Nieuws uit STAD en OMTREK Hoe komt de S.G. 'aan haar trek LUi iUkl Onafhankelijkheid heeft heel weinig veranderd in Laos LAATSTE BERICHTEN Een meisje voor alles Bevolking moet niets van Vietminh en Vietnam hebben v Arrestaties in Nieuw-Guinea Prof. dr Beel Christiansen komt vrij Men draait rond in een duivelskring U W WAGEN DOORSMEREN? vermouth Torino F. E. Ruytenburg 1" BOPENJANG... BOPENJANG Frankrijk dekt de tekorten J Nog een verrassing van Sint Nieuwe leden van de Veiligheidsraad NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Teheran blijft onrustig DONDERDAG 6 DECEMBER 1951 S PAGINA 2 Twee fronten Persoonlijk stelling nemen BENOEMING CONSERVATOR STEDELIJK MUSEUM COMMISSARIS BLIJFT NOG DE BURGERZIN-LENING VLAG OP ORANJESTRAAT. COMPLEX MUTATIES RIJKSSCHOOL- TOEZICHT INSPECTIE ROTTERDAM WEEKMARKT IN HET B ROERS VELD BLIJVEND? BURGERLIJKE STAND NED. VRACHTENMARKT NOODUITGANG GEMEENTEL. OPENBARE LEESZAAL VEILING VAN DE BAAN Zuidmolukse ministers „in bescherming genomen' Lot 12916 krijgt 25 njille door MABEL BARNES—GRUNDY Tante Sophia probeerde zo luidruchtig Minister van Binnenlandse Zaken CHEF APELDOORNSE BURGERLIJKE STAND GEARRESTEERD Legesgeld verduisterd No? vóór Kerstmis „Het nemen en bevorderen van initiatieven en maatregelen op cultureel gebied voornamelijk die initiatieven welke de stad Schiedam in haar geïieel ten goede komen". Punt (c) uit de doelstelling van de Statuten is wellicht een der belang rijkste oorzaken geweest van spanningen rond de S. G. Spanningen, die haar aan de ene kant plotseling in het daglicht van de belangstelling van alle Schiedammers brachten; spanningen, die aan de andere kant een bedreiging vormden voor doelstelling (b) „Het bevorderen van het onderling begrip en de bereidheid tot samen werking van de verschillende bevolkingsgroeperingen." De Schiedamse Gemeenschap was oor spronkelijk geconcipieerd met een extra woord erbij. Circulaires uit het najaar 1947 dragen de naam: „Schiedamse Cul turele Gemeenschap in oprichting". Het was het culturele werk, dat men aller eerst wilde stimuleren. Men stond hier bij min of meer voor een duivelskring. Bij de beperkte en onvoldoende zaal- accomo-datie geen kans op belangrijke verhoging- van peil en aantal der ma nifestaties!' Bij zo betrekkelijk gering aantal manifestaties geen kans om de bouw van een nieuw centrum financieel te billijken. Wat er rond het Cultureel Centrum Is gebeurd, is bekend genoeg. Tot nu toe kent de Schiedamse Gemeenschap twee criteria, waarnaar haar bestaan beoordeeld wordt. De Schiedamse Ge meenschap wilde een Cultureel Cen trum. Was men tegen dit laatste, dan had men ook weinig op met de S. G. Da S. G- was voor een attractiecen trum tijdens de Vacantieweek. Moest men hiervan niets hebben, dan werd de 6. G. in dit licht bezien. Het zal wel steeds de noodzakelijke strijd en noodzaak tot rechtvaardiging van zijn bestaan van ieder nieuw ini tiatief zijn, dat het niet beoordeeld wordt naar zijn doel en zdjn verborgen mogelijkheden, maar naar de wijze, waarop het in bepaalde concrete in het oog lopende gevallen handelt. Het is deze menselijke kortzichtigheid, die vaak een goed initiatief doet verzanden of in de hoek van het extremisme of in dat der ballingschap. Immers men kan redeneren, dat de S. G. er geen goed asm gedaan heeft om een Cultureel Centrum direct ter hand te nemen. Zij had zich eerst beter moe ten wor.elen in den brede en daar wor tel moeten schieten. Maar men vergeet, dat ieder der aangesloten organisaties haar na korte tijd. zou vragen: „Wat doen jullie nou eigenlijk? Krijgen wij nog een zaal? Komt er nog wat van een be-ere uitvoeringsruimte voor ons?" rlen bindt de grote groepen, die tot nu toe ver van elkaar stonden niet op een it-aïel program, maar op een practised werkstuk en vooral op de baten, die zij bij da samenwerking vinden. Door die b.: en heen kan men dan van tild tot tijd wat idealisme weven zodat in de loop der tijden de kans bestaat op ver- Advertentie NATUURLIJK bij WINKELMAN'S Automobielbedrijf Nleuw-Mathenesserstr. 11-13, Tel. G7521-68269 De redacteur heeft een boek gekregen van zijn vrouw,,Het boek van het jaar". Zeker een boek over de film van de maand naar het hoorspel van de week met de dingen van de dag bij de match van de eeuw, betaalbaar per kwartaal. Het zal hem te pas komenWant het blijkt rrneer een soort encyclopaedie te zijn over alles wat het vorig jaar gebeurd is. Toch is het vol met drukfouten. Daar staat bijvoorbeeld als kind \an het jaar Bertha Hertog, Wat natuurlijk niet waar is. Het kind van het jaar is zijn eigen zoon. En dan de man van het jaar. Hoe komen ze erbij dat dat MacArthur is. Ze hadden beter in Schiedam hun licht op moeten steken. De diplomate van het jaar is ook al een vergissing. Evita Peron n.b. Over charme in de diplomatie ge sproken. Daar weet ieder getrouwd man toch wel van mee