UNO-voorstel al afgeketst Oost-Duitsers komen niet over verkiezingen spreken morgen Verstekeling op landingsgestel van vliegtuig Indonesië komt nu praten Heeft prof. Supomo koek of gard meegebracht? De Sint strooide met tonnen gouds 115.000 Europeanen zullen in 1952 emigreren ANSALDO Mgr Stepinac tochuit de gevangenis KNAPPE SPEURTOCHT VAN ARNHEMSE POLITIE m WYBERT De verrassingen van St. Nicolaas beter dafl die der Russen Noodtoestand in Cairo Om 1000 nieuwe mijnwerkers Op 4 plaatsen viel de honderdduizend Honderd koeien voor Italië Donderdag 6 December 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ontwapeningsbesprekingen vlotten ook niet West-Brabant maalde minder bietsuiker ~Êerste Vrijdag 25000 Gulden boete Bij Schiphol te pletter gevallen Optimist noch pessimistalleen maar nuchter Hervestiging overzee van bevolkings overschotten Ze deden niet aan Sinterklaas.... UeïnwutA Roden in Korea noemen neutrale waarnemers Speciale verblijfplaats aangewezen Lakschilfers leidden tot opheldering van aanrijding Ook werklozen krijgen duurtecoinpensatie Het helpt I WEERBERICHT V. Na rumoerige betoging Verwachtingen beschaamd EN ALWEER DE LAATSTE wegens afwijking van prijsvoorschriften Oost-Duitsers komen niet BISSCHOP VAN DANZIG VRIJGELATEN Wervingsactie heeft succes TORINO Feest in Hoogezand PRIJZEN STIJGEN WEER ZEGT DISALLE PSYCHE VAN DE LOGEN* GuUeturegen rond Dordrecht j Nederlandse regering helpt slachtoffers van watersnood Geef Uw keel het beste. Gebruik da gelijks Wybertjes ter voorkoming van hoest en keel pijn en voor frisse adem. De weerverwachting geldig tot Vrijdagavond, luidt: Vannacht hier en daar mist, overigens veran derlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Zwakke tot ma tige wind uit Westelijke richtingen. Iets lagere temperaturen. Vrijdag 7 December: Zon op 8.34 uur, onder 16.29 uur. Maan op 13.46 uur, onder 3.10 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Op de derde dag der besprekingen van de subcommissie voor de ontwapening (bestaande uit de Grote Vier en voorzitter dr Nervo) te Parijs schijnt de tegenstel ling die tussen Oost en West bestaat niet verkleind te zijn. De zeer voorzichtige voorzitter der Alg. Vergadering dr Nervo, die krach- tens deze functie tevens voorzitter is van de subcommissie, zeide na afloop dat de zitting weliswaar „zeer duidelijke ver klaringen over de wederzijdse standpun ten" had opgeleverd, docli dat het an derzijds „moeilijk zou zijn over de ver schilpunten overeenstemming te berei ken". Over één of twee dagen zou het onderzoek van het Westelijk ontwape ningsvoorstel en de daarop door Rus land aangebrachte amendementen de taak der commissie hopenljjk zijn vol tooid, zo voegde hij daar aan toe. Over vijf dagen moet de commissie verslag uitbrengen aan de Politieke commissie der Algemene Vergadering. In Cairo en Alexandrië kwam het gis teren tot heftige anti-Britse betogingen, waarbij hier en daar tevens verwijten werden gehoord, bestemd voor Nahas Pasja, die, naar de rumoerige betogers meenden, zijn beloften niet gestand deed. Het kwam tot botsingen met de Egyptische politie, die de demonstranten met traangasbommen uiteen P°°.fde draven. De politie opende tenslotte het vuur en verwondde OIi^eve5r. s arbeiders en studenten. Krachtige ver sterkingen rukten aan en dt noodtoe stand werd afgekondigd. Alle scholen in de beide steden werden tot nader order gesloten. De Egyptische minister van binnen landse zaken verklaarde, dat de verhou ding Egypte—-Groot-Brittannië verslech terde. Hij zeide, dat overal orde en rust heersten, behalve in de door de Britten bezette gebieden. (In Alexandrië en Cairo liggen overigens geen Britse solda ten). De huidige relletjes werden ver oorzaakt door enkele herriemakers, die streng gestraft' zdtiden worden. Demon straties zouden in de toekomst verboden zijn. De minister gaf tenslotte