Met z'n zessen door de Sahara Engelands trotse record leeft voort De Pelook in 1952 in de Tour de France EN HEL 1 Een meisje voor alles Of, r Het nieuwe „Wunderteam virtuoos maar niet dodelijk-gevaarlijk! Boeiend portret van een felbewogen eeuw H VN-leger op Korea beperkt zich tot verdediging Drie maanden naar Afrika voor 12 min. film TWEE PENALTIES OP WEMBLEY! De teams KARSOTE RUB Misschien zelfs met twaalf-mans-ploeg vermouth Torino Duecento PAGINA 1 Teleurgesteld. Wilde start Zeman en zijn bijgeloof Engeland sterker Oostenrijk leidt Mammie Toch Engeland? Opnieuiv: strafschop! Goodwill-missic éLèNE NOLTHENIUS Communisten vallen aan Filmbeelden Heiligen en dichters door MABEL BARNES—GRUNDY s-n - t 3 Door MARTIN W. DUYZINGS. LONDEN, Woensdag. Drie ellendige, in de liitte van de woedende strijd nauwelijks nog tellende minuten voor het toch ivat teleurstellende slot vat} the match of the year", ontnam vanmiddag mister J. A. Mowat, de eigenwijze, pedante Schotse referee, met een eindeloos trots gebaar het nieuwe Oostenrijkse „Wunder- team" de allerlaatste kans op een overwinning waarin toen al de zesduizend rumoerige Oostenrijkse supporters op de Wembley-trihunes niet meer geloofden. Er was. nog eenmaal, een van die verrassende, briljante, snelle attaques van een zonderlinge Oostenrijkse voorhoede die voor het overige, zoals onlangs tegen de Fransen te Parijs, zelfs hier, in het heilige der heiligen van het Engelse voetbal, het wapen der snelheid en het element der verrassing geofferd had aan de wonderlijke, doch doorgaans effectloze charme van het korte, virtuoze, doch eindeloze apel-in-de-breedte. Er was, zoals altijd vanmiddag wanneer er in het Engelse defensie-gebied eens werkelijk gevaar dreigde, een verrassende, haarzuivere, lange pass van het Weense voetbalwonder Ocwirk, de spil die van het stopperspilsysteem kennelijk nimmer heeft vernomen. Er was, zoals steedis als Ocwirk naar" voren ging. een ogenblik van verlamming in de Engelse defensie toen de blonde, snetjle linksbuiten Koemer bliksemsnel op die pass afrende en hij, ineens!, scherp op doel schoot, waar doelman Merrick bij voorbaat al kansloos geslagen leek.. Het was op dat moment, dat de kei harde, van een compleet arsenaal v°l trucs voorziene, Engelse spil Fro- gatt zijn team redde toen hij in het strafschopgebied en vlak voor doel! het keiharde schot met zi]n elle boog tot corner werkte. Oostenrijk juich te al en de grensrechter die er met zijn neus boven op had gestaan zwaaide ijve rig en alarmerend met zijn vlag en Oc wirk kwam al met lange, trage passen naar voren om d,e derde strafschop_va,n deze dag in het zegevierende Oostenrijkse doelpunt om te zetten. Maar mister J. A. Mowat, die vandaag kennelijk met een bijzonder onvriendelijke bui naar Londen was gekomen, zei: no!". En gaf een cor ner. En redde daarmee de Engelsen van hun eerste nederlaag op eigen bodem. Zo eindigde dan deze match of the year" met een 2—2 draw en. verdwenen na afloop zowel de Oostenrijkers als oe Engelsen met lange, ontevreden gezicmer in de naargeestige Wembiey-cataco ■p- ■Want hoewel de Ooétennjkers het er van - daag op Wembley stukken beier afbrach- ten dan die Argentijnse igno^meestere en de vorig, op leven en dood strijdende Ita,lianen die in ditzelfde WemblPy ten slotte sneuvelden onder het stugge ge weld van elf nuchter en perfect voetbal lende Engelsen, had Walter - Nausch, de Oostenrijkse teammana|;er, kennelijk pog- al moeite om iets vriendelijks te zeggen, toen toen hem na afloop van de strijd] voor eep. Oostenrijkse microfoon steurde. En hoewel van de andere-kant het Engelse teem er ook vandaag in slaagde, het ongesfHigen ..home-record" met deze draw nog op do been te houden, ver dween toen ta da Meed kamers met het minder frisse gevoel, dat men het record1 uitsluitend aan de medewerking van mis ter Mowat dankte.... D« Engelsen hadden zich het einde van deze merkwaardige wedstrijd wel anders voorgesteld! Men kon vanmorgen In Lon den practisch geen enkel ochtendblad open slaan of er was wel een expert aan het woord, die aan zes kille alin'ea's royaal voldoende had om het geachte publiek voor te rekenen, dat Engelse voetbal- ■ystematlek en Britse voetbal-efficiency het wel moesten winnen van het sier lijke. dóeh systeemloze gedartel der Oos tenrijkers: Herr Ocwirk of géém Herr Orwick. Fn nimmer had men een Engelse ploeg met zoveel zorg voorbereid en met zoveel morele injecties geladen als het