal in een synagoog gehou den werden. Wanneer de politie een in val deed, werd voorgegeven, dat er juist een godsdienstige bijeenkomst werd ge houden en Chaim Weizmann gepreekt had. In dë loop der jaTen slaagde hij er in, Theodor Herzl er van te overtuigen, dat hij alleen met de financiële steun van rijke Joden en Christenen niet verder zou komen en zich tot het volk moest wenden, waarna de „Vrienden van Zion" een belangrijke rol begonnen te spelen. Chaim Weizmann trok van Berlijn naar Freiburg, waar hij de doctorstitel in de chemie haalde. Hij aanvaardde een' leer stoel in Genéve en maakte in dit inter nationale centrum met tal van vooraan staande personen kennis. Zijn positie in de Zionistische beweging werd steeds sterker. Hij slaagde er in, financiële on afhankelijkheid voor zichzelf te verwer ven, door aan I.G. Farben een patent te verkopen, dat hem voor heel zijn leven een bescheiden inkomen verzekerde. In 1904 werd hij assistent van de Engelse geleerde Perkin van de universiteit van Manchester. Hier kwam hij in contact zamerliand in de bevolking zouden opgaan. Ohaim Weizmann droomde echter van met vooraanstaande Engelse politici. En hij verdiende nu genoeg geld, om zich een reis naar Palestina te kunnen ver oorloven. „Het zag er treurig uit in Palestina", aldus schreef hjj jn een boek, waarin hij de geschiedenis van het Zionisme beschreven heeft. „Een der meest ver waarloosde uithoeken van het in diep verval verkerende Ottomaanse Rijk. De totale bevolking bedroeg ongeveer 600.000 zielen, Waaronder tachtig duizend Joden. Het was generaties lang een vroom gebruik onder de Joden geweest, op hun oude dag naar Palestina te trek ken en daar te sterven. Het was vooral baron Eómond de Rothschild, die hiertoe de nodige gelden verstrekte. Aldus kwa men er hoofdzakelijk oude Joden raar Palestina. Evenals degenen, die er woon den, hadden ze geen begrip, van wat een nationale, Joodse staat kon zijn en in dien er al eens over gesproken werd, huiverden ze voor de moeilijkheden, welke de stiching er van zou opleveren." Nadat Chaim Weizmann in Manchester was teruggekeerd, werd dit een centrum voor het militante Zionisme. Hij kwam in contact met politici als Lloyd George, (Van onze weerkundige medewerker.) De grote depressieacti viteit heeft voor ons weer van de bijna afgelopen week kwade gevolgen gehad. Vooral de depres sie, die zich Woensdag via de Noordzee naar Scandinavië verplaatste, heeft heel wat regendruppels laten vallen. Het cen trum van het land heeft daarbij de meeste vagen uit de gevreesde nan van Pluvius moeten incasseren, Donderdag was het er bijna niet droog. Het Noorden en ook de lichtschepen signaleerden toen hagelbuien en zelfs enkele donderslagen, 'zodat het najaar in al 'zijn onstuimigheden was losgebarsten, want er stond ook een straffe wind. Gisteren was de hemel alweer geheel met wolken bedekt, doordait een warme stroming naderde. De warme lucht begon toen op te glijden tegen de boven West- Europa aanwezige koudere lucht, het geen de waterdampen deed condenseren tot waterdruppels, tot wolken dus, waar uit telkens lichte regen, soms ook mot regen, viel. Aan het aardoppervlak was de warme stroming nog niet doorgedron gen, dit is pas vannacht gebeurd. Hele maal tegen de draad in begon de tempe ratuur in de loop van de nacht te stijgen, zodat in dé vroege ochtend bijna overal 11 a 12 graden werd gemeten. Alleen in de Noordelijke provincies was de warme lucht toen nog niet doorgedrongen en daar wees de thermometer toen nog zeven graden aan. Lang zullen wij echter niet van dit zachte weer kunnen genieten, daar is het trouwens ook veel te abnormaal voor. De depressie bij