DOT. IS ALLESBEHALVE HEMELS Werkgelegenheid en emigratie vinden pleitbezorgers r»'KSrsisïfffs&s sns-stsis s fo Ereplicht tegenover pioniers Hoeveel is het leven van een missionaris U waard? Zegening van t rode paradijs Tsjechische regering naast Nederlands klooster In 1954 vijj Nederlandse divisies voor Atlantische verdediging Het Europese leger: brillante, maar vage conceptie Te zwak in de leer Om een nieuwe M eg in Egypte St. Nicolaasstemming nodig morgenMissie en Italië heffen hand sr^rcTr-" Rijkspostspaar bank verhoogt rente Langere her- halings-oefeningen Zaterdag 8 December 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wat Nederland voor Italië doet De Memisa (aan de kerkdeur) vraagt Uw steun In Oost-Europa werden acht miilioen mensen gedeporteerd De dimrtecompensatie Minister Staf tevreden over N.A.T.O.-vorderingen Nederlandse desiderata Praag kondigt nieuwe zuiveringen aan verhinderen Postambtenaar neergeslagen WEERBERICHT Groot gezin en kinderbijslag Van 2,28 tot 2,4 procent Emigratie HULP AAN HONGARIJE EREPALMEN! Aan Zusters verblijfsvergunning in Nederland aangeboden Ook voor rentetrekkers gevraagd Minister Staf wees voorts nog op de Europees leger Met betrekking tot de besprekingen, die kort geleden te Parijs over het Europese leger zijn gevoerd, meriste mi Amerikaanse militaire hulp aan Nederland Dader meldt zich zelf ADENAUER OP BUCKENHAM- PALEIS ONTVANGEN De weerverwachting, geldig tot Zondag avond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen en krachtige tot stormachtige wind tus sen Zuid en Zuid-West. Later opklaringen en plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Vannacht zachter, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen ais vandaag. Zondag 9 December: Zon op 8.35 uur, onder 16.29 uur; Maan op 13.59 uur. onder 4.28 uur. Maandag 10 December: Zon op 8.36 uur, onder 16.29 uur: Maan op 14.16 uur, onder 5.46 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 7 December 1951. Hedenmiddag is de Tweede Kamer begonnen aan de begroting van Sociale Zaken, nadat die van Financiën, welke de avond tevoren diep in de nacht nog tot een einde was gebracht, z.b.st. was aangenomen. De heer Janssen (K.V.P.) had zijn motie inzake het effectenrechtsherstel ingetrokken op de toezegging van de minister, dat er een commissie zou worden ingesteld uit de Kamer om deze zaak te onderzoeken. Van het resultaat van dit onderzoek zou het afhangen of de heer Janssen al of niet opnieuw met deze motie zou moeten komen. Tegelijk met de begroting van Sociale Zaken werden behandeld de nota over de emigratie en die over de werkgelegenheid. En zo was de kwestie van de werkgelegenheidspoliliek in verband met de toenemende werkloos heid wel het voornaamste vraagstuk, dat hedenmiddag in behandeling kwam. Daarbij kwamen dan nog als gebruikelijk de kinderbijslag, de beroepskeuzebureaux (De Kort K.V.P.) de loonpolitiek, de wacht- en werkloosheidsverzekering (Zegering Hadders V.V.D., Stapelkamp A.R.) terwijl magister Stokman' (K.V.P.) de theoretische kwestie besprak van de invloed op het werk van de I.R.O. en ervoor pleitte de afgevaardigden op arbeidsconferenties geen bindende instructies mee te geven. loon naar behoefte op de juiste wijze vast te stellen. Over de werkgelegenheid spraken o.m. de heren St pelkamp (A.R.), Zegering Hadders (V.V.D-), Bieweng'a (A. R.) en Nederhorst (P.v.d.A.). Er werd vooral een heel sterk verband gelegd tussen de D.U.W. en de werkgelegenheid en vooral van christelijke zijde kwamen er voor de D.U.W. niet veel goede woorden. Men wilde daar de DU.W. alleen zien als een zorg voor werklozen en niet als een mid del tot werkverruiming en waar de sociale voorzieningen in de D.U.W. zeker niet zo hemels waren als de minister van Sociale Zaken het geliefde voor te stellen er waren van deze zijde ook morele bezwaren moest men in