team, dat vanmiddag het prachtige Wem- bley-veld opbolde met duidelijk waar neembaar het edele voornemen, Herr Ocwirk en de zijnen binnen de kortste keren tegen de aarde te spelen. Het. wapen- der intimidatie!' Het is een wapen, dat de Engelsen in interlands slechts zelden gebruiken Doch hoe dodelijk dit wapen kan zijn als men de Engelsen op de een of andere manier h-eeft_ geïrriteerd, heeft destijds in Hud- dersfield een. Nederlands elftal, al well eens aan den lijve ondervonden. De Oostenrijkers ervoeren dat al riiet minder. De wedstrijd was nog geen mi nuut oud of Zomam, dat wonderlijk stuk levende Ween se elastiek onder de Oostenrijkse doel lat, had de En gelse voorhoede al tweemaal akelig dicht in de buurt gehad. En vervoll- gens gaf de, overi gens nogal ratwe rechtsback Roeckl bij een doorbraak van Lofthouse doodzenuwachtig zonder enige reden ZEMAN dat wonderlijk stuk elastiek... Engeland: Doel: Merrick (Birmingham);. Achter: Ramsey (Tottenham) en Eckersley - (Blackburn). Midden: Wright (Wolverhamp ton), Froggatt (Portsmouth) en Dickinson (Portsmouth). Voor: Milton (Arsenal), Broadis (Manchester City), Lofthouse (Bolton), Bally (Tottenham) en Medley, (Tottenham). Oostenrijk: Doel: Zeman (Rapid). Achter: Roeckl (Sportclub) en Happel (Rapid). Midden: Hanappi (Rapid), Oc wirk (Austria) en Brinek (Wac- ker). Voor: Melchior (Austria), Bern hardt (Rapid), Huber (Austria), Stojaspal (Austria) en Koerner XI (Rapid). Znman, de „Weense panter" in h— Or- -nriikse doel, droeg een o' ;lr draad ver loten, zeven jaar ..le trui en had zich bovendien sedert zijn aankomst in Londen niet meer geschoren. „Ik kén niet zonder die oude trui", verklaarde de Wener', „en alleen met een baard van drie dagen voel ik mij in mijn doel op mijn gemak". Het lag niet aan hem, dat het tenslotte toch geen Oostenrijkse overwin ning werd! een corner cadeau. E,n wéér tien seconden later stormde Broadis door de Oostenrijkse defensie heen alsof zij niet bestond, stak Zeman zijn handen zo maar in wanhoop ergens in het luchtruim, en was het nau welijks zijn verdienste, dat de Engelse rechtsbinnen deze geheide kans domweg tegen de Oostenrijkse doelman aan,knal de. Zo begon dat, vanmiddag op Wembley. Bij de Oostenrijkers hadden voorlopig slechts Zeman, Ocwirk en de bijzonder handige, onvermoeid zwervende Gem- hardt hun zenuwen en hun hooggeroemde privé-techniek volkomen onder controle; en terwijl het in het Oostenrijkse defen- sieblok (voor zo ver van een blok dan sprake!) soms hoorbaar rammeide, dar telde aanvoerder Billy Wright vrolijk en met listige passes achter zijn voorhoede aan, vond mèt hem ook de rest der En gelse half linie haar topvorm, verwerkten Zeman en zijn vrienden tal van fraaie en gevaarlijke aanvielen en gaf de Oos tenrijkse voorhoede de indruk, dat zij vanmorgen de wekker niet goed had ho ren aflopen! Jawel!, er waren aardige Oostenrijkse combinaties. Er wéren, staaltjes van voor treffelijk short-passing. Er wérd zo nu en dan op ongeëvenaarde manier aan positie-spel gedaan (men vindt een man als Ocwirk altijd juist daar waar de vijand hem niet verwacht, en geen mens kan. u precies vertellen hoe hij zich vrijloopt!). Doch tempo had men niet. Het Weense gezelschap had kennelijk alle tijden het duurde wel twintig minuten vóór het Engelse defensie- systeem (een fantastisch vlet functio nerende halflinie, een koele, practisch onpasseerbare back als Ramsey en een practisch werkloos toeziende doelman), voor het eerst ervq-er, dat men in Wenen, als het niet anders kan, ook Wel eens een doelpunt maken wil. Er was een Oostenrijkse aanval die zelfs Wrignt en Fro-ggatt even overblufte. Een schprpe dribble van H'anappi. een korte, verras sende pass naar Ocwirk (helemaal op de linkervleugel, met uw welnemen!) en als vervolgens mi-dvoor Huber niet domweg tegen de uitvallende Merrick had op geschoten, had toen al het ..Wunder- team" zowaar de leiding gehad. Dat joeg zowel de Oostenrijkers als de Engelsen op en het werd nu tien minu ten lang zo druk voor d'e wederzijdse doelen, dat men een doelpunt practisch al hóórde aankomen. Helaas: het doelpunt kwam niet. Ter wijl Broadis in het veld zeker een der beste voor- waartsen - vlak achter elkaar twee kansen miste en Roeckl slechts op het nippertje de naar het Oosten rijkse doel spurten de Milton de spreekwoordelijke kans-van-de-dag ontnam, forceerde Ocwirk aan de overkant op mees terlijke wijze een corner, schoot Sto. jaspal deze