Nieuws uit STAD en OMTREK Is onze brandweer voldoende uitgerust voor groot werk? Saigon onder communistische terroristen Politie op granatenjacht LAATSTE BERICHTEN I Een meisje voor alles Aanslag met sambamuziek IN ONZE OGEN NIEUWE SCHIEDAHSCHE COURANT Nieuw Amsterdam" krijgt een grote beurt „Tiger Moth" over de kop WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 PAGINA 2 JA, BARONIE-BRAND BEWEES DIT R. K. LEESZAAL ST. LIDUINA Nieuwe aanwinsten van de maanden October en November OPENING CHR. SCHOOL KETHEL TEKORT OP DE BEGROTING VAN TECHNISCHE BEDRIJVEN AANBESTEDING RHEUMA-BESTRIJDING IN SCHIEDAM ONVOORZICHTIG STUDIESTEUN AAN ONVERMOGENDE LEERLINGEN ARBEIDSBUREAU SCHIEDAM Bewijzen BURGERLIJKE STAND Schiedamse Gemeenschap II. V oorzorgsmaatregelen Fouilleren Aangenaam bestaan AANWINSTEN STED. MUSEUM POLITIE-AMBTENAREN IN BANDUNG Request aan minister en Koningin door MABEL BARNES—GRUNDY Sommige raadsleden spreken er hun verwondering over uit, dat bij de brand aan de Warande de Rotterdamse brand weer assistentie moest verlenen. Laat de capaciteit van de waterleiding en van het blusmateriaal te wensen over? Is het waar, dat er niet voldoende samen werking zou bestaan tussen brandweer er. waterleidingsbedrijf om de druk van 3 a 4 atmosfeer overdag, welke 's nachts wordt teruggebracht tot 2 atmosfeer, weer op te voeren? B. en W. antwoorden, dat het mate riaal ook voor deze brand ruim vol doende was. Bovendien heeft het bewe zen aan hoge eisen te voldoen. Ondanks urenlang ononderbroken werken, heeft geen enkele pomp of motor ook maar- een ogenblik gehaperd. De assistentie van Rotterdam werd ingeroepen om aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden en met het cog op het personeel. De 'behoefte hieraan had verscheidene oorzaken le. De afstand BaronieWesterhaven bedraagt 200 M. Over deze grote lengte moesten in de kortst mogelijke tijd een groot aantal slangen worden uitgelegd. Dit vergt veel personeel. 2e. Het vuur moest over een grote frontbreedte worden bestreden, o.m. doordat het pand van de Wasserij Noordhoek aan 3 zijden is omgeven door de gebouwen van de Baronie. Ook dit vergt veel personeel. 3e. Door toevallige omstandigheden (ziekte, nachtwerk e.d.) was er onder 't personeel een -groot aantal wegblijvers an op 70 man personeel). Het zou voor 'n stad als Schiedam zeer oneconomisch zijn, een brandweer in stand te houden, die tegen alle gebeurlijkheden is opge wassen. Het is belangrijk voordeliger -bij dergelijke, sporadisch voorkomende zeer ernstige branden, de hulp in te roepen van naburige gemeenten. Dit geschiedt over en weer. Wat wordt vermoed ten aanzien van de druk, is juist. Hieruit te concluderen, tot onvoldoende samenwerking tussen brandweer en waterleidingbedrijf, is on juist. In de brandweerkazerne bevindt zich een e-chakelaar. welke door middel van een kabel met het pompstation is ver bonden. Daarmede kan vanuit de ka zerne een pomp in werking worden ge steld, die de druk opvoert tot 3 a 4 atm. Daarvan is ook die nacht gebruik ge maakt. hetgeen uit de registratie van de Technische Bedrijven blijkt. De druk werd om 4.30 uur verhoogd. De brand melding kwam om 4.26 uur. Bovendien is later op verzoek van de commandant en met medewerking van de machinist van het Pompstation, de druk nog op gevoerd tot boven 4 atm.. Dat aanvanke lijk niet in grote hoeveelheden water kon worden gegeven, ligt mede in het feit, dat in de Warande, evenals veelal elders in de oude stad, sleeh eefl 3" leiding ligt, doch meer in het bijzonder hieraan, dat bij een brand van deze om vang de waterleiding nimmer zoveel water 'kan geven als nodig is. Daarvoor is aansluiting op open water nodig. Dat wordt dan vanavond, het heerlijk avondje zonder de 7000.Niet, dat ik ergens op gerekend had, maar voor de redacteur is het sneu. De man zat gisterenavond breed voor zijn radio met 'at gezicht van: „Makkers, staakt nu de arbeid", dat waarschijnlijk in de Rus sische versie van de Internationale ge schrapt is. Bet einde van een verwor pene der aarde werd nog duidelijker toen hij hoorde, hoe Van Tutte de laagste en 2 x 1 1 de hoogste plaats op de rang lijst innam. Dit betekende dus „een be vestiging van het heldere inzicht, dat de redactie met onfeilbare intuïtie in deze verkiezingsstrijd stelling had doen ne men", zo men tenminste deze hoogdra vende diagnose uit de mond van de re dacteur zelf voor lief wil nemen. 13.000.Het zou niet alleen een financiële, maar nog veel meer een poli tieke en een sociale heroriëntering nodig maken. Tot nu toe een, naar men zexde, linkse meeloper van de middenvleugel in onze partij, betekende aeze vermogens- aanwas de noodzaak van diepgaande studie. Hij brak zich tenminste 't hoofd al over het feit, of 13.000.