Minister Teulings vindt affaire „bloedige ernst TEGENSTANDERS ZIJN KOPSCHUW DE H. VADER OVER DE ATOOMWETENSCHAP Grotere bijdrage aanN.-Atlantisch Pactleger Woest, maar 't was geen wonder i Gong S Overstromingen in Midden- Drenthe VAN LANDARBEIDER VREUGDE- CIJFERS PRAAG arresteerde Nauwgezet werk is te prijzen maar Belgische douane doet vreemd Wijze van publicatie ongelukkig Geen stunt Volgend jaar zomer 40 divisies sterk wintertijd De vijftigduizend tot landbouw-machinist Dit jaar ca. 52.000 woningen Woensdag 28 November 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Pol itie-optreden te Leeuwarden was juist Belgische douane doet langzaam-aan Verhoging van electriei- teitstarieven Veranderlijkheid van de kern wijst naar bestaan van de Eeuwig Onveranderlijke Kellner dronk 35 glazen bier Koninklijke onderschei ding voor Missiezuster LAGEN Rijksweg Assen—Meppel in gevaar Ter bevordering van productiviteit en tegen werkloosheid Uitvoer veehouderij bereikte record Oud-partijsecretaris Slansky in ongenade WEERBERICHT V». EERSTE BURGERES LEGDE EERSTE KNOOP B urgemeestersbenoemingen Wat enorm tijdverlies kost Friese kwestie Request van Kath. Bond voor het Gezin - V. ;i P En bedreigde toen agent met vleesmes Politiek niet intelligent genoeg wringertijd I RODE KINDERTERREUR Q NDER de titel Al meer dan 1 milliard E SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachtlng, geldig 'van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele buien. In het uiterste Noorden van het land aanvankelijk tijdelijk stormachtige, overigens krachtige tot matige Westelijke wind. Weinig verandering In temperatuur. Donderdag 29 November: Zon op 8.21 uur, on der 16.34 uur. Maan op 9.29 uur, onder 16.13 uur. Veiligheidsdienst nog niet veilig mans ware naam. De gearresteerde spion heette mr Krantz. De zaak is nu lncüen «et Rijk enige belastinggebieden dus sub judice en dan moet men er ver- j aan 4® gemeenten zou overdoen, zou de der over zwijgen en het oordeel van de gestie van de financiële verhouding, rechter afwachten. Maar voor de heer nlet zljn °"Pgelost en bovendien achtte de- Wagenaar zal deze mr Krantz wel weer mlmster dit voor de eerste jaren uitge- een fascistische spion zijn en diit zal dan sloten- Zelfs de commissie-Oud vermocht '8 GRAVENHAGE, 27 November 1951. Tijdens het verdere verloop van de behandeling der begroting van Bin nenlandse Zaken heeft vanmiddag vooral de B.V.D. in het middelpunt der belangstelling gestaan. Het leek er zelfs sterk op, dat men het hoofd eiste van de leider van de B.V.D., die men verantwoordelijk achtte voor de publicatie over het Tsjechische spionnagegeval. Het was de heer Goedhart (P.v.d.A.), die dit in tamelijk onbedekte termen te kennen gaf. De heer Welter (K.N.P.) had het over de geweldige toeneming van het budget van de B.\ .D. in de jaren '48 tot '51 van 786.000 tot 3,4 millioen gulden. En hij vroeg tevens wat het rechtse extremisme betekende, waarover in de stuk ken werd gesproken. Freule Wttewaall van Stoetwegen (C.H.U.) meende, dat de B.\ de kinderziekten nog niet te boven was. Hierop antwoordde minister Teulings eerst aan het einde van zijn rede, die twee en een half uur in beslag nam. Hij noemde zakelijk gesproken deze publicatie ook nü nog voor 100 juist. De medelingen, hier gedaan, waren geschied onder verantwoordelijkheid van de regering en op initiatief van de minister van Binnenlandse Zaken, die hierover m,et zijn ambtgenoten, wie dit aanging, van gedachten had gewisseld. De zaak was deze, dat een diplomatiek ambtenaar van de Tsjechische legatie, als zovele anderen vóór hem, had gebroken met zjjn communistische