KVP dringt aan op blijvende samenwerking met Indonesië Moerdijkkanaal brengt ons land slechts nadeel „EISENHOWER'S REDE GEEN VERRASSING" Nog een critieke tijd op komst De vrede krijgt weereen (kleine) kans S.E.R. beraadt zich over steun aan grote gezinnen Missionaris op spokenjacht Nog geen kouzegt de Bilt. Juist eerst hitte voor t kwart millioen Drie standpunten inzake kwestie Nieuw-Guinea Twee eisen Stille Omgang '52 GEHEIMZINNIGE AANSLAGEN IN WEST-DUITSLAND Korter werktijd voor winkel personeel? Minimum lonen voor musici en artisten? Zaterdag 1 December 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Welter (KNP): Halfslachtige politiek zal X zich wreken" Amerik. wapens blijven toestromen De Schelde-Rijnverbinding Voorlopige conclusie van 't comité ter behartiging van de Ned. belangen Geen recht voor Belgie Sub-commissie voor de ontwapening ingesteld Sanering ziekenfonds wezen Bom in een pakje per post bezorgd Groter en smakelijker ,klein fruit''? Dodelijke ongelukken in het Noorden Maar negers bleven geloven in Jarjo- Waks Secretaris verduisterde bijna 23 mille WEERBERICHT Dringend beroep indruk van bereidheid Ritmeester pleit voor dagbladen Maatregelen van de regering Studies nog niet voltooid Groot nadeel voor Nederland MERIE, ALS IK PROGRESSIE IN KINDER BIJSLAGEN De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tijdelijk krachtige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Iets kouder, vooral des nachts. Zondag 2 December: Zon op 8.26 uur, onder 16.32 uur. Maan op 12.17 uur, onder 20.10 uur. Maandag 3 December: Zon op 8.27 uur, onder 18.32 uur. Maan op 12.17 uur, onder 20.10 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PAPOEA-LAND UIT 's GRAVENHAGE, 30 November 1951. Drie verschillende standpunten zijn er kenbaar gemaakt met betrekking tot de kwestie Nieuw-Guinea bij de behandeling van de begroting van Unie- zaken hedenmiddag in de Tweede Kamer. Daar was bet standpunt Nieuw Guinea uit de ijskast te balen en ronduit tegen Indonesië te zeggen, dat dit gebiedsdeel behoorde onder de souvereiniteit van Nederland. Zo dachten <le hereii Van de Wetering (CHU), Meyerink (AR), Zandt (SGP) en W citer (KNP) er over. Daar was het andere uiterste van de heer De Kadt (PvdA) die tot overeenstemming wilde zien te komen óf door directe onderhande lingen met Indonesië óf door internationaal beraad, maar de heer Weiter was daarna van mening, dat dit laatste betekende, dat de PvdA vóór afstand van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea was en dat het alleen de komende verkiezingen waren, welke haar deze opvatting deden kleden in een inter nationaal jasje. Daartussen in stond de mening van de heer De Graaf (KVP)die overleg wenste omwille van de samenwerking, maar die deze samenwerking niet wilde kopen met Nieuw-Guinea. Met andere woorden: hij was bevreesd, dat Indonesië de kwestie van het Unie-statuut zou gebruiken als een dreig middel inzake Nieuw-Guinea. houd der Unie niet als een conditio sine qua non. Er moest gestreefd worden naar zo goed mogelijke verhoudingen en daarvoor was- samenwerking primair, maar dan zal Indonesië de vraag moeten beantwoorden in wélke mate men sa menwerking wil, een standpunt overi gens, waarbij het initiatief aan Indonesië wordt gelaten. De oorzaken van de twij fel en het wantrouwen ïagen volgens de heer De Graaf dieper. Hu doelde hier op Nieuw-Guinea, al zei hi) het niet direct. En hij bedoelde waarschijnlijk ook, dat dan het Statuut zou worden gebruikt als stok achter de deur voor de kwestie Nieuw-Guinea. De heer De Graaf, die immers zo sterk op samenwerking aan drong, kon dat ook moeilijk openlijk zeggen, vrijde hij die samenwerking daardoor met in gevaar brengen. De rede van de' heer De Graaf was politiek ge zien zeer voorzichtig gesteld. Door zijn hele be toog over de kwestie der Unie had de klok Van sa menwerking lulde ge beierd, maar toen hij dan tens.ottft aan de kwestie N.