— voldoende was voor een uiterst rechtse houding, of dat zelfs overgang naar de dissidente groep in aanmerking zou mogen komen. Daar was dan bovendien het probleem van de standorgavisatie. Tot nu toe was nooit duidelijk gebleken of de journalis ten wel een stand hadden. De Christelij ke vakgenoten waren aangesloten bij het CNV, maar of de Katholieken zich on der de vleugelen van De Bruijn zouden moeten scharen, was tot. nu toe een overigens volkomen academisch pro bleem. In dit opzicht vertoonden de dag bladschrijvers veel overeenkomst met de onderwijzers. Ook die mogen zich nog niet erop beroepen tot een stand te be horen. Maar daarover dacht de redac teur niet. Zijn fantasie begon hoger vlucht te nemen in het vooruitzicht van de 7000 6000. Misschien zou hij zich tot de Werknemende Middenstand mogen gaan rekenen, f 13.000.AlhoewelDie 13.000.- goed te beieggen zou een hoop werk geven, dus lag de werkge- vende middenstand meer voor de hand. Behalve het feitdat er tegenover de werknemende middenstand geen werk- gevende middenstand beslaat, is het voor een ordentelijke middenstander in deze tijd absoluut onmogelijk om in één avond een vermogensaanwas van f 13.000.te boeken, Dat presteert hij nog niet in tien jaar. Het werd de redacteur duidelijk, dat er voor hem nog meer één stand was: „St. Adelbert". Dit zou overeenkomen met de indruk, die hij van zijn eigen be lanqrijkheid heeft gewekt!!! Juist was hij van plan een brief naar de administratie van de Maasbode te schrijven om zich nog een.s te kunnen verdiepen in de reeks verhandelingen over de KVP door Prof. Dwiinstee, toen de eerste uitslag binnenkwam. De 6000.vielen af. De brief aan de Maasbode werd verscheurd. Toen vielen de f 7000.af. De plannen om wat naar rechts in de politiek op te schuiven vie len in het water. Laat ik V niet be- h-^even te beschrijven wat er vervolgens fc'. de naslagen gebeurde. Het was prc- r'-e "le Piagélmee. Hij was blij, dat hij -h"-~l;ik avondje als een, der verioor- der aarde in zijn Keulse potje kan r- -smaken. Hii staakt voor vanavond de arbeid in de hoop, dat Sinterklaas hem bedenkt als zo 'n verworpene. LBO F. Bordewijk: Bij gaslicht; M. Brand: De canyon der verschrikking; idem: Frisco Nell; idem: Sombrero; L. Carson: Oe veedieven van de desert-pan: B. Cart- land: Liefde en vertrouwen; P. Cheyney: Bericht van een dode: F. de Clercq Zubli: Sietske; L. Couperus: Korte arabesken; A. J. Cronin: Doktersroeping; F. M. Dos- tojewski: De zachtmoedige; B. Drager: Het hoofd van Johannes; O. Feier: Mag- dalena; G. Flynt: „Doodskop" Harry; C. S. Forester: Horatio Horn-blower, 3 din.; S. van Havelte: De verloren melodie; J. W. Inglis: De Samaritaanse vrouw; W. E. Johns: Biggies in de Orient; idem: Bigg ies laatste troef; J. Korch: De familie op het arendsnest; C. Lennart: Serenade uit de verte; J. London; Michaël, broeder van Jerry; idem: Wittand; L. van der MeerPrins: Adieu Victorien; N. Mey- boomVeltman: Een mand vol letters; P. Mossinkoff: Achtmaal „Koekoek"; M. O'Hara: Flicka, het veulen; J. Reuling; De jaren zijn als vogels; A. RutgersVan der Loeff, Basenau: Anna Menander; A. Saxegaard: Zuster Rita; H. Scheepens: Rood als scharlaken; R. Sehweizer: Marie- Louise; A. Servaës: Puck van Weede; M. Stolz: Als je van iemand houdt; C. D. Sumner: Pinky; W. C. Tuttle: Strijd om de macht; L. Verschoor: De blauwtjes zwermen uit; A. Visser: De erfenis; N. Voerman: De zwerm; A. de Vries: Wij leven maar eens; Th. J. van der Wal: Yage; M. Walker: Dokter Baker's ontgoo cheling; T. Willis; De blauwe lantaren. Engelse romans R. Chandler: The high window; A. Christie: Cards on the table; idem: Dumb wittness; idem: The mystery of the blue trein; G. Cole: The brothers Sackville; C. Dickson: Deathn in five boxes; idem: The judas window; idem: The plaque court murders; id-em: The ten teacups. Studieboeken M. Auclair: Het leven van de heilige Teresia van Avila; R. C. Bakhuizen van den Brink: Uit de werkplaats van R. C. Bakhuizen van den Brink; F. J. J. Buy- tendijk: De psychologie van de roman; W. S. Churchill: Memoires, dl 7; H. Cuypers: Griekse geschiedschrijvers; B. Delfgauw: Beknopte geschiedenis der wijsbegeerte, dl. 2; H. Divendal: Harten en maskers; J. C. C. van der Doef: Dit is Parijs!; E. Elias: De stille glimlach; E. Erens: Uit het leven van Marguerite Maria Ala- coque; G. Franckens: De kogel door de kerk; E. H. Gombrich: Eeuwige schoon heid; L. de Haan: Leidraad bij de metho diek en de didaktiek in de kleuterscho len; H. W. Haggard: Van medicijnman tot geneesheer; K. Hana: Stekelhuidigen; F. W. van Heerikhuizen: Gestalte der tijden, dl. 1; C. M. van HilleGaerthe: Geneugten en perikelen bij ziekte en her stel; A. van Kampen: De verloren vallei; G. J. Kruyer: Suriname, en zijn buur landen; Memorandum over de stedebouw- kundige ontwikkeling van Schiedam; B. Meyer: Titus Brandsma; M. Monniken dam: Igor Strawinsky; M. Montessori: Aan de basis van het leven; W. Mooyman: Nieuw-Zeeland; T. Naeff: Zo was het ongeveer; M. de Nes: Koningin Emma; R. Payne: Mao Tse Toeng; N. Perquin: Voor drachtskunst; R. E. Pool: Een nieuw lied voor Am-eria; A. Schroder: Muzikant van Esterhazy; E. Schrijver: Spiegeltje, spie geltje aan de wand: Singel 262, 22 biogra