Schotland werd vanmorgen nog steeds dieper en de hoge druk bij Portugal hield krachtig stand, zodat de wind in grote gebieden aanwakkerde. Daardoor moet worden verwacht, dat ook het front, dat de begrenzing vormt van een nieuwe koudere stroming, in de ko mende nacht reeds ons land zal passeren- j Zondag zal het dus kouder zijn en de vele wind zal het guur maken buiten. Bovendien zijn er buien t wachten, zodat het weer er niet zo erg verleidelijk uit ziet voor het grote sportevenement van de Zondagmiddag. Men zal het dan van de enkele opklaringen, die morgen ook te wachten zijn, moeten hebben. Balfour Lord en Herbert Samuel, de latere politieke commissaris voor Pa lestina. Deze relaties en zijn kennisma king met Winaton Churchill maakten het hem mogelijk, de kwestie van een vaderland voor de Joden in het Engelse ocrlogska|bmet ter sprake te brengen. Het gevolg was, dat in 1917 de bekende Baifour-verklaring werd afgekondigd, die de Joden in Palestina een eigen staat beloofde. De staat Israël wordt bewoond door een mengelmoes van allerlei soorten Joden. Er zijn Russsische, Poolse, Roe meense, Engelse, Amerikaanse en Duitse Joden. En tussen hen in wonen Joden uit alle landen ter wereld, ook talrijke Ne derlandse. Zowel het culturele als het economische aspect van het land is daar. door bijzonder veelkleurig. En naast zeer ontwikkelde, intellectuele Joden trok het nieuwe vaderland ook Joden, die b.v. in Rusland en Tsjecho-Slowakije sinds eeu wen als boeren het land bewerkten. Ook uit de talrijke ghetto's ter wereld kwa men Joden, kleine handelaars en har.ds- werkslieden. Ze proberen ui+ alle macht, eér. natie te worden en aangezien de jongeren onder hen de meerderheid vor men, zullen hun pogingen ongetwijfeld met succes beloond worden. De meesten hunner bedienen zich reeds van de of ficiële landstaal, het Hebreeuws, waarin de kranten verschijnen en vele tijdschrif ten en boeken. Natuurlijk wordt er veel Engels gesproken en de bezoeker kan, als hij een beetje geluk heeft, zich vaak van zijn moedertaal bedienen. Op het platteland hebben vele Joodse boeren zich tot coöperaties er, dergelijke collectieve ondernemingen verenigd en ook in dit opzicht biedt Israël een merk waardig schouwspel. Een van de prachtige watervallen. Premier Mossadeq is gisteren van zijn bezoek aan Lake Success, Washington en Cairo in Teheran teruggekeerd, waar hem een uitbundige ontvangst bereid werd door een menigte van naar schatting honderdduizend mensen. Een volslagen ontoereikende politiemacht trachtte het enthousiasme in ordelijke banen te leiden, hetgeen niet gelukte, zodat op het vlieg veld een wildé chaos heerste, waarbij tenslotte jammerende moeders naar haar kinderen zochten, honden blaften om hun meesters, de politie te keer trok, en dit alles onder de door luidsprekers versterk te klanken van de ter plaatse opgestelde militaire kapel. Mossadeq begaf zich onmiddellijk naar de Sjah om rapport uit te brengen over zijn missie. Het onderhoud duurde ruim zeven uur. Toen hij het paleis van de Sjah verliet, meldt Reuter, scheen Mossadeq half slapend. 6 Zeer Oude Genever De overwinning is verzekerd ..