Po-vlakte werd water-inferno voor duizenden Italianen LJ.H.C00R5J Nieuwjaar in de Bilt Wmm v Wijziging invoertarieven der Benelux-landen Heldenmoed en naastenlieide mj een meenden af en toe de gelegenheid te Zaterdagse mijmeringen Adspirant-over- valler gegrepen IATERDAG 1 DECEMBER 1951 PAGIfTA S V, der grootste natuurrampen *,en- Sommigen hunner werden door Dieven als helpers m (ie nood neergeschoten. „In een uur tijds zijn we met z'n allen kikvorsen geworden", zegt een jonge man, die door carabinieri in een motorboot met vrouw en hun enkele dagen geleden geboren kind in veiligheid wordt gebracht. Honderdduizend kikvorsenHij lacht, ondanks alle ellende. Als kikvorsen zijn de mensen van het ene droge plekje naar het andere gesprongen, maar in menig geval werd ook dit overstroomd. In de vlakte, die zich langs de Po uitstrekt, van Occhiobello tot Loreo, van Borsea tot Adria, ontstond in enkele uren een meer van zeslig kilometer lengte en vijftig kilometer breedte. Een woelend, modderig, grauw meer, waarboven een kille mist hing. Duizenden en duizenden moesten zich op daken en in kerktorens bergen, wach tend tot een boot in de buurt kwam, om hen uit hun benauwde positie te verlossen. Van overal vandaan kwamen die boten: vissers schepen uit Chioggia hij Venetië, rubberboten van de politie uit alle steden van Italië. Maar velen brachten twee dagen en een nacht verkleumd en hongerig in barre nood door, terwijl rondom hen de lijken van mensen en dieren ronddreven. Honderden en honderden konden niet bijtijds een veilige plaats bereiken en kwamen in het woelende water om. Hier en daar ontstonden gevaarlijke stroom versnellingen, die alles meesleepten. Grootste ramp sinds ramp Messina" Paride Fabbris heldendaad Reddingboot werd huwelijksboot Nog zevenduizend Oorzaak van de ramp „Iets van Olanda elaUgebouw winkelbetimmeringen verbouwingen voorhaven 101 - lel 34971-39012 Grote waardering voor Nederland Hulp van alle kanten Observator Nog geen kou, wel kans op een buitje Ware naastenliefde l:Ü ÜH* «Sï &3m GOD EN ZIJN WERELD J Tiel schutte eerste schepen Harry Prikker n.v A. DAALMEYER schiedam Ter bescherming van eigen industrie =3 DRAMA van een „zieke" rivier hanebalken waren opgehangen! Een uux IntctArf fo iVl pi Vin 11 r» 1 tt hen echtpaar in de stad Adria heeft zich op een vlot weten te redden. De carahiniere in het midden redde dit kind uit een instortend huis. En de oude vrouw rechts, moest tegen haar wil, uit het huisje gehaald worden, dat ieder ogenblik door het water kon worden ingesloten. T T 1 l 1 T f 1 1 toe waren. Maar helaas, onverlaten moeten waarnemen, om te plunde- O A de politie, op heterdaad betrapt, zonder vorm van proces ter plaatse Daartegenover stonden mooie staaltjes van hulpverlening. Terwijl Paride Fabbris acht kilometer door het koude water zwom en acht uur onder weg was, zonder een moment van aarzeling, schonk een priester de helft van zijn kleine voorraad insuline aan een boerenvrouw, die ae hare in haar angst achtergelaten had en aldus geholpen werd En uit tal van Itali aanse steden en dorpen zond ieder, wat hij missen kon, direct naar de getroffen gebieden Overal verklaarde men zich bereid, de slachtoffers in huis te nemen en tot in Rome toe kwamen kinderen uit de door het water belaagde wees- en ziekenhuizen. Brood', medicijnen, kleren, dekens, het moest bij massa's worden aangevoerd. Een heel leger mensen was immers dakloos en zonder iets. Zoals het bij dergelijke cata strofen meestal gaat, namen de vluchte lingen juist datgene mede, waaraan ze volstrekt geen behoefte hadden, b.v. een kachelpijp. Het aantal dramatische incidenten was en is uiteraard legio. Wat b.v. te denken van de heücoptère, die al zwevend boven het ondergelopen land, waar de gelige moddermassa nu eens twee, dan vier, ja soms vijf mete hoog staat, op het dak van een huis een paar kinderen ont dekte? Toen er een reddingsploeg van brandweerlieden heenging, vonden ze er acb'Uen