Ontwerp-Staatkundig program ontmoet vele bezwaren De eekozenen door voorkeur stemmen met vrij Wrak van de DC is nog niet vrij Ernstige vliegramp Brandende machine stortte in een rivier in de V.S. v GODSDIENST in ROOD Paradijs Twee voorname getuigen uit Moskou over hun ervaringen VISIE van Eisenhower Eisenhower sprak zeer geruststellende woorden over Europa Priesterschap en Celibaat Staking bij de Pan-American St. Adèlibërt" en de politiek r EGYPTISCHE POLITIE PLEEGDE MOORD OP BRITTEN Maandag 17 December 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V.. Sparen voor een eigen woniijg Mobilisatie-cijfers Zwitserse deskundigen ter plaatse J Perzië vraagt uitstel aan Int. Hof Alle inzittenden (56) kwamen om het leven Britse nota aan Cairo Zó vielen de punten Namiddag missen te Parijs en Brussel Hoe het Katholiek Kerkelijk leven vernietigd wordt „Aanval op het Westen is spoedig een dwaas heid" Kerstamnestie voor Duitse oorlogsmis dadigers WEERBERICHT V. Prof. Jurgens vindt het ver- schrikkelijk vaag Minister In 't Veld wil jeugd activeren Puntenstelsel en voorkeur stemmen Nieuwe incidenten Voetbal-uitslagen van de Eerste-klassers mVS—Frisia 0—2 B: J Cs F. PAUWELS OP. Diensten zijn groot succes Hoop op gevestigd JV.-Euro pa De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Nevelig en zwaar bewolkt met hier en daar enige motregen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Iets kouder. Dinsdag 18 December: Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 21.34 uur, onder 11.52 uur. ÏE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor de overgrote meerderheid van de katholieken is het 1.1. Vrijdag doorgege ven bericht, dat op 21 December te Mainz een katholiek geworden dominee (met zijn zoon» priester zal worden gewijd, terwijl hij toch gehuwd is en als gehuwd man mag blijven leven, een zeer grote verrassing geweest; en wie als insider reeds iets langer van deze komende ge beurtenis op de hoogte was, is enige tijd geleden op vrijwel dezelfde manier ver rast. Het gaat hier ongetwijfeld over een geheel nieuw feit in het katholieke leven. Daar het van groot belang is, dat de betekenis ervan in het juiste licht wordt gezien om het trekken van onjuiste con clusies te vermijden, kan een korte toe lichting nuttig zijn. Daar zovele katholieken tegenwoordig wel iets weten van de Oosterse Kerken, is het ook wel tot hen doorgedrongen, dat het katholieke priesterschap en het hu welijk niet uiteraard en volkomen onver enigbaar zijn met elkaar: ook bij de ge ünieerde Oosterlingen, die de Paus als 'J Hoofd der Kerk erkennen, bij de Oekraï- ners, Syriërs, Kopten, enz. zijn le pries ters in "den regel gehuwd. Er bestaat dus blijkbaar geen uitdrukkelijk goddelijk ge bod, dat geen priester zou mogen trou wen of voor zijn priesterwijding getrouwd zou mogen zijn, want dan had de Kerk dit onmogelijk kunnen toestaan. Het is blijkbaar een voor de Westerse Kerk gel dende kerkelijke wet, die priesterschap en huwelijk onverenigbaar verklaart en die het priesterschap gemaakt heeft tot een ongeldig makend huwelijksbeletsel, en het is dus mogelijk dat de Paus ervan dispenseert. Maar de traditie, dat het priesterschap het celibaat meebrengt, is in het Westerse Katholicisme wel zo sterk, dat een dergelijke dispensatie prac- tisch uitgesloten scheen. Het katholieke ideaal van het onge huwde leven om wille van God gaat, zo als bekend, op het Evangelie zelf terug Christus heeft het zelf uitdrukkelijk aan de mensen voorgesteld: „Niet allen be grijpen dit woord, maar zij alleen aan wie het gegeven is. Er zijn onhuwbaren, die zo geboren zijn van de moederschoot af, en er zijn onhuwbaren, die door de mensen onhuwbaar zijn gemaakt, en er zijn onhuwbaren; die zichzelf onhuwbaar hebben gemaakt om het rijk der hemelen Die het vatten kan, dat hij het vatte" (Mt. XIX, 11/12). Hiermee is echter een ideaal gesteld en geen gebod gegeven maar het ligt voor de hand, dat dit ideaal het eerst hen zal aantrekken, die hun gehele leven volledig in dienst stellen van het hemelrijk. Zo is er dus een