r Klop op Kamerdeur voor kranten Beloningen naar prestatie CAIRO ZET ANTI-BRITSE STAP DOOR EEN, DIE VOOR HOGE POST NIET DEUGDE C.C.D.-commandant had relaties met onderwereld Kabouter Gong Westelijken herzien hun ont wapeningsvoorstel Inkoopsprijs van meel en bloem met 30 ct per 100 kg'verlaagd Geen gevaar voor tekort „Binnen 5 jaar volledige P.B.O. <r J Loon naar prestatie worde nu na veel gepraat een daad Benelux heeft agrarisch mankement Ned. vlieger in Nieuw-Zeeland verongelukt Olie-industrie overwint moeilijkheden Z wen del met loten Vrijdag 14 December 19&L v DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K.. Minister Van den Brink vergeleken met éen dominee K Orthen: moedervlek van Den Boscli Eden wil nog „opbouwend" contact Vrachtauto tweemaal inbrand gestoken LAGEN Koelhui&boter naar België Enkele Russische bezwaren weggenomen Tegemoetkoming aan de bakkers Volksbruinbrood 1 ct duurder in sommige delen van het land Mark Clark toch naar Rome? Nieuwe cycloon op de Philippijnen Prof, Veraart: Hoofdarbeiders hebben recht op eigen plaats Bijna 3i ton voor Italië /T Ook een manier J WEERBERICHT (Van onze correspondent.) Slechts detailkwesties WmmSmmt Gastvrij onthaal DRINK LOUTER Om verzekeringsgeld te krijgen METAAL-KLANKEN Ernstig verlies aan raffinage- capaciteit VERLIES VAN PERZIE VRIJ WEL GEHEEL TE BOVEN GEKOMEN Weinig vliegtuigbenzine ztAis hierboven reeds is gezegd is de positie van vliegtuigbenzine in het Ooste lijk Halfrond zeer verslechterd. Abadan leverde voorheen per dag 18.500 barrels. Vervanging van deze hoeveelheid door Amerika gaat met enige moeilijkheden gepaard, aangezien voor uitvoer van vliegtuigbenzine een speciale vergunning vereist is Deze wordt wel verstrekt, wan neer de benzine voor bevriende landen bestemd is. Niettemin neemt men aan, dat bij de huidige omvang der versche pingen per 1 Februari de voorraden in het Oostelijk Hanfrond gemiddeld zuilen zijn teruggelopen tot een hoeveelheid voor 30 dagen, terwijl belangrijke gebie den als de Rode Zee- Nieuw Zeeland en Japan dan geheel nittgeput zullen zijn De voorraden in het, Ver. Koninkrijk zul len naar raming dan slechts voor 15 BLIJFT KLOK VAN UITGEEST IN ONS LAND? De weerverwachtlng, geldig van heden- tot Zaterdagavond, luidt: Licht tot half bewolkt en droog weer, maar vooral In de kustgebieden plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Vannacht en morgenochtend bijna overal lichte vorst. Morgen overdag temperatuur over het algemeen oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. Zaterdag 15 December: Zon op 8.41 uur, onder 16128 uur; Maan op 17.56 uur, on«jer 10.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT SCHMAiL (C.H.U.) ....hoorde klokken beieren.... Dit alles geschiedde gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken in de aanvang onder voorzitterschap nu van de heer Schilthuis (P.v.d.A.) De heer Van den Heuvel (A.R.) was niet in dezelfde feeststemming, maar be tuigde toch zijn instemming met het be leid van de minister. Bij de behandeling van deze begroting werd ook een drietal nota's behandeld, n.l. betreffende de industrialisatie, de electriciteitspolitiek en de werkgelegen- heidspolitiek. De heer Van den Heuvel vond het zo prachtig, dat men hierin tel kens nieuwe waarden wist te vinden voor Volgens de heer Schraal (CHU) moet minis ter Van den Brink een minister van vigilantie zijn. Hij kwam hiertoe naar aanleiding van zijn bezoek aan Straatsburg, waar hij 's avonds de kerkklokken had horen luiden, maar hij had be merkt, dat de klokken van de kerk van St. Thomas altijd het eerst begonnen te beieren. De reden hiervan was, dat in de grijze oudheid deze kerken uitkijkposten waren, die naar de vijand speurden. De uitkijkpost van de St. Thomaskerk had de grootste vigilantie