Vijf Deense redders voor kust van Jutland verdronken Koorschool van Sint Bavo door Mgr Huibers geopend Zondagsarbeid en overwerk Vertrek in eenheid van ideaal Edam" versterkt missielegioen in Afrika Ridgway stelt Noordelijken een ultimatum Hogere lonenhogere productie Verrassende inkomensspreiding in de V.S. De eerste sneeuw viel Zij VERRASSEND SUCCES VOOR DE VERENIGDE NATIES <r Bruggen bouwen tussen Oost en West blijft een moeilijk karwei waren op zoek naar Nederlandse zandzuiger t Ruim 2 '/i ton voor Italië Maandag 10 December 1951 A DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ban uren op „Westkust' Vóór 1952 oplossing in Korea? Oost-Duitsers naar Parijs om over verkiezingen te praten Eeuwenoude traditie hervat Credietrestrictie voor de Middenstand Stalin zou met Churchill willen praten Raptini zoekt naar uitbreidings- mogel ij kheden Moeilijk af scheid Krijgsgevangenen-probleem moet snel opgelost Gunstig handelsverkeer in September Truman onverwachts naar Washington Zó vielen de punten J „Distributie" in Tsjechoslowakije Vannacht kans op vriezen WEERBERICHT ge Zwam slagzij CARNAVAL MET STROMEN BIER Maar in Rusland V Bestaansrecht heivezen Samenwerking met Duitsland Christus tegemoet Belangrijkste voetbal uitslagen Rijkdom en werkverzuim maatstaven ALLISON OPVOLGER VAN RUSK lAÖ O,, - I Q IdO O - I rQ £3 De weerverwachtlng, geldig tot Dinsdagavond: Vanavond en vannacht voornamelijk in het Noorden van het land nog enkele buien. Ove rigens licht tot half bewolkt en droog weer. Vannacht en morgenochtend op vele plaatsen in het binnenland lichte vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Aanvankelijk krachtige tot matige wind tussen West en Noord, later zwakke tot matige ver anderlijke wind. Dinsdag 11 December zon op 3.37 uur, onder 16.29 uur. Maan op 14.3 uur, onder 7.03 uur. SCHIEDAMSCHE C De zware storm gevolg van een diepe depressie boven Schotland met een randstoring boven Engeland die gedurende bet afgelopen weekend langs de Noordzeekusten de loodgrijze regenschermen voortjoeg, heeft verschillende schepen in ernstige moeilijkheden gebracht. Voortdurend was er noodverkeer met twee Nederlandse schepen, een Engelse, 'n Zweedse, een Duitse en een Finse boot en bij alle radio-stations heerste hoogspanning. Van verschillende plaatsen moesten de reddingboten uitvaren. En van de redders, die in deze eerste winterstorm de kokende Noordzee zijn opgegaan zijn er vijf niet weergekeerd. De reddingboot uit Hvide Sande, die gisteren tijdens een hoge zee en een windsnelheid van acht tot tien meter per seconde van Noord-Jutland uit de zee instak om de in moeilijkheden verkerende Nederlandse zandzuiger „Kinhem" te hulp te komen, is bij Hvide Sande door de zware zeegang omgeslagen. Vijf opvarenden van het Jiootje hebben deze reddingtocht met hun leven moeten betalen. v->1 De „Kinhem", die duizend ton meet, ge raak6 bij Hvide Sande aan de Westkust van Jutland tussen Ringkoebing en Esbjerg in moeilijkheden. Met lichtfakkels en vuurpijlen werden noodseinen gegeven en deze werden van de kust af gezien. Ondanks waarschuwingen voer de redding boot van Hvide Sande uit. Toen deze de „Kinhem" bereikte, werd de redders meegedeeld, dat de zandzuiger voor anker lag en niet in direct gevaar verkeerde, maar sleepboothulp wenste. De redairij.i.oot keerde toen terug, maar sloeg vlak bij de haven om. Vijf van de acht opvarenden verdronken. Hun tyken rijn op het strand aangespoeld. Zuidelijker op de Noordzee heeft de Noordzee niet minder gespookt. Om streeks het middaguur meldde het te Rot terdam thuishorende 499 ton metende sch p „Westkust", dat het, 25 mijl ten Noord-Oosten van Flamborough Head aan cle N.O.