kerkelijke wetgeving gegroeid, die op het eind van de vierde eeuw reeds algemeen gold: dat de priesters van de katholieke Kerk in het Westen het celibaat zouden moeten onderhouden; en zo leggen de aanstaan de priesters, die geen kloostergeloften nebben afgelegd, bij hun Subdiaconaats wfjdlng de gelofte af van het celibaat. Aan dit gebod heeft de Kerk altijd strikt vastgehouden. In tijden van ver slapping, zowel in de elfde eeuw als in de vijftiende, is er voor verzachting er van gepleit als een oplossing voor be staande wantoestanden; de Kerk bleef echter onverbiddelijk. Er moeten dus wel grote en gewichtige belangen op het spel staan, dat er nu wel een dispensatie wordt gegeven. Iedereen zal begrijpen in hoeveel bij zondere moeilijkheden een dominee komt, wanneer hij katholiek wordt. Iedere be keerling moet grote offers brengen, maai die van een dominee zijn wel bijzonder zwaar. Hij "moet, tenzij hij priester kan worden, een geheel nieuw bestaan opbou wen: hij moet op een andere manier voor zijn gezin gaan zorgen en hij moet af stand doen van het geestelijke, godsdien stige, zielzorgerlijke werk, waartoe hij zich geroepen had gevoeld en waaraan hij zich met hart en ziel gegeven had Zijn bekering tot de katholieke Kerk heeft hem de ogen geopend voor de mo gelijkheden aan zielzorgwerk, die juist de katholieke Kerk aan haar priesters biedt: en juist als hij zich daaraan zou willen wijden, blijkt hem de mogelijkheid daartoe afgesneden. Hij is getrouwd. Hij is getrouwd, omdat dit in zijn vroegere kerkgenootschap helemaal niet als een bezwaar voor geestelijk werk werd be schouwd. De vrouw, die hij koos, wist,, dat zij een domineesvrouw zou worden, en is hem d'kwijls een grote steun ge weest in zijn werk. Het is te begrijpen, dat een katholiek geworden dominee meestal het liefst priester zou willen worden. Dat blijkt al uit het grote getal bekeerde anglicaanse clergymen, die priester geworden zijn, dat kon. omdat zy meestal al door het ideaal van het ongehuwde leven gegre pen waren in hun anglicaanse milieu Dat kunnen echter negen van de tien protestantse dominees niet. Nu zou men kunnen denken, dat deze zeer radicale en opzienbarende dispensa tie gegeven is om aan die persoonlijke noden van bekeerde dominees tegemoet te komen: zowel om hun een bestaans mogelijkheid te verschaffen als vooral om hen de reeds vroeger gestelde roeping tot geestelijk werk nu op een katholieke manier te laten beleven. Maar zuiver persoonlijke noden zijn nog geen voldoen de reden om van een eeuwenoude traditie af te wijken; dit zware offer zou van hen kunnen worden gevraagd en er zou op een andere manier voor hun gezin ge zorgd kunnen worden. Maar het gaat ook om de belangen van de Kerk zelf en die hebben hier de doorslag gegeven. Een bekeerde dominee kan als Pres ter van groot nut zijn voor de Kerk. Niet. alleen wat het werk der Kerk onder de niet-katholieken betreft, al denken wij daar misschien het eerste aan, maar ook op allerlei andere manieren. Hij kan een bijzonder goede priester zijn. Hij zou met grote vrucht kunnen werken. En als nu alleen zijn huwelijk een beletsel is en wel een huwelijk, dat hfj voor zijn katholiek worden op de meest christelijke en idealistische manier slui ten en beleven kon, dan is er een reden zelfs voor een zeer ingrijpende dispen satie. Het is duidelijk, dat nu de situatie heel anders ligt dan in tijden van ver slapping, toen men door zo'n dispensatie wantoestanden wilde opheffen door idealen omlaag te halen. In dit geval is het dus zo gegaan, dat de aartsbisschop van Mainz aan Rome heeft verklaard dat de betrokken perso nen met veel vrucht Voor de Kerk zouden kunnen leven en werken als priester, en dat Rome daarom tot deze revolution- naire en geruchtmakende stap is over gegaan, Dit is natuurlijk alleen na lang wikken en wegen en bidden geschied, en dit kon alleen geschieden onder een Paus, die onder leiding van de Heilige Geest nieuwe wegen durft opgaan op het gebied van de kerkelijke discipline En deze wegen zullen ook alleen maar langzaam en omzichtig worden