nog een lijst van slachtoffers, bij onlusten gevallen sinds de afschaffing van het Anglo-Egyp- •tische verdrag. Het aantal do dar, bedraagt thans 117, het aantal gewondAt 438. (Van onze correspondent) Deze campagne vermaalden de ver enigde coöperatieve suikerfabrieken (V.C.S.) te Stampersgat )de grootste van Europa), Roosendaal en Zeven bergen globaal genomen 700.000 ton sui kerbieten, dat is ongeveer 243.000 ton minder dan in het recordseizoen 50—51. Dat men het record niet z°u bFe- ken, was al duidelijk, toen de gerin gere uitzaai bekend werd, doch ondanks dit en de slechte weersomstandigheden in de afgeelopen zomer schatte men voor de aanvang van de campagne, begin October, de totaalomzet toch nog een dertig duizend ton hoger dan thans het geval blijkt. De fabrieken te Zevenber gen en Roosendaal zijn inmiddels al ge sloten voor de campagne, die te Stam- 'perSgat nog voortgezet wordt tot half December. Aan de capaciteit van de -fabrieken heeft de mindere Opbrengst echter niet gelegen, nog deze zomer werd de dagcapaciteit opgevoerd tot een gemiddelde van twaalf millioen kilo suikerbieten. DE mensheid ondanks uiterlijke schijn van genoegens nog in vele noden verkerend, klemt zjdh vast aan elk wankel riet van rust en vrede. Tallozen zijn moe van het vechten met zich zelf, met tegenslagen door mede mens en omstandigheden veroorzaakt. Maar waarom dan toch geen toevlucht genomen tot het H. Hart? Ga toch wonen in dat Hart, schrijft ons Margaretha Maria in haar gedenkschrif ten en ge zult er een blijvende vrede vinden. Daar vindt ge bovendien de kracht om alle goede verlangens, die Het u ingeeft, te verwezenlijken. Maak u niet ongerust, als uw ijver af neemt. Om het gewenste doel te berei ken, staat u niets anders te doen dan u in al uw bezigheden te verenigen met het H. Hart. Dat Hart brengt U m de goede gestelte nis. Wat aan eigen krachten ontbreekt, wordt welwillend aangevuld. We moeten ons best doen. En daarmee uit. Op de duur zal de lauwheid door de gloeiende liefde worden overwonnen. Wees niet eigenwijs. d niet alle maal zelf klaren. Geef u aan H. Hart over in een leven van vereniging, pan komt ge vanzelf tot een leven van zuive ring, verlichting en liefde. Dan wordt de gelijkenis met het H. Hart steeds duide lijker, feller, glanzender Dat is de weg der vernieuwing- Hoe meer vrienden van het Goddelijk Hart, hoe meer echte levens' hoe meer liefde, hoe meer vrede.... Echte vrede dan. Echte vreedzaamheid, die alleen maar bedacht is op het tijdelijk en eeuwig ge luk van de naaste. Het wordt langzamerhand echt tijd de finitief positie te kiezen. De Adventstijd als voorbereiding op het gloriefeest van Kerstmis is we] een periode om tot posi tieve daden te komen. Sluit 1951 met goede voornemens af, want morgen is het alweer de laatste Eerste Vrijdag van het jaar! AMAÏQR. De woorden van dr Nervo voorspellen over de uitkomst van het onderzoek weinig goeds. Deze indruk wordt nog versterkt, door wat verder over de ge heime zitting tot de buitenwereld door drong. Visjinsky blijft een voor het Westen vermoedelijk onaanvaardbare slag om de arm houden inzake de con trole die op een eventueel aanvaard ontwapeningsplan moet worden' uitge oefend. Vooreerst wenst hij de controle niet tot voorwaarde voor aanneming van een ontwapeningsplan te zien ge steld. De Sovjet-Unie zou „ten volle be reid zijn inlichtingen te verstrekken", aldus Visjinsky. Wat hij onder deze „in lichtingen" verstaat mag blaken uit een verdere opmerking van dezelfde mi nister, dat het eventuele contröle-orgaan zich tevreden zou moeten stellen niet de door de regeringen vérstrekte „offi ciële gegevens" over hun strijdkrachten en bewapening. Dit is volkomen in strijd met de Westelijke bedoeling, die een van de regeringen onafhankelijke com missie tot telling der wapens in het leven wiï roepen. Het enig punt waarover de Grote Vier