ge toond en tot op de huidige dag luidt deze kerk de avondklok het eerst. Zo vigilant moest de minister zijn in rniddenstandszaken. Daarover gaf de heer Schmal nu een historisch overzicht van de jaren 20 en 30 waarbij de namen van Aalberse en Verschuur als lichtende fakkels de minister werden voorgehouden. hetzelde. Zo iets als de dominee die iedere Zondag voor dezelfde preek een nieuwe tekst wist te vinden. Beperking van investeringen, zeide de heer Van den Heuvel, werkt remmend op het in evenwicht brengen van de betalingsbalans. Het ging dus om de me- thode van investeringsbeperking, wat dan alleen moest geschieden ten aanzien van investeringen, welke niet productie- vergrotend zouden werken productie- vergrotend in die zin, dat er. ook afzet mogelijkheid was. Wat de economische unie betreft, wel ker totstandkoming de regering spoedig verwacht, vroeg de heer Van den Heu vel of het wel gewenst is met zulk een incomplete unie in zee te gaan, immers met een agrarisch mankement. België zal dan weinig interesse hebben om de unie daarna compleet te maken. De gedachte aan distributie in het kader van de prijs- beheersing. verwierp de heer Van den Heuvel, ornaat dit geen cpnsumptiebeper- king zou betekenen. l>e Orthenaren kunnen het nog altijd maar moeilijk verduren dat destijds hun zelfstandige ge meente werd opgeheven en door Den Bosch werd geannexeerd. En dat terwijl Orthen veel oudere rechten had dan Den Bosch, om dat het reeds lang voor „Silva ducis" in de oude kronieken ge noemd wordt. Uit eerbied voor het historisch gegroeide is de gemeente Den Bosch evenwel het kleine Orthen toch steeds als een aparte afde ling blijven beschouwen, hetgeen o.in. tot uitdrukking kwam in een afzonderlijke begroting. Den Bosch „bemoedert" deze afdeling met liefdevolle zorg. Bij de laatste begrotingsdebatten gingen echter stemmen op om aan deze toestand een einde te maken. Dat had een der raadsleden pijn lijk getroffen en hij had er zelfs een slapeloze nacht door, zei hij. Toen is hij in oude folianten aan het zoeken gegaan naar de oor sprong van Orthen, zijn benaming en zijn rechten. Het bleek geen stad en geen dorp te zijn, noch een plaats, gehucht of gemeente, maar enkel een Vlek. En als weleer Archimedes, moet ook ons raadslid toen hebben uit geroepen „Heureka!" („Heur ik wa" werd later vertaaldOn der daverende vrolijkheid van het edelachtbaar college had het raads lid de positie en de benaming van het vlek Orthen gevonden: het was de moedervlek van Den Bosch. En de replicerende (Orthense) wethouder kon zich met; deze figuur best verenigen. Hij hoopte echter, dat de Bossche stedemaagd deze „moedervlek" nimmer do®r chirurgisch ingrijpen zou laten verwijderen Pleidooi voor dagbladen Opnieuw begon de Kamer over de stijging van het krantenpapier tot een hoogte van 84 cent, wat ernstige reper cussies op de economische bestaans mogelijkheid der dagbladen moest geven. De heer Van den Heuvel sloot zich aan bij het adres der journalisten en meende dat het beleid der regering zich hierop moest richten. De toezeg ging van de minister van Financiën inzake vermindering van de invoer rechten op krantenpapier was zonder enige betekenis. Over de in dustrialisatie sprekend juich te de hee; Koersen (KVP ■de kennisma king met de in dustrieën var harte toe. Vooi de exporttoe name wees dt heer Koerser op de nood zakelijkheid var 'n juiste keuzt en wel van import-vervan gende produc ten en kwali teitsproducten. het laatste in verband met de werkgelegenheid. Voor de afzet moest prioriteit worden gegeven in de militaire sector. Productie-vergroting moet oók aan de arbeiders ten goede komen beloning naar prestatie achtte de heer Koersen beter dan winstdeling. Tot Zondagsarbeid mocht slecht» in alleruiterste noodzaak worden overgegaan. Spraken