Nieuws uit STAD en OMTREK Burgerzinlening blijkt in goede aarde te vallen Voor anker, maar niet aan de grond met financiën BSrs susa-stzhssss LAATSTE BERICHTEN Rapport over ontwapeningsplan Industrialisatie in goed tempo Een meisje voor alles NIET MET DE HOED OP MATJE Richtcontingent bij woningbouw onbelangrijk Erelijst van „onbezielde rust" Hoofden van Dienst schieten tekort Kermis geen ongeoor loofd vermaak de juiste Vulpen Kath. Arbeidersbewe ging afd. Schiedam De bom werd gesmoord Plinten van accoord tussen „de vier" Desnoods met wagens en gebak of vliegtuigen VLAARDINGEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hongaren komen niet DINSDAG 11 DECEMBER 1951 PAGINA 2 EET BOUT MAAR PIJNIG NIET BURGERLIJKE STAND De ere-lijst Principiële bezwaren niet ontdekt Heeft voor U Onrustig, gejaagd? Aan de leden Aanval op college niet bedoeld ZATERDAG OPENT SCHAMLé DE SPAARCIJFERS DER MAAND NOVEMBER ROOILIJNEN NODIG ONDERSCHEIDING „VLAARDINGS KUNST CENTRUM" door MABEL BARISES—GRUNDY Het mag niet van Boedapest VEEMARKT TE ROTTERDAM NED. VRAGHTENMARKT Los van alle tijdelijke belemmeringen I Deze voorkeur bestaat ook ten departe- Welke aan de woningbouw in de weg j mente niet. Spr zal het toejuichen als de worden gelegd, moet men de toestand besprekingen met particuliere bouwers schrikbarend noemen, aldus begon de om de 200 woningen in de KI. Ba-bbers- wetaouder van de Woningdienst mr M. J. - polder naar het schetsontwerp te verwe- M. v. Kindeaen zijn betoog als dankwoord J zenlijken tot goede resultaten zullen op de opmerkingen van de raadsleden, leiden. Persoonlijk is hij echter van me- Bij de gegeven cijfers die van de krot- ning, dat de bouw door particulieren ge woningen niet inbegrepen. Cijfers hier- handicapt wordt door de hoge grondprijs, omtrent zijn niet te geven, want er zijn die als investering door particulieren zeer er onder, die nog opgeknapt zullen moe- ten worden. Hiernaar wordt een onder zoek ingesteld. Het is juist, dat de minis ter aan Schiedam geen audiëntie heeft willen verlenen om de verhoging van 't richtcontingent te bespreken, omdat er geen boter bij de vis was. Toen is op lager niveau, dat toch hoog genoeg was, tot een bespreking gekomen. Het werd toen duidelijk, dat vooreerst dit richt contingent van nul en generlei waarde is. Het komt er nu op de allereerste plaats op aan, of 'het geld er is. Als men geld heeft om veel meer te bouwen, dan kan men bouwen. Dit wil niet zeggen, dat het richtcontingent in de toekomst geen pol zou kunnen gaan spelen. Daar om wordt verhoging nagestreefd. Voor lopig heeft Schiedam in 1952 200 klaar gekomen woningen te verwachten, waar van 128 van het richtcontingent. Dit be tekent, dat er voor 1953 van dit contin gent nog 670 woningen te bouwen vallen. Het probleem is dus veel meer waar het kapitaal van de woningbouw vandaan zou moeten komen dan dat er te weinig volume zou zijn. In dit opzicht laat het college niets na om in Den Haag en bij G.S. de belangen te bepleiten. De burgerzinlening stuurt de zaken een eind de goede richting in. Niemand kan zich aan de plicht tot deelneming ont trokken. Wie inwoont of inwoning heeft niet, omdat hij zich de mogelijkheid op een eigen woning versohaft. Wie alleen woont, omdat er in zijn familie of per soonlijke kennissenkring zeker wel men sen zijn, die inwoning hebben en er een plicht van dankbaarheid is. Dat dit zo wordt aangevoeld blijkt wel uit een per soonlijke ervaring van de wethouder. Een man. die aan het openbare leven van Schiedam in het geheel geen deel nam en die hij helemaal niet de aan gewezen man achtte om zich spontaan achter de lening te zetten, tekende in voor 15.000. Hij vertelde tevens, dat hij nog iemand aan de haak had voor 15.000, terwijl hij voor kleinere be dragen in bespreking was. Zijn huis houdster nam deel voor 100 en zou vnor nog een stukje van 100 in schrijven. T-Iet is echter maar een eerste stapje. AH we het richtcontingent willen bou wen, is er 10 millioen nodig. De gemeente heeft 1,6 millioen. De Burgerzinlening moet er 2 millioen bijdoen. Dan blijft er dus nog ruim 6 millioen over waarvoor nog geen 'bron is gevonden. Het afstoten van woningen lijkt wel aantrekkelijk, nrrar hiervoor komen op de eerste plaats in aanmerking de meest rendabele wonin gen en de verkoop zou dus een nadeel betekenen voor de exploitatie van de woningdienst. Niettemin is de wethouder p rsoonlijk in bespreking voor verkoop. Hot is hem niet gebleken, dat er ergens eon mogelijkheid zou bestaan om woning wet woningen af te stoten. Een andere oplossing blijft nog de b-uw door particulieren. Dat in de KI. Bcbberspolder het schets-project voor de bouw van 200 traditionele bouwwoningen niet is uitgewerkt, komt door het gebrek aan geld om dit project te verwezenlij ken. In het verleden heeft men enkele projecten laten uitwerken die door de inmiddels gewijzigde rijksvoorschriften niet verwezenlijkbaar waren. Het archi tectenhonorarium was dan geheel ver loren. Het college heeft geen voorkeur voor traditionele of voor systeembouw. moeilijk kan worden verwacht, De plannen, die gemaakt worden, wor den opgesteld in gezamenlijk overleg tussen de ambtenaren van de Woning- dienst, de directeur van Gemeente Wer ken, de Stedetbouwkundige en de Stads architect. In het geval van de woningen van Muys en de Winter die in Nieuwland zullen verrijzen, zijn de bestekken aan allen rondgezonden met de vraag om commentaar. Het bestuur