VSM NELHE'S Missiebisschop legt zijn zware taak neer JONGE JENEVER St.Nicolaas bij de kinderen van Ambon <Sport~Spcitt&n Electrische treinen bij Zwolle M SIGARETTENPAPIER Rovers met een stengun Dronken woesteling bedreigde politieman Malversaties bij de luchtmacht V.V.V.-Emma geldig verklaard J. Panis 40 jaar voor zitter N.O.A.D. „Ver. Staten veel te sterk voor Rusland" nv. A. Daalmeyer - Schiedam PAGINA S Wie bi) iedere hap eten al bij voorbaat dat zunrbranden op de maag voelt... BOUWACTIVITEIT IN AUGUSTUS Van Nelle fabriceert zijn sigaretten papier van de beste geïmporteerde grondstoffen. Wij behoeven over ons papier geen overdreven verhalen te vertellen. Probeer het I Door alarminstallatie op de vlucht gejaagd Door revolverschot gedood GOUDSE MARKTEN Drie officieren in arrest PEDRO SALINAS OVERLEDEN TONEELOPDRACHT Meent de I. O. C.-praeses AUSSIES WONNEN TEST In afwachting van de inschakeling van het traject Amersfoort-Zwolle in het elec trische treinennet zijn gisteren*, op het baanvak Zwol'.e-Legerplaats Oldebroek de proefritten begonnen met electrisch spoormaterieel- Een electrisch treinstel zal de komende da-gen steeds dit traject berijden. In de eerste plaats om het materiaal te testen, maar ook om het personeel het traject te doen kennen. Geleidelijk worden de proefritten uit gebreid en vermoedelijk zal begin Ja nuari het gehele traject bij wijze van proef worden bereden. Advertentie moet nodig Rennies nemen. Digestif Rennie pastilles blussen brandend maag zuur binnen enkele minuten. Vandaar, dat gij, met een paar Rennies op zak, eigenlijk overal altijd alles eten kun:. Waar U lust in hebt en de omstandig heden bieden. Rennies kunt U zonder be zwaar, onopgemerkt, overal innemen, want water of iets anders komt ar niet 'aan te pas. Simpelweg Uw Rennies laten smelten op de tong dat is alles. En Rennies zijn nog lekker ook In Augustus 1951 werden werken goed gekeurd voor een totaalbedrag van 121.9 millioen (Juli 95,5 millioen). Van het bedrag van 121,9 millioen heeft 56,1 millioen betrekking op de nieuw-, her bouw en uitbreiding van woningen. Voor dit bedrag werden 4.147 woningen goed gekeurd, waarvan 215 montagewoningen. Gereed kwamen in Augustus: 5094 wo ningen, in dezelfde maand van de jaren 1945 tot en met 1950 werden resp. 30, 117, 809, 3132, 2648 en 4217 woningen voltooid. Sedert de bevrijding zijn in totaal 174.031 nieuwe woningen opgeleverd. In de eerste acht maanden van 1951 werden 26.820 woningen in uitvoering ge nomen. In dezelfde periode van 1950 werd begonnen aan 40.603 woningen. Tot 1 September 1951 zijn in totaal 9546 dupl-sx-woningen gereed gekomen, hierin zijn de particuliere duplex-wonin- gen begrepen. (Van onze correspondent) De rijkspolitie zoekt momenteel naai de daders van een overval op de Boeren leenbank te Sleen, welke is mislukt dank zij de tegenwoordigheid van geest van de itassier, de heer Van der Heide. Dinsdagavond om elf uur kwamen twee gemaskerde mannen bij de kassier en eisten de sleutels van de kluis onder bedreiging met een stengun. De heer v. d. H. deed of hij de sleutels wilde pak ken, doch stelde de alarminstallatie in werking. Op het geluid daarvan namen de indringers de vlucht. Zij verdwenen op een motorfiets. Er was op het moment van het ongewenste bezoek flink wat geld in de kluis. (Van onze correspondent) Een zeer tragisch voorval heeft zich Dinsdagavond afgespeeld in Nuenen bij Eindhoven- Toen daar de 29-jarige W. N. in lichtelijk beschonken toestand thuis kwam, viel hij zijn huisgenoten lastig Pogingen om de man te kalmeren hiel pen niet, integendeel hij reageerde daar. op door hen met een bijl te bedreigen, waarom de mensen tenslotte de hulp van de rijkspolitie inriepen. De opperwacht meester N- V- kwam daarop naar de wo ning, maar zijn verschijnen had slechts tot gevolg, dat de woesteling zich tegen hem keerde, zodat de politieman ten slotte zijn revolver trok. Desondanks drong de dronken man met zijn bijl op V. in, waarbij deze laatste zo in het nauw kwam, dat hij zich genoodzaakt zag te vuren. De kogel trof N- in de hartstreek, met het