te praten. Waar zou den anders de Maisons van bestaan en de heren Dior, Fath, Balmain e-a. De charme van de diplomatie maakt de fi nanciering van de dames-mode mogelijk. Maar het is niet alleen Evita. die deze diplomatie verstaat. Als men daardoor vrouw van het jaar wordt, komen we aan twintig boeken van het jaar met louter foto's nog te kort. Ik heb nog te weinig tijd gehad om het Boek van het Jaar door te nemen, als de redacteur zich niet aan de kennis zat te verzadigen, maar het lijkt me toch maar een gedeeltelijk succes. Tussen haakjes, wist V dat Nederland 133 dagbladen heeft en Gr. Britannië maar 122, tegenover België maar 46. Is het nou wonder dat de journalisten hier niet tot een stand behoren. Zelfs in C-.nada, het papierland bij uitstekt be staan er maar 111. Dat stond ook in ,Jlet boek van het Jcc". Geen wonder, dat voor ons eur- s'-"r- schrijvers de spoeling zo dun wordt, LEO- wezenlijking van de bevordering van dat onderling begrip en bereidheid tot samenwerking, dat de oprichters voor ogen stond. Dit werk vraagt om een strijd oo twee fronten. Aan de ene kant een zich onmisbaar maken bij de aangesloten ver enigingen. aan de andere kant een kwe ken van good-will en van belangistel- ling bij de gehele bevolking, georgani seerd of "niet zodat ook van die kant in de dagelijkse omgeving een goed hart wordt toegedragen aan een instelling, die uiteindelijk veel belangrijker pijlen op haar boog httft dan een Vacantie week of een Cultureel Centrum. En die belangrijker pijlen zijn de verhoging van het peil van de beoefening der verschil lende kunsten als muziek, toneel, klein kunst, ballet e. d. in eigen stad. Om dus die good-will ouder de bevol king te kweken, was opnieuw een con crete trekpleister nodig: de Vacantie week. Wilde die week een gemeenschaps- week zijn, dan moest aan de ene kant de todgang goedkoop zij-n, terwijl het programma niet van Lou Bandy en Hots- knots-muziek aan elkaar mocht hangen. Wat in dit opzicht is bereikt, war slechts een eers.e stap, maar een stap, die zoveel geld kostte, dat alleen een attractiecentrum evenwicht in de begro ting kan brengen. In dit blad is deze waak voldoende gezegd over een posi tieve benadering van de kermis. Wij willen slechts herhalen, dat op nieuw een punt, waarop Schiedam's be volking gespleten werd in overtuigings- strijd, juist de bedoeling had een mid del te zijn tot de uiteindelijke vorming van een sterker onderlinge samenwer- kin.gsbesef en oorzaak werd van een grotere verwijdering. Toch menen wij, dat dit alles voor delig is geweest. Men kan deze zaken binnenskamers trachten te houden en regelen, maar zolang men binnenskamers blijft, is de Gemeenschap een zaak van enkele leidende figuren in de verschil lende groepen. Maar daar gaat het niet alleen om. De Schiedamse Gemeenschap en nu bedoelen wij even niet de or ganisatie, maar onze stad is een werkelijkheid, die ook glidt van buur tot buur en van Jantje tot Pietje. Weliswaar niet in de practijk, maar dan toch in de verbondenheid, die ons lot In uren van gevaar of ramp aan dat van anderen bindt. Het verloren gaan van dit besef is verlies. Dit men de mensen kent vanachter de gordijnen en in de gesprek ken met anderen, die ze cok maar van achter de gordijnen kennen, is iets anders dan dat men de mensen kent als mede burgers. wier gedrag en doen invloed heeft op de sfeer, waarin wij leven. Dat is wel wat raar gezegd in een stad, waarin mensen van een portiek elkaar nauwe lijks kennen, maar het is een waarheid, die in de oorlogsdagen duidelijk is ge worden. Wij leven wel niet in oorlog; we hopen niet in oorlog te zullen gaan leven, maar als in oorlogstijd kennis van elkaar en onderlinge trek naar eikaars h.ui'ip nodig was, dan in vredestijd niet minder. Als nu de Schiedamse Gemeenschap en nu bedoelen wij de organisatie tracht hieraan' iets te doen, dan zal ook ieder burger en bewoner van de stad in staat moeten zijn een houding t-o.v. die Gemeenschap in te nemen. Niet via het bestuur van zijn organisatie, maar ook in zijn zeer persoonlijk stelling nemen. Vandaar wij herhalen het achten wij het winst, dut het Cultureel Centrum en de Vacantieweek aanleiding zijn ge weest tot dit persoonlijk partijkiezen. Wat echter een der grote handicaps hierbij is, is het onvoldoende georiën teerd zijn; het te weinig doorzien van de mogelijkheden en het teveel verwijlen bij de feitelijkheden, die velen vooral in vertegenwoordigende kringen, met name ini de Raad t.o.v. dit verschijnsel aan de dag hebben gelegd. Het is en wij weten dit uit eigen ervaring zo, dat gemeenschap--bewust zijn een veelzijdig maar onvolgroeid be grip is en dat ieder verstandig mens, die hiertoe zijn visie bijdraagt een verande ring ten goede in dit bewustzijn teweeg kan brengen. Daarom is het te betreuren, dat men van een der belangrijkste verschijnselen in ons na-oorlogse leven geen