-Guüiea kwam. welke eigenlijk het geheie debat beheerste DE GRAAF (K V.P.) beierde klok van samenwerking want ook het Uniestatuut speelde daar sterk in mee stelde hij twee eisen. Indonesië mocht het overleg, waartoe Nederland bereid was over Nieuw-Guinea. niet koppelen aan haar uitgangspunt van souverciniteits- overdracht door Nederland eti vervolgens moesten de besprekingen over het Unie- statuut en Nieuw-Guinea afzonderlijk worden gehouden opdat zoals hü zeide het één niet z°u lijden onder het échec van de ander. Men zou kunnen zeggen dat dit stand punt, dat zo ongeveer toch het midden hield', de mening van de heer Weiter iets méér benaderde dan die van de heer De Kadt. In de rede van de heer De Graaf drong echter de toon van samenwerking met Indonesië sterker door, hoewel de heer Weiter deze samenwerking óók sterk benadrukte De laatste ging daar bij echter van een ander standpunt uit. Hij stelde het aldus dat de verhoudingen met Indonesië veel beter zouden zijn ge weest. indien de regering de oprechtheid had gehad van de vroegere koloniale regeringen" een oprechthe'd. die de Indo nesiërs volgens hem zozeer waarderen. Juist het ontbreken van deze op: echtheid dreigde de verhoudingen te vergiftigen. Dit standpunt drong overigens door in ve'e redevoeringen. In de regeringspolitiek ten aanzien van Nieuw-Guinea ontbreekt elk Pi>Bltia* leid. Het initiatief wordt steeds aan In donesië gelaten aldus de heer (V.V.D.) die overigens zelf geen enkel positief geluid deed horen. De regering moest duidelijk uitspreken dat de souve reiniteit over Nieuw-Guinea ons rechtens toekwam en dat wij daarvan geen afstand zouden doen, zolang wij daar onze taak niet hadden vervuld (Meyerink A.R.). „Haal Nieuw-Guinea uit de ijskast en zeg, dat Nederland dt aanspraken van Indonesië niet erkent" (Van de Wetering, C.H.U.). „De regering moet Indonesië snel en duidelijk laten weten, dat zij haar wil beletten de Unie te gehruiker, als hef boom tot losmaking van Nieuw-Guinea" (Weiter, K.N.P.h De logische consequentie van de mis lukte onderhan- de.ingen over Nieuw - Guinea had mor ton zjjn. jat daardoor de status quo ten aanzien van N- Guinca gehand haafd bleef, Je' de heer Welter nog en hij voeg- le eraan toe, dat juist het feit, dal wil tat nu toe bj) de Indonesische re- (K..N.P.) Kering twijfel niet?hadden laten bestaan over onze uiteindelijke plannen, èn dat wij bereid waren geworden lot overleg bh een regering, die haar eisen ten aanzien van Nieuw-Guinea luide liet horen, wel de indruk moest wekken, dat wij tenslotte tot souvereiniteitsoverdracht toch wel be reid waren Een halfslachtigheid die zich wel wreken moest. Immers Nederland pretendeert de souvereiniteit over dat gebied en wil tegeiijkertqd daarover onderhandelen. Ds Zandt sprak over een tekort aan regeringskracht en de communistische heer De Groot noemde Nieuw-Guinea de gruwelkamer van het kolonialisme maar dat kan men laten voor wat het in werkelijkheid is. Alleen de heer De Kadt had dus geen behoefte aan een uitspraak van de rege ring. Hij kwam wel tot de vreemde uit spraak dat het hrengen van deze zaak voor een Gerechtshof zo zou kunnen wor den uitgelegd, dat de souvereiniteit zwe vende zou worden geacht. De. heer De Graaf was over dit gezegde lichtelijk ver baasd en o.i. terecht. Hij zeide dan ook zich ten aanzien hiervan met passie van de heer De Kadt te distanciëren. Maar even verbaasd kon men zijn over het standpunt van deze katholieke afge vaardigde, die er tenslotte toch niets van wilde weten, dat wij de souvereiniteit over Nieuw-Guinea voor eens en voor al zouden opeisen, eigenlijk, omdat wij het onjuist vonden, dat Indonesië cut tegen onze overtuiging in wè] deed. Een