RUSLAND WIL „PAPIEREN RESOLUTIE" \Y eer twee Nederlandse hattricks WEDREN MET DE~ TIJD Toch wetenswaardig U.UUU voor Jvonm W iüielminaf onds De ontwapenings-besprekingen K.L.M wil toeristen klasse invoeren Voor Van Lent en wéér De Harder Overzicht Tweede Kamer Jeugdkampen N. K. S PAGINA S WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 CONTRIBUTIE VRIJWILLIGE ZIEKENFONDSVERZEKE RING KAN NIET OMHOOG STEEKPARTIJ HAD DODELIJKE AFLOOP Oorlogsschade Volkomen impasse Na de heren Ritmeester en Janssen, vond ook de heer Weiter de afwikke ling van de effecten-registratie teleur stellend. En hij was omtrent deze „el lende" nog pessimistischer dan de heer Janssen. Hij gaf enige cijfers: 3700 zaken zijn in appel83.000 wachten nog op afdoening- De afdeling rechtspraak zal nog vele jaren nodig hebben en dan zal men 20.000 gevallen per jaar moe ten behandelen, wat wel zeer proble matisch is- Dit rechtsherstel zal nog tientallen jaren duren, meende spr. Hij meende bovendien, dat de betrok kenen recht hebben op schadeloosstelling en dit recht kan niet op korte termijn worden gerealiseerd. Daarbij zijn de kosten hiervan buiten alle verhouding. Wy staan hier voor een volkomen im passe. Laat de minister, aldus redeneerde de heer Weiter, beter ten halve keren dan ten hele dwalen in het struikgewas der eindeloze casuistiek, waaruit geen ontkomen mogelijk is. De minister antwoordt De heren Engelbertink (KVP) en Van Dis (SGP) sloten de rjj, waarna om kwart over elf minister Lieftinck nog aan het woord kwam. Dagbladen en papierprijs VOETBAL 1STE KLASSERS Brand in Buckingham-palace. Dins dag is in het begin van de middag op het dak van Buckingham-Palace een kleine brand uitgebroken, welke na twin tig minuten was geblust. De schade is gering, de brand zou zijn veroorzaakt door arbeiders die met een acetyleen- lamp op het dak werkten. Atoomgeleerden bezoeken Eisenhower. De Amerikaanse Atoomgeleerde Robert Oppenheimer en 3 andere Amerikaanse natuurkundigen hebben gisteren op het geallieerde hoofdkwartier een onderhoud met generaal Eisenhower gehad. Het doel van hun bezoek is niet bekend gemaakt. De Amerikanen zullen ook de Ameri kaanse hoofdkwartieren te Wiesbaden en Heidelberg bezoeken. De Chr. Middenstandsbond heeft een telegram gezonden aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en aan de leden van de Tweede Kamer. Daarin wordt geragd, dat de bond met verontrusting kennis heeft genomen van de vermindering van de subsidiepost vrij willige ziekenfondsverzekering op de be groting voor Sociale Zaken. De bond verzoekt herstel op het bedrag van 10.000.000. Verdere verhoging van de contributie der vrijwillige ziekenfonds verzekering acht de bond onaanvaardbaar dear deze contributie z- i. reeds de so ciaal toelaatbare grens overschrijdt. Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Middenstandsbond heeft de minister en ie Kamer een telegram van gelijke strek king gezonden. Het zegt daarin o.m.. dat talrijke middenstanders van de vrijwillige verzekering gebruik maken en door deze vermindering der rijksbijdrage dreigen te worden gedupeerd. (Van onze Amsterdamse redactie.) Als laatste der zes Ned. koopvaardij schepen, waaraan de Kon. Vermelding by dagorder is toegekend wegens heldhaftig gedrag in de oorlogsdagen is gisteren aan het s.s. „Folydorus" van de Ned. Stoomv. Mij „Oceaan" deze onderschei ding uitgereikt. Daar Z. K. H. Prins Bern- hard verhinderd was de onthulling te verrichten van de bronzen gedenkplaat die het heldenfeit vermeldt en welke t.z.t. op de naamgenoot van de in de oor log getorpedeerde boot zal worden aan gebracht, verrichtte minister Wemmen van Verkeer en Waterstaat de plechtig heid. Talrijke autoriteiten woonden de plech tigheid bij, die werd opgeluisterd door tamboers en pijpers van het korps mari niers en een erewacht van matrozen van het opleidingsschip „Pollux". Met vrev.gde en trots gewaagde minister I Wem.mers van het dappere optreden van j de Ned. koopvaardij in de laatste oorlog. I Bijzonder bracht hij hulde aan de hou ding van de 'bemanning van de „Poly- dorus", welk schip zonder bescherming op weg van Enigeland naar Freetown aan de Westkust van Afrika met een grote lading oorlogsmateriaal en geld de strijd Het ziet er naar uit, dat de K.L.M. in Mei 1952 zal beginnen met twee, a drie speciale N.