„BAAS BOVEN moet 250.000 stemmen halen Drukke verkiezingsactie Vliegtuig redde Veluwe-bossen Amerikaans-Europees debat te Straatsburg beëindigd In verschillende plaatsen in ons land werd dezer da tien 't Noorderlicht waargenomen FRIEZEN BETOGEN VOOR DE FRIESE TAAL 1671 - FRANgOIS YATEL RUZIE OM 'N DAS De K. R. O. brengt 4 Dec. een spannend program Beide partijen verdeeld Delftse T.H. wordt uitgebreid ;e van De negen vaten azijn Het passende woord PAGINA 5 ZATERDAG 24 NOVEMBER 1951 APELDOORN KAN WEER BOUWEN Ruim 500.000 ingeschreven op obligatielening LEEUWARDEN ZAG TWEE UIT VERKOCHTE VERGADERINGEN UITREIKING JACOB- MARISPRIJZEN 1951 OM HET DAGELIJKS BROOD Puzzle om de prijs ivordt moeilijker WORDT THOLEN „NOODGEBIED"? Werkloosheid dringt tot maatregelen Sint Maartensdijk £taat reèds vast- NED. AUTOBUSSEN VOOR PORTUGAL CORRESPONDENTIE-ADRES POSTBUS 8, HILVERSUM ledigend was. Het was niet in allee goed. het was sctherp en bitter, rraar het stond op een peil, zo zei Lij, dat ligt ver bo ven de belediging. Hij riep het Friese volk op tot strijdbaarheid en vroeg lering te trekken uit hetgeen nu is ge- ,beurd. De heer J. Pi eb eng a .hoofdredacteur van de ..Leeuwarder Courant", sprak over het fatsoen van het Friese volk. Uit fatsoenlijkheidsoverwegingen hebben wij onze taal verloochend en hebben wij het besef voor historie verloren. Het „fat soen" heeft onze taal verwezen naar de stal en de mesthoop ,naar het dorp en de werkbroek en heeft haar geweerd uit de school, de kerk, de rechtzaal, uit de stad en van de man met 't witte boordje. Fatsoen moeten wij hebben voor vreem delingen, maar niet tegenover ons zelf, tegenover de geschiedenis van ons land en volk en tegenover onze ouders. Als het zo voortgaat zullen wij, voordat deze eeuw ten einde is, geen Friese taal en geen Friese zede meer bezitten. Daarom riep de heer Piebenga alle Friezen op de strijd voor het Friese Friesland te voeren met een vuur als nooit tevoren. Hoewel de inschrijving op de door de gemeente Apeldoorn uitgeschreven 4 pet. obligatielening thans formeel gesloten is, komen nog steeds nieuwe inschrijvingen cp deze lening ten behoeve van de wo ningbouw binnen. Er is reeds voor meer dan een half millioen ingetekend op deze lening, waaraan de attractie is verbonden, dat ieder die voor 20.000 inschreef, het recht krijgt een gegadigde aan t« wijzen voor één woning. De kleine inschrijvers krijgen voor elke 500, wa. rmede ze inschreven, 'n lot. Op elke 40 loten valt een huis. In verband met het succes van deze inschrijving zullen B. en W. de raad voorstellen zijn fiat te geven aan het sluiten van een lening met een voorlo pig cijfer van 540.000.. Het gemeentebestuur zal bij het be stuur van de Vereniging voor de Effec tenhandel te Amsterdam een aanvrage indienen om deze obligatielening in de beursnoteringen op te nemen, zodat de stukken verhandelbaar zullen zijn. (Van onze correspondent). Bij honderden hebben gisteren in Leeuwarden de Friezen geprotesteerd tegen de houding van de kantonrechter te Heerenveen, die de dierenarts uit Lemmer, die zich te verantwoorden had voor een onbetekende verkeersovertre ding verbood in de rechtszaal Fries te spreken en tegen de veroordeling van de journalist Fedde Schurer tot een voorwaardelijke gevangenisstraf, omdat hfj een „beledigend" artikel had geschre ven over dit voorval. Naar schatting vijf en twintig honderd Friezen woonden de protestvergadering, die tweemaal moest worden gehouden, bij. Enkele honderden konden geen plaats meer vinden in de zaai. Aan het slot van beide bijeenkom sten ,die 'n rustig verloop hadden, werd een motie aangenomen, waarin met kracht geprotesteerd werd tegen de be lediging, het Friese volk aangedaan door de kantonrechter te Heerenveeh, waarin het vonnis over Fedde Schurer wordt afgekeurd, waarin het niet-toclaten van de eed in de Friese taal wordt geacht ais tekort te doen aan de rechten van de Friese taal en waarin een wettelijke taai- regeling en dezelfde rechten voor het Friet, ais voor 't Nederlands worden ge- eist. Deze motie zal worden gezonden aan de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken a.i. .de voorzitters der beide Kamers en de Commissaris der Koningin in Friesland. In de bijeenkomst voerden vijf Spre kers het woord. Vier voormannen van de Friese beweging en één Hollander", namelijk het Tweede-Kamerlid J. H. Scheps. Deze laatste verklaard eals Hol lander, als Nederlander en als demo craat verontwaardigd te zijn over het geen in Friesland is gebeurd. Hij trok een vergelijking tussen de strijd van de Friezen en die van de Ieren en van de Vlamingen de Basken, de Bretons en de Balten en meende, dat de kantonrechter zichzelf de grootste belediging, die maar mogelijk is heeft aangedaan. De instandhouding van het Fries is niet alleen een Fries maar ook een Ne derlands belang, een belang van de Ne derlandse taal en een belang van de Ne derlandse volksgemeenschap. Dat Fries- lcnd bij Nederland hoort Is duidelijk: dat Friesland trouw is aan Nederland is in zullen worden. St Nicolaas zal dit jaar heel erg zijn best moeten doen om zo'n spannende avond van 5 December te organiseren, als de K.R.O- daags te voren belooft te brengen. De studio zal voortdurend in verbin ding staan met het Centraal Stembureau in Den Haag, waar een notaris de num mers trekt van de gelukkigen onder de kiezers op de HJsren met de meeste en minste stemmen, die plotseling enkele duizenden of duizend gulden rijker wor den. Natuurlijk wordt eerst een officieel proces-verbaal opgemaakt, dat plechtig zal worden voorgelezen De winnaars worden uitgenodigd de studio op te bellen, zodat de luisteraars hun van opgewondenheid hese stemmen te horen krijgen. Ergens lr. Nederland zit natuurlijk al iemand te gnuiven, die iedereen heeft afgeraden op een bepaalde partij te stemmen, omdat hij het wilde doen en zo de 6000 denkt binnen te halen. Zou de kiezer, die schreef, dat hij de helft van het geld wil afstaan, als hij een prijs wint, spijt van zijn belofte krij gen? Ook de lijstaanvoerders komen aan het woord en zelfs Merie heeft van haar man verlof gekregen haar mondje te roeren. We twijfelen er niet aan of in de ko mende dagen zal het nog stemmen rege nen. Zet echter vooral duidelijk uw naam en adres op uw kaart en doe niét als de juffrouw, die vroeg haar kaart netjes uit te zoeken en haar naam erbij te schrij ven. Dat is natuurlijk het zoeken van een speld in een hooiberg. De beide jury's voor de Jacob-Maris- prijzen 1951 zijn dezer dagen met haar werkzaamheden gereedgekomen. De prijs uitreiking voor zowel de schilderkunst als de beeldhouwkunst ts thans bepaald •op Woensdag 28 November a.s. in het Gemeentemuseum. Zij zal worden ver richt door burgemeester mr F. M. A. Schokking. Tegelijkertijd zal een kleine tentoonstelling van een keuze-collectie uit de ruim 200 ingezonden werken wor den opengesteld. De veertien Amerikaanse Congresleden j en de twintig vooraanstaande leden van Europese parlementen, die te Straatsburg bijeen waren, hebben Vrijdag hun debat over het vraagstuk der Europese eenheid, dat vijf dagen heeft geduurd, beëindigd, maar zij kwamen niet tot overeenstem ming. De Amerikanen waren verdeeld: som migen zijn voorstanders van een snelle en volledige Europese federatie, andere wen sen. dat deze federatie geleidelijk tot stand komt. Van de Europeanen bleven de Scandi navian en de Britten tegen eên politieke federatie gekant. Zij wensen een geleide lijke ontwikkeling. De Fransen. Italianen en sommige Duitsers streven daarentegen naar een volledige federatie. Minister Rutten heeft met het oog op de voorgenomen uitbreiding en modernise ring van de Technische Hogeschool te Delft toestemming verleend tot het op richten van nieuwe gebouwen ten behoeve van de afdeling werktuigbouwkundige, van de afdeling werktuigbouwkunde, de. Voorts is toegestaan de oprichting van een nieuw gebouw voor de afdeling toe gepaste mechanica van het laboratorium voor weg- en waterbouwkunde, alsmede het bouwrijp maken van de daarvoor no dige terreinen. f <?