gedegener en persoonlijker studie heeft gemaakt. Het is de positieve bijdrage van iedere degelijke opposant. die een wordende organitatle kan vormen. Maar hiervoor ie meer nodig dan oppervlakkige iplato- Advertentte nische belangstelling. Het komt oak voor de Raadsleden aan cp een persoonlijk stelling nemen aan' de hand van de intrin sieke waarde niet aan de hand van ge voelens en van feiten, die juist plaats konden vinden door 'hun afzijdigheid- Het is de schuld van de Schiedamse Ge meenschap (de organisatie) niet als zij niet voldoende representatief is voor De gemeenschap. Maar men zal niet mogen verwachten, dat wat in de normale losse gemeenschap onmogelijk is, n.l. dat één bepaalde groep zijn niet door allen onder schreven wensen daaraan opdringt; in 'r. gebonden gemeenschap mogelijk is. Want de Gemeenschap mag de natuurnoodzake lijke binding der burgers tot stand bren gen cp een aanvaardbare wijze; zij kan nooit geweten gaan spelen voor ieder van die burgers. Die zal zijn houding t.o-v. een kermis en een Cultureel Centrum nog steeds persoonlijk moeten bepalen. Het is merkwaardig, dat juist dit dit persoonlijk overeenkomstig zijn overtui ging kiezen en verantwoorden van zijn stap juist in Prot.-Christelijke krin gen naar aanleiding van de Gemeenschap wil weggewerkt worden. Zelden werd ind'ividualistischer levensverantwoording verbonden met collectivistischer dwang maatregelen. j December 1.1. overleed in huize St. Liduma te Schiedam de heer F. E. Ruytenburg, die gedurende circa 50 jaar zijn beste krachten gewijd heeft aan het R K. Parochiaal Armbestuur van Rotterdam. Van Mei 1914 af tot 1 Januari 1946 bekleedde hij de functie van directeur van gemeld bestuur. Op grond van zijn grote verdiensten bij de uitoefening van zijn ambt. werd hij be giftigd met -het erekruis Pro Ectasia et Pontifice. Bij Raadsbesluit van 27 Juli 1951 werd, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, aan de heer C. H. Schwagermann met ingang van 1 Januari 1952 eervol ontslag verleend als Conser vator van het Stedelijk Museum. Ter voorziening in de vacature, welke daardoor zal ontstaan, heeft de Commis sie voor het Stedelijk Museum in over weging gegeven de navolgende aanbe veling aan Uw Raad voor te leggen. 1. De heer D. Schwagermann te Am sterdam 2. De heer A. C. H. Slot te Schiedam. Hieraan gevolg gevend, stellen B. en W. voor de benoeming te doen geschie den voor een proeftijd van twee jaar. en onder voorbehoud van geneeskundige goedkeuring. Tevens stellen zij voor de jaarwedde van de Conservator met ingang van 1 Januari 1952 vast te stellen op een vest bedrag van 2000,—. De Commissaris van politie, J. H. v. Veen, die per 1 Januari met pensioen zal gaan, zal waarschijnlijk nog geruime tijd blijven- Tot nu toe is geen K.B met de vermelding van zijn ontslag verschenen, terwijl ook elders de diensttijd met enkele maanden voorlopig is verlengd. De eerste actie ter plaatsing van de 4% Burgerzin-lening is begonnen. In ons blad van hedenavond geeft een adver tentie de eerste bijzonderheden- Wij ko men hierop nog nader terug. De heer W. A. Haak, voorzitter van het pensioenfonds van de Ned. Handel Mij., die de bouw van het complex aan de Oranjestraat financiert, heeft van morgen de vlag gehesen op het hoogste punt. Aanwezig waren o.a. de wethou der van de Woningdienst, mr M. J. M. van Kindereh, mr ir M. M. van Praag, directeur van de Woningdienst, de aan nemerscombinatie, Smits. Schotel en Noordzij, de architecten Spruyt en Den Butter en de directeur van het Bureau Huisvesting, de heer J. van Grient. Voor de arbeiders kreeg de heer C. Scherpen- berg een som overhandigd als douceur tje bij dit gebeuren, dat zo snel tot stand kon komen dank zij de samenwerking tussen architecten, aannemers en ar beiders. Portret van een Marokaans rif- bewoner", geschilderd door Willem Doogeicaard, dat het Stedelijk Museum ten geschenke heeft gekregen. g»n fntnmntprinnl oöm ïv»r1t»iilr *za»i Als opvolger van de heer J. J .C. Starkenbrug is bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 September 1951 be noemd de heer M. Bijpost, tot die datum inspecteur in Ressort C van deze inspec tie. De heer H. Schuurman, hoofd van de openbare school voor u.l.o. te Dordrecht, is als opvolger van de heer Bijpost be noemd tot Inspecteur in een ressort der Inspectie Rotterdam en hoopt deze func tie te aanvaarden op 1 Januari 1952. Na het eervol ontslag aan de Consu lent voor de lichamelijke opvoeding de heer C. A. Bos, op diens verzoek ver leend met ingang van 1 October 1951, is de waarneming van deze functie voor de Gemeente Rotterdam opgedragen aan de heer F. W. E. de Haan te Leiden en voor de Gemeente Schiedam aan de heer J G. A. Smorenburg te Voorburg. Het is thans reeds ruim een jaar ge- leaen, dat de weekmarkt in het Broers- veld geopend werd. De onzekerheid omtrent de ontwikke ling