DE PAUS tot de gehuwden „Vriendschappelijk gesprek over atoombom" Indonesische staatsrederij zal de K.P.M. vervangen iS port-Spatten Grote Vier bespreken ontwapenings voorstellen spion: Voetbalprogramma van de Eerste-klassers Duitse vakverenigingen breken met Bonn Toekomstdroom naar vervulling? Binnen tien jaar lioopt men gereed te zijn PAGINA 3 DINSDAG 4 DECEMBER 1951 Redding van het leven Veelzeggend voorbeeld TESTCRICKET IN SYDNEY OPDRACHT VAN V.A.R.A. AAN NED. COMPONISTEN „Ned. Vereniging voor Ruimte vaart" opgericht DAMRUBR1EK RIJKSPOSTSPAARBANK November weer negatief die buiten de Kerk leven, zich moeilijk een helder begrip kunnen vormen, van grote waarde. En met deze verwijzing naar de hogere hulpbronnen wensen Wij Onze toespraak te besluiten. Het kan ook u gebeuren, dierbare zonen en dochters, dat gij u de moed voelt ontzinken te midden van de storm, welke om u heen losbarst, gepaard met leerstellingen, die 'n gezonde en normale opvatting van het Christelijk huwelijk-omverwerpen. Binnen 't gezin is deze storm des te gevaarlijker. Hebt dan moed. De energieën van de na tuur en vooral die van de genade, waar mede de Heer uw zielen in 't Sacrament van 't huwelijk heeft verrijkt, zijn als een stevige rots, waartegen zich de golven van een stormende zee machteloos bre ken. En al heeft het drama van de oorlog en van de na-oorlogse tijd het huwelijk en het gezin met nog altijd bloedende wonden geslagen, toch hebben ook in deze jaren hecht geloof en hechte vol harding van de echtgenoten alsmede moederlijke tot onbeschrijfelijke offers bereide liefde, in ontelbare gevallen ware en prachtige triomfen behaald. Zet dus dapper uw arbeid voort, vol vertrouwen op de goddelijke hulp. Als onderpand geven Wij uit het diepst van Ons hart, u en uw gezin Onze vaderlijke apostolische zegen". wijdde aan de zorg en de opvoeding van de verlaten jeugd en met ogen vol van moederlijke zorg over de kleine zieken boog, alsof zij hun het leven wilde schen ken. Dat was zij, de dochter van het slachtoffer, die met een grootmoedig hart zoveel goed onder de verlaten kinderen deed. De heldhaftigheid van de onver schrokken moeder was niet tevergeefs ge weest. Maar Wij vragen Ons af: is de Christelijke zin, of ook het zuiver men selijk begrip zozeer verdwenen, dat het subliem offer van de moeder en de zicht bare actie van de goddelijke Voorzienig heid, welke uit deze opoffering een zo schitterende vrucht 'deed ontspruiten, niet meer worden begrepen? Wij hebben hier steeds de uitdrukking „rechtstreekse aanval op het leven", „rechtstreekse moord" gebruikt. Want indien, bijvoorbeeld, de redding van het leven van de toekomstige moeder, onaf hankelijk van de staat van haar zwanger schap, dringend een chirurgisch ingrijpen of een andere therapeutische behande ling zou eisen, welke als een toevallig, op geen enkele manier gewild, noch be doeld, maar onvermijdelijk gevolg de dood van de vrucht tengevolge zou heb ben, dan kan een dusdanige dood geen rechtstreekse aanval op het onschuldige leven worden genoemd. Onder deze voor waarden kan de operatie geoorloofd zijn, altijd indien het gaat om het goed van hoge waarde, zoals het leven inderdaad is, en zo het niet mogelijk is de operatie tot na de geboorte van het kind uit te stellen, of een ander doeltreffend middel aan te wenden. Daar dus het allereerste doel van het huwelijk bestaat in het leven te dienen, gaat Onze eerste voldoening en Onze vaderlijke dank uit naar de edelmoedige echtgenoten, die uit liefde tot God en op Hem vertrouwend, moedig een talrijk gezin opvoeden. Van de andere kant weet de Kerk met sympathie en begrip rekening te houden met de werkelijke moeilijkheden van het huwelijksleven in onze dagen. Daarom hebben Wij in onze laatste toespraak over de huwelijksmoraal de rechtmatig heid bevestigd en tegelijkertijd de gren zen aangegeven in feite zeer ruime grenzen van een geboorteregeling, welke, in tegenstelling met de (ongeoor loofde) zogenaamde geboortebeperking, met de wet van God verenigbaar