fieën; J. van Sleeuwen: Het overwoekerd pad; A. van Sprang: Hevve no: M. Toon der: Rossen, rijden, reizen; E. Uyldert: Het eenzame hart; M. Waal: Ontwikke ling. gedragingen en opvoeding van het kind; C. Waterin-k: Onze Prins; K. Wer ner: Zeevissen; H. Wirtz: Eros in huwe lijksbanden. De Vereniging voor Christelijk Volks onderwijs te Kethel opent a.s. Zaterdag 8 Dec. om half 3 officieel haar nieuwe 4-klassige school a%n de Vlaardingerweg 23. Deze plechtigheid is alleen toeganke lijk voor genodigden en leden der Ver eniging. Des avonds van 810 uur zijn alle belangstellenden hartelijk welkom. Het waterleidingsbedrijf werkt momen teel met een belangrijk tekort. Hierin zai geen verandering gebracht kunnen worden zo lang het Directoraat-Gene raal voor de Prijzen geen prijsverhoging toestaat. De vooroorlogse tarieven gel den nog bij het Waterleidingbedrijf, De stijging van lonen en prijzen is dus n'et goedgemaakt kunnen worden. In de be zettingsjaren kwam het waterleidingnet van Kethel en Spalan'd bij het Schie damse. Dit was zo slecht, dat er een waterverlies is van 41.4 Bovendien werd het net met 5 K.M. uitgebreid ten behoeve van 80 verbruikers. Is er in Schiedam per aangeslotene gemiddeld 4,3 meter buis nodig; daar 60 meter. De levering van dit water geschiedt tegen de in--de stad geldende tarieven, hetgeen de helft is van wat vroeger in Kethel werd betaald. Dit moet verliesgevend zijn. De stijging van de lengte van het buizennet verhoogt ook de vergoeding welke aan de gemeente verschuldigd is van 76.000 op 9S.000. Vandaar het te kort. De aanbesteding voor het leggen van persleiding en riolering gemaal Nieuw- land heeft gisteren plaats gehad. Er waren 12 biljetten ingeleverd. Ingeschreven werd ais volgt: J. K. Simon, Schiedam 43.800; Van Splunder, Ridderkerk 44.400; C. A. "an Pelt, Rot terdam 44.870; C. Nederveen, Rotter dam 44.900; T. Bakker. Rotterdam 46.410; C. Verwater, Rotterdam 46.700; fa v.h. J. H. Dekker, Papendrecht 43.800; J. L. Burgers. Hillegersberg 48.900; J. W. Verdooren. Papendrecht 50.700; Spindler. Rotterdam 53.000; A. J. Blijlevens. Breda 53.554 en C. A. Qualm. Rozenburg 53.900. De gunning werd aangehouden. De Rotterdamse Stichting voor Rh"u- matiekbestrijding heeft zich tot het Schiedamse Gemeentebestuur gewend om subsidie voor het Consultatiebureau voor Rheumatische Ziekten. De Com missie voor de Volksgezondheid meent, aat men in Schiedam moet komen tot een consultatie-bureau. Besprekingen hierover zijn gaande. B. en W. weten niet, of het de bedoeling is, dat de kruisver enigingen de exploitatie van een derge lijk bureau zuilen krijgen. Systematisch onderzoek is momenteel op Schiermon nikoog gaan-de, maar d-e resultaten hier van zijn niet bekend. Het antwoord van B. en W. op de sug gestie om de Kruisverenigingen in te schakelen is wel erg vaag gehouden. Mevr. B.-S. uit Schiedam stak gister middag om ongeveer half 2 zeer onvoor zichtig de Rotterdamse Dijk ter hoogte van het Rode Hek over. Met haar hoofd liep zij tegen de laadbak van een pas serende vrachtwagen. De chauffeur hier van zag -door zijn spiegel, hoe zij op straat geworpen was. Hij stopte onmid dellijk. De politie en G.G.D. waren snel ter plaatse. Het slachtoffer had een bloedende hoofdwond en een hersen schudding. Na in het Gem. Ziekenhuis waarnaar zij per ambulance vervoerd werd, verbonden te zijn. kon zij voor verder herstel naa-r huis terugkeren. Tot nu toe is het niet nodig gebleken het bedrag van 500.dat op de Be groting staat uitgetrokken voor steun aan onvermogende leerlingen te verhogen. De hiervoor in aanmerking komende leerlingen, d-ie beantwoordden aan de eisen van aanleg e.d., zijn dit jaar allen geholpen. Het bedrag van 500.— be hoefde tot nu toe niet te worden over schreden: aanvragen weigeren, omdat er geen geld was, is tot nu toe niet voorge komen. Als werkloos ingeschreven Afd. bouwbedrijven: Uitvoerder, timmer lieden, metselaars, bouwvaksjouwers en meubelmakers. Afd. metaalbedrijven: Bankwerkers, montagewerkers, land-machinisten, elec- tromonteurs, leidingleggers, constructie ververs, stokers, hulp-ijzerwerkers en chauffeurs. Afd. alg. bedrijven: Boekhouders, kan toorbedienden incasseerders, magazijn bedienden. vertegenwoordigers, verkopers, filiaalhouders, musici, transportarbeiders, kellners, schoen-makers, kleermakers, bak kers. sigarenmakers, koks distillateurs- knechts, wachtslieden, vellen-bereider en leerl. laborant. Afd. jeugdbemid-delin-g (ben. 19 jaar): Automonteurs, instrumentmakers, elec- triciëns, loodgieters, metselaars, meubel makers, machinebankwerkers, timmerlie den en decoratieschilder-étaleur. Afd. vrouwen: Fabrieksarbeidsters, leer ling-verkoopsters, naaisters en typisten. Gevraagde arbeidskrachten Afd. bouwbedrijven: Borstel- en kwasten makers en haarschoonmakers. Afd. metaalbedrijven: Metaaldraaiers, electrischlassers, plaatwerkers, scheeps- ijzerwerkers, crasseurs en machine-con structeurs. Afd. alg. bedrijven: Boekdrukker. Afd. jeugdbemiddeling (hen, 19 jaar): Fabrieks-, loop- en fietsjongens, boek drukkers, zeilmakers, slagersjongen, plaat werkers, metaalslijpers, routinedraaiers, metaaldraaiers, vormers, electrischlassers, kernmakers, koperslagers, loodgieters, constructiewerkers, smeden en borstel makers. Afd. vrouwen: Dagmeisjes en strijksters. irnnr A d i A tin. A r%. (Van onze correspondent ALFRED VAN SPRANG) SAIGON (VIETNAM), November 1951. Zondagavond half negen. Het is vol op-het terras en in de zaal van dancing Paprika in een stille zijstraat niet ver van het centrum. Veel militairen zijn er: matrozen van dc in de haven liggende Franse oorlogsschepen en soldaten met verlof uit het Noorden. Buiten lacht en praat men. Binnen in de kleine zaal met de toeristenposters met FRANCE aan de muur en het gedempte licht uit kleurige lampjes dansen de paren onder een feestelijke lieufel van bonte luchtballonnetjes. De stemming is er ondanks de broeiende hitte uitstekend in. En als het strijkje van Franse en Vietnamese musici de Papa Mama Samba inzet springt iedereen uitgelaten heen en weer op het meeslepende rhythme. De pianist staat op. „Neem 't even over...." zegt hij tegen een van de andere musici. Hij slentert naar de deur en steekt een sigaret op. Op hetzelfde ogenblik, dat een personenauto in matige vaart langs de dancing rijdt klinkt er binnen de oorverdovende knal van een ontploffende handgranaat. De consternatie is groot. Het projectiel is precies tussen de leden van het orkestje terecht gekomen en naar alle kanten uit elkaar gespat. Er wordt gegild eh geschreeuwd en mensen vallen op de vloer. Als de eerste schrik voorbij is en men zich realiseert, wat er aan de hand is blijken er vele slachtoffers te zijn. De man achter de piano (die een minuut tevoren van de pianist overgeno men heeft) heeft een grote scherf in de rug en is practisch op slag dood. Een sergeant, die aan een van de tafeltjes tafeltjes en stokbrood en een dikke eigenaar, die iedereen even de hand komt drukken. En in de morgenuren is het altijd vol in Cafe La Pagode waar men een Cafe Filtre of een Chocolat Au Lait Glacé gebruikt en naar het druk ke, lawaaierige verkeer van Saigon's hoofdstraat kijkt. Het Ujkt er zo veilig. Dat is het ook meestal. Maar velen herinneren zich nog de dagen, dat er in met een meisje zat te praten, heeft even- datzelfde Cafe La Pagode op de drukste GEBOREN: Alida B. dr van J. B. H. Bein-in-g en B. Sax; Adrianus J., zn van A. N. Broeren en J. T. L. Schoenmakers; Isaac zn van J. van Gelderen en G. C. van der Waard; Willibrordus H. M., zn van J. J. Franken en A. M. Coilewijn. OVERLEDEN: P. van Beusichem 54 j., echtg. van M. Tettelaar. Punt d van de doelstelling van de Schiedamse Gemeenschap zegt: „Het vergemakkelijken van het con tact tussen Overheid en Schiedams Be volking". Er is, voor zover wij weten, nooit een toelichting verschenen op de Statuten van de S. G. Juist in dit geval zou men deze toelichting graag hebben gezien. Toen de Schiedamse Gemeenschap werd opgericht, stond de oprichters niet alleen een aantal geheel nieuwe taken voor ogen; zij moeten ook in de bestaan de toestanden elementen hebben gezien, waarin zij dringend verandering wens ten te brengen. Het intrappen van open deuren is nog steeds een van de komiekste bezighe den en de oprichters zullen dus wel de gelijk van mening zijn geweest, dat het contact tussen Overheid en Schiedams bevolking niet gemakkelijk liep. Men behoeft niet te vergemakkelijken wat al gemakkelijk is. Dat het contact niet ge makkelijk liep, werd als een ernstig fei len gezien. Had dit artikel d de tendenz de nor male politieke vertegenwoordiging, die het contact tussen de Gemeentelijke overheid en de bevolking legt, uit te schakelen? Niet alleen zijn de oprichters te veel gevoed met de inzichten in de bestaande verhoudingen in onze stad in politiek, cultureel, sociaal en geestelijk opzicht, maar een der initiatiefnemers was zelf wethouder, deel dus van die overheid. Wat de oprichters voor ogen moet hebben gestaan was niet een pas seren van de Raad, maar een aanvullen van de werkzaamheden daarvan. Wat zij hebben willen uitdrukken, moet zijn ge weest het verlangen, dat de Overheid zijn „faits et gestes" niet alleen bin nenskamers aan de Raad zou duidelijk maken, maar ook de grotere kring van de burgerij hierbij zou betrekken. Men wilde, dat de achtergronden van maatre gelen en besluiten naar voren zouden komen. Wij leefden tijdens de oprichting van de S. G. in een tijd, dat men de burgerij wil betrekken bij het gehele stedelijke leven. Men meende, dat men haar enthousiast voor de publieke zaak zal kunnen maken door haar in de pro blemen, die bij het dienen van die pu blieke zaak rijzen, in te wijden. In die tijd was het ook de landsregering, die door middel van „praatjes op de brug" trachtte de Nederlandse bevolking ver standelijk te doen delen in haar maatre gelen en haar zorgen. Dat dit geen succes is gebleken op lan delijk niveau kwam wellicht op de eer ste plaats door