-Atlantische toeristenvluchten per week, terwijl overwogen wordt dit aantal in het hoogseizoen op te voeren tot 4 a 5 diensten per week. Het ligt in de bedoeling hiervoor Lockheed Constellati ons te gebruiken met 80 zitplaatsen (nor maal 44). In hoeverre ook andere vlieg tuigtypen voor dit doel zullen worden gebruikt wordt thans door de K.L.M. be studeerd. Voor de Arnhemse rechtbank werd gisteren tegen de werkman G. van D. uit Doetinchem. die werd ten laste ge legd dat hij in de nacht van 30 Juni cp 1 Juli j.l. zekere J. E. tijdens een vecht partij van het leven had beroofd, een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, geëist. Op de avond voorafgaande aan de be wuste nacht had Van D. met een groep familieleden en bekenden in verband met een oude vete op de Doesburgse kermis ruzie gekregen met een andere groep personen, waaronder E. In da bus naar huis werd de ruzie voortgezet en aange komen in Doetinchem raakten beide par tijen slaags. Tussen de vader van ver dachte en E. ontstond een hevige vecht partij waarmee zich ook anderen van bei de partijen bemoeiden. Verdachte moet toen een mes hebben gatrokken en E. de dodelijke steek hebben toegebracht. Alle betrokkenen waren onder de invloed van sterke drank. De uitspraak werd bepaald over veertien dagen. gen kunnen opvangen en omgekeerd. Deze oplossing van het televisievraag- stuk beantwoordt eveneens aan de wen sen der Belgische radio- en televisie-in dustrie, aangezien hierdoor voor een groot deel de buitenlandse concurrentie wordt uitgeschakeld. Het Belgische toestel voor 625 lijnen, dat oen amplitudemodulatie heeft, zal de Nederlandse uitzendingen slechts dan rechtstreeks kunnen opvan gen, indien het geschikt gemaakt wordt voor de frequentiemodulatie, die de Ne derlandse toestellen van de definitie 625 kenmerkt. Anderzijds zal het Belgische toestel voor het 819-lijnensrelsel. dat met een negatief beeld uitzendt, slechts de uitzendingen van Rijssel, welk station een positief beeld geeft, kunnen opvangen, in dien een overeenkomstige verandering aan het toestel wordt aangebracht. Be doelde veranderingen zouden slechts ge ringe kosten met zich brengen. De Belgi sche toestellen zouden, indien men enkele Belgische bladen mag geloven, slechts 4 tot 5 procent duurder komen dan de Fran se of Nederlandse. De vrees voor de macht van de amb tenaren, waarover de heer Janssen had gesproken, nam de minister nie: zo zwaar- Hij geloofde niet dat er reden was voor deze vrees. Zo deze reden wel be stond, zou de minister de houding dezer ambtenaren ten scherpste afkeuren. Van de dossiers inzake de inwisseling van de bankbiljetten van vijfhonderd en duizend gulden, zijn nog slechts enkele tientallen niet afgedaan wegens onvoldoende gege vens. Bij de behandeling van het probleem der effecten-registratie, waarover vooral de heren Janssen, Ritmeester en Weiter hadden gesproken, bleef de minister zorg vuldig aan de oppervlakte. Hij wees de suggesties, die van verschillende zijden in deze zaak gedaan waren, als onuit voerbaar van de hand. en bepaalde zich tot algemeenheden over de bezorgdheid der regering in deze zaak en haar zoe ken naar een oplossing. De critiek op deze effecten-registratie, zo zeide hij, be. weegt zich in twee richtingen en deze staan lijnrecht tegenover elkaar. Een wetsontwerp dat allen bevredigt zal dus zeer moeilijk te vinden zijn. Tot de heer Weiter zeidë de minister, dat het zedelijke recht op schadeloos stelling zeker niet kon worden geclaimd. Dit kan men van geen enkele oorlogs schade. Er wordt echter