poli tiek, die ons in de omstandigheden wat al te voorzichtig lijkt. UniestatuiU Dat was één vraagstuk. Het andere was dat over het Uniestatuut, dat hier dikwijls doorheen speelde. De heer De Graaf, die overigens een uitgebreide retrospectieve beschouwing gaf, waarin do samenwerking op de voorgrond stond, jzei er dit van. Wtj moesten het overleg niet afwijzen, maar voordat wij eraan I begonnen eerst weten wat ervoor in de plaats zou komen. Het zou natuurlijk bevreemding wekken, als wij de Unie zonder weemoed zouden zien verdwijnen, nog vóórdat er een kans was geweest op een reële toepas'""" envsm. En hij wees de opvatting van de heei De Kadt van de hand, die een ruime sa menwerking met Indonesië overbodig had geacht. Deze had gepleit voor de vrij heid, die Indo nesië moest hebben om steeds tot nieuwe ver- dragsvormen te komen en, dat zouden wij dan telkens maar moeten accepte ren. Zo raken de verhoudingen op flnii, betoogde daartegen de heer De Graai "met recht. De essentie der Uniegedachte is geen overbodige ballast, al stelde hij het be- Zo was de hele rede van de katholieke afgevaardigde een dringend beroep op Indonesië om alle wantrouwen te laten varen en tot een hartelijker samenwer king te komen en hij kwam daarbij in zijn redevoering de Indonesische rege ring ver genoeg tegemoet. Dan waren er onder meer kwesties als die der Ambonezen. Men prees hier, zo als de heer Weiter, het werk van de Dienst Maatschappelijke Zorg, maar voor een oplossing der kwestie zelf beval men de regering aan, na te gaan in hoe verre aan de politieke aspiraties van de Ambonezen kon worden tegemoet geko men door een grotere mate van autono mie voor de Zuid-Molukken. De heer De Graaf wilde deze mensen sterker opne men in de Ned. samenleving. De heer Weiter en anderen bepleitten individuele opneming van déze mensen in het leger. Óe directeur van de Amerikaanse de fensie-mobilisatie. Charles Wilson, heeft verklaard, dat de Amerikaanse wapen- zendangèn naar de eigen troepen overzee en naar-die dei geallieerden thans 2 mil liard dollar per maand bedragen. Dit getal zou geleidelijk verhoogd en in 1953 verdubbeld worden. indien zij dat wensten. De heer De Graaf vroeg ook naar de mogelijkheid van de verlenging van de optietermijn voor de Indonesische Nederlanders, wel ke termijn op 27 December a.s. afloopt. Ook over de West liepen de meningen wat uiteen, maar niet zóver. Het was al leen de heer Van de Wetering (CH), die Suriname en Curagao nog niet rijp acht te voor een R.T.C. en overigens werd er wat gevochten over de datum van deze conferentie. In de late namiddag werd nog begon nen aan de begroting van Financiën. Ministers Peters wengte zijn antwoord op de algemene beschouwingen over Unezaken eerst-voor te bereiden en daarvoor is in verband met de belang rijkheid ervan ook wei reden. Dit ant woord zal echter een Sinterklaasverras sing worden op Donderdag 6 December. De beide dage.t ervoor zal de Kamer zich bezig houden met de begrotingen van Financiën en Justitie. Wat de eerste betreft slechts twee sprekers kwamen hedenmiddag daarover aan het woord. Wij komen daarop nog terug. Vermeld dient alleen nog te worden, dat de heer Ritmeester (V.V.D.) bij de minister van Financiën in verband met de sterk gestegen prijzen van het kran tenpapier pleitte voor de aankoop van Canadees krantenpapier met Canadese dollars en voor afschaffing van de om zetbelasting op kranten. FS. De hoofdredacteur van het dagblad Bremer Nachrichten' uit Bremen, dr Adolf Wolfard, is het slachtoffer geworden van een geheimzinnig complot, dat per posi bommen rondstuurt, die er uitzien als onschuldige pakketten. Toen hy ae zegels van het pakje verbrak volgde een hevige ontploffing, die hem dooddezyn kunst redacteur ernstig verwondde en zijn secretaresse licht verwondde. Ook op het