het vrijwel eens zouden zijn geworden be treft de samenstelling van de op te richten controlecommissie. Deze zou bestaan uit elf leden van de Veiligheids raad. Gisteravond kwamen de drie Weste lijke gedelegeerden, Jessup Lloyd en Moch nog eens apart bijeen op het Quay d'Órsay om over de ontwape ningskwestie te spreken. Geruchten gingen, dat de Westelijke Drie reeds Oost- en West-Duitsland om deel te ne men aan de besprekingen in dè algeme ne vergadering over de vraag of het mo gelijk is „vrije en geheime" verkiezin gen in geheel Duitsland te houden. De Russen en hun satellieten waren fel tegen deze resolutie gekant. Van Oostduitse zijde is gisteren dan ook reeds een afwijzend antwoord op de uitnodiging van de commissie-ad hoe binnengekomen. Het Amsterdams gerechtshof heeft gisteren de zaak behandeld tegen de 54- jarige B. W. uit Aerdenhout, handelaar in chemische producten en machines, die ervan beschuldigd wordt de prijsop- drijvings- en hamsterwet te hebben overtreden. Door de tuchtrechter te Haarlem is hij op 27 Februari van dit jaar deswege veroordeeld tot een geld boete van 25.000. Hij had in 1947 en 1948 uit. Frankrijk en Italië geïm porteerde electromotoren tegen te hoge prijzen verkocht. Daardoor zou hij een overwinst van ruim 60.000 heb ben gemaakt. De prijsvaststellingen heeft de ver dachte naast zich neergelegd en hij heeft zich bij zijn prijsberekening ge houden aan een circulaire van zijn vak groep van December 1946, de prijs vaststellingen van het ministerie wa ren daarna gekomen. Verdachte zeide, dat de prijsvaststelling fout was. Hij had hierover contact opgenomen met ambtenaren van het directoraat-gene raal voor de prijzen en andere instel lingen en hem was gebleken, dat diver se personen ook ambtenaren het met hem eens waren. uu-t „v 1 Urenlang liet de president zich door hun positie zouden bepalen voor net getuigen-deskundigen voorlichten over de verslag aan de politieke commissie der Algemene Vergadering, omdat de besprekingen met Visjinsky zo goed als doodgelopen zouden zijn. Op grond van een Dinsdag op voorstel van Pakistan door de commissie ad-hoc aangenomen resolutie, heeft dr Nervo, voorzitter van de Algemene Vergade ring nog dezelfde avond uitnodigingen gezonden aan vertegenwoordigers van prijsbeschikkingspolitiek na de oorlog. Laat in de namiddag kreeg de procu reur-generaal, mr Kist, gelegenheid zijn requisitoir te houden. Hij zeide onder meer: „De verdachte ontkent de opzet, maar dat kan ik moeilijk aanvaarden en acceptteer zijn verweer dan ook niet". Mr Kist was van oordeel, dat de opge legde straf door de tuchtrechter de juiste is en vroeg bevestiging van dit vonnis. De verdediger bepleitte clementie. Het hof zal op 19 December uitspraak doen. Een boerenknecht, die werkte op het weilacdencomplex tussen de Zuidelijke Kalfjeslaan en de Amstelveenseweg ln Amsterdam-Zuid, heeft gistermiddag een lugubere vondst gedaan. H(j vond, hall ln de grond geslagen, de stoffelijke res ten van een jonge Duitser, wiens iden titeit op het ogenblik nog niet vast staat. Het vermoeden bestaat, dat deze ongelukkige zich verstopt had ln het landingsgestel van een vliegmachine', die van Duitsland uit op weg was naar Schiphol. Zijn lichaam is namelijk ge vonden ln de lijn, die de vliegtuigen vol gen als zij op Schiphol aanvliegen. De politie vermoedt, dat de man, die uiteraard hangende tussen de ingetrok ken wielen van het vliegtuig ontzetten de kou heeft geleden, op het moment, dat het landingsgestel werd uitgepompr voor de landing, niet meer de kracht heeft gehad zich vast te houden. Hij is vermoedelijk van een hoogte van 100 tot 150 meter naar beneden gevallen en is zonder twijfel op slag gedood. Men neemt aan, dat deze tragische gebeurtenis zich afgespeeld heeft in de avond of nacht van Maandag j.i. Het lijk is naar het YVilhelminagaslhuis te Amsterdam Over gebracht. Voor