is. Men mag zelfs hopen maar hier laat de Kerk natuurlijk hel oordeel aan de medische wetenschap dat deze laatste er in zal slagen aan deze geoorloofde methode een voldoende zekere basis te geven en de laatste informaties schijnen deze hoop te bevestigen. Om overigens de veelvuldige moeilijk heden in het huwelijksleven te overwin nen, zijn vooral een levendig geloof en het veelvuldig ontvangen van de Sacra menten, waaruit bronnen van kracht ont spruiten, van welker werking degenen, af. Reeds meer dan tien jaren heeft de Kerk formeel de verdelging van een „zonder waarde" geacht leven veroor deeld. Wie de treurige gebeurtenissen kent, welke deze veroordeling vooraf gingen en haar hebben uitgelokt, doorziet welke funeste gevolgen zich zouden voor doen, indien men de onaantastbaarheid van het onschuldig leven naar zijn waar de zou willen afmeten. Die zal ook de beweegredenen weten te waarderen, wel ke tot deze beschikking hebben geleid. Wie overigens kan met zekerheid een oordeel uitspreken over de vraag, welke van beide levens in werkelijkheid het kostbaarst is? Wie vermag te weten, welke weg het kind zal opgaan en tot welke grote werken en tot welke vol maaktheid het zal opstegen? Men verge lijkt hier twee grootheden, waarvan er één onbekend is. Wij willen hiervan een voorbeeld ge ven, dat wellicht aan enigen van u reeds bekend is, maar dat daarom niets van zijn suggestieve waarde verliest. Het ge beurde in het jaar 1905. Toen leefde er een jonge vrouw, van adellijke familie en van nog edeler gevoelens, maar zwak en delicaat van gezondheid. Als jong meisje had zij 'n lichte pleuris gehad, waarvan zij genezen scheen; toen zij echter, na een gelukkig huwelijk gesloten te hebben, in haar schoot een nieuw leven voelde ont luiken, gevoelde zij zich spoedig slecht, hetwelk de twee kundige artsen, die met grote zorg over haar waakten, zeer ver ontrustte. De oude ziekte, de reeds gene zen plek, openbaarde zich opnieuw. Vol gens het oordeel van de beide artsen was er geen tijd te verliezen; indien men de vrouw wilde redden, moest zonder dralen de therapeutische vruchtafdrijving wor den toegepast. Ook de echtgenoot be greep de ernst van het geval en stemde met dit jammerlijk ingrijpen in. Maar toen de verloskundige met om zichtigheid haar de beslissing van de art sen mededeelde en haar smeekte zich aan hun besluit te onderwerpen, ant woordde zij met beslistheid; „Ik dank je voor je goedbedoelde raad, maar ik kan aan het leven van mijn kind geen einde maken. Ik kan niet. Ik kan niet. Ik voel het reeds in mijn schoot leven; het komt van God en het moet God kennen om Hem te beminnen en Hem te genieten". Ook de echtgenoot bad en smeekte, maar zij bleef onwrikbaar en wachtte gerust de uitslag af. Het kind werd zonder ver dere complicaties geboren, maar na de bevalling ging de gezondheid van de moe der achteruit. De zieke plek in haar long breidde zich uit en meer en meer kwijn de zij weg. Twee maanden later voelde zij, dat haar einde naderde. Zij zag haar kleine dochter, die gezond bij een sterke voedster opgroeide, óm haar lippen trok een zoete glimlach en vreedzaam stierf zij af. Er verliepen enige jaren. In een reli gieus instituut trok een jonge zuster bij zonder de aandacht, daar zij zich geheel Het „B.V.D."-spionnageverhaal schijnt toch indruk gemaakt te hebben. Sommige mensen gaan be ter uitkijken of ze misschien een spion op straat tegenkomen. Zon dagmiddag zag iemand op de Grote Markt in Den Haag dat een jonge man een blanco enveloppe in de richting van een motorrijder wierp. Vermoedende dat hij nu de kans van zijn leven had om een echte spion te pakken te krijgen, greep hij de jonge man in de kraag en leverde hem aan de politie over. In de enveloppe Devond zich een briefje met morsetekens. Later meldde zich de bewuste motorrijder bij de politie. Het ge val bleek van onschuldige aard te zijn.. De jonge man en de motor rijder behoorden tot de padvinderij en namen deel aan een speurtocht Wat de morsetekens beduidden, vermeldt het