postkantoor te Eystrup bij Hannover waren bij de ontploffing van een soortgelijk, geheimzinnig pakketje slachtoffers te betreuren. Men denkt aan activiteit van neo-Nazi's. De ontploffing veroorzaakte een grote ravage in het bureau van de hoofd redacteur. Links op de voorgrond de journalisten, die de verwoesting bekyken. WELTER .wel of Het comité ter behartiging van de Nederlandse belangen bij de Schelde- Rijnverbinding, dat zich, zoals men weet, ten doel stelt een objectieve bestudering van de in dit verband rijzende vraagstukken, acht liet gewenst reeds thans een bijdrage te leveren tot de publieke meningsvorming door publicatie van enkele voorlopige conclusies van zijn studies. y-, i T»"l_*t; beoordeling van het Antwerpen-Moer- Deze conclusies, die in het rapport met gedegen argumenten omkleed zijn, lui den: 1) België met betrekking tot het Antwerpen-Moerdijkkanaal geen enkel recht laten gelden. 2) Ook in het licht van de Benelux kunnen slechts zakelijke motleven bij de ,UUl li vu. meer vrijheid voor Indonesië „De besprekingen in Rome zjjn naar mijn mening te vroeg gehouden en er waren veel te veel afgevaardigden. De volgende bijeenkomst, die op 2 Februari te Lissabon is bepaald, zal meer eoncrete resultaten moeten opleveren. Naar mijn persoonlijke opinie gaan wij eej. critieke tijd tegemoet" aldus is in het kort samengevat de mening van minister Stik ker over de bijeenkomst der NATO-lan- den, waaraan ook de ministers Lieftinck en Staf hebben deelgenomen. De laatste twee keerden resp. Dondei dagavond en Vrijdagmiddag terug; ministe- Stikker arriveerde pas Vrijdagavond op Schiphol, daar hij even in Bern voor familiezaken had vertoefd. Zoals wij gisteren in een deel van onze editie reeds meldden, beeft de Sovjet-Unie in de politieke commissie der V.N.-Assemblée ingestemd met het voorstel van Irak, Syrië en Pakistan om een sub-commissie der „grote vier" te laten zoeken naar een mogelijkheid tot verzoening tussen de Oostelijke en Westelijke standpunten t.a.v. de ontwapening. Direct daarop diende Noorwegen in overeenstemming met de reeds eerder uitgespro ken wens van de Nederlandse en Amerikaanse afgevaardigden een amen dement op het voorstel in, volgens hetwelk het werk van de sub-commissie aan een tijdslimiet gebonden wordt. Eenstemmig werd tot de oprichting van de sub-commissie besloten. Zij moet binnen tien dagen verslag van haar werkzaamheden uitbrengen. Visjinsky verklaarde na de vergade ring „ik koester goede verwachtingen aangaande het succes van de besprekin gen, die gaan beginnen". Over het al gemeen heeft men in kringen der V.N. te Parijs het besluit van de Sovjet-Unie gunstig ontvangen, maar men vond de verschillende andëre punten in Visjinks- nq'S rede n'et erg hoopgevend. Zij laten ,UU Belooft men, weinig ruimte voor het bereiken van een compromis. Een Britse woordvoerder zeide: „Het zou beter zijn geweest, indien Visjinksky met h®! te berde brengen van zijn bezwa ren had gewacht tot de subcommissie met haar werk was begonnen". Een Franse gedelegeerde achtte de Russische rede „niet erg bemoedigend", zowel door de toon als door de interpretatie van het westeifjke standpunt. De subcommissie is Zaterdagmiddag on- Het Gezelschap van de.Stille Omgang te Amsterdam heeft de Stille Omgang in 1952 op de volgende data vastgesteld: le Zondag 16 Maart, 2e Zondag 23 Maart, Se Zondag 30 Maart. Als regel (er zijn uitzonderingen) zul len de Gezelschappen, «elke in 1951 op de le Zondag werden Ingedeeld, nu op de 2e Zondag naar Amsterdam bomen, enz. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal de algemene vergadering op Zomlag 20 Januari 1952 in Krasna- polskv te Amsterdam worden gehouden. der voorzitterschap van de voorzitter van de Algemene Vergadering voor de eerste maal bijeengekomen. De vergade ringen zullen besloten zijn. Gisteravond hebben de vertegenwoordigers der wes telijke „grote drie" overleg gepleegd om een gemeenschappelijk standpunt te for muleren. Het Franse standpunt, dat In Rome ver dedigd werd, achtte minister Stikker te weinig realistisch „Het plan-Pleven zou in diverse landen op zoveel constitutionele bezwaren stuiten dat de komende twee drie jaar langs deze weg toch geen resultaten kunnen worden geboekt. Het vraagstuk Europees-leger zal nog tal van grote moeilijkheden opleveren" zo ver volgde de minister zijn verklaring, „en ik geloof, dat er voor ons nog een be langrijke taak ligt te wachten" Pertinent ontkende de min'Ster, dat Nederland een negatief standpu.it zou in nemen. België en Nederland trekken op tal van punten één lijp Al zJ! Neder land misschien iets verde- willen en kun nen gaan dan de Benelux-partner kan, omdit in België constitutienele bezwaren een grotere rol spelen Wat de rede van generaal Eisenhower betreft zeide minister Stikker: De gene raal heeft niets sensationeels gezegd en zijn rede heeft geen verrassingen gewekt. Wat ons land betreft, wij zullen rustig voortgaan met de opbouw van ons leger in het huidige tempo". Het ligt In het voornemen van de regering in 1952 reeds zonder te wachten op de inwerkingtreding van de Ziekenfondswet zij het voorlopig die maatregelen te nemen welke een sluitend beheer van de Ziekenfondsen mogelijk zullen maken. De daartoe ontvangen voorstellen van de Zieken fondsraad zijn om advies aan de So ciaal-Economische Raad voorgelegd, zo deelt minister Joekes aan de Twee de Kamer mede. Het ontwerp van wet op de genees middelenvoorziening is in behandeling bij de ministerraad. Minister Joekes koestert de hoop, dat de indiening bij de Tweede Kamer binnenkort zal kun- 1 nen geschieden. Doch hierbij is er steeds van uitgegaan, dat het kanaal verkeersafleidend werkt Er zijn stemmen opgegaan, die deze stel ling hebben betwist. Het comité zegt ten deze nog slechts een aanvankelijk oordeel te hebben. Zijn stu dies zijn op dit punt nog niet voltooid. Onderzocht dient nog te worden in hoe verre het kanaal verkeersafleidend werkt en er dus sprake is van ernstige schade voor de Beneluxeconomie, dan wel of het effect uitsluitend kostprijsverlagend voor 't bestaande verkeer zal zijn en, zo ja, of deze kostprijsverlaging een zo geweldige kapitaalinvestering rechtvaardigt. beoordeling van het dijkkanaal gelden. 3) Voor de Nederlandse havens betekent een zo groot mogelijke deelneming aan het transitovervoer de enige mogelijkheid om het havenverkeer op peil te houden. Voor Antwerpen neemt de deelneming aan het transitovervoer een veel minder belangrijke plaats in. De nationale stapel vormt vóór deze haven een stevige basis, die nog vele expansiemogelijkheden biedt. 4) Het havenverkeer is vooral door de ontwikkeling in Indonesië een van de belangrijkste pijlers van de Nederlandse welvaart Industrie en handel en daar door tevens de werkgelegenheid voor een steeds groeiende bevolking zijn immers j hiervan sterk afhankelijk. De Belgische j welvaart steunt voor een zeer groot deel j op een industrieel apparaat, dat door de aanwezigheid van grondstoffen in de bo- dem tot bloei is gekomen. Het havenver- j keer vervult hierbij een afgeleide functie. j Het voorgaande maakt het, volgens het comité, duidelijk, dat, indien een Ant- werpen-Moerdijkkanaal tot stand zou ko men en indien hiervoor transitovervoer van de Nederlandse havens naar Ant werpen zou worden afgeleid, de gevolgen daarvan voor Nederland bijzonder nade lig zouden zijn. Dit zou zeker niet alleen een verplaatsing van verkeer van Ne derland naar België betekenen, waardoor het totale effect voor de Beneluxgemeen- schap gelijk zou blijven. De vermindering van de betekenis der Nederlandse havens zuo haar invloed doen gelden door het gghele economische