-kust van Engeland, zinkende was. De reddingboot van Scarborough voer uit. De bemanning van de „Westkust" was tegen één uur klaar om in de eigen boten te gaan, doch om dTie uur kwam het be richt dat een der boten in het stormweer verloren was gegaan en de andere zwaar was beschadigd. De reddingboten van Flamborough en Bridlington voeren toen eveneens uit. Britse trawlers en stoom schepen, o.a. het 8.438 ton metende s.s. „City oi Hun zeilen KOcïj naar de aan gegeven positie. Door het slechte weer en de hevige regenbuien was het zoeken naar de „Westkust" niet gemakkelijk, de „Air Sea Rescue'^dienst van de „RAF" 'werd ingeschakeld en een vliegtuig steeg op om de „Westkust" op te sporen. Tegen vier uur meldde het Nederlandse schip dat het Kaap Flamborough head kon zien. Het maakte een slagzij van 30 tot 40 graden. Het duurde nog echter een uur voordat de „Westkust" een schip zag. IJet Nederlandse schip gaf lichtsignalen, die kort daarop door de Britse trawler „Ottilie" uit Grimsby werden gezien. Ook het Britse stoomschip „Ayton" seinde dat het de lichtsignalen had gezien. Om 19 uur lag de „Ottilie" vlak bij de Neder landse boot. Zeven bange uren had de Nederlandse bemanning naar dit ogenblik «gezien. Om 20.45 uur verliet zU de j®s*kust" door over te springen op de reddingboot van Scarborough, die de schipbreukelingen naar Bridlington bracht, l'e Ned(.r|andsc schuit, die pas in 1951 werd gebouwd is van de rederij „Zuiland" (J. termaas' Scheepvaart Bedrijf), was «nfVond ,aat nog drijvende en de „Ottilie" wachtte kalmer weer af om haar op sleeptouw te nemen. Een half uur nadat de „Westkust" het noodsein had gegeven, meldde de Zweedse b°°r „Orvar" uit Helsingborg (2.525 ton) dat het 65 mijl van Terschelling stuurloos ronddreef. De „Seefalke" voer uit Cux- haven uit en de „Holland" verliet de haven van Terschelling. Om even voor zes s^teher 1571 brt metende Fmse schip ,,«Ba" uit Marie- tt°mn dat het zich twaalf mijl van Texel in roerkoning van het schip was defect. De „Havnia" was gela den met hout en op weg naar Velseii. De Er hangt een sfeer van gespannen ver wachting in het perskamp te Pan Moen Dj on. Alle berichten en artikelen worden beheerst door een kreet: „De communis ten zeggen vóór 1952 een wapenstilstands- overeenkomst te willen bereiken". Deze mededeling van de communis tische legerleiding kan echter op drie manieren worden uitgelegd. Ten eerste is daar de mogelijkheid, dat de commu nisten zozeer naar een wapenstilstand verlangen; dat zij van plan zijn tegen het einde van de maand een beslissing te for ceren, terwijl zij inmiddels trachten van de nog resterende tijd gebruik te maken om een zovee» mogelijk voordelig ver drag te bedingen. Een ttoeede verklaring is, dat de com munisten veronderstellen, dat het com mando van de strijdkrachten der Ver enigde Naties dringend 'n wapenstilstand wenst. De communisten hopen dan, dat de geallieerden, om vóór 1952 een over eenkomst te kunnen sluiten, bereid zul len zijn tot verregaande concessies aan de Noord-Koreaanse eisen. De derde en laatste uitlegging is af komstig van de wantrouwende kenners der sovjet-tactiek, die volhouden, dat het rode hoofdkwartier er slechts op uit is het moreel van de soldaten der Verenigde Naties en dat van de mensen thuis te breken, door hen te doen rekenen op een wapenstilstand tegen het einde van De cember. Sprekende over een uiteindelijke over eenkomst zpide Wilfred Burehett, een pro-communistisch journalist uit Austra lië, dat deze een plan zou inhouden voor de hereniging van Korea. Dit suggereert, dat de communisten hiertoe reeds een reddingboot „Dorus Rijkers" verliet Den Helder, maar keerde terug toen geseind werd dat een Hamburger visserboot „Barmbeck" in de nabijheid van de Fin was en het naar IJmuiden zou slepen, waar de sleep heden zou aankomen. De „Orvar" had inmiddels assistentie verkregen van de Duitse sleepboot „See falke" dat 't schip naar de dichtstbijzijnde haven zou pogen te brengen. Om half twaalf Zondagavond seinde het 5.892 metende Duitse schip van de rederij Howald te Flursburg „Bernhard Howald" dat het, negentig kilometer Westelijk van IJmuiden machineschade had opgelopen en met langzaam werkende motor dreef. De „Zwarte Zee" ving het bericht op en zette full speed koers naar de Duitser, die juist zijn eerste