de politieke achtergron den en de politieke doctrines, welke hierbij naar voren kwamen. Waarom deze ideeën op stedelijk gebied practisch niet zijn doorgedrongen, is ons tot nu toe niet geheel duidelijk. Immers, is het contact tussen Overheid en Schiedams bevolking door de Schie damse Gemeenschap vergemakkelijkt? Men doet er goed aan de tekst letterlijk te nemen. De Schiedamse Gemeenschap wil niet bemiddelen tussen Overheid en Schiedams bevolking. Zjj wil het onmid dellijke contact vergemakkelijken. Is de bevolking momenteel zo gestemd, dat zij haar individuele problemen on beschroomd daar brengt, waar zij ho ren? Valt het ha^r gemakkelijk ver meend of aangedaan onrecht te bevoeg- der plaats te bespreken? Bestaat er een gemakkelijke uitwisseling van ideeën en problemen tussen de Schiedamse Over heid en de Schiedamse burgerij? Wij geloven niet, dat dit het geval is. Te minder, omdat het contact tussen Overheid en Pers nog steeds niet soepel is, al moet gezegd worden, dat in enkele gevallen wethouders blijk hebben gege ven van een goed begrip in deze. Het vergemakkelijken van het contact tus sen Overheid en Schiedams Bevolking is ooit in dezelfde tijd als de oprich ting van de Schied. Gemeenschap een punt van overweging geweest tot het. instellen van een afdeling „Voorlichting" ten stadhuize. Toen Schiedam te klein bleek voor een dergelijke grootse func tie met een heuse „perschef", heeft men de idee vastgezet" In artikel d. van de Statuten. De Schiedamse Gemeenschap o.a. als afdeling „Voorlichting" van de Gemeen te. Dat moet ergens in het achterhoofd van de opstellers van de Statuten heb ben meegespeeld. Het ontbreken van een toelichting ontneemt aan deze onze visie kracht van bewijs, maar wij hebben van te nabij de ontwikkeling gevolgd om haar niet te kunnen verdedigen met kans op succes. Met het verdwijnen van bepaalde fi guren uit de stedelijke gemeenschap is punt d op de achtergrond geraakt. De overheid nooit bijzonder gesteld op innig contact met wie dan ook; wat B. en W. betreft zelfs met een kennelijke reserve t.o.v. de Raad heeft zich zo snel mogelijk van deze doelstelling van de S. G. gedistantieerd. Het blad van de Schied. Gemeenschap dat een van de middelen tot de verwezenlijking van punt d was, werd op zichzelf aangewe zen. Men had er geen traan om gelaten, als het opgeheven was. De S. G. van haar kant is aan punt d zelden toege komen. Haar werk lag voorlopig op an der terrein. Daarover zullen we het in volgende artikelen nog hebben. Voorlo pig zij het voldoende vast te stellen, dat punt d van de doelstelling nog enorme kansen biedt tot ontplooiing, zowel van de zijde der S. G., als die van Overheid en Burgerij. Tot haar verdediging moet gezegd worden, dat het feit. dat de S. G. maar moeilijk onder brede lagen aan vaard wordt en gaat leven niet de beste omstandigheden bood om het con tact tussen Overheid en Schiedams Be volking te vergemakkelijken. PERSOOG. eens een dodelijke verwonding opgelopen Het derde slachtoffer is een Franse elec- tricien, die na twee jaar dienst overzee over enkele dagen op de boot zou stappen om naar 't moederland terug te keren. Vijftien anderen zijn gewond door de scherven. Negen van hen moeten in ern stige toestand naar het ziekenhuis over gebracht worden. Overal in de muur, in de geluidsversterker van het orkest en in het meubilair zijn gaten geslagen. De vloer ligt vol met scherven en bloed. Dat de doelmatigheid ervan groot is, bewijst wel het feit, dat de communisten nog nooit zoveel slachtoffers met één granaat hebben weten te maken. De rust keert spoedig weer. „Wat gebeurt er nuinformeer ik bij de eigenaar, die een scherf in zijn arm gekregen heeft en nogal wat bloed verloren heeft. „Gewoon doorgaanzegt hij. Machteloos haalt hij zijn schouders op. „Als iedere gelegenheid moest sluiten, als er wel eens een granaat naar binnen geworpen was, zou er niets meer open zijn in Saigon Zo denkt iedereen erover. De doden en gewonden worden weggebracht. De rommel aan de kant gedaan. En even la ter speelt het orkestje weer, alsof er niets gebeurd was. De pianist staart alleen nog een beetje onwezenlijk voor zich uit en piekert over het onbegrijpe lijke toeval, dat zijn leven gespaard heeft. De plaats van de violist is leeg. Het was zijn vader, die achter de piano de dood gevonden heeft. De eigenaar praat erover om toch maar weer beschermings-1 maatregelen te nemen. Tot voor kort hing er een soort gordijn van kippengaas voor de hele breedte van de dancing, ten einde het binnenwerpen van granaten te voorkomen. Er was echter in zolang niets i meer gebeurd in Saigon, dat men dat gaas maar verwijderd Had. Te vroeg ech ter. Practisch alle winkels, bars en andere uitgaansgelegenheden in de stad hebben een stevig traliewerk voor vensters en deuren. Degenen, die het niet hebben, worden er ernstig van verdacht de com munisten nu en dan een som gelds te ge ven om zich te vrijwaren van aanslagen. De grote bedreiging zijn de handgrana ten, die