Ter verdediging, van Vaderland" Vier ministers pleitten te Straats burg voor Europees leger het grote Om het welzijn van onze tuinbouw Leger-opstand op Midden-Java aan een geteisterd land Kerstzakken en houten huizen voor Italië „Doping'-henden in Engeland MEINEED om radiotoestel Zware zorgen voor TRUMAN DE MYSTERIEUZE DODE GEÏDENTIFICEERD BAKKERS willen hogere prijs Goed nieuws voor Italië, mede dank zij Nederland Voor en tegen de teeltregeling I ele doden aan beide zijden Dinsdag 11 December 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 11 Allen drongen aan op spoed Sub-commissie „grote vier" voltooide rapport door electrische stroom gedood Kard. Spellman naar Korea Een ton subsidie voor bijz. beroepskeuze voorlichting Franse regering wenst belastingverhoging Fabriek op zeereis Ver giitigingsge vallen in Groningen Monsterproces in Italië Wervelstorm teistert de Pliilippijnen Veertig duizend jonge boeren en tuinders zoeken ruimte Scotland Yard bindt de strijd aan Wat moet er in Korea gebeuren Luchtverstekeling door koude bevangen Weer iets verder te Pan Moen Djon Militair verongelukt J Om het regeringsbrood WEERBERICHT Over de ontwapeningsvoor- steHen Tijdens het veescheren Minister Joekes vraagt: MINISTER WEMMERS NAAR DUITSLAND Baarns bedrijf gaat in Australië werken Twee meisjes het slachtoffer GOETHE-PRIJS VOOR MARTIN BUBER Een bataljon van het Indonesische APRI-leger is op Midden-Java in opstand gekomen mi bijna in gijn geheel overgelopen naar de Dar-ul Islam, de ondergrondse organisatie, welke van Indonesië een Moslimstaat wil maken. Bij gevechten, die in Kudus en Magelang uitbraken, werden 22 opstandelingen gedood, 69 werden er gevangen genomen. De APRI verloor 12 man, terwijl er 53 gewond werden. Nog 30.000 nodig Chocolade: voeding uitstekende MONAZIET-VONDST IN IDAHO (V.S.) „OEHOE r ZES MAANDEN GEEIST TEGEN AMBTENAAR KERSTBOUTJES kwamen aan vroegtijdig einde 4 ,rt. De weerverwachting, geldig van heden- tot Woensdagavond, luidt: Heldere nacht en weinig wind; lichte tot matige vorst en hier en daar mist. Morgen licht tot half bewolkt en droog weer met over wegend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Temperaturen overdag oplopend tot om het vriespunt. Woensdag 12 December: Zon op 8.38 uur, onder 16.11 uur; Maan op 16.28 u., onder 8.16 u. Gisteren hebben vier ministers van buitenlandse zaken in het slotdebat der raadgevende vergadering van de Raad van Europa gesproken over hun inzichten t.a.v. de voorgestelde oprichting van een Euro pees leger. Als eerste voerde de Italiaan Alcide de Gasperi het woord. Na hem spraken Paul van Zeeland (België) en Robert Schuman (Frankrijk), terwijl bondskanselier Adenauer de rij van sprekers sloot. Zoals men weet, is hij be halve kanselier, ook minister van buiten landse zaken. De Gasperi wees er op, dat een Europees leger pas betekenis heeft, als er sprake is van Europese eenheid. „Men wil de strijd krachten van verschillende staten samen smelten in een blijvende, op de grondwet ten der deelnemende landen gebaseerde, organisatie, die tot taak zou hebben ,,he: grote vaderland" te verdedigen. Dit kan slechts dan, indien dit vaderland een zicht bare en levensvatbare werkelijkheid is aldus de Italiaan. Minister Van Zeeland achtte het „een gebiedende noodzaak, dat in de komende twee maanden wordt begonnen met het instellen van een Europees leger". Hij ge loofde. dat het lot van het plan-Schuman en dat van het plan-Plèven in deze maan den zal worden beslist. „Onze verantwoor delijkheid is loodzwaar. Wij moeten slagen en vlug. De tijd dringt", aldus Van Zee land. Bij het instellen van een Europees leger moet z.i. een middenweg worden gezocht tussen het vormen van een bondgenoot schap en een volledige samensmelting van de strijdkrachten der