bericht niet. worden beveiligd. Dit is een fundamenteel recht van de menselijke persoon, dat ook van algemene waarde voor de Christelijke opvatting van het leven is. Vandaar dat dit evenzeer geldt voor het nog in de moederschoot verborgen leven als voor 't leven daarbuiten reeds ontsproten; geldig tegen de directe vruchtafdrijving en tegen het direct doden van het kind vóór, tijdens en na de bevalling. Welke grond er ook moge zijn voor het onderscheid tussen de verschillende phasen in de ont wikkeling van het geboren of nog niet geboren leven voor het wereldlijk en het kerkelijk recht; welke de burgerlijke en strafrechtelijke gevolgen ook mogen zijn, in al deze gevallen gaat het om een ern stige en onwettige aanval op de onschend baarheid van het menselijk leven. Dit beginsel geldt zowel voor het leven van het kind als voor dat van de moeder. Nooit en in geen enkel geval heeft de Kerk ooit geleerd, dat aan het leven val» het kind de voorkeur moet worden gegeven boven dat van de moe der. Het is onjuist het vraagstuk in dit alternatief te stellen: óf het leven van het kind óf dat van de moeder. Neen, noch het leven van de moeder, noch dat van het kind mogen het voorwerp van een daad van een directe moord worden. Zowel ten aanzien van de ene als van de andere partij geldt dezelfde plicht: alle mogelijke moeite te doen om het leven van beiden, dat van de moeder en dat van het kind, te redden. Het behoort tot één van de mooiste en schoonste idealen van het beroep van de geneesheer, steeds nieuwe middelen te zoeken om het leven van beiden te ver zekeren. Hoe echter de wetenschap ook vooruitgaat, er blijven gevallen over en er zullen er overblijven, waarbij men met de dood van de moeder moet rekenen, tenminste wanneer zij het leven, dat zij met zich draagt, tot geboorte wil bren gen en dit overeenkomstig het gebod van God: „Gij zult niet doden", niet wil laten vernietigen. Dan blijft de mens, die zich tot het uiterste zal inspannen om te hel pen en te redden, niets anders over dan eerbiedig zijn hoofd te buigen voor de wetten van de natuur en voor de beschik kingen van de goddelijke Voorzienigheid. Maar, zo zal men opwerpen, het leven van een moeder en vooral dat van een moeder van een groot gezin, is van on vergelijkelijk meer waarde dan dat van een nog niet geboren kind. De toepassing van de theorie van gelijkheid der waar den op het onderhavige geval is bij de juridische discussies reeds aanvaard. Het antwoord op deze pijnlijke opwerping is niet moeilijk. De onschendbaarheid van het leven van een onschuldige hangt niet van deszelfs meerdere of mindere waarde D: VW—Maurits, Brabantia—Her- mes-DVS, LONGAXerxes, Limburgia NEC, HBSEmma, PSVNOAD, Sparta Chèvremont. De organisatoren van de Ronde van Frankrijk 1952 hebben bekend gemaakt, dat Brest de startplaats zal zijn van de Ronde van Frankrijk 1952 welke van 25 Juni tot en met 19 Juli wordt gehouden. Ook de tweede test-wedstrijd tussen Australië en West-Indie te Sydney neemt voor de Aussies een gustig verloop. Na dat de West-Indiërs in hun eerste in nings een totaal van 362 hadden be reikt, legden Hassett en Miller met ieder een century en samen 235 runs op de derde dag de basis voor n ruime Austra lische voorsprong; van 248 voor 6 via 451 voor 7 kwam Australië op een totaal van 517. En onmiddellijk daarna zagen de Aussies op de vierde dag kans om in de tweede West-Indische innings 5 wickets van de gasten op te ruimen voor slechts 172 runs; tenzij West-Indië tijd kan rek ken en dusdoende een onverdiende draw kan forceren, mag men aannemen dat ook nu Australië met ruim verschil zal winnen. In verband met de semi-interland Noord-NederlandDenemarken B te Leeuwarden zijn in het voetbalprogram ma voor de eerste-klassers op a.s. Zon dag een aantal wedstrijden, waarbij Noordelijke clubs betrokken zijn, afge last. Het programma, overgenomen uit de Sportkroniek, luidt nu als volgt: A: Elinkwijk't Gooi, Haarlem Enschedese Boys, THEOLEEDO, Go- Ahead—AGOVV. B: Blauw-WitOosterparkers Zwolse