bewan deld. Er is een nieuwe mogelijkheid ge opend, maar er is nog allerminst een nieuwe regel opgesteld. Er zouden mis skien veel jaren overheen kunnen gaan (Van onze Utrechtse redacteur) Ook na de toelichting van pater Magister dr S. Stokman O.F.M. bleek er over het Ontwerp-Staatkundig Program, waarop liefst 88 amendementen waren ingekomen, nog zoveel verschil van mening te bestaan, dat de Partijraad van de K.V.P. in zijn vergadering Zaterdag te Utrecht niet tot vaststelling is kunnen komen. Verscheidene afgevaardigden wareii trouwens van oordeel, dat diep. gaande vraagstukken, als bij dit program aan de orde kwamen, ook maar niet zo in een vergadering behandeld konden worden en wilden de be voegdheid van de Partijraad om het vast te stellen aan een kleine groep deskundigen delegeren, doch de voorzitter, de heer W. J. Andriessen meende, dat zulks reglementair niet mogelijk was. Tenslotte werd als oplossing gevonden, dat het Program opnieuw naar de Program-commissie, waarvan pater Stokman voorzitter is, werd terugge wezen, welke commissie met enkele door het Partijbestuur aan te wijzen personen zal worden uitgebreid. Het Ontwerp-prograin komt dan weer in de Partijraad, hetgeen echter nog wel niet in de vergadering van Februari zal kunnen geschieden Intussen waren er tegen het huidige ontwerp enkele bezwaren ingebracht en met name drongen enkelen er op aan de bepaling, dat de Partjj open staat voor alle Nederlanders, die haar algemeen staatkundig program aanvaarden, te schrappen. Pater Stokman stelde daar tegenover, dat een politieke vereniging er onmogelijk buiten kan, aan te ge ven de middelen, waarmee zij haar doel tracht te bereiken. Dit geschiedt in het program, dat door iemand, die als lid toetreedt aanvaard moet worden Boven dien moet men niet vergeten, dat de K.V.P. èn een beginsel- èn een program ma-party is. Aan mevrouw Van Nispen tot Seve- naer, die vroeg of uit dit artikel volgt, dat de katholieken, die dit program niet onderschrijven, het recht en de plicht hebben een eigen partij te vormen, ant woordde de voorzitter, dat daarbij nog andere overwegingen en consideraties in het oog gehouden moeten worden. De katholieken hebben échter volkomen het recht op wijziging van het Program aan te dringen, hetgeen dé Partijraad thans ook doet. Prof. Jurgens, die voorop stelde dat hij sprak als een a-polltiek adviserend lid van de K. K. Universiteit om dui delijk te maken, dat hü hier niet de opvattingen van de „groep-Duynstee" vertolkte, noemde het ontwerpprogram verschrikkelijk vaag. Het was meer Op de vliegvelden fdlewild en l.aguardia by New York is het vliegend personeel en het grondpersonee' van de „Pap Ameri can Airways" Zondago htenrl in staking gegaan hierdoor vooruitlopend op de al gehele staking, die gist.-ren door de vak vereniging voor heden was aangekondigd Op Idlewild stonden 600 passagiers op hun vertrek te wachten toen de maat schappij met de mededeling kwam dat de vluchten .vertraagd waren De bijna 6000 employévan de „Pan American" die bij een totale staking be trokken zullen zijn hebben eisen tot loonsverhoging gesteld D° onderhande lingen daarover zijn evenwel de vorige week mislukt. (Van onze correspondent) Bij de opening Zaterdagmiddag van het nieuwe jeugdcentrum de Christelijke Jongemannen Vereniging te Arnhem is minister In 't Veld met eer aantrekkelijk plan voor de dag gekomen waarvan de grondgedachte berust o-p de overweging om aan jongeren die een aantal jaren gespaard hebben voorkeur te geven bij de toewijzing van een w-ning, wanneer zij in het huwelijksbootje widen stappen „De jeugd heeft dan een doel om te spa ren en wij zien geen anoerp uitweg om de woningbouw te bevorderen" aldus de bewindsman. Dit probleem zal echter na der moeten worden bekeken en uitge werkt maar spr. deed nu reeds een be roep op de jeugd om mee te helpen de kapitaalvorming te stimuleren. „Met veel kunst en vliegwerk zullen wij volgend jaar misschien juist het geld krij gen om 50.000 woningen te kunnen bou wen, maar feitelijk moeten er jaarlijks 55.000 komen en een