regering en concrete gegevens ha.d verschaft, die de inlichtingen van de B.V.D. dekten. De publicatie was geschied om 't volk te laten beseffendat hier gevaren dreigden en om de spionnage van deze personen voor geruime tijd in ieder geval onmoge lijk te maken. Hij erkende dat de wijze van publicatie ongelukkig was geweest. Er was teveel aandacht geschonken aan de details, waardoor de aandacht van de kern was afgeleid. Een fout was het ook, dat de B.V.D. in de pub'icatie was genoemd. De er; Mei hadden zich echter bij het belachelijk maken van de gebruikte mid delen niet vol doende "gerea liseerd. dat de zaak in wezen bloedige ernst was. Een stunt voor de komende begroting, aldus minister Teulings, en dit ais antwoord on opmerkingen van de heer Beernink (C.H.) had ik bepaald niet nodig en wenste ik ook niet. Hierna kreeg de minister het aan de stok met de communistische heer Wage naar, die wilde weten wie precies de spion König was. Minister Teulings had geen bezwaar tegen het noemen van (van onze correspondent) Op enigszins feestelijke wijze is Dinsdag de eerste knoop gelegd voor het tapijt van de Eindhovense vrouwen, bestemd voor de trouw zaal van het nieuwe gemeentehuis. Mevrouw R. T. KolfschotenFer- werda, echtgenote van Eindhovens burgemeester, was de eerste, die met vaardige hand enkele knopen van lichte en donkere beige wol in de draden vastlegde. En spoedig daarna was de grote weefstoel, be schikbaar gesteld door de Kon. Ver. Tapijtfabrieken, door vier dames bezet, terwijl het oefengetouw reeds druk werk had om de opvolgsters de overigens zeer eenvoudige tech niek van het knopen bij te bren gen. De K.V.T. heeft twee dames aangewezen, die de Eindbovenso knoopsters ter zijde sullen staan. Niet minder dan 245.388 knopen zul len er gelegd moeten worden voor dit tapijt van 3x4 meter, waar voor zich reeds meer dan driehon derd vrouwen hebben aangemeld. de opvatting, dat de werkzaamheden der O.N.-mijnen in die jafen niet bestonden in het winnen van kolen, maar in de ter beschikking stelling van de exploitatie aan het Rijk- De lonen werden ook door de Staat uitbetaald en niet door de N.V. Hij wilde hierover nog wel" eens contact opnemen met de minister van Financiën, maar hij kon geen enkele toezegging doen. Aan mej. Nolte (K.V.P.), die zich ern stig bezorgd had gemaakt over de ach teruitgang op zedelijk gebied, antwoord de hij op haar verzoek gaarne in over weging te zullen nemen de instelling van een Raad voor ethische aangelegenneden. Hij zou daarover in overleg treden met zijn ambtgenoten, wie dit aanging. Verschillende leden hadden geklaagd over achterstelling bjj burgemeestersbe noemingen en wel vooral naar aanleiding van de benoeming in Hengelo. De heer Maenen had gesproken over een achter stand bij de K.V.P., de heer De Loor bij de P.v.d.A., de heer Van Dis voor de S. G. P. en de heer Krol voor de C.II.U. Een ander uiterste was ook gehoord: na melijk, dat men alleen zou moeten letten op de persoon van de candidaat. De mi nister wees beide uitersten van de hand. Bij de behandeling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten was weer opnieuw het eigen belasting gebied der gemeenten ter sprake geko men als het enige middel om de autono mie der gemeenten te vergroten. Zelfs MINISTER TEULINGS bloedige ernst Om een aanpassing hunner salarissen te bewerkstelligen, past het douane-per soneel in de Antwerpse en Brusselse ha vens, alsmede op het vliegveld Meis broek, sedert een tiental dagen de tac tiek toe alle goederen zeer nauwkeurig te onderzoeken en de bepalingen zo ge streng mogelijk na te leven. Op het ogenblik zouden bij deze beweging, die