kinderen, wier bedjes san de Het redden van de slachtoffers was lang geen gemakkelijk karwei. De mist vormde een grote hinderpaal. Het water veranderde de situatie totaal, zodat menigmaal de mensen in hun eigen dorp de weg niet meer wisten. De overstroming van de Povlakte, dit uiterst vruchtbare gebied van het overigens zo dorre Italië, wordt algemeen als de grootste ramp be schouwd, welke het land sinds de aardbeving van Messina getroffen heeft. En, zeggen de Italianen, een aardbeving is vreselijk, maar on verwacht en duurt slechts enkele minuten, deze watersnood heeft echter dagen achtereen het uiterste van het menselijke uithoudings vermogen gevergd. De honderdduizenden stond bloot aan alle verschrikkingen van kille nachten, doorgebracht in natte rmmten en natte kleren en velen hunner waren reeds ziek. toen te langen leste een eind aan hun marteling kwam. Het was e®, zware taak, al die mensen met boten ie redden en van de redders is dan ook een reusachtige krachtsinspanning geëist. Een jonge boer uit het dorp Aqua Pole, sina, Paride Fabbris, zwom acht kilometer om een droog stuk land te bereiken, waar vandaan de redding georganiseerd kon v/crden van ongeveer 120 mensen, die op een heuveltje waren gevlucht en door het water van de rest van de wereld waren afgesneden. Hij vertrok met twee andere jonge mannen. Alle drie waren ze goede zwemmers. Maar zijn wee begeleiders moesten het halverwege opgeven en zoch. ten een toevlucht op de droge zolder van Twee Italiaanse vluchtelingen uit het overstromingsgebied van Codi- goro, Gabriele Marangoni en.Soii- det-a Benedetti kwamen op hun vlucht voor de overstromingen in eën bootje terecht, waarin zich toe vallig ook de pastoor van hun dorp bevond. Toen het wankele vaar tuig' elk ogenblik dreigde om te slaan, verklaarden de jongelui hun geestelijke herder, dat zij reeds lang van plan waren geweest in het huwelijk te treden en smeekten hem, dat hij hen in het .aanschijn van een bijna wisse dood in de echt zou verbinden. De pastoor, ofschoon niet geheel zonder bedenkingen, voldeed aan hun wens en stelde onrr, do el lijk na hun redding zijn ordinarisop de hoogte van deze sacramentele han deling op de wateren van de Po. De president van het Pauselijk tt, "Comité voor de overstroomde eden van Noord-ïtalië, mgr Ealdelli, richtte een aanvraag naar Rome. In antwoord hierop ontvin gen de heide onder zo uitzonder lijke omstandigheden getrouwde jongelieden niet slechts een toe stemmend antwoord, maar boven dien een telegram met een' per soonlijke gelukwens van de H. Vader. hanebalken waren opgehangen! Een uur later stortte het huis in Ouders zijn him kinderen -kwijtgeraakt, kinderen hun ouders. Honderden en hon derden van dergelijke gevallen moeten ge registreerd worden, opdat ze weer bij elkaar komen. En natuurlijk is er een aanvang gemaakt met het registreren der doden. Er zijn er reeds honderden, maar men verwacht, dat wanneer het water helemaal gezakt Is, het aantal elke dag zal stijgen. En al zakt 'het water van de Po dan te langen leste, nu de regens hebben opge houden en af en toe de zon schijnt, Woensdag zaten bij Canalbianco nog 7000 mensen door het water geïsoleerd, die vijfduizend stuks vee bij zich hadden. Het reddingswerk moet dus voortgang blijven vipden, terwijl daarna het opruimings- werk komt. Is het lan-d' weer droog, dan moeten allerlei maatregelen genomen worden, om te voorkomen, dat er ziekten uitbreken. Het water is door de aanwezig heid van dode mensen en dieren overal verontreinigd en daardoor gevaarlijk. We mogen hier intussen nog een merkwaardig geval niet onvermeld laten. In het overstroomde gebied ligt ook het dorp Comacchio. Het is de woonplaats van straatarme stropers, die overal in de omgeving als gauwdieven bekend staan. Comacchio is het.... dievendorp. Maar de mannen van tComacchio hebben zich in deze catastrofe van hun goede zijde laten zien en dag en nacht hulp verleend, waar dit nodig was. Zelfs de politie