zover wij na konden gaan. is een dergelijk ongeluk nog nimmer bij de hoofdstedelijke politie gerapporteerd. Wel vernamen wij, dat reeds eerder ver stellingen op deze wijze Nederland zijn binnengekomen. Het schijnt zelfs, dat er eenmaal een, verborgen in het landingsgestel van een Constellation, met goed gevolg de reis over de Oceaan heeft gemaakt. Hoe vaak op deze wijze echter ongelukken zijn gebeurd zonder dat dit gemerkt is, is natuurlijk niet De bisschop van Danzig, mgr dr K. M. Splett, is vrijgelaten uit een Poolse ge vangenis, aldus een, nog niet door de Poolse militaire missie te Berlijn beves tigd, bericht. Dr Splett werd in 1946 tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, te schatten. In ieder geval heeft dit on geluk bewezen, dat dit wel een zeer ge vaarlijke manier is om met een vlieg tuig te reizen- Op de man zijn geen papieren gevon den, maar wel een wasmerk, waaruit de politie concludeert, dat hij voor en kele maanden nog in Duitsland ver bleef, Er zullen dan ook in Duitsland naspöringen naar zijn identiteit worden gedaan. De actie tot aanwerving van mijnwer kers door de Staatsmijnen is in Noord- Limburg voor w^t de directe campagne betreft thans afgesloten. Thans komt Midden-Limburg aan de beurt en men verwacht daar even goede resultaten als in het Noorden van de provincie. De gehouden voorlichtingsavonden trokken grote belangstelling en ongeveer twee honderd jonge mannen hebben zich reeds aangemeld, waarvan te Venray 35, Horst 39, Venlo 40, Bergen 40 en Gennep 20. Daar in de practijk gebleken is, dat er dikwijls nog meer „nakomers" dan directe candidaten ingeschreven kunnen worden, heeft men het volste vertrouwen, dat het beoogde aantal van duizend nieuwe mijn werkers bereikt zal kunnen worden. Ver reweg het merendeel van de nieuwe mijn werkers was niet werkloos, maar wilde de kans benutten om meer te verdienen, terwijl ook een gedeelte van de mannen vreesde binnenkort toch wegens slapte in diverse bedrijfstakken ontslagen te zullen worden. De candidaten zullen nog gekeurd wor den en kunnen by een gunstige uitslag reeds volgende week in hun nieuwe werkkring aan de slag. Speciale mijnwer kerscursussen zullen wegens de hoge daaraan verbonden kosten, vooralsnog voor deze mensen niet gebruikt kunnen worden. Sinterklaas en Zwarte Piet hebben Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan het eiland Marken. Sedert 1948 had de Sint de reis per bopt van Monnikendam naar Marken niet meer gemaakt. De kinderen van het kleuterschooltje van Marken zijn kennelijk onder de indruk van de eerbiedwaardige bezoeker. •(Van onze Amsterdamse redactie) Als eerste lid van de Indonesische dele gatie, welke in Nederland met onze re gering besprekingen komt voeren om trent de Nederlands-Indonesische Unie en Nieuw-Gninea arriveerde gistermid dag op Schiphol de leider van deze dele gatie, 22 Exc. prof, Supomo, die verge zeld was van verschillende leden van de Indonesische delegatie voor de vergade ring der Verenigde Naties te Parijs (tot welke delegatie prof. Supomo ook be hoort). Zinspelend op zjji, rootspoedige reis het Djakarta-toestel was ruim een half uur voor schematijd geland hoopte prof. Supomo dat zijn reis een voorteken zou mogen zjjn voor het verloop der be sprekingen. „Het is wel degelijk de bedoeling, dat w\j concrete besprekingen gaan voeren. Ik voer de status van buitengewoon am bassadeur, aldus prof. Supomo over de aard der te houden conferenties. Voor de inleidende besprekingen ben ik drie maanden geleden al hier geweest. Een concrete conceptie heb k bij mij". Op de vraag, of de Indonesische dele gatie verband zou leggen tussen de be sprekingen over Nieuw-Guinea en de Unie, zodat bij een niet tot overeenstem ming komen wat het eerste punt betreft, ook de Uniebesprekingen zouden worden afgebroken, antwoordde prof. Supomo dat de zaak zo wel wat erg