een groot tijdverlies meebrengt, reeds 10.000 douane-beambten betrokken jljn. Ock de douane aan de grenzen zou aanstalten maken deze methode te vol gen. De vakbonden voeren op het ogen blik besprekingen om tot eel1 vergelijk te komen. °?'t wel het werksfcramien worden voor De Waarheid", z» zei de minister. Hij ontkende dat bij de B.V.D. anti- socialistische tendensen zouden overheer sen^ Het opvoeren van het budget was nodig, omdat de organisatie van de B.V.D. volkomen onvoldoende was geweest door gebrek aan financiën. Hij herhaalde nog gens wat hij een jaar geleden reeds had gezegd: ,,Men moest het doen of niet doen, maar als men het deed moest men het goed doen']. Onder rechts extremisme verstond de minister fascistische en neo- fascistische subversieve activiteiten. Hij hoopte rnet medewerking van de Kamer voorzitter te komen tot een commissie om het contact met de minister over de B.V.D- te bevorderen. Over de Friese kwestie was minister Teulings minder mededeelzaam. Hij besiprak deze kwestie in het kader der gezonde decentralisatie bij de kwestie van de autonomie der lagere publiek rechtelijke lichamen „De strijd tegen de nivellering", zoals het in de Kamer was genoemd, klonk hem dan ook aan genaam in de oren. Met de Frie.-e be langen, zo goed als met die van de andere gewesten, moest worden reke ning gehouden. De minister was echter nog niet volkomen op de hoogte van het geval, waarvan hij nog slechts een zeer summier rapport had ontvangen De politie te Leeuwarden verdedigde hij met te zeggen, dat het haar taak was na waarschuwingen tegen ordever storingen op te treden en hier hadden ordeverstoringen plaats gehad. De heer Maenen (K.V.P.) had de kwes tie aangesneden van de ondernemingsbe- iv's van de Oranje Nastau-mijnen, rw, w1X1 ?Ver de jaren '45 tot '48 aan £n Soede kwamen. Minister Teulings verdedigde dit met deze kwestie niet geheel op te lossen. De heer Gortzak (Comm.) had een fulminante rede gehouden tegen het on mogelijk maken van de demonstratie op de erebegraafplaats voor Hannie Schaft. De minister deelde mede, dat deze maat regelen door de bevoegde autoriteiten waren genomen zoiider ruggespraak met de minister van Binnenlandse Zaken. Juist omdat de communisten zich bij een vorige gelegenheid niet aan de afspraak hadden gehouden, had het bestuur van de begraafplaats besloten geen indivi duele herdenkingen meer toe te staan, maar alleen de nationale herdenking, op 10 Mei. Ook de communisten hebben zich te houden aan de aanwijzingen van het wettig gezag; voor grote woorden kan het gezag niet opzij gaan. Deze de monstratie was wansmakelijk voor het gehele volk, behalve dan voor de com munisten. Na dit alles en nog meer gedurende twee en een half uur te hebben behan deld, was de minister nog niet klaar met zijn antwoord aan de Kamer, zodat de voorzitter verzocht zijn rede morgen middag voort te zetten. Dan zal de minis ter nog het een en ander hebben te zeg gen over de burgerlijke verdediging. F. S. De Kath. Bond voor het Gezin beeft in een request aan de minister van Econo mische Zaken stelling genomen tegen de aangekondigde verhoging van de elec- triciteitstarieven. De bond noemt de nieuwe regeling onbillijk, omdat de grote gezinnen hiervan weer het slachtoffer worden. Zoals men weet bepaalt deze regeling, dat de gezinnen die meer dan In een studiebijeenkomst, welke verleden Donderdag door leden van de pauselijke academie van wetenschappen in Vaticaanstad werd gehouden, heeft Z.H. de Paus een rede uitgesproken, welker bijzondere betekenis o.a. haar uitdrukking vond in het volgende: Na te hebben beklemtoond, hoe de kennis van het feit der