-0W JÉ$É Een karavaan trekt door de woestijn. R schuilt in het christendom een dynamiek, die vooral op het einde van het Kerkelijke Jaar telkens weer zichtbaar wordt in de liturgie. Het is de vaart naar het einde, naar de uiteindelijke vol tooiing, naar de vervulling van alle beloften. Het Is de hunkering, die leeft in de Kerk, naar de „Dag van Jezus Christus". In deze dynamiek, zo geloven wij, zal het kwade en zal al het wereldleed worden mee gesleurd. Daarom weten wij In dit geloof ook een verborgen oplossing aanwezig voor het „mysterie van het kwade". Het kwaad en het Inden zijn niet in de eerste plaats onderwerpen om over te praten. Het zijn werkelijk heden. Wij moeten echter hun geweld en macht niet overschatten. Er Is geen scherper tegenstelling denk baar dan tussen God en het kwaad. Daar God de volheid van het zijn betekent, is liet kwaad de lege afgrond van het niet, van het nlet-zijn, van het tekort. Het kwaad is verschrikkelijk in zjjn aanmatiging, om zich als niets te stellen tegenover alles. Het is een aanval van het bezitloze op het volle bezit, van het zinloze op de rijkste en schoonste diepzinnigheid. De kracht der menselijke vrijheid poogt een bres te slaan in het volle zijn en in het alles-omvattende bestaan van den Ene die is en die leeft. En wij verstaan de woorden van Joannes, waar hij in een brandend visioen oprijst uit zijn door het kwaad geïnfecteerde menselijkheid en plotseling opblikt in het volle licht der Godheid: „Toen ik Hem zag, viel ik als dood aan Zjjn voeten". Verbijsterd en grondeloos dnizelH het kwaad weg onder de overweldigende aanwezigheid Gods, die gaat spreken. HET kwaad kan God niets doen. Het kan Zijn grote plannen niet in de war sturen. Het raékt Hem niet. Het mysterie der ongerechtigheid dwaalt onrustig over deze wereld, neemt bezit van het men selijk hart en pleegt opstand tegen God in een mach teloze revolutie. Doch zie: God lééft in de eeuwen der eeuwen. En onder het vuur van Zijn ogen krimpt het kwade ineen tot dorre onvruchtbaarheid; het dwarrelt weg, terug in het niet, op de adem van Zijn mond. Als wij staan voor het geheim van het kwaad en ons afvragen, hoe God dit kan toelaten, dan moeten we hier naar de sleutel zoeken van dit geheim. God wordt door het kwade niet gedeerd. Uiteindelijk wordt het altijd weer teruggeworpen op zichzelf in een vruchteloze nederlaag. De plannen van God blijven bestaan en worden werkelijkheid. Niets of niemand kan dit tegenhouden. TOEN het kwade onder de mensen begon wortel te schieten in de eerste zonde, werd het, nog vóór de dreiging van het lijden hoorbaar werd in godde lijke woorden, door God zelf vervloekt: „Omdat ge dit gedaan hebt zijt ge vervloektIk zal vijand schap wekken tussen u en de vrouw, tussen uw kroost en haar kroost. Dit zal u de kop verpletteren". Van moment mS was fte Riet langer onzeker. Met één ruk trok God grendels en omhei ningen weg, om ruimte te geven aan allerlei mogelijk heden. Het kwaad en het lijden bléven, maar God zou er raad mee weten. „Ik zal vijandschap wekken"; en we kunnen gerust zijn, want Hij zal Zelf optreden in de kracht van Zijn Majesteit. Groter dan alle mense lijke mogelijkheden tot kwaad en bederf zijn de god delijke mogelijkheden tot het goede en tot herstel. Het positieve, het goede, het herstel, krijgen weer de volle menselijke aandacht. Het kwaad Is niet het eerste. God is de Eerste. Hem spreken wij aan, en in het Onze Vader durven wij met Hem over allerlei goede en schone dingen praten, alvorens ons gebed te be- eindigen met het rustig verzoek ons niet té leiden in bekoring en ons te verlossen van het kwaad. In de nabijheid van God verzyakt het gerucht van de zonde en de belangstelling gaat uit naar het goede, dat te verwerkelijken valt. Zo sterk zal het aanwezig zijn, dat het kwaad verpulverd zal worden en overwonnen. Als God het kwaad gaat hanteren ten goede, wat kan er dan al niet uit te voorschijn komen? Een god delijke belofte wordt altijd werkelijkheid. Inderdaad, kwaad en lijden verdwijnen niet; overal zullen we deze twee grootheden blijven ontmoeten, niet abstract en onwezenlijk, als vertegenwoordigers uit het rijk der geesten, maar gecombineerd