van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren doet een beroep op alle stadgenoten om, nu de feestdagen naderen, toch vooral de dieren niet node loos te kwellen of te mishandelen. Velen, die een dier willen slachten en ondeskun dig te werk gaan, beseffen niet hoe vre selijk de pijnen zijn, die de slachtoffers moeten verdragen. Er is in Schiedam een voortreffelijk ingericht abbattoir. Brengt LJ daar de dieren even heen en U kunt er van verzekerd zijn dat zij op vakkun dige wijze geslacht worden, terwijl zij tevens gekeurd worden, zodat U er zeker van kunt zijn dat U geen ziek vlees nut tigt. GEBOREN: Geertiffa dr van J- Verkade en P. Gllle; Mathilda J. E. dr van P. M. bs-n Hassel en M. J. Blom: Johannes M. zn van A. de Koningh en J. Feijen; Maria M. dr van D. C, Doolaard en G. H. J. Hom mes; Willem J. zn van J. Kleinn en H. van Ekris; Plonius F. zn van G. H. A. van Gerwen en G. J. P. de Geus. OVERLEDEN: F. H. M. Baars 73 j.; C. Pols 77 j„ echtgenote van P- van Dijk; H. W. A. Holtkarop 69 j. Met een litteraire variant op zijn ken schetsing van de vorige begroting, die hij „Gegist bestek" noemde, wilde wethouder mr P. v. Bochove nu het motto „Voor Anker" gebruiken. Dit „Voor Anker" be tekende niettemin ,,Alle hens aan dek". De eisen, welke aan nieuwe investeringen gesteld worden, maken het noodzakelijk om alles wat heel kalm aan te gaan doen. Er zijn geen nieuwe mogelijkheden. Als men ons vraagt, hoe wij onze radarinstal latie in de financiële mist bedienen, dan zeggen wij: Er is niet zo'n installatie. Wij liggen stil. In. 1951 hebben wij reeds voort durend voor anker gelegen. Alleen het begin aan de Volkstuincomplexen met het geld van Wilton is aangepakt. Dat er te weinig bezieling van het College uit gaat, vindt spr. een moeilijke zaak- Het is met bezieling net als met „sex appeal" men heeft het. of men heeft het niet. Als de heer Hoek meent, dat het College wat te rustig werkt, dan zijn zijn uitspraken wel zeer in tegenstelling 'tot datgene dat hij andere jaren aan lof het College toe dichtte. Dat het College slechts de lopen de zaken zou behandelen, klinkt boven dien wat vreemd, als men de lijst nagaat van daitgene wat na de oorlog tot stand is gebracht. Hij somt dan een respectabele lijst van kapitaalswerken op allerlei ge bied op. Er is een geheel nieuw rioleringssy steem met rioolgemalen en twee kapitale het unicum voor Nederland, een BLO- school vóór 3-richtingen. Dat het Cultu reel Centrum niet tot stand kon komen, lig niet aan gebrek aan bezieling bij het College, de Grote Kerk heeft vele tonnen geld van de Gemeente gevraagd, de Schooltantiyerzorging krijgt een nieuwe dental car, Sociale Zaken heeft de gehele subsidieregeling kunnen veranderen, waarvan de Kruisverenigingen geprofi teerd ebben, na het onderzoek op t-b.c., zal op initiatief van Zr Burger de rheu- mabestrijding ter hand genomen worden, over de onteigeningen krijgt men zelfs een verwijt, in het Oosten van de stad is de riolering geheel opgehaald; het straatdek werd er belangrijk hoger ge bracht, er werd een medezeggenschap- commissie ingesteld en een, gehele nieuwe salarisschaal werd ingevoerd. In het Ge meenteziekenhuis werd voor tonnen ver bouwd en een nieuw kinderziekenpavil- joen staat op het punt geopend 'te worden- De Raam werd gedempt, het industrie terrein op Nieuw Mathenesse ontsloten en vrijwel geheel uitgegeven, de Gasfa briek zal na het overwinnen van de kin derziekten kunnen starten met een nieu we watergas-installa'tie. Na deze lijst inet enige voldoening te hebben voorgedragen het werd er stil van in de zaal besprak Mr v. Bochove de gevolgen van de kapitaalsinvesterin gen, die noodgedwongen nog op de gewo ne dienst moesten drukken. De vlottende schuld bedraagt momenteel'f 14 millioen. zoals geen plaats in Zuid-Holland kent. staat te worden aangelegd. Zeer mooie sportcomplexen aan de Oude Dijk kwa men klaar. 20 Nieuwe sportvelden ten W. van de Poldervaart staan op het punt geleidelijk aangelegd te worden; slechts het gebrek aan DUW-arbeiders vertraagt dit tempo. De reiniging kreeg nieiAve werkplaatsen, garages cantines en was gelegenheden, de VAM werd naar Schie dam gehaald als een bewijs van de dili- gentie van het Gemeentebestuur om elke gelegenheid aan te grijpen, de Koopmans beurs wordit gerestaureerd, de GG en GD kreeg huisvesting, die voor de eerstkomen de tientallen jaren voldoende zal zijn, 3 nieuwe Finse' scholen kwamen klaar en de wethouder van Onderwijs werkte mee aan de tot standkoming van een nieuwe Technische School, slechts financierings- moeilijkheden belemmeren de bouw van Het moet de wethouder van personeels zaken, mr P. v. Bochove van het hart, dat de heer v. d. Toorn iet of wat raillerend gesproken heeft van gewichtigdoenerij naar aanleiding van de instelling van de medezeggenschapscommissies. Spr. houdt helemaal niet van gewichtigdoenerij. Als hij zich goed herinnert, was de K.V.P. ds partij, die op staatsrechteiyke gronden aanvankeiyk de meeste bezwaren had. Zou het Centraal Orgaan niet met een ontwerp gekomen zijn, dan zou de medezeggen schap waarschijnlijk nog niet zijn in gevoerd. Ook in de fractie van de P.v.d.A. heeft men het over de medezeggenschaps commissies gehad en men meende, dat het beter zou zijn niet in het openbaar deze zaak aan te snyden, maar in een bespre king van het gemeentebestuur met de hoofden van dienst en de Unie eens te komen tot efficiënter werk. De opmerkin