Oppositie tegen attractiecentrum slecht geïnformeerd Mr M. M. van Velzen ten gedragen LAATSTE BERICHTEN Mr M. M. v. Velzen in buitengew. Kantongerechtzitting herdacht Schiedamse verkeerspuzzles onopgelost en onoplosbaar Kath. Thuisfront ruim 31/2 ton Wijzigingen in de kantoorboekhandel Geen kwestie van óf dit óf subsidie Overweldigende helangstelling Gaat België Marshall hulp vragen? Portret van een goed jurist en geliefd mens Jan van Roessel kreeg aanbod van Lille Hij sloeg het echter af belasting Geldgebrek de wortel van alle kwaad p ZyiD-HOtlANDSCHÉ DINSDAG 4 DECEMBER 1951 VAGINA 2 MR BORDEWIJK HOUDT ELDERS PLEIDOOI INENTING BURGERLIJKE STAND NED. VRACHTENMARKT Koploper: 2x1 1 onbedreigd winnaar? Loonbelasting minderjarige ivei k- nemers en kinderaftrek P.T.T.-AMBTENAAR VER VALSTE BELASTING- KAARTEN „VOORBESPREKINGEN" MET INDON. DELEGATIE ROTTERDAMSE VEEMARKT SAGE SCHIEDAM t pVg' 'N'. H/O U\D .e' R' S ontaarding tijdens de Vacantieweke» '50 en '51 is niets gebleken. Het lijkt ons op deze plaats goed te herinneren aan een passage, die wij een dezer dagen hier reeds afdrukten, n.l. het voorwoord van Mr F. Bordewijk tot het boek van Mr Ir M. M. v. Praag over Parijs 18e eeuw. In dit boekje komen beschrijvingen voor van kermissen, die als volksfeesten geen gezonde afreacties waren, maar waarop de drank en de los geslagen driften een eigen leven begon nen te leiden, zodat de mens niet op gezonde wijze zich ontspande, maar het dierlijke in hem de yrije teugel kreeg. Dat was in een tijd, dat men inderdaad moest vergelen om niet ten onder te gaan in eigen ellende. Maar wij herhalen het dit is niet inhaerent aan een ker mis en daarom nogmaals de woorden van Mr Bordewijk: „Nochtans moet een verzoening van romantische kleurigheid (o a. in de ker missen, zoals uii be voorgaande passages blijkt) met maatschappelijke welvaart niet bij voorbaat onmogelijk worden ge acht voor een toekomstig geslacht, dat anders dan net onze, de techniek zal weten terug te plaatsen uit de rang van meester In die van /ienaar". Wij achten het een stuk volksopvoeding, als men erin slaagt de kermis een ge waardeerde en nuttige plaats terug kan geven in een jaarlijks terugkerende vreugde-volle-manifestatie van een ge meenschappelijk vacantie-feest. Rei}. N.S.C.) Toen ik eens op een storm- en regen volle avond het dak opklom om een paar pannen recht te leggen hef water gut ste in straaltjes onze zolder-huiskamer in zag ik hem staan. Hij leunde zielig te gen een kromgetrokken stenen schoor steen en kauwde peinzend op een peper noot. Rond zijn kin wapperde een witte baard van echte watten, op zijn hoofd droeg hij een mijter van echt bordpapier en zijn hand omklemde de bisschopsstaf van echt gordijnen-roe. Hij was dus hele. maal de echte, de enige Sinterk'aas. „Goeden avond, heilige man", sprak ik devoot". ..Zijn hier nog stoute kinderen?" vroeg hij met een vermoeide glimlach. „Alleen ons Joepke, Sint", bekende ik „maar misschien komt dat wel door mijn verkeerde opvoed-methode. Natuurlijk" zei hij.Kinderen zijn van huis uit niet stout. Ik houd heel veel van kinderen. Veel meer dan van grote mensen". „O ja?" vroeg ik een beetje teleurge steld. „Ja" antwoordde hij mat.... „Grote mensen geloven niet meer in mij. Die ge bruiken mijn naam voor mercantiele aan gelegenheden, Die huren allerlei verklede kertls om hun