reis maakte. Even later werd tenslotte nog bericht ontvangen, dat de reddingboot van Oost- mahorn, de „Insulinde", was uitgevaren om hulp te bieden aan een onbekend schip dat tcn Noordoosten van Schiermon- unificatieplan zouden voorbereiden. Waar- nikoog in het Huivertgat in moeilijkheden schijnlijk gebeurt dit op een wijze, die verkeerde. Deze boot voerde twee rode hun later de beste kansen zal geven om lichten; dit betekent „kan niet manoeu- j geheel Korea onder hun invloed te vreren". j krijgen. Trygve Lie heeft Vrijdagavond namens de V.N. aan het hoofd van de Sovjetrussische controlecommissie in Duitsland een nieuwe uitnodiging voor Oost-Duitsland en Oost-Berlijn gezonden, om afgevaardigden naar Parijs te zenden voor het bijwonen van de besprekingen over algemene verkiezingen in geheel Duitsland. Deze uitnodiging is aanvaard en de Oost- duitse. delegatie is gisteren met een Russisch militair vliegtuig te Parijs aangekomen. In tegenwoordigheid van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten is Zaterdag te Haarlem de Koorschool St. Bavo door mgr J. P. Huibers, officieel geopend. Deze school is enig in Nederland. Er worden thans 29 jongens opgeleid voor de sang in de kathedraal te Haarlem. De foto toont mgr Huibers temidden van een aantal jongens. (Van onze correspondent) Een historische draad is weer opgevat- Nederland bezit na eenwen weer een uniek instituut voor de kooropleiding, sinds de bisschop van Haarlem Zaterdag middag de koorschool van de kathedraal Sint Bavo officieel openstelde. Hiermede verrichtte Z. H. Exc. mgr J. P. Huibers een historische daad van niet te onder schatten betekenis voor het peil van de kerkmuziek in ons vaderland en daar mede voor de gehele katholieke cultuur. De openingsplechtigheid kreeg een bij zonder accent door de tijding, die de bis schop de aanwezigen bracht, dat ook de H. Vader grote belangstelling toont voor deze nieuwe koorschool. als een voorbeeld voor het Haarlemse diocees en het gehele land". Nadat de voorzitter van de Stichting de aanwezigen welkom had geheten, sprak namens het Ministerie van O.. K. en W. dr Walther Boer. de inspecteur van het muziekonderwijs, zijn geluk wensen uit. Hij benadrukte, dat het paedadogische werk van de koorschool een zeer wijde strekking heeft. De bur gemeester van Haarlem, mr P. O. F. M. Cremers, bracht de felicitaties van het gemeentebestuur over, waarna hij zich. in het bijzonder richtte tot de direc teur van de koorschool, dr A. I. M. Kat, die op en naast de kansel steeds ge zwoegd heeft voor de totstandkoming van deze school. Het is de taak van de nieuwe koor- "Er 's ^eel gewikt en gewogen alvorens ohooj de jongens in te voeren in de pure men tot de oprichting overging aldus -iL" mgr in zijn openingstoespraak maar nu koesteren wij dan ook de beste en schoonste verwachtingen' Citerend uit de encycliek „Mediator Dei" wees de bisschop op de Pauselijke voorschriften aangaande de muziek in dienst van de Kerk. „Deze-nieuwe koor school moet er een eer in stellen deze Pauselijke woorden tot uiting te brengen, De Tempeleers, sedert vele jarèn de organisatoren van het carnaval in Maastricht, klagen over de ge ringe steun van zakenlieden Heb ben die er dan geer1 voordeel bij, zo vragen zij zich af? De °PP®r- tempeleer heeft het antwoord op die vraag gegeven. Tijdens de car navalsdagen zo zegt hij komen er 120.090 vreemdelingen in Maastricht, waaronder 80.000 Belgen In die dagen wordt er niet minder dan 370.00, liter bier in Maastricht ge schonken. Op grond van deze clJfers hebben de Tempeleers nog eens een beroep gedaan op de medewerking van de Maastrichtse zakenlieden. De afgevaardigden zijn: de plaatsver vangende premiers Bolz en Nuschke. de staatssecretaris van bultéhlandse zaken Aekermann en'de burgemeester van Oost- Berlijn, Ebert, Zij werden op het Parijse vliegveld o m. begroet door de Russische minister van buitenl zaken Visjinsky. 