derge'ijk systeem is niet vol te houden Het is van het groot ste belang dat de jeugd vervulc wordt met nieuwe hoop op de tcekomsl en zo spoedig mogelijk verlost wordt van het akelige schrikbeeld van ds woningnood". een nianoeuvreerprogram. De eerste paragrafen over de beginselen van de Party leken z.i. meer op vrije verta lingen van leerboeken aan seminaries en universiteiten, waar Latijn de voer taal is. Op de vertaling was dan nog wel een en ander aan te merken, meende spr. Pater Stokman vroeg zich af of het dan onjuist was, wat in algemene leerboeken over wijsgerig© staatsleer en gemeen- schapsleer als vrucht van het scholastie ke denken aan de leerlingen van semi naries en universiteiten wordt voorge zet De bescherming van het particuliere eigendom komt bij de gekozen formu lering volgens prof. Jurgens ook niet voldoende duidelijk tót uitdrukking. Ver der vroeg hjj zich af of de zin„Een brede bezitsvorming dient met kracht bevorderd te worden", betekent, dat aan de ene kant bezit kan worden wegge haald om het aan de andere' kant te vor men. Kiesreglement Dr L. A. H. Albering verdedigde het voorstel tot wijziging van het Kiesregle ment voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer, welk voorstel met enige wijzigingen werd aanvaard. Er is hierbij in tegenstelling met hetgeen Den Bosch meende rekening gehouden met een grondwetswijziging, waardoor het aantal leden van de Tweede Kamer op 150 wordt gebracht. Limburg en Den Bosch wensten evenals de Reglementscommissie het aantal, kwaliteitszetels te bepalen op een 1/3 van het aantal verkies bare, plaatsen per kring, doch de heer Albering meende, dat het dan wef min der dan 1/3 Icon worden. "Limburg vreesde, dat de kringen Wél eens te veel van hun candidaten voor kwaliteitszetels zouden moeten afstaan. Het desbetreffende artikel, zoals door het bestuur voorgesteld, werd met 65 tegen 33 stemmen aanvaard. Er werd nog al langdurig gediscus sieerd over het puntenstelsel bij de gros lijststemming, dat Leiden geheel wenste te doen vervallen. Dr Albering vond het een ideaal systeem. Alleen wordt er misbruik van gemaakt. Leiden bleef bij zijn bezwa ren en vreesde, dat men weer beroeps- en standengroepering in de Partjj zou krijgen. Ook het artikel, dat handelde over voorkeurstemmen, luidende: „Hij (de candidaat) zal schriftelijk verklaren, dat hij geen plaats 'in de Tweede Ka mer zal aanvaarden dan met instem ming van bet Partijbestuur, indien hij bij Officiële stemming door voorkeur stemmen zou worden gekozen", bracht de tongen nogal in beweging. De heer Mineur, die ook lid van de Reglementscommissie was eh een afwij kend standpunt innam, verdedigde een voorstel yan Rotterdam, om het verbod van zitting te nemen na een verkiezing d?or voorkeurstemmen te schrappen. Hij had daartegen morele en principiële „ezwaren. He Kring Limburg sloot, zich hierbij aan onder het motto: „geef dc kiezer zijn vrij heid terug"- De Kring Utrecht wenste de oude redactie van die bepaling te handha ven, doch tenslotte werd de nieuwe formulering, zoals boven gegeven, aangenomen. De heer Andriessen sloot de vergade ring met een opwekking straks alle krachten voor de verkiezingen in 1952 in te spannen, waarbij de fractie van de K.V.P. bij een aantal van 150 Tweede- Kamerleden op zijn minst op 48 ge bracht moet worden. Amerika formeert thans een leger van 3.5 millioen. Wil men op 30 Juni '52 dit aantal bereikt heb ben dan moeten er tot die datum volgens een gewoonlijk goed inge lichte bron nog 1.350.000 mensen opgeroepen worden; 450.000 daar van zullen naar men hoopt vrij willigers zijn, 300.000 veteranen, 600.000 zullen recruten moeten zijn. Om dit leger op sterkte te houden en de „afzwaaiers" te ver vangen, zal men het jaar daarop 975.000 nodig hebben, respectieve lijk 325.000 vrijwilligers, 100.000 veteranen, 550.000 recruten. Tot Juni '54 is het totaalcijfer (1.075.000) als volgt opgedeeld: 325.000 vrijwilligers, 175.000 voor herhaling, 575.000 recruten. De schatting van het aantal vrij willigers kon echter wel eens te optimistisch zijn, zodat