hiervan deed destijds de Raad be sluiten de weekmarkt voorlopig op proef in te stellen, om na verloop van tijd te kunnen beoordelen of een weekmarkt te Schiedam reden van bestaan heeft. Naar B. en W. menen heeft de practijk uitgewezen, dat dit inderdaad het gevat is: in het afgelopen jaar is de proef - markt uitgegroeid tot een instituut, dat een vaste plaats heeft verworven in de belangstelling van burgerij en handel. Ter bestendiging van de bestaande toestand komt het B. en W. daarom juist voor, thans een uitspraak te doen 'om trent een vaste weekmarkt en daaraan te verbinden de vaststelling van de no dige verordeningen, n.l. een verordening op de weekmarkt, houdende een regeling ter bevordering van de goede gang van zaken op de markt (..Verordening op de markt in de gemeente Schiedam") en een belasting-verordening, waarin de marktgel'den zijn geregeld („Verordening op de heffing en invordering van markt- gelden in de Gemeente Schiedam"). Op grond van vorenstaande overwe gingen stellen zij de Raad voor defini tief te besluiten tot het instellen van een weekmarkt, te houden iedere Vrijdag in het Broersveld, en tot vaststelling van de nodige verordeningen. GEBOREN: Nicolaas J. C., zoon van C. J. Bel en H. C. T. van Schaik; Kees, zoon van J. J. Fieggen en C. P. van 't Hoog; Johanna M., dochter van J van der Windt en J. M. van Toor; Adriana, dochter van J. G. Peek en A. van der Grsaff; Jan C., zoon van C. P. Bruinsel en P. Proost; Jacobus A., zoon van G. A. Weber en J. de Jong; Pieter K., zoon van P. K. Notenboom en G. H. van den Berg; Marianne, dochter van M. A. Cle- veringa en M. Bras; Johannes M. A., zoon van C. J. H. Alblas en A. Brand: Yvonne L., dochter van G. van der Voorde en L. Broekhuizen. OVERLEDEN; E. A. de Vos, 76 jaar, echtgenote van J. Vermeer; F. E. Ruij- teiiiburg, 81 jaar; N. van Pelt, 95 jaar, weduwe van P. Boer, ROTTERDAM, 3 Dec. 83 ton katoen En schede, 200 ton stukgoed Amsterdam 340 ton kolen Dongen, 335 id. Helmond. 278 'ton sisal Leiderdorp, 181 ton cellulose Maastricht, 157 ton div, granen Deventer, 150 ton kunstmest Amsterdam, 2 x 100 ton super Breda, 80 ton id. Oudenbosch, 26 stand hout Wormerveer, 20 id. id. Amsterdam, Totaal 3 6reizen, 15 vletreizen. 1340 ton kolen Geertruidenberg, 450 ton id, Nijmegen, 140 ton gerst Tilburg, 210 ton id. Veghel 250 ton div. granen den Bosch, 213 ton petr. cokes Deest/Afferden, 1732 ton copra I./varen, 155 ton kunstmest Tholem. Bij de verkoop van het perceel Elzen- steeg 2 krachtens het besluit van de Raad van 6 Februari 1948 heeft de ge meente zich het recht van uitgang voor behouden over dit perceel ten behoeve van het personeel en de bezoekers van de Openbare Leeszaal. De breedte van de uitgang moet ten minste 1.20 meter bedragen. B. en W. zijn voornemens, thans tot bet maken van deze nooduitgang over te gaan; derhalve stellen zij voor, het daar voor benodigde crediet van 3900,te verlenen en de begroting van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek voor het dienstjaar 1932 dienovereenkomstig te wijzigen. De veilingen van het Theater Mono- pole e nMusis Sacrum gaan niet door. Waarschijnlijk zijn de partijen, die hier bij betrakken waren, tot een minnelijke schikking gekomen, zodat de voorlopig aangekondigde verkoping komt te ver vallen. NV, ROWNTRSi AMSTESOAM (Van onze correspondent Alfred van Sprang) VIENTIANE (Koninkrijk Laos), Dec. '51 De eigenaar van het hotelletje AUX ARMES DE LA BRETAGNE op hot peu terige marktplein, waar de mannen en vrouwen van buiten elke morgen hun producten komen verkopen, neemt een slok van zyn apéritif en veegt met een zakdoek het zweet van zijn voorhoofd. „Het is hier best u't te houden, mon sieur „Erg rustig, hè „Gelukkig wel Robert Herry kent het gebied. Als pa rachutist in het Franse leger heeft hü er een paar jaar dienst gedaan. Toen zijn tjjd erop zat, heeft hij besloten te blij ven om in het burgerleven een oestaan te zoeken. Het is hem tenslotte gelukt, om dit huis to veroveren en er een ho telletje annex bar en estaurant te be ginnen. Hotel AUX ARMES DE LA BRE TAGNE is nu het sociale centrum van Vientiane, waar burgers en militairen el kaar ontmoeten en iets van de sfeer van een Frans établissement vinden. Vientiane is een groot dorp. Het is niet temin de hoofdstad van het koninkrijk Laos. De regeringsinstanties zqn er. De Franse commissaris en de Franse terri toriale commandant hebben er hun stand plaats. Er is zelfs een Amerikaanse le gatie. En de koning heeft er ook een bescheiden villa; alhoewel de koninklijke residentie eigenlijk in het diep in het binnenland gelegen Luang-Prabang ge vestigd is. Zieke koning Het leven is er rustig. De golf van na tionalisme heeft weliswaar ook au ai- gelegen gebied bereikt en als gevolg daarvan is het nu een souvereine staat, maar dat heeft toch in feite maar erg weinig verandering teweeg gebracht. Er