gevolg dat de man ineen zeeg en op de plaats zelf overleed. De justitie onderzoekt nu de toedracht van het drama. In kokend water. In IJsselsteijn li een kind van de familie v. d. P. bij het spelen in een emmer kokend water ge vallen. Met hevige brandwonden over dekt moest het naar het ziekenhuis in Venray worden overgebracht, doch de geneesheren hopen de klein# in het le ven te kunnen houden. VEE EN KAAS. Op de Goudse veemarkt kwamen he den de volgende noteringen tot stand: 20 slachtvarkens 2.57—2.63 per kg. ge slacht, handel matig; 428 magiere var kens 2,802 per kg., handel matig; 620 biggen 3248 en 23 nuchtere kal veren 4050, handel vlug. Op de Kaasmarkt werden 143 partijen j aangevoerd. Prijzen le kwaliteit met rjjksmerk 2.23—2,33, 2e kwaliteit 2.24 2.27, extra kwaliteit tot 2.47 per kg- Handel flauw. In klankvol Maleis werd zij geprezen voor haar goed gedrag. Even fluister de de adjudant de Sint iets in het oor, waarop de H. Man zijn lofrede voort zette in het Nederlands. Want het kleine Ambonese meisje verstond geen Maleis En de Sint zou de Sint niet zijn, als hij met lege handen naar zijn overzeese vrienden was gekomen. Uit een grote zak van Piet, waar uiteindelijk niemand terecht kwam, kwamen de pakjes met zakdoeken, zeep en baby-goed. Neen, er waren op Sinterklaas-avond geen rokende schoorstenen op de barak ken van Gennep en Plasmolen. Maar toch klopten er de harten van warme dankbaarheid voor Sint en het Limburgse Jeugd-Roode Kruis. BU de aanschaffingsdlenst van de lucht macht hebben malversatie» plaats gehad met betrekking tot leveranties van kle ding en uitrusting aan de luchtmacht. Het rijk is daardoor in de laatste jaren bena deeld voor een bedrag van, naar voor lopige schatting ongeveer 100.000. In verband met deze zaak zijn tot nu toe een hoofdofficier en iwee subalterne officieren in arrest gesteld. Ten behoeve van het onderzoek, dat deze feiten aan het licht heeft gebracht, was het noodzakelijk de aanwezige voor raden in de diverse magazijnen van de luchtmacht op te nemen en te toetsen aan de magazijnsadministratie. Deze controle ter plaatse, welke geruime tijd in beslag neemt, is op het ogenblik bijna geëindigd, doch het zal nog enkele weken duren, al vorens de verkregen gegevens zijn ver werkt. Een eerste proces-verbaal tegen de re serve-luitenant-kolonel B. is in behan deling bij de militaire justitie, die onder meer zal hebben na te gaan of en in welke mate deze hoofdofficier als mede eigenaar van een textiel-onderneming op onoirbare wijze voordeel heeft ge trokken van zijn functie als hoofd van de aanschaffingsdienst van de luchtmacht. Voor zover kan worden nagegaan zijn bt) de malversaties ook enkele particuliere firma's betrokken, waarmede de aan schaffingsdienst In zakelijke relatie stond. Het op last van de minister van oor- 'og ingestelde onderzoek wordt met kracht voortgezet. Leveranciers die zich op afkeurenswaardige wijze hebben be voordeeld, worden, los van eventuele strafrechterlijke vervolging, uitgesloten van leveranties aan marine, leger en luchtmacht, De Spaanse dichter, roman- en toneel schrijver dr Pedro Salinas is Dinsdag te Boston op 59-jarige leeftijd overleden na 'n ziekbed van twee maanden. Het stoffe lijk overschot wordt per vliegtuig naar Porto Rico overgebracht vcor een staats begrafenis, (Van onze correspondent) Onder de duizenden kinderhandjes die door de goed-heilig man dit jaar weer zjjn gevuld, waren ook de bruine poe- zeltjes van een honderdtal Amboneesjes uit de woonoorden te Gennep en Plas molen. Al waren er dan op de barakken geen rokende schoorstenen, die Sint en zijn knechten de weg wezen, toch wist de grote kindervriend, geleid door de helpende hand van het Limburgse Jengd- Rode Kruis, de weg te vinden naar de vol verwachting kloppende harten van deze kleine bannelingen. Gelijk de on telbare Pietjes en Klaasjes, Marietjes en Annekcs, zaten de bruin-ogige Minah's en Majamona's, Nono's en Sarudln's te wachten op de komst van de man uit Spanje, die geen onderscheid maakt tus sen blank of bruin. Hun schelle kinder stemmetjes zongen met