hoek schop met één om haal in de rechter benedenhoek wagr, bij afwezigheid van Merrick, rechtsback Ramsay de bal dan maar van de lijn trapte. Maar de Engelsen bleven sterker en nog voor men tenslotte met een 00- stand rustte, had voornamelijk Zeman royaal gelegenheid gehad, de honderd- duizendkoppige menigte te vergasten op het complete gamma van zijn lceepers- acrobatiek. Wat Walter Nausch zijn discipelen tij dens de rust achter de hermetisch gesloten deuren van de Oostenrijkse kleedkamer allemaal op het hart bond, zal wel nooit precies bekend worden, maar het hielp in ieder geval. Wantmet hetzelfde elan waarmee voor rust de Engelsen onmiddel lijk in de aanval waren gegaan, bestorm- as» 'È-SJftW «li FROGGATT een arsenaal vol trucs... Merkt ean twee kanten te<?e/yk (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, Woensdagavond. Het is thans definitief, dat Kees Pellenaers ook in 1952 leider van de Nederlandse ploeg in de Tour de France zal zijn. Hij heeft dat deze week beslist, alhoewel liij eigenlijk lange tijd niet het plan tot prolongatie had gehad. Hij zal volgend jaar voor de seleelie van zijn renners niet vooral afhankelijkjtijn van de prestatie in de Ronde van Nederland, want er zullen een paar grote buitenlandse wedstrijden zijn waarin de deelneming van onze renners reeds gegarandeerd is. En o.a. zal er met een jaarlijkse race BrusselAmsterdam worden begonnen (het ene jaar BrusselAmsterdam, het andere jaar AmsterdamBrussel, enz.), die de meiester-proef voor de selectie Zal worden. Misschien zal „de Pel" inderdaad met 12 man gaan (Goddet heeft hem dat op „de dag van de gele trui" beloofd), want zijn afkeer daarvan is thans minder dan op de dag dat deze belofte gedaan werd. De Nederlandse renners hebben namelijk hun vooroordeel, als zou er in en na de Tour niet genoeg te verdienen zijn, intussen af gezworen, zodat de animo thans groot genoeg is. Een andere kwestie is echter, of er kwaliteit genoeg is. Ook in de jongste acht-mans-ploeg reden een paar renners rond die eigenlijk voor de Tour niet capabel waren; ook voor 'n eventuele twaalf-mans-equipe meent Pellenaers ondanks de gestegen animo toch kwaliteit tekort te zullen komen. MELCHIOR het enige normale doelpunt den nu de Oostenrijkers (met wind mee!) het Engelse doel en geen twee minuten later had het nieuwe „Wunderteam" dan ook al de leiding. Ocwirk deed dat hoogst persoonlijk. Hij greep de bal op het mid denveld, dreef er even mee, plaatste toen zó nauwkeurig en zó geraffineerd in een akelig klein gaatje in de Engelse defen sie dat de, voortdurend naar binnen spur tende Melchior. maar behoefde In te trap pen: 01. Wat daarop volgde, was een adembe nemend Engels offensief, dat de .soms met man en macht verdedigende Oostenrijkers zo nu en dan tot ordinair paniek-voetbal dreef. Zeman- stond nu het ene schot na het andere uit. rijn. doel, te ranselen en naarmate de hitte van het gevecht hoger opliep, bediende men zich aan. beide zijden steeds openlijker van opmerkelijk stoer spel en dat kon referee Nówat vooral van de Oostenrijkers kennelijk niet al te best verdragen. Hij begon royaal vrije schop pen uit te delen, hield toespraken tot Oos tenrijkse spelers (die er overigens geen woord van verstonden), noteerde drie Oos tenrijkers plus de Engelse spil Froggatt zorgvuldig en bestraffend ;n zyn notitie boekje en gaf, na 23 minuten, toen Ramsey in het Oostenrijkse doelgebied door rechts binnen Gernhardt volgens alle regelen der kunst werd gevloerd, de Engelsen niet ten onrechte een strafschop -waaruit Ramsey kalm en onbewogen de gelijkmaker distil leerde, 11. Drie minuten later lag Ramsey, na een minder prettige ontmoeting met' Roeckl, precies op de rand van het strafschopge bied opnieuw luid te kreunen. Ramsey schoot de, vrije schop echter keihard, naast, maar toen, weer vijf minuten. later, Broa dis door Brinek wat al te familiair werd afgehouden, maakte Ramsey dat weer goed met een prachtige vrije schop, die Loft house, onhoudbaar voor Zeman, in de Oos tenrijkse touwen kopte, 2—1. Zo leidde dan, een kwartier voor tijd. Engeland „the match of the year" en gingen de Engelse experts gerustgesteld wachten op dc doelpunten die, na deze morele voltrefferzoals gebruikelijk wel volgen zouden. Doch ook dat ging niet door. Integendeel: geen twee minuten later zig-zagde de Oostenrijkse voorhoe de (nu plotseling met zes man!) ijverig door de Engelse defensie heen, passeer de Stojaspal Merrick