is natuurlijk een compleet bestuursappa raat met ministers en politie en een klein leger en men heeft zelfs al verkiezingen gehouden. De overgang is echter zonder schokken en in goede harmonie met de Fransen gegaan, de meerderheid van de mensen mogen de Fransen wel en dat Is ook begrijpelijk, warn het is uiteinde lijk het Franse leger, dat hun bescher ming tegen de terroristen van Ho Chi Minh geeft en het is de Franse regering, die de tekorten van de staatshuishouding voor haar rekening neemt. En die zijn niet gering, want Laos is een arm land. Koning Sisavang Vong zelf is ook een warm vriend van Franxrijkal w®s het alleen maar, omdat, hij daar verlich ting van zijn rheumatische pijnen kan vinden. De oude monarch is dan ook maar zes maanden van het jaar in zijn ei gon land. De andere zes maanden brengt hij bij de geneeskrachtige bronnen van Frankrijk door. En als er zeer belangnl- ke staatszaken zijn, zoals nu het samen stellen van een nieuw kabinet, komt zijn oudste zoon, prins Savang, hem daar op zoeken om ze te bespreken. En de be volking: er zijn maar anderhalf milhoen mensen in het uitgestrekte, maar groten deels onherbergzame genied en velen van hen weten waarschijnlijk nog niet eens, dat ze onafhankelijk zijn en, als ze het wel weten, begrijpen ze vermoedelijk met wat het betekent. Ze leven onder uiterst primitieve omstandigheden in de woeste bergen en nu en dan komt er een depu tatie naar beneden om trouw aan de ko ning te betuigen. En dan zijn er de kam pongbewoners, die hun bescheiden huisje van stro hebben, hun sawah en hun buf fel en voor wie de overgang van kolo niaal naar zelfstandig bestuur ook geen enkele verandering betekend heeft. Het, zijn mensen, die in veel opzichten aan de Indonesische tahi herinneren: ze zijn goedlachs en houden meer van feestvieren dan van werken. Ze accepteren het le ven met een ruime mate van fatalisme en ze hebben een stopwoord, dat hun oosterse mentaliteit, karakteriseert: bo- pen.jang, wat zoveel wil zeggen als wat geeft het eigenlijk. Terrorisme Maar Laos heeft ook zijn zorgen. De Vietminh maakt het eveneens de bewo ners van Laos lastig, al is het in veel mindere mate dan in Cambodja en voora in Vietnam. Er valt tenslotte met veel te bereiken voor de communistische groe pen. In de eerste plaats willen de Laosia- nen niets van hen weten. De meerder heid van de Vietminh zün Vietnamezen en de Laosianen hebben een ingeboren hekel aan de Vietnamezen, niettegen staande hot feit, dat er duizenden in het land leven, vooral als huisbedienden, een beroep, waar de Laosianen zelf veel te trots voor zijn. Bovendien is er weinig te halen voor 'de communisten. Het zijn dan ook hoofdzakelijk groepen, die voor fourage of aanvulling in China dwars door Laos trekken. Of koeriers, instructies in Thailand gaan halen- D®' wel eenheden, die een omtrekkende be weging maken om de Fransen en vieir a mezen op de flank aan te vallen. H° Minh heeft practlsch geen i"?1 jf.,htpr Laos. De Laosianen staan vee* PL vppl bij de Thailanders. In feite: er wonen veel meer Laosianen in Thailand, dan Caos zelf. De verhouding is ongeveer één op vier. Deze situatie dateert uit de dagen, dat men de rivier de ,„5jens heeft aangenomen tussen belde landen. Er is echter een zeer druk en vrij grens. verkeer, al is er even een onderbreking geweest, toen de c lne ml" nister-president Phlbocn Songgram ont voerd heeft. Het koninkrijk Laos bestrijkt met het keizerrijk Vietnam en het koninkrijk Cambodja het gebied, dat vroeger Frans Indo-China was. Half zo groot als Frankrijk heeft 't practisch geheel uit woest berg land bestaande Laos slechts een bevolking van ruim anderhalf mil- lioen zielen. Het grenst, behalve aan Vietnam en Cambodja, ook aan China, Birma en Thailand. Nu het water in de Mekong heel laag staat, kan men bijna van Vientiane naar Siam lopen, door eenvoudig de droge ri vierbedding over te steken. VerSe groenten en levensmiddelen ko men in grote hoeveelheden van Thailand en veel Laosianen heboen familieleden aan de overkant van de rivier wonen. En als er ooit sprake zou zijn van een keuze tussen Vietnam en Thailand, dan zal de meerderheid van Laos zich waarschijn lijk voor aansluiting bij Thailand uitspre ken. Maar die vraag is niet aan de orde. Gemoedelijk Zo gaat het leven zijn gang. Er zijn twee straten met kleine winkeltjes, waar van de meesten door nationalistische Chinezen gedreven worden. Er ie een warme bioscoop. waar stokoude films draaien. Er is een café met de veelbelo- en verder zijn er vende naam „Tarzan nog wat andere drinkgelegenheden, waar men over een glas bier of wijn de schaar- onafhankelijkheidszucht se gebeurtenissen bespreekt. De Franse i heeft aangericht en de mensen rustig en voorlichtingsdienst heeft een leeszaal, j tevreden leven. waar Frans-a kranten ter inzage liggen, (Nadruk verboden). en fotomateriaal een