men ver moedelijk eind '52 elke maand wel 100.000 recruten zal moeten oproepen. De diensttijd is twee jaar. Iedereen, die nog niet gediend heeft, ongehuwd is en in de leef tijdsgroep tussen 19 en 26 jaar valt, kan worden opgeroepen ten zij hij vrijstelling geniet vanwege zijn werk of positie. Mochten deze lichtingen niet genoeg soldaten op leveren, dan komen automatisch de gehuwden zonder kinderen aan de beurt. Zaterdagmorgen is in de hoofdstad een commissie van vijf Zwitserse luchtvaart- deskundigen, t.w. vier vertegenwoordi gers van de luchtvaartmaatschappij Swiss Air en een ambtenaar van het Luftarm te Bern aangekomen. De heren hebber een onderkomen gevonden in het Ame rican hotel, waar ook de bemanning van het vliegtuig verblijf houdt. Vrijwel di rect na aankomst heeft de commissie zich in verbinding gesteld met ir C. Fal- kenhagen van de Rijksluchtvaartdienst, die de leiding van het voorlopig onderzoek heeft. Zij hebben zich naar de plaats van het ongeluk begeven en verder de gehele Zaterdag op Schiphol geconfereerd om zich op de hoogte te stellen van de feiten, die bij het voorlopige onderzoek aan het licht zijn gekomen. Uiteraard hebben zij ook een onderhoud gehad met de com mandant van het verongelukte vliegtuig, terwijl enkele leden van de commissi- des avonds een bezoek hebben gebracht aan de gewonde stewardess, mej. Hefti. Omtrent het onderzoek konden nog geen mededelingen worden gedaan. De bemanning van het verongelukte toestel zal voorlopig nog in Nederland blijven en heeft opdracht zich voor inüchtingep ter beschikking van de commissie vafi onderzoek te houden. Mej. Hefti, de enige ernstig gewonde. is Zaterdagmorgen van het Wilhelmina- gasthuis naar de Ned. Herv. Diaconessen inrichting aan de Overtoom overge bracht. Dit geschiedde op haar eigen ver zoek. Haar toestand is redelijk en zjj mag bezoek ontvangen. Waarschijnlijk zai zi.i pas over enkele weken naar Zwitserland worden vervoerd. Het wrak van dé verongelukte D.C. 1 is nog niet vrij gegeven; het zal waar schijnlijk pas Dinsdag worden opgeruimd. De Perzische regering heeft de Perzi sche gezant te 's-Gravenhage, Hoessein Navab, telegrafisch opdracht gegeven, het Int. Hof van Justitie te verzoeken om dertig dagen uitstel van de behande ling der Britse klacht tegen Perzië inzake het oliegeschil. Volgens een nieuwe wet zal voortaan in Perzië in openbare gelegenheden geen sterke drank geschonken mogen worden. Dit betekent een aanzienlijke verminde ring van de inkomsten van de staat, zo voegt Reuter hier aan toe. Voor particu lier gebruik zullen alcoholica evenwel verkrijgbaar blijven. Onlangs zijn de diverse plaatselijke en diocesane besturen der St Adelbert-Ver- eniging bijeen geweest. Verschillende aangelegenheden van intern-organisatu rische aard, alsook betreffende de taak van de organisatie en de leden indivi dueel op godsdienstig, maatschappelijk en cultureel terrein, werden uitvoerig besproken, met name de verhouding tot de K.A., de zuster ti'" v rgaaisaties -en de beroepsorganisaties der intellectuelen Grote eensgezindheid bleek te bestaan over de verschillende problemen, welke de laatste tijd in het bijzonde aan de orde zijn geweest. Met voldoening weid kennis genomen van de groei der vereni ging en met name van de activiteit, ont wikkeld op diverse terreinen van het maatschappelijke leven. Unaniem werd. vastgesteld, dat, hoe zeer werkzaamheden der katholieke in tellectuelen ook op staatkundig gebied, thans meer dan voorheen, noodzakelijk zijn en moeten worden gestimuleerd, de St Adelbert-Vereniging niet als zodanig concrete politieke desiderata naar voren behoort te brengen, te meer daar iden tificatie der vereniging met enige poli tieke groepering als onjuist moet wor den afgewezen. Gisteren is, In de omgeving van het vliegveld van Elisabeth, een plaatsje in de Amerikaanse staat New Jersey, een tweemotorig passagiersvliegtuig van het type C-46 neergestort, waardoor alle zes en vüftig inzittenden om het leven kwa men. Dit is op één na de grootste vlieg ramp, die ooit In de V.S. heeft plaats