heeft hen hogelijk geprezen In Occhiobello, een van de plaat sen, waar de grote doorbraak van de Po plaats vond, heeft de hele be volking dag en nacht gewerkt, om het gat te stoppen en de rivier tijde lijk opnieuw in te dijken. De hele bevolking, de priesters, de broeders en zelfs de zusters van het kinder huis incluis. Het regende steeds, maar niemand liet zich ontmoedigen. Er zouden natuurlijk nog kolommen te vullen zfjn met bijzonderheden over deze gnote, nationale ramp. Maar het ls voor ons te het bestek van dit artikel interes sant even na te gaan, wat de oorzaken er van zijn. De voornaamste oorzaak moet wel ge zocht worden m, het feit. dat het afwate ringssysteem van de Po verouderd is en de dijken mede als gevolg van de oorlog niet goed onderhouden zijn. De Po en haar zijrivieren zijn sinds eeuwen gekana liseerd hier en daar liggen nog sluizen, die uit de Middeleeuwen dateren en de Povlakte, speciaal het gebied waar de overstromingen hebben plaats gevonden, is d-oor talrijke kanalen doorsneden. Dit gehele, ingewikkelde systeem eist grote verzorging en gedurende jaren heeft het geld hiertoe ontbroken. Het was er in ieder geval niet in voldoende mate. De aanhoudende regens, maar vooral het feit, dat deze winter wederom erg zacht is en zelfs to de bergen de neerslag niet in sneeuw veranderde, maar direct als water naar de vlakte vloeide, heeft te grote eisen aan de waterstaat gesteld. Er hebben gedurende deze eeuw in de Povlakte herhaaldelijk grote overstromin gen plaats gevonden, o.a. in 1917. Toen bereikte het water in de buurt van de stad Piacertza een hoogte van ongeveer tien meter. Ook in 1926 geschiedde dit, terwijl in 1868 een overstroming plaats vond, bijna even erg als de huidige. Tel kens blijken in bijzondere omstandigheden de waterkeringen, vooral die van de kanalen, te enen male onvoldoende, waar bij" dan komt, dat het lozingsstelsel niet in staat is, een zo grote massa als de huidige watervloed' op tijd te verwerken, zodat hier en daar zelfs dijken moesten worden doorgestoken, teneinde een op eenhoping van water te voorkomen, waar door de vloed nog hoger zou zijn ge stegen. „De Povlakte heeft iets van Olanda", schreef een journalist, die de geteisterde gebieden bezocht. In Nederland ligt het water tussen de' dijken hoger dan het land. De Neder landers hebben met dijken hun ge bied aan de baren moeten ont worstelen. In de Povlakte rijzen de dijken eveneens boven het land uit, zulks mede tengevolge van het feit, dat in de laatste eeuwen de bedding van de Po enkele meters gerezen is, tengevolge van de aanvoer van slib van de bergen. En dan is de ont bossing niet aan de waterstaat ten goede gekomen." De naam van ons land heeft tijdens de overstromingen vaak op de lippen van de slachtoffers gelegen. Immers, zo meldde dezer dagen de „Corriere della Sera", onder de vluchtelingen deden geruchten de ronde, als zouden Nederlandse waterstaat- ingenieurs per vliegtuig op weg zijn naar het geteisterde gebied. Zoals bekend, heeft de Nederlandse regering inderdaad in het kader van de internationale hulpverlening aan- j geboden, technici naar Italië te zenden. De Italiaanse bladen hebben voorts met grote instemming melding gemaakt van heldoor Marga Klompé in de Raad van Europa genomen initiatief tot hulpver lening op internationale schaal aan de slachtoffers van de Po, „il fiume cattivo", il fiume malato" (de slechte of de zieke rivier, zoals de Italianen zeggen)De d-oor mej. klompé in de Raad gesproken woor. den werden dankbaar aangehaald. Haar pleidooi vooral voor de kinderen en ouden van dagen, haai' verzoek om kleding en levensmiddelen bracht de Italiaanse pers tot ontroerende commentaren. De ,.Cor- rière della Sera" plaatste van haar ver slaggever te Straatsburg een artikel, ge heel aan het betoog van Marga Klompé gewijd, dat een grote waardering ademt voor het initiatief van deze Nederlandse katholieke afgevaardigde. Reeds is aan de rand van het geteis terde