deelnemende landen. Voorts is het noodzakelijk te komen tot het uitstippelen van één enkele Europese politiek, die in overeenstemming met de Noordatlahtische verdragsorganisatie moet worden vastgesteld. „Alle internationale organisaties om. het plan-Schuman en het voorge stelde Europese leger moeten onder het gezag vallen van een Europese wet gevende vergadering, die naar mijn mening zou moeten bestaan uit twee kamers, namelijk een tweede kamer, waarin de deelnemende landen op basis y De sub-commissie voor de ontwapening, waarin de vier grote mogendheden zijn vertegenwoordigd, is het met algemene stemmen eens geworden over een rap port aan de V.N. over de mogelijkheden van ontwapening. Dit rapport toont en kele punten van overeenstemming, doch belangrijke kwesties zijn nog onopgelost. De voorzitter van de V.N., die ambts halve de zitting bijwoont, zeide. dat de samenwerking in de commissie „harte lijk, bereidwillig en oprecht" was. Hij ge loofde vast, dat het rapport „grote ge volgen" zal hebben. Het bevat echter geen aanbevelingen, aangezien „de grote vier" daartoe geen verzoek hebben ont vangen. (Van onze correspondent) De ruim 20-jaifro C. K., wonende onder Kolium. was gisteren bezig met het sche ren van het vee bij de veehouder D. Z, te Oudwouden, toen hij. waarschijnlijk door kortsluiting in het apparaat, met de stroom in aanraking kwam en op slag werd gedood Het scheerapparaat werd door de politie In beslag genome», Maandagavond Is in New York bekend gemaakt, dat kardinaal bpellman, aarts bisschop van New York, de uitnodiging van generaal Van Fleet, commandant van het achtste Amerikaanse leger, heeft aanvaard om de Kerstdagen tn Korea door te brengen. De kardinaal is van plan „op drie punten, zo dicht mogelijk bij de frontlijn" op Kerstdag de H. Mis op te dragen. van hun nationale bevolkingssterkte ver tegenwoordigd zouden moeten zijn. En een eerste kamer, waarin de staten alle evenveel zetels zouden moeten hebben' aldus de Belgische woordvoerder. Ook minister Schuman drong aan op spoed. In zoverre verschilde hij van mening met zijn Belgische ambtgenoot, dat hij zich een voorstander verklaarde van plaatsing van het leger onder een ministerscomité, dat bij eenvoudige meer derheid beslissingen zou nemen. Een deel van de souvereiniteit van elk land zou dan opgeofferd moeten worden. Een andere mogelijkheid acht hij, de bevoegd heden toe te vertrouwen aan een „college" van functionarissen, onafhankelijk van regering en het zakenleven. Een dergelijke oplossing leek Schuman echter bij een politieke instelling minder geschikt. Alleen ministers moesten volgens hem uitmaken van het politieke gezagsorgaan. Kanselier Adenauer verklaarde, dat West-Duitsland „een actieve en concrete Europese politiek" voert. In dezelfde geest als West-Duitsland het toegevoegd lid maatschap van de Raad van Europa en deelneming aan het plan-Schuman had aanvaard, zou het thans de verdedigings gemeenschap steunen. Adenauer besloot zijn rede met de woor den: „De tijd is kort. Het volk vraagt met ongeduld van ons. dat wij tot concrete resultaten komen. Wij moeten ons afvra gen, of wij werkelijk alles hebben gedaan wat wij konden. Morgen kan het te laat zijn." Na deze uitspraak van de kanselier applaudisseerde de gehele assemblée. Voor de subsidiëring van de particuliere beroepskeuzevoorlichMng, waaronder dus ook de kath. bureaux vallen, vraagt de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid. in overleg met zijn ambtgenoot van Financiën, voor 1952 nu een bedrag van een ton aan, nadat oorspronkelijk deze post pro memorie op de begroting was opgenomen. Minister Joekes deelt dit mede in een tweede nota van wijzigingen op de begro ting van zijn departement, welke nota hi.i thans bij de Tweede Kamer heeft in gediend. De