'Men heeft de indruk, dat de Russen enige pressie op de Oostduitse regering hebben uitgeoefend om de delegatie te zenden. Kort vóór het bericht dat de uit nodiging van Lie aanvaard was leverde premier Grotewohl er nog scherpe critiek °P- Hij herhaalde zijn standpun dat de hereniging van Duitsland ren zaak is van de Duitsers zelf. Men verwacht overigens dat de delegatie niet van dit standpunt zal afstappen. De drie Westduitse afgevaardigden, die reeds Vrjjdag in Parijs arriveerden, zijn Zaterdag in de tweede nolitieke com missie van de V.N -Assembiée verschenen om deel te nemen aan het debat over de Westelijke resolutie voor een onderzoek naar de mogelijkheid van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland. Von Brentano en dr Reuter Voerden het woord en steunden het verzoek om in stelling van een commissie van onder zoek. Beiden wezen op „politieke onvrij heden in Oost-Duitsla.id. waar de poli tieke partijen, behalve de communistische, opzettelijk werden onderdrukt' Heden avond komt de commissie wederom bij een. Dan zal ook de Oostduitse delegatie aanwezig zijn. De algemene vergadering der V N. heeft Vrijdag met 54 tegen 5 stemmen (Ooste lijk blok), bij één onthouding (Ethiopië) de onmiddellijke toelating van rtalië tot de beheerschapscommissie aanbevolen. De resolutie komt nu voor de Veiligheidsraad. De resultaten van de actie in Neder land ten behoeve van de slachtoffers vnn dw watersnood in Italië zijn verre over troffen. Nog steeds komen bij het Ned. Roode Kruis gelden binnen en ook zijn er afdelingen, waar door plaatselijke om standigheden eerst deze week kon wor den gecollecteerd. De opbrengst, zoals die thans bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode, Kruis bekend is, bedraagt ruim twee en een kwart ton. Minister Albregts zegt in de Memorie van Antwoord op het voorlopig Tweede Kamer-verslag over de begroting van Economische Zaken, inzake de Zondags- arbeid, dat het geenszins in zijn bedoe ling heeft gelegen, te stellen, dat onder de huidige omstandigheden het econo misch voordeel van de arbeid op Zondag in bepaalde gevallen voorrang zou moe ten hebben boven de christelijke en morele overtuigingen inzake Zondagsrust- Om redenen van zwaarwegend maat schappelijk belang is het echter soms on vermijdelijk in bepaalde gevallen op Zondag arbeid te doen verrichten. Een naar de minister aanneemt vrijwel onbe streden voorbeeld hiervan vormen de verkeersbedrijven. Naar aanleiding van de betreffende door sommige leden gestelde vraag zij er nog op gewezen, dat de regering niet het plan heeft het verrichten van over werk te bevorderen. Het verzoek daartoe gaat uit van de bedrijven. Wel neemt de dienst der Arbeidsinspectie in daarvoor ia aanmerking komende gevallen een soepele houding aan ten opzichte van de verlening van de overwerkvergunning. Wat betreft de vraag of de credietbe- perkingsmaatregelen ook de credietver- lening aan de middenstand zullen tref fen, kan worden medegedeeld dat over legd is over de vraag of de Nederlandse Bank ware uit te nodigen in de crediet- restrictiemaatregelen zodanige modula ties aan te brengen, dat de bijzondere, door het Rijk gegarandeerde credietver- lening aan de middenstand gehandhaafd kan blijven. Dit overlag is nog niet be ëindigd Het ligt in de bedoeling van minister Albregts een spoedige indiening van een wetsontwerp tot. regeling van het cadeau stelsel te bei>oi deren. Het ontwerp van een nieuwe vestigingswet zal zeer bin nenkort aan de Staten-Generaal worden aangeboden. 