gebied een Zwitserse trein vol medicamenten aangekomen. Uit Zweden arriveerden vliegmachines met penicilline en andere speciale geneesmiddelen. De Duitse regering te Bonn zond eveneens een trein met geneesmiddelen. En de Italiaanse regering doet van haar kant alles, om de nood zoveel mogelijk te lenigen. Premier De Gasperi is naar de Povlakte getogen en daar onder de slacht offers rondgegaan. Er wordt een speciale lening uitgeschreven, om de middelen voor een grootse hulpverlening bijeen te brengen. Voorlopig zal er een half miliard lire nodig zijn. De communisten hebben de nood der slachtoffers direct aangegrepen, om pro paganda te maken. 21e verwijten thans de regering, het geld, nodig voor het onder houden der dijken van de Po, voor mili taire doeleinden te hebben uitgegeven. Het is een doorzichtige leugen, maar voor wie al zijn have en goed' verloren heeft en met lege handen genadebrood moet eten, te het moeilijk, het demagogische in de beweringen der communisten te door zien. Intussen bereidt Europa zich voor, oen een algemene hulpactie ten behoeve van een noodlijdend gebied te organiseren. (Van onze weerkundige medewerker) Het is vandaag meteorologisch gezien nieuwjaarsdag. Gisteren is het oude me teorologische jaar geëindigd en vandaag op de eerste dag van de eerste winter maand is met de winter ook het nieuwe jaar begonnen, zo redeneert men in het bijzonder in de klimatologie. November is bijzonder zacht geweest. In De Bilt was de gemiddelde temperatuur zelfs drie gra den Celsius boven normaal Alleen in 1730, 1852, 1899 en 1938 was het gedurende de laatste 2% eeuw nóg zachter in Novem- een d-oor het water omringd huis. Hij ging verder, deze Paride Fabbris. Nu eens zwom hij in meters diep water, d'an weer waad-de hij over een moeras, soms op een heg of een hek trappend, af en toe op het dak van een door het water bedekt schuurtje rustend. Toen hij de stad Rovigo bereikt had, weigerde hij, zich enige rust te gunnen. Geef me een roeiboot, zei hij en ik ga terug. Hij vergezelde een red dingsploeg, om die de weg te wijzen naar de in doodsnood verkerende dorpsgenoten! Bijna acht uur achtereen had hij door het water geploeterd en gezwommen! En onderweg had hij huizen gezien, waarop de vlag gehesen stond, Om de aandacht te vestigen op de benarde posi tie, waarin d-e bewoners verkeerden. Af en toe hoorde hij het ronken van een vliegmachine, die op verkenning uit was en telkens weer werd hij opgeschrikt door schoten, afgevuurd uit geweren van mensen, die eveneens om hulp vërzoch- ten. Dergelijke heldendaden zijn er vele verricht. Er is een ontzaggelijk werk van naastenliefde gewrocht. Heel wat slachtoffers stonden van ft het beetje dat ze gered hadden, nog Op dit heuveltje bij Occhiobello, waar de dijk van de I'o het begaf, bivakkeerden ongeveer 120 mannen, vrouwen iets af aan hen, die er nog erger aan en kinderen, tot een boer na acht uur zwemmen hulp verschafte. HET GROTE VERLANGEN TUSSEN alle regels door, in alle berichten van het militaire en diplomatieke wereldfront, in allerlei losse flarden van gesprekken uit de laatste da gen, kon men lezen en beluisteren, dat een vurige en soms wanhopige hunkering naar vrede zich van de mensheid heeft meester gemaakt. De grote catastro- phale dreiging van een nieuwe nabije wereldbrand heeft geesten en harten in beweging gezet om te hopen dat het ergste nog voorkomen mag worden. Visioenen van oprukkende legers en geweld, van apocalyptische bombardementen tracht men zoveel mogelijk weg te werken naar de achtergrond van de aandacht en de verbeelding. Angstige dromen van verloren vrijheid en ineenstortende cultuur wil men terzijde schuiven en ten onder doen gaan in het licht van de komende oplossing, welke men huiverend en gespannen verwacht. Want men wil dit niet: men wil zich verzetten tegen het Egyptische duister, dat over de wereld komt, tegen de greep van de dwinge landij, tegen de laatste aart val op een wankelende en