met het goede en gestalte aannemend in mijn medemens, in een boek, een studie, een film, een geestelijke stroming, een oorlog of revolutie, in een gesprek of in gesprekken van een bepaald milieu. Met veel schittering zal het zich dikwijls aandienen in al het lelijke, onsmakelijke, ongezonde en onjuiste, waarmee het menselijke leven vergiftigd wordt. Kwaad en lijden verdwijnen niet. Maar God ook niet. En Zijn goede plannen met ons evenmin. VOOR het eerst, zo onmiddellijk na de menselijke zonde, wordt in de Paradijs-belofte een vragende, heilige verwachting gewekt omtrent de komst van Iemand, die van dat ogenblik af de wereld in spanning zal houden. Wij hebben de geschreven openbaring van God nog slechts op haar eerste bladzijden open geslagen en reeds zien we uit naar de komst van Hem Die zal overwinnen; in Wie God al het kwade ten goede zal leiden en in Wie Hij alle leed vruchtbaar zal maken. Waar het kwade wil gaan heersen, neemt d«-swrw»chting bezit jwm het menselijke hart. En die verwachting zal er blijven, tegelijk met het kwaad en het Hjden, tot op het laatste blad der openbaring, waar Joannes neerschrijft: „Hij, die dit alles getuigt, Hij zegt: Ja, ik kom haastig! Amen, Heer Jezus kom!" Deze laatste kreet is overgenomen door de duizen den, die het lazen of die ervan hoorden en nog van daag, vanavond, leeft de verwachting bij allen, die vertrouwen op de komst van Hem, Die komen zal. Hoe zal het dan worden? Hoe kom ik uit de ban van mijn leed en hoe raak ik bevrijd uit de gevangen schap van het kwaad? De zonde van mijn onrecht vaardige medemens schreit naar de hemel. Mijn kind js gestorven en ik zag het niet meer terug. De demonen van het boze en wrede en onrechtvaardige zijn mij op de rug geklommen en misschien lig Ik plat tegen de aarde gedrukt onder ellende, waaraan lk geen enkele schuld meen te hebben. Mijn gedachten gaan uit naar geld, naar klein geluk en naar de wel vaart van mijn lichaam; maar ik ben ontevreden en zou mij zo graag losrukken uit alles wat mij vasthoudt en wegtrekt van het grote en ruime en goddelijke. Wie verlost mij uit mijn diepste eenzaamheid? Wie is voortdurend dicht om mi) heen, als iemand die bij mij woont en vast en zeker bij mij kan en wil blijven. Wie wist de tranen uit mijn ogen en vaagt de dreiging van de dood weg voor mijn gezicht? Wie verdrijft met reddend gebaar de rouw en het geween en de smart? Zó zal het zijn: zó zal het worden. Bij zonde en kwaad, bij lijden en dood, blijft de wereld niet staan. Want de belofte is er, en is reeds groeiende werkelijkheid geworden. Hij Die beloofd is, zal komen: „Zie, de Woonstede Gods bij de mensen: Hij zal Zijn tent bij hen spannen. Zij zullen Zijn volk zijn. Hij: God met hen! Elke traan wist Hij weg uit hun ogen; en nooit zal de dood er meer zijn, geen rouw, geen geween en geen'smart; want het vroegere is voorbij! En Die op de troon is gezeten, sprak: Zie, ik maak alles nieuw En Hij vervolgde: Schrijf op! Want deze woorden zpn trouw en waarachtig. En Hij sprak tot mp: Het is geschied! Ik ben de Alfa en de Omega; het begm en het einde! De dorstige zal Ik te drinken geven uit de bron des eeuwigen levens, voor niets. Die overwint, zal dit alles beërven. Ik zal hem tot God zijn, hp Mij tot Zoon". Er is een Rijk op komst, dat alle kwaad en leed zal veroveren. Het heeft een plaats in ons dagelijks gebed. Er wordt over gegsproken aan het begin en aan het einde van het Woord Gods en overal daartussen in. 6611 eindel°°s Rijk van genade en heerljjk- kome over mp en het kome over u allen. Met Paulus kunnen wij geloven, dat al het lijden van ?.e^ w'er®!d niet opweegt tegen de toekomstige heer- ipkheid, die ons