omzet te verhogen en boe. ken mij onder het hoofd „Sinterklaas" op de onkostenrekening". „Zaken zijn zaken", mompelde ik. „Natuurlijk" gaf hij toeMaar ik ben Sint Nicolaas. Ik kom elk jaar uit de hemel om een goed voorbeeld ie geven. Ik rijd over de daken, ik stop suikeren beesten in kinderschoenen, ik strooi no ten en appeltjes voor brave kleuters en ik wil dat de grote mensen in die dagen eens extra lief voor elkaar zijn- Dat ze eens één keer niet zullen vragen ,,Wat koop ik er voor?" „Wilt U niet even binnen komen?" vroeg ik met het plan hem een pittig cognacje in te schenken en hem met een bruikbare sigaar wat op te beuren. „Dank U". zei hij koel.Ik moet verdertenslotte ben ik de enige echte en wat de grote mensen ook van mij gemaakt hebben in hun advertenties voor de kinderen blijf ik de heilige, die vreugde brengt en blije gezichten Hier.(hij grabbelde in een jute zak) Hier heb je een aandenken". Zwarte Piet reed de schimmel voor. Sint Nicolaas steeg te paard en weg was hij. Toen ik het pakje, open maakte vond ik een mooie zijden sjaal. Er hing een kaartje aan die sjaal: „Voor Uw Sinter- klaas-cadeaux naar de firma...."- „Dus hij gelooft er zelf ook niet meer aan!" concludeerde ik SEBASTIAAN. Op Vrijdag 7 December 1951 des na middags van 2—3 uur bestaat gelegen heid tot kosteloze inenting tegen diph- therie voor niet-schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van de G-G. en G.D., Tuinlaan 80. hun bestaan op een natuurlijke functie. Het is zeer de vraag, of wij door alle mogelijke reglementeringen deze kanalen niet hebben verstopt, waardoor elders de dijkdoorbraken dreigen of ontstaan zijn. Wij willen wel een antwoord geven op de vraag, waarom de PvdA waarschijn lijk over deze dingen enigszins anders denkt dan de vroegere SDAP. Was niet een der voornaamste argumenten tegen de kermis, dat zij het jaarlijkse surro gaat. de jaarlijkse bedwelming was voor een klasse, die onderbetaald en uitgezo gen werd? De kermis had de zelfde func tie als de borrel: vergetelheid; veikrin- ken van de misère van de slechte wo ningtoestanden en de beroerde arbeids voorwaarden. Niemand zal durven be weren, dat een kermis deze functie nog heeft. En toch verlangt de mens naar een verzetje. De een vindt dat op hoog- geestelijk niveau in een concertzaal en fle ander bij een bokswedstrijd of bot send in de autoscooters. Natuurlijk deze dingen kunnen ontaarden. maar van Door de exploitatie van het attractie- centrum is aan de Schiedamse Gemeen schap ten goede gekomen 21.847,50. De opbrengst van de standplaatsen bedroeg ongeveer 29.000. Aan vermakelijk heidsbelasting is in de gemeentekas ge vloeid 6.064,04. Sommige raadsleden menen, dat de subsidie van gemeentewege wel kan vervallen, als de S.G. toch uit het at tractie-centrum geld in de kas krygt. Liever zagen zij echter, dat een subsidie het houden van de „befaamde Lunapar ken" overbodig zou maken. B. en W. antwoorden, dat de opbrengst van het attractiecentrum vrijwel niet ge bruikt wordt voor het lopende Schie damse Gemeenschap, maar moet dienen ter financiering van de culturele en an dere manifestaties tijdens de vacantie- week. Bovendien moet hieruit een aantal grote investeringen bekostigd worden, zoals de stichting van een V.V.V.