scherp ge steld werd, maar „voor rns zijn alle twee de punten even belangrijk. Wy hebben ook onze claim op West Irian. Als deze twee kwesties zijn opgelost zijn wi.i tevre den. De Unie is niet een louter technische en Nieuw Guinea een louter sentiments zaak. Beide zaken hebben een technische èn een sentimentskant. Maar U moet my niet teveel vragen Dit teveel bleek ook te bestaan in de vraag hoelang de conferentie zal duren en wanneer deze gaat beginnen. „Ik ben de eerste die er van onze delegatie is en er is nog geen datum vastgesteld. Ik weet zelf nog niet of ik eerst naar Parijs zal gaan". Gevraagd naar zijn eigen mening om trent het mogeiyke verloop van de be sprekingen merkte prof. Supomo lachend op: „Ik ben geen optimist en geen pessi mist, ik bezie de zaken nuchter". Ter verwelkoming van prof. Supomo en de overige delegatieleden waren o.m. aanwezig de staatssecretarissen mr Blom van Buitenlandse Zaken en Götzen van Minuor en de waarnemend Indonesische H. C. mr Djumhana. beschuldigd van collaboratie met de nazi's. radio gehoord en ook geen krant gele- (Van onze correspondenten) De Sint heeft het gisteren wel heel erg goed willen maken met loterij- minnend Nederland. Want wie heeft het nu ooit meegemaakt, dat juist op Sinterklaasavond de honderdduizend uit de bus kwam. Met het gevolg, dat heel wat mensen op deze dag der dagen hun portemonnaie weldadig zagen uitdijen. De 100.000 is in vier plaatsen terecht gekomen. Dit lijkt vreemder dan het is, want de zaak zit n.l. zo: de Staatsloterij werkt met vier gelijke lijsten: a, b, c en d. Iedere trekking omvat dus deze vier parallel lopende lijsten en elke prijs wordt viermaal uitgekeerd, met deze restrictie, dat voor de laatste lijst 14/20 van de prijs wordt uitbetaald. Dit verklaart het feit, dat deze keer de 100.000 terecht gekomen is in Dordrecht, Hilversum, Purmerend en Hoogezand. Zelden zal een Sinterklaassurprise gro ter succes hebben gehad dan 4?e' w® e de collecteur van de Staatsloterij, de heer P de Nooy uit Hilversum, gisteravond bü een Hilversumse kleine zakenman kwam aanreiken. Het begon al te schemeren, toen er werd aangebeld. De zakenman was zich juist aan' het scheren en had nog geen Afgevaardigden uit drie en twintig lan den hebben gisteren op de migratiecon ferentie te Brussel besloten tot oprich ting van een „voorlopige commissie voor de hervestiging overzee van Europese be volkingsoverschotten". Aan het slot van deze conferentie, die acht dagen heeft geduurd, is het Ame rikaanse plan aangenomen, volgens het welk 115.000 Europeanen zullen emigre ren gedurende het eerste jaar. Tot dusver hebben zestien landen be sloten zich bjj de nieuwe internationale migratiecommissie aan te sluiten. Deze commissie zal heden haar eerste voltal lige vergadering houden. nieuwe organisatie, waarin de tot nu toe bestaande internationale vluchtc genorganisatie geheel opgaat, zal ee.' gecoördineerd plan opstellen voor he: vervoer per schip, waarbij zoveel moge- UJK gebruik zal worden gemaakt van de scheepvaartiynen en van de schepen, welke tot nu toe voor de inter nationale vluchtelingenorganisatie voe ren. Een aparte subcommissie zal het ver- voerprobleem bestuderen. Iederimmigratieland biyft volgens de ontwerp-resolutie, vry in het vaststellen van de toelatingsvoorwaarden en van het aantal emigranten, dat het wil opnemen. De nieuwe organisatie zal slechts haar diensten bewijzen bjj de verplaatsing der emigranten, die zonder hulp niet mogeiyk zou zy'n. De organisatie zal zich in ver binding stellen met die internationale or ganisaties, die niet van de regeringen uitgaan of die een liefdadig doel hebben en die zich bezighouden met de proble men van migratie en met het vluchte lingenvraagstuk. zen. Met een halve witte zeepbaard deed hij open en daar stond de collecteur van de loterij. ,.U hebt een prijsje gewonnen". Dat vond de zakenman wel leuk. „Hoeveel is het?". „Een ton". „Doe niet zo mal", luidde de commen taar", maar kom toch even binnen en drink een kop koffie". ?