de heren Cornelissen (V.V.D.), Verkerk (A.R.) en Schilthuis (P.v.d.A.) alleen over middenstandsvraagstukken en men kent al deze detailkwesties van sigarettenverkoop in café's, ves tigingsvergunningen en pentbriefkaar- ten-voor-bet-kind nu langzamerhand wel de heer Suurhoff (P.v.d.A.), de productiviteitsnota besprekend, meende dat plannen tot opvoering van de pro ductiviteit gepaard dienen te gaan met plannen om de werknemers te doen delen in de winst. De heer Koersen had daarentegen juist beloning naar presta ties aanbevolen, welke de heer Suur hoff veroordeelde met het voorbeeld van Sovjet-Rusland voor ogen. Boven dien kon volgens de heer Suurhoff het streven naar productiviteitsverbetering niet ongeremd in alle bedrijfstakken worden doorgevoerd. Waar grote werk loosheid was, zou de rationalisatie van het bedrijf ter opvoering van de produc- tiviieit worden afgeremd. Voor het grootste deel was men het met het beleid van de minister eens. Misschien was dat ook wel de reden, dat het voor vanavond geheel bij details bleef. Tot grote ergernis van de voorzitter moest deze na de rede van de heer Cornelissen de avond vergadering om vijf minuten voor twaalf beëindigen, daar de sprekers lijst was uitgeput. Er moesten echter nog meer sprekers komen, maar deze hadden zich nog niet laten inschrijven, zodat hij nu vijf kwartier op 't sche ma achter raakte, die dan de volgen de week zouden moeten worden inge haald. Dat betekende, zeide de voor zitter, dat er Maandagavond tot half drie des nachts zou moeten worden vergaderd. Eerst daarna dat wordt dan Dinsdagavond en -nacht zullen de ministers Van den Brink en Al- bregts antwoorden. Vrijdagmiddag om drie uur zal met tie begroting van Landbouw worden begonnen, welke Maandagmiddag zal worden voortge zet. F. S. Overal in Nederland is deze weck een landelijke actie begonnen ter vernietiging van de bruine rat, die voor tonnen en tonnen schade aan voedsel berokkent. De verdelgingsbrigade, die de Kop van Noord-Holland tot haar arbeidsterrein heeft, heeft de beschikking over een polderschuit gekregen. De giftabletten worden tussen de naden van een halfvergane schoeiing van een oud landelijk bruggetje gelegd. Tussen de planken treft men vaak rattenholen aan. KOERSEN (K.V.P.) ...beloning naar prestatie.. De Egyptische premier heeft gister avond medegedeeld, dat zijn regering besloten heeft de Egyptische ambassa deur in Londen terug te roepen „uit pro test tegen de Britse agressie in de zóne van het Suezkanaal". Door deze verkla ring is een einde gekomen aan de twij fel, of Caïro de Dinsdagavond reeds ge nomen beslissing wel zou uitvoeren. De teruggeroepen ambassadeur te Londen heeft de post sinds 1945 bekleed. Ook het doof de Egyptische regering voorgestelde amendement op de wapen wet, waardoor burgers wapens zullen mogen dragen, zal aanvaard worden mits het ministerie van binnenlandse zaken er zijn goedkeuring aan hecht. Voorts zal het tot nu toe te Londen gevestigde Egyptische technische bureau, belast met voorbereidingen van aanbe stedingen van Egypte, worden overge plaatst naar Zwitserland. Tenslotte zullen wetten worden inge voerd, volgens welke Egyptenaren, die voor „buitenlandse strijdkrachten in Egypte" werken, strafbaar zijn. Te Londen werd uister;.vond bekend gemaakt, dat Eden, de minister van buitenlandse zaken, bereid is te Parijs een onderhoud te hebben met zijn Egyptische collega, Sallah El Din Pasja Eden's be doeling zou zijn door een .opbouwend" contact te pogen het dispuut uit de weg te ruipien. Het onderhoud zou volgende week plaats kunnen vinden. In diplomatieke kringen te Londen be treurt men het jongste besluit van Caïro, daar de afwez.gheid van een am bassadeur te Londen het tctstandbrengen van contact moeilijkei dan voorheen zal maken. Men acht