onopvallende figuren in het publiek laten ontploffen. In de hall van Cinema Majestic (waar Maurice Cheva lier de oude rol van de zwerver Ma Pomme speelt) hangt dan ook een mede deling in het Frans en Vietnamees van de volgende inhoud: In het belang van de openbare veiligheid worden de bezoe kers verzocht zich zonder protest te on derwerpen aan het fouilleren door de politie bij het betreden van de zaal. En in de avonduren houden politie-agenten re gelmatig de driewieiige fietstaxi's (betjaks) aan om onder de zitplaatsen en in de opgerolde kap te kijken of er misschien projectielen in verstopt zijn. Het zijn allemaal routine-maatregelen. Veel meer kan men ook niet doen tegen het onberekenbare gevaar, dat altijd en overal weer kan verschijnen. Sommige mensen weigeren om ergens aan de straat of voor een open raam te gaan zitten. De meerderheid van de bevolking blijft echter onverschillig op een van de vele terrassen aan de Rue Catinat of irJ een sfeervolle bistro op de Boulevara Charner zijn apéretif drinken. etenstijd gaat men naar een van die ui - gesproken Parijse eethuisjes met uren handgranaten naar binnen gewor pen werden en argeloze bezoekers ver- wondigen opliepen en zeifs het leven verloren. Het is dan ook niet voor niets, dat er steeds een politieagent met een karabijn over de schouder voor het café heen en weer loopt. De gaten in het naambord van de bar L'Oasis aan de overkant vertonen nog duidelijk de sporen van een granaat, die daar ont ploft is. En de juwelierszaak Alfana op de hoek heeft alleen een nieuwe pui laten bouwen omdat de oude door een aanslag van terroristen verwoest was. Het is echter op het ogenblik veiliger in Saigon dan het geweest is. Veel van de eer hiervoor komt toe aan het werk van de Vietnamese politie, die niet zo lang geleden de verantwoordelijkheid voor de veiligheid in de stad van de Franse politie overgenomen heeft. Met Oosterse hardheid en wreedheid treden zij op. In dat proces is er niet zo erg veel bewjjs nodig om een van commu nistische activiteit verdacht persoon te recht te stellen: een voor westerse be grippen onaanvaardbare methode, maar hier in het oosten is dat de enige taal waar men naar luisteren wil. Er is overigens weinig veranderd in Saigon. In de door veel bomen schaduw rijke woonwijken met hun oude, kolo niale huizen in ruime tuinen leven de Fransen practisch zoals vroeger: welva rend en aangenaam. Vietnamese bedien den (die allemaal Frans spreken, om dat bijna geen Fransman de moeite neemt om Vietnamees te leren) bestie ren de huishouding. De mannen gaan in de morgen met hun auto naar kantoor en de vrouwen begeven zich wat later naar de stad om er te winkelen en ken nissen te ontmoeten. Men wandelt langs de artistieke Franse winkeltjes, waar de laatste nouveauté's uit Parijs verleide lijk uitgestald liggen. In de comestibles- winkels koopt men roquefort, druiven en verse boter, die rechtstreeks in spe ciale koelschepen uit het moederland aangevoerd wordt. En als men 's avonds op het veifige dak van hotel Majestic (waar men bij wijze van spreken de ter roristen aan de overkant van de rivier kan zien lopen) of in het peperdure, mondaine Chalet (waar mannen zich er niet voor generen op tennisschoenen en in overhemden met opgerolde mouwen te dansen) dineert, dragen veel dames toiletten, die door Parjjse couturiers ge creëerd zijn en met de Air France naar de modehuizen in Saigon gestuurd zijn. En op Zondagmorgen is tout le monde in het zwembad van de exclusieve Cer- cle Sportif (waarvan slechts heel weinig Vietnamezen lid zijn) om te zonnebaden en zich te laten zien. Het leven is wel duur en er schuilt ook wel een zeker risico in maar evenals in Hongkong en Singapore is het toch altijd nog zeer de moeite waard voor een Europeaan. En de aanslagen: ze zjjn een deel van het leven in Saigon. Men staat er nau welijks bij stil en aanvaardt het gevaar met een soort oosters fatalisme. Slechts als er weer eens zo onopvallend moge lijk in de stadsrubriek van de krant een berichtje verschijnt met de nuchtere kop Eén granaat Rue Phu Kiet: 18 slachtoffers, 3 doden en 15 gewonden waarvan 9 ernstig, schrikt men even op en neemt zich voor toch een beetje op te passen. Maar een paar dagen later is men alles weer vergeten en leeft zoals men dat in Parijs zou doen. Veel anders blijft er ook niet over. (Nadruk verboden). kleine Mevrouw A. Singer, weduwe van de kunstschilder .A. W. Singer Jr, Heeft aan het Stedelijk Museum twee schilde.ijen geschonken nl.: T 1. Winterlandschap van de Larense schilder David Schuilman voorzitter van Arti et Amicitia te Amsterdam; 2. Portret van een Marokkaan, van Willem Dooyewaard. Het ging er vrolijk toe gisteravond in het hoofdkantoor van Nationaal Katholiek Thuisfront te s-GravenhageTen overstaan van notaris Liboure.l uit Delft (zittend achter de tafel) had de trekking plaats van de zeven prijzen in de wedstrijd „Baas boven Baas". Links achter notaris Libourel de K.R.O.