de D.U.W. geen objecten laten uitvoeren, die ook in het vrije bedrijf konden gebeuren. De heer Stapelkamp noemde de D.U.W. heel scherp en realistisch het privéjacht- terrein van de communistische heer Haken en zijn geestverwanten. Deze afgevaardigde had ook bezwaren tegen de loonpolitiek, die hij vastge lopen noemde en schadelijk voor de arbeidsproductiviteit. Evenals de heer Kikkert <C.H.) vroeg hij om meer speel ruimte voor het bedrijfsleven. Er was met name door de regering niets gedaan om een deel van de vff^woordelijk heid voor de loanv ru h l be drijfsleven over te dragen. De datum van Invoering der wachtgeld- en werk loosheidswet vond de heer Stapelkamp wei juist, maar men moest nu reeds be ginnen er over te praten, wie de kosten hiérvan zou moeten dragen. Een liberaal bezwaar tegen de D.U.W. Was van geheel andere aard en wel dat tóe prestatie voor de D.U.W.-arbeiders was verhoogd, zodat velen nu waren ont slagen met het gevolg, dat een belangrijk aantal van hen werkloos was geworden Vervolgens werden de maatregelen tot beperking van de investering een gevaar genoemd voor de werkgelegenheid, daar hierdoor de werkloosheid zou worden vergroot (Bie- wenga A.R.) en teze spreker j vroeg of niet )p andere delen van het staats apparaat kon worden bezui- ïigd en arbeids intensieve wer ken konden worden ontzien Hij wilde ook weten wat er -net de vijftien miilioen voor bijzondere werkgelegen heid was ge beurd en of deze post niet kon worden verhoogd, voorts vroeg hij of er plannen in bewer- „'ng waren om de werkloosheid tegen te *aan'Wat niet alleen door middel van de n v, woest geschieden. brochure aan, die zou zijn een ontwikkeling van ons land. zo he!?tte h??? in die brochure, zou er eerst werkloos heid moeten zijn om daardoor een rui mere arbeidsmarkt te krijgen. Maar, zo zeide de heer Nederhorst, dit vraagstuk is niet op de eerste plaats een economisch maar een zedelijk vraagstuk. Hij vroeg of de regering paraat was een stijgende werkloosheid in de kiem te smoren. De heer De Kort (K.V.P.) besprak na tuurlijk de belangen van het grote ge zin, welke werden bepaald door de wijze van loonverdeling. In verband Paet de kostenfactor voor de loonvorming vroeg hij een objectief budgetonderzoek, of schoon er naast het kostenvraagstuk nog andere factoren waren. In verband daar mede de kinderbijslag besprekend, vroeg de lieer De Kort de minister om een her ziening daarvan vanaf het eerste, tweede of derde kind om daardoor medede ver houding tussen loon naar prestatie en Voor de kinderbijslag voor kleine zelf standigen vroeg hij spoed te maken met een definitieve regeling en deze dan voor te leggen aan de S.E.R. Mevr. Fortanierde Wit (V.V.D.) meende echter, dat de aanmelding voor deze kinderbijslag uiterst gering was en dat deze blijkbaar niet leefde onder de kleine zelfstandigen. Voor de particuliere beroepskeuzebu reaux bepleitte de heer De Kort opnieuw een subsidie, welke ruim een jaar gele den in een motie van zijn hand was vast gelegd. Er was toen een bedrag van 75000 op de begroting geko men voor dat loei, maar deze post was bü de algemene bezui niging in ver band met de defensie-uitga ven weer ge schrapt. Die moest er weer op en anders :ou hij zich ge noodzaakt zien mr de kort nu een sterke- Desnoods weer 'n motie.... re uitspraak aan de Kamer te vragen. Met het „nood breekt wet" van de minister was hij het dus niet eens. A. BIEWENGA Waar bleef de vijftien miilioen? De P.T.T. deelt ons mede, dat de Rijks postspaarbank per 1 Januari 1952 de rentevergoeding zal verhogen tot 2,4 procents 's jaars Tot 1 Januari as. is de rentevergoe ding nog 2,28 procent. In overleg met de liga van Rode-Kruis- ij^fniiSlnJFen te Ueuève if bepaald, dat Nederlands aandeel in de hulpverlening aalï... sjai?htoffers van de watersnood in Italië zal bestaar uit een grote zending „cornedbeef gecondensee-de