De eerste 5 pet sclieeps hypotheek-pandbrief Verkeer en Waterstaat onder de loupe Dringend beroep op Churchill's regering i camera op buitenland AKKERTJES Nieuwe aanwending van plastic V erdweuen documenten in Indonesië AMSTERDAMMERS HAD DEN 'T OP PASTORIEëN GEMUNT naar Lening i lan relingen Hulp aan getroffen Italiaanse volk Stijgende, rentestand iviossaüeq naar Den Haag Een bonzend hoofd Om aan Raad van Europa mee te doen Tweede arrestatie in Platow-affaire WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 Omwenteling bij de „trek- sluitingen Stappen bij Xederl. regering Nu speciale bewakings diensten Landelijke collecte op 1 December van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te l zijn: neem één of twee •WFDeRtAND.SCHf: HQtPtNfABRIEK 8USS*J i', Bij het aanschouwen van de aanwen- ding3mogelijkheden welkè plastic biedt waant men zich op technisch gebied on willekeurig in het. sprookje van 1001 hacht. Men vervalt van de ene verbazing in de andere als men de talloze producten te zien krijgt, waarbij plastic voor de meest uiteenlopende dmgen wordt ge bruikt. Die enorme schakering van aanwen dingsmogelijkheden is voor een zeer be langrijk deel het gevolg van een chemisch proces waarbij van kunsthars ai naai' believen of plastische stoffen de z.g. „Thermoplasten" of het harde product n.l. „Thermoverhardende"-artikelen kun nen worden verkregen. Van de eerste groep gaat vermoedelijk de nylon of hier te lande de Akulon (de A.K.U. gaat dit fabriceren) wel de grootste vlucht ne men. Terwijl bakeliet-philiet maar het vermoedelijk iiog veel interessanter pro duct de „Mèlamine" (waarvan servies goed werd! gemaakt) wel langzamerhand algemeen bekend zijn geworden. De ontwikkeling der Plastic-aamven- dingsmogelijkheden staat echter niet stil en io zagen we thans een volkomen nieuw product, de „Flexigrip". Het is eeh plastic sehuifsluiting, zonder metalen tandjes, eenvoudig uit, twee plastic linten bestaan de. waarop twee groefjes voorkómen, die door een metalen trekkertje met elkaar roestvrij, water- en gasdicht worden verbonden. Deze nieuwe sluiting dreigt een zeer ernstige concurrent té worden van de bekende metalen ritssluiting. Niet alleen vanwege de reeds genoemde voor delen maar ook doordat deze sluiting in tegenstelling met, dé orthodoxe trekslui- ting in alle lengten en kleur leverbaar is en door een ieder met behulp van een trekkertje, in elke gewenste afmeting kan worden bevestigd. De „Flexigrip" js een Deense uitvin ding. waarvan de Internationale Kunst stoffen Industrie (I.K.s.) te Voorschoten de licéntie heeft verkregen en tot dusver re wordt zij. sheen in Nederland, Enge land eh Amerika gefabriceerd. ..De Indonesische regering zal diploma tieke etappen ondernemen bij de Neder landse regering over de door Ned. ambte naren verrichte diefstallen van Indonesi sche staatsdocumenten, zodra 't onderzoek in deze zaak tot een volledig resul taat hieft geleid". Zo heeft de secretaris generaal van het ministerie van buiten landse zaken, dr Darmasetiawan mede gedeeld aan het dagblad .Indonesia Raya". Het onderzoek in de bedoelde diefstallen is thans in volle gang. De regering wenst volledige gegevens te ver krijgen over de verloren documenten, al dus Darrhasetiaxvan. (Zoals bekend zijn op 30 October 3-1. enige Nederlanders op last van de procu reur-generaal in voorlopige hechtenis ge steld onder verdenking dat zij betrokken zijn bij verduistering van kaarten en geologische documenten die van belang zijn ten opzichte van de bodemrijkdom men in Indonesië, inclusief Niéüw-Guinea. Red). Vier-en-dertig inbraken pleegde een driëtai Amsterdamse „zware jongens" bij hun strooptochten in Gelderland en Overijssel. Zij hadden het in het bijzon der begrepen op pastorieën, hetgeen ge leid heeft tot de Inste'lmg van speciale bewakingsdiensten bij de pastorieën. De hoofddader was de '37-jarige Amsterdamse kantoorbediende H. M. Hij ontwierp de plannen en bij de uitvoering ervan kreeg hij hulp van de 58-jarige opkoper H. van W. en de 43-jarige P. K.. beiden even eens uit de hoofdstad afkomstig Gisteren stonden zij voor de Almelose rechtbank terecht. De eis tegen M luidde 5 jaar tegen Van W. 2% jaar met af trek en tegen K. iVi iaar met aftrek. top van het inkomen, zal dit veelal de moeite waard zjjn. Men zou er rich niet over behoeven te verwonderen indien wellicht de theo retische koersen, welke bij zéker jaar en eeh bepaald rendement passen, in de praktijk niet zouden worden genoteerd. Bèdadnt moet n.l. worden, dat de par ticulieren vrij spoedig na de emissie niet meer als koper in aanmerking zullen komen DR zou voor hen onvoordelig worden. Het betalen van een agio van enig belang zou onvoordelig zijn. Het koersverlies dat na 14 jaar zal ontstaan, kan fiseaal immers niet gecompenseerd worden met de 10 pet. rente, welke jaar lijks wordt ontvangen. Een N.V.. bijv. een. levensverzekering maatschappij, zal Sech