indruk van het le ven in Frankrijk en in de deelstaten geeft. Vijftig meter verder hebben de Laosianen hun eigen voorlichtingsdienst met op het mededelingenbord zulke ge moedelijke officiële bekendmakingen als „De regering van het koninkrijk Laos deelt fabrikanten van stoffen mede. dat zij van een Belgische firma een verzoek heeft gekregen voor het aankopen van Laosiaanse zijde in goud. geel en rood, in stukken van minstens 100 meter". Kra kende karren met twee trage buffels er voor en een slapende voerman er op sjokken door de straten. Kale Boeddhis tische bedelmonniken in oranje-gele ge waden lopen met hun koperen potten langs de huizen om gaven in natura te vragen. Nu en dan knettert een politie agent, met een groene baret, op een mo torfiets voorbij als een symbool van de nieuwe tijd. Maar in de warme middag uren zijn de straten uitgestorven, omdat ieder dan siësta houdt en als het donker is komt ook niemand buiten, daar de straatverlichting zo summier is, dat mei» niets kan zien. Heimwee En de Fransen. De weinige militairen en de civiele ambtenaren hebben langzamerhand de stijl van het land overgenomen. Ze leven in grote, oude huizen, die ze, onbevreesd voor dieven, open laten staan, als ze uit gaan. Ze winden zich over niets op en houden van het rustige plattelandsleven temidden van de vriendelijke bevolking. Ze ontmoeten elkaar op alle officiële ge legenheden en een bezoeker van elders valt dan onmiddellijk op. En als de heimwee naar Parijs hun te machtig wordt rijden ze naar de grasbaan even buiten de stad, waar de vliegtuigen star ten, die veertig uur later op Le Bourget landen. Terwijl ze naar de wolkenlucht staren, verzoenen ze zich met de gedach te. dat ze toch eigenlijk vlak bij huis zijn. Daarna Keren ze weer terug naar Vientia ne: het shangri la, waar de epidemi' der weinig schade Volgens een schrijven, dat van Am- bonese zijde in Nederland aan minister president Ürees, minister Peters en de fractieleiders van de Tweede Kamer is gericht, zouden op Nieu-Kuinea door Ned. of inheemse politie de minister president van de „Republiek der Zuid- Molukken", de heier A. Waisiral, de mi nister zonder portefeuille van deze re publiek, de heer A- Nanlohy en nog 19 andere personen van Zuidmolukse landaard, in arres zijn gesteld. „Uit Nieuw-Guinea", zo zegt dat schrij ven, „ontvingen wij het btericht dat op 5 November j.l. bootzoeking werd ge houden door de politie te Sorong aan boord van de motorboot „Hoa Moa" van de Republik Maluku Selatan. Het ar chief van de minister zonder portefeuille werd in beslag genomen en de heer Nanlohij zelf in arrest gesteld. Hierna werd huiszoeking gedaan bij enkele an dere Zuid-Molukkers in Sorong. De minister-president van de R. M. S. werd met nog 19 andere personen, die met prauwen uit Ceram i.n Nieuw-Guinea arriveerden, ook in arrest gesteld of, zo als de Nederlandse autoriteiten in Nieuw- Guinea het noemden, „onder bescher ming genomen in een arreslantenlokaal". waardoor zij onbereikbaar zouden zijn voor het Zuid-Molukse volk- Bij monde van de gouverneur van Ne- lands Nieuw-Guinea, de heer Waarden burg, aldus de Ambonezen m Neder land is asyl gegarandeerd aan personen, uit het gebied van de B. M. S, afkom. Wij zouden het zeer °P. PriJS stellen van de Nederlandse regering te mogen vernemen, op welke gronden de boot en huiszoekingen geschied zijn en menen ten sterkste te moetenro petsteren te gen de arrestaties. De 25.000 is vandaag gevallen, net op flus om ook nog als St. Nicolaas- verrassing dienst te doen. De prijs viel op het lot no. 12916 van de Se ljjst, 5e klasse in do 514e Staatsloterij. Chili en Pakistan zijn bij eerste stem ming gekozen tot leden van de Veilig heidsraad; zü vervangen Ecbador en India. Over de zetel van het uittredende lid Joegoslavië bereikte de Aljameene Ver gadering nog geen overeenstemming. Griekenland en Wit-Rusland behaalden de meeste stemmen, maar riet de ver eiste twee derden meerderheid. OACBHD VOON SCHHDAM IN OMSTHlKfH 73ste Jaargang No. 21713 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw RK. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 60152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Aoonnementsprijs f4.95 per kwartaal, 1 170 per maand. (0 40 per week. Advert enui- [.hijs op gewone kolombreedte 0 IJ pei m'M'me'er noogte 1.. ;ez .nrten Mede lei nip-n op redactionele k. otiib ted'e i O.nfi oei oiiillmetei hoogte Bij Contra t ge len .ageie tarieven welke bij de administiat.e of oij de erkende ad ver tent e-bui ea i> verkrijgbaar zijn Kom .menen (kieine advertentlën) tot 20 Woorden Jv cent. Elk woord meer g cent. Maximum 90 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur;.Leo J. M. Hazelzet,. 