melk en chocolade. De orders zijn onmiddellijk bij de Nederlandse industrie geplaatst en vóór Kerstmis zullen de goederen naar de rampgebieden kunnen worden gezon den. v Trouwens ook de heer Zegering Hadders was tegen bezuiniging op de beroepskeu ze. De heer Kikkert (C.H.) vond het on juist, dat met deze bezuiniging ondanks de motie-De Kort de particuliere bu reaux werden getroffen en niet de Rijks arbeidsbureau*. Een ander punt was de emigratie. De liberalen zagen hier een grote taak voor de Overheid en de heer Biewenga vroeg een betere deviezenregeling voor hen, die vóór 1951 waren geëmigreerd en hogere subsidie voor de maatschappelijke organisaties voor de emigratie, wat vol gens hem overigens bij de komende wet op de emigratie kon worden bezien. Daarmee was de heer Van Koeverden (K.V.P.) het niet eens. Hij wilde een ho gere subsidie nu reeds en hij toonde de minister ook aan waar hij een verhoging dier subsidie zou kunnen vinden. De heer Van Koeverden sprak vandaag voor het eerst een ernstig woord over de emigra tie en over de emigranten, die bü een goede zorg van de regering good-will- ambassadeurs konden zün. De heer Schilthuis (P.v.d.A.) sprak eveneens over deze materie. Hü wilde emigratie geheel vrü laten en dus de verklaring van geen bezwaar afschaffen, wat de heer Biewen ga alleen vroeg ten aanzien van Zuid- Afrika. Hij had bezwaar tegen groeps gewijze emgiratie naar Brazilië en vroeg om een nazorg, die geen binding aan het verlaten vaderland mocht betekenen, maar opneming in de sociale voorzienin gen van het nieuwe land. Ook wilde hü de mogelükheden onder het oog doen zien van emigratie naar Europese landen als Noorwegen en Engeland, waar mo gelükheden zouden liggen voor boeren. Hij vroeg voorts of men Indische gere- patrieerden niet zou kunnen doen emi greren naar tropische gebieden en ten slotte vroeg hij ook naar het resultaat van de emigratieconferentie van Brus sel. Met de rede van de heer Van Koever den kwam deze middag het einde. Dins dag volgen nog enkele sprekers, onder wie de communisten en dan zal minister Joekes moeten antwoorden. F. S. „Nederland heeft zich bereid ver klaard in versneld tempo verder te werken aan de opbouw der defensie, zoals door generaal Eisenhower aan de NATO-Iandcn is gevraagd", aldus heeft de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, gistermiddag medegedeeld. Deze versnelling zal o.m. resulteren in een verandering van tijd en wijze waarop de herhalingsoefeningen in 1952 zullen worden uitgevoerd. Zü zul len namelijk in 't kader van de SHAPE- manoeuvres worden gehouden. Deze wijziging, zo zeide de minister zal op sommige lichtingen zware lasten leggen. Officieren en onderofficieren zullen voor langere tijd worden opge roepen. De daarvoor benodigde wette lijke regelingen zjjn ;n voorbereiding. Gedetailleerde gegevens zullen begin Januari worden bekend gemaakt om de betrokkenen tijdig te waarschuwen. HELPT DE BISSCHOP KERKEN BOUWEN Bij de August Thyssen-Hiitte staalfabriek in Duisburg-Hamborn, is dezer dagen een tweede oven in bedrijf genomen. De oven, een Siemens-Martin, heeft een productievermogen van 250 ton per dag. Voor de oorlog werl dit bedrijf met zes ovens en een maandelijkse capaciteit van 35 tot 40.000 ton. Nu werkt men met twee ovens die maandelijks ongeveer 12.500 ton kunnen verwerken. Diep in de ondoordringbare wouden van Oost-Afrika, jn een hut niet veel beter dan die van de negers, ligt een mis sionaris op zün rustbed. Traag druppelt het zweet van zijn voorhoofd, hügend gaat zijn adem. De boy- is op weg naar de dichtstbij zijnde blanke nederzetting; misschien is de dokter nog te bereiken. Enkele dagen later weet deze tot de afgelegen missiepost door te dringen. Tc laat Een missionaris is gestorven aan long- Leidende figuren uit organisaties van uit Rusland en Oosteuropese landen uit geweken