>«v JANlS anderen, gedurende de eindeloze Pool nacht mocht observeren. Bij deze uit legging neemt hij de nodige voorzich tigheid in acht. Hij meent, dat we hier te doen hebben met Kathode-stralen", dat zijn negatieve electrische stralen, die door de zon worden uitgezonden. Deze electrische stromen zouden dóór de aarde, die dan werkt als 'n mag neet. worden aangetrokken. Damp- kringgassen zouden ze de waargeno men kleuren verlenen in die Pool gebieden, welke, als n ovale ring, om de Pool heenliggsn. Het is nogal 'n ingewikkelde geschie denis, en we /.Uilen er dan ook niet langer bij stilstaan; als we weten, dat we met 'ft magr.etisea verschijnsel te doen hebben, weten we voor leken al genoeg. Besluiten we met de opmerking, dat le de Poolnacht op 8C graden Noor derbreedte vier maanden duurt („Wel te rusten!") en 2e dat er ook „Zuider- licht" bestaat, uiteraard in t Zuid poolgebied. zou menen, dat ef iels buitengewoons VOor de deur stond, j". dat de hemel moest vergaan. Neus en oren bevrie zen. wanneer Wé staan te kijken. Als „finale" f slot) schittert er in alle kleurentinten zó'n stormachtig vuur werk omhoog, zo K overal laaiend vuur. dat men z.ch afvraagt, hoe er aan de lucht n,og plaats voor is". Aldus de grote Nacsen over dit on voorstelbaar-schone natuurverschijn sel. waarvan wij hier te lande nu en dan 'n glimp te zien krijgen, 'n glimp, meer niat. Aan het einde van zijn adembenemend reisjournaal legt hij ook nog uit, hoe het Noorderlicht rflhSchien ontstaat, dat hij, als weinig Het lid van de Tweede Kanier de heer F. H. van de Wetering (C.H.U.) heeft telegrafisch bij het ministerie van Land bouw geprotesteerd tegen een uitlating van ambtelijke zijde, dat de prijs van het volksbrood niet gewijzigd zou worden. Volgens de hper Van de Wetering maakt deze kwestie nog steeds onderwerp van overleg uit tussen Kamer en regering. Dit Kamerlid heeft namelijk in Mei van dit jaar geïnterpelleerd inzake het gevoerde bakkersbeleid. Toen werd be sloten deze zaak naar de middenstands- commissie uit de Kamer te verwijzen voor nader overleg met de regering. Naar het ANP thans uit welingelichte toon verneemt, is nog steeds geen minis teriële beslissing gevallen. Voor zover bekend zou de prijs van het volksbrood in de Raad voor Economische Aangele genheden (R.E.A.) uit de ministerraad moeten worden behandeld. Het is dan ook aan velen onduidelijk, hoe men kan zijn gekomen tot een ambtelijke uit spraak, dat de prijs niet zal veranderen. Bij de Organisaties, die protest tegen die uitspraak hebben aangetekend, heeft zich ook de Kath. bakkerspatroonsbond aangesloten. ger! Vatel trok zich deze fout ge weldig aan: „Je suis perdu d'honneur" zuchtte hij „volla un affront que je ne supporterai pas"! Zovèel als: mijn naam is naar de maan; dit af front kom ik niet te boven! De grote Condé, lang de kwaadste niet, probeerde hem te troosten„Alles was In orde. Maak je maar niet ongerust. De koning heeft best gesoupeerd"! 's Vrijdags moest er vis op tafel ko men. Vatel had z'n maatregelen ge troffen. Ongeduldig wachtte hij de komst van de leveranciers af. 's Mor gens om vier uur kwam eréén! Hij bracht „deux charges de marée"; laten we maar zeggen: twee manden verse zeevis. „Is dat al"? vroeg Vatel. „Ja, meneer"! Tot het uiterste gespan nen wachtte de kok op de andere le veranciers, Maar er kwam niemand met vis aanzetten. Toen ging de arme, overspannen kerel naar zijn kamer en stortte zich in een zwaard; pas de derde Steek was dodelijk. Overal werd naar hem gezocht, want van alle kan ten arriveerde de „marée". Met ge weld Verschaften de lakeien zich toe gang tot de kamer en daar vonden ze hem „noyé dans son sang", zegt in haar zeer beroemd verslag mevrouw do Sévigné,„verdronken in zijn bloed". Hetgeen niet verhinderde, dat de feestelijkheden gewóón doorgingen... Er zijn 42 mogelijkheden denkbaar om de vaten azijn zo te plaatsen als de Opgave verlangt. De vaten 1 en 9 behouden daarbij telkens hun Vaste rtlnatfi NIEUWE OPGAVE Tovervierkant 17—24— 1— 8—15 23— 5— 7—14—16 4— 6—13—2022 10—32—19—21— 3 11—18—25— 2— 9 Probeer ook eens een t&verviêrkant met dezelfde getallen samen té Stel len, maar dan niet met 13 in het mid den, maar met L Het is voor een kok geen geringe eer, wanneer men hem een „Vatel" noemt. (Klemtoon op de e). Frangois Vatel immers was de hofmeester, „maitre