veranderlijkheid (zowel in de macrocosmos, als in de mi- crocosmos) steeds meer terrein heeft gewonnen, naarmate de wetenschappen voorwaarts schreden, wees de H. Vader erop, hoe. het kenmerk van de veran derlijkheid ook Werd waargenomen op het gebied van de electronen en van de kernsplitsing. En ofschoon dit resultaat, aldus Zijne Heiligheid, dat voor zo ver het de werken des vredes dient zeer zeker tot grote roem van onze eeuw strekt, in het kamp van de practische kern- physica slechts een eerste stap betekent, toch staat 'n het kader van onze be schouwingen een zeer gewichtige con clusie vast: al mogen de atoom-kernen duurzamer en stabieler zijn dan de ge wone chemische composities, toch zijn zij aan dezelfde wetten van transforma tie onderworpen en dus veranderlijk. Daar de kern gemerkt is met het teken van de veranderlijkheid, volgt daaruit, Dit is het interieur van de nieuwe parochiekerk van het H. Hart van Jesus in Oud-Mathenesse te R'dam, die morgen plechtig zal worden ingezegend. De te Rome vergaderende ministers van buitenlandse zaken, defensie en financiën van het Noordatlantisch Pact (N.A.T.O.) hebben gisteren een resolutie goedgekeurd, waarin zij zich in beginsel verbinden om tegen het midden van 1952 een volledig geoefend en uitgerust leger van 40 divisies in West-Europa te hebben. Dit ig 14 divisies meer dan naar verwachting tegen het einde van dit jaar gereed zullen zijn. Het vraagstuk hoe deze eerste stap naar „volledige militaire veiligheid" moet worden bekostigd, zal ln de komende zes weken worden behandeld. Uit de resolutie volgt, dat de kern van deze 40 divisies door het ontworpen uropese leger dient te worden verschaft bestaan uit nauw aaneensluitende divisies e' Italiaanse en Benelux- .?irfidt!Fav-ond ziin de plaatsvervangers V ^in^ln,sters er in geslaagd, twee af zonderlijke resoluties - een van de V.S. fn j nelux samen te smel- fen'-j£,5 J. a Benelux vroeg om uit breiding van het Europese leger teneinde Engeland, Noorwegen en Denemarken te omvatten. De overeengekomen tekst is vandaag door de 5aaA besProken, maar men gelooft niet, dat hij de kloof tussen Gisteren eiste de officier van de Arn hemse rechtbank tegen de Nijmeegse kellner van den I. twaalf maanden ge vangenisstraf. waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar De Nijmageaaar had zich op 17 October hevig tegen de politie verzet, toen deze hem uit een eethuis wilde ver wijderen- Hij had daarbij een groot vlees- me- gegrepen en naar een der agenten gestoken Deze kon nog tijdig terugsprin- KgE,, jmaar de aanvaller miste de agent ternauwernood, want diens uniformpet werd nog geraakt. Bij het overbrengen naar het politie bureau had verdachte zich verder ails een woesteling gedragen, zodat een vijftal po'itiemannen nodig waren om hem in een cel op te sluiten. Verdachte verklaarde voor de recht bank, zich niets meer van het gebeurde te kunnen herinneren. Hij had circa 35 glazen bier g.dronken. De volgende dag bood hij zijn excuses aan de betrokxen agent aan.Verdachte staat overigens gunstig bekend. Mr Hoho wees er in zijn pleidooi op, dat zijn cliënt aan een heftige gemoeds beweging ten prooi washij was in het eethuis door zijn broer op hevige wijze gesard. Daarbij kwam nog de dronken schap. Pleiter verzocht het inwinnen van een reclasseringsrapport. Uitspraak over 14 dagen. de standpunten van de Benelux enerzijds en van Frankrijk, Italië en Duitsland anderzijds over de politieke contröle van het Europese leger geheel overbrugt. Men meent, dat de Benelux nog steeds de voor keur geeft aan een leger zonder de poli tieke bovenbouw, die Engeland ervan zou weerhouden