personen, hebben op een te Washington gehouden conferentie cijfers gepubliceerd, waaruit blükt, dat in op dracht van het Kremlin ruim acht mii lioen mensen uit de satellietlanden van huis en haard zün weggevoerd. De mees ten van deze Sovjet-slachtoffers zün naar kampen overgebracht, waar zü slaven arbeid moeten verrichten. De cüfers zün verwerkt in een door de conferentie uitgegeven rapport, en zün gebaseerd op de mededelingen van dui zenden personen, die sinds 1939 aan de greep der Russen wisten te ontsnappen. De volgende aantallen personen zijn door de geheime politie der communisten uit de hieronder genoemde landen wegge voerd: uit Estland 60.000. uit Letland 100.000, uit Lithauen 2.225.000. uil Tsje- cho-Slowakye 600.000, uit Hongarüe 300.000, uit Polen 1.700.000 en uit Roe menië 3.160.000. Het meest volledige rap port kwam uit Estland. Hier wisten voor malige leiders van het Rode Kruis aldaar de namen van 37.500 personen, die de communisten hebben gedood of wegge voerd, te registreren, waarna zü er in slaagden met deze gegevens te ontvluch ten. De weggevoerden werden als regel 's nachts uit hun woningen gehaald. Zü mochten slechts datgene medenemen wat zij zelf konden dragen. Zü wérden ver voerd in vrachtauto's, lie oorspronkelijk voor veevervoer waren bestemd. Tijdens d^ rit naar de „slavenarbeidskampen" kregen zij geen eten of drinken; er was geen verwarming en er waren geen toi letten. De vrachtauto's werden eerst bij aankomst bij de kampen geopend. De zwaksten onder de weggevoerden waren dan reeds bezweken. De Hongaren verkeren in grote nood. Men heeft hiervan dezer dagen in ons blad weer uitvoerig kennis kunnen ne men. Het naderende Kerstfeest heeft voor hen, materieel gezien, niets feeste lijks. Tenzij er hulp wordt geboden. Het is hiervoor, dat de Stichting Hulpactie voor Hongarije weer een beroep op ons volk doet. Alles is welkom, zo schrijft de Stichting, kleding, voedsel enz., want aan dit alles is gebrek. De Stichting hoopt op een „daad" van het Nederlandse volk en ziet gaven gaarne tegemoet aan haar adres Zeeburgerdijk 236, Amsterdam. Haar gironummer is 14378. ontsteking. Daar behoeft een man in de kracht van zijn leven toch niet meer aan te sterven? Is er geen penicilline, die wondere vinding uit de oorlog? Inderdaad, die is 'er, maar niet in han den van de missionaris of zün helper. Anders had hü zijn leven kunnen redden, een kostbaar leven, gewüd aan de hulp van de evenmens, naar ziel en naar li chaam. Wanneer de Medische Missie Actie een dergelüke tüding hoort, wordt het haar bang om het hart. Mag zü toelaten, dat alléén door gebrek aan geld mis sionarissen, die ailes geven om anderen te redden, zo, zonder noodzaak, aan een treurig, veel te vroeg «inde komen? Wist U, dat tientallen vaardevolie mis- sionarissenlevens gered zouden kunnen worden, indien b.v. elke missionaris in de door typhus bedreigde streken ue be schikking had over het moderne middel hiertegen: chloromycetine? Maar wist U ook, dat één behandeling al byna 200 kost? Veel geld; maar ook té veel? Té veel voor hen, die alles en allen verlieten om zielen voor Christus te vinden? Katholiek Nederland zal hierop mor gen antwoord kunnen geven. Een ant woord op de klemmende vraag; wat is een missionarisleven U waard? De Medische Missie Actie doet wat zü kan, maar kan niet meer doen dan ze heeft. Zü zorgt er voor, dat de vertrek kende missionaris enige medische kennis wordt bügebracht; zü verschaft hun een kleine apotheek en enkeie instrumenten. Maar wat zij hun zo graag verschaffen zou: de zekerheid, dat by een dreigende noodlottige ziekte, het modernste genees middel aanwezig is, kan zü helaas niet. Dit te veranderen heeft U in de hand. Morgen rammelen collectebussen aan alle deuren van de katholieke kerken in Nederland (in het bisdom Den Bosch ge schiedt deze collecte achter pas op 20 