nadeel lijden bij aankoop toovan psui. Het ko63rsV6fuss 2Si t.z.t. worden gecompenseerd met de ge noten jaarrente. De Siaat zal dus bij het later overhevelen van stukken van par ticuliere* naar N.V.'s of pensioenfond sen, belasting derven. Het zal van de persoonlijke financiële en fiscale positie van de individuele hou der van een dergelijke obligatie afhan gen. of hu er na 14 jaar heter aan doet de obligatie aan te houden of te verko pen, indien hij er fiscaal zo voordelig mogelijk af wil komen. Dan wordt uitkij ken en rekenen de boodschap. Beslissend zuilen dan zijn het disagio van de te be dingen koers t.o.v. de theoretische koers en het percentage, dat na 14 jaar over de top van het inkomen moet worden betaald. Nadat het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis verleden Zaterdag telegrafisch aan alle burgemeesters heeft verzocht een collecte voor hulp aan de Po-vlakte te mogen houden, is hierop thans reeds een eensluidend ja-woord ontvangen. Op 1 December zal in vrijwel alle gemeenten des lands een offertje wonden gevraagd om de door overstromingen zo zwaar ge troffen bevolking van de Po-vlakte bij te staan. Ook in zeer vele bioscopen zal de collectebus rammelen op advies van de Ned. Bioscoopbond. Enkele theaters zullen gala-voorstellingen geven ten bate van het goede doel. In Den Haag en andere steden is de voorbereiding voor de etraateollecte met 1200 collectanten reeds in volle gang. In Rotterdam hoopt men 300 000 Rode Iïruis- vlaggetjes te verkopen, in Den Haag min stens een kwart millioen. Inmiddels is de eerste gave van het Ned., Rode Kruis al ter beschikking van het Internationale Rode Kruis gesteld. Op Zwitserland na gaf Nederland het meeste van alle landen in Europa, welk bedrag tien procent van de Amerikaanse gave voor leniging der eerste r.oden bedraagt. 0E BESJE H0E.0 De Perzische minister-president Mosea- dhq zal zich naar Den Haag begeven om de zitting van het Internationale Hof van Justitie over het Brits-Perzische oliege schil bij te wonen, indien het Hof Perzië hierover Wil horen, aldus werd te Tehe ran bekend gemaakt. Het is nog niet be kend. wanneer deze zitting gehouden zal worden. Vice-premier Hoessein Fatemi heeft verklaard, dat een petitie wordt opge steld, waarin de bevoegdheid van het Hof in deze zaak betwist wordt. Indien het Westen cr niet toe overgaat Perzische olie te kopen, zal Perzië de olie a>an de Oosteuropese landen verkopen, deelde Fatemi verder nog mede. Nadat Vrijdag j.l, een Westduitse journalist was gearresteerd onder be schuldiging van het publiceren van ge heimen en het omkopen van ambtena ren, is gisteren dè arrestatie gevolgd van een Westduitse ambtenaar. Bij de affai re, die veel stof heeft doen opwaaien en „de zaak-Platow" wordt genoemd naar een Hamburgse journalist, die in een vertrouwelijke nieuwsbrief rege ringsgeheimen openbaar maakte, schij nen inderdaad de Westduitse socialisten betrokken te zijn, zoals de regering van Bonn twee maanden geleden beweerde. De ambtenaar heeft n.l. bekend, herhaal- d Hjk geheime documenten verkocht te hebben aan de gearresteerde journalist, die hoofdredacteur is van de sociaal-dë- inocratische persdienst te Bonn. fleering Van het plah-Sthuman. Eerst genoemde spreker zeide. dat de werkelijke federalist vanzelfsprekend een groot Europa wenste, maar met het oog op de zware wolken boven ofis werelddeel, vroeg hij zich toch af. Of het maar niet beter was in het klein te beginnen. De mensen worden moe van alle besprekingen en wil den daden zien. Mr Van der Goes betreurde het, dat de ministers in Rome over de Europese defensie praatten zonder zelfs maar aan bevelingen van de R. v E.-asoemblée te hebben. Ook hij drong aan op spoedige verwezenlijking van het plafi-Schuman en het plan-Pleven voor een Europese verdediging. Daarbij moesten .verouder de constitutionele bezwaren" worden overbrugd In het kader van de faad zouden volkenrechtelijke bindingen tus sen de gezagsorganen en Engeland en Scandinavië moeten worden gelegd. Er zon gisteren in de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa te Straatsburg acht sprekers ian het woord geweest, die zonder uitzondering een drin gend beroep op de Britse regerirg deden om steun te geven aan de Europese plan nen. Met spanning wacht mén thans het Britse antwoord af. maar men gelooft niet aan een principiële koerswijziging. Men gelooft, dat Londen hoogstens een afvaar diging van waarnemers uit Europese ge zagsorganen zal aankondigen. Het beroep op Engeland werd op dra matische wijze geuit door de Belgische senaatspresident Paul Struye met de woor den: „Engeland heeft de sleutel van het koninkrijk Europa in de hand". Twee Nederlandse woordvoerder» heb ben zich gisteren in het debat gemengd. Zowel dr Schmal als mi Var der Goes van Naters betoogden, dat de volle aandacht moest worden geconcentreerd op de rati-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3