Franse regering zal het parlement voorstellen, de inkomstenbelasting en verschillende andere oelastinaen met 10 pet te verhogen teneinde het tekort van 160 milliard francs op de begroting voor 1952 te dekken. Het desbetreffende wets voorstel voorziet in een extra-heffing van 20 pet op de winsten van industriële en handel ondernemingen. De regering heeft voorts besloten be zuinigingen in te voeren bij de staats spoorwegen en de. administratie van de sociale voorzieningen. De douanerechten zullen niet worden verhoogd. Op uitnodiging van de bondsminister van verkeer, dr Seebohm, zal minister wemmers Donderdag en Vrijdag een be zoek brengen aan de havens van Ham burg en Bremen. Daarbij zullen de be sprekingen worden voortgezet, welke in Augus us in Den Haag zijn begonnen bij het bezoek van dr Seebohm aan Den Haag. In het kader van het Marshallplan en andere hulpacties heeft Nederland in de afgelopen jaren tal van uitrustingsstuk ken voor fabrieksinstallaties uit het bui tenland ontvangen. Dezer dagen is echter een complete Nederlandse fabrieksinstal- latie naar Australië verscheept. Het ocrietbedrijf te Baarn. dat de combinatie wasbak-bad vervaardigt, een project, dat tegenwoordig in de woningbouw zeer veel wordt toegepast, kreeg contact met belangrijke figuren uit de Australische bouwwereld, die veel interesse hadden voor het lavet en de fabricagemethode. Een deel van de fabrieksinstallatie is verscheept, nadat eerst van Nederlandse zijde een marktonderzoek in Australië was gehouden, aantoonde, dat de Austra. lisehe markt rijp was voor dit bouw element. De nieuwe fabriek zal in de om geving van Perth in West-Australië ver rijzen. Over ongeveer een half jaar wordt het tweede deel van de installatie verscheept. In Groningen heeft zich een eigenaar dig geval van vergiftiging voorgedaan in de omgeving van de Veemarkt, waarvan twee meisjes het slachtoffer zijn gewor den. De 24-jarige L. D. en de 16-jarige H- j K moesten voor onderzoek naar het Aca- aêmisch Ziekenhuis gebracht worden, na dat een hunner op straat bewusteloos in elkaar was gezakt. Op het ogenblik is hu.n toestand bevredigend. De recherche heeft deze zaak in onderzoek Vast is komen te staan, dat de meisjes in een café een flesje verfrissende drank hadden genomen. Of dit echter de oorzaak is. staat nog niet vast. In Lucera (Italië) is Maandag een pro ces begonnen tegen 1X0 inwoners van San! Severo, die er van beschuldigd worden in Maart 1950 te hebben deelgenomen aan een gewapende opstand tegen de staat. Bij een algemene staking hadden zij de toegangen tot de stad gebarricadeerd, een arsenaal geplunderd en de politie in de kazerne belegerd. Onder de beschuldigden bevindt zich de echtgenote van de com munistische senator Allegata. Men verwacht, dat het proces drie maanden zal duren. Te Cowes, op het eiland Wight, worden de vleugels aangezet van s werelds grootste passagiersvliegtuig, de eerste van een serie van drie Saunders-Roe „Princess" luchtschepen. De vliegboot, die 140 ton meet en een vleugel wijdte van 64 meter heeft, 45 meter lang en 17 meter hoog is, is te groot om geheel in een hall gebouwd te worden. De wervelstorm, die over verschillen de deien van de Philippijnen is gegaan, heeft vele mensenlevens geëist en grote schade aangericht. Alleen in de stad Cebu z\jn al minstens 100 mensen om het le ven gekomen of spoorloos verdwenen. De schade wordt geschat op 20 millioen pesos. Meer dan 50.000 personen zijn dak loos. Bruggen en wegen zijn door gezwol len rivieren vernield, terwijl vijf sche pen zijn vergaan. De Goethe-prijs zal dit jaar worden uit gereikt aan dr Martin Euber professor in de sociale philosofie aan de Joodse universiteit te Jerusalem De uitreiking zal plaats hebben in Februari a s in het stadhuis te Hamburg De prijs