gen, welke gemaakt zijn, zijn juist. Als men de cijfers ziet van de vergaderingen, d3n komt men inderdaad tot de conclusie, dat het wat erg weinig is. Het ziekenhuis vergaderde twee jaren achtereen 1 maal, de secretarie 1 maal, de Havendienst 3 en 2 maal, de Techn. Bedrijven 3 en 2 maal, Gemeentewerken 2 en 1 maal, het Slacht huis 5 en 5 maal. De Diensthoofden schieten hier inder daad ernstig te kort. Zij moeten stimu lerend optreden. Het is nodig, dat zij hun medewerkers niet alleen zien als werk nemers. Zy hebben over het algemeen een wetenschappelqke opleiding genoten en het is daarom hun plicht om ook aan anderen iets van hun cultuur, beschaving, inzicht, plichts. en verantwoordelükheids- bcsef mee te delen. Zij moeten hun mede- we.kers spontaan in het overleg betrek ken. Toch ligt ook een deel van de schuld arn de zyde van de organisaties. Zij be hoeven niet met de hoed in de hand op het matje te wachten of het meneer het Diensthoofd belieft eens een vergadering uit te schrijven. Ook bij de Unie ligt een taak van vorming. Wat de 'kadertraining betreft. De hoofden van de Afd. C en de chef van de Afd. Personeelszaken zijn naar Driebergen geweest voor hun trai ning. De directeur van Sociale Zaken, de gemeente-secretaris en de adjunct-direc- téur van Gemeente Werken zullen er nog heen gaan. Een trainer is er nog niet, maai' het onderwerp heeft de aandacht. Wat betreft de burgerzinlening. De heer Bosch weet toch ook wel, dat de belasting wetgeving het maas in de wet, waardoor de leningen van het type Vlaardingen kruipen, niet gehandhaafd zullen blijven. Spreker heeft n°ï een zeer mooi nieuw tje. Dank zij het werk van de inspectie van de belastingen kan aan Schiedam over het dienstjaar 1950 nog een extra uitkering van 936.051 worden gedaan. Dit is wat aan ondernemingsbelasting boven de raming is binnengekomen. Waarschijnlijk zal men ook over 1951 en 1952 over deze bedragen kunnen beschikken. Namens W. W. H. v. d. Toorn, die af wezig was, citeert de heer A. J. C. van Oppen, wat over de medezeggenschaps commissies is gezegd. Hierin was geen sprake van het woord „gewichtigdoenerij". Integendeel. Weth. v. Bochove neemt zijn opmerking terug. De bezwaren van de K.V.P. golden destijds niet de medezeg genschapscommissies, maar alleen de nood zaak om ze goed in te passen in het ge hele gemeentelijke bestel. in het verleden voorzichtig te zijn ge weest. Als een gc^d athleet moet men niet sprinten op de lange baan- Want al zal er een accres zijn in de bijdrage uit het Gemeentefonds van 40% dan vertonen de uitgaven toch een natuurlijk accres, dat de gevolgen van deze verhoging voor een belangrijk deel te niet zal doen. Hoe groot deze invloed in 1952 zal zqn is nog niet te zeggen. Wat de richtlijnen van de Investerin gen betreft? Die zy'n inderdaad op de requesten van de Ned. Ver. voor Ge meenten gekomen. Het antwoord was, dat alleen die uitgaven gedaan mochten worden, die nodig waren om noodlottige ontwikkelingen in de gemeenten te voor komen en alleen dan als de vlottende schuld geen grote omvang heeft aange nomen. De regering wil, dat de investe ringsstop het mogelijk maakt de enorme vlottende schuld van dit moment 'te con solideren. Zij zal dus alleen het opnieuw ontstaan van vlottende schuld toestaan, als deze de huidige niet vergroot. Van daar dat halverwege ieder kapitaalswerk de mogelijkheid aanwezig moet zijn de lening om 'te zetten in een lening op lange termy n. De grote vlottende schuld van de Ge meente Schiedam heeft de spankracht van de gewone dienst -zeer beperkt. Spr. zag graag suggesties tegemoet over de activiteiten, welke het Gemeentebe stuur zich nu nog kon veroorloven. Toch wil hij zijn motto „Voor anker" aanvullen met „niet aan de grond". De vooruitzich ten zijn voor consolidatie niet ongunstig indien en wanneer de Bank van Ned. Ge meenten het potje van 300 millioen bij de levensverzekeringsmaatschappijen weet los te branden. Dan is er nog iets te ver wachten ten gunste van de consolidatie van een eventuele deblokkering van de 280 millioen in het Gemeentefonds. Dat alles te wijten zou zijn aan de goedkoop geld politiek vindt spr. nonsens. Geen staat kan de rentevoet zodanig beheersen. Na de oorlog is slechts gebruik gemaakt van en ook de gemeente heeft ervan geprofiteerd de mogelijkheid om tegen een lage rente tal van kapitaalswerken gedaan te krijgen. Als men hem vraagt of en welke inves teringen nog mogelijk zyn, dan acht hü de schuldenlast van de gemeente nieuwe investeringen niet in de weg staan. De Vacantieweek heeft ten doei gepaste ontspanning te verschaffen aan hen. diie deze elders niet kunnen vinden. Wethou der v. Kin-deren meent, dat de Vacantie week 1951 in dit opzicht volledig geslaagd is. Hij wil hulde en oprechte dank bren gen aan de Schiedamse Gemeenschap en allen, die hebben meegewerkt om dit re sultaat te bereiken. Als men slechts in dit verband de aandacht richt op het ver maakscentrum, dan vergeet, rnen wat er in diie week is verricht t.a.v. het schep pen van eensgezindheid en gezelligheid in de stad, van de concerten op de Broers- vest. van de kindervoorstellingen in het Passagetheater, van de tentoonstelling in het Stedelijk Museum van de resultaten en ik hoop, dat die herhaald zullen worden van de revue. Het ds niet eerlijk het vermaakscentrum op de voorgrond te plaatsen. Het beroep van het gemeentebestuur óp de S. G. om deze kwestie te bezien, is overwogen en in de