het niet aannemelijk, dat thans ook Engeland zijl. ambassadeur in Egypte terug zal oepen O. hij er echter op de lange duur «al kunnen blij ven, zal afhangen van de houding van Egypte. Geëscortéerd door twee rijkspolitie mannen en in gezelschap van een zieken verpleger verscheen gisteren de voor malige CCD-ambtenaar W van der V. uit Tilburg voor de rechtbank te Breda om terecht te staan wegje, het plegen van ongeoorloofde handelingen in het Mjil. •vak October 1915December 1949. Uit bet dossier bleek, dat het aar ta' beschul digingen legio te noemen zon zijn. Zijn activiteiten hadden boven de Moerdijk een aanvang genomen Daar kwam hij ai spoedig na bevrijding in contact met verscheidene vooraanstaande smokkelaars uit fsmsty,-m. Een van hen. dé koopman S'., geraakte in moei- Iiikheden, toen de CCD-ambtenaren in October 1946 een hoeveelheid hoeden- standaards voor etalages e.d. uit België te Rotterdam onderschepten. Van der V zorgde echter, dat S. deze voorraden terugkreeg en al dank zou hij van ie koopman een gouden horloge ter waarde van ruim duizend gulden „ebben ontvan gen. Dit feit werd door verdachte ter zitting ontkent. Na zijn prachtige staat van dienst in het Noorden van het land verhuisde ver dachte eind 1946 naar het Zuiden en werd districtscommandant Van de zg. vliegende brigade der CCD, met als tand- olaats Tilburg. De successen die hij baa'de, waren groot, moral in de strijd tegen de veesmokkelarij. A] spoedig ech ter ging hij zijn bevoegdheid te buiten. Advertentie Met verscheidene smokkelaars van for maat, zowel uit België als Eederland zou hij in connectie zijn getreden. Tipgevers zouden bij hem een gastv.'ij or.thaal heb ben gevonden. Niet zeiden nam hij zelf deel aan arrestatie* het onderscheppen van mokkelaars. die hij dooi middel van zijn bevriende relgjti„s in de smokke'we- reld in de val zou hebben laten lopen. Uitvoerig ging de officier van Justitie in op de practijken van verdachte. Men had hem nooit op deze belangrijke post mogen zetten. C rien het psychiatrisch rapport en de slechte lichamelijke condi tie. waarin de V' 'dacht verkeert, be- oerkte de officier zijn eis tot eei jaar ge vangenisstraf met aftrek van de zes maanden voorarrest. Uitspraak over acht dagen. De Helmondse gemeentepolitie heeft de vrachtrijder R. v. d. H. uit Vorstenbosch (bij Veghel) gearresteerd wegens het in brand steken van zijn oude vrachtauto, een poging om het verzekeringsgeld te incasseren. De man had zijn vracht wagen. welks waarde op 12Ó0 was ge taxeerd verzekerd voor f 3500 Toen hij op de vuilnisbelt een lading compost moest halen stak hij aldaar de auto in brand. Hij verliet het terrem, maar keer de er twee uur later terug en toen hij bemerkte, dat het vuur geen grote schade De Nederlandse vlieger, de heer T. J. C. Varkevisser, die zes maanden geleden naar Nicuw-Zeeland emigreerde en daar als instructeur In dienst trad van de „South Canterbury Aeroclub", is gisteren bü een trainingsvlucht met zfln toestel verongelukt. De heer Varkevisser maakte de oefenvlucht met een leerling in een „Tiger Moth". Toen hij op het „Salt Water Creek"-vliegveld bij Timaru wil de landen, ontstonden er moeilijkheden en stortte het toestel neer. Dt leerling bracht er zonder verwondirgen het leven af. De echtgenote van de hee- Varke visser was juist 14 dagen geleden uit Nederland in Nieuw-Zeeland aange komen. s Belga meldt uit Brussel, dat de Bel gische regering besloten heeft terstond Nederlandse kcelhuisboter tegen 80 fr. per kilo te gaan invoeren. N de jongste ..Mededelingen", een orgaan van het Centraal Bureau voor de Statistiek, zijn de voorlopige uit komsten opgenomen van de toedrijfstel- ling 1950 terzake van de omvang van de metaalnijverheid. Wat in die statistieken opvalt, is een sterke ontwikkeling van deze