gesticht door een Hamburgse koopmansfamilie, bedraagt 10.000 mark. Drie sprekers hebben Maandagmiddag In Goes gesproken over de wenselijkheid van een tuinbouwteeltregeling. Pro sprak de heer W. J- van Kampen te Voorburg, voorzitter van de afdeling Tuinbouw van het Koninklijk Nederlands Landbouw- comlté. Het contra werd verdedigd door de heer M. Prins UH Den Haag, voorzit ter van het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen in Nederland. Over de vraag „Is teeltregeüng in de fruitteelt gewenst?" sprak de heer C. Boudewijn, voorzitter van de Nederlandse Fruit- Van de opstandelingen die deel uit maken van de divisie „Diponegi.ro" was 2% compagnie in Kudus en IV2 compagnie in Mageland gelegerd. De mannen in Kudus werden Zaterdag in een voor malige sigaretten fabriek aar de stads grens door Indonesische militairen om singeld waarbij mitrailleur- en mortier vuur werd afgegeven. Zaterdagnacht bra ken de opstandelingen uit en trokken naar het Noorden terug, zij werden Zon dag echter weer omsingeld Een deel der oproerlingen is intussen onder 'de bevol king verdwenen. Een verzetsgroep uit Magelang brak Zondag uit en trok naar Muntilan waar Maandagochtend hevige gevechten wer den geleverd. Kudus was Zaterdag uitge storven, de winkels wa^en gesloten Zon dag was echter alles vrijwel normaal. Het verkeer tussen Semarang en Dlokja bij Muntilan is gestremd. De weger, worden scherp gecontroleerd, aangezien een aan. tal opstandigen zich in burgerkleding bevindt. (Van onze Haagse redactie) De heer A. van Emden, directeur van het Nederlandse Rode Kruis, die pas uit Genève was teruggekeerd, waar hij 'een vergadering had bijgewoond van de Liga van Rode-Kruisverenigingen om te ko uten tot een coördinatie van de Rode- Kruisactie voor de slachtoffers van de overstromingsrampen in Italië, heeft ons gisteren een en ander meegedeeld over de resultaten van deze besprekingen en meer speciaal over het aandeel dat het Nederlandse Rode Kruis zal nemen in deze hulpverlening. De heer Van Emden wees er allereerst op, aac niet alleen de Po-vlakte maar ook belangrijke gebieden van Zuid-Italië door overstromingen zijn getroffen. Reeds kort na deze rampen kreeg het bureau van de Liga van Rode-Kruis- verenigingen i,e Genève een stroom van goederen te verwerken, welke voor de De „grote vijf' van Scotland Yard zullen op korte termijn bijeenkomen ten einde maatregelen te beramen tegen de Praktijken van twee over het gehele land vertakte benden die zich aan „doping" van renpaarden schuldig maakt. Een vertegenwoordiger van de Jockey Club en een eigenaar-trainer van een renstal in het Noorden zullen met de vijf detectives beraadslagen over inlichtingen Londen gearriveerd is voor een onder- welke binnengekomen zijn, nadat Lord hout met de politie-autoriteiten, zeide Birmingham en een in Londen, aan het hoofd staar) van twee benden. De een specialiseert zich in „doping" met het doel de paarden te laten winnen, en de ander zorgt voor een behandeling waar door ze moeten verliezen. De heer Alex Barnett, eigenaar van een renstal te Newcastle-on-Tyne, die in Roseberry 1000' pd st uitgeloofd had voor informaties met betrekking tot het „do pen" van een van zijn paarden. Een dóór de Jockey Club op eigen ini tiatief gevoerd onderzoek schijnt er op te v^zen, dat twee bookmakers, een in dat, wanneer de hele geschiedenis van „doping" uit de doeken zal zijn gedaan, die n.euws waarschijnlijk nog meer sen satie zal verwekken dan de verklaring van Lord Roseberry ov?r het „dopen" van een van zijn paarden, slachtoffers waren geschonken. Deze eerste hulpverlening bestond vooral uit grote zendingen kleren uit Amerika. Kle ren zijn er nu voorlopig genoeg, zodat men die niet meer behoeft bijeen te bren gen. BU de besprekingen bleek, dat het wenselijk