bestuursraad van de Schiedamse Gemeenschap waarin ook de christelijke groeperingen, behalve de gereformeerden, vertegenwoordigd zijn, is eenstemmig be sloten het attractiecentrum te houden. Niet uit enthousiasme, maar uit noodzaak. Het zijn de kinderen van het Hervormde Jeugdhuis, die op de kermis een van de mooiste vacantiedagen hebben gehad. De C.H.U. is niet op principiële gronden te gen een kermis, maar zij heeft tot nu toe geen geluid laten horen, dat haar bezwa ren uit opportuniteitsoverwegingen grond heeft. Als de fractie tegen de kermis is, omdat zij tegen elke kermis is, dan is dis cussie uitgesloten. Het houden van een kermis is geen al ternatief voor de mensen. Zij kunnen niet kiezen tussen hier uitgaan en elders uit gaan. Zij moeten kiezen tussen dit of niets. Men kan dan naast zich neerleggen de ochtendvoorstellingen voor de jeugd, de stempeltocht. de ballonmiddagen als zijnde evenementen, waar toch niet alle kinderen bij betrokken worden, maar men vergeet erbij te zeggen, dat zü anders niets hebben. Alleen kattekwaad uithalen. Het is dank zy de Vacantieweek mogelijk steeds meer voor de jeugd te doen. Ook buiten die Vacantieweek. Als het waar is, dat er 100 tot 150.000 Is uitgegeven op de kermis, dan is hiermee bewezen, dat deze toch wel in een behoefte voorzag. De CHU, diie weinig wil weten van overheidsingrüpen, wil toch niet aan de mensen de wet voorschrijven, hoe zij hun Advertentie PASSAGE SCHIEDAM Advertentie Mijnharde'» Ze n u w ta bietten sterken en kalmeren Uw zenuwen. geld moeten uitgeven. Als de mensen hun geld willen uitgeven en de mogelijkheid bestaat om daarmee hier iets tot stand te brengen, is het dan wellicht toelaatbaar voor de Overheid om een Vermaakscen- rum toe te staan? Spr. wil van de AR- fractie graag de principiële bezwaren ver nemen. Hij weet, dat er principiële be zwaren zijn. Hij hoort die graag. Dan kan hij er rekening mee houder. Waar hij be zwaar tegen maakt, is tegen de opmer king, dat het doei de middelen heiligt. Het middel „feestpark" is in geen enkel opzicht een ongeoorloofd middel en het behoeft zijn rechtvaardiging niet te vin den in het doel. Spr. hoopt het volgend jaar een betere oplossing te hebben voor de plaats, welke gekozen was. Hy is verscheidene avonden op de kermis geweest en heeft er wel veel vrolijke mensen voor de open ramen ge zien met ooms. tantes, neven en nichten, maar van overlast niet veel gehoord. De grootst mogelijke meerderheid van het college heeft geen bezwaar gemaakt tegen het organiseren van een vermaakscen trum. Overal waar het college hier maar kans toe ziiet. zal het alles in het werk stellen om het werk in de Vacantieweek meer tot ontwikkeling te doen brengen. Hiertoe zal het, evenals in het andere werk, de Schiedamse Gemeenschap steu nen erop rekenend, dat deze het cultu rele element steeds meer zal weten te doen overheersen. Donderdag a.s. 13 December 1951 houdt de K.A.B. haar 2e byeenkomst in het kader van het winterprogramma. Wq nodigen ieder lid die enige interes se heeft in de problemen van deze tijd uit, deze avond bij te wonen. Algemene titel voor dit programma is: „Wij in de Kerk". Deze avond zal worden ingeleid door de eminente spreker: de zeereerw. zeer geleerde heer dr A. A. Olierook, direc teur der sociale school van de K.A.B. te Doorn. Door dr Olierook zal behandeld wor den: „De standen in het maatschappeiyk leven noodzakeiyk en waardering er van". Gezien het succes van de le avond in dit programma raden wy u aan ook deze avond bü te wonen. Wit u met uw dames komen ook zy zyn van harte wel kom. Evenzo introduce's. De avond vangt aan 8 uur precies. Wij verzoeken zo vroeg mogeiyk te komen met het oog op de plaatsruimte. De volgende avond zal gehouden wor den in Januari 1952. Daarover kunt u nadere berichten tegemoet zien. HET BESTUUR. Wethouder Sabel heeft geen raadsle den op zyn weg ontmoet, dan naar aan leiding van zün lidmaatschap van de collectiviteit van het College. Door de heer Hoek is gezegd, dat hy in dit Col lege slechts angstig vertrouwen stelde. Spr. heeft tegen een requisitoir tegen hem persooniyk of tegen het College geen bezwaar, maar hq wil geen bewe ringen, maar bewqzen. Aan de hand van enkele feiten toont hq aan, hoe hq persoonlijk voor tal van belangen op de bres heeft gestaan. Wat heeft de heer Hoek precies bedoeld. Als hy iets tegen bepaalde wethouders heeft, als deze zqns inziens in bepaalde gevallen te laks zqn geweest, laat hij dat dan zeggen. Als hq meent, dat de burgemeester in zqn taak in bepaalde gevallen tekort ge schoten is, laat hq dan openlijk met deze bezwaren naar voren komen. Deze op merkingen, accepteer ik zo echter niet, aldus wethouder Sabel, Wq' dachten, dat hierin de bom lag, die met de vooi'ontstekipg van het zeer scherpe betoog van wethouder Van Kin deren de rust van de beschouwingen uit elkaar zou doen spatten, zoals tot nu toe ieder; jaar het geval was geweest. De commentaren in tweede instantie ble ven echter bqzonder rustig. De heer Hoek wilde de verantwoor ding dragen voor wat hq gezegd had. Niet voor wat hij niet gezegd had. zyn opmerkingen hadden in de geestelijke sfeer gelegen. Hy had erop gewezen, dat 't nodig was dat ondanks de moei- leijheden de bezieling niet moet ver minderen, maar verdubbelen. Er was gesproken over bezieling, omdat het nu eenmaal zo is. dat er bq hetzelfde werk wel en geen bezieling kan zyn. Spr. vindt het onjuist, dat men uit zqn be toog