zich bij het Europese leger aan te sluiten. Het verluidt evenwel, dat generaal Eisenhower veel meer voelt voor 't plan, dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, gisteren in zijn tegen woordigheid uiteenzette. De generaal zou het zelfs in de huidige vorm reeds heb ben goedgekeurd. Volgens welingelichte kringen beoogt het Franse plan 't scheji- pen van een politieke bovenbouw, terwijl het opnemen van Britse of Scandinavi sche strijdmachten op dit ogenblik nog niet overwogen zou moeten worden. Schuman zou nog hebben verklaard, dat in het Europese leger Duitse eenhe den geleidelijk zouden worden ingevoegd tot in 1954 een totaal van 12 Duitse di visies werd bereikt. Dan zou de Euro pese gemeenschap als geheel 43 divisies hebben. Bij deze aantallen zouden niet gerekend zijn nationale troepen voor dienst overzee of bijdragen aan interna tionale strijdkrachten in Korea, Berlijn Wenen, alsmede politieke troepen. De Amerikaanse minister van buiten- andse zaken. Dean Acheson, bracht in de raad verslag uit over de vorige week te parijs gehouden besprekingen tussen de drie westelijke ministers van buitenlandse zaken en de Westduitee bondskanselier, dr- Adenauer. Hij zou bijzonderheden hebben gegeven over de uitgewerkte regelingen voor overdracht van de macht aan de regering te Bonn en voor het regelen van de positie der voormalige bezettingstroepen. Een woordvoerder van de NATO deel de later mede, dat op de huidige zitting van de raad niet zal worden gesproken over Duitse deelneming aan het Atlan tisch pact. Na afloop van de zitting van gisteren zijn generaal Eisenhower en Averell Harriman onmiddellijk naar Parijs gevlo gen. Vandaag sprak de raad ook over de hulp aan Itta-lië i.v.m. de overstromingen van de Po en haar zijrivieren. Dinsdagavond heeft de politie te Rome ongeveer 800 communistische de monstranten, die een betoging tegen de zitting van de Atlantische raad wilden houden, gearresteerd. Van verscheidene punten in de binnenstad werden ge vechten met politie gemeld. De com munistische partij had voor gistermid dag een algemene staking van een uur uitgeroepen. Het bus- en tramverkeer was echter normaal, hier en daar in fabrieken en werkplaatsen in de voor steden van Rome werd gestaakt. dat haar zijn en voortbestaan afhanke lijk zijn van een heel andere realiteit een realiteit, die in wezen onverander lijk is. Aldus zo luidt 's Pausen betoog verder komt het beeld van de Eeuwig Onveranderlijke duidelijk en schitterend oprijzen uit de maalstroom, die alle materiële dingen in de ma crocosmos en microeosmos met zich meevoert en alles mede betrekt in een intrinsieke veranderlijkheid, die nimmer tot rust komt. „Welke is dus de belangrijkheid van de moderne wetenschap met betrekking tot het argument ten bewijze van het bestaan van God, ontleend aan de ver anderlijkheid van de cosmos?" vroeg de Paus. En Hij antwoordde daarop: „Door middel van exacte en gespecialiseer de onderzoekingen in macro- en micro- cosmos heeft zij (de wetenschap) in be langrijke mate het empirische funda ment verbreed en verdiept, waarop dit argument berust en waaruit men moet concluderen tot het bestaan van een „Ens", Dat op Zichzelf staat en onver anderlijk is in Zijn natuur". Dé H. Vader wees er aan hét slot van Zijn i-ede op, hoe de hier behandelde verwijderde aanwijzingen van de weten schap een overtuiging hebben gewekt, die door het geloof wordt bekroond en die, als zij zich steeds dieper wortelt in het geweten en het bewustzijn van de volken, metterdaad een fundamentele vooruitgang kan bewerken in de loop der beschaving. 