BoysWageningen, Vitesse Achilles Enschede—VSV, RCH—DOS C: BleijerheideWillem II, Feijenoord ADO, Quick NEindhoven, MVV NAC, éVV—RBC, Sittardia—BW. DHC Juliana. De Britse veteraan Tommy Farr blijft zijn campagne om tot een titel gevecht om het wereldkam pioenschap zwaargewicht te worden toegelaten met kracht voortzetten en hij wordt bovendien steeds beter. Te Brighton behaalde hi# een zeer grote puntenzege op de Belg Rogiers en hjj bokste bijna zo goed als in zijn beste tijd van tien jaar geleden. Halverwege de Berlynse zesdaagse hadden de Fransen Camara—Lapebie de leiding; onze landgenoot Voorten lag met de Duitser Zoll achtste op 3 ronden. Pakistan 130 en 288 voor 6 won ron de Engelse test-toerploeg 123 en 291; een fraaie prestatie. De federale raad van de Westduitse federatie van vakverenigingen heeft Maandag besloten de samenwerking met de regering te beëindigen, uit protest tegen de economische politiek der Westduitse regering Het bestuur van de federatie besloot reeds in Juli jl. aan de federale raad voor te stellen de samenwerking met de regering te beëindigen, aangezien het zich erover beklaagde, dat de regering aan de vakverenigingen geen grotere zeggen schap wil geven bij de vaststelling van de economische politiek en dat zij 't principe van medezeggenschap der arbeiders in de industrie niet eveneens voor de chemische industrie wil toepassen. Het Maandag genomen besluit zal niet van invloed zijn op de vertegenwoordi ging der vakverenigingen in het inter nationale gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied en in de Westduitse raad voor de kolenmijnen. De V.A.R.A. heeft aan drie Nederlandse componisten, Jurriaan Andriessen, Oscar van Hemel en Karei Mengelberg, opdracht ge geven een St. Nicolaasverrassirag te schrijven voor de Nederlandse jeugd. Deze St. Nicolaas-surprisse zullen Woens dag a.s. om 15.50 uu; ten gehore worden gebracht ln de uitzending „Speel ju dit ook?" door de pianist Jean Antómetti. Ook in Nederland is men begonnen met de voorbereidingen voor de bestu dering van het probleem der interpla netaire reizen. Te Voorburg zijn vertegenwoordigers der Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, van de Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde enkele Nederland se leden van de British interplanetary Society en enkele andere geïnteresseerden bijeen geweest met het doel te komen tot de oprichting ener vereniging, welke zich met dat vraagstuk zal bezighouden. De bijeenkomst werd gehouden ten hui ze van dr J. J. Raimond Jr, directeur vun het planetarium van de Haagsche Courant en voorzitter der Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. Besloten werd de op te richten nieuwe vereniging de naam te geven van „Neder landse Vereniging voor Ruimtevaart" (N.V.R.). Alle correspondentie te richten aan: H. J. v. d. BROEK,, Nwe. Binnenw. 46, Rotterdam C. No. 761 (4 December 1951) PROBLEEM No. 2421 D. VUURBOOM, Glanerbrug (O.) Ie Plaatsing De subcommissie voor de ontwapening, bestaande uit de leiders van de delegaties der Grote Vier naar de Aig. Vergadering der V.N. onder voorzitterschap van dr Nervo, de voorzitter der Aig. Vergadering, hield gisteren te Parijs haar eerste bij eenkomst over de Westelijke en Russische ontwapenings-plannen. Wat over deze geheime zitting, die 's morgens begon en na de lunch werd voortgezet, bekend werd schijnt enigszins bemoedigend. Volgens een woordvoerder is tijdens de morgenzitting na een algemene bespre king besloten het Westelijke ontwape ningsvoorstel en de Sovjet amendementen daarop alinea voor alinea te bespreken. Overeengekomen werd, dat ais bespreking van 'n bepaalde alinea te ingewikkeld zou worden, men over zou gaan op de vol gende. Hoewel niet volledldg bekend werd wat er tijdens de morgen- en middagzitting was behandeld, lieten Westelijke woord voerders doorschemeren, dat men op dui delijke en zakelijke wijze van gedachten gewisseld had. Men beschouwde het in ieder geval als 'n winst, dat Visjinsky in zijn conversatie met z'n Westelijke collega's Jessup (V.S.), Moch (Es») en Lloyd (Gr.