met grote in spanning gezocht naar het vinden van een weg om deze zaken wettelijk in orde te brengen. Wat de kosten betreft, deze zouden bij de huidige werkwijze zeer hoog en bovendien ondoelmatig zijn. De regering hoopt echter een op lossing in deze zaak te vinden, waar door ook de kosten de heer Weiter had gesproken van 75 millioen tot op dit ogenblik zouden verminderen. Een oplossing had de minister dus niet; hij kwam niet verder dan de mededeling dat er ijverig werd gezocht naar een op lossing. De bezorgdheid van de heer Janssen besprekend, zei de minister, dat hij elke verantwoorde suggestie met aan. dacht zou bezien. De schadeloosstelling door staatsobligaties voor gedepossedeer- den zou tot gevolg hebben, dat alleen deze groep een integrale vergoeding voor oorlogsschade zou krijgen. Hierna brak de minister zijn rede af om deze Donderdagavond a.s, voort te te setten. F-S. De heer De Haas (K.V.P.) begreep, dat de minister bij de afwikkeling van de oorlogsschade zün toevlucht had ge nomen tot temporisatie. Maar die af wikkeling zou toch binnen redelijke tijd moeten worden uitgevoerd. Niet alleen het rijk heeft het moeiiiik, ook de ge dupeerden. Eit dan wordt er op hun schade-claims bovendien nog sterk be knibbeld. De heer v. d. Wetering (C.H.) pleitte voor betere regeling t.a.v de materiële oorlogsschade voor de schippers een betere wettelijke regeling inzake de omzetbelasting, afschaffing van t cascade stelsel en heffing bij de bron. Over de hoge kosten der dagbladen was men nog niet uitgepraat. De commu. nistische heer Hoogcarspel achtte de sug gestie om de omzetbelasting voor de dag bladen te doen vervallen niet uitvoer baar. In plaats daarvan bepleitte hij een subsidie, een subsidie op „geestelijk voedsel" dus, zoals hij dat noemde- Voor de andere moest men dan het stand punt innemen, dat de Koper de recht hebbende is. De gedepossedeerden moet ;n dan desnoods met staatsobligaties worden schadeloos gesteld. Voor de dagbladen bepleitte de heer Janssen een tegemoetkoming in de om zetbelasting en het was dan nog de vraag of dat wel voldoende zou zijn. Dan zou de vraag moeten worden over wogen of het beschikbaar stellen van Canadese dollars voor krantenpapier de prijsvorming niet ten gunste zou moeten beïnvloeden. Het middel van de omzetbelasting vond de heer Janssen in het kader dier belasting misschien principieel niet juist, maar er was geen andere weg. Ook de heer Hofstra (P.v.d.A.) had daar Vrijdag j.l. feeds bezwaren over geopperd, maar toch bevalen alle spre kers (Ritmeester, V.V.D., v. d. Heuvel, A.R. en Hofstra. P.v.d.A.) dit middel aan. De Jeugdkampcommissie van de Ne derlandse Katholieke Sportbond heeft be- sloten om in 1952 naast het kamp Vught» ook het kamp in Limlmig (Echt bij Sit- taril) voor alle vorenisjmgen in Neder land toegankelijk te stellen. De kampweken te Vueht «uilen cch^u- den worden van 28 Jr-it t r- eg x,.,., sj-,s 'b:i vcJd-e-'V tot 30 Vf -s- M. JANSSEN Suggestie met critiek De vroegere Quick-speler (i. Klein Schiphorst, die in het begin van dit sei zoen naar Sittardia ging. heeft een over schrijving terug naar Quick N. aange vraagd. De Vennenrijders te O'Sterwifk or go niseren onder auspiciën vav de D, r Zuid op 5 Januari a.s. de Zu;d-Ned< Hand- rit, een auto-betroiiwbaarheidsrii over ZlfO km met start te Zallbommel en fi nish te Oisteru'ijk. Nu de plannen tot verbouwing van de bestaande maar niet moderne Tïlburgse kunstijsbaan door de minister van we deropbouw is verboden, heeft de baan- egienaar het gehele complex voor indus triedoeleinden verkocht. In het gisteren in ons blad gepubli ceerde programma van de voetbal-eerste klassers is een wijziging gekomen. De wedstrijd Vitesse-Achiïl'-s gaat niet door: Blauw Wit.-Oosterparkers, zou echter op het programma blijven; en daarbij zou ook Velocitas in het Nooiden nog in het veld komen en wel thuis tegen D.W.S,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3