1 Volgens het Britse weekblad „The People" zou maarschalk Staün bereid zijn een onderhoud te hebben met Chur- schill. mits de bijeenkomst in Rusand zou worden gehouden. Het blad verklaart, dai de Sovjet-Unie de weg voor zulk een be spreking heeft geëffend door plotseling een felle campagne tegen de Britse pre mier te staken. „Berichten, welke de Britse regering bereiken uit verschillen de bronnen, wijzen hier op", aldus „The People". (Van onze Amsterdamse redachtie) Als de van de K.L.M. morgen of misschien vandaag nog op het vliegveld van Entebbe by het Victoriameer in Centraal Afrika neerstrijkt be tekent dit een stevige versterking van de missietroepen die in Uganda en om liggende landen werken Begaven zich Zaterdagmorgen in Amsterdam IS mis sionarissen en missie-zusters aan boord, na de landing te Marseille en Rome is dit aantal u1. gegroeid tot paters, broeders en zusters behorende tot elf nationaliteiten en tot ongeveer even zoveel congregaties. Het was werkelijk in Amsterdam al om er de tel bij kwijt te raken: Nederlandse, Belgische en Duitse witte paters, witte zusters tot zelfs uit Zwitserland toe! Paters van de H. Geest, Mül-hül-fathers, 'n Ierse Passionist, Franciscanen, Canadese zusters van Notre Dame du bon Cornell, Ursulinen, Zusters van het Kostbaar Bloed. Ben verscheidenheid die zich manifesteerde in even zoveel verschillende habijten en kloosterkleden Maar enige eigenschappen hadden allen gemeen: ze waren zenuwachtig en dapper en zij vonden elkaar in de grote een heid van hun ideaal. Er werd druk ge praat en hard gelachen, er werd zachtjes gebabbeld en stil- gehuild. En wie zal dat die jonge bleke missie-zuster kwalijk nemen die met haar koffertje^ en tropen helm aan de hand maar moeilijk van de deur der vertrekhal op Schiphol kon wegkomen om haar familie vaarwel te zeggen By 't afscheid - dat door het K.R.O.-lele- visie-team werd gefilmd waren aan wezig de nationaal directeur van de Pauselijke Missiegenootschappen, mgr H. J. J. van Hussen, de provinciaal-overste van de Witte paters en van de paters van de H. Geest en verschillende leden van de Raad van Beheer van het missie- reisbureau Raptim-Nederland, dat deze chartervlucht had georganiseerd. De „Raptim" heeft in de korte tijd van haar werkzaamheid haar be staansrecht alleszins bewezen. Alleen naar en van Centraal-Afrika werden al 1100 personen vervoerd, hetgeen erop neerkomt dat men door het snel lere vervoer zoveel missiewerk meer heeft kunnen verrichten, waaraan an ders een missionaris i0 jaar zjjn han den vol zou hebben gehad. Maar nog is Raptim niet tevreden. Daarom maakt de directeur van het Raptim-bureau te 's-Gravenhage mr J. N. van Wessum, de vlucht naar Entebbe mee, vergezeld van de heer Driessen van de K.L.M. De bedoeling is n.l. om af spraken te maken met locale vliegtuig maatschappijen in Uganda cnn tot een betere verbinding te komen tussen En tebbe en de andere steden, zoals Tabora, Karama, En-Dola en Fort Jameson. Hiervoor moet gebruik worden gemaakt van kleinere toestellen, alleen in Enteb be kunnen Skymasters en machines van dergelijk formaat landen. Aan dit pro bleem zitten veel moeilijkheden vast om dat men de hoge kosten zo laag moge lijk moet zien te houden. Een andere oplossing kan misschien ge vonden worden in gecombineerde vluch ten met de Raptim-Duitsland. Ook de passagiersbezetting van de chartertoe stellen op de terugreis van Entebbe naar I Tot Rome, waar men een audiëntie bij de H. Vader hoopt te hebben, maakte ook de directeur van de Pauselijke missiege nootschappen in West-Duitsland mgr N. Mund uit Aken de vlucht mee. Mgr Mund hield voor de K.R.O.-televisie een korte toespraak waarin de prelaat erop wees dat de modernste middelen de mis sionaris ten dienste moeten staan. „Wij bouwen een brug tot aan de rand van de wereld", aldus mgr Mund. „De vij anden van Christus willen alle bruggen afbreken van mens tot mens, van volk tot volk, maar over onze brug van de christelijke liefde gaat de missionaris die een orde gaat opbouwen. Hij moet snel en zeker kunnen werken, daarom wer ken Duitsers en Nederlanders samen in de Raptim". Mgr Van Hussen wenste d§ missiona rissen namens katholiek missie-lievend Nederland een goede reis en vruchtbare missie-arbeid. En toen begon de exodus van de zusters en van de broeders met en zonder baard, in habijt, toog of Engels pak, in dikke winterjassen en dunne lichte regenjassen. Door de lucht Christus tegemoet. Die wacht In Entebbe, Nsambya, Rwenzori, i Kakemega, Nairobi, Dodema Op 22 Januari vertrekt er weer een Skymaster met 