leven van ons land. De handel zou aan betekenis inboeten, terwijl de industrialisatiemogelijkheden voor Nederland ernstig zouden worden aangetast. „De teelt van klein fruit zoals aard beien, frambozen, bessen e. d. in Neder land zal in de toekomst een belangrijke verandering ondergaan. Het „kleine fruit" zal n.l. groter worden na import van nieuwe rassen uit Amerika, die niet alleen een aanzienlijk forser maar ook smakelijker product opleveren". Dit zei ir Gerritsen, riikstuinbouw- consulent tè Geldermaisen op een ver gadering van de Limb, fruittelersorgani- satie te Venlo. Ir Gerritsen behoorde tot de tuinbouwdeskundigen, die op uitno diging van de ECA een studiereis van 3 maanden in Amerika heeft gemaakt. Neen, Merie van „Onder Ons" van de 'K.R.O. krijgen wy niet te zien, dus be- i hoeven wij niet te huilenDoch het zou wel om te huilen zyn, als zy by de ■Maas boven .Baas"-actie zo'n slecht fi guur zou slaan. Men wil ons doen gelo ven het is echter geen dogma dol „Merie" bij genoemde actie voor de Ka tholieke Militaire tehuizen achteraan komt en het zelfs moet afleggen tegen de familie-Van Tutten. Dit vinden wy echt „tuttig", welke kwalificatie momenteel wel de scherpste veroordeling van een jongen is in een meisjesmond. Tuttig van de vrouwen van de „Onder Ons"-rubriek, die, o schande, die brave Merie schandelijk in het spreekwoorde lijk kledingstuk laten staan! Foei, het wordt iemand koud om het hart, als js aan zo iets denkt by het frisse weer. Neen, dat is niet fris meer.' Nu hebben wy natuurlijk niets met Merie uit te staan, doch om V een staal tje te geven, welk een indruk zo iets maakt, verklappen wij, dat onze vriend- vrijgezel uit louter protest ook op Merie heeft gestemd! Hebben wy, getrouwde mannenons niet aan zijn voorbeeld te spiegelen f A ia onze vrouwen, wellicht uit geldnood het huishouden is duur de eer van de „huisvrouwen" niet kunnen ophouden, moeten wtj, rechtschapen echtgenoten zulks dan niet doen uit respect voor onze hoog gewaardeerde huismoeders T Ja, nu schijnt wij iceten het niet zeker, want 's morgens luisteren wij van zelf niet naar de radio; er moet gewerkt worden Merie ook wel eens de hand te hebben in de rubriek Moeders wil is wet". Dat is natuurlijk tegen dc H. Schrift, welke zegt, dat de man het hoofd is en dus zijn wil wet dient te zijn. Maar Merie blijft in elk geval practisch: de practyk is nu eenmaal, dat moeders wil wet is. Laten wij het Merie dus niet kwalijk nemen! Toe mannen, doet dus niet tuttig de- vrouwen houden niet van „tutten"! en néémt de laatste gelegenheid te baat om Merie een geklederfiguur te doen slaan Dus allemaal nog een kaart neen twee, ook een van uw vrouw naar Merie van de ,Maas boven Baas"-actie van de K.R.O. Heus, uw vrouwen zullen niet jaloers zijn! Wat drommels, Merie nioet toch num mer één worden en niet die snotneuzen" van „2 maal 1 is 1". Want zonder „Me- ries" geen tweemaal-eens ANALYST i HELPT DE BISSCHOP KERKEN BOUWEN/ Te Sneek vond een ernstig bedrijfsonge val plaats dat het leven kostte aan de 32-jarlge W. H., werkzaam bij de firma Faber. H.' was bezig met het lassen van een benzinevat met water Plotseiing ont plofte het vat. De wegslingerende deksel trof H. aan her hoofd Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwa en laat vrouw en kind achter. Te Musselkanaal verdronk het twaalf jarig dochtertje van de familie V. Het kind moest over een brug. waarbij ge woonlijk een lantaarn brandde Door een storing in het electrisch net was het even wel duister, waardoor het kind in het kanaal terecht kwam en verdronk Minister Joekes wijst er de Tweede Kamer op, dat hij niet slechts aan de Sociaal Economische Raad de vraag heeft voorgelegd of (verdere) progressie in de kinderbijslagen gewenst is, maar zeer in het algemeen de vraag, of en zo ja, welke wettelijke