°®n haalde de collecteur zijn por tefeuille te voorschijn en telde 60 bank- ïnn Van du!zend 200 van honderd en 100 van vijftig op de huiskamertafel neer. Ook toen geloofde de zakenman het nog niet. Maar het je zit ons op de hak te nemen" bestierf hem op de lippen, toen de collecteur hem dringend verzocht hem het lot te overhandigen en de spiksplinternieuwe bankbiljetten echt bleken. P®.vreugde in het gezin van de for- ti, i? zakenman kende geen grenzen. i ?e wel niet aan Sinterklaas" ver klaarde de man, „maar deze Sinterklaas- rassing zullen we maar niet voorby laten gaan. Samen met zyn compagnon en een paar familieleden had de man een heel lot gekocht. Het was de denle keer, maar beide vorige keren was het een niet ge weest en zo zal het ook wel zyn te ver klaren, dat de compagnon hem een paar weken „die twee tientjes" waarmee hij voor een kwart meedeelde in het lot maar terug kwam geven, want „hy kon ze erg goed gebruiken en een prijs valt er toch niet op". „Laten we dat nou niet doen" zei zijn partner en zo bleef de zaak by het oude. Waarvoor de compagnon wel eeuwig dankbaar zal blijven, want „die twee tientjes" hebben hem niet minder dan 21.250 opgeleverd. Voor de collecteur was liet niet zo erg bijzonder. Het was namelijk al de vierde keer, dat de hoofdprijs bij hem viel. En eenmaa] kon hij zelfs 130.000 uitreiken, omdat toen op de honderdduizend de pre mie van 30.000 was gevallen. Ook in Hoogezand hebben gisteren heel wat families een heel bijzonder St. Nicolaasfeest gevierd. Daar had namelijk Je collectrice mevr. F. Vincker-Reinek nummer 18750 in haar collecte gehad. Een kwart ervan viel bij een loterij- clubje van de technische d'enst van de P.T.T. in Hoogezand, een ander kwart bü het kantoorpersoneel van de fa G. Benes. een deel belandde by een clubje van de Ned. Spoorwegen en ging naar het station te Kropswolde en de rest naar enige particulieren in Hoogezand. De club bij de P.T.T. had eigenlijk nog een strop. Aanvankelijk had zij namelijk een half lot gehad maar bij de vijfde klasse had zij dat gesplitst, waardoor een kwart naar de fa. Benes ging. De Amerikaanse directeur voor de prüscontröle, Michael Disalle, heeft Woensdag tegenover het Oongres ver klaard, dat het .gevaarlijk zou zyn om op dit ogenblik het risico te nemen van op heffen der controle op enig 'belangrijk •deel van 'het economische leven. De prij zen stijgen, naar hij zeide, klaarblijkelijk weer. Disalle verklaarde, dat de alge mene prijsstop van Januari van dit jaar de pryzen in de eerste 'helft van dit jaar tot staan had gebracht, maar dat er in JEUK geweest gisteravond f Natuur- j lyk is het niet tegengevallen, want hoe meer men afspreekt „van het jaar weinig te doen" des te royaler komt Pieterman uit de zak. Nu dan voor het jaar alles voorbij is, durven wy toch ook eens de keerzijde van de St Nicolaas-mcdaiTle te tonen. Het geval zit n.l. zo. Een van onze tel gen, die nu al enkele jaren zo he,t een en ander weet, vertrouwde ons toedat die „jokketjes" van ouders de kinderen op een dwaalspoor kunnen brengen. Toen n.l. haar bleekdat Sinterklóas ntet be staat, ging zjj even twijfelen, of alles over Onze Lieve Heer ook geen fantasie zou zijn Eerlijk gezegd, schrokken wij van de consequentie van een goed bedoeld be dotten. Maar wy weten, dat die twijfel gauw overging noch terugkwam, toen- dat van de „ooievaar" ook niet waar bleek. Nu hebben wij ooievaars en boe renkool ten deze altijd laten rusten; wij schoven de kindertjes op rekening van O.L. Heer, wat in laatste instantie geen onwaarheid was. Intussen kan uit bovenstaande blijken, dat men zelfs bij „voorlichting" om de Sinterklaas-affaire uit de doeken te doen een zekere tact dient te hanteren. Doch een zo'n groot