55 missionarissen naar Entebbe, ook deze vlucht wordt georga- i niseerd door Raptim-Nederland. Als de „Edam" naar de startbaan wordt weggereden, staat er een jonge vrouw naast ons, ze kijkt naar ons en spreekt ons aan: „Hoe vindt U het van die zusters en paters Helden zijn het!" En wij weten geen ander antwoord sfeer van de liturgische plechtigheden en de kerkelijke muziek en ze tevens te ont wikkelen tot degelijke, verstandige en bruikbare mensen in de maatschappij. Naast het gewone lager onderwijs wil men hun een veelzijdige muzikale ont wikkeling bijbrengen. Stemvorming en zang komen op de eerste plaats, want de jongens zullen een elitegroep moeten vormen, die geregeld him stemmen tij dens de plechtigheden van de kathedraal zullen laten horen. Ook aan ontspanning en spel wordt de nodige aandacht gewijd. De school telt thans 28 leerlingen, die tijdens de openingsplechtigheden ge stoken in hun parelgrijze blouses en don kerblauwe broeken een eerste proeve gaven van hun muzikaal kunnen. Waarom moeten wij zo redeneert de directeur dr Kat bij de uitvoering van de kerkmuziek genoegen nemen met dilettanten, terwijl we in de concertzalen de hoogste eisen stellen aan de prestaties van de musici. Vooral in de kathedraal van het diocees, waar de plechtigheden der liturgie zich in zinvolle luister ont plooien. moet ook de muziek in overeen stemming zijn met de waardigheid van het geheel. Met de wederoprichting van een koorschool heeft men een eeuwen oude traditie hervat, teneinde de bis schopskerk weer te maken tot het cen trum van kerkmuzikaal en liturgisch le ven. Het is dus geenszins een uiting van een behoefte, om de Middeleeuwen roman tisch te idealiseren. Dat blijkt ook uit het schoolprogramma, want naast de oude muziek van Notker Balbulus en Da Pa- lestrina weerklinken er door de ruimten van de koorschool ook de moderne com posities van Igor Strawinsky en wie eens met de vitale „sangmeester" dr Kat ken nis maakte, weet, dat hij muzikaal „bij de tijd" is. Tenslotte zij nog vermeld, dat de koorknapen worden onderwezen vol gens het Dalton-systeem. Europa laat nog veel mogelijkheden tot dan een wat stuntelig: „Ja, dat zjjn ze verbetering. zeker Hedenmorgen hebben de geallieerde onderhandelaars op de 44e bijeenkomst te Pan Moen Djon de communisten tot mor genochtend de tijd gegeven om te ant woorden op het reeds een week geleden gedane voorstel tot oprichting van een tweede commissie, speciaal om bespiekin- gen over uitwisseling van krijgsgevange nen in Korea te bespoedigen. Generaal-majoor Turner, de Ameri kaanse afgevaardigde, zei dat de com munisten zeven dagen voorbij hadden la- Uit door het A.FX. samengestelde statistieken die verschenen In „Labor's Monthly Survey", het officiële orgaan van deze vakcentrale, blijkt dat de stijging van de lonen van de Amerikaanse werk nemers ongeveer gelijke tred heeft ge houden met d'e van de prodnetie. Een eeuw geleden leverden de Ameri kaanse werknemers gemiddeld per uur arbeid slechts voor 8 0.31 producten, be rekend naar de huidige koopkracht van de dollar. De werktijden waren langer en de lonen laag doordat de werknemers niet genoeg produceerden om hun werkgevers in staat te stellen behoorlijke lonen te be talen. Door nieuwe machines en werkwijze nam de arbeidsproductiviteit echter toe. Tegen 1890 leverden de Amerikaanse werk nemers gemiddeld per uur arbeid voor 5 0.53 aan producten. Zij ontvingen aan loon gemiddeld 0.48. Deze cijfers even eens berekend naar de huidige koopkracht van de dollar. De productie per uur arbeid is in de jaren tussen 1890 en 1910 gemiddeld met 3 0.19 per uur toegenomen maar de arbei ders kregen gemiddeld slechts t 0.02 meer aan loon. Toen de vakbonden in de eerste wereldoorlog machtiger werden be gonnen de arbeiders de achterstand in te 'open en stegen de lonen gemiddeld met 0.16 per uur arbeid ondanks het feit dat de Amerikaanse werknemers gemiddeld voor slechts 8 0.06 per uur aan producten afleverden. Tussen 1930 en 1940 steeg het aantal georganiseerde werknemers van 3.000.000 tot 9.000.000 en de looneisen van de vak verenigingen dwongen de werkgevers de arbeidsproductiviteit in sneller tempo op te voeren. De stijging van de lonen hield gelijke tred met die van de productie want beide verdubbelden tussen 1920 en 1940. 