nu afleidt, dat hij de bedoeling had enkele concrete gevallen t.e stellen. Integendeel. Wel vraagt hq zich af, waarom alle commentaren in dit op zicht zich tegen hem richten, terwql de heer v. d. Toorn gezegd had, dat alles nter „echt. Schiedams" ging. Spr. vond dit nog wei een graadje erger. In ieder .Is y misverstaan. Wethouder Sabel kan zich desondanks niet aan de indruk onttrekken, dat «5» heen- Hoek het college meer bezield wil deden van daadkracht, vol activiteit met de burgemeester voorop. Wethouder v. Bochove zeide, dat hij persoonlqk de opmerkingen over de be zieling in het College naast zich kon neerleggen, naar men uit reacties van de mede-fractiegenoten van de heer Hoek had kunnen opmaken. Hiermeer was de bom, die het debat had kunnen doen ontvlammen veilig ge demonteerd (of slechts in de ijskast ge plaatst?). Dat er altqd nog ondernemende lieden zqn, is prettig. Zo werd deze week in de toch ai smalle Branderssteeg een schut ting geplaatst, die kennelijk een ver bouwing bedoelde te camoufleren. Bq in formatie blqkt het, dat a.s. Zaterdag de heer Schamlé een manufacturenzaak zal openen, zodat in zes dagen tijds een pakhuis veranderd werd in een modern winkelbedrqf door de aannemersfirma Kuypers. De afgelopen maand werd bij de Spaarbank 67.177,85 meer ingelegd dan terugbetaald, met 18.331 posten van in leg en 2451 posten van terugbetaling. Het totaal tegoed bedroeg eind No vember 12.336.018,17, verdeeld over 37.318 rekeningen. In deze cqfers is begrepen een tegoed van de jeugd van 54.420,35 verdeeld over 4.999 boekjes. Door de Afhaaldienst werd 44.519,50 aan spaargeld aan huis afgehaald. Krachtens spaarregelingen in bedrü- ven werd aan zegelkaarten en door in houdingen op het. loon in boekjes bqge- schreven 6.019,01. Op de Jeugdspaarbank werden büge- schreven 985 zegelkaarten ter waarde van 2.676,55 en 593 knipkaarten ter waarde van 605,45. Gegeven werden 12.494 knipjes van 5 cent. Op de scho len werd 2.383,50, op de Jeugdspaar bank 533,60 aan spaarzegels verkocht. Uitgereikt werden 35 babyboekjes, voorzien van een eerste inleg van de Spaarbank. Bij Koninklqk besluit is de gouden ere-rnedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, verleend aan de heer J. S. C, de Bruyn, alhier, procuratiehouder bij de firma W. Hasekamp Co, distil leerderij. De Wethouder van Gemeentewerken en grondbedrqf opent de antwoorden van het College van B. en W. aan de Raad met de opmerking, dat het Colle ge de industrialisatie in het geheel niet vergeet. Als men terreinen wil uitge ven dan zal publiciteit nodig zqn. Daar om begrijpt spr. tot op dit moment niet, waarom destqds de plannen met het Industrie-terrein ten W. van de Schie in een besloten vergadering behandeld moesten worden. Van dit nieuwe in dustrieterrein wachten momenteel 8 9000 M2 op de aanbrenging van dam- wand of kademuur. De toestemming hiertoe is nog niet gegeven. Als men mensen wil aantrekken, moet men ter reinen hebben om uit te geven. Het was de bedoeling om met de gronden, die uit de Wilhelminahaven gebaggerd wor den een nieuw stuk industrieterrein op te spuiten, maar de uitbaggering ging niet door vanwege bezwaren van de in vesteringscommissie. Er is uitgezien naar bedrijven, die zicjt aan de Wilhelmina haven willen vestigen, maar hierover kunnen nog geen mededelingen worden verstrekt, aangezien bet stadium van voor-overleg nog niet is overschreden. B. en W. hopen binnenkort medelingen te kunnen doen. Hetzelfde geldt voor het Sterrebos, waarvoor een aanvraag zo goed als vast staat. Binnenkort zullen nadere mededelingen volgen. Als men in andere steden de kopers per auto rondbrengt, dan zal dat hier als het nodig is met twee auto's gebeu ren. Geeft men daar koffie. Hier zal het koffie met gebak zqn. Zo nodig zal men vliegtuigen charteren. Is het nodig zo laagdunkend op Schie dam neer te zien. als men de cqfers hoort. Verkocht zijn: in 1947 18.980 M2, in 1948 18.068 M2, in 1949 13.850 M2, in 1950 5.755 M2. Totaal na de oorlog 56,655 M2. Hierbij is niet inbegrepen de grond, die voor de woningbouw van de gemeen te bestemd was. In erfpacht zijn gegeven in 1947 5892 M2, in 1948 17.056 M2, in 1949 8.623 M2, in 1950 10.828 M2. Totaal na de oorlog 42.799 M2. Men dient te bedenken, dat de bedrü- ven, die zich hier zouden willen vestigen ook informeren naar de stand van de arbeidsmarkt in Schiedam. De grotere samenwerking, welke met andere gemeenten op dit punt verlangd wordt, is'er reeds omdat in het kader van het grote plan aan iedere gemeente is toegewezen het percentage van de grond, dat bestemd moet zün voor woon-, werkgebied, verkeer, en openbaar groen en agrarisch gebied. Tot nu toe, zijn de ervaringen met de plannen tot de bouw van industriehallen niet zeer moedgevend, maar dit wil niet zeggen, dat gegadigden zonder meer zullen wor den afgescheept. Men doet er goed aan te bedenken, dat exploitatiecijfers een uitkomst geven van 16 per M2. In Vlaardingen doen de industriehal len aan huur per week 125. Men kan ze over 10 jaar kopen tegen 80.000. Het blijft voorlopig voordeliger om grond in erfpacht te nemen en zelf te bouwen. Wat de klachten tegen de onteigenin gen betreft. Deze moeten doorgaan, omdat de Gemeente paraat moet zqn op elk moment, dat het de kans krqgt de noodzakelijke werken uit te voeren. Bq het Proveniershuis bqvoorbeeld moet een zwaaikom komen voor aan de nieu we brug begonnen kan worden. Voor de doorgang uit de stad naar