met een vlijm scherp schot dat door back Eckersley met een wanhopig zwaaiende vuist on der de lat werd weggeslagen, moest mister Howat aldus zijn tweede penalty geven en schoot Stojaspal uit deze straf schop de Oostenrijkse gelgkmaker de wereld binnen, 22. En daar bleef het dan bij. Want hoe wel de Engelsen tot het eind toe meer in de aanval bleven, verloren deze attaques plotseling wat van hun voormalige scherp te en trok de halflinie zich toch maar liever wat terug. En hoewel de Oostenrij kers er nu, met soms snelle uitvallen, voor waakten, niet opnieuw voor hun eigen doel te worden ingesloten, brach ten ook zij het in deze laatste, spannende minuten niet verder dan tot een geheide kans voor Huber, welke de AuStria-mid- voor even geheid miste, en tot die straf schop welke mister Howat zo beleefd was, hun drie minuten voor het einde te onthouden. Het blééf 2—2, na een wed strijd waarin de Weense voetbal-artisten als team nimmer hun topvorm bereikten en waarin zij het zowel in tempo als in efficiency aflegden tegen Billy Wright en diens gezelschap. Hoewelde Oostenrijkers kunnen er niet zonder trots op wijzen, tenminste één doelpunt uit een fraaie normale aan val ie hebben gescoord, en dat speelden elf Engelsen met al hun tempo en al hun systematiek en al hun efficiency vandaag niet klaar! „Straks, als in Wenen de revanche gaat onder voor de Oostenrijkse spelers normalere omstandigheden en voor eigen publiek, zullen de Engelsen het Weense hogeschool-voetbal pas goed leren ken nen", zei Walter Nausch na afloop wat bitter, En misschien dat de Engelsen die revanche-van-Wenen tóch wel een beetje Ï3SW5EI (Van onze Amsterdamse redactie). Rond het middaguur vertrok giste ren van de Dam te Amsterdam een groepje van zes wakkere jonge mensen per woestijn-car voor een expeditie naar het verre Akkra, welke stad gelegen is aan de Afrikaanse Goudkust, waar on geveer veertig procent van de wereld productie aan cacaobonen wordt S6" teeld. Deze zes mensen vormen de groep Spectrum-film, welke in opdracht van de Chocolade- en Cacaofabrieken C. J- van Houten en Zn. N.V. te Weesp een documentaire in de maak heeft over de cacao. Meer dan driehonderd boeken over de cacao heeft de scenario-schrijver en P1'0" ducer van Spectrum-film Louis van Gas teren jr. reeds doorgeworsteld en veel opnamen werden al voor dë film ge maakt, die een zo volledig mogelijk beeld wil geven van de cacao van de plant af tot de chocoladereep en het kopje cacao toe en van de betekenis, welke de cacaoboon sinds haar ontdek king in 1516 in de loop der eeuwen heeft gehad. Maar om te laten zien, hoe de boon groeit en hoe het haar vergaat voor ze arriveert in de Amsterdamse ha ven, die er jaarlijks tienduizenden ton nen van te verwerken krijgt, daarvoor moet men wel naar de Goudkust toe. Deze tocht is geen bagatel en Theo van Haren Noman, die de regie voert over de film en het werkteam, Louis van Gasteren jr., de camera-man Frits Lemaire, zijn assistent Joeske Odufré, chauffeur-technicus Peter Gons en mevr. Mimi van GasterenJaffé, aan wie de lichamelijke verzorging van de werk groep is toevertrouwd, hebben geen ge makkelijke opdracht aanvaard. Voor rij in de witte „cocoa-ambassador" de Chevrolet woestijnwagen, log en onbe houwen van model, maar die in de oor log z|jn bruikbaarheid in de woestijn- vlakten bewezen heeft stegen, kreeg het ondernemende zestal een stevig af scheid te verwerken. Oorspronkelijk had men officieel in Weesp willen starten, maar door een mankement aan de ben zinetank, dat te elfder Ure werd ontdekt en verholpen moest worden, was de start haar Amsterdam verlegd. Behalve als film-expeditie, beschouw den de burgemeesters Bührmann van Weesp en d'Ailly van Amsterdam deze tocht als een belangrijke goodwill-mis sion voor Nederland. Naast de vele goe de wensen voor een behouden reis, kre gen de filmers van de burgemeester van Weesp voor de plaatselijke autoriteiten in Akkra een brief en een met de hand geschilderd bord mee, terwijl burgemees ter d'Ailly voor de gouverneur van de Goudkust, de heer Clark, een boek over Nederland en een „draad" van een „wi- re-recorder" met een korte toespraak in het Engels meegaf. De Vereniging „De Amsterdamsche Haven", vertegen woordigd door haar directeur, bood de expeditie een extra geprepareerde auto wimpel van de haven van Amsterdam aan, alsmede een havengezicht en een zilveren insigne van de vereniging voor de autoriteiten ter plaatse. De acteur