gegrepen. Reeds bü de start van het vliegtuig, dat op weg was naar Tampa (Florida), bemerkten ooggetuigen, dat het toestel vreemd deed. De rechter motor ontwik kelde veel rook en het vliegtuig kwam slechts langzaam omhoog. Het schijnt, dat de piloot vrijwel onmiddellijk besloot terug te keren naar de luchthaven. Het toestel draaide althans om. Maar een van de vleugels van het. toestel krulde om hoog. Het vliegtuig vatte vlam en verloor snel aan hoogte. Het kwam terecht op een magazijn van de „Elisabeth-water company". Vandaar stortte het gevaartt brandend in de rivier, die langs dit magazijn stroomt en dook met zjjn neus in de modder. De punt van de staart bleef boven water uitsteken. Onmiddellijk begonnen brandweerlie den pogingen in het werk te stellen om de passagiers te bergen. Deze pogingen werden echter zeer -door dc ijzige temperatuur van hét water, die on der nul was. Een drietal priesters waad de de rivier in om te trachten de katho lieke inzittenden de laatste sacramenten toe te dienen. Inmiddels had zich op de oever een grote menigte verzameld, die zwijgend toezag hoe de brandweer de eerste slachtoffers uit de resten van het toestel haalde. Tegen het vallen van de avond waren vijf en twintig lijken gebor- gen. Het vliegtuig vervoerde twee en vijftig passagiers, waaronder vier kinderen. Het, had een bemanning van vier koppen. De reis naar Florida was niet een normale lijnverbinding, maar een speciale dienst. Bij deze ramp is één man op wonder baarlijke wijze aan de dood ontsnapt. Het is de bewaker van het magazijn der „Eli sabeth Water Company", waar de C-4G op terecht kwam. Het dak stortte in, maar het vliegtuig schoot door, de rivier in. De 65-jarige Frank Hannon heeft van dit moment, toen de wereld boven hem scheen ineen te storten, een zenuwschoi. snjjwonden en een gebroken enkel ovot gehouden. Hij ligt thans, zonder levens gevaar, in het ziekenhuis. De Britse ambassadeur te Cairo, sir Ralph Stevenson, heeft de Egyptische re gering Zondag een nota overhandigd over de incidenten te Ismailia op 17 en 18 No vember. Uit het volledige onderzoek is gebleken, dat op 17 en 18 November door de Egyp tische politie een van t.e v* ren wel over wogen aanval op Britse manschappen is uitgevoerd. De Britse manschappen be antwoordden het vuur zo voegt de nota er aan toe uitsluitend om zich te verdedi gen tegen deze directie aanval. Volgens de Britten >.ijn de incidenten het gevolg van de .paniekstemming en de ongedisciplineerdheid. aan de dag gelegd doo- zen afdeling van de Egvptisi he hulp politie" ,Dat de Egyptiscne regering la ter een aantal mannen van de betrokken afdelingen zeifs heeft ondersche den kan slechts betekenen dat deze >-egering in het openbaar haar goedkeuring heeft gehecht aan dit optreden der hulppolitie" In de nota wordt "erder ge*egd dat er bewijzen voor zijn dat dezelfde af deling Egyptische huippoi't'e op 18 No vember j.l. opzettelijk en eveneens vol gens een vooraf opgesteld plan nog an dere Britse troepen heeft aangevallen, waarbij Britse militairen met voorbe dachten rade zijn vermoord Geen van de toen vermoorde Britse militairen was bewapend. Ondertussen worden nog steeds Egypti sche provocaties gemeld. Zondag werd een pantserwagen van een Britse patrouille ergens aan de weg tus sen Cairo en Ismalia beschoten. De Brit ten beantwoordden het vui.r met mortie ren waardoor twee der aanvallers wer den gedood. Aan Britse zijde vie.en geen slachtoffers. De Egyptenaren die de pa trouille beschoten lagen achter een dijk; zij werden door het mortiervuur echter uiteen gejaagd. Overigens was het Zon dag rustig in de Suezkanaa.zöne De voorzitter van de Katholieke Tweede-Kamerfractie, prof. mr C. P. M. Romme (rechts) in gesprek met pater mag. dr S. Stokman O.F.M. tijdens de vergadering van de Partijraad van de K. V. P. op Vrijdag en Zaterdag l.l, te Utrecht. VolewükersElinkwök :i1 Haarlem—'t Gooi 1—1 Ensch. Boys—Theole3—1 HeerenveenEDO 33 VelocitasGo Ahead60 LeeuwardenBlauw Wit 31 Oosterparkers—Zwolse Boys 33 WagenlngenBe Quick 40 Sneek—Vitesse 2—6 AchillesEnschedé 