tak van nijverheid sedert 1930. Het aantal perso nen, daarin werkzaam, steeg van 214.000 tot 423.000. d.i. met 98 pet., terwijl de be volking toenam met 28 pot. Het getal vestigingen breidde zich uit met bijna 10',2 duizend, n.l. van 29.350 naar 39.750. De toeneming valt vooral te constateren in de groepen constructie- en herstel- werkplaatsen en automobiel- en carrosse- riebouw. Overigens wordt de grootste bedrijfsgroep gevormd door de scheeps bouw. en reparatiebedrijven met hun ruim 48.000 man personeel. De vermeer dering bedroeg echter 45 pet. tegenover een gemiddelde van gelijk bover, gemeld 98 pet. Machinefabrieken eisten 2',4 maal zoveel personeel, de constructiewerk- plaatsen brachten zelfs 3 maal zoveel mensen binnen de muren. Merkwaardige cijfers en een typische vooruitgang vertonen ook de ijzer- en staalwarenfabrieken en gereedschapma- kerijen. Hier werkten in 1950 11.000 per sonen. dat is 314 maal zoveel als in 1930. Verder moet nog worden gewezen op de relatief sterke stijging in sommige kleinere groepen. Bij de fabrieken van haarden, kachels, plaatradiatoren en ke tels voor centrale verwarming waren in J950 acht maal zoveel personen werk zaam (n.l. 6700) als in 1930 en bij de herstelplaatsen voor kantoor- en naai machines ongeveer twintig maal zoveel (3900). De vliegtuigfabrieken betrokken zevenmaal meer personen (3200) tot zich. In deze nijverheidstak heeft de mid denstand geen klagen. Hij handhaaft zich prachtig. Het aantal kleine bedrijven is n.l. groot. Legt men de grens bij 10 per sonen, dan behoren 89 pet., d.w.z. ruim 35.000 vestigingen met 98.000 man perso neel tot het kleinbedrijf. Met meer dan 11 personen slechts 23 pet., d.w.z. 4500 bedrijven, maar met 325.000 man perso neel. Tot die kleine bedrijven behoren voornamelijk smederijen en lasinrichtin- een (6500), electro-teehn. reparatie- en installatiebedrijven (4400), loodgieterijen '3550). wagenmakerijen (1110) herstel- olmatsen voor automobielen (3070). Over het geheel genomen viel in da metaalnijverheid een groei in de gemid delde omvang der kleine bedrijven waar te nemen, pet gemiddelde in de bedrij ven met minder dan 11 man steeg van 2.5 tot 2,8 per vestiging. Kleine bazen kunnen dus nog vooruit, als ze aanpakken. Natuurlijk zal er veel afhangen van de werklust en het bijhou den van technische nieuwtjes. Want de wereld staat niet stjl. Wie aan ouder wetse methoden vasthoudt, veroudert voor zijn tijd met het allergrootste ge vaar voor het bedrijf. We hebben meer dan één „achterblijver" zien „kelderen". Er zijn dus kansen, maar het blijft: handen uit de mouwen. HENK VAN DER MAZE. De Westelijke „gTote drie" hebben in van vermindering der bewapening hun aanvankelijke ontwapeningsvoorstel sprake is. enige wijzigingen aangebracht, teneinde In de aan de nieuwe commissie door aan bepaalde wensen van Russische zijde de Assemblée te geven richtlijnen komt had aangericht wierp hij nog een 20-ta; tegemoet te komen. Het gewijzigde voor- nog een concessie voor. Gezegd wordt, liters benzine over het voertuig Twee s^ej «s gjsteren de politieke commis- dat de commissie een ontwerp-verdrag exP?r*s van verzekeringsmaatschappij gje ^er n.V.-Assemblée ingediend. Het is moet opstellen voor beperking en ver- ontdekten twee brandhaarden in de echter nog- niet ter sprake gebracht. 