Louis van Gasteren sr., wees vooral op het moreel van de troep en op de verantwoordelijkheid van de jonge mensen voor elkaar. Op 28 December hoopt de expeditie Akkra te hebben bereikt. Men denkt er een maand te filmen en voor de terug tocht weer een maand nodig te hebben. Het Is een reis van 13.000 KM, waarvoor een speciale uitrusting wordt meege sleept en extra grote vporraden benzine en water, levensmiddelen, geneesmidde len en een massa reserve-onderdelen. Voor de woestijnrit heeft men zich ver zekerd van de medewerking van de mi litaire posten in de woestijn, waarmee men via de radio contact wil houden. Een en ander vertelde „de Pel" van daag in Rotterdam op een door de Rotter damse Rennersclub „De Pedaalridders" georganiseerde sportavond, waar de bené den de Moerdijk reeds beter bekende film „Sportparade 1951" van het Belgische dagblad „Het Nieuwsblad Sportwereld" werd vertoond. De belangstelling was zeer groot (voor ruim drie-kwart was de grote Odeonzaal gevuld) en het programma werd zeer geapprecieerd. Hoewel de film niet uitmunt door technische kwaliteiten heeft zij toch haar verdiensten en met een interessant bijprogramma kan daarmee zeker een aardige sportavond in elkaar worden gezet. Het bij programma van van daag te Rotterdam bevatte judo- en boks- demonstraties door de scholen Van der Velde en Theo Huizenaar. alsmede het in terview van „copferenc'ér" C. M. de Leede Eenschoten (Pedaalridders' 2e se cretaris) met Kees Pellenaars en Piet van lerlant. behoeven wij bij onze lezers niet te introdu ceren. Wie haar muziek- verslagen volgt kent haar benijdenswaardig talent om in een paar pittige,: speelse zinnen de kern van de zaak te raken. Het is een talent dat weinig landgenoten het hunne kunnen noemen. Ons land telt meer gedegen verhande laars dan speelse samenvatters en vooral wanneer -er des kundigheid en bronnenstudie hij te pas komen kan het hiér dikwijls niet zwaarwichtig genoeg gemaakt worden. Hoewel musicologe van profes sie is Héiène Nolthenius deskun dig en bestudeerd op meer dan een gebied. Maar zij houdt niet van zwaarwichtigheid. Dht kun nen de lezers van haar nieuwste boek ervaren waarin zij een allang door heel erg knappe en nog knappere historici doodge schreven stof fris en springlevend te voorschijn haalt. Het boek heet Naar gisteren te Tokio verluidde, heeft het hoofdkwartier van het achtste leger aan de troepen opdracht gegeven niet op de tegenstander te vuren, maar zich tot dekking en verdediging te beperken. Door een radio-station te New York werd daarop verklaard, dat de strijd in Korea „gestaakt" zou zijn Deze verkla ring is zeer misleidend, aangezien zij wijst in de richting van een wapenstilstand. President Truman, die tijdelijk in Key West. Florida, vertoeft. liet dan ook on middellijk publiceren „dat er geen wapen stilstand kan bestaan, voor dat de be standsovereenkomst zal zijn getekend" en dat het bericht, volgens hetwelk tot een staakt bet vuren zou zijn besloten, niet jnist Is. Er is thans, op de 28ste N-ovember 1951, géén wapenstilstand in Korea. Er bestaat hoop, maar deze hoop moet niet worden bedorven door een verkeerde gedachten- gang". Communistische troepen, ter sterkte van een regiment deden in de afgelo pen nacht een aanval op V. N. stellin gen aan het Oostelijk front in Korea. Oek in de centrale frontsector vielen zij aan, met een strijdmacht van on geveer vierhonderd man, onder dek king van mortier- en artillerivuur. Volgens een V. N.-communiqué wer den de geallieerde linies nergens door broken, alle aanvallen werden afge slagen. Van N.V.-züde was geen enkele aanval ondernomen. Vacature Tweede Kamer. Mr G. L. Warburg, advocaat en procureur te Gro ningen, heeft rijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature Tuin niet aangenomen. Als opvolger van mr Warburg komt op de lijst voor mr dr N. Bolkestein, burgemeester yan Middel burg. Door auto gedood. Woensdag is de 15-jarige jongen B. door een achterop komende personenauto, bestuurd door B. uit Musselkanaal, gegrepen. De jon gen kreeg een ernstige schedelbasisfrac- tuur en overleed een half uur later. Woonschip uitgebrand. Het woonschip van de familie S. dat in de Vecht onder de gemeente Weesperkarspel ligt, is gisteren geheel uitgebrand. Toen de eigenaar per bus uit Amsterdam huis waarts keerde, zag hij van verre zijn schip in brand staan. „Duecento" en behandelt die felbewogen der tiende eeuw in Italië. Een intense studie van jaren