240 kWh per maand verbruiken, in een hoger tarief zullen vallen. „Is de strijd voor het gezin door de K.V.P. wel Intelligent genoeg gevoerd? Hebben wij niet te veei met het hart en te wei nig met 't ver stand gestre den aldus vroeg het Twee de Kamerlid J. Peters zich af, toen hij dezer dagen in 't Zui den des lands voor leden der Kath. Volks partij een rede- ..teveel slagzinnen en v0€ring hield, redevoeringenHjj betoogde, dat de strijd voor het gezin helaas een eenzame strijd is, waarin men zich boven dien nog te veel heeft bepaald tot slag zinnen en redevoeringen. Daardoor zijn de tegenstanders kopschuw geworden. Ook ziet de grote massa nog niet genoeg in, ald-us het Tweede Kamerlid dat het gezin en in het bijzonder bet grote gezin belangrijk is voor de handhaving van de orde in het volk Als voorbeeld van dit tekort aan inzicht noemde hij de uit latingen van zekere kringen die de sterke stijging der geboorten ten onrechte aan het katholieke Zu-den verweten. J. PETERS (K.V.U.): Verlang van Uw handelaar dit Neder- m»chln« Uw «m landse fabrikaat wtMftWMj* R. S. S T O K V I S ZONEN N.V. Wat lezen ze het liefst" bracht „De Waarheid" een schoon verhaal over kinderlectuur in de Sovjet-Unie. t Is daar weer prachtig. Anders zou er niet in opgeschroefde taal over geschre ven worden. De vraag „Wat lezen de mensen het liefst in Oost-Duitsland" en het antwoord Zr Gertruda (in de wereld J. P M. v. d. wl bovengenoemd blad wel niet Burg. geboren in 1889 te Berkel en Roden- ,aubli^-r^, De financiële toestand der rijs) van de Congregatie der Wjtte Zos" communistische dagbladpers in genoemd ters van O. L Vr. van Afrika van g€-Died wordt gelukkig van dag tot dag Lavigerie, Is door koning Boudewhn van ie Hiitr A& rmlacrd ran België benoemd tot ridder in de Orde van Leopold I wegens haar jarenlange werk zaamheden als Missie-zuster in de Bel gische Congo. Zr Gertruda is reeds ln 1912 vertrok ken naar Noord-Afrika. Na haar noviciaat te St Charles bij Algiers is zij tot 1919 werkzaam geweest aldaar onder Berbers en Arabieren. In 1919 werd zij gezonden naar Lukulu in de Congo welke missie post moest worden opgeheven vanwege de slaapziekte. Daarna werd zij over geplaatst naar Bobandana, later naar Liège St Lambert bij Katana. beide plaat sen aan het Kivumeer. Toen ging de zuster weer naar Bpbandana terug en vervolgens werd zg gez' ndeu naar bloe.ende missiepost ~ïou,'a& bij Kutehtrru, eveneens in het district Kivu waar zij nu belast is met de ziekenzorg in het hospitaal aldaar Voordien was ze steeds werkzaam bij het onderwijs der kinderen. Ondanks haar hoge leeftijd en haar meer dan 30-jarige tropenarbeid geniet ze nog een goede gezondheid en werkt ze nog met volle kracht. Tengevolge van de zware regenval In de laatste dagen, vonden in Midden-Dren- the ernstige overstromingen plaats, die een bedreiging vormden voor de Rijks weg AssenMeppel en de scheepvaart ln de Smildervaart lam legden. Deze overstromingen, waardoor grote oppervlakten land onder water kwamen te staan, werden veroorzaakt door een on voldoende waterafvoer via het van Hol- tensvaartje. In de Oude Vaart bij Diever wordt nl. een moderne stuk gebouwd en in verband daarmede moest deze vaart, die van meer dan 27000 ha. land het water moet afvoeren worden afgedamd. Het water van ongeveer 12000 ha. land moest nu geheel worden afgevoerd door het van Holtensvaartje naar de Smildervaart. een afvoer dit onmogelijk het vele water kan verwerken. Al spoedig zocht het water zich dan ook kolkend een weg naar de Smildervaart. Bovendien werd op de overzijde van de vaart de rijksweg AssenMeppel - een grote druk uitgeoefend, waardoor de betonnen beschoeiing begon te werken en over een