tuimelende beschaving, tegen de verbijsterende vanzelfsprekendheid, waarmee elke hoop dreigt te worden weggevaagd. De mensheid wil leven; en om te kunnen leven, moet zij hopen, moet zij verlangen naar iets dat de moeite waard is. In elke bewuste mens, die positief tegenover het leven staat, leeft en werkt het verlangen. In diepste wezen is dit niets anders dan een verlangen naar alzijdig geluk. SOMS kan het, verlangen van individuele mensen uitgroeien en massale vormen aannemen, zodat grote menigten, ganse volken of heel de mens heid hunkerend uitzien naar een nieuwe tijd, die komen gaat. Een dergelijk verlangen wisten soms de profeten van het Oude Testament op te wekken bij het uitverkoren volk. Een dergelijk verlangen had zich van de wereld meester gemaakt op het keerpunt der tijden, vlak voor onze jaartelling, toen alom werd uitgezien naar een Messias, een Held, een Bevrijder, die een nieuw tqdperk in de smartelijke geschiedenis der mensheid zou inluiden. Een dergelijk verlangen deed ook Jesus Christus ontstaan bij mensen van goede wil, die naar Hem luisterden: een verlangen naar het komende Rijk, dat een Rijk zou zijn van vrede en gerechtigheid, van liefde en geluk. Als Christus dit verlangen aan mensen kon mee delen, dan was dat, omdat het uitermate sterk en overweldigend leefde in Hem zelf. Geen mens heeft met feller begeerte op aarde geleefd dan de Zoon van God. Zijn verlangen omvatte allen, voor wie Hij ge komen was om te leven en te sterven. Het lijden en de dood, vrijwillig door Hem gekozen, waren bestemd voor iedereen. Hij verlangde er naar de mens te ver lossen en deze Verlossing blijvend te doen zijn. Tijdens Zijn leven nog, midden in het drukke en zwervende bestaan van een voortdurende prediking, zag Hij uit naar het uur van Zijn sterven, dat Hij „Mijn uur" noemde. Het was het uur van Zijn verlangen; het uur, waarin Hij alles zou wegschenken wat Hij kón weg schenken, om namens de mensen t.o.v. God het gebaar van verzoening te maken, om alles tussen God en mens en in de verhouding der mensen onderling weer te herstellen. Dit uur moest geprolongeerd worden, moest blijven. Want allen waren erbij betrokken en voor allen was het belangrijk. Dit Offer voor alle tijden en voor alle mensen mocht niet verdwijnen in de donkerte van een ver verleden. Het moest actuele werkelijkheid blijven tot op de laatste dag. Om dit verlangen te vervullen, roept Hij de avond voor Zijn lijden de Apostelen bijeen voor de viering van het Avondmaal. En Hij zegt: „Met groot verlangen heb Ik verlangd, eer Ik ga lijden, dit Paasmaal met u te eten. Want Ik zeg u, dat Ik het niet meer zal eten voor het zijn vervuiling bereikt in het Koninkrijk Gods". (Lucas 22 15—17). HIER staan we voor de diepste zelfverloochening van Christus; voor de eeuwige realiteit van Zijn lijden en sterven. Want hier zijn het lijden en sterven van Christus, zoals Romano Guardini schrijft: „binnengetreden in een zodanige gestalte, ons gegeven „Soms kan het verlangen van individuele mensen uitgroeien en massale vormen aanne men, zodat grote menigten, ganse volken of heel de mensheid hunkerend uitzien naar een nieuwe tijd, die komen gaat". op zodanige wijze, dat ons gelovend bestaan ervan le ven moet zoals ons lichaam leeft van natuurlijke spijs en drank", (de Heer, blz. 612). Elke menselijke poging om dit geheim te verklaren is tot mislukking gedoemd. Wat God kan en wil en wat wij kunnen en willen ligt zover uit elkaar. Het geheim van dit nieuwe Sacrament is slechts verklaar baar uit het intense Advents-verlangen van Jesus Christus zelf. Alléén God bepaalt wat mogelijk en wat onmogelijk is. Niemand heeft uit te maken, hoe ver Gods liefde kan gaan. Vóór Hij de beschrijving van het Avondmaal inzet, schrijft de Evangelist Johannes over Christus deze veelbetekenende woorden neer: „Had Hij de zijnen liefgehad, die in de wereld waren, thans had Hij hen lief tot het uiterste". (Joh. 13 1). Bij het Sacrament des Altaars staan