-reporter Paul de (Vaart en naast deze de Hoofdlegeraalmoezenier mgr H. J. J- van Straden. Geheel rechts op de foto aalmoezenier Van Croonenburg. ®Hkele P°ntie-ambtenaren t? Bandung hebben een request aan minis'ter Peters en een telegram aan H. M. de Koningin gestuurd, waarin zij ten spoedigste hulp verzoeken, daar zij per uit. Dec. 1951 zullen afvloeien en van mening zijn na die datum een kommervolle toekomst tegemoet te gaan, aangezien zij Neder landss wensen te blijven en een betrek king in het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië dan voor hen uitgesloten is. Be steun die zij zullen krijgen noemen zij ontoereikend voor hun onderhoud. Zij doen een dringend beroep op regering en Koningin te zorgen voor bemiddeling bij repatriëring. De schrijvers stellen zich onmiddellijk beschikbaar voor een passende rijksbetrekking DAGBtAO VOOR SCHIEDAM EH OMSlRCKtM 73ste Jaargang N-o. 21712 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R K Volksbond. Lange Haven 71, Schiedam Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Aoonneinen'sprijs f4.95 per kwartaal. ƒ170 per maand, f 0 40 per week Adver'enii" ui „s op qewnne kolombreedte 0 IS pi" m'tl-m -ter hoogte I -er inr'i-n Mtrl,- ei neen op redactionele 1: omb eeri1!- (l.zf oei millimeter hoogte. Ei- con* - - f ge. den agere tarieven, welke bi! de ,rtniin*stratie of bij de erkende adiwient'r-bureaux verkrijgbaar zijn. Kam noenen (kielne advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Kik woord meer 3 cent. Maximum S0 woorden. Plaatsing uitsluitend bil vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur, Leo J. M. Hazelzet, 23). Neen, zei ze, terwijl zij in het hoge. grote bed klom en te midden van haar omringende hobbels een zachte plek trachtte te vinden, tanten Sophia moet alleen genomen worden in homoeopati- sche doses, als men de vuurproef wil door staan: een hart-tot-hart-babeltj*e, een feest voor de ogen van zwaartleren sehoe nen op 'n voetenbankje en grote, witte, vette handen die, laat ons zeggen 'n paar uur 's morgens breien; dan 'n uurtje rusten zoveel mogelijk verwijderd van tante Sophia om qp adem te komen. Dan lunch en opnieuw tante Sophia met een vettige kin en een enorm vermogen om grote hoeveelheden voedsel aan boord te nemen, gevolgd door nog méér tante Sophia in de zitkamer, in gezelschap van haar „kleine bezittingen". Dan een half uurtje wandelen in de frisse lucht, om .bij te komen en kracht te verzamelen voor al weer tante Sophia en thee en het verzwelgen van verder voedsel, .gevolgd doar een tweede hart-tot-hart-babbel- tje, en nieuwe uitgaven van leren neuzen en vette witte handen en breien en pen- nemesssen, en hogezijden-werlctassen enen Whiff sliep, sliep net zo gezond en droomloos als een klein kind. HOOFDSTUK XII. De volgende dag was de langste en moeilijkste van Whiff's bestaan en de meest onaangename en ellendigste van mevrouw Dimsdale's leven. En 'toch wat een engel was Whiff voor tante Sophia geweest. Hoe had zij naar haar geglimlacht, zich naar haar geschikt, tegen haar gepraat, naar haar geluisterd, haar geraadpleegd, getracht haar breiwol voor haar op te houden, getracht haar thee in te schenken, getracht een hulp en troost voor haar te zijn, getracht alle gevoel van eenzaamheid van haar te verdrijven, getracht een dochter, klein dochter, nicht, achternicht, kameraad, hulp, vriendin, oude vriendin, heel oude vriendin en algemene troosteres te zijn, alles tegelijkertijd. Mevrouw Dimsdale knarste haar tanden, toen zij er aan te rugdacht, terwijl Whiff lachstuipjes kreeg, toen zij hetzelfde deed. Voor het ontbijt was afgelopen, voelde mevrouw Dimsdale al. dat zij de „din gen" nauwelijks zou kunnen verdragen, 's nachts wist zjj, dat zij ze niet verdragen kon, wist het tot het uiteinde van iedere geprikkelde, afgetobde en trillende zenuw. Tante Sophia zei tegen zichJ dat 't voor iedereen een werkelijk folte rende straf zou zijn dit Woffran-meisje op z'n dak te krijgen. Men zou er op kunnen zinspelen, dat haar aanwezig heid ongewenst was, en zij zou alleen maar glimlachen; bij alles wat men zei zou zij doorgaan met glimlachen; men zou dreigen en schreeuwen en zij zou meer dan ooit doorgaan met glimlachen; men zou vloeken en stampvoeten en bul deren, en zij zou één grote, allesomvat tende glimlach zijn een glimlach, die zich zich uitstrekte van oor tot oor en van haar kruin tot aan haar voetzolen. Tante Sophia huiverde en kreunde, om dat, toen zij die avond trachtte te slapen, Whiff's glimlach over de oppervlakte van haar geheugen bleef drijven. Aan het ontbijt was Whiff begonnen met tactvol te zijn; de tact die zich aan je opdringt, die zich doet gelden. Zij was zacht geweest, beschroomd, bescheiden en behulpzaam, zij had zichzelf wegge vaagd. Zij had de toast aan tante Sophia aangereikt met een smekend gebaartje, toen er geen behoefte bestond om ze aan te reiken, daar ze reeds minder dan een halve voet van tante Sophia's neus stond. Zij had er op aangedrongen, dat zij alle toast zou nemen (hetgeen tante Sophia toch al van plan was geweest, nadat Christopher zijn twee afgepaste stukken had genomen); Zij schoof de honing en de marmelade heel dicht bij het bord van tante Sophia en nog wel voor tante Sophia er van ge bruiken wilde, voor haar laatste mond vol spek was ingeslikt (en op de een of njiani^irthad -aij ondanks'zichzelf haar spek overijld verorberd, zich er van bewust, dat dit meisje begerig zat te wachten, om haar de dingen op te dringen). Ten langen ieste werd tante Sophia er bijkans misselijk van. Als zij at, was zij gesteld op elleboogruimte; zij was gesteld op behoorlijke ruimte rond haar bord om dan naar believen de honing of de boter of de marmelade of de waterkan naar zich toe te trekken. Zj] hield er niet van dat deze ingrediën ten om zo te zeggen op haar schoot lagen, en op t laatst kon zij het niet langer onder zich houden, dit Whiff te zeggen. O, het spijt me toch zo, zei Whiff. haar stereotiepe gezegde. Bet benauwt me, zei tante Sophia. Natuurlijk, gaf Whiff berouwvol toe, en griste de boter weg, juist toen tante Sophia op het punt stond ze te gebrui ken en zette ze buiten haar bereik aan het andere eind van de tafel. Wil je mij de boter even aange ven, Christopher? zei tante Sophia en Qiuinton dacht onder het aanreiken aan martelaren en kerkers en Spaanse In- quisities, teneinde hem te helpen zijn lachen in te houden. Hij durfde Whiff niet aankijken, hoewel hij het graag wilde, en het was niet zo verrassend, dat hij een dergelijke wens koesterde, want in een jurk van zachtlila zag zij er net zo lief en fris uit als de morgen zelf. Toen Quinton haar bij het begroeten zijn eerste haastige en schuwe blik had toegeworpen, had hij vastgesteld, dat alle blonde rJieisjes aan het ontbijt lila zou den moeten dragen en dat er op tafel ten staan, terwijl een gevoel van lichte toorp bezit van hem nam. dat asters en nog wat stokrozen het middelpunt vorm den. Hij vergat, dat het Augustus was en seringen al een paar maanden hadden afgedaan. Hij talmde met zijn onbijt en toen Whiff zich uitsloofde, om vriende lijk en attent jegens tante Sophia te zijn. wierp hij stêelse, korte blikken naar de lila jurk en het glanzende haar in de ochtendzonneschijn, en het fijn profiel. Hij ontdekte door een toevallig vertrek ken van haar mondhoeken, dat zij poog de een lach te onderdrukken en achter- uitleunend, dacht hij -met misnoegen a^n het lus-hangen in een propvolle trein, aan zijn kantoor, en Macnab; met groot misnoegen dacht hij aan Macnab, en aan het geplaag en gejudas, dat hij gedwon gen zou zijn de gehele dag door van zijn spottende compagnon te verduren over het „meisje in het grijs", zoals BJacnab juffrouw Woffran gedoopt had. Wondt het geen tijd om te gaan, Christopher? vroeg tante Sophia, terwijl zij hem voor de tweede keer zijn servet zag opvouwen, als een excuus om te treuzelen. Ja, antwoordde hij. Waarom ga je dan niet? Ik heb niet zo'n haast. Het is Zater dag. Te meer reden voor je, om vroeg te zijn, daar je het kantoor weer vroeg ver laat. Waar wandel je vanmiddag naar toe? (Wordt vervolgd). Na korte t(jd bij Wilton-Fycnoord ln Schiedam onder handen te zjjn geweest ligt de „Nieuw-Amsterdam" thans voor een langdurige „survey" bjj de Rotter- damsche Droogdok Mjj., waar het schip ook werd gebouwd. Bet betreft ditmaal niet de gewone jaarlijkse beurt, die het schip krijgt voor de aanvang van het cruise-seizoen, doch een extra grote beurt, waarbij ook alle machines worden gereviseerd en reparaties worden verricht. Alle hutten, de salons, de trappenhui zen en vestibules worden gerestaureerd, en fauteuils opnieuw gestoffeerd. Ook wordt de mechanische ventilatie van alle hutten verbeterd, evenals de ver lichting. De grootste wijziging ondergaat de Grand Hall in de eerste klasse. Deze zal o.m- met een airconditioningsysteem worden -uitgerust. Het gehele interieur van de hall ondergaat een grondige wijziging. Bij de nieuw aan te brengen decoratie zal veel kristalglas worden toegepast. Verder zullen verbeteringen worden aangebracht in het gtuyvesant-café en de «U-zaal van de toeristenklasse, terwijl de open promenadedekken van de ka juitsklasse met glazen vensters zullen worden afgesloten. Van de dokbeurt wordt tevens gebruik gemaakt om vier liften te verieuwen en de beman- ningsverblijven te verbeteren. In korte tijd moeten al deze werk zaamheden worden verricht. Op 29 Januari zal de „Nieuw Amsterdam" weer naar Amerika vertrekken om van New York uit cruises in de wa teren van de Verenigde Staten te ma ken. Gistermiddag is op de militaire vieg- basi-s Woens-drecht met een „Tiger Moth", waarin een instructeur en een leerling- piloot gezeten waren een ongeval ice- beurd, dat wonderlijk genoeg -goed is ëf- geilopen. De beide inzittenden bleven on gedeerd en de machine liep slechts lichte averij op. Bij h-et oefenen in door! starten overtrok de bestuurder van de Tiger math rijn toestel, dat na een salto -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2