-ge- bouwtje en het maken van een podium. Een subsidie, die de opbrengst van het attractie-centrum zou vervangen, is momenteel en in de verre toekomst niet te geven. Er zijn leden, die terecht opmerken, dat onderscheid moet worden gemaakt tussen de Schiedamse Gemeenschap en rie Vacantieweek. De Vacantieweek kan over middelen beschikken dank zij het attractie-centrum; niet dank zij de Schie damse Gemeenschap, Geen antwoord geven B. en W. op zuiver politieke op merking, die de P.v.d.A. wil houden aan het tegen de kermis gerichte standpunt van de voor-oorlogse S.D.A.P. B. en W. ontkennen aan de hand van informaties en rapporten van de politie, dat het verkeer tijdens de vacantieweek in de buurt van het attractiecenrum cahotisch zou zijn geweest. Volgens som- sige leden zou het Singelkwartier onbe woonbaar zijn geweest en zouden vele bewoners hun kinderen elders te slapen hebben moeten brengen. Volgens hun zeggen draagt deze vermakelijkheid een a-sociaal karakter, omdat het de arbei ders geld uit de zak klopt, dat deze beter hadden kunnen besteden voor het aan schaffen van kleding. Zij zijh met zorg vervuld nu de overheid op deze wijze aan de volksopvoeding werkt. Bij schrift Redactie: (Reeds de vorige maal is de opmer king gemaakt, dat de besteding van iemand's geld nog steeds zijn eigen zaak is. Het merkwaardige is, dat bezwaren tegen een kermis komen uit een hoek, die overigens van reglementering en overheidsingrijpen weinig willen weten. Wie in de Vacantie-tijd de mensen gele genheid geeft tot wat dol vermaak, dat overigens in het geheel geen slechte ge volgen behoeft te hebben en dit volgens de politie-rapporten ook niet gehad heeft, kan men moeilijk een slecht volksopvoe der noemen. Het is voor een gezond volksleven noodzakelijk, dat de mensen de kans krijgen zijn behoefte aan tal van vrij onschuldige agressie-instincten op vrolijke manier af te reageren. Het is een gewettigde vraag of juist de ontaarding van de sport, waarvoor de betrokken vragenstellers toch wel weinig zullen voelen, niet een gevolg is van het ont breken van de noodzakelijke andere kanalen voor het afreageren van be paalde driften. Men moet deze dingen eens van hun natuurlijke kant durven bezien. Volksvermaken als de kermis, die al eeuwen bestaan, bewijzen door GEBOREN: Maarten, z y T Bezuijen en M Hoogendam; Elsje C, d v A J J Ver maas en M M Kruining; Franciscus C, z v F P A Vromans en C Nieuwenhuizen; Nicolaas, z v W Lenos en N Butter; Cor nelia A M, d v L W M van Dijk en B C Schoenmakers; Frans C, z v K H Schell en J Ij A Visscher; Catharina M, d v A VV Jacobs en J M Vrijdag; Jan, z v H Schenk en J M Klaui; Jacoba, d v M Duifhuizen en E Luijendijk; Marijke W, d v J Gras en C H van den Bijtel; Tjeerd, z v M van der Schuit en M Jaljnk. OVERLEDEN: H Smits, 63 j, wed van E Kloosterman; A den Boer, 73 j; J J Brokx, 40 j; M M.van Velzen, 68 j. ROTTERDAM, 3 December 1951 1 December voorm.: 200 ton dam wand Hanaweert; 450 ton id. Terneuzen; 156 ton rijst Wormerveer; 295 ton tarwe Weert; 150 ton beton Breezand; 100 ton antrachiet den Haag; 100 ton ijzei Bergen op Zooin15:) ton gerst Maashees; 300 ton kolen den Haag; 125 ton schilfers Leeuwarden; 130 ton div. granen Tilburg; Totaal 22 reizen, 3 vletreizen 3 December voorm.: 00 ton mout Amster dam; 75 ton puin Wijk bij Duurstede; 156 ton kunstmest Wemeldinge, 200 ton rogge den Bosch: 80 ton div. granen Hardenberg; 200 ton schilfers Delft; 1090 ton oliezaden 1.