was, dat het Italiaanse Rode Kruis in staat gesteld wordt om aan 50.000 personen of gezinnen een Kerst- gave te zenden, welke al datgene zou omvatten, wat voor een viering van het Kerstfeest naar Italiaanse opvatting nood zakelijk is. Deze Kerstpakketten of liever Kerstzakken zullen dan bevatten 3 blik ken gecondenseerde meik, 6 repen choco lade, 1 blik cornedbeef en voorts schoe nen, kaarsen, zeep en sigaretten. Het Nederlandse Rode Kruis heeft, daartoe in staat gesteld door de opbrengst der col lecte, op zich genomen te zorgen voor de gecondenseerde melk. de chocolade en de cornedbeef en reeds hier te lande bestel lingen geplaatst voor 120.000 blikken ge condenseerde melk, 240.000 repen choco lade en 40.000 blikken cornedbeef. teza men voor een bedrag van ƒ150.000. Volgens de laatste cijfers heeft de Rode-Kruiscollecte voor Italië 270.000 opgebracht. Men zou gaarne zien, dat dit bedrag nog door stortingen op giro no. 22120 ten name van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis te Den Haag met vermelding „Hulp aan Italië", tot ƒ300.000 zou stijgen. In Genève zijn namelijk nog verdere plannen besproken. De interna tionale Rode-Kruisverenigingen willen een bedrag van ongeveer 4 millioen be schikbaar stellen aan het Italiaanse Rode Kruis voor de bouw van eenvoudige hou ten noodwoningen voor degenen, die door de overstromingen hun woning verloren hebben. Het denkbeeld is reeds aanvaard, dat het Nederlandse Rode Kruis een be drag van 100.000 voor dit doel zal ge ven en de Nederlandse regering heeft reed« haar toestemming verleend, dat dit bedrag aan het Italiaanse Rode Kruis zal worden overgemaakt. De vraag werd gesteld, of het nu wel zo nodig was, chocolade naar Italië te zenden en of andere voedingsmiddelen hier niet beter op hun plaats zouden zijn. In antwoord hierop werd er op gewezen, dat vele door de overstromingen van huis en haard verdreven gezinnen geen gele genheid hebben om hun eigen potje te koken. Chocolade nu is een uitstekend voedingsmiddel, dat geen bereiding be hoeft en zo kan worden geconsumeerd en dat niet zou gauw aan bederf onderhevig is. Daarom kaD chocolade als voedsel bij rampen als deze voortreffelijke diensten bewijzen en is besloten in de Kerstzak ken een zestal repen chocolade in te slui ten. telersorganisatie. De belangstelling was zeer groot. De heer Van Kampen verklaarde zich volkomen voorstander van de teeltrege ling, omdat het, zoals hij zeide, in de structuur van de geordende samenleving onverantwoord is de Nederlandse tuin bouw in vrijheid te laten uitvliegen. Er zijn in Nederland, aldus de heer Van Kampen, veertigduizend jonge boeren en tuinders, die geen ruimte meer bezitten. De heer Prins zette allereerst uiteen wat het doel van de tuinbouwteeltrege ling is. n.l. produictie en afzet met elkaar in overeenstemming brengen. Voor de oorlog was dit mogelijk. In de na-oorlogse jaren is de teeltregeling nuttig geweest om de teelj onder controle te houden. Thans zijn we echter een nieuwe phase ingetreden, aldus de heer Prins. De West- Europese economische samenwerking wordt meer en meer werkelijkheid. Dit geeft voor de tuinbouw nieuwe concur renten, ook op de binnenlandse markt. Nederland is partij in die strijd en zou het niet kunnen winnen door zich op te sluiten in een beperkt areaal. Geen enkel land, waarmede we moeten samenwerken heeft een teeltregeling, aldus de heer Prins. De laatste spreker de heer Boudewijn, was van mening, dat teeltregeling in de fruitteelt niet gewenst is. Tot deze con clusie kwam hij aan de hand van de volgende punten: 1. De fruitteelt is een bedrijf, dat eerst jaren na de planting een maximum op brengst geeft. Wat na enige jaren de afzetmogelijkheden zijn weten we niet; 2. Voor de toekomst is een voortduren de vernieuwing