wij düs schijnbaar voor het uiterste van Gods liefde, voor het centrale punt van Zijn verlangen, voor het laatste, het diepste en het rijkste wht Hij schenken kan als de voleinding van Zijn liefde. Hier staan wij dus oók voor de uiterste con creetheid van het voorwerp onzer Adventsverwach- tingen. De Advent, die wij met de Kerk beleven, is een bewustwording van onze hunkering naar ver lossing, een verlossing die culmineert in het eucharis tische liefdewonder van Jesus' Hjden en dood. Hoe wil een mens de intiemste bewegingen van Gods liefde begrijpen? Wij kunnen slechts geloven en uitermate dankbaar aanvaarden wat deze goddelijke Liefde ons mededeelt. Eén ding is zeker, want het berust op een goddelijk getuigenis: zo dikwijls wij dit brood eten en de kelk drinken, verkondigen wij de dood des Heren, totdat Hij komt. Tot dat Hij komtOok deze verwijzing naar de komende tijd, waardoor ons verlangen levendig wordt gehouden, kon men reeds beluisteren in de woorden, welke Jesus aan het begin van de avond sprak: „Want Ik zeg u, dat Ik het niet meer zal eten vóór het zijn vervulling bereikt in het koninkrijk Gods". En nadat Hij de mysterieuze woorden over brood en wijn heeft uitgesproken en dit nieuwe geestelijke voedsel heeft uitgereikt, voegt Hij eraan toe: „Van nu af aan zal Ik deze vrucht van de wijnstok niet meer drinken tot op de dag, waarop Ik ze hernieuwd met u zal drinken in het Rijk van Mijn Vader" (Matth. 26:29). EERST wanneer de Heer werkelijk gekomen is, zullen deze woorden duidelijk voor ons worden. Nu lezen we er slechts maar dat is al veel! liet verlangen in naar een eeuwige maaltijd van Jesus en de zijnen in het onvergankelijke Godsrijk. Nu kunnen wij gaan vermoeden, hoe dit mysterie, hier op aarde een eindpunt van verlangen voor God en voor allen die Hem kennen en liefhebben, gezien in het grote geheel van Gods eeuwig plan slechts een beginpunt is, waarvan wij de voltooiing met minstens even groot verlangen nog tegemoet kunnen zien. Reeds zo dikwijls had Christus tijdens Zijn leven de hemel vergeleken met een feestmaal. Op deze laatste avond, met het brood in Zijn handen en de beker wijn vóór zich op tafel, denkt Hij vooruit, en Zijn verlangen snelt met Zijn gedachte mee naar de toekomst. „Met groot verlangen heb Ik verlangd, eer Ik ga lijden, dit Paasmaal met u te etenMet nog groter verlangen zie Ik de dag komen, die de dag van Jesus Christus genoemd zal worden; de dag waarop wij voorgoed bijeen zullen zijn; de dag, waar op alle symbolen zullen verdwijnen voor de volle werkelijkheid, waarop alle schaduw zal wijken voor het licht; de dag, waarop wij de volheid zullen proe ven van het geluk, waarnaar wij altijd verlangd heb ben; de dag, waarop wij hernieuwd met elkander zullen genieten van de eeuwige vrucht van de dood des Heren", S. JELSMA M.S.C. ber. Merkwaardig ook, dat te De Bilt helemaal geen vorst voorkwam, terwijl 't daar in November normaliter op zeven dagen vriest. De minimum temperatuur was ruim §en graad boven normaal. Een zo hoog minimum was de laatste honderd jaar niet in' November voorgekomen. Niet alleen wat de temperatuur betreft heeft November zich als de tegenvoeter van October gedragen. Ook met de zonne schijn en de regen is dit het geval. Zon was er te De Bilt 17 uur te weinig op een normale hoeveelheid van 55 uur en regen ruim de helft te veel. Ook elders was het belangrijk te nat, het minst in Noord-Bra bant en het meest in Friesland en Zuid- Limburg. Maastricht noteerde meer dan het dubbele van de normale hoeveelheid. Ofschoon de temperatuur vandaag wel zal dalen, ziet het er nog helemaal niet koud uit, de tijd van het jaar in aanmer king genomen. Tussen het krachtige ge bied van hoge druk ten Zuiden van Ier land en de depressie bij IJsland bevindt zich een vrij intensieve Westelijke stro ming waarmede lucht van matige tempe ratuur naar Europa wordt gevoerd. Oor spronkelijk is deze lucht nogal koud, maar in dit jaargetijde verricht het