wantrouwen als boven komt gelukkig maar zelden voor, menen wij tenminste. En wij durven alzo veilig aan te nemen, dat de ontgroende kinde ren spoedig over de schok heen zyn, daar zij immers zelf braaf mee gaan doen aan het „bedriegelijk" Sinterklaas- SPhitussen schijnt het ons een interes sant onderwerp toe ter discussie van de kinder-psychologen en wij zijn echt nieuwsgierigwat hier uit de zak zal komen inzake de beoordeling van de t,psychevan deze flog en" ANALYST De communisten hebben gisteren ver klaard, dat Tjechoslowakije, Polen, Zwit serland, Zweden en Denemarken in aan merking zouden kunnen komen als „neu tral p waarnemers" voor het verrichten LUL isi/dcUl lid-U Ktujidun, »u«eu x.* ui axe A Augustus weer een neiging tot prijsstij- van een tojptrtte achter de^linies tijdens ging ontstond. een wapenstilstand op Korea. Mgr Aloysius Stepinac, de aartsbisschop van Zagreb, is nu toch „voorwaardelijk" vrijgelaten. Deze beslissing werd genomen door de minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Kroatië, Ivan Krajcic. De bis schop is, zo luidt de officiële verklaring, ontslagen op grond van art 67 en 68 van het Joegoslavisch wetboek van Strafrecht. Gedurende de termijn van toezicht zal de aartsbisschop van Zagreb verblijf moeten houden in zijn geboorteplaats. Krasich, nabij Zagreb. Volgens de mededeling heeft mgr Stepinac besloten zijn intrek te nemen in de plaatselijke pastorie al daar. Zoals men weet is mgr Stepinac in 1946, beschuldigd van samenwerking met de vpand en misdaden tegen volk en staat, veroordeeld tot zestien jaar gevangenis straf. Dit vonnis werd door hem zelf en door het Vaticaan als een bespotting van het recht beschouwd. Naar aanleiding van Tito's aanbod, zes maanden geleden, om de aartsbisschop vrij te laten, op voorwaarde dat hij het land zou verlaten, antwoordde mgr Stepinac, dat de beslissing by 't Vaticaan berustte. Het Vaticaan eiste vervolgens volledig eerherstel van de onschuldig ver oordeelde prelaat. Het is op grond van In Dordrecht heeft de hoofdagent van de loterij, de heer Koops, het lot 18750 verkocht aan de agenten Rood in 's Gra vendeel en De Vlies in Sliedrecht. Dezen hebben de loten in gedeelten aan ver schillende personen verkocht. Onder an dere is een deel van de prijs 'n Putters- hoek terecht gekomen. De vierde plaats tenslotte waar men zo maar 85.000 te verdelen kreeg was Furmerend cn omgeving. En daar was nota bene verleden week al de vijftig duizend ook gevallen! op grond van art. 68 van het Joegoslavisch wetboek van Strafrecht, dat de voor waardelijke invrijheidsstelling regelt, ge daan is op verzoek van de veroordeelde zelf. Dat dit artikel verder nog eist, dat de helft van de strijd is verlopen i.e. niet het geval laten we nog daar. Art. 67 daarentegen staat voorwaardelyke in vrijheidsstelling toe, op initiatief van de overheid, wegens „byzonder goed ge drag" 1 De Joegoslavische maatregel wijst er op, dat Tito de eisen var. het Vaticaan tot herstel van mgr Stepinac op zyn (Van onze correspondent) Verleden week werd op de Zijpendaal- seweg te Arnhem de sergeant A. G. wo nende ir. Arnhem-Zuid in de late avond door een auto aangereden en zo ernstig gewond dat hij kort daarop overleed. De bestuurder van de auto was, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, door gereden. De Arnhemse verkeerspolitie stond nu voor de vrijwel hopeloze taak die ene auto uit het uitgebreide wagen park van Nederland op te diepen, maar zij is daarin geslaagd. Ondei zoekingen brachten aan het licht, dat 't waaischijnhjk 'n Volkswagen uit de jaren 1947 1948 of 1949 was Dit resultaat was wel iets, maar nog lang niet voldoen de, want deze aanwijzingen bleken toch te gering om de betrokken chauffeur te achterhalen. Via het Hoofdcom'missariaat gingen enkele circulaires uit waarin de aandacht werd gevestigd op deze aanrij ding met Jodeiyke afloop