grote afstand bezweek. Ondanks pogingen om hei gevaar voor de rijksweg te keren, spoelde er een groot gat in de berm, waarin een geweldige hoeveelheid zand gestort moest worden. Dit zand nu spoelde weer vrij en ver oorzaakte een dam in de Smildervaart, AI direct ln de eerste week van de vijf de klasse Is het raak: vanmorgen viel ln de Staatsloterij op nummer 8060 de prijs van vijftigduizend gulden. waardoor het scheepvaartverkeer stilge legd moest worden om ongelukken te voorkomen. Men probeert thans het water zoveel mogelijk langs andere banen te leiden, teneinde de druk te verminderen. De Stichting voor de Landbouw heeft minister Mansholf schriftelijk ver zocht de opleiding van vakbekwame landarbei ders te willen subsidiëren. Het plan tot opleiding van landarbeiders tot „landbouwmachinist", het subsidiëren van deze op leiding door de overneid en het uitbetalen van een toeslag op het loon op grond van een diploma is afkomstig van de provin ciale Stichting voor de Landbouw te Groningen. De landelijke Stichting heeft dit plan in algemene zin overgenomen. De sterk toegenomen mechanisatie heeft de aan landarbei ders te. «tellen eisen aan zienlijk verzwaard, spe ciaal met betrekking tot grote akkerbouwbedrij ven. Het aantal theore tisch en practisch vol doende geschoolde arbei ders is te gering. Zulks heeft een ongunstige in vloed op de productivi teit. Terugloop van het aantal jonge landarbeiders verzwaart dit vraagstuk. Het is daarom, dat de Stichting voor de Land bouw overweging vraagt van de mogelijkheid om machinistencursussen voor landarbeiders met over heidshulp te organiseren. Voorgesteld wordt hier voor een commissie van onderzoek te vormen met vertegen wc rdigèrs v«n de departementen van landbouw, sociale zaken, eventueel O. K. en W. en voorts van de Stichting. Tot de taak van een dergelijke commissie zou kunnen behoren een on derzoek naar de vraag in hoeverre seizoenwerkloos heid in de landbouw kan worden bestreden, indien door opgemelde opleiding mogelijkheden zouden worden geopend om werk zaamheden, die niet tot landbouwwerk in enge zin behoren, zoals revisie en reparatie van landbouw werktuigen door een vaste personeelsbezetting op grote akkerbouwbedrij: ven te laten uitvoeren. Dr ir Z. IJ. van der Meer, directeur- generaal van de volkshuisvesting, heeft gisteravond ter gelegenheid van het leg gen van een herdenkingssteen in de eerste 20 „vrije tijdswoningen" te Culemborg verklaard, dat tot en met September van dit jaar 42.000 woningen gereed kwamen en dat men hoopt de laatste drie maanden dit aantal tot ongeveer 52.000 op te voeren. Blijkens de voorlopige cijfers van het C. B. S. over de agrarische uitvoer in de eerste negen maanden van dit jaar. heeft de Nederlandse veehouderij in deze maanden reeds voor meer dan een mil liard gulden geëxporteerd. Tegenover deze uitvoer staat vanzelfsprekend een invoer van veevoeder, zodat men niet„ kan zeggen, dat deze uitvoer geheel en al van de eigen Nederlandse bodem af komstig is. Het is voor de eerste maal na de oor log, dat de uitvoer van veehouderijpro ducten deze hoogte heeft bereikt. Hel totaal over de vorige jaren bleef nog aanzienlek beneden de cijfers over de eerste negen maanden van dit jaar. De waarde van de uitvoer van veehouderij ?ï?oC^S-in de vorige jaren bedroeg in /225'9 mill-i f "08,5 mill.; 1950: 919,2 mill. Jan.