zeewater wonderen waardoor de koudste polaire lucht ons land met een temperatuur boven nul bereikt, indien zij de reis over zee heeft gemaakt. Vanmorgen trok het koufront van dé boven Scandinavië gelegen depressie over ons land, hetgeen nagenoeg geen regen teweeg bracht, terwijl direct na het pas- seren van het front opklaringen voorkwa men. Boven de oceaan ontwikkelt zich een nieuwe storing, die morgen het weer zal kunnen beïnvloeden en waardoor de kans op een bui blijft bestaan. DE VERGADERING van militaire staven der „Volksdemocratische Repu blieken", welke kortgeleden te Karlsbad is gehouden, heeft zich bezig gehouden met maatregelen, welke in geval van oorlog getroffen dienen te worden. In verband met de deserties, welke zich in het Tsjechische leger voordoen, werd besloten de deserteurs bij werkzaamhe den in het achterland te werk te stel len. De officieren is de wenk gegeven zich zo min mogelijk met burgers in c laten. Alle recerve-officieren hebben een nieuw onderzoek moeten onderga i, elk onderzoek duurde ongeveer i. uren. Verscheidene onderzoeken z ,t met een degradatie tot gewoon solve t geëindigd. Onbetrouwbare elemc.. i zijn in een militair kamp bij Mirov 1 het Noorden van Bohemen bijeen< - bracht. De in November opgekoi nieuwe lichtingen moeten dagelijks- 2 uur politieke scholing ondergaan. Alle. i Zondags wordt er verlof gegeven en den is het nog slechts geoorloofd zich in groepen buiten de kazerne op te hou den. Als je zo je zaakjes bij elkaar moet houden, lijkt me de situatie nu niet be paald rode rozengeur en Gottwaldse maneschijn. VAN DIE rozengeur en maneschijn „profiteren" ook de Hongaren. In Hon garije n.l. zal voor de eerste maal op Kerstmis de verjaardag van vadertje Stalin worden gevierd, die feitelijk op 21 December valt. Het ministerie voor buitenlandse Handel heeft in verband met deze maatregel hel uitgeven van „reactionnaire" Kerstkaarten alsmeds het invoeren van Kerstbomen verboden, DAARMEE is echter het vat der bit terheden nog niet geledigd. De Hon gaarse regering heeft haar maatrege len tegen de Kerk verscherpt. Zij heeft bepaald, dat voortaan geen priesters meer mogen worden overgeplaatst, zon der voorafgaande toestemming van het Bureau voor Kerkelijke Zaken. Slechts op last van hetzelfde Bureau mogen ontslagen worden verleend. In de afge lopen 'maand zijn Sb priesters uit hun ambt ontheven. De nog 5 toegelaten or den en congregaties hebben bevel ge kregen 11 van hun leden heen te zenden. Wat een godsdienstvrijheid, wat een godsdienstvrijheid. DE RUBRIEK is niet erg opgewekt deze week. Lees maar verder. Volgens de laatste volkstelling, die op b Novem ber j.l. in Italië werd gehouden, telt Rome 1.600.011 inwoners. De H. Stad bezit volgens dezelfde cijfers tevens 6.377 straatventers en S9.S 77 handels maatschappijen. By deze volkstelling ia ook gebleken, dat een vierde van de Ro meinse gezinnen geen eigen huis of etage heeft, maar by andere gezinnen inwoont. DE BEIERSE politie heeft tenslotte een statistiek gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de misdadigheid in dit deel van Duitsland op 1 November met 18.116 gevallen het hoogste peil bereikte sinds 19b7. Het aantal diefstallen steeg met 22,6 Gedurende de maand October werden in Beieren 678 zedendelicten ge noteerdDe statistiek vermeldt nog 105 zelfmoorden en 69 zelfmoordpogingen. Nog gebrek aan intenties bij uw avond gebed f DÉ WERELD draait echter verder en morgen is het weer Zondag. Ondanks St. Nicolaas-onkosten toch offeren op de schaal voor de nieuwe kerken. Onze Bisschop moet toch Zijn Sint Nicolaas- cadeau hebben f St. Paulus heeft voorts in het epistel wederom volkomen gelijk, wanneer hy opmerkt, dat het tijd is, om uit de slaap te ontwaken en onberispe lijk te gaan leven als op klaarlichte dag. Het evangelie gaat evenals de vorige maal over de uiteindelijke dagen der verlossing. Voor de rest een plezierige dag met een uitgeslapen Adventsge- zicht. De werkzaamheden