en waarin om gegevens werd verzocht In samenwerking met de gemeente-politie van Soest heeft nu de Arnhemse verkeerspolitie kans ge zien de hand te leggen op de bestuurder van de aanrijdende auto. Het bleek te zijn een 39-jarige Soestenaar die toegaf de aanrijding te hebbërf'veroorzaakt Hij was aartsbisschoppelijke zetel, wil toestaan. Volgens Reuter luidde de commentaar op de voorwaardelijke invrijheidsstelling van de Kroatische Kerkvorst in „gezag hebbende kringen ten Vaticane: „Dit is niet de vrijheid, waarop een on schuldig mens recht heeft". De Amerikaanse plv. minister van buitenlandse zaken, James Webb zeide „zeer biy te zyn het nieuws over mgr Stepinac te vernemen. (Van onze Romeinse correspondent) De Nederlandse regering heeft honderd eerste-klasse melkkoeien aangeboden aan de Italiaanse regering als bijdrage in het herstel van de veestapel, welke is ver loren gegaan door de verschrikkelijke overstromingen in de Po-vlakte. De Nederlandse legatie te Rome deed gisteren mededeling van deze genereuze schenking. Beter dan wie ook, weet Nederland, welk een vreseiyke vijand het water kan zijn. Daarom bood minister Mansholt, die in de Eeuwige Stad de conferentie heeft bijgewoond van de wereldvoedselorgani satie F.A.O., vlak voor zijn thuisreis dit geschenk aan de Italiaanse minister van landbouw, Fanfam, aan. op de bewuste avond, toen het vreseiyk regende van de eanrijcing zo confuus ge weest dat hij was doorgereden. Hoe is de politie thans tot de arrestatie kunnen komen. Dit is een vraag, waarvan het antwoord een knap staaltje van recherchewerk inhoudt. De Arnhemse verkeerspolitie beschikte aanvankelijk slechts over enige stille getui gen, nl. enige lakschilfprs van een groene auto. Dit werd dan ook vermeid in een circulaire, die van Arnhem naar alle po litiechefs uitging. Aanvankeiyk had men weinig hoop, omdat het terrein waarop gezocht moest worden zo buitengewoon groot was. De autobezitter kon immers evengoed in Groningen ais in Maastricht wonen. Maar de politie wist het terrein belangrijk in te dammen door contact op te nemen met de Rijksverkeersinspectie Deze instantie kon immers nagaan, waar groene Volkswagens te vinden waren. Ook de gemeentepolitie van Soest ontving deze circulaire en het was de hoofdinspecteur Van Es aldaar die een van zijn brigadiers opdracht gaf tot een onderzoek bij een auto-spuitinrichting ter plaatse Met deze opdracht bleek men midden in de roos geschoten te hebben, want de eigenaar van deze inrichting kwam met de opzien barende verklaring da' kort na het tqd- stip. dat het dodelijk ongeval mot: hebben plaats gehad zich aan djn werkplaats een automobilist vervoegde die verklaarde 'n aanrijding te hebben gehad. Deze ver zocht zijn wagen 'n groene volkswagen even by te spuiten. De zaak was toen weldra rond en de politie kon de hand leggen op de bestuurder van de aanraden de auto. De regering heeft besloten In verband met de onlangs toegestane compensatie- uitkering. ook aan werklozen, die een uit kering ontvangen ingevolge de overbrug- gings- of sociale bjjstandsregeling een uit kering voor eenmaal toe te kennen. De uit te keren bedragen zijn verschillend voor de onderscheiden categorieën. Voor kost winners met overbruggingsuitkering is het bedrag vastgesteld op bruto 4.35, voor kostwinners met sociale bijstandsuitkering op bruto 3.35. Ook heeft de regering er geen bezwaar tegen, dat een eenmalige compensatie uitkering van elf procent van de beloning c.q. de uitkering per wek wordt ver strekt aan personen, die zijn te werk ge steld ingevolge de regeling tewerkstelling hoofdarbeiders of de gemeenteiyke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbei ders of die een uitkering ontvangen krach tens de regeling voor sociale bijstand aan beeldende kunstenaars. Alléén in dozen 33, 47 en 73 cent. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1