1 mindering van de bewapening „en voor cabine en op de laadbak Daarop werd de wanj direct nadat de nieuwe tekst aan een doeltreffende internationale contröle politie gewaarschuwd, die de man aan hield 'en de toedracht heeft uitgevorst (Van onze Haagse redactie) \ls resultaat van liet overleg tussen de regering en de commissie voor rniddenstandszaken uit het parlement over de broodprijzen, is thans vast gesteld, dat met- ingang van Maandag 17 December de bakkers alle soorten fried en bloem, uitgezonderd tarwe-griesmeel, kunnen betrekken tegen een prijs, die dertig cent per honderd kilogram lager is dan de huidige prijs. Deze prijsverlaging van bloem en meel komt niet tot uitdrukking in de prijs Van het brood Voor de consumenun, omdat ze bedoeld is als verhoging van de winstmarge voor de bakkers. Voor dit doel wordt de subsidie op het Wood verhoogd' uit het landbouw-egalisatiefonds. Een stijging van de broodprijs voor het ïehele land wordt vermeden. In Drente échter mag de maximum en minimum prijs voor volks-witbrood en voüis-bruin- ljrood met ingangvan 17 December a.s. •bet 1 cent per 800 gram wornen ver hoogd. In deze provincie zullen daardoor "«zelfde broodprijzen gelden als in Fries- and en Groningen. Verder mag met ingang van 17 pecember de prijs van het volks-bruin- orood met 1 cent per 800 g-am worden vcrhoogd in die gebieden, waar thans 1?» de prijs hiervan I' cent lager is dan "je van het volks-witbrood. In die ge bieden wordt zqdoende de prijs van beide poorten hrood gelijk gesteld. Dezp maat- fe8el geldt voor het gehele Westen van bot land met uitzondering van de grote 'eden. Deze egalisatie van de beide •"oodprjjzen hoeft ook betrekking op het •Uand Texel, In het verslag van de Kamer-commissie voor middenstandszaken Jat even voor bovenstaande beslissing van de regering werd gepubliceerd wordt gezegd dat een regeling als bovenstaand afgezien van het bezwaar dat enkele leden koesteren tegen broodprijs-verhoging in Drente, door de commissie als een aanvaardbaar resultaat van het gevoerde overleg wordt beschouwd Daarmee is echtei niet ge zegd, dat hiermee de toestand in het bakkerij-bedrijf gezond zou zijn gemaakt De huidige economische toestand in de bakkerij is onbevredigend niet alleen Vanuit de Perzirche Golf komt nu Psr dag een hoevee'heid van ca 1.800.000 bar rels per dag vergeleken met 1.722.000 bar- reis vóór de crisis. Voor de verwerkende industrie heeft de sluiting van de raffinaderij te Abadan. de grootste in de wereld, echter grote moeilijkheden opgeleverd. De Britse maatschappijen verscheepten per dag on geveer 458.000 barrels geraffineerde pro ducten. Abadan is nu gesloten en Kuwait, waar een kleine raffinaderij is, komt niet verder dan ca 15.000 tot 20.000 barrels. De Amerikaanse maatschappijen aan Je Perzische Golf hebben de hoeveelheid ge raffineerde producten echter opgevoerd van 206.000 tot 251.000 barrels. Het tekort moest verder gedekt worden door levering van 14.000 barrels per dag zware stookolie vanuit Californië naar Australië en door opvoering van de verschepingen van het Caribische gebied De olieindustrie heeft het verlies aan geraffineerde producten, dat is veroor zaakt door het uitvallen van de productie in Perzië inmiddels wel ruimschoots goedgemaakt, zij het dan, da* hier en daar nog wei een tekort bestaat aan vliegtuigbenzine. Niettegenstaande het verlies van ca 700.000 barrels ruwe olie uit Iran wordt de tetale productie op dit moment geraamd op een hoeveelheid, die 150.000 barrels per dag groter is dan in April, toen Perzië nog leverde. Na de oorlog is de vraag naar oliepro ducten in de wereld, afgezien van Rus land en sate'lieten, per jaar gemiddeld met 10 pet gestegen en de productie kon deze ontwikkeling nauwelijks bijhouden Toch kan men zeggen, dat de voorziening geen ernstig gevaar loopt en er zijn mo menteel voldoende voorraden voorhan den voor een periode van vijf tot zes maanden .tenzij de internationale toe stand een aanmerkelijke verslechtering zou ondergaan. Door de gemeenschappelijke inspanning van alle maatschappijen buiten Rusland is de Perzische crisis opgevangen. Da productie van ruwe olie is in bijna alle centra verhoogd, vooral in het gebied van de Perzische Golf en in de Ver. Staten Vóór de crisis in Perzië