- varen; 150 ton kolen Wijk bij Duurstede; 150 ton id. Pannerden; 125 ton id. Druten; 100 ton id. Vlissingen; 80 ton id. Slilckerveen. (Van onze Brusselse correspondent). Volgens een niet bevestigd bericht, dat wij dan ook met het nodige- voorbehoud mededelen, zou het In de bedoeling der Belgische regering liggen een bedrag van 1300 millioen B. frs Marshall-hulp te vragen om de uitgaven voor economisch herstel, in het kader van de Atlantische verdediging, te kunnen bekostigen. Dit bedrag zou als volgt onderverdeeld zijn: 800 millioen voor betere outillage der steenkoolmijnen; 200 millioen voor haven-outlllage, 300 millioen voor elec- trificatie van strategische spoorlijnen, zoals die van Oostende naar Luik; 22 millioen voor het doer, toenemen van de productiviteit Het laatste nieuws van het „Baas boven Baas"-front kregen wij vanmid dag om half twee uit Den Haag: Even tevoren was de 3 y2 ton bereikt en op het moment dat wij de haak op de telefoon wilden neerleggen hoorden we het juiste bedrag: 356.881. Wim Janscn's „Twee maal één is één" stond nog steeds onbedreigd aan de kop en onze zegsman verwachtte dat deze partij onbetwist als winnaar uit de bus zou komen. Om de laatste plaats werd een felle strijd geleverd door „Merie" en „Van Tutte". De kansen op de tweede prijs wisselden vanmiddag nog steeds. Het ene ogenblik stond „Van Tutte" met 600 stemmen voor, het andere ogenblik met 200 achter. Vanmiddag was het in 't hoofdkwartier van aalmoezenier J. B. van Kroonenburg in het gebouw van het Kath. Thuisfront aan de Gedempte Burgwal in Den Haag een drukte van belang. Stemmen tellen was het parool en onvermoeid bieef men aan de slag. Zoals bekend zal vanavond direct de trekking geschieden. De K.R.O. zal een „muzikaal"-verslag van deze trekking uitzenden van 21.45 uur af. De prijswin naars worden dan direct bekend ge maakt. Jan van Roessel. de zo productieve middenvoor die sinds enige weken bij Willem II speelt heeft een aanbod ge had van de Franse eerste klas-profclub Lille, waarvan de voorzitter de heer Keshmar, jl. Zondag in Tilburg was. Vóór de wedstrijd Willem IIDHC vond tussen Van Roessel en de Frans man een bespreking plaats, waarin de TUburgenaar werd uitgenodigd om voor Lille te komen spelen. Van Roessel heeft echter medegedeeld, daar niets voor te voelen; h)j blijft liever in Til burg. Na de wedstrijd keerde de heer Keshmar dan ook onverrichter zake huiswaarts. Lille schijnt het. wel op Nederlandse middenvoors te hebben gemunt. De vroegere VOC- en Hermes-speler Van Dent begon zijn Franse carrière bij deze Noord-Franse club. onlangs nog werd een poging gedaan om de Ajpxied Mlchels te Charteren (hetgeen na enkele proefwed- strijden op andere dan voetbal-technische redenen afketste) en nu werd dan Van Roessel aangezocht. Wie volgt? stukken, uit zijn pleidooien of uit andere contacten zou kunnen doen. Niet alleen kenmerkte de overledene een grote werkkracht, maar ook een grote werklust. Behalve zijn gedegen kennis sierde hem, dat hij de eer van de stand van advocaat heeft hoog gehou den. Hy bezat de eigenschap om vertrou wen te wekken bij zijn cliënten. Hij had „bonhomie", was zeer geestig, maar kon ook op zijn stuk blijven staan. Bo vendien toonde hij zich in de behande ling van de zaken het vertrouwen waar dig. Dit wat betreft het onstoffelijke beeld van