d'hótel" van de grote Condé en „le grand Condé" voerde in 1672 het leger van de Zonnekoning, Lode- wijk XIV, in de Nederlanden aan. Maar-toen was Vatel al dood. En dat kwam zo: In het voorjaar van 1671 ontving Condé allerhoogst bezoek op zijn kas teel te Chantilly (Oise). Hier vertoef de hij het liefst Er waren prachtige parken en nog mooiere stallen; de slotkapel bracht iedere bezoeker in verrukking. Kortom, Chantilly was wel waardig de Zonnekonihg te ont vangen. En deze kwam, gelijk hoge heren betaamt, met groot gevolg. De ene feestmaaltijd volgde op de andere. Vatel z'n hoofd liep om. Geen wonder, dat er wel eens iets verkeerd ging. Zo gebeurde hét, dat er geen „röti" (gebraad) genoeg was voor alle gasten. Aan twee tafels wachtte men tevergeefs de heren zullen, overi gens, niet doodgegaan zijn van de hon- OPLOSSING Hermitage: rijksmuseum tê Lenin grad. Kathai: oude naam voor China. Kyffhauser: berg waarin Barbaroasft zou slapen. Krakatau: werkzame vul- caan in Straat Soenda. St. Huhertus Jachtslot: gebouwd door architect Dê Basel. Menisten-hemel: Vechtstreek onder Loenen. Moraine: puin en ste nen langs én aan het eind van glet- schers. Lély: ontwierp de plannen tot droogmaking der Zuiderzee. Mao Adam: die wegen zijn naar hem zo genoemd. Een Kees: tegenstander van stadhouder Willem V. WELK EILAND? Bedoeld werd het eiland Cuba. Dé minister Van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. Van dén Brink, heeft aan het provinciale bestuur van Zeeland toegezegd, een onderzoek naar de econo mische toestand ep het eiland fhólen te Zullen doen Instellen. Nagegaan zal wor den, óf er wellicht een mogelijkheid be staat het eiland „noodgebied" te verkla ren. Weliswaar betreft het eert beperkt gebied met een kleine bevolking, doch het eiland vertoont door de structurele werkloosheid en zijn honkvaste bevol king in het klein de kenmerken van een „noodgebied". In de kringen van het provinciale bestuur meent men, dat een oplossing kan worden verkregen, wan neer men er in slaagt, één grotere of twee kleinere industrieën aan trekken. De stichting van een ambachtsschool té ring. „Had hjj niet mogen doen, want dè dhs behóórt tot het Nederlandse pelswild en geniet wettelijke bescher ming" stelde een inzender. „Maar wie betaalt de boer z'n kippen"? infor meerde Oen ander tóen weer listig. Antwoord: „Dat loopt zö'n vaart niet, want M.M.M. gaat aanstonds z'il win terslaap in"! Zonder ons verder in het geschil te willen mengen dié winterslaperij gaat in geen geval door. Veel boeken beweren van wel, doch in onze gematigde luchtstreek houdt de das geen winterslaap! M.M.M. Is keurig in een auto naar de Veluwe gebracht en daar op vrije voeten gesteld. Ongetwijfeld vindt hjj er kameraden, in wier uitgebreide ho len ook voor hem nog wel een plaatsje zal zijn. Naar onze mening komt de boswachter een compliment toe, In de plaatselijke pérs te Hilversum is ruzie ontslaan over een das. „Inge zonden stukken" Vormen de wapens. Nu gaat het ook niét OVêr een gewonè das, of een zijden! Hét voorwerp in kwestie is een das op vier pootjes, een zeer deftig heer, met niét minder dan drie Latijnse namen op z'n visite kaartje: „Meles-meles meles", dan weet U het wel! Genoemde M.M.M. werd door de boswachter van het bui ten Hilverbèek op heterdaad betrapt, sinjeur was bezig aan een mals kippe- boutje. En naast hem lag nog een kip voor het geval, dat het eerste slachtoffer niet smakelijk genoeg zou blijken. Genoemde boswachter schoot gelukkig maar de stroper niet dood; we moeten zuinig zijn op onze dassen: textiel is toch al duur genoeg. Hij stelde M.DLM, in verzekerde bewa- Verleden jaar heeft de Utrechtse in dustrie. J. Jongerius N.V,. een voor Europa geheel nieuw type autobus ge lanceerd bestemd voor zeer lange af- standen. De eerste twee van deze trans- continental-bussen zijn nu aan een Por tugese autobusonderneming afgeleverd, die de Nederlandse wagens uitsluitend gaat gebruiken voor een lijn Lissabon— Parijs. De passagiers op deze lijn zullen vrijwel uitsluitend bestaan uit Ameri kaanse toeristen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5