werden door de Europese maatschappijen, "aaronder de An.glo-Iranian en de Royal Dutch-Shell per dag gemiddeld 684.000 barrels ruwe olie uit'de Perzische Golf vefscheept, waarvan ca 30.000 barrels per dag voor Argentinië bestemd waren. De rest Sing naar de landen van het Oostelijk Half rond, voornamelijk naar Europa. Momenteel wordt de hoeveelheid, die van de Perzische Golf verkregen wordt wenst in te nemen, zonder van de gratie de factor „arbeid" in het productieproces geraamd op 790.000 barrels per dag, welke i der vakbeweging afhankelijk te zijn. Aldus zijn recht van medezeggenschap in de op 15.000 barrels per dag voor Argentinië prof. dr J. Veraart in een lezing over de zaak van haar bedrijfstak opeist. Enkele barrels per dag. Het grootste deel van deze hoeveelheid gaat naar Europa. Ten slotte heeft men de raffinage in Eurooa opgevoerd met 250.000 barrels per dag, terwijl de levering van geraffineerde pro ducten door de V S. aan de landei^ van het Oostelijk Halfrond is vermeerderd met 19.000 barrels per dag. de leden was uitgedeeld, werd de zitting verdaagd tot Vrijdaga ond. Een concessie aan de Sovjets is, dat wordt voorgesteld de nieuw in te stellen commissie „Commissie voor atoomenergie en conventionele bewapening te noe men". Visjinski had tegen de door de Westelijken voorgestelde naam „ontwa peningscommissie" het bezwaar, dat deze zou doen denken aan algehele ontwape ning, terwijl er in werkelijkheid slechts op de atoomenergie teneinde te verzeke ren, dat atoomwapens worden verboden en de atoomenergie alleen voor vreed zame doeleinden wordt gebruikt". Tenslotte wordt gezegd, dat de commis sie -vóór 1 Juni 1952 haar eerste rapport moet opstellen. Ook dit is in overeenstem ming met de eis van Visjinski. na. geheel in het gebied van het Oostelijk Halfrond blijft aldus J. H. Carmical in de N.Y. Times. Amerikaanse maatschappijen verscheep- Door een onbekende man is enkele weken geleden bij een Amsterdamse druk ker een order geplaatst tot het aanmaken van tien duizend loten voor een zg. R.K. Landelijke Organisatie „Het misdeelde Kind", welke gevestigd zou zijn Kaapers- straat 14 te 's Gravenhage. De loten zijn genummerd van 1001 tot 11000 en zouden verkrijgbaar zijn a f 0,50 per lot, terwijl als prijzen voor deze „jaarlijkse Kerst- ioterij" een radio-toestel, een KLM-vluchi en nog duizend andere prijzen in het voor uitzicht worden gesteld. Daar de drukker zijn geld niet kreeg, heeft hij de politie In dit geval gemengd. B|j nader onderzoek is toen komen vast te staan, dat deze R.K. Organisatie „Het misdeelde Kind" in het geheel niet bestaat Ook het opgegeven adres in Den Haag Klopte niet, zodat moet worden vastgesteld, dat de onbekende de loten ten eigen bate ten verkoop zal aanbieden. Daar de loten leeds veertien dagen geleden zijn afge leverd, is de man waarschijnlijk reeds voor de verkoop op stap. Wie een dergelijk lot in bezit mocht hebben of aangeboden krijgt wr,rdt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie van het bureau Linaeusstraat te Amsterdam. President Truman heeft medegedeeld, dat hij in Januari zijn voorstel om gene raal Mark Clark te benoemen als eerste Amerikaanse ambassadeur bij de H. Stoel, naar het congres zal zenden. Men zal zich herinneren, dat het voorstel 20 October, de laatste dag van het ztttings- Mjaar, naar de Senaat werd gezonden. Hoe- welke in elke bedrijfstak een eigen plaatszame revolutie" heeft voltrokken en dal De' 'le' behandeld werd, verwekte - - - - het veel beroering in de protestantse kringen in Amerika. Thans zal het con gres moeten uitmaken of de benoeming doorgaat. Van officiële zijde te Manilla is me«- gedasld, dat er tengevolge van de jong ste wervelstorm, die de Philippijnen heeft geteisterd, 552 doden zijn geval len, waarvan 457 op het