Kethel is de bouw van een brug over de Noordvest nodig. De brug in het verlengde van de Kamerlingh Onneslaan over de Schie zal moeten gemaakt worden tezamen met de tunnel onder de spoorweg. Nie mand kan zeggen, wanneer de toestand beter wordt of wanneer men niet langer zal kunnen wachten. Daarom blqft de onteigening nodig. Men moet eens nagaan, dat in 1946 begonnen werd met de onteigening van percelen in Nieuwland en dat het tot 1952 zal duren, eer de laatste stukken eigendom van de Gemeente zqn Den Haag heeft grote belangstelling voor de plannen van Schiedam en dat kan van invloed zqn op het tempo van de in vesteringen. Tot welke misstanden men kan komen, ais men niet bqtijds rooilqnen vaststelt, bewqst Hotel de Kroon, dat volkomen verkeerd is geplaatst en nu niet kan worden verwqderd. Als er een rooilqn is, weet iedereen wat hem te wachten staat. Wat de onteigeningen in Kethel be treft. De gemeente dient zich niet alleen te houden aan de prijzen door de taxa teurs bepaald, maar bovendien moet men eens vergelijken welke prüzen er in 1930 en latere jaren voor de grond betaald zijn en voor welke zq nu door de eigenaren moeten worden ver kocht. Gemiddeld Is het verschil b a i cent per M2. De plannen voor de brug oyer dervaart zullen waarschqnUjk in Ja nuari 1952 opnieuw in de Raad worden gebracht. De Burgemeester van Vlaar dingen keek raar op toen de Wethou der hem aanbood, dat Schiedam zou meewerken aan de tunnel onder het sta tion Vlaardingen Oost als Vlaardingen Schiedam hielp met de overweg aan de Overschiesestr. Toch is de Vlaardingse voorwaarde van medewerking aan de brug over de Vüfsluizen van gelqke allure. Toch zal het internationaal sport- park van de B. P. M. niet lang op een betere brug kunnen wachten. De sub-commissie voor de ontwapening waarin de vier grote mogendheden zijn vertegenwoordigd, is het met algemene stemmen eens geworden over een rap port aan de V.N, over de mogelijkheden van ontwapening. Dit rapport dat heden Dinsdagmorgen is gepubliceerd, toont en kele punten van overeenstemming, doch belangrijke kwesties zijn nog onopgelost. De voornaamste punten van overeen stemming -tussen de sovjet-unie en de drie Westelijke mogendheden, aldus blqkt uit het rapport zijn: 1. De ontwapeningscommissie moet de vermindering van aile wapens, met in begrip van atoomwapens, bestudéren, als mede die van paramilitaire en politie- strijdkrachten. 2. Er moet een volledige telling van wapens en strijdkrachten worden gehou den. 3- Er moet een stelsel van garanties worden ontworpen, waardoor controle op het ontwapeningsprogram mogelijk is. 4. Er moet een wereldconferentie van alle landen worden gehouden ter bespre king van ontwapening. 5. Er moet een stelsel van verificatie en inspectie worden ingesteld. In het rapport wordt voorts gezegd, dat men van beide züden was overeengeko men, dat inlichtingen betreffende alle wa pens en alle strüdkrachten volledig be kend moeten worden gemaakt. ..Terwijl er enige meningsverschillen zijn met betrekking tot de publicatie van de inlichtingen, die zouden worden gege ven, blijkt, dat oplossing van deze ver schillen niet onmogelijk is en zeer wel aan de commissie kan worden overgela ten". De vier mogendheden waren het er over eens, dat het noodzakelijk is de na tionale ontwapeningsprograms te verifië ren en inspecteren, maar in het rapport wordt gezegd, dat de sovjet-unie bezwaar heeft tegen het aanwezig zijn van per manente inspecteurs of controleurs in militaire- en atoominstallatles. Zaterdagmiddag vond een vergadering plaats, waarin het besluit is genomen om over te gaan tot oprichting van een ver eniging, die zich ten doel stelt het bren gen van culturele ontwikkeling en one spanning in onze gemeente. Dat doel wil men tipchten te bereiken door het geven van uitvoeringen en concerte oor to neelgezelschappen, voor'drachtskunste naars, musici en koren, het ve tonen van films, het organiseren van tentoonstellin gen en het geven van voorlichting op ar tistiek gebied. Het initiatief voor de op richting is uitgegaan van de Stichting Vlaardingse Gemeenschap. Een voorlopig bestuur werd gevormd. Voor het toneel heeft Richard Flink, de regisseur van het Rotterdams Toneelgezelschap, zich bereid verklaard, als adviseur op te treden Er wordt gedacht aan een concert in April, te geven door het R. Ph. o. met Theo v. d- Pas als solist. De voorlopige voorzitter, de heer Aug. A. Boudens. wees er op. dat voor verwezenlijking der plannen een groot aantal leden nodig is. De ontwor pen statuten en reglement konden de in- "er vergadering wegdragen. ais naam werd gekozen „Vlaardings kunstcentrum". Na uitvoerige discussie werd aan het bestuur de aanbeveling ge daan, om in principe de uitvoeringen toe- ebjk te stellen tegen één algemeen geldende prijs, waarbij voor het plaats bespreken een roulerings-systeem zal worden toegepast. Alleen in bijzondere gevallen zal het bestuur dus een rangen stelsel kunnen toepassen- Het voorlopige bestuur werd bij acclamatie gekozen tot definitief bestuur. Het bestaat uit de vol gende personen: Aug, A. Boudens. voorz.; Mr. H. Luyken secr-; de dames W- H- Bakker-Goos; N. de Groot-v Ledden-Hulsebosch en de he ren C. Holieman, A. Hofman. J, N. Huter. A. Poldervaart en M- H. L. Weststrate. Voor het lidmaatschap is een minimale contributie vastgesteld van f 1,50 per jaar (verdere gezinsleden f 1.per jaar). DAGBLAD VOOR SCHIfOAM IN OMSTRtKt* 73ste Jaargang No. 21717 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tqdelqk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. Da Courant De Maasbode, Rotterdam. Aoonnememsprijs f4.95 per kwartaal. ƒ170 per maand, f 0 40 per week. 28) Als u in bed biyft zoals u zegt te zullen doen. tot juffrouw Woffran gaat, zult u hier zes maanden zqn, en warmte in uw kamer nodig hebben. Hierna volgde stilte, een langgerekte stilte Quinton keek Advertentie- ptus op aewone Kolombreedte lonte Sophia aan en tante Sophia keek 0 15 pei ro'U ni. 