-Sept. 1951: 1.005 mill. moeilijker. Zo is bijv. de pflage van de .Berliner Zeitung" in hel laatste half jaar met 50.000 exemplaren gedaald. Ook het bekende blad „B. Z. am Abend" zag zijn oplage-cijfer drastisch dalen. Maar nu over die rode kindertjes en hun lectuur. Eerst wordt natuurlijk in het arti kel geconrtateerd, dat hier weinig goede kinderboeken verschijnen. Dat kan ook niet, volgens de schrijver, omdat in het Westen verval en bewapening aan de orde zijn In Rusland wordt zeker alleen gedemobiliseerd? Na de bewering, dat de kinderen in de Sovjet-Unie niet anders zijn dan de onze inzake heldenverering en beroepskeuze van. vlieger, dokter cnz._ vervolgt de min of meer kwijlerige publicatie: Sowjet-vlieger Twan Kojedub heeft bijvoorbeeld de bijzondere belangstel ling van zijn kleine lezers. Hij is drie maal Held van de Sovjet-Unie en moet de kinderen haarfijn vertellen boe dat in zijn werk is gegaan- In duizend bij zonderheden moet hij schrijver, over zijn kinderjaren. Kojedub schrijft van zijn liefde voor zijn land en van het plezier, dat bij in zijn werk heeft. Wee hem als hjj wat ver geet. Dan beleggen de kin- derenbijeenkimsten, waar ze hem vragen, waarom hij dat of dat niet heeft gedaan en waarom hij niet wat duidelijker is ge weest. Ja, dat moet men niet uitpoetsen. Ech ter niet slechts de kindertjes spelen ter- reutje. Alle schrijvers hebben geregeld samenkomsten met hun lezers. Er staat overigens in het artikel nog meer over de kinderen. Het zijn kleine mensen, die hun eigen mening hebben, die honderd-uit praten over alles wat om hen heen gebeurt. Om hen heen zien de Sovjet-kinderen een stormachtige ontwikkeling en da,ar ■wiPen ze meer van weten, daar willeb ze over lezen. De kinderen op het platteland zien hun vaders appels kweken, die dubbel zo groot zijn air gewoon, zien koren aren, die voel meer graan bevatten en horen dan van de grote bioloog Mits- joerin en over Lysenko. Volgens het_ bekende oude Duitse re- eept: Bij ons is alles beter. De interesse reikt echter nog verder. Want we lezen nog: Kinderen in de hoogste klassen willen meer weten op het gebied van de schei kunde. ze maken kennis met Madame Curie, professor Joliot. Curie en lezen zelfs_ wat atoomenergie feitelijk is. hoe het in hun land wordt gebruikt bij het bouwen van kanalen en het vruchtbaar maken van woestijnen. Van het produceren van atoombommen is verder geen sprake. Maar dat mag de pet niet drukken. Russische kindertjes zijn ook reuze boffers. Lees: De kinderen in de Sovjet-Unie dro men over mooie en goede dingen. Maar ze worden niet wakker in de ruwe werkelijkheid. Hun dromen komen uit. Is dat niet verrukkelijk? Tot slot nog dit: De kinderen kiezen zelf hun meest gebefde boeken Als „h u n" s c h r ij- vers het niet goed doen, moet en ze op het matje, komen. Er bestaat een leuze i,n de Sovjet-Unie: „Alles voor de kinderen". Dat geldt ook bij de kinderboeken. De kinderen kiezen zelf. Welk een on verwachte vrijheid. Doch wat een har- nae voor de schrijvers. Enfin als de kin deren de auteurs niet op 't matje roepen, doet vadertje Staat het wel! Groten terroriseren en kleinen terrori seren- Al terroriseren de groten het meest. We blijven voorlopig maar liever vóór het befaamde gordijn. HENK VAN DER MAZE. Rudolf Siansky, voormalig algemeen secretaris van de Tsjechoslowaaksc com munistische partij, is gearresteerd onder beschuldiging van spionnage. Hij is van al zijn officiële functies, waaronder zijn lidmaatschap van de Na tionale Vergadering, ontheven, aldus hëeft president klement Gottwald op één ministeirsbijeenkomst verklaard. Het kabinet heeft dit besluit van Gottwald met algemene stemmen goedgekeurd. Slansky wend destijds, toen hü nog se cretaris-generaal was, vaak als de mach tigste vertrouweling van Stalin bestem peld. Enige tijd geleden werd hij plotse ling als eecretarisigeneraal afgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1