over het verleden van haar lievelingsland ging aan het schrijven vooraf. Daarna borg zij fo lianten en kronieken op, sloeg het jaartallenboekje dicht en begon te vertellen. Niet over politieke ontwik kelingen en culturele stromingen, maar over mensen, de mensen die zij begre pen had in oude kronieken, gezien op middeleeuwse fresco's en gehoord in hun liederen. Huiveringwekkende schurken en glimlachende heiligen, despdten en boetgezanten, vechtjassen en minnezangers, mensen van won derbaarlijke verscheidenheid maar allen levend met. de felheid waartoe het nog onvertroebeld uitzicht op de nabijheid van hemel en hel dwong. Als een reeks filmbeelden trekt de historie voorbij. We beleven de ver schrikkingen van tyrannie en burger oorlog en horen de jammerkreten der geselcompagnieën. De keizerlij ke hofhouding van Frederik de Stau- fer galoppeert langs de kleine steden „met heel de apocalyptische stoet van kleurlingen ën nooit geziene beesten rond de geduchte v°r.st toet zijn duister gesloten vizier". Fun uit gedoste gezanten die de heilige kluizenaar Petrus dc pauselijke troon komen aanbieden zien wij voorzich tig hun zijden schoenen plaatsen tus sen de stenen van het muilezelpad dat naar de kluis voert. Historische feiten worden tot boei ende tonceltafreeltjes, een taai brok ge schiedenis wordt een sprankelend ver telsel, met hier en daar een jaartal ais een sierlijke arabesk op de bladspiegel gestrooid. De vertelster is op haar best wan neer zü na in het eerste deel verhaald te hebben over Keizers en pausen, bur gers en steden, het tweede deel opent met en paar prachtige bladzijden over Franciscus van Assisi. Wanneer zij over de blijmoedige hei lige van Umbrië vertelt krijgt de pun tige stijl van de schrijfster een char mante vertedering die geen cultuur historicus bezit tenzij hij tevens dich ter is en gelovig kind wil zijn, graaiend in een schatkist van legenden. „Het meer van Trasimenen is stil blijven liggen, rimpelloos in zijn ge welfde lijst van blauwe heuvels als een opalen Spiegel van Volmaaktheid. De rauwe herinnering aan de strijd tusen Puniërs en Romeinen is van de oevers weggewist door een ander beeld dat niet bloedt maar bloeit: Franciscus die zijn vasten hield op het eilandje dat daar ronddobbert als een groen blad, uit het paradijs omlaag gewaaid". Aan het dichterschap van Héiène Nolthenius danken wü ook de voortref felijke vertalingen op rijm van enkele middeleeuwse liedjes die de waarde van haar laatste hoofdstukken over de muzen in het Duecento nog verhogen. Wij geloven niet dat van de volkse dichter-profeet Jacopone da Todi reeds eerder gedichten in het Nederlands zijn vertaald, evenmin als de infernale schimpliedjes van de deugniet Cecco Angiolieri. Cecco en Jacopone vertegenwoordi gen in het rijk der muzen hetzelfde, hevige contrast tussen demon en engel dat deze schrikwekkende eeuw in alle aspecten van het leven toont: in boos aardige tyrannen en charmante hei ligen, in zondaars en boetvaardigen; overal is de worsteling tussen helse en hemelse krachten in schrille kleu ren Waarneembaar. Aan Héiène Nol thenius de eer deze felle kleurcontras ten in een gaaf en suggestief schilderij te hebben weergegeven. P. N.a.v. „Duecento" door dr Héiène Nolthenius Uitg. Het Spectrum, Utrecht. 18). Mevrouw Dimsdale besloot bij 't be schouwen van Whiff's gezicht, dat ze een .plakster" was. Die vaste lijnen om de kin en de mond waren diaar niet voor niets, en die grijze ogen, die er op het eerste gezicht zo zacht uitzagen, bevat ten beslist de eigenschap van standvas tigheid en kracht, als men er dieper in doordrong. Hadden Whiff's neusgaten zich ver wijd bij het bespeuren van naderende strijd, de neusgaten van mevrouw Dims dale verwijdden zich - nu en zij wierp haar hoofd achterover toet de beweging van een legerpaard. Zij was een vechters baas tot in haar vierkante vingertoppen, en haar tactiek, dit moest men haar. na geven, was meestal bewonderenswaar dig. Oppervlakkig Ibezien had'"zij1 Qütoton de indruk gegev'en, alsof de zalm en de schaapscoteletten haar volledig in beslag namen, en tot op zekere hoogte deden ze dat ook, maar daarnaast zat zij over Whiff te peinzen, riep hpar strijdkrach ten in het geweer en ontwierp haar krijgsplan om)1 Whiff opp.Aej.agen en te verdrijven. Haar hersens werkten -snel, Dit meisje was blijkbaar ondanks haar tenger uiterlijk niet rheurriatisch, noch had" zij miltzucht, tenminste mevrouw Dimsdale was van