de advocaat. Het stoffelijke stond mr Bordewijk voor de duur van zijn leven bij. Het grote blozende ge zicht, niet zozeer hetNederlandse als wel het Hollandse type met de karakte ristieke neus en het kleine, scherpe, in telligente oog. Moge hij rusten in vrede: hij heeft de rust wel verdiend. Mr A. F. A. v. Velzen, de zoon van de overledene, dankte hierna met een kort woord, waarin hij vooral de kan tonrechter de dank van zijn moeder, broer en zuster overbracht voor het feit, dat in de sfeer en de omgeving, die hem zo uitzonderlijk dierbaar waren, de na gedachtenis van zijn vader is geëerd. Voor de Rotterdamse Rechtbank was gisteren door mr J. v. Vollenhoven, de president, het overlijden van mr Van Velzen herdacht. In het bijzonder her dacht deze hem als raadslid-plaatsver vanger bij het Bijzonder Gerechtshof, toen eens temeer bleek, dat de visie, die spr. op mr Van Velzen had gekregen als die van een goed jurist met een warm hart, die de belangen van beide partijen op het oog had, bewaarheid werd. Amerika en Japan. De Japanse regering heeft 23 November een Amerikaans me morandum ontvangen, volgens hetwelk ongeveer honderd vroegere arsenalen en installaties van de Japanse strijdkrachten en meerman zeshonderd Japanse wapen fabrieken weer onder toezicht van gene raal Ridgway worden gesteld. Deze instal laties worden, naar verluidt, gerequireerd. De olie van Koeweit. Alhier is Maandag bekend gemaakt, dat er een overeenkomst tot stand is gekomen tussen de sjeik van Koeweit en de maatschappijen, die een olleconcessie in Koeweit hebben, n.l. een Britse dochtermaatschappij van de Anglo- Iranian en een Amerikaanse dochtermaat schappij van de Gulf Oil corporation. De maatschappijen zullen thans een door de Sjeik opgelegde inkomstenbelasting beta len, waardoor de winsten ongeveer gelijk verdeeld zullen worden tussen de maat schappijen en Koeweit. In de Nederlandse Staatscourant van heden is een tweetal beschikkingen op genomen tot wijziging van enige bepa lingen op het gebied van de loonbelasting en tot wijziging van enkele formulieren. Deze beschikkingen geven uitvoering aan de herzieningswet van 16 Augustus jl. De wijzigingen, die met ingang van 1 Ja nuari 1952 in werking treden, komen in het kort op het volgence neer: In de eerste plaats vervalt het ver hoogde loonbelastingtarief voor minder jarige werknemers, die bij hun ouders in wonen (z.g. tariefgroep la). Voor deze werknemers geldt met ingang van 1932 dus hetzelfde tarief als voor andere on- gehuwden (tariefgroep 1). In de tweede plaats treedt met ingang van 1952 de nieuwe regeling inzake do kinderaftrek in werking. Het verschil tussen deze nieuwe regeling en de tegen woordige is, dat voor kinderen van 17 to en met 20 jaar voortaan slechts in be paalde gevallen aftrek wordt verleend; tot dusver kwamen deze kinderen nage noeg steeds voor de kinderaftrek in aan merking. Voor welke kinderen voortaan aan spraak op kinderaftrek bestaat is duide lijk aangegeven in de nieuwe werkne mersverklaring, die in de maand Decem ber door iedere werknemer moet worden in gevuld. In het bijzonder verdient het de aandacht, dat thans ook de studerende kinderen, jonger dan 25 jaar, op de werk nemersverklaring kunnen worden ver meld. De tot dusver geldende bepalingen, dat voor meerderjarige studerende kin deren een verzoek om aftrek aan de in specteur moest worden gedaan, is vror 1952 niet. meer van kracht. De controle, of voor deze kinderen terecht aanspraak op aftrek is gemaakt, zal voortaan eerst achteraf plaatshebben. De Haagse rechtbank heeft hedenmor gen de 26-jarige P.T.T.