Januari). Het toeval wil, dat in de meeste kerken in ons land morgen een andere, niet minder noodzakelijke inzameling wordt gehouden voor de slachtoffers van de enorme overstromingsramp in Noord- Italië. En U kunt er van op aan, dat juist een missionaris zou zeggen: laat die maar voorgaan. Zo zijn ze nu eenmaal, Jie op timistische jagers naar zielen voor God. Goed: bedenk ruim die door het lot getroffen Italianen, die onze hulp zo hard nodig hebben. Maar vergeet daarbü niet Uw Nederlandse broeders en zusters, die jaren achtereen in de frontlinie staan en wier gezondheid zo dikwijls bedreigd wordt. De Memisa vraagt Uw hulp voor de missieziekenhuizen en voor de apotheken die opnieuw moeten worden bevoorraad; zü dringt aan op Uw steun voor de ge neeskundige verzorging van de inheem sen (een lichamelüke verzorging, die zo dikwüls de toegang geeft tot de ziel). Maar zü rekent dit jaar vooral op Uw spontane gift voor de medische verzor ging van de missionarissen zelf. (Postre kening 51360; Ned. Medisch Missie Co mité, v. Vollenh ovenstra at 1, Rotterdam). Het thuisfront heeft nier een ereplicht tegenover de pioniers aan het zware mis siefront. DAT waren van de week twee mooie avonden achter elkaar: de uitslag van de Baas-boven-Baas-actie ten bate van Katholiek Thuisfront en het heerlijke avondje van St. Nicolaas. Top prestaties van naaastenliefde en offer vaardigheid. Ja. wij vonden het natuurlijk prachtig, dat „Merie" niet op de laatste plaats ts geëindigd; dat verdiende dit model van een model-huisvrouw dan ook zeker niet Laten wij aannemen, dat er veel echtge noten zijn. die hiertoe medegewerkt heb ben Zulks was In dit geval niet zo moei lijk; voor één gulden was men de mooie meheer". Maar ons respect voor de vrouw dient van langere duur te zijn dan een verkie zingsperiode en ons ook meer waard dan een gulden. Daarom, Merie moge dan uit de aether verdwenen zijn, in ons leven moet zij blijven voortleven en gerespecteerd wor den als het symbool van de huisvrouw, die het in onze dagen zo moeilijk heeft eh' de steun van haar „sterke" wederhelft verdient- Wij zouden nog een soort ere-palm wil len uitreiken en wel aan hen, die op Sinterklaas-avond hun plicht deden op de posten, welke ook op 5 December des avonds bezet moeten blijven in het alge meen belang. Terwijl verreweg de meeste mensen gezellig binnen zitten om het feest der verrassingen te vieren, waken over ons onverflauwd b.v. politie en brandweer; wordt er gezorgd voor licht, gas en water; rijden de vervoermiddelen en kan de telefoon gebruikt worden; zorgen de zusters in de ziekenhuizen voor de patiënten en op zo verschillende plaatsen gaat de dienst door in het be lang van de medemensen. Zulks betekent voor de betrokkenen en hun gezinnen ongetwijfeld een zwaar offer, doch het wordt gebracht en moet gebracht worden, want die werkzaam heden mogen nooit stil staan Nu kan hier door onderling overleg wel wat van de scherpe kantjes wegge- slepen worden. Voor de één zijn immers de omstandigheden om het feest anders m te richten gemakkelijker dan voor de andere. Ouders van kleine kinderen moeten o-i. zoveel mogelijk in staat wor den gesteld tijdig die avond zelf in de familiekring te zijn. Als UttdercK, die de viering wat kunnen verzetten, daartoe medewerken, zal dit veelal mogelijk zijn. Wellicht gebeurt dit inderdaad ook. Heeft men het echter tot dusverre ver zuimddan weet men voor het volgend jaar al een verrassing in die zin voor een collega. ANALYST De gedwongen overplaatsing en te- w rkstellingn van tién Zusters Carmelie- tessen in Tsjechoslowakije, waarover wij enige tijd geleden hebben bericht, wordt thans door bevoegde instanties bevestigd. Het blijkt, dat de zusters thuishoren in 'f Carmelietessenklooster te Krupka, waar zij de verzorging en verpleging van arme kinderen op zich hadden genomen. Zij behoren alien tot