mening,-.dat haar milt goed in orde was; het wit van haar ogen was niet geel, maar mooi helder. Zij moest tegen haar praten, haar uit horen, haar voorkeur en tegenzin trach ten te ontdekken. Je kunt een gast niet kwijt raken, zonder niet eerst iets te weten te komen van zijn smaak en ge woonten. Dus bestudeerde mevrouw Dimsdale Whiff,- tèrwijl. zij op de pud ding zat te wachten, en Whiff vertrok geen spier onder haar vorsende blikken. Zij beantwoordde de scherpe blik van mevrouw Dimsdale met een uiterst in nemend gezicht. JJij glimlachte naar mevr. Dimsdale, zij knikte bijna alsof zij wilde zeggen: „Ik weet, waar u ach terheen zit en ik zal proberen u zo goed ik kan te helpen". Mevrouw Dimsdale, niet gewend in deze geest tegemoet gekomen te worden, voelde de grond zich zachtjes onder zich wegglijden, en zij werd een weinig uit het veld geslagen. Dwaas, zei ze in zichzelf. ik vraag me af, waarnaar zie zit te glimlachen. Ik ben van plan haar mijn tanden teTaten zien. Zij de-e-d een poging tot conversatie, Zij voelde, dat conversatie te verkiezen was hoven te worden toegegrijnsd en toegeknikt. Kent u de omgeving hier? vroeg zij. Neen, antwoordde Whlff. maar ik vond, dat het er prachtig uitzag, toen ik er langs reed, zb open en'ik weet nu al. dat ik ervan' ga houden. O, z?i mevrouw Dimsdale. terwij) zij dacht: Je zult hier niet lang ge noeg blijven,. V- Putpey Heaith is geloof ik verruk kelijk. Ik ga er niet dikwijls heen. Ik houd niet van wandelen. ïk denk, dat het komt, omdat' m nooit gezelschap hebt gehad. U bent zo eenzaam geweest. Whiff's h.ouding was er een van uiterste sympathie en begrip, toen zij zich over de tafel naar mevrouw Dimsdale toeboog. Met moeite Onderdruk te tante Sophia een 0esnuif, toen dit noodlottige woord opnieuw in haar oren klonk. Éérst Christopher, nu dezé vreem de. Was de hele wereld opgestaan, om te hameren op haar eenzaamheid? Maar zij behield haar góede humeur. De ogen van Christopher waren op haar gericht en na zijn uitbarsting in de zit^ameri achtte zij het verstandig, om tegen dit meisje de wellevendheid te betrachten zolang zij kon- Ik ben niet eenzaam, dank u. Ik heb dit al telkens aan mijn neef verteld, maar ik ben er niet in geslaagd, hem <ui aan zijn verstand te brengen. Ik verkies veel eerdér alleen te zijn en alleen te wandelen. Ik vind wandelen met de ge middelde -mens uiterst vervelend vopral met een yrouw. Waarom? Of ze wandelt te vlug, of ze hangt achter jé aan, of sluipt je mee en duwt je tégen leuningen of heggen of op de weg en laat je overrijden. Gewoonlijk pnaat ze zo aan een stuk door, dat ze zelf niet weet, wa-t ze zegt. E,n op regendagen haakt ze met haar paraplu in je voile en zegt, dat het haar spijt en doet het opnieuw, en blijft het doen, tot de voile aan flarden gescheurd is! Whiff kon niet voorkomen, da't (zij moest glimlachen. Maar mevrouw Dimsdale glimlachte niet. Zij was niet in een stemming, om te glimlachen. De laatste twee gasteh hadden nooit geglimlacht: eij hadden er meer uitgezien, alsof ze in tranen "zou den uitbarsten. Dus niemand hoeft ooit te denken dat ik eenzaam ben, vervolgde zij, toen zij een pannekoek verorberd had en aan een tweede begon. Waarom sommige mensen altijd en eeuwig hun neus in andermans zaken wensen te steken, snap ik niet. Dat komt, omdat u zo-onzelfzucht tig bent. Whiffs ogen en stem waren vol bewondering. Onzelfzuchtig! Ik? Ja, ik weet het zeker. TJ zegt dit allemaal, om mijnheer Quinton op te negerqnd, vrolijken. U gelooft natuurlijk, dat hij gepiekerd heeft, omdat u zo veel alleen bent. Ik ken uw type. zoudt nog lie ver sterven dan toegeven. Uw genegen heid voor hem is zo groot, dat u hem in ieder „..zicht wenst te ontzien. Goeie genade', kreet mevrouw Dims dale. Maar Whiff, haar uitoep ging onverstoord verder: Mijn moeder was ook zo, altijd aan het komedie spelen, altijd trachtend mijn vader voor narigheden te vrijwaren. Ze liet hem nooit merken, of ze terneer geslagen was uit vrees hem terneer te slaan. Ik herinner me haar niet zo goed, maar hij vertelde mijn van haar wonder baarlijke onzelfzuchtigheid. Maar nu hoop ik toch. dat u inziet, dat u niet langer komedie hoeft te spelen. Waarom niet? Als Whiff al niet huiverde bij de on heilspellende stem van mevrouw Dims dale, Quinton deed het wel. Hij zat haast te beven Waarom n.et? vroeg tante Soph.a nogmaals. (Wordt vervolgd). VRIJDAG NOVEMBER HILVERSUM I (402 M.) 7.00—M.OÖ NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag: 