-ambtenaar W, T- veroordeeld tot 8 maanden gevangenis straf met aftrek. T. was er van heschuldigd 2343 gul den te hebben verduisterd ten nadele van de rijksautomobielcentrale. In Ju"' van dit jaar, toen T.'s chef met vacantie was wist T. een aantal verlopen motor- rijtuigbelastingkaarten te vervalsen, zo danig dat zij als nieuwe weer„J1.1,g€®?" ven konden worden. Van de 2.143 gul den maakte hij een reis naar Canada. Hij was 5 jaar in betrekking gewees; bij de Rijksautomobielcentrale. Cultureel accoord met Italië. Op 5 Dec. zal te Rome een cultureel accoord tussen Nederland en Italië worden ondertekend. De tekst ervan is vrijwel gelijkluidend aan die van de culturele accoorden met Frankrijk, België. Engeland en Luxem burg. Het accoord voorziet dan ook in de uitwisseling van hoogleraren, studen ten en in de uitwisseling op het gebied van muziek, beeldende kunsten enz. Advertentie Na afloop van de vanochtend gehouden, zitting van het Indonesische kabinet heeft minister Subardjo van Buiten landse Zaken gezegd, dat de komende besprekingen over de Unie en Nieuw- Guinea „op het niveau van voor besprekingen liggen". Minister Mono- nutu van Voorlichting, zei desgevraagd, dat de samenstelling van de Nederlandse delegatie hem nog niet bekend was. Op een vraag van de pers, hoe de kwestie der Unie en de kwestie-Irian zich tot elkaar verhouden, antwoordde hij: ..Deze beide aangelegenheden zijn met elkaar verweven". BOTTERDAM. 4 December. Aanvoer vette koelen en ossen (naar schatting 960 ge- pruiksvee (naar schatting 392), vette kalveren 75, graskalveren 164, nuchtere kalveren 836, varkens 229, biggen 538. paarden 151, veulens 10, schapen of lammeren 355. bokken of geiten 62. Totaal aanvoer 4270 dieren. Prijs per kg.: vette koeien le kwal. ƒ2.46 —2-66, 2e kwal 2.20—2.35 3e kwal. ƒ2—2.15, vette kalveren resp. 2.60—2.75, f 2.35—2.45, 2.10—2.30 slachtpaarden resp. ƒ1.90, ƒ1.85 1.80. Prijs per stuk, graskalveren le kwal 340. 2e kwal. 250, 3e kwal. 200, nuentere kalveren resp. 60. 55, 52, biggen resp. f 55, 52. f 45, schapen resp. 120, 105, 90, lammeren resip ƒ110. f95, f80. kalf- koeiet) resp. 990, 890, f760, melkkoeien resp. 900, 800. 760, vare koelen resp. 660, 600, 550, pinken resp 500, 450 350. Vette koelen aanvoer ais vorig. week. han del, prijzen le kwal. iets stiivers, verder onveranderd: vette ka'veren aanvoe- handel redelijk, prijzen iets hoger: veren aanvoer iets korter, handel t~— prijzen Iets hoger; nuchtere kalven1 voer even groter, handel willig, prijzen iets stijver; biggen aanvoer ruimer, handel kalm prijzen prijshoudend; slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel traag, prijzen prijs houdend, schapen en lammeren aanvoer iets groter, handel stroef, prijzen als gisteren; kalflkoeien en melkkoeien aanvoer als vorige week. handel kalm, prijzen prijshoudend vare koelen aanvoer iets ruimer, handel tame lijk. prijzen als vorige week; vaarzen en ptnlken aanvoer gewoon, handel redelijk, prij zen onveranderd, iets stijver. e VOOH SCHtlDAM f OHSTKlKtN 73ste Jaargang No. 21711

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2