't t hoogte Ii.-ie-.',lilden Mede ngen op redactionele k omb'eed'e i ..li. pet millimeter hoogte. Bi: conti j i geiden lagere tarieven, welke bn de administratie of bij de erkende advertentie-bureaox verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 80 cent. Elk woord meer s cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen vooi het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Leo J. M. Hazelzet, Quinton aan. Ieder mat de kracht van de ander: Ieder was zich ervan bewust, dat het bU wqze van spreken een strijd op leven en dood was. Toen verzamelde tante Sophia met een schitterende poging opnieuw haar krachten. Zy ging recht overeind in bed zitten. Zo zij het, zei ze: Ik zal hier zes maanden blijven. Christopher Quinton, Goedenavond. Je kiint gaan. Goedenavond, antwoordde hij en ver liet haar. HOOFDSTUK XIV. Het middagmaal was afgelopen en Whiff en Quinton zaten in de zqkamer, een koffieblad op een tafeltje tussen hen in en ieder met een sigaret, nieuwe plan nen te ontwerpen, om zich van tante Sophia te ontdoen. Whiff in een grote stoel onder een lamp die een rosig licht op haar witte jurk wierp, was ernstig en peirzend en Quin ton, die haar gadesloeg, zat te gissen naar de gedachten, die in haar hoofdje omgin gen. Tweemaal had hü een voorstel ter tafel gébracht, om haar een nieuw krijgs plan aan de hand te doen, wat zij telkens beleefd maar vastberaden had afgewezen. Toen Panton het eten bij mevr Dims- dale had opgediend, was haar opnieuw op het hart gedrukt, dat niemand dan zijzelf en mijnheer Quinton de kamer mocht binnenkomen Niemand onder welk voorwendsel dan ook, beha've de keuken meid eens per week, als Panton naar vrije avond had. En als Whiff zodoende na drukkelijk de toegang belet werd, hoe kon zy dan verder gaan met het afmatten van tante Sophia? Hoe een stap verder te ko men op de weg der verwqdering van tante Sophia? Ik zal toch binnen moeten gaan, zei ze na een poosje, terwijl ze kleine rook kringetjes uit haar mond het ontsnappen. Quinton wachtte op een verklaring. Hij had daar uren kunnen zitten genieten van de rose gloed op de witte jurk van het meisje, en haar mijmerend gezicht kunnen gadeslaan: Ik zal binnen moeten gaan en Panton moet weg. Zij t'kte de as van haar sigaret meit het gebaar van iemand, die met een ingewikkeld probleem heeft ge worsteld en het heeft opgelost: Dus dat is dat, besloot zij. Dus dat is dat. echode Quinton. Zij lachte. U vraagt me niet wat? Ik weet. dat u het mij zult vertel len, als u klaar bent. U 'hebt uw vertrouwen in mij niet verloren? Zeker niet, verzekerde hij haar: ik geloof, dat u geschikt bent. om iedere situatie, die zich voordoet moedig onder het oog te zien. Maar een tante, die in haai bed ge- iqmd zit, is méér dan een situatie. Dat is de hele zaak. Je kunt niet bij haar komen, om ze los te scheuren. Dan schiet je niets anders over dan force majeure, waartoe je eigenlijk niet je toevlucht zou willen nemen. Maar ik zie gten andere uitweg. Ik heb geprakkizeerd maar ik kan geen ander middel bedenken. Whiff gooide haar eindje sigaret weg leunde naar voren in haar stoel en met haar kin in een hand keek zij Quinton met ernstige ogen aan. Er zit niets anders op, we moeten Panton zien kwqt te raken. Ik bedoel niet voor goed, voegde zi,i er aan toe zqn on gerustheid vermoedend: maar we zullen haar op vacantie sturen, en ik moet haar plaats innemen. Ik moet voor mevrouw Dimsdale klaar staan, haar maaltijden op dienen, had bed opmaken, haar kamer stoffen en vegen en haar verzorgen, zoals een verpleegster een patiënt verzorgt. Zonder Panton zal zij gedwongen zijn mijn diensten te-aanvaarden want de keu kenmeid zal het tè druk hebben in de keuken en met het verrichten van Pan- tons werk in huis. om ook nog andere plichten waar te kunnen nemen Daar zal ze geen tqd voor hebben. Bovendien we iIc U™et haar 'eggen, dat ze geen tijd kan maken, of om het in goed ze8Ken, u moet haar verbieden om in de buurt van mevrouw Dimsdale a kamer te komen. u'tdrult'ting van verslagenheid, die bq haar verordening de trekken van Quinton overschaduwde, kon Whiff een glimiach niet ondtrdrukkAn, Vindt u het niet uitvoerbaar? vroeg ze en ging weer achterin haar stoel zit- 'érwiil zij een zwart zijden kussen achter haar hoofd duwde: Ik vind het een vrq goed idee. ooit, gaf hij toe: een geweldig idee. Maar hoe Panton te zeggen, dat ze weg moet? Zal ze geen lont ruiken? Hy keek erg benauwd. Zij en de keukenmeid roken al lont vqf minuten na mijn komst, antwoordde Whiff bedaard. Als je er over gaat nadenken: kunnen zij het helpen dat ze tenslotte met intelligentie ge zegend zijn? Gaan bezoekers ge woonlijk bij hun aankomst in de hal op kofiers zitten? Trekken gastvrouwen zich zonder reden plotseling in bed te rg, zonder zelfs ziekte voor te wenden, als er gasten in huis zijn? Quinton overwoog het punt en zei van niet. Wat maken ze dan uit de toe stand op? vroeg