maatregelen voor de grote gezinnen moeten worden ge nomen. De Sociaal-Economische haao heeft nog geen advies uitgebracht. Het ligt in de bedoeling «m m ontJ vangst van 't advies van de S.E.K. ook het vraagstuk van eventuele progressie in de kinderbijslagen nader bezien. Terugkeer naar de oude t(?es^a"d' waarbij eerst kinderbijslag werd gege ven te beginnen met het derde kind, zou door de daarmede noodzakelijk gepaard gaande verhoging van de basis-lonen, tevens een loonsverhog;ng voor onge huwde werknemers en gehuwde werk nemers zonder kinderen of met één kind mede brengen. Een dergelijke verhoging zou onder de huidige omstandigheden zeer bezwaarlijk zijn. Een eerste stap in die richting zou zijn de kmderbpslag te doen beginnen bij het tweede kind. De minister acht het, gezien de hui dige ontwikkeling op het gebied van lonen en prijzen, met waarschijnlijk, dat in het nabije verschiet de oude toestand, zij het geleidelijk zal kunnen worden hersteld. In beginsel bl«ft hij echter voorstander van het systeem, dat het basisloon afgestemd moet zijn op een gezin met twee kinderen. Bij de Sociaal-Economische Raad ts een advies in voorbereiding met betrek king tot de wenselijkheid en mogelijk heid de werknemers deel te doen hebben in het bezit van nieuwe investeringen. Minister Joekes zal overwegen of het gewenst is te bevorderen, dat het thans geldende weekmaximum van een 53- urige werktijd voor winkels, wordt te ruggebracht tot 48 uur, zo deelt deze minister aan de Tweede Kamer mede. Een wijziging van het werktijdenbesluit voor kantoren, met de strekking de loon grens te verhogen, is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Op de vraag, of de minister bereid is een wijziging te bevorderenvan het werk tijdenbesluit voor winkels in die zin, dat de werknemers recht zullen krijgen op een vrije middag per week, antwoordt hij de Tweede Kamer, dat bij zijn de partement wel een wijziging van dat besluit in voorbereiding is. waardoor de nodige aansluiting op de winkelsluitings wet zal worden verkregen. Waar ech ter volgens deze wet sluiting van win kels, hetzij op Maandagochtend, hetzij op een middag per week kan worden voor geschreven, acht hij het niet mogelijk in het werktijdenbesluit voor winkels een vrije middag voor het winkelpersoneel algemeen verplicht te stellen. De Westduitse politie stelt een onder zoek in naar de afzender (s) van drie pakjes welke Donderdag aan verschil lende adressen per post werden bezorgd en waarin zich een bom bevond. Twee ervan zijn ontploft met liet gevolg dat twee personen werden gedood en twaalf mensen gewond. Direct waarschuwde de politie de bevolking, geen pakjes van verdachte herkomst te openen. Hieraan heeft de geadresseerde van het derde pakje zjjn teven te danken. HQ maakte het niet open, maar waarschuwde direct de politie. De eerste bom ontplofte ln het kan toor van een dagblad te Bremen. De hoofdredacteur werd gedood. Het tweede pakje werd geopend in een postkantoor te Eystrup nabij Hanover. Een achttien jarig meisje kwam hierbij om het leven en vijf personen werden ernstig gewond. De politie tast in het duister omtrent de motieven van de aanslagen. Er zijn geen aanwijzingen voor de veronderstel ling, dat er politieke drijfveren in het spel zijn. Men acht het niet onmogelijk, dat de afzender van de pakjes, waarop stond: „Alleen te openen door de ge adresseerde", een krankzinnige is. Gister avond zijn twee personen aangehouden, maar de politie weigerde iets omtrent de ondervraging mede te delen. De gebeurtenissen hebben In geheel West-Duitsland ernstige onrust veroor zaakt. De politie heeft een beloning van 10.000 mark uitgeloofd voor degene, die inlichtingen kan geven welke tot de ar restatie van de dader (s) leiden. Het kan in het leven van een missionaris raar lopen. Spannen zij