evenzeer liravour van de maan, die door de bomen schijnt: hun hartjes waren even klein als die van hun Nederlandse vriendjes en vriendin netjes En de Sint kwam. Vergezeld van twee pik-zwarte Pieten, die het Maleis per fect beheersten, maakte hij zijn joyeuse entree in de cantines van de twee woon oorden. Want wie het volk van Ambon dan ook moge hebben vergeten, niet de H. Man uit Spapje. In vloeiend Maleis sprak hij zijn bruine vriendjes toe, be rispte de ondeugden en prees de ge hoorzamen. Intussen dwaalden zijn knechten door de zaal en hun rollende ogen zochten naar de zwarte schapen onder de bruine kinderschaar. Met ogen, groot van angst, volgde een der kleine kinderen de be wegingen van de Pietermannen. Want had hij niet laatst met stenen gegooid? En toen de grijpgrage handen van Sint's vazallen zich uitstrekten naar het ver schrikte manneke, stoof hij de zaal door er, zocht zijn toevlucht achter de sarong van zijn troostende moeder. In zijn donkere kijkers glommen nog de tranen, toen hij even later, zijn kleine knuistje in de grote hand van de Sint beloofde voortaan altijd „een zoete jon gen te zijn". Tony Litai, klein meiske met een engel-gezichtje, stond met niet-begrij- pende blik naar Sinterklaas te staren. Advertentie. pemeerd zal kunnen worden door het monetaire effect van de te verwachten dollarhulp Bij haar besluit tot het gebruik van tegenwaardegelden voor additionele mili taire productie heeft de regering zich me de laten leiden door de omstandigheid, dat in de ..Mutuail security act 1951" een bepaling voorkomt, volgens welke min stens de tegenwaarde van 500 millioen dollar uit de door de Amerikaanse rege ring aan het buitenland in het fiscale jaar 1951-1952 te verstrekken dollarhulp zal moeten worden gebruikt voor de vergro ting van de militaire productie in de Jan den, die deze dollarhulp ontvangen. Mej. Martle Verdenius heeft van het ministerie van O.. K. en W. opdracht ge kregen haar ontwerp voor een toneel stuk, ingezonden voor de toneelprijsvraag 1931, verder uit te werken. Sinterklaas is gisteravond op bezoek geweest bij Kees Pellenaars in de Kana- riestraat te Breda, waar de acht ren ners van de Ned. ploeg in de jongste Tour de France verzameld waren. Al len kregen een trainingspak cadeau en er werd nog uitvoerig gepraat over de Tour van '51 en van'52. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft de wedstrUd tussen VVV en Emma. op 38 October te Venlo gespeeld en welke ont moeting In verband met het onwel worden van de scheidsrechter moest worden onderbroken voor het zoeken naar een andere arbiter, geldig ver klaard. Een speciale commissie onder leiding van ir H. F. Hopster heeft zich bezig ge houden met het onderzoek ingesteld naar aanleiding van het protest door Emma ingediend. De commissie-Hopster heeft verscheidene personen gehoord en heeft vervolgens aan het bestuur van de Bond rapport uitgebracht. Het onderhavige geval Is niet in het reglement omschreven, weshalve het be stuur van de Bond een beslissing nam. Het bestuur heeft zich op het standpunt ge steld, dat na het onwel worden van de scheidsrechter het volkomen juist is ge weest dat pogingen zijn gedaan om de wedstrijd alsnog te beëind'gen. in welke opzet men tenslotte is ges'aagd- De ontmoeting eindigde, naar men zich herinnert, in een 3—1 overwinning voor VVV. Op 31 December a.s. hoopt de heer J. Panis, voorzitter van de Tilburgse eerste-klas voetbalver eniging NOAD, het. wellicht unieke feit in de Nederlandse voetbalwe reld te herdenken, dat hu, van zyn 18e jaar af, 40 jaren onafgebroken deze functie vervult. NOAD laat dit jubileum niet zonder meer voorbijgaan en de heer Panis zal op 28 Dec. a.s. in buitengewone vei nadering tol. ere lid worden benoemd; op 29 Dec. zal hij recipiëren om zvjn vele voet balvrienden gelegenheid te geven hem te feliciteren. Dat er ook buiten de vereniging belangstelling voor dit zeldzaam jubileum bestaat, mag blijken uit het feit dat. zich een huldigings- comité heeft gevormd, dat als volgt is samengesteld: K. J. J. Lotsy, voorzitter K.N.V.B.; E. A. Wijdicks, voorzitter