de Congregatie der Carmelietessen van het Goddeïyk Hart van Jesus te Sittard. Haar klooster is zonder meer door de Tsjec.hoslowaabse staat genaast, hoewel het Nederlands eigendom is. Immers het werd enige jaren geleden aangekocht door het Ge- Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Stichting van den Arbeid zich tot de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid gewend en ec bü hem op aan gedrongen aan verschillende groepen van rentetrekkers compensatie te geven voor de overschrijding van de consumptiebe perking, evenals dit is geschied niet be trekking tot de loontrekkcnden. Hoewel het slechts eer, beperkt bedrag betreft, eist naar de mening van het stiehtingsbestutir een consequente toepas sing van de in Maart j.l. getroffen beslis singen met betrekking tot de loonpolitiek en de sociale verzekeringen, dat thans ook een compensatie-uitkering wordt verstrekt aan personen, die onder de overbruggingsregeling en de "sociale by- standsregeling vallen, (hierover is inmid dels volgens de Stichting van den Afbeid beslist), benevens aan diegenen, die uit kering ontvangen uit hoofde van de nood wet ouderdomsvoorziening of een lang durige rente genieten krachtens de On gevallen- en de Invaliditeitswet. In tegenstelling tot sommige van teleurstelling getuigende opmerkingen, gemaakt over de resultaten van de onlangs te Rome gehouden N.A.T.O.- C0.n, i1 ICt ninister van oorlog en marine, ir C. Staf, gisteren middag tij ens een persconferentie een opwekkender geluid horen. „Wat te ome op militair gebied is bereikt, stemt me niet pessimistisch", zo zei hij. „ue vorderingen zijn besproken, die de twaalf N.A.T.O.-landen hij hun defensie-opbouw hebben gemaakt. Nederland kon daarbij ver klaren, dat het ge ijke tred had gehouden met het opgestelde tijdschema. Verder is overeenstemming Lereikt oyer de wijze wa het gezamenlijkc verdedigingsplan verder moet worden uitgevoerd". Minister Staf achtte jiet zeer be langrijk, dat de conferentie heeft be sloten, dat de spoed, betracht by de uit werking van het defensie-plan voor 1952, het plan voor 1954 niet in gevaar mag brengen. In hoeveel manschappen of divisies het plan voor 1954 in to taal voorziet, kon hij niet mededelen. Wel kon hij zeggen, dat de Neder landse bijdrage voor 1954 vijf divisies, alsmede troepen voor de territoriale verdediging zal bedragen. „Met dit plan hopen wü in 1954 in het onver hoopte geval van oorlog een staand gevecht te kunnen voeren met de mo gelijkheid om tot een mobiel gevecht te komen". beslissingen die t. a. v. het Noordzeel en Kanaalcommando zün genomen. In dit commando past volkomen de conceptie van onze Benelux-admiraal, zo zei hü- Er is geen beslissing genomen kunnen worden over de benoeming van een be velhebber voor de N.A.T.O.-strüdkrachten >n de Atlantische Oceaan. De minister toonde zich verbaasd over een recen te Bntse me(Jedeling| dat dit commando met noodzakelijk zou zün. areirmorw*1^ prat®n is het vreemd dit dehlj CCrSt ns te horen. meen- nister Staf het volgende op: Op het ogenblik heeft niemand klaar voor ogen, hoe het Europese leger tot stand moet komen. Er zijn briljante ideeën en plannen, maar met de uitvoering daarvan weet niemand nog raad, zelfs de Fran sen niet. Nederland, zo zei de minister, gaat van het standpunt uit. dat het Europese leger niet anders gezien kan worden dan als een onderdeel van de N.A.T.O.