zich met hart en ziel in om het bijgeloof te verdrijven en voor het geloof der Kerk te doen plaatsmaken, dan bereiken zij vaak het tegenovergestelde. Zoals het voorbeeld van pater John Schift aantoont, die er ongewild de oorzaak van werd, dat de negers van de Luo-stam in Mu soma niet meer twijfelen aan het bestaan van de Jarjo-Waks. Volgens het Luo-bijgeloof zijn de Jarjo-Waks geesten, die een menselijke gedaante aannemen en in donkere nachten over het 'and zwerven. De „spoken" worden altijd omringd met een eigenaardig licht. Pater John Schift, een Maryknoll-missionaris uit New York, werkt reeds twee jaar onder de Luo- stam. Van het begin af had hij geprotesteerd te gen het bijgeloof in de Jarjo-Warks, maar zijn woorden maakten slechts weinig indruk. „Pater, wij weten, dat u niet gelooft in het be staan van die spoken", zeiden de negers hem, „maar we kennen mensen, die hen of hun lichten nog pas hebben gezien". De pater had dit al herhaal delijk tegengesproken, het hielp echter bar weinig. Ten einde raad bood pa ter Schiff aan met vijf inboorlingen een nacht in de heuvels te gaan kam peren om te bewijzen, dat de Jarjo-Waks niet be staan. Een paar uren, na dat hij met zijn mannen het kamp had opgezet, meldde een der negers, dat hij iets had horen bewegen op ongeveer 100 meter afstand. De missio naris, gekleed in een witte pij, greep een toorts en ging de mannen voor op verkenningstocht. Wat echter de oorzaak van het geluid ook geweest moge zijn, het bewoog zich sneller voort dan zijn achtervolgers, die door renden tot zij aan een dorpje kwamen. Doch daar was niemand te zien Tegen het ontwerp van wet op de beroepsbescherming voor musici en ar tisten, dat in overleg met de Stichting van den Arbeid werd voorbereid, be staan zoveel ernstige bezwaren ook van of te horen. Hoe de spo- zÜde va" de minister van O., K. en kenjagers ook zochten. VV" da* aan verwezenlijking der grond gedachte nauwelijks valt te denken. Ten gerechtvaardige klacht alle dorpelingen schenen te zijn verdwenen. Pater Schiff en de anderen keerden naar hun kamp terug, waar het de gehele verdere nacht rustig bleef. Toen zij de volgende dag op de missiestatie aankwa men, hoorden zij een nieuw sensatieverhaal over de Jarjo-Waks. „De Jarjo-Waks zijn er weer geweest, pater, in een dorp hier vlakbij", vertelde een der mannen opgewonden aan de mis sionaris. „Zij hebben er een stel bij elkaar gezien en de aanvoerder van de spoken was een lange man in een wit kleed. Hij heeft met vijf andere Jarjo-Waks een arme man helemaal tot in het dorp achterna gezeten. De geesten probeerden de mensen in het dorp wak ker te maken, maar nie mand durfde zich natuur lijk vertonen. Wij hebben iedereen in de buurt di rect gewaarschuwd om voor de Jarjo-Waks op hun hoede te zijn". einde aan de over het onderbinden door de „beunha zen" onder de musici en artisten tege moet te komen, gaan de gedachten van minister Joekes thans uit naar een mi nimum loonregeling voor musici en artis ten. Dit, deelt de minister aan de Tweede Kamer mede. Hierbij kan tevens de op stelling van een modelcontract voor amusementsmusici worden overwogen, waaromtrent door partijen in het raam van de Stichting van den Arbeid be sprekingen worden gevoerd, welk over leg nog niet Is beëindigd. De secretarisvan de Apeldoomse Ar menraad, die voor de Zutphense recht bank terecht stond wegens verduistering van 3800, die hij als secretaris van de Armenraad onder zich had van een be drag van 9.000 dat hij beheerde van de Kinderpostzegelactie en van bijna 10.000 van een spaarbankboekje ten name van de Sociale Raad te Apeldoorn, werd Vrijdag veroordeeld tot jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit het ambt een overheidsfunctie te ba- kleden voor de tiid van vijf jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1