geopenbaard zal worden. DE EUROPESE correspondent van het grote Katholieke persbureau der Nation-Si Catholic Welfare Conference in Washington, dr Max Jordan, zal op het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen tot priester worden gewijd in de abdij kerk der Benedictijnen te Beuron in Duitsland. Dr Jordan is S6 jaar en een vooraanstaand katholiek journalist. Als verslaggever bereisde hy gedurende zijn 30-jarige journalistieke carrière de ge hele wereld, In 1945 begon hij zijn theo logische studies bij de Paters Benedic tijnen. Mgr A. J. Muench, bisschop van Fargo en Apostolisch Nuntius in Duits land, zal hem de priesterwijding toedie nen. Dr Jordan is een bekeerling. De Geest Gods blaast, waarheen Hy wil. Of is deze levensgang niet merk waardig. Wanhoop nooit in moeilijk heden. PASTOOR Gustave Lampron van Foleyet in Noord-Canada heeft van Amerikaanse vrienden een vierpersoons- vliegtuig cadeau gekregen, teneinde beter in staat te zjjn zijn reusachtige parochie van 490.000 kmZ te bedienen. Zijn parochianen bestaan voornamelijk uit houthakkers, trappers en arbeiders, die bij de aanleg van nieuwe spoorlijnen in deze uitgestrekte gebieden werk vin den. Vrienden van de pastoor in de staat New York brachten een kleine 50.000 bfj elkaar. Pastoor Lampron is thans druk bezig met de bouw van een hangar voor zijn vliegtuig, welke hij, evenals zijn kerk, zelf zal bouwen. Tot dusver heeft hij zijn parochianen bezocht per kano, of 's winters op sneeuwschoenen. Het gevolg was, dat h\j het grootste deel van het jaar op weg was van het ene punt in zijn parochie naar het andere. Vorig jaar heeft hij zijn vliegbrevet ge haald. Arbeid en steunactie van de beste soort. DE GEZONDHEIDSDIENST voor de katholieke scholen te Vancouver is dezer dagen gesloten wegens gebrek aan fond sen. Dit is het zoveelste slachtoffer van de schoolstrijd, die evenals in zovele andere landen, ook in Canada woedt. Da Gezondheidsdienst werd in 1939 opge richt met subsidie van de gemeente. Deze heeft thans deze subsidies stopgezet, omdat zij dit de taak acht van de rege ring. De aartsbisschop van Vancouver, mgr William Duke, heeft in een verkla ring de regering verantwoordelijk gesteld en haar „een harde ongevoeligheid jegens het Katholieke volksdeel" verweten. We behoeven als katholieken niet alles te nemen. Offervaardigheid is prachtig, maar strijdlust is ook een factor op de weg naar de volledige emancipatie. DE TALRIJKE kloosterbibliotheken in Tsjechoslowakije zullen door de Dienst voor inzameling van grondstoffen te Praag worden gesorteerd en aan het buitenland worden verkocht. Jn een schrijven aan de regionale besturen heeft deze dienst bevolen, dat de boeken voortaan rechtstreeks naar Praag moe ten worden opgezonden, waar ze door deze dienst, die zich anders met af producten bezighoudt, vakkundig z< worden gesorteerd. In de biblioth bevinden zich namelijk vele 7c; boeken, waarvoor, aldus het schr: het buitenland een goede markt te is. De kloosters zijn dus nog erger- voor. 'tls anders wel het toppun. ongegeneerdheid. MORGEN is het weer Zondag. Bv collecte voor de nieuwe kerken. Verg het nu eens echt niet. Het epistel brengt een stuk brief van St Paulus, een der brandende kwesties, naar voren, nl. het kennen van Gods wil in alle wijsheid en geestelijk inzicht, om aldus een leven te leiden, dat God waardig is en in alles Hem behaagt. Genoeg meditatiestof voor deze week f Het is de laatste Zondag na Pinksteren, dus het evangelie over de ondergang van de wereld. Desondanks een rustige Zondag met een gezicht als van een heilige in het volle licht! ..Lij,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3