hij. Ik weet het niet. Ze zijn in de war gebracht, maar van een ding ben ik zeker ze houden niet van mevrouw. Dimsdale en ze houden &el van u, ik wij nog verder gaan en zeggen, dat ze u aanbidden. Doen ze dat? Quinton moest dit zijn trage hersens eerst laten verwerken en keek hoogst verbaasd. Langzamerhand maakte de verbazing plaats voor een uit drukking van welbehagen. Door iemand te worden aanbeden leek hem een ruerk- v/aardige en aangename stand van za ken. Dat een dergelijke stand van zaken kon bestaan, en geen haar op zijn hoofd dacht er aan Whiff's woorden in twijfel te trekken, was nooit bij hem opgeko men. Quinton was een zeer bescheiden man. Het zal dus niet zo moeihjk zün als u veronderstelt. Ze houden van u, dus ze zullen bereid zijn u te helpen. Tussen haakjes, heeft Panton dit jaar al verlof gehad? Quinton schudde zün hoofd. Ze zou den hun jaarlijkse twee weken vacantie krijgen in het midden van de volgende maand, als ik ook met vacantie ga, ter wql tante Sophia naar een landhuisje zou gaan, dat ze in St. Ives bezit. Dat. doen we al jaren zo. Prachtig zei Whiff. Dat maakt het gemakkelijker. U kunt Panton' zeg gen, dat ik hier ben en heel goed voor mevrouw Dimsdale kan zorgen, die riet werkelijk ziek is, maar alleen alleen overspannen. (Wordt vervolgd) De Hongaarse zwemploeg zal zich, naar te Luik vernomen wordt, niet naar Nederland begeven, aangezien de Hongaarse autoriteiten hiervoor geen toestemming hebben verleend. Ver nomen wordt dat de vergunning voor de reis naar Nederland, waar de Hon gaarse zwemmers en zwemsters aan door de R.Z.C. te Botterdam te orga niseren wedstrijden zouden deelne- men, te laat ls aangevraagd. Noot van de sportredactie. Zoals WÜ reeds mgldden, stelde de leiding van n!vir°¥aars? zwemploeg zich Maandag- ocht.nd in Luik telefonisch in verbin- Qinig met de Hongaarse autoriteiten. De n?.an riskeerde daarmee vermoedelijk zqn hoofd, want het moet ook herp be kend zijn geweest, dat de H.H. sport- autoriteiten van achter het IJzeren Gor- dqn onmiddellijk alarm slaan zo gauw zij vernemen, dat kameraden-op-buiten- landse-sport-tournée pogingen doen, hun verblijf in West-Europa te verlengen. Tal van Oost-Europese sportmensen hebben immers al de vrqheid boven hun vaderland verkozen nadat zij, op sport- tournée in West-Europa, te lèng van de aldaar nog -heersende democratie had den geproefd. Men kon het verbod van de Hongaarse sportautoriteiten dan ook al zien aankomen vóór het Dinsdagoch tend definitief werd. Overigens mag men zich afvragen hoeveel er van het amateurisme in de Oost-Europese sport wereld nog over is als zelfs de sport- craeks aldaar niet meer in de gelegen heid zün. zélf te kiezen aan welke wed- strüden zq wensen deel te nemn. Onderscheidingen. Bij K. B. Is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de heer J. H. Kraaykamp, hoofdverte genwoordiger der Borsumij en voorzitter van de Handelsvereniging te Surabaja «n tot ridder in die Orde mej. A. Broertjes te Maarssen, adjunct-directrice der in dustrie- en huishoudschool te Utrecht. ROTTERDAM, Dinsdag 1 December. Vette koeien en ossen (naar schatting 1075). gebruiksvee (naar schatting 981), vette kalve ren 55, graskalveren 182, -nuchtere kalveren 814, varkens 258. biggen 573, paarden 185, veulens 11, schapen of lammeren 273, bokken of geiten 51 Aanvoer in totaal 4458 dieren. Vette koeien: le kw. 2.50—2 70. 2e kW. 2.25—2,40. 3e kw. 2.00—2.10: Vette kalve ren: le kW. 2 70—2.95. 2e kw. f 2.45—2.60, 3e kw. f 2.20—2.40; slachtpaardenle kW. 1.59. 2e kw. 1 90, 3e kw 1,35, per kg.: graskalverenle kw. f 340, '2e kw. 250, 3e kw 200: imichtere kalveren: le kw 60, 2e kw. I 55. 3e kw. 52; biggen: le kw.J 52, 2e kw. 50, 3e kw f 45: schapen: le kw. 120, 2e kw 105^ '3^ Kw. 90: lammeren: le kw. 110, 2e kw. 95, 3e kw 80- katt en melkkoeien: le kw. 1000. 2e kw.900, 3® *w 770; vare koeien: le kw. 680 2e kw. 630, 3e kw 570: vaarzen: le kw. 675. 2e kw 625, 3é kw 550; pinken: ie kW. A0®' 2e kw 450, '3e kw. f 350. nu koeien: aanvoer groot, handel tame lijk, prijzen als gisteren: vette kalveren- aan voer matig, handel willig, prijzen stijgend; graskalveren: aan-voor iets ruimer, handel kalm, prijshoudend: nuchtere kalveren: aan voer iets kleiner, handel stroef, prijzen al* vorige week; biggen: aanvoer even groter, handel slepend, niet geheel prijshoudend» slachtpaarden: aanvoer tamelijk, handel kalm. prijzen iets stijver: schapen en lammeren-' aanvoer iets kleiner, handel goed, prijzen on veranderd; kalf- en melkkoeien: aanvoer ge woon-, handel redelik, prijzen iets oplopend: vare koeien: aanvoer redelijk, handel kalm- Prijzen even hoger; vaarzen en pinken: aan voer iets ruimer, harsdel stil, prijzen constant- ROTTERDAM, 10 December 1931- 8/12 v.m. 456 Ton super Wanssum; 900 ton tarwe TC" neuzen; 240 ton kole.t. Gorinchem; 100 kolen Zaltbommel; 94 torn div. granen Zul 120 ton kolen Maarssen; 77 ton veevoeder Bosch: 222 ton cellulose Breda; 251 ton cell"? lose Maastricht; 100 ton ijzer Foxhol. Tots»» 41 reizen 9 VIetreizen 10/12 v.m 64 Ton lijnzaad Oudewater; 210 ton Pe}L'. cokes Moordrecht- 195 ton gerst Ravesteil"; 200 ton gerst Delft; 100 ton gips Middelburg 110 ton papier Maastricht; 150 en 140 ton Pa pier Velsen; 100 ton div. granen Almelo: ton kolen I.elden: 144 ton ku-nstmest Makj- nesse: 60 ton stammen Wildervank; 15° stukgoed Tilburg. Diverse partijen stuk#" naar Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2