District Zuid 1; A. L. M. Schröder, voorzitter Afd. Noord-Brabant; H. A. J. Bock- meulen, Zuidelijk competitieleider; drs W. Reyseger, voorzitter Ver enigde Eerste-Klassers; W. J. A. Pöpplein, voorzitter B.V.V.; dr A. A. J. Schuerman, voorzitter Wil lem n. Bij de Europese judo-kampioenschap pen te Parijs behaalde Frankrijk (dat Nederland met k1 sloeg) de plocgprijs. In een interview zeide de heer J. Sigfrid Edstroem, president van het I. O, C., dat naar zijn verwachting onge veer 60 landen, met een totaal rond 5000 athleien, aan de Olympische Zo merspelen te Helsinki zullen deelnemen. Een van de verslaggevers stelde hem de vraag, of hij tijdens de Spelen een „gevecht" (fight) verwachtte tussen de Ver. Staten en Rilland. De Zweed ant woordde dat hij afkerig was van dat woord. „De Ver. Staten hebben zo'n grote voorsprong op Rusland, dat er geer, „fight" zal zijn", zeide Edstroem, „maar ik heb bezwaar tegen het gebruik van dat woord als het Olympische wedstrij den gteldt". In antwoord op een andere vrrug zeide Edstroem niet te verwachten, dat de Zweden het er te Helsinki even goed zouden af brengen als in 1948 in Lon den. Want in 1948 ontbraken Japan, Duitsland en nog enige andere landen, die in 1952 wel van de partij zullen zijn- De heer Edstroem keert thans naar Zweden terug, na een verblijf van drie maanden la de Var. Staten, gewijd tot priester in de Congregatie van de Paters van Cadier en Keer. Datzelfde jaar nog ging hij naar de missla in Nigeria en bleef daar tot 1919. Daarna kwam hij naar Nederland terug, waar hij de Neder landse provincie van de congregatie der paters van Cadier en Keer oprichtte en als eerste provinciaal van deze congrega tie werkzaam was van 1923—1931. In laatstgenoemd jaar werd hij voor een tweede peiiode herkozen maar toen in 1932 het apostolische vicariaat van Kumasl werd opgericht, werd mgr Paulissen door Z. H de Paus uitverkoren tot v'- ar's van dit gebied wa* eer. mis-u*- lerre'n Z. H. de Paus heeft Z. H. Exc. mgr H. J. Paulissen eervol ontslag verleend als bisschop van Kumasi op de Westkust van Afrika. Mgr Paulissen verbleef vijf en dertig jaar in de tropen en wel onder de zeer zware omstandigheden van het slo pende klimaat aldaar. Toen htj dan ook in 1951, na het Eucharistische congres in Kumasl te hebben gepresideerd. In Ne- deriand kwam en In z\jn geboortestad Maastricht een rustverblijf hield, bleek zjjn gezondheidstoestand zeer verslech terd. Een terugkeer naar Kumasl was uit gesloten. Z. H. de Paus heeft mgr daar om eervol ontslag verleend «It din functie als blssrhoe var Knma-- lot d regeling van nin o „tof (olisch administrator Wegens din veP verdiensten voor de katholieke missie Is Z. H. Exc. benoemd tot assistent bü de Pauselijke troon. Mgr Paulissen heeft een vruchtbaar apostolaat gevoerd in de missie op de Goudkust. Hij werd in 188' te Maastricht geboren was daarna een der eerste stu denten van het in 1893 opgerichte missie- huig te Cadier en Keer an werd ia 1994 Volgens een ontwerp van de kalender commissie van de Franse Voetbalbond is voor 5 October 1952 een interland Ne derlandFrankrijk geprojecteerd (Ne derland heeft namelijk, nog een thuiswed strijd „te goed,"). De KNVB heeft echter nog geen desbetreffend voorstel van de Franse bond ontvangen. M< inwunérs warei e- sie-h '"'000 katholiek maar toen mgr in 1953 naar Nederland terugkeerde waren er meer dan 40.000 katholieken, ruim 500 scholen met 23.000 leerlingen en een groot aantal priesters en onderwijzers voor het missie werk. De medische Missie-zusters uit Ne derland hebben een grote kliniek geves tigd in Berekum. Een nieuwe Ijweekschool en twee lycea zullen de kroon op het werk van mgr Paulissen vormen, De tweede testwedstrijd tussen Australië en West-Indië te Sidney is eveneens door Australië en wel met zeven wickets ge wonnen. De West-Indiërs scoorden 362 en X», Australië 117 en 137 vaag l Op Zaterdag 5 April 1952 stal te Bou logne sur Mer een semi-hockey-interland worden gespeeld tussen de hcrenploegen van Nederland 8 en Frankrijk B.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3