24). Nu was het de gewoonte van Quinton, om op Zaterdag een lange tocht te maken naar buiten, alleen om van tante Sophia weg te komen, maar hij was van plan vandaag met deze gewoonte te breken. Hij had het plan opgevat, om naar huis te komen en juffrouw Woffran behulp zaam te zijn bij haar pogingen om tante Sophia „kwijt t'e raken"; hij voelde, dat hij niet anders kon. Het was niet fair tegenover het meisje, om haar alleen een dergelijk lastig karwei te laten opknap pen „Eendracht maakt macht" hield hij zichzelf voor, terwijl hij aan zijn servet zat te frommelen en het in drieën vouwde in plaats van in vieren, waardoor het dun en lang werd en neiging vertoonde uit de ring te gllpen. Maar nu, met de ogen van tante Sophia op hem gericht, waagde hij het niet uit te spreken, wat zijn voor nemen was geweest,, hoe wel hij. iets on verstaanbaars mompelde over het weer, dat te warm was om te gaan wandelen. Hij stond op, schoof zijn stoel achteruit en liep naar de deur en keek naar Whiff, en toen hij haar ogen ontmoette, wendde hij de zijne vlug af en liet ze op de schei, ding van tante Sophia's haar rusten, een plek, waarop hij ze allerminst wenste te laten rusten, maar hij moest ze toch ergens op vestigen en toen holde hij weg. Hij zal de trein missen, zei tante Sophia, toen hij een ogenblik later op het tuinpad zichtbaar werd, waarlangs nij zich haastte, en toen Whiff sympathiek antwoordde: O, wat Jammer!, snauwde zij: Natuurlijk. Zij was zo snauwerig, omdat zij het helemaal niet tegen Whiff had gehad; zij zat alleen hardop tegen zichzelf te praten, een gewoonte, die zjj had aangenomen, omdat zij zoveel alleen was, en het ergerde haar, dat dit meisje zich er mee bemoeide. U hoeft niet te wachten, als u klaar bent, zei ze, ik talm graag met mijn ontbijt, maar dat is voor u geen aanlei ding om te blijven O, dat doe ik ook graag, antwoordde Whiff en terwijl de altijd aanwezige glim. lach haar trekken opnieuw verhelderde, staarde tante Sophia met een kwalijk ver holen kreun door het venster. Dit is zo'n gezellige kamer. Ik ben dol op een zonnige eetkamer. De eet kamer van mevrouw Paddie was zo som ber en rook altijd naar gekruid* zalm. Ik geloof dat gekruide zalm wel lekker smaakt, maar akelig ruikt. mogelijk haar toast te verorberen. Zij wenste duidelijk kenbaar te maken, dat gekrulde zalm haar geen belang inboe zemde, maar ondanks dat vervolgde Whiff: Nu, deze kamer lijkt vol bloemen (het aantal rozen en asters in het midden was een zeer schamel beetje en had vier pence gekost, door Panton in de Putney High Street gekocht, papier inbegrepen), bloemen en zonneschijn. Ik veronderstel, dat het zijraam op hei; Oosten ligt. Het kan niet op het Westen liggen, als de zon er op dit uur doorheen schijnt en daar de voorzijde op het Zuiden ligt, kan dit niet anders dan het Oosten zijn, zei tante Sophia. Wat zou het anders moeten wezen? Niets, gaf Whiff opgeruimd toe. Het was een domme vraag. Dat was het, zei tante Sophia en hervatte haar geknabbel. Whiff sloeg een andere koers in. Wat zullen we vandaag doen? vroeg zij, en omringde tante Sophia opnieuw met de boter, honing, marmelade, water, kan en brood, Doen? Ja. U en ik. Ik weet niet, wat u bedoelt, Doet u op Zaterdag geen leuke din gen? Dat doen toch de meeste mensen. Het is een vrije middag en overal heerst een feestelijke stemming. Ik dacht zo. dat het wel aardig zou zijn, als u en ik samen ook feestelijk konden zijn. U hebt wat feestelijkheid nodig, U bent zoveel aileen geweest. Whiff schoof nog meer dingen naar het bord van tante Sophia: een schaaltje basterdsuiker, die Quinton voor zijn havermout gebruikt had, zijn kan netje koude melk voor de pap, wat vlees in blik. Ik zou het prettig vinden, als we samen naar de dierentuin gingen. De dierentuin? Tante Sophia her haalde de woorden automatisch. Zij wilde ze niet ijshalen, maar ze ontsnapten haar; ze vielen van haar tong, die vreemd en slap aandeed en niet in staat scheen zichzelf in bedwang te houden. De dieren tuin! Zij, Sophia Dimsdale! De dierentuin op een gloeiende Augustusdag, mej dU onuitstaanbare, glimlachende meisje! De dierentuin, ver weg aan het andere eind van Londen, met 'n luchi van leeuwen en ti.lgers, en zich krabbende apen! Zij voel. de behoefte naar afzondering, naar im muniteit voor dit meisje, dat volkomen op haar scheen te zitten. Met een wijde zwaai van haar rechterarm en een gevoel van verstikking in haar luchtpijp scheer, de tante Sophia de boter en de waterkan en de toast en alle andere dingen, die rond haar stonden opgehoopt, weg en spande zich in om op de been te komen. De dierentuin 1 Zij sloot haar ogen. Zij cloot ze, teneinde het beeld van Whiff uit te sluiten, die nog steeds zat te glimlachen. Zij zou er ae voorkeur aan hebben gegeven ,als er een hyena tegen haar zou glimlachen. Zij begaf zich naar de deur en Whiff volgde haar. Zij liep naar de zitkamer en Whiff wéér achter haar. Zij ging zit ten, zette haar voeten op het voeten bankje en haar bril op haar neus en zou juist de Daily