7.30 Zenderslulting; 9.00 Nieuws; 9.10 V d. zieken: 9.35 Gram.; 10.J9 Morgendienst; 1100 Gram.; U-li Fluit en piano; 11.45 Gram.; 12.00 Amusementsmuz.; 12.30 Lichte mui.; 12.59 Klokgelui; 13.0» Nieuws; 13.15 \muse- mentsmnz.; 13.45 „Mannen In de lucht en mannen o-p de grond" (caus.); 13.55 Gram.; 14.00 „Het planten en snoeien van de roos" (caus.): 14.15 Metropole ork. en solist: 14-45 Vocaal ensemble en solisten; 15.15 Voor dracht; i5 35 Flui-t en clavecimbel; 16 00 Gram.: 16-iO Voordracht; 16.30 Zenderslui ting: 19-00 Nieuws; 18.15 Amusementsmuz.; 18.35 Regeringsuitz.: ds F. C. Kamma: ,.Ra- poease karaktertypen"; 18.45 Een goed woo d .voor een goede zaak; 18.50 Muzikale caus.; 19.15 Regeringsuitz.„Verklaring en Toe lichting"; 19.35 Gram.: 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 „Vijf minuten"; 20.15 Piano recital; 20.35 „Veertig jaren predikant 'n Argen-tm-ië" (cans.); 20.55 Koor en orgel; 2120 „Op jacht" (klank-beeld); 21.40 Radio Phllh. ork.; 22.30 Orgelconc.; 22.45 Avon-doverd.; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuztek. HILVERSUM II (296 M.) 7.00 VARA, 10 00 VPRO, 10.20 VA1RA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VAjRA. 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Zen- dersluiting; 9.00 Nieuws; 9.12 Gram.; 9 fo V. d. huisvrouw; 10.00 „Kinderen en mensen" (caus.); 10.05 Morgenwijding; 10.20 School radio; 10.50 V. d. zieken; 11.30 RadiofeuUleton; 11.40 Kamerkoor; 12.00 Orkestconc.; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen: 13.20 Dansmut.; 13.50 Gram.; 14 00 V. d. huisvrouw; 14.20 Gram.; 16.00 Muzikale cans.; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Neuws; 18.15 Felicitaties: 18.45 ,Den-k om de bocV"; 19.00 Piano: 19.10 „Wat doet Uw msn™, klankbeeld; 19.30 „Televisie en vrije t' (caus.): 19.50 Berichten: 20.00 Nieuws; 20 35 Boekbespr.; 20J5 Gram,; 20.30 „Benelux'; 20.40 „Een sterk volk" (caus.); 21.00 Oevar. progr.;' 21.30 De Ducdalf; 21.50 Bulten!, weekoverz 22.0» R-hythmische mux.: 22 30 Gram.; 22.40 „Vandaag" (caus.): 22.45 Avond wijding: 23.00 Nieuws; 23.15 Caus.; 23.30—24.00 Kamerorkest. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 13.00 Lichte muz 13.30 V. 0. arbeiders 13 55 Weerber. 14.00 Nws. 14,10 Gtam. 15.00 V d. scholen 16.00 Critieken. 16 4a Opera-ork 17 30 Gram. 18.00 V, d kinderen. 18.55 Weerber. 16.00 Nws. 19.15 Sport. 19.20 Mars- en wals- muz. 20.00 Gevar muz. 20.40 Caus. 21.00 Or kestconc. 21.30 Klankbeeld 22.00 Nws 22.15 Amerlk. nieuwsbrief. 22 30 Gevar. progr. 23.00 Schots ork 23.45 Parlernentroverz. 24 00 Nws 0.03—0.08 Verslag V. N Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 M. 12,00 Mrs Dale's Dagbcek 12.15 Militair ork. 12.45 Voordr. 13.00 P&r'ementsoverz 1" '5 Lichte muz 13.45 Orkestconc 14 45 V d k - deren. 15 00 V. d. vrouw 16.00 Recital 16 30 V d. soldaten 16.45 Lichte muz 17.15 Mrs Date's Dagboek 17 30 Orgel. 18.00 Lichte muz. 18.30 Idem. 19.15 V d jeugd. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws en -.adlojourn. 20.25 Sport. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Discussie. 21.45 Oey progr. 22.15 Verzoekprogt23.00 Nws. 23.15 Actual. 23.20 Lichte muz. 24.00 Boekbespr. 0.15 Lichte muz. 0.56—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 M. 12.00 Orkestconc. 13 00 Nws. 13.25 Omroep- ork 15.50 Omroepork. 16.15 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 15.00 Nws. 19.30 Ope- raconc. 21.45 Nws. 22 35 Jazzmuz. 23.15 Amu sementsmuz. 24.00 Nws 0 301.00 Dansmuz. Frankrijk. Nation. Procramma, 249 en 347 M. 12.30 Orkestconc. 15.00 Nws. 13.50 Idem 13.55 Israëlische uitz. 18.30 Amerik. uitz. 19.00 Piano-recital. 20.00 ..Figaro's Hochzeit", opera 22 00 Gram 22,30 Klank') 23.00 Gram 23,45— 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 M. 824 M zvtaamc "roer 1"*3' S-Z 'UI '5 '10 v 11 -is Cr-, ma) "S IHM '-oo!. t" <•>- --'d 8.20 Gran; O" 9.30 Actual. i9.9d 10 15 •«*-*«•• '7 der muziek". 18.10 Caus V. d. soldaten. 19.00 Nws I Voordr. 20.00 Filmmuz 20 15 SviuzRvv.ic-o-k en solist. 22.00 Nws. 22.15 Jgermuz. 22 4 Gram. 23.00 Nws. 23 0524.00 Operaeór.c. 484 M, (Frans progr.) 11,45 Gram. 12J© Lichte muz. 13.00 Nws 13.10, 14.30 en 15.flt Gram 16.00 Koorzang 16.30 Cello en piano. 17.00 Nws. 17.10 Verzoekprogr. 18.30 Filmmuz 19.00 Gram. 19.45 Nws 20.00 Omroepork 21 li Gram. 22.00 Nws. 22.55 Idem, 23.00 Gram. 23.50 Nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 9