'Toen in 1948 tot prijsbeheersing overge gaan- werd,- gingen de werknemers weer in Amerika aan te danken is. Voor de tweede wereldoorlog werd er in de Ver. Staten per werknemer 2 1/3 maal zoveel geproduceerd als in Europa. Sedert de tweede wereldoorlog is de productie in de Ver. Staten per hoofd van de bevolking met 50 pet toegenomen doch in Europa met slechts 5 pet wat te wijten is aan de verwoestingen die in de oorlog aangericht werden en het feit dat de oor logsschade zoveel mogelijk hersteld moest worden. Per hoofd van de bevolking wordt nu in Amerika 3H maal zoveel geprodu ceerd als in Europa n.l. in de Ver. Staten voor 8 2.100 en in Europa voor 8 600. Blijkens door het C.B.S. verstrekte ge- sevens is het prijsindexcijfer voor de in- van zijn loon voor alle andere uitgaven voer jn ge maand September gedaald tot zoals medische hulp, ontwikkeling, ont-132> vergrieken met 139 in Augustus, spanning enz,, enz. over. TegenwoordigVoor de u!tvoer kwain het prösl„dex- ontvangt hij met alleen eervee! hoger cüfer h en wc, op lie tegenover 114 bedrag aan loon maar heeft hij na aftrek naarstiger zoeken naar middelen om de arbeidsproductiviteit op te voeren. Opvoering van de productie heeft altijd geleid tot hogere lonen. De koopkracht van het loon dat de gemiddelde fabrieks arbeider voor een uur arbeid ontvangt is tussen 1890 en 1950 meer^dan verdrie voudigd, en naar de huidige koopkracht van de dollar berekend, gestegen van 0.46 tot 8 1.76 terwijl de werktijd van 60 tot 40 uur per week gedaald is. In 1907 had een arbeider, wanneer hij eenmaal geld voor eten, kleding en huis huur apart had gelegd, nog slechts 17 pet ten gaan zonder enig antwoord te geven op dit voorstel. Hjj deelde hen mee, dat morgenmiddag een V.N.-afgevaardigde voor een derge lijke commissie gereed zou zijn om be sprekingen te beginnen. Morgenochtend zouden verbindingsofficieren naar Pan Moen Djon komen om het communisti sche antwoord in.-ontvangst te nemen. Tijdens de besprekingen van de sub commissie, die vandaag handelde over punt 3 van de agenda (maatregelen tot nakoming van de wapenstilstand), bleven de communistische afgevaardigden bij hun eis, dat de V N. eerst ant woord geven op het communistisch voor stel voor toericht op het bestand door neutrale waarnemers vóór verder gespro ken kan worden over bet punt ..naleving van de wapenstilstand". De bijeenkomst van heden van de sub commissie duurde 35 minuten Morgen (Dinsdag) komt deze commissie weer bij een. van de bedragen voor de genoemde doel eind-en nog 31 h 46 pet van zijn loon over. Dit betekent dat hij zich en zijngezin beter kan voeden, meer geld aan meubilair kan besteden en meer geld over houdt voor reizen, ontspanning en dergelijke en meer tijd heeft om een actieve rol te spelen in de arbeidersbeweging en aan het verenigingsleven deel te nemen. De verdeling van de inkomsten over de verschillende bevolkingsgroepen is In de laatste 25 Jaar in Amerika geheel ver anderd. in Augustus. Wat de volume-indexcijfers betreft, kwam dat voor de invoer in Sep tember op 131 (v.m. 140), terwijl het volume-Indexcijfer voor de uitvoer steeg tot 266 (v.m. 228). Zowel wat het volume-, als prijsverloop betreft, gaf dus de maand September een gunstige ontwikkeling te zien. Hieronder laten wij nog een overzicht volgen van het verloop van de index cijfers. VOLUME-INDEXCIJFERS Sept. Juli Aug. Sept In 1929 had de groep met de hoogste inkomens, waartoe 5 pet van de bevolking behoorde, 34 pet van alle inkomsten. In 1946 was dit laatste percentage reeds tot 18 pet gedaald. Dit betekent dat de lagere inkomstenklassen waarin in de eerste plaats de arbeiders vallen, in 1946 S 25.000.000.000 aan inkomsten ontvingen I Gefabr. voed.mldd. die in 1926 naar de mensen In de hoogste Landbóuwprod. klassen gegaan zouden zijn. Invoer Grondstoffen Investeringsgoed. Consumptiegoed. Brandstoffen Algemeen Uitvoer Al« men een vergelijking maakt tussen Europa-en de Ver. Staten zal het duide lijk worden waar het hoge welvaartspeil Algemeen PRIJS» Invoer Uitvoer 1950 1951 144 166 142 124 111 115 100 106 218 195 165 156 202 216 181 223 149 165 140 131 278 245 280 331 215 116 161 257 226 225 223 266 IS. 107 134 139 132 93 113 114 116 President Truman is gisteren onver wachts per vliegtuig van zijn vacantie te Keywest (Florida) naar Washington teruggekeerd voor een onderhoud met de gezamenlijke stafchefs en functionarissen van het ministerie van buitenlandse za ken. Hij zon „een volledig rapport uit de eerste hand over de onderhandelingen in Korea" krijgen. Te Washington verklaar de men met nadruk, dat er geen crisis bestaat, tengevolge waarvan de president gedwongen was plotseling naar Washing ton terug te keren. Ook waren er geen belangrijke beslissingen op komst, zo ver zekerde men. SEMI-ÏNTERLAND: Noord-Nederland Denemarken B 31 EERSTE KLASSEN: A: Elinkwük- 't Gooi 0 Haar em-Ensrhedese Boys 49 Theoie—EDO X—t GO AheadAGOVV 2—3 Velocltas— DW8 6—8 B: Blauw WitOosterparkers 42 Zwolse BoysWapeningen 20 Enschedé—VSV 0—1 RCH—DOS 2—O C: BleijerheideW'illrm n 20 FeijenoordADO 11 QuickEindhoven 21 MVVNAC 5—0 SVV—RBC 4—2 Sittardia -BW 1—0 DHCJuliana 33 D: VVV—Maurits #—2 BrabantiaHermes-DV8 03 LongaXerxes 21 LimburgiaNEC 10 HBSEmma 13 PSV—NOAD 4—0 SpartaChèvremont De Tsjechoslo-waakse regering heeft nieuwe distributiebepalingen bekend ge maakt. Rijke boeren en „werkgevers" zullen geen kaaten meer ontvangen, maar alle levensmiddelen en textiel op de „vrije markt" tegen hogere prijzen moeten kopen. Hun kinderen krijgen kaarten voor zeep. suiker en textiel alleen als hun ouders de leveringsplicht nako men. Mijnwerkers en arbeiders in de zware industrie zullen slechts dan extra-rant soenen krijgen, als zij „regelmatig op het wenk verschijnen en niet meer dan twee dagen per maand verzuimen". Zij evenals de kunstenaars krijgen een hoaer rantsoen dan de rest van de bevol king als zij lid van hun vakverenigingen zijn. John Allison volgt Dean Rusk ap alt waarnemend onderminister voor aange legenheden betreffende het Verre Oosten, aldus is te Washington bekend gemaakt. Alli-jon is lange tijd in Japan en China in diplomatieke dienst der V. S. geweest. de Britse eilanden naar ons land stroomt is in de bovenste lagen bijzonder koud; op IJsland is de temperatuur vele gra den onder nul en dank zy het warme zeewater is de ergste koude er in de onderste lagen by ons natuurlijk allang af. In de komende nacht echter, als de rug van hoge druk dicht bij ons land gekomen is en de wind verder zal zijn gaan liggen, zal het in het binnen land plaatselijk gaan vriezen. De eerste vorst dus in deze wintermaand. Bij de zuidpunt van Groenland is een nieuwe depressie gearriveerd, die pogingen in het werk stelt om naar IJsland door te dringen, maar op flinke tegenstand is gestoten. Het was vanmorgen dan ook nog niet zeker, dat wij de komende da gen last van deze depressie zullen on dervinden. (Van onze weerkundige medewerker) De depressie, die ons tijdens het week einde stormachtig weer heeft gebracht, was vanmorgen over Scandinavië weg getrokken. Ofschoon het geen zware storm is geworden kwamen toch enkele maler» flinke windstoten voor, zo meld de Valkenburg bij Leiden gisteravond een stoot van ruim 100 KM per uur. Vanmor gen steeg de luchtdruk overal in het Noordzeegebied, waardoor de wind af nam. De buiïgheid was vooral aan de kust nog groot, regen en hagelbuien, soms met onweer, waren daar schering en inslag. Bovendien werd soms sneeuw gemeld, evenals in Engeland vannacht is gebeurd. Vanmorgen tegen acht uur meldde Vlissingen 'n sneeuwbui, terwijl in Twenthe regen en sneeuw gevallen Is. De lucht, die nu uit Eet Poolgebied via

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1