-strüdkrachten. Het zal dus ook onder generaal Eisenhower moeten komen. Voorts is de Nederlandse regering van oordeei, dat mén niet meteen met de voor de integratie benodigde reorgani satie kan beginnen. „Wij staan een over gangsperiode voor van minstens twee jaar". Bovendien wenst Nederland, dat de bevoegdheid in de werkwüze van het beheersorgaan van het Europese leger te voren wordt geregeld. Minister Staf somde een aantal punten op, waarvoor nog steeds moeilijkheden bestaan, n.L: Hoe worden de gelden verkregen en hoe worden ze besteed? Welke taal zal er gesproken worden? Wie plaatst en be noemt officieren? Al deze moeilijkheden beletten echter niet. dat we de toekomst met optimisme kunnen bekijken, zo oordeelde de minis ter. „Wanneer wij langzaam aan begin nen de instructie, de opleidingen en de bevelsvoeringen geiyk te maken, en onze troepen over en weer iaten dienen, dan zullen wij een prachtige bydrajeleveren b" het doen samengaan van de Europese staten". Minister Staf legde er overigens de nadruk op, dat Nederland volkomen be reid is mee te wérken aan de tot stand- koming van 't Europese 'cger. Wij Ne derlanders zijn het meest progressief bij het bewust aanvaarden van de integra tie" Evenals België ziet ons tand zich weliswaar geplaatst voor grondwettelij ke bezwaren teger het Europese leger. De Nederlandsi regering is echter be reid de grondwet daarvoi r te wijzigen Wetsvoorstellen daartoe worden reeds bestudeerd. De Nederlandse regering betreurt de afzijdigheid van Groot-B'Utanniè en de Scandinavische NATO-lancen bij het Europese leger. Wij zijn bereid zo rei hij. om al hun voorwaarden zonder meer in te willigen, als zij maar meedoen. De huidige groep van zes landen. Frankrijk Italië West- Duitsland België Ntdtriard en Luxem burg, achtte de minister eigenlijk te klein, mede tn verband met de economische sa menwerking die met de milita.re moet samengaan. Ten aanzien van de inpassing van Duitsland in het Europese leger, merkte de minister op. dat de Duitsers bij de verdediging van Europa nie; gemist kunnen worden. „Alles zal gedaan moeten worden om een organisatievorm voor deze impasse te vinden". „Het is niet waar, dat de V. S. alleen per staande divisie wapenen en uitrustin gen aan Neder.and willen geven", aldus verklaarde minister Staf. De huidige trage toevloed van zware wapenen, welke bo venstaande mening hier en daar post heeft doen vatten, verkiaaide Z Exc. nit de omvangrijkheid der Amerikaanse le- gerorganisatie die nu ook door ons leger is overgenomen, en uit do moeilijkheden waarvoor de Amerikaanse industrie zich deels door het verbriA op Korea en Indo china. deels door haar aanlooptüd ge plaatst ziet. Wat de eerste moeilijkneid betreft het velé materiaal dat in de Amerikaanse legerorganisatie in gebruik is verklaarde de minister dat de .raad van twaalf wij zen" (een commissie van de twaalf NATO- landen) bezuinigingen heeft vo.u-gesteld op de uitrusting der divisies. De minister oordeelde dat deze bezuin gingen over de waarde ervan sprak hij niet zonder gevaar kunnen worden toegepast Minis ter Staf gaf als zijn overtu'ging weer dat voldoende uitrustingen naai Europa zul len komen, zodra de Amerikaanse indus trie haar periode van omschakeling achter de rug zal hebben. Radio-Praag kondigde gisteren nieuwe uitgebreide zuiveringen aan, die zich tot de hoogste organen van staat en party zal uitstrekken. Tot deze nieuwe zuivering Is besloten op een byeenkomst van het centrale co mité der communistische party en leden van het ministerie, naar aanleiding van „het verraad van de voormalige vice- premier Rudolff Slansky. die op het punt stond naar het Westen te vluchten, met behulp van imperialistische spionnen", zo werd door Gottwald megedeeld. Aanvan- kelük was Slansky van zün post als se cretaris-generaal der party ontheven op grond van onbekwaamheid. Later bleek, dat hü zich aan verraderlyke activiteit tegenover de Tsjechische staat had schul dig gemaakt, in samenwerking met Otto Sling. Ook een vrouweiyk lid van het partü'bestuur, Jermila Inassigova is, te zamen met Slansky uit de party gesto ten. Radla-Praag meldde aansluitend de be- noeming van Antonin Novotny tot nieuw büzondere omstandigheden in dit geval, iid van het secretariaat van het presi de zusters een verblijfsvergunning aan te '„,lrn lipr nflrtn pri