01 VSV—RCH 1—1 DOS—Ajax 0—1 C: DHCBlejjerheide05 Willem II—Feijenoord50 ADO—Quick 2—2 EindhovenMVV 90 MAC-SW 0—3 RBC—Sittardia 58 BW—Juliana 3—1 D: ChèvremontVVV21 MauritsBrabantia 33 Hermes DVS—Longa 91 XerxesLimburgia 50 NEC—HBS 0—9 EmmaPSV33 NOAD—Sparta 2—1 voordat wy van nieuwe gevallen zullen horen. Niemand kan hierover iets ze kers zeggen. Hier is niet alleen behoefte aan mensen, die vruchtbaar als priester zullen kunnen werken, maar ook aan een bisschop, die de verantwoordelijk heid op zich neemt en dan zal Rome ge val voor. geval beoordelen. Natuurlijk zal ook de prakt ijk zich langzamerhand moeten vormen. Op het ogenblik is het blijkbaar niet de bedoe ling dezè nieuw gewijde priesters in het gewone zielzorgwerk te plaatsen en de katholieken zelf zullen nog heel sterk aan deze nieuwe gedachte moeten wennen, voordat een gehuwde priester gewoon in een parochie zou kunnen werken. De tjjd zal moeten leren, wat er op dit ge bied mogelijk en wenselijk is. Op het ogenblik kunnen wij alleen maar blij en dankbaar zijn, dat God een nieuwe^ mogelijkheid voor ons geopend heeft. Dat vele katholieken een ogen blik door deze nieuwigheid verbluft zijn, komt vooral door het feit, dat zij oude tradities wel eèns met goddelijke instel lingen verwarren. Maar wij moeten ons in deze disciplinaire zaken laten leiden door de wijsheid van de Kerk, die in deze tijden nieuwe wegen wil gaan. In Parijs zullen tie Katholieke pries ters doorgaan des middags en Zondags avonds de H. Mis te lezen voor arbei ders en ambtenaren. In Brussel zal voortaan iedere Donderdag om tien voor één een H. Mis worden gelezen voor de ambtenaren in de regeringswijk. De aartsbisschop van Parijs heeft op nieuw voor de tijd van 2 jaar verregaan de ontheffingen van Rome gekregen t.a.v. de bepalingen omtrent de tijd, waar op de H. Mis moet worden gelezen en van de voorschriften omtrent het nuch ter zjjn. Sinds de H. Stoel de priesters van Parijs heeft toegestaan des middags de H. Mis te lezen, komen in de meeste parochiekerken van Parijs honderden de H. Mis bijwonen en naderen ter H. Ta fel. Verscheidene personen, die tot op heden niet in de gelegenheid waren hun kerkelijke plichten te vervullen, doen dit nu wel, In Brussel was, toen de Middag mis voor de eerste maal werd opgedra gen, de kloosterkapel, waar de plechtig heid, geschiedde, seec druk bezocht. Er zijn nog altijd communistische bladen» of sprekers, die beweren, dat de Katholieke Kerk in Rusland niet vervolgd wordt. Wij beschikken thans over publicaties van de getuigenissen van een tweetal bij uitstek tot oordelen bevoegden, die onlangs uit Moskou zijn teruggekeerd en die de commu. nistische beweringen logenstraffen. De eerste getuigenis is die van Sir David Kelly, die tot voor kort Brits ambassadeur te Moskou was. Hij was in staat rechtstreeks kennis te nemen van de feiten betrekking hebbend op de toestand der Kerken in de Sovjet-Unie, en gaf van zijn ervaringen verslag in een rede, welke bij dezer dagen te Londen voor een culturele vereniging hield. doxe kerk onder zijn „bescherming" iheeft genomen en meer handelbaar ge maakt heeft, hangt zjjn houding jegens andere godsdiensten af van de overwe ging, of zjj kunnen geassimileerd worden aan het Russische systeem. Dezelfde poli tiek wordt ook in de satelljetlanden ge volgd. Een grote en belangrijke verandering heeft intussen in West-Europa plaats ge grepen, aldus Sir David. Immers, de meeste regeringen daar, die 40 jaar ge sante details volgen, door Pater Tho mas Assumptionist, die uit Rusland werd verbannen, meegedeeld in een artikel in „The Assumptionist", een blad van zjjn orde/De Pater was apostolisch administrator in Rusland en parochie geestelijke te Moskou. Pater Thomas deelt in zijn artikel mede dat er in Rusland slechts drie katholieke kerken open zijn, n.l. de St. Lodewijkskerk van de Fransen in Mos kou, één in Leningrad, onder leiding staande van een Letlands priester die daar van tijd tot tijd verblijf houdt en een derde in Odessa, welke, ondanks de afwezigheid van een priester, die er