van assortiment nood zakelijk; 3. We hopen op een vrijer handelsver keer tussen de landen. Hierin past geen teeltregeling; 4 De invoering van een teeltregeling is ondoelmatig, omdat zij in de eerste twintig jaar geen vermindering van de fruitoogst zal geven, enkel veroudering: 5. De teeltregeling is overbodig, omdai de hoge investering onnatuurlijke uit breiding afremt. Een drukke bespreking volgde op deze referaten. In Centraal Idaho zijn commerciële hoeveelheden monaziet, een vitaal mi neraal dat wordt gebruikt voor de ver vaardiging van straalmotoren, aangetrof fen. Volgens een staats-inspecteur van de mijnen, zijn dez lagen op het ogen blik de enige aanvoer, die in de Ver. Staten beschikbaar is. WANNEER de jeugd bij ons thuis over de jeugdorganisatie praat, horen wij allerlei vreemde namen van functionarissen bij de Kabouters, Gidsen, Verkenners enz. Het is ons echt onmogelijk om die titulatuur te onthou den, zodat wij geen bloemlezing kunnen aanbieden. Enfin, de meeste ouders heb ben die zelf ook al vaak gehoord. Laatst hadden de .Mi's" het weer over de ..Oehoe" van de Kabouter-meisjes: niets bijzonders; het had dan ook niet onze aandacht. Tot plotseling onze jong ste zoon van de Kleuterschool ondeugend begon te zingen van „Annie, Annie. Annie, oehoe,oehoe"; U weet wel: dat twee-maal-één-is-één-liedje van 't Orkest Zonder Naam. Wij keken niet weinig onthutst naar de peuter met dat niet voor kinderen be stemde liedje, doch een der ouderen merkte langs haar neus weg op: ..Zo de ouden zongen, piepen de jongen". Nu kunnen wij een schalkse zet wel waar deren en het zou natuurlijk onzin zijn om tegenover kinderen van een bepaalde leeftijd te willen beweren, dat ouderen nooit „oehoe" hebben geroepenDoch ol# wij nil verklappen, dat onze liefhebbende echtgenote „Anna" heet vroeger in de lieflijke verkeringstijd natuurlijk poëti scher „Annie" dan zal men begrijpen, dat deze aanval uit de onderste gelederen bepaaldelijk als nogal braaf persoonlijk werd aangevoeld. Wij deden na de eerste verrassing heel tactisch net alsof onze neus bloedde wat niet verhinderde, dat een groot deel van het gezelschap veel pret- had om, dot „gepiep" van de jongste. Enfin, in ons hart riep dat „oehoe" vanzelf tere herinneringen op; by mie van de lezerskring trouwens niet? Wij hebben later instantelijk geïnfor meerd. of men bij de Welpen en Verken ners de jongens ook „oehoe" leerde, doch het bleek, dat zulks niet het geval is. „Dat leren zij later uit hun eigen wel", we'rd ons geantwoordBij de meisjes werd dat „oehoe" niet gevaarlijk geacht; kan hoogstens, wanneer zij groot gewor den zijn, te pas komen in een schrikkel jaar Bij de Voortrekkers ontdekten wij toch een wat onsympathieke titulatuur, n.l. „Oubaas"dat mnden wij te veel een eerste stap naar „Ouweheer", En ..ouwe heren" vindt de jeugd als regel wel prettige tui", doch hopeloos uit de tijd. Nu houden wij wel van antiek, maar wensen zelf daarvoor nog niet versleten te worden.1 I ANALYST De voormalige NSB-burgemeester van Hilversum G. F., stond begin September j.l. terecht voor de Amsterdamse politie rechter omdat hij een radiotoestel zou heb ben gestolen. J. uit Hilversum, die het toestel 5 jaar lang bewaard had. Deze verklaarde toen onder ede het toestel van een onbekende Canadees te hebben gekocht. De politierechter- p&j dat niet te ge loven, waarschuwde deze getuige voor de gevolgen van een eythtuee', afgelegde meineed en gelastte een nader onderzoek. Uit dit nadere onderzoek, waarbij in Eind hoven bij de Philipsfabrieken de buizen- nummers werden nagegaan, is gebleken. Hij verklaarde echter, dat het .oestel dat het toestei inderdaad voor de oorlog zijn eigendom was. dat hij het vlak voor aan j, ge-ieVerd. zijn internering in Mei 1945, met diverse andere goederen