eiland Leyte. Inmiddels wordt gemeld,' dat een nieu we wervelstorm uit oostelijke richtinf Luzon nadert naar het Oostelijk halfrond met 26.000 I dagen toereikend zijn. Bij de uitvoering van de wet op de PBO is een van de grote problemen dat van de vertegenwoordiging der hoofdarbeiders. groep loyale medewerking aan de uitvoe ring verlenen, zijn er nog velen, die menen, dat de PBO-gedachte nog niet vol. Deze vormen thans economisch en sociaal i doende rijp is. Spr. vroeg erkenning van een belangrijke, zelfstandige categorie, het feit, dat zich in ons volk een „vreed- Er bestaat een goede kans dat de uit 1656 daterende klok van de Ned. Hor- vormde kerk in Uitgeest voor ons land behouden blijft. De kerkeraad is namelijk overgegaan tot het vormen van 'n comité, dat gelden inzamelt voor het bouwen van een verenigingshuis Mocht het benodig de bedrag van 12 000 bijeengebracht worden, dan vervalt de noodzaak om de Hemony-klok aan de Alfred universiteit in New York te verkopen. voor de ondernemers doch ook voor de j ten voor de Perzische crisis ca 1.038.000 werknemers in die zin da' vooi de laat- i barrels per dag ui* de Perzische Golf. ste groep onvoldoende mogelijkheid wordt geboden voor redelijke arbeidsvoorwaar den. De commissie is echtei van oordeel dat er thans geen behoefte meer bestaat aan voortzetting der behandeling van de op 31 Mei j.l. geschorste interpellatie. Deze hoeveelheid is nu verminderd met 25.000 barrels, maar deze maatschappijen hebben hun leveranties aan het Oostelijk Halfrond verhoogd met 122.000 barrels, door deze aan het Westelijk Halfrond te onttrekken. Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie voor de Vlissingse afdeling van verschillende R.K. bonden. Naar de mening van prof Veraart heeft die categorie recht op zelf bestemming. Nog groter zorg veroorzaakt de vraag of de PBO alleen van onder af of ook van boven af tot stand moet worden gebracht. Met name onder de grote groep /an liberale werkgevers, aldus spreker, die uit drukkelijk vaststelde, dat de leiders dezer dagen geleden heeft De Tweede Kamer haar ongerustheid uitgesproken over de gang van zaken met betrekking tot de uit voering van de PBO in de groot-industrie. De Econ. Raad zal deze zaak thans van boven-af ter hand nemen. Wanneer de uitvoering krachtig wordt aangepakt, kan naar het oordeel van prof. Veraart de PBO In vijf jaren voor alle bedrijfstakken naar ijn mening zjjn ongeveer drie honderd bedrijfschappen nodig tot stand zijn gebracht. Een groot bankbedrijf is bereic gevon den de allrisk transport vei zeker mg van de door het Nederlandscho Roode Kruis naar Italië (Chiasso) te verzender, goede ren, geheel gratis op zich te nemen. Het bedrag van de ingekomen gelden ten bate van de. slachtoffers ïr Neord-Itaüë is thans tot 330.000 gestegen. (Van onze correspondent) De Apeldoornse grossier J. B. had een zeer eigenaardige manier bedacht om zijn klanten tot beta ling te manen. „Ik doe het al ja ren zo en met succes", verklaarde hij toen hij voor de Zutphense po litierechter verscheen. B. had na melijk aanmaningen laten druk ken in de geest van de kaarten, die de belasting ons nu en dan stuurt. Hij nummerde ze en ver meldde er het bedrag op dat hij meende tegoed te hebben. Een en ander werd rood onderstreept. „Dat zijn geen methodes van een fatsoenlijk man!" zei de officier van Justitie. In het onderhavige geval had iemand de zestiende „aanma ning" gekregen. Een ander was al aan de een en twintigste toe. „Als u daarmee door gaat bent u nog niet klaar met ons!" dreigde de officier. De politierechter noemde deze methode meer dan ergerlijk. Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie legde hij B. een boete op van honderd gulden, subs. 10 dagen hechtenis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1