dienst zou moeten doen, geregeld open is en elke Zondag gevuld is met gelovigen. De dienst, die zij houden, draagt een aandoenlijk karakter: het altaar wordt in gereedheid gebracht, precies als voor het i opdragen van de H. Mis. Het missaal ligt leden voor het merendeel anti-clericanl j opengeslagen op de plaats, waar het be- 4.1 i"'i "-i" hoort te liggen, en de priestergewaden liggen aan de Evangeliezijde van het altaar uitgespreid. Maar de priester en het Allerheiligste zijn niet aanwezig. Aldus worden het geloof en de herinne ring aan de H. Mis levendig gehouden door hen, die geen priester meer in hun midden zien, om het H. Misoffer op te dragen. Als sovjet-Ruslands doodsvijandin, wordt de Katholieke Kerk beschouwd, zo verklaarde hij. De katholieke priester van de Amerikaanse ambassade te Mos kou heeft geen verlof kunnen krijgen om de H. Mis in de enige katholieke kerk, welke nog in de Russische hoofdstad is overgebleven, te mogen opdragen. Deze kerk is thans onder beheer gesteld van een Litause priester. Sir David zeide, dat Rusland de poli tiek van openlijke vervolging heeft op gegeven en is overgegaan tot het vol gen van een afzonderlijke gedragslijn tegenover elk kerkgenootschap. De orthodoxe Kerk heeft nu twee seminaries met, een hele wachtlijst van candidaten. Veertig orthodoxe kerken te Moskou zijn opengesteld voor de eredienst hetgeen nog maar een zeer gering aantal is voor 7 5 8 millioen mensen en zijn tjokvol tijdens de voornaamste kerkelijke diensten. De godsdienst is bijna uitgestorven in Georgië, maar in Kief bestaat een oud klooster, thans weer door monniken be woond, dat dagelijks 1000 bezoekers ont vangt De sovjet-politiek bestaat thans hier in, dat men de beoefening van de godsdienst door oude v lieden tolereert, maar dat de effectieve invloed van de geestelijkheid teniet gedaan is. Jonge mensen worden door de opvoe ding, die zij buiten het gezin krijgen, en door de materiële voordelen, die hun worden voorgespiegeld, aan godsdienstige invloeden onttrokken. De enige Anglicaanse geestelijke, hem (Sir David) in Rusland bekend, was de aalmoezenier, die eens in de zes weken leden van het corps diplomatique te Moskou zijn geestelijke hulp kwam verstrekken. Wat de Mohammedanen betreft, die in groten getale in de sovjet-unie wonen, ook hun kinderen groeien bp zonder godsdienst. Van de andere kant kunnen de Joden zich moeilijk aan het sovjetsysteem aanpassenhun kunst, wetenschap en litteratuur dragen een eigen stempel. Maar toch worden zij door de sovjet unie verhinderd, naar de staat Israël te emigreren. Terwijl het sovjetbewind de ortho- waren, zijn thans katholiek een ver andering, waaraan in Engeland zo goed als geen aandacht is geschonken. Zij zal ongetwyfeld van betekenis zijn voor West-Europa's houding jegens Rusland, die mogelijk tenslotte haar invloed niet zal missen. Ter aanvulling van het bovenstaande laten wij nog enige niet minder interes- Generaal Eisenhower heeft Zaterdag zün oordeel gegeven over het door de „drie wqze mannen", Monnet, Ilarriman en Plowden, opgestelde rapport over het geen het Westen kan doeii voor zijn de fensie. Hü deelde iu de tijdelijke coördinatie commissie van de N.A.T.O. niee, dat men „spoedig het punt zal bereiken, waar op het een dwaasheid zou zijn het Wes ten aan te vallen". Eisenhower deelde de "in het rapport geuite mening, dat er een „hecht en pre cies" defensieplan moet zÜn voor 1952 en een ontwerp voor de daarop volgende twee jaar. Hij zei, dat de voor 1952 be oogde sterkte der strijdkrachten een „handelbare operationele strijdmacht" betekende. Elf Duitse oorlogsmisdadigers, aan wie ter gelegenheid van Kerstmis amnestie is verleend door de Amerikaanse hoge com missaris in Duitsland, John McCioy. heb ben Zaterdag de gevangenis van Lands berg verlaten. Generaal Thomas Handy, opperbevel hebber van de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa, heeft op zijn beuri amnes tie verleend aan tachtig oorlogsmisdadi gers, «iie onder toezicht van het leger staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1