bij een familie in Hil versum in bewaring had gegeven en dat hij vijf jaar later, toen hij uit zijn interne ring was ontslagen, het had teruggehaald. Een deel van de andere goederen had zijn vrouw tevoren reeds teruggekregen. Al-s getuige werd door de politierechter toen gehoord de 65-jarige voormalige ambtenaar van het Beheersinstituut W. de President Truman, die Zondag onver wachts zijn vacantle heeft onderbroken en naar Washington is teruggekeerd, heeft gisteren gedurende ruim een nur geconfereerd met zijn voornaamste poli tieke en militaire adviseurs. Er werd geen communiqué verstrekt. Alleen werd gezegd, dat er „geen politieke besluiten" waren genomen. Te Washington gelooft men, dat de president gesproken heeft over de oorlog in Korea. Op 27 December loopt de ter mijn van de wapenstilstandsonderhar.de- nngen af en er bestaat in de V. S. weinig hoop, dat tijdig een oplossing zal worden bereikt. De Amerikaanse openbare mening is geschokt door de berichten, dat de Ame rikaanse luchtmacht in Korea slechts 75 van de modernste jagers van het type „Sabre Jet" heeft, terwijl de Noordelij ken de beschikking hebben over 700 M.I.G.-straaljagers, die in sommige op zichten beter zijn dan de Amerikaanse toestellen. Men kan daarom verwachten, dat, als de gevechten na de 27ste weer op volle schaal worden hervat, krachtige druk op de president zal worden uit geoefend om toestemming te geven tot het bombarderen van de luchtbases in (Van onze Amsterdamse redactie) In samenwerking met de Duitse politie is het lijk. dat op 5 December jl. in een polder nabij Schiphol half in de grond geslagen werd aangetroffen, geïdentifi ceerd. Het is zo goed als zeker, dat het hier de 17-jarige leerling-monteur Ger hard Hölschuh uit het Duitse Aschaf- fenburg am Main betreft. Reeds van het begin af aan had hoofd inspecteur De Ruyter van het bureau Overtoom te Amsterdam het vermoeden, dat dit het 'lik van een verstekeling was, die uit het vliegtuig was gevallen. In dit vermoeden werd hij bevestigd, toen op liej s Gelijk overschot een reisgids van de Pan American World Airways werd gevonden, waai p de route en de ver trektijden van een bepaald vliegtuig naar New York stonden aangestreept. Dit vliegtuig is Maandag om 10.24 uur op Schiphol geland. Het horloge, dat men eveneens heeft gevonden op het ljjfe, stond stil op 10.18 uur. Nadat men zich radiografisch met de politie in Hamburg en München in ver binding had gesteld, heeft men Zondag morgen twee telegrammen uit München ontvangen, waaruit bleek, dat een ze kere Gerhard Hölschuh Maandagmorgen de woning van'zijn tante, bij wie hij in woonde (zijn ouders woonden te Berlijn) had verlaten om naar zijn werk te gaan. Sindsdien was geen spoor meer van hem te bekennen. De persoonsbeschrijving, die de Amsterdamse politie had doorgegeven, klopte met die van de twee telegrammen, zodat men met bijna zekèrheid kan aan nemen, dat de Duitse jongeman heeft, getracht als verstekeling New York te bereiken door zioh in het landingsgestel van de Stratocruiser van de PAA, die 's avonds om negen uur uit Frankfort vertrok, te verbergen. Hij is vermoedelijk door de kou bevangen geraakt en van het landingsgestel gevallen, toen dit enige minuten voor de landing op Schiphol werd uitgeklapt. Het slachtoffer zal In Nederland wor den begraven. Mandsjoerije, van waaruit de Noordelijke toestellen opereren. Het vertrouwen in de regering is even eens geschokt door de ontdekking van belastingknoeierijen. Heden Dinsdagmorgen hebben de communisten er met ingestemd, afge vaardigden te benoemen voor een tweede sub-commissie, die de kwestie van uitwisseling der krijgsgevangenen zal bespreken. Dit was één der voor naamste struikelblokken, waardoor de besprekingen de laatste dagen tot stil stand waren gekomen. Deze sub-com missie was acht dagen geleden door de V. N. voorgesteld. Heden Dinsdag middag zou zij voor het eerst bijeenko men. A.F.P. meldt, dat generaal Ridgway In structies heeft ontvangen, die het moge lijk zouden maken de besprekingen te Pan Moen Djon weer op gang te brengen. De Verenigde Staten zijn volgens deze instructies bereid te aanvaarden dat de commissies van toezicht worden samenge steld uit vertegenwoordigers van neutrale landen. (Deze commissies zouden onder het gezag van de wapens ti'standscommis- sie moeten staan en behalve aanvoerha- vens ook verbindingswegen en vliegvel den moeten inspecteren.). In ruil voor deze concessie zouden de Verenigde Staten het recht eisen om de troepen van de V. N. die op het ogenblik in Korea zijn, volgens het in gebruik gijn- de schema van aflossing te vervangen. Daarop is F. var, diefstal vrijgesproken, terwijl een vervolging wegens meineed tegen de J. werd ingesteld. Gisteren stond nu de J. terecht voor de Amsterdamse rechtbank. Hij erkende een meineed te hebben afgelegd en hoorde 6 maanden tegen zich eisen. Gisteravond omstreeks half 7 is op de Benoordenhoutse weg nabii „Filmstad" te 's-Gravenhage een ongeluk gebeurd, dat aan de 32-jarige militaire motorrijder A. W het leven heeft gekost. Het was, naar de politie ons mededeelde, gisteravond niet mogelijk de oorzaak te reconstrueren. Er waren, voor zover gisteravond viel na t« gaan, bij het ongeluk vermoedelijk twee personenauto's er. een tractor met aanhangwagen betrokken. De militair, die gelegerd was in de Oude Alexanderkazeme en tot de lucht strijdkrachten behoorde werd naar het militair hospitaal vervoerd waar hij is overleden. Hij was afkomstig uit Hinde- loopen. Tientallen Soestenaren, die met de grootste zorg hun kerstboutjes vetgemest hebben, zijn in de laatste weken hun konijntjes op een ge heimzinnige wijze kwijtgeraakt. Er is een slachting aangericht onder dit Kerstgebraad. Vorige week waren er 75 slachtoffers gevallen van een of ainder vraatzuchtig dier en de laatste dagen zijn er nog weer zes bijgekomen. De politie, die erg geïnteresseerd is in dit geval, heeft verschillende honden gevangen genomen en hun een braakmiddel toegediend om zo achter de dader te komen. Tot nu toe evenwel zonder resultaat Waarschijnlijk richt een hond deze slachting aan, die als volgt te werk gaat: hij springt zo lang tegen de hokken aan, dat de afsluiting het begeeft. Daarna bijt hij de ge hele levende have dood en probeert hetzelfde weer op een andere plaats. (Van onze correspondent). f vleugellam geslagen zijn en op sleeptouw Een aantal leidende figuren uit particu- worden gehouden. Als vertrouwensman- Here en coöperatieve bakkersbedrijven in 1 nen van Noord-Holland zijr wij bij elkaar Noord-Holland verenigd in een actie- gekomen, aldus de heer Veenboer om de comité tot verbetering var, de broodprijs, toestand te bespreken daar de massa niet heeft Maandagavond te Alkmaar buiten de bona fide vak-organisaties om een ver gadering belegd, waarop scherpe critiek werd uitgeoefend op het beleid van de regering die aldus het comité op straffe van de wet verbiedt het volksbrood te verkopen beneden de kostprijs. De secre taris van het actie-comité, de heer N. Veenboer te Amsterdam, verklaarde dat de actie buiten de organisaties ls om gegaan, omdat dia door da regering meer in toom kan worden gehouden. Het actie-comité, dat ove- verdere plan nen niets losliet belegt Maandag 17 Dec a.s. te Alkmaar een protest-meeting van alle bakkers uit Noord-Holland. Men ver wacht dat ook andere delen van Neder land zich bij de actie zullen aansluiten. Als bijzonderheid deelde men nog mede. dat in tal van plaatsen de totale omzet ongeveer negentig procent regeringsbrood bedraagt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1