aan Europa s groot ste bïnnensluis te Tiel, die volgend jaar Mei in gebruik zal worden genomen, vor deren goed. Dezer dagen werd het laatste stel draaideuren n.l. die van het binnen, hoofd, op zijn draaipunten aangebracht. De beide deuren, die ieder 70 ton wegen werden per ponton aangevoerd en moesten evenals de drijvende bok „Grutto in de sluis geschut worden. Deze vaartuigen waren de eerste die In dit machtige sluiswerk geschut werden. In verband met het feit, dat de machine rieën nog niet gereed waren moesten de schuiven met de hand bediend worden. Het ligt in de bedoeling, dat de zware hefdeur die de sluis aan de Waalzijde zal afsluiten, volgende maand op zijn plaats zal worden gebracht. Door de Rijkspolitie is in samenwer king met de gemeente-politie van Maas tricht gisteren te Cadier en Keer een zeker S. nit Maastricht aangehouden, die voornemens was een overval te plegen op de houdster van het postkantoor te Cadier en Keer. Door toevallige omstandigheden had de politie van dit voornemen kennis ge kregen en zij kon tijdig S. arresteren alvorens deze overval tot stand kon ko men. Bij zijn arrestatie had S. in zijn buitenzak een geladen browning, die op scherp was gesteld, benevens een mas ker. De arrestatie had zo snel en onver hoeds plaats, dat S. zich hiervan niet had kunnen ontdoen. Bij zijn verhoor bleek, dat S. de ge hele situatie ter plaatse had opgenomen en verder vertelde Hij, dat hij even eens een overval had willen plegen op de Boerenleenbank te Bunde. Dit was op het laatste moment niet doorgegaan, omdat juist een man de Boerenleenbank binnentrad en S. zich toen met spoed heeft verwijderd. Door de Rijkspolitie te Cadier en Keer wordt in samenwerking met de recher che te Maastricht het onderzoek voort gezet. S. zal ter beschikking van de Of ficier van Justitie worden gesteld. Zeer Oudé Genever Bij de toepassing van het tarief van invoerrechten, hetwelk deel uitmaakt van de tussen de regeringen van Nederland, België en Luxemburg gesloten douane overeenkomst, is het opnieuw wenselijk gebleken dit tarief op verschillende pun ten te wijzigen en aan te vullen. Het tarief van invoerrechten is thans zodanig gewijzigd, dat schrijfpennen slechts onder de twee tariefposten kunnen worden ingedeeld. Het is daardoor niet meer van belang, van welke stoffen de punten van de pennen zijn vervaardigd. In de laatste tijd worden wrongel en platte kaas in toenemende mate inge voerd uit ver van de Beneluxlanden ge legen productiegebieden, zodat de in voer daarvan mogelijk repercussies zal hebben op de afzetmogelijkheden van andere kaassoorten. In verband hier mede is voor deze producten eenzelfde heffingspercentage vastgesteld als voor overige kaassoorten, t.w. 15 pet der waarde. Verpakte of in tabletvorm voorkomende aanvochtende, reinigende of emulgerende middelen zijn thans evenals de op andere wijze ingevoerde artikelén van die soort, onderworpen aan een invoerrecht van 5 pet der waarde. De overige verhogingen van de invoer- rechtenpercentagcs zijn noodzakelijk ge acht, hetzij in verband met de omstandig heid, dat zicli in de Beneluxlanden een nieuwe industrie heeft ontwikkeld, welke wat meer bescherming behoeft (kwikzil- ver, kwikchloriden, cellulosewatten, ther mometers en passers en trekpennen), het zij omdat bestaande industrieën wat meer bescherming behoeven (pickers en picker- buffers, houtskool, cellulosewatten en ge slagen bladgoud). Tenslotte worden metaalverfstoffen op cellophaan, op papier of op andere dragers met name genoemd in een speciale on derverdeling waarvoor tevens een hef- fingsperceniage van 18 pet der waarde is vastgesteld. Deze artikelen waren tot dus verre afhankeliik van de drager inge deeld. Het voorgestelde heffingspercentage van 18 pet der waarde betekent voor het over grote gedeelte van deze, producten hetzij een onveranderd blijven, hetzij een klei ne verlaging van het heffinespercen'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3