Tn„ bieden, hoewel zij allen van Tsjlchische dium der partlJ en van Jan Charoet tot neralaat der Congregatie te Sittard. Nadat de zusters uit Krupka waren verwijderd en de staat zelf de verzor ging der kinderen in dat huis had over genomen, zün zü naar een oud kloos ter te Bila Voda, bü Javornika (Jagern- dorf) vervoerd, waar zij gedwongen arbeid in fabrieken en op het 'and ver richten. De Congregatie der Carmelietes sen van het Goddelijk Hart van Jezus, die zich niet alleen aan het beschouwen de leven wijdt, maar ook aan werken van naastenliefde, beschikt over huizen in Duitsland, de Verenigde Staten (15), Canada, Nederland (6), Zwitserland, Kroatië. Italië, Hongarije, Bohemen en Oostenrijk. In Nederland werken deze zusters o.m. in Amsterdam onder de schipperskinderen. Verder hebben zü hui zen in Haarlem, Leiden, Tilburg en Vo gelenzang. Hoewel de Algemene Overste te Sit tard de zusters heeft gelast naar het Moederhuis in Nederland te komen, heeft de regering in Tsjechoslowakije daartoe nog geen toestemming gegeven. De Ne derlandse regering is bereid, gezien de en niet van Nederlandse zijn. nationaliteit voorzitter van de contrölecommissie van de party. Het Egyptische kabinet besloot gisteren na een langdurige spoedzitting iets zeer uitzonderlijks op Vrijdag, de Mos- lemrustdag de Egyptische politie op dracht te geven zich te verzetten tegen de Britse plannen om een nieuwe weg aan te leggen van de legerplaats der Britse troepen naar de drinkwatervoor ziening, beide in de Kanaalzone gelegen, „indien hierbij geweld wordt gebruikt". Het plan was om heden met bulldozers het terrein gelyk te maken. Enkele Egyptische hutten zouden daarby uit de weg geruimd worden. De waarnemende Egyptische minis ter van buitenlandse zaken, Ibrahim Farag Pasja, heeft de Britse ambassa- deur Stevenson na de kabinetszitting gewezen op „de ernstige gevolgen voor de betrekkingen tussen de beide lan den, indien de Britse militaire autori teiten het plan doorvoeren" De am bassadeur zag de ernst van een derge lijk optreden in, zo deelde de minister na het onderhoud, dat een uur duurde, aan de pers mede. en verzocht generaal Erskine telefonisch zo mogelyk de kwestie nog eens te bezien. De gene raal zeide echter het plan te zullen uitvoeren „voor de algemene veiligheid van zijn manschappen". Generaal Erskine had eerder bepaald, dat hedenmorgen om 8 uur met de oprui mingswerkzaamheden moest begonnen worden. „Niemand kan zeggen, dat wij niet open en eerlijk gewaarschuwd heb ben. Wij zoeken geen moeilijkheden en stelleh alles iu het werk om deze te ver- Pnlltip TYIOPt Rï«|fo tiIhtI mij den. Maar a.s wij moeilijkheden op X LfllllC IIIUCl UI lift iJlclIl onze weg ontmoeten, zullen wij deze het hoofd bieden", aldus de generaal in een dagorder aan de Britse strijdkrachten. Donderdagavond pleegde de 25-jarige C. M. B. uit Arnhem te Den Dolder ge meente Zeist, een aanslag op de 60-Jarige postambtenaar P. Z. aldaar. Hy vroeg quasi hulp aan Z. by het starten van zyn auto en sloeg zyn slachtoffer met een' steel van zyn hamer neer. Daarop nam B. de vlucht. Later meldde hy zich vrij willig by de Utrechtse politie, die hem gisteren aan de Zeister politie overgaf B. heeft een volledige bekentenis afge- legd. Het slachtoffer, dat in het Zèister ziekenhuis werd opgenomen, kreeg enke le hoofdwonden en een hersenschudding. ,;,Vr^a®. Is Westduitse bondskanse her, dr Adenauer, door koning George ontvangen. Dis is voor het eerst sinds dertig jaar. dat een Duitse kanselier een bezoek brengt aan 't Buckingham-paleis. Aan de poort van het paleis hadden zich een talrijk publiek en vele persfoto grafen verzameld. De ontvangst op Buckingham-paleis werd bijgewoond door de minister van buttenlanase zaken. Eden. en de Britse hoge commissaris in Duitsland, sir ivone- hnkpatrick.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1