Mail opnemen, toen zij ontdekte, dat Whiff er al half bezit van had genomen, en wel van de plaatjes pagina. die tante Sophia onveranderlijk het eerst in keek; ook had Whiff het pennemes genomen en zat ermee op de bamboetafel te tikken, hetgeen op me vrouw Dinsdale's zenuwen werkte. Houd op. riep zij. Waarmee? Tikken. Tikte ik? Tante Sophia wendde haar blikken af; zij zust, dat de stralende glimlach op komst was en zij kon die niet verdragen. Natuurlijk tikte u, met mijn penne- mes. Leg het alstublieft neer en ik zou graag de andere helft van de Daily Mail hebben. Ik heb er bezwaar tegen, dat mijn ochtendblad uit elkaar gerukt wordt. Wat gedachtenloos var me. Het spijt me zoWhiff duwde de krant zo dicht onder mevrouw Dimsdale's neus, dat mevrouw Dimsdale genoodzaakt was haar hoofd echterover te houden, om er niet mee in aanraking te komen. Ik heb opgemerkt, dat de meeste mensen het eerst naar de plaatjes in de krant kijken. Ik vind het 't beste gedteel- te van de krant. Is dat meisje niet kos telijk? Een schalkse nymf. Whiff leunde over tante Sophia's schouder en oefende langzamerhand, heel voorzichtig, druk uit op die schouder, terwijl enkele ver dwaalde haarlokken de wang van deze dame beroerden en kil telden. En kijk dit «ens..Pomona in de Boomgaard (Wordt vervolgd), i Aangezien de minister van Bilnnen- landse zaken a.i. mr Teulings, het niet wenselijk aclit gedurende langere tijd naast de taak, die reeds op hem rustte, het beheer over het departement van Binnenlandse Zaken te blijven voeren, is besloten tot een definitieve voorziening in de vacature, welke door het overlijden van minister mr J. H. van Maarseveen op dit departement is ontstaan. Prof. dr L. J. M. Beel, hoogleraar aan de R.K. universiteit te Nijmegen is bereid gevonden de portefeuille van Binnenland se Zaken te aanvaarden. Het benoeming», besluit is heden door H.M. de Koningin getekend. Het A_ N. P. had een kort onderhoud met prof Beel. Deze verzekerde, dat de beslissing, welke hij had moeten ne men, zeer moeilijk is geweest, in ve.r. band met zijn drukke taken als buiten gewoon hoogleraar aan de katholieke universiteit te Nijmegen en de katho lieke economische hogeschool te Tilburg. Prof Befcl is echter gezwicht voor de aandrang, welke op hem werd uitge oefend. Het zou aldus de heer Beel voor een buitenstaander wel erg moeilijk zijn, zioh voor zulk een korte tijd in te werken. Ik zal nu. ging hij verder, mijn beide taken tijdelijk opzij zetten en heb reeds over een regeling gespro- ken met de curatoria. Mijn bedoeling is, dat ik na afloop van de huidige re geringsperiode weer hoogleraar wordt. Prof Beel zeide nog te hopen de grondwetsherziening met de kamers te kunnen behandelen benevens de begro ting in de Eerste Kamer. Hij blijft in Nijmegen, waar hij zich in het begin van dit jaar vestigde, wonen. Donderdagmorgen hebben honderden mannelijke en vrouwelijke studenten te Teheran een betoging gehouden. Vele politiemannen en militairen hadden de straten, die naar de universiteit voeren, afgesloten- Toen brandslangen op de de monstranten werden gericht, antwoord den deze met stenen. Aan beide zijden vielen gewonden. Een politie-agent zou zijn gedood. Politieversterkingen, bijge staan door aanhangers van premier Mos- sadeq. gewapend met knuppels en mes sen. vielen daarop de studenten aan. De betogers verspreidden zich pas nadat nog meer miilitiaren met zware machinege weren waren ontboden en waarschu wingsschoten waren gelost. Het Perzische kabinet overweegt de afkondiging van de r&at van beleg. De gemeentepolitie te Apeldoorn Is he denmorgen overgegaan tot de arrestatie van de 58-Jarige G. H., hoofdcommies der gemeente Apeldoorn en chef van de Burgerlijke Stand wegens verduistering van iegesgelden, die hij onder zjjn be rusting had. Hangende het onderzoek konden door de politie nog geen verdere mededelingen worden verstrekt over de grootte van het vermiste bedrag. Minister Mulderüe heeft vanmiddag In de Tweede Kamer medegedeeld, dat generaal Christiansen, opperbevelheb ber van de Duitse Wehrmacht In Ne derland tijdens de bezetting, nog voor Kerstmis in vrijheid zal worden ge steld. De thans bijna 72-jarige generaal Frle- drich Christian Christiansen werd op 29 Mei 1940 tot militai- bevelhebber in Nederland aangestelo terwijl nij nug steeds speciaal beiast was met 1* Ie r" van de vliegers, in Augustus 1943 wi Vj van deze taak ontheven om zich uit sluitend aan zijn militaire taak te wijden. Na de bevrijding werd hij aan de Nederlandse autoriteiten uitgeleverd. Op 12 Augustus 1948 veroordeelde het Arn hemse Bijzonder Gerechtshof hem tot lï jaar gevangenisstraf. Christiansen werd aansprakelijk gesteld voor de vergeldings maatregelen tegen Putten, het fusilleren van vijf gijzelaars te Goirle en de executie van tien inwoners van Haarlem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2