- Br.) bijna geen propagandatermen had ge bezigd. Voorzitter Nervo meende, dat de ver tegenwoordigers hun standpunt in ruime mate hadden uiteengezet. Zij hadden „op vriendschappelijke wijze gesproken over een passend contrölestelsel en over het verbod van de atoombom". Er was vol gens hem geen nieuw aspect, dat reden zou kunnen geven tot gebrék aan optimisme. „Ik kan niet zeggen, dat ik op enigerlei wijze minder optimistisch ben dan tevo ren" zo antwoordde hij op een desbetref fende vraag. De Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Visjinsky, die welgemutst de zit tingszaal verliet, gaf op de vraag of hij geregeld persconferenties zou houden om het Sovjet-standpunt in de besprekin gen over de ontwapening uiteen te zetten, ten antwoord: Ik acht het niet nodig mijn standpunt duidelijker te maken. Het is volkomen duidelijk gemaakt in mijn rede voeringen in de Politieke commissie en het is tevens vervat in de tekst van de Sovjet-amendementen op de driemogend- hedenresolutie". „Bent U tevreden?" zo vroeg men hem verder, waarop hij repli ceerde: „Ik ben altijd tevreden, wanneer ik in dit gebouw ben". Visjinsky deelde de verslaggevers mede, dat geduld zouden moeten hebben, indien zjj wilden weten, hoe de Sovjet- houding op de geheime besprekingen is. Naar aanleiding van een opmerking, dat de Westelijke mogendheden inlichtingen ver strekken en de Sovjet-Unie niet, zo merkte hij op: „Er zijn vele dingen, die niet ver leid worden". Het „Groot Archipel Contract' betref fende het onderhouden van het interin gulair verkeer door de KPM liep in 1945 af- Hoewel volgens de door de Indonesi sche regering gevolgde politiek het inter- insulair verkeer tot de staatszorg behoort, is de KPM toestemming verleend de exploitatie voore te zetten" in de geest „van het oude contract met 6c voor malige Nederlands-Indische regering, in verband met het feit, dat de regering op het ogenblik nog niet in staat is dit zelf te doen. De regering kan echter te allen tjjde de KPM aanzeggen om het bedryf te stoppen. Op een persconferentie heeft ir Sutoto, de Indonesische secretaris-generaal van het ministerie van verbindingen o.a. deze mededeling gedaan toen hij de door het ministerie gevolgde politiek ten aanzien van het verbindingswezen uiteenzette. Het ministerie van verbindingen is vol gens de secretaris-generaal thans doende voorbereidingen te treffen om zo spoedig mogelijk het interinsulair verkeer zelf te kunnen onderhouden. Volgens de plan nen zullen de KPM-schepen geleidelijk aan door die van de staatsrederij wordien Op vele thee-ondernemingen in Indone sië wordt algehele stopzetting van de productie overwogen wegens de voortdu rende moeilijke situatie van de theecul tuur, aldus verneemt Aneta van de eige naren en vertegenwoordigers der onder nemingen. Op 1 December was reeds een vóór oorlogs areaal van 7565 hectares met een productie-capaciteit van 9.300.000 h. kilo gram per jaar door de eigenaren uit de productie genomen. Het huidige areaal van deze, thans gesloten bedrijven be droeg 4700 hectaren met een productie capaciteit van 3.550.000 h. kilogram per jaar. Uit deze cijfers blijkt reeds, dat men in de na-oorlogse periode de middelen voor een volledige rehabilitatie van deze bedrijven niet heeft kunnen opbrengen. Blijkens de voorlopige cijfers omtrent het spaarverloop over de maand Novem ber 1.1. verstrekt door de Rijkspostspaar bank vertoont de spaaractiviteit bij deze instelling over deze maand weer een ne gatief karakter. Bij een inleg van 26,3 millioen werd 27,5 millioen terugbe taald, derhalve een negatief saldo van 1,2 millioen. De Spaarbank voor de stad Amsterdam kan echter ook over November weer bo